روسیه؛ سرزمین برف، غرور و فرهنگ

اینجا روسیه است؛ بزرگ ترین کشور جهان و مسکو پایتخت آن بزرگ ترین شهر اروپاست. شاید خیلی ها وقتی نام روسیه را می شنوند، ناگهان تصویر تیره و تاری که یادآور دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی باشد را به یاد بیاورند اما همانند خیلی از کشورهای دنیا، روسیه هم درگیر جنگ رسانه ای با کشورهای دیگر است و تصویر درستی از مردم این کشور در شبکه های اجتماعی و سایت های خبری ارائه نمی شود.
۱۱ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

فساد اقتصادی در میان ما چگونه شکل می گیرد؟

امروزه بحث فساد، آن هم در یکی از ساده ترین وجوهش، گرچه نه در غیرقابل گذشت ترینش، جنجال فراوانی آفریده است. پیش ترها، موارد جدی تری از فساد را همگان شاهد بودند اما، از آنجا که از زندگی روزمره شان فاصله داشت، فقط عکس العمل هایی مثل تعجب در برابر گسترش فساد از خود نشان می دادند.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

پرویز کاظمی: احمدی نژاد تمام شد

پرویز کاظمی از وزرای محمود احمدی نژاد بوده اما زمان زیادی نتواسته با او کنار بیاید . او خیلی زود از کابینه او کنار رفت و از همان زمان تا امروز منتقد احمدی نژاد شده است.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا همه چیز در ایران، سیاسی می شود؟

بر هر کنشی در ایران، از کنش رسانه ای یا مجازی تا حتی در محدوده اظهارنظرهای اتوبوسی و گپ و گفت های فامیلی و در هر حوزه ای اعم از سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و حتی ورزشی، سایه ای از سیاست افتاده است.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا با کلمه «حق» آشنا نیستیم؟

چرا وقتی جامعه‌مان با خطر تخریب محیط‌زیست مواجه می‌شود، اعتراض نمی‌کنیم!؟ چرا وقتی ساختار هویتی شهرمان را آسمان‌خراش‌ها برهم می‌زنند، گلایه نمی‌کنیم!؟ و چرا ما با حقوق شهروندی خود آشنا نیستیم!؟
۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

سعودی ها و تحریک گسل های مذهبی در ایران

پیشرفت های گسترده در فناوری اطلاعات و حمل و نقل، چنان دنیای ما را در هم تنیده که وابستگی متقابل میان بازیگران سیاسی بیش از پیش جلوه گر شده و امکان تفکیک سرنوشت میان ایشان را بسیار سخت کرده و امکان کشیدن خطوط فرضی و خود مصون پنداری از تحولات مثبت یا منفی منطقه ای و جهانی عملا بسیار تنزل یافته است.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

زندگی بخور و نمیر ۲.۵ میلیون زن در ایران

350 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار به دلیل از کارافتادگی، زندانی شدن یا ترک شوهر از خانواده در این گروه جای دارند، 250 هزار نفر به دلیل طلاق و جدایی و 135 هزار نفر به دلیل عدم ازدواج، خودسرپرست‌اند.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

با مدل‌های خارجی مناظره‌های انتخاباتی آشنا شوید

علیرغم اینکه عمر راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی به نزدیک صد سال می‌رسد، مناظره‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری سن و سال چندانی ندارند؛ آمریکا در زمینه برگزاری مناظره‌های تلویزیونی پیشتاز به نظر می‌رسد و بقیه کشورها هرکدام تجربه‌های متفاوتی داشته‌اند.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

تحول خانواده در ایران در جهت بحرانی است؟ (2)

مدت ها است که گزارش هایی درباره الگوهای نامتعارف از زندگی خانوادگی از جمله ازدواج سپید منتشر شده است. این پدیده که با عنوان زوج زیستی (Cohabitation) از آن نام برده می شود اغلب در بین کسانی که قبلا ازدواج ناموفق یا طلاق را تجربه کرده اند شایع تر است.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

شهرداری تهران هم به یک حسن روحانی نیاز دارد

تهران شهری است که شب فعال نیست و نیاز به زندگی شب دارد. بالاخره بخشی از جمعیت شهر ما شب کارند و باید نیازهایشان را پاسخ دهیم. علاوه بر آن اگر شب فعال شود از مشکلات زیاد روزانه هم کاسته می‌شود.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

منفی و مثبت های قانون انتخابات در ایران

قانون انتخابات ایران با وجود اینکه در این سی و هشت سال، سی و چند انتخابات برگزار شده است، هنوز هم محل بحث و تبادل نظر و اختلافات سلیقه ای است و به همین دلیل سوال های زیادی را موجب شده است.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

تحول خانواده در ایران در جهت بحرانی است؟ (1)

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، خانواده از ارزش و مقام بالایی برخوردار است. در اصول مختلف از جمله اصل دهم، تصریح شده: از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.
۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

منافع پنهان در پس ایدئولوژی بازار

گفت و گو با فرشاد مومنی درباره بازار و تحولاتش در چند دهه اخیر رابطه اجتماع و بازار چیست و این دو چگونه از هم تاثیر می پذیرند؟
۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

گفتگو با قربانی فراموش شده اسیدپاشی در اصفهان

در فرودگاه امام خمینی (ره) روی صندلی های سالن انتظار نشسته اند؛ سهیلا جورکش همراه پدرش راهی سفارت آمریکا در دوبی هستند. قرار است عمل جراحی روی شبکیه و قرنیه چشم چپ سهیلا انجام شود تا بینایی از دست رفته چشم سیهلا دوباره به او بازگردد؛ همان چشمی که دو سال پیش، قربانی اسید سوزان شد.
۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

راه های ترغیب مردم برای مشارکت در انتخابات

اگر دست اندرکاران یک دولت و یا یک حاکمیت سیاسی بتوانند به مردم ثابت کنند و آن ها را متقاعد کنند که مطالبات آن ها در انتخابات، تحقق بخش آن مطالباتی است که تحت عنوان شعار مطرح کرده اند، مشارکت در انتخابات به میزان بالایی افزایش خواهدیافت.

«دوقوزآباد» یک اصطلاح نیست؛ روستایی است با هزار مشکل

ریزتر، آن زیر، نام جدید را می‌نویسند. فردا آنچه باقی است، تابلویی است رنگ‌پاشی‌شده و نافرم. دوباره نام روستا را می‌نویسند و زیرش داخل یک پرانتز کوچک، نام جدید را. صبح که خورشید می‌زند، باز لکه‌هایی از رنگ، نوربازی می‌کنند.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

اسکرین‌ شات می‌تواند جرم باشد

٢ سال زندان و جزای نقدی بر اساس ماده ٧٤٥ (ماده ١٦ قانون جرایم رایانه‌ای)مجازات افشای اسرار خصوصی دیگران است قانون، ادله الکترونیک را به رسمیت شناخته و اگر شخصی در فضای مجازی تهدید شد می‌تواند از طریق مراجع قانونی آن را پیگیری کند.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

صدا و سیما اصلاح نمی شود

نوع رویکرد صدا و سیمای علی لاریجانی در انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری را باید نقطه شروع رفتارهای جناحی این دستگاه ملی دانست.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

شيزوفرنی فرهنگی در ايران

در ایام نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر، شاهد حضور سیل متقاضیان ثبت نام به عنوان کاندیدا بودیم. از هر شکل و از هر فرهنگ و با هر میزان سواد که تصور کنید، کاندیدا وجود داشت. زن و مرد، گاهی حتی به صورت خانوادگی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری آمده بودند.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

ریشه آشوب های جدید دنیا در کجاست؟

انتخاب دونالد ترامپ در ایالات متحده و موفقیت برگزیت در انگلستان که از آنها به عنوان دو زلزله سیاسی سال 2016 یاد می شود، نتیجه و پیامد ناکامی نخبگان در فهم و درک نارضایتی هایی بود که سیاست در نظام های دموکراتیک سراسر جهان را زیر و زبر کرد.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

رفراندوم در ترکیه؛ تُرک ها به دنیا چه خواهند گفت؟

کشوری که نزدیک‌ترین و مهم‌ترین الگوی مشروطه‌خواهان ایرانی در قرن نوزدهم برای نزدیک شدن به تجدد محسوب می‌شد حالا در فضای پساکودتا و در روزی تاریخی بار دیگر نفس ما ایرانی‌ها را در سینه حبس کرده است.
۱۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

2700 سال حضور پیروان حضرت موسی(ع) در ایران

از اقدامات قابل توجه دولت تدبیر و امید نسبت به حقوق اقلیت‌ها، مجوز تعطیلی مدارس کلیمی در روزهای شنبه، پس از 29 سال بود
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

ثبت نام در انتخابات، برای تمسخر قانون!

در میان ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات این دوره ریاست‌جمهوری، مانند دوره‌های قبل با حضور مردم بسیاری از اقشار مختلف در صف طویل ثبت‌نام مواجه می‌شویم. مردمی که بسیاری از آنها حتی سابقه کار و فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی ندارند.
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

احمدی‌نژاد اقتصاد ایران را ٥ برابر وابسته‌تر‌ کرد

ایران سه تلاش راسخ را در راه توسعه‌یافتگی پشت‌ سر گذاشته است؛ سه تلاشی که البته در راه نخواستن شرایط موجود بود و همین سبب شد توافقی سر خواسته‌ها شکل نگیرد و ثمره‌ای از این تلاش‌ها به بار ننشیند.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

کوروش کبیر از نگاه خارجی ها

در طول تاریخ به ویژه در عصر تیموری، صفویه و قاجار، مردان و زنانی از کشورهای اروپایی بنا به دلایل گوناگون به کشور ما آمدند و خاطرات خود از این سفر را در قالب سفرنامه هایی نوشتند.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

آمار و ارقامی از مصائب تمام نشدنی تهران

هوای مسموم شهرها، قصه امروز و دیروز نیست؛ هوای تهران که جای خود دارد. کلانشهری با 13 میلیون جمعیت در روز و 8 و نیم میلیون جمعیت در شب، رکورد بی تناسبی بین ظرفیت شهر و جمعیت جا داده شده در خود را زده است.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

قدرت گرفتن اینترنت و همه آثار منفی سیاسی آن

فرانسیس فوکویاما، نظریه پرداز سیاست آمریکایی: یکی از تکان دهنده ترین تحولات و نامتعارف ترین سیاست ها در سالی که گذشت ظهور یک دنیای «پساحقیقت» بوه است؛ دنیایی که در آن همه منابع معتبر اطلاعات با تردید مواجه شده اند و با چالش اطلاعات مشکوکِ برآمده از منابع نامعتبر رو به رو هستند.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

زناني كه قرباني فقر، خشونت‌ جنسي و ... می شوند

زناني كه قرباني فقر، خشونت‌هاي جنسي، مبتلا به اختلالات هويت جنسي، بي‌توجهي والدين، اعتياد و بيماري ايدز شده‌اند. اين زنان بي‌سرپناه هستند و روزها به روزمرگی خارج از اين مكان می‌پردازند و شب‌ها به پناهگاه خود بازمی‌گردند.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

نژادگراییِ ترامپ از کجا آب می خورد؟

طبقه روشنفکران آمریکا نتوانسته نژادپرستی نهفته در قلب پروژه سیاسی ترامپ را درک کند. بحث ها همه بر دو پرسش معطوف بوده: آیا کسانی که به ترامپ رأی دادند کارگرانی شریف اند که به ناامنی اقتصادی شان اعتراض می کنند یا آرکی بانکرهایی متخاصم و پرخاشجو؟
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

حاشیه نشین ها و بدمسکن ها، صاحب خانه می شوند؟

صرف هزینه ساخت خانه های لوکس و سرمایه گذاری در این حوزه ها، باعث غفلت از مسکن طبقه متوسط و ضعیف شده و آنها را هر روز بیشتر به حاشیه رسانده است. البته پروژه مسکن مهر، تلاشی شعاری در همین راستا و برای خانه دار کردن همه اقشار جامعه بود که در بیابان ها اجرا شد و تورمی 40 درصدی به جا گذاشت.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

فضای انتخابات در ایران؛ موتوری که هنوز روشن نشده!

اگر رییسی رقیب روحانی نباشد چه بسا در علاقه مندان روحانی انگیزه کافی ایجاد نکند یا احساس خطر نکنند اما با دوقطبی شدن انتخابات ژست رای ندادن رنگ می بازد و تا کسی بگوید من رای نخواهم داد پاسخ خواهدشنید: درواقع رای می دهید منتها به رقیب.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

شکاف ها و بحران های جامعه در سال 96

فهرست بلندی از انواع شکاف های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی یا کانون بحران و خطر را می توان نام برد که یا به حال خود رها شده و یا صرفا با شعار با آن برخورد می شود یا گمان می شود با دستور رفع خواهندشد و خبری از بهره گیری سیستماتیک از نظرات کارشناسان حوزه عمومی و آکادمیک برای مهار آنها وجود ندارد.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

معیار عملکرد یک رییس جمهور، وعده هایش نیست

عباس عبدی اگرچه ناکامی روحانی در رفع حصر را تا حد زیادی ناشی از قصور اصلاح طلبان می داند ولی بر این نکته تاکید دارد که این ناکامی تاثیری بر سرنوشت دولت روحانی ندارد.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

روایت هایی زنانه از جهنمی مردانه

در سیستم زندگی داعشی ها هیچ زنی حق ندارد به تنهایی از خانه خارج شود و حرکات ایذایی نیروهای داعشی سبب شد تمام زنان شاغل یا محصل در موصل، از شغل و تحصیل دست بکشند و خانه نشین شوند. هر زنی چه پیر و چه جوان که از قواعد آنها تخطی می کرد، حدود 40 دلار امریکا جریمه نقدی می شد و نزدیک ترین وابسته مرد آنها محکوم به تحمل حداقل 40 ضربه شلاق می شد.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

پدیده اسرارآمیز «لوطی‌گری» در تاریخ ایران

لوطی‌گری و لوطیان از جمله مسایل پیچیده تاریخ ایران به شمار می‌آید. شرق‌شناسان و ایران‌شناسانی بسیار به پدیده‌ها و مسایل گوناگون تاریخ پرداخته‌اند. درباره لوطیان مطالبی فراوان تاکنون نوشته شده است که بخشی از آن‌ها به کوشش‌های پژوهشگران غیر ایرانی بازمی‌گردد.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

دو همسایه، تنها ساکنان «کوتان»

چیزی از «شیخ عیسی» باقی نمانده، جز خانه‌ای خرابه و دیواری از مسجد و چشمه‌ای چند قدم آن‌سوتر که برایش سقفی ساخته‌اند. لاک‌پشت‌ها در این چشمه شنا می‌کنند. «شیخ عیسی» پنج‌سال است کوچه‌ای ندارد که صدای مردم در آن بپیچد. همه کوچ کرده‌اند، اما «کوتان» هنوز دو خانه دارد. قادر و لیلا با دو پسر، دو نوه و عروسشان، فریده یک‌سوی جاده و شیخ اسماعیل و مامز با سه پسر و یک دخترشان سوی دیگر زندگی می‌کنند و غیر از آنها کسی نیست.
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

«جبران خسارت ایام بازداشت» در چه شرایطی امکان پذیر است؟

مکن است برخی از متهمین و مظنونین به ارتکاب جرایم در مراحل مختلف رسیدگی قضایی اعم از دادسرا و دادگاه، بازداشت موقت شده اما پس از طی پایان رسیدگی قضایی به پرونده، بی‌گناه شناخته شوند.
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

اینستاگرام، آن بخشِ خودشیفته تان را دوست دارد!

رسانه‌های اجتماعی در اصل به‌عنوانِ ابزارهایی برای ایجاد ارتباط با دیگران و بیرون از آمدن از تنهایی طراحی شده‌اند، اما در واقع، تجربۀ حضور در آن‌ها معمولاً حسی از تنهایی و انزوا به ما می‌دهد.
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

یک عامل انتحاری: خانواده ام را هم می کشم!

اخیرا یک خبرنگار مستقر در پاکستان با مرد جوانی که در یک شبکه تلویزیونی خصوصی کار می کرد و در پوشش ظاهری این شغل صوری قصد یک حمله تروریستی انتحاری طراحی شده توسط طالبان را داشت.
۲۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

استعفاهای ایرانی، استعفاهای فرنگی

تورق تاریخ همین چند سال گذشته ایران و دنیا، روزشماری از استعفاها را در مقابل چشمان مان به صف می کند اما بین این و آن، تفاوت های معناداری وجود دارد.
۲۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

اشتباه بزرگ مجلس، روی میز دولت روحانی

وقتی در دفتر کارش حاضر می شوم، مهلت می خواهد تا بخشی از روزنامه ای را که در دست دارد، به اتمام برساند و برای این گفت و گو حاضر شود. وقتی با او موضوع بحث را درمیان می گذارم، کمی درنگ می کند و یک راست سر اصل مطلب می رود. اکبر ترکان، مشاور رییس جمهور، معتقد است «اشتغال» گره اصلی اقتصاد ایران است.
۲۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

طرح تحول سلامت در سرازیری شکست؟

نسخه را داد دست بیمار و گفت «برو دارو را بگیر» به همین راحتی جمله را گفت اما موضوع به این راحتی ها نیست؛ برای گرفتن یک بسته آمپولی که در این نسخه است باید بییشتر از 400 هزار تومان پول پرداخت کرد، برای بیماران مبتلا به ام اس راه دیگری جز پرداخت پول و خرید دارو وجود ندارد.
۲۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

خیرهای «یازده سپتامبر» برای افغانستان

هرچند حادثه یازدهم سپتامبر 2001 میلادی در امریکا، فاجعه بشری بزرگی بود، اما به تغییرات مثبت و دور از انتظاری در افغانستان منجر شد. پایان دادن به حاکمیت رژیم زن ستیز و آزدی ستیز طالبان، نخستین پیامد حادثه یازدهم سپتامبر در افغانستان بود.
۲۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

چه کسی برجام را پاره خواهدکرد؟

درباره ویژگی های برجام و تاثیر آن بر سیاست خارجی ایران، کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده، روسیه و چین رویکردهای مختلفی ارائه شده است. نگرشی که در ایران از سوی دولت و کارگزاران دیپلماسی هسته ای مطرح می شود، تبیین این نکته است که برجام بیشترین مورد ژئوپلیتیکی و راهبردی را برای ایران ایجاد کرده است.
۲۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

از خیر نمره دادن به قالیباف بگذریم... (2)

گفتگویