نوستالژی، مفهومی که تعریف شده است

شاید کمتر کسی بداند واژه نوستالژی زمانی که برای نخستین بار در دنیا به کار برده شد نوعی بیماری بود. بیماری ای که زمان جنگ در اروپا گریبان سربازهای دور از خانه را می گرفت و آن ها را ویران می کرد.
۱۱ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

جشن‌های «گودبای پمپرز» و «تعیین جنسیت» که به تازگی مد شده‌اند!

«امروز جشن گودبای پمپرز شاینا جون بود؛ خیلی خوش گذشت.»، «آیتا جون امروز برای اولین بار راه رفت؛ مرسی از مهمونایی که تو جشنمون شرکت کردن.»، «امروز جشن تعیین جنسیت بچه ما بود؛ مرسی که اومدید؛ خیلی خوش گذشت.» و... این جملات کوتاه اینستاگرامی برایتان تکراری و آشنا نیست؟ روزانه عکس چند شاینا و آیتا و... را لایک می‌کنید و در جریان لحظه لحظه زندگی‌شان هستید؟
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا به زبان فارسی افتخار نمی کنیم؟

امروز روز شعر ادب زبان پارسی است و حالا بیشتر از هر وقت دیگری یادی می کنیم از زبان مادری و رنج آدمهایی که تا امروز زنده نگاهش داشته اند. مصاحبه ما را با «محمدمهدی باقری» ویراستار را بخوانید.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

مدرک گرایی در ایران؛ علم اندوزی به سبک امروز

کافی است سری به میدان انقلاب و مغازه‌های دور و بر آن بزنید. پایان‌نامه‌ای که می‌خواهید را سفارش بدهید و چند وقت بعد تحویل بگیرید...
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

بمب هیدروژنی کره شمالی، چقدر ترسناک است

«وسط ناهار خوردن در رستوران بودیم که همه چیز لرزید، لوسترهای رستوران، میز و همه چیز. فکر کردیم زلزله شده و بیرون ریختیم. خیلی زود فهمیدیم یک زلزله معمولی نیست.» این یادداشت کوتاهی است که یک خبرنگار چینی از یک زمین لرزه نوظهور نوشته است.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

گارد در برابر زندگی رنگی

تا چندسال پیش اگر فردی در خیابان لباس قرمز بر تن داشت، مردم لحظه‌ای به او خیره شده و با نگاهی عاقل اندر سفیه براندازش می‌کردند؛ رنگ زرد قناری را که دیگر هیچ. حتی پوشیدن لباس صورتی در جامعه مردان عملی ناشایست به حساب می‌آمد و کلیشه‌های جنسیتی را زیر سوال می‌برد و بدتر آنکه وقتی زنان و مردان پابه‌سن‌گذاشته رنگ شاد به تن می‌کردند، با کنایه‌هایی چون «از تو سن و سالی گذاشته» روبه‌رو می‌شدند.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

آذر منصوری: برای زنان در سیاست فرش قرمز پهن نشده است

تلاش برای حضور زنان در عرصه سیاست تنها یک مطالبه مخصوص زنان نیست. گروه های مدنی، احزاب سیاسی و فعالان اجتماعی بیش از گذشته دست به کار شده اند تا شکاف جنسیتی در عرصه سیاست کشور را پر کنند.
۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

سبک زندگی دانشجویان در خوابگاه

این روزها که نتایج قبولی دانشگاه ها اعلام می شود، عده‌ای باید از شهر خود کوچ کنند و کم‌کم زندگی دانشجویی خود را به عنوان یک «خوابگاهی» آغاز کنند. زندگی خوابگاهی اگر یکی از بهترین قسمت های زندگی آدم‌ها نباشد، حتما یکی از خاطره‌انگیزترین هاست.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

نسل کشی هایی که در تاریخ گم شدند

در جریان دو جنگ جهانی اول و دوم نسل کشی های گسترده ای شده است که یکی از مهم ترین آن ها کشتار یهودیان به وسیله آلمان نازی بود.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

تاثیر مدارس دخترانه در پیشرفتِ ایران

محدود شدن مشارکت زنان به طبقات بالای جامعه و نگرانی از حضور آنان در اجتماع از جمله چالش‌های تاسیس مدارس دخترانه بود
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

رمز و رازهایی درباره کره شمالی

هر روز، از اول هفته تا آخر هفته، بیش از 24 میلیون نفر کار می‌کنند تا ماشین سوسیالیسم استالینی کره شمالی کار کند. زندگی امروز مردم این کشور نتیجه تجربه سیاسی منحصر به فردی است که حدود 70 سال است بر این کشور حاکم است. همه این‌ها به قیمت داشتن ملتی سرکوب شده و منزوی است که البته بسیاری در این کشور ترجیح می‌دهند بگویند "ملتی که توسط رهبرشان از دنیای بیرون محافظت شده است."
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

لایه های پنهان مگامالی شدنِ شهرهای مان

به فضای شهر نیک بنگرید! ساختمان هایی در گوشه و کنار شهرهای بزرگ، شهروندان را به خود می خوانند: «خوش آمدید!» مجتمع های تجاری و سیتی سنترها جای میادین شهر نشسته اند؛ اینها به جای فضای عمومی رسمی، مورد استفاده قرار می گیرند؛ جماعت و خلق دور هم می نشینند و این حضور نوعی مقاومت برابر فرهنگ رسمی است.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

استادیوم برای زنان، زندانِ مهریه برای مردان!

به نظر می‌رسد بخشی از موج عظیمی که این روزها در اصرار به حضور زنان در ورزشگاه‌ها ایجاد شده، تلاش برخی شهروندان و به ویژه مردان برای «روشنفکرنمایی» است و نباید چندان به فلسفه سازنده آن دل خوش کرد.
۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

دخترانی که دکور برنامه شما می‌شوند!

تجملگرایی در برگزاری مراسم‌های شادی این روزها به اوج خودش رسیده‌است و هربار مراسم تازه‌ای به سلسله مراسم‌های هرساله خانواده‌ها اضافه می‌شود. هربار خانواده‌ها سعی می‌کنند مراسم باشکوه‌تری برگزار کنند تا پدر و مادر بهتری برای کودک‌شان جلوه کنند.
۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

برداشت اشتباه در رابطه‌ی میان تروریسم و مسلمانان

اگر از مردم بپرسید که بدترین حملات تروریستی طی یکی دو دهه اخیر در اروپا را چه کسانی انجام داده اند احتمالا جواب می دهند مسلمانان. اما آنها اشتباه می کنند. اسلام گرایی و تروریسم این روزها به صورت مترادف هم تصور می شوند. اما یک بررسی جهانی نشان داد که بیشتر حملات تروریستی توسط اسلام گرایان متعصب انجام نشده است.
۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

اعتبار متفکر شما به پایان رسیده است؛ جهت تمدید…

بسیاری از متفکرانی که تحت تاثیر شرایط عینی از قبیل یک بیماری فراگیر (برای مثال طاعون قرون وسطا) یا جنگ شروع به اندیشه‌ورزی می‌کنند، با از بین رفتن آن شرایط موقعیت قبلی را از دست می‌دهند. همین اتفاق درباره جریانات سیاسی زودگذر نیز می‌افتد.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

علاقه انگلیسی ها به چای چگونه آغاز شد؟

انگلیسی ها به قدری علاقه به نوشیدن چای دارند که بخشی جدا نشدنی از فرهنگ آن هاست، و در همه جای دنیا هم فرهنگ آن ها را همین طور تصور می کنند.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

آرزوهایی که به دار کشیده می‌شوند

اینکه می‌گوییم خودکشی قابل پیشگیری است، تنها یک شعار نیست و می‌توان از خودکشی پیشگیری کرد. در حال حاضر مداخلاتی که به‌پیشنهاد جامعه جهانی بهداشت به کشورها معرفی شده، توانسته میزان اقدام به خودکشی را در کشورها کم کند.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

۱۱ سپتامبر؛ شانزده سال بعد ...

یازده سپتامبر سال 2001، مسیر تاریخ در خاورمیانه را تغییر داد؛ این در حالی بود که «اتفاق بزرگ» در غربی‌ترین کشور دنیا افتاد! تحقیقات درباره عوامل و آمران حادثه هنوز هم به نتیجه نرسیده و همه چیز مبهم است.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

مقایسه‌ای جالب میان عیاری ایرانی و منش سامورایی

باید بندهایی از اصل متن هاگاکوره را برگیریم و معنای آن را در زمینه شینتویی- بودایی اش روشن سازیم و بعد آن را با بندهایی مشابه از اوستا و شاهنامه و فتوت نامه ها و روایت های عیاری مقایسه کنیم.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

میانمار؛ حقيقت يک نسل‌ كشی

مسلمانان در میانمار در سکوت جوامع بین المللی كشته مي‌شوند. مسلمانانی که با تیر تفاوت دیدگاه و دین جان خود را از دست می دهند. تصاویر دلخراش مسلمانان میانمار که این روزها آواره از خانه و شهر خود در میان مرزهای جغرافیایی معلقند، عمق فاجعه را به خوبی نشان می دهد. مسلمانانی که با کوچ اجباری از ترس سوزانده شدن و مرگ به فجیع‌ترین شکل، حالا سفر بی مقصد خود را آغاز کرده اند.
۱۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

نشاط اجتماعی زنان به فضاهای جدید نیاز دارد

هیچ آمار دقیقی وجود ندارد. هرچه هست تصویر خموده و گاهی عصبانی آدم‌هایی است که از کنار هم رد می‌شوند. یا به اعتراض بوقی می‌زنند یا از سر خشم حرف نامربوطی نثار هم می‌کنند. همین تصویر دلیلی است برای تأیید سخن آنهایی که مدعی هستند جامعه ایرانی نشاط کافی ندارد.
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

چگونه سرعت زندگی، انسان را دچار «مرگ تجربه» کرده؟

آنچه در ادامه با هم می خوانیم منظومه ای است نظری، تاریخی، در خصوص ماهیت زندگی پر سرعت انسان امروزی که او را دچار مرگ تجربه، خود، احساس، زمان، و ... کرده است.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

راهکار حل بحران آب، اجتماعی کردن آن است

به عنوان یک جامعه شناس، چند سالی می شود که مسئله محیط زیست و بحران آب را به عنوان موضوع مهم جامعه امروز و آینده ایران بررسی می کند. او جامعه ایران و بحران های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اش را به خوبی می شناسد و معتقد است یکی از راهکارهای حل بحران آب، اجتماعی کردن آن است.
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

ساعت از کجا و چگونه پا به عرصه وجود گذاشت؟

ساعت های آفتابی در حدود قرن چهارم قبل از میلاد در مصر ساخته شدند و اولین آنها ساعتی هرمی شکل بود که در سال 3500 قبل از میلاد ابداع شد.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا اینقدر نگاه‌مان به زنان مطلقه بد است؟

سعی می‌کند خودش را خوشحال نشان دهد، کافی است چند دقیقه پای درد دلش بنشینی، آن وقت معلوم می‌شود که این خوشحالی فقط یک ظاهرسازی است.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

بچه پولدارهای اینستاگرام

اگر فکر می‌کنید آنها که روزی چند فریم عکس خوش رنگ و لعاب در اینستاگرام آپلود می‌کنند و شمار لایک‌هایشان به چند هزار می‌رسد، آدم‌های الکی خوش و بیکاری هستند، سخت در اشتباهید. همین آدم‌های به ظاهر بیکار و الکی خوش، در همان لحظه که شما فکر می‌کنید دارند خوش می‌گذرانند و برای طرفدارانشان عکس آپلود می‌کنند، مشغول کارشان هستند
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

شکم‌شان گرسنه نیست؛ آنها شادی می‌خواهند

«کسی امروز از گرسنگی نمی‌میرد، به جای شکم‌ها روح‌ها گرسنه‌اند. وقتی می‌خواستم با پول خیرین، بچه‌ها را به شهربازی ببرم، فکر می‌کردند می‌خواهم پولشان را بدزدم. یخچال‌ بسیاری از خیریه‌ها پر از گوشت و مواد غذایی است اما کسی حاضر نمی‌شود برای بچه‌ها کتابخانه تدارک ببیند».
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا آمریکا، هیروشیما را با خاک یکسان کرد؟

هفتاد و دو سال از زمانی که ایالات متحده بمب های اتمی اش را بر فراز هیروشیما و سه روز بعد سر ناکازاکی فرو ریخت، می گذرد. این بمباران ها سرنوشت جنگ جهانی دوم را رقم زد و زمینه را برای پایان این جنگ فراگیر فراهم کرد.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

وضعیت جای پارک و پارکینگ های تهران

سال های خیلی دور بر سردر خیلی از خانه ها و ساختمان های عمومی شهر، کاشی هایی نصب می شد که روی آنها شعری از حافظ و سعدی یا جمله نغزی از یک بزرگ نوشته می شود، اما حالا بالای در ورودی ساختمان های شهر تابلوی پارک ممنوع بزرگی نصب شده که گاهی با یک تهدید هم همراه است: پارک مساوی با پنچری.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

وزیر احمدی‌نژاد بگوید چرا بر تولید تراریخته قفل زدند؟

سال گذشته بنا بر آماری که معاون دفتر پژوهش سازمان محیط‌ زیست ارائه داده بود، میزان واردات محصولات تراریخته به کشور، حدود پنج‌ میلیارد دلار اعلام شد. رقمی که با درنظرگرفتن درآمد حدود ٤٠ میلیارددلاری نفت برای کشور در سال، حدود یک‌هشتم درآمد نفتی را نشان می‌دهد.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

نگاهی به آخرین وضعیت مهاجرت در سوئد

خانم ناستیو در گوشه‌ای از یک کافه‌تریا در حومه مهاجرپذیر شهر استکهلم نشسته است. این کافه‌تریا دو بخش، یکی صرفاً برای مردان و دیگری مختلط دارد. ناستیو همانند بسیاری از دیگر مردم سومالی روحیه‌ای فعال و کارآفرین دارد بنابراین تعجبی نیست که او از مالیات‌های سنگین و هزینه‌ بالای استخدام در کشوری که 27 سال پیش به آن پناهنده شد و آن را به عنوان وطن برگزید شکایت کند.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا ایرانی ها زیاد دروغ می گویند؟

در موج سوم پیمایش ارزش ها و نگرش های ایرانیان (دفتر طرح های ملی ارشاد 1395) از 19 هزار نمونه در سطح شهر و روستاهای کل کشور پرسیده شده که به نظر آنها چقدر دروغ در جامعه رواج دارد. از نظر 23.4 درصد از مردم دروغ در سطح خیلی زیاد، 48.4 درصد زیاد، 19.6 درصد متوسط، 6.9 درصد کم و 2.2 درصد خیلی کم رواج دارد.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

مهمترین وقایع تاریخی که همزمان اتفاق افتاده‌اند

آیا می دانستید مرلین مونرو و ملکه الیزابت در یک سال به دنیا آمده اند؟ البته وقایع تاریخی زیادی هستند که همزمان اتفاق افتاده اند و شما هیچ اطلاعی از آن ها ندارید. در این مطلب مجموعه ای از این وقایع تاریخی معروف را آورده ایم که در یک زمان رخ داده اند.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

تغییر ارز و حذف صفر در کشورهای مختلف دنیا

«حالا یک تریلیون دلار زیمبابوه برابر با یک دلار زیمبابوه است.» این جمله ای بود که خبرگزاری سی ان ان در سال 2009 در واکنش به برداشتن 12 صفر از جلوی ارز زیمبابوه در ابتدای خبر خود آورده بود.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

شب‌کاری پرسود در خیابان‌های پایتخت

شب‌های تهران حال غریبی دارد و شب گردی‌های آن، حالی عجیب‌تر. حتی بساط دست‌فروشان شب‌ها شکل دیگری است و گپ زدن با آن‌ها می‌چسبد. به خصوص وقتی که آنسوتر آتش به راه باشد و صدای گر گر زغال، موسیقی متن حرف‌هایت شود.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

جنگ سایبری؛ جنگ بدون بمب و موشک

کارشناسان امور سایبری چند سالی است دائما هشدار می دهند حجم بالا و رو به افزایش از حملات هکری بین دولت ها شکل گرفته که می تواند زیرساخت های حیاتی از نیروگاه های برق و بانک ها تا سیستم های کنترل ترافیک شهری را هدف قرار دهد.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

مقایسه مدارس خصوصی ایرانی و خارجی

فصل امتحانات به پایان رسیده و ثبت نام و انتخاب مدرسه مناسب، دغدغه اصلی والدین شده است. برخی ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس غیردولتی ثبت نام کنند اما نمی توانند از پس هزینه های آن بربیایند.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا دانشگاه‌های ما ثروت آفرین نیستند؟

آنها که مثل آب روان ثروت آفرینی می‌کنند قرن هاست تصور تعارض و دوگانگی میان علم و ثروت را کنار گذاشته‌اند. این یک رنسانس فکری است که تبعات و محصولات خود را هم می‌آفریند و امروز عینی‌تر از هر زمانی جلوی چشم ماست.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

زیر و بم دروغ گویی از نگاه جامعه شناسی

آنچه در این نوشته می آید گزیده هدفمند از کتاب منتشر نشده من تحت عنوان درآمدی بر جامعه شناسی دروغگویی است. ترجیح بر این است که این کتاب بعد از انجام برخی تحقیقات تجربی تکمیل و منتشر شود.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

قرص مرگ در پستوی عطاری‌های متخلف

نه نیاز به چرب‌زبانی دارد و نه پول زیادی می‌خواهد. کافی است اراده کنید تا در کمتر از پنج دقیقه به «قرص برنج» دسترسی داشته باشید؛ قرصی که مصرف‌کننده را زجرکش می‌کند و براحتی در برخی عطاری‌ها به فروش می‌رسد؛ آن هم بدون این‌که نظارت جدی بر فعالیت این عطاری‌های متخلف اعمال شود.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

روند رو به رشد زنان سرپرست خانوار در آمارهای رسمی

در دهه‌های اخیر، تعداد زنان سرپرست خانوار کشور رو به افزایش گذاشته است؛ زنانی که نه الزاما به دلیل مرگ همسر یا طلاق سرپرست خانوار شده‌اند که بعضا دخترانی را نیز شامل می‌شود که به‌تنهایی زندگی کرده و حتی سرپرستی خواهران و برادران خود را برعهده دارند.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

فواید و تبعات طرح توزیع دولتی «مواد مخدر سبک»

اگر با آمار رسمی جلو برویم، هم اکنون حدود دو میلیون و 800 هزار نفر در کشور به اعتیاد مبتلا هستند.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

بازگشت به تومان مغولی

«شاه عباس درباره کیافریدون صاحب کمال نمک به حلال، نوازشات بی اندازه و تلطفات بلند آوازه مبذول داشت. سپه سالاری لاهجان را با سیصد تومان مواجب به مشارالیه عنایت و احسان فرمودند...» در کتاب تاریخ گیلان درباره وقایع سال 1001 هجری شمسی، 395 سال پیش، چنین از واحد پولی «تومان» صحبت شده است.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

قاچاق حیات وحش در لا به لای صفحات وب

صبح یکی از روزهای ماه می سال 2008 گروهی از زیست شناسان پس از انجام کارهای خود در حال صرف ناهار در جزیره بورنئو (حد فاصل اندونزی و مالزی) بودند که یک مارمولک عجیب روی یکی از برگ ها توجه همه را به خود جلب کرد. یکی از افراد گروه این حشره را برداشت و دیگر محققان شروع به گرفتن عکس کردند، اما پس از مدتی علاقه آنها از بین رفت و با گذاشتن این حشره به جای سابق خود، به ناهارشان ادامه دادند.
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج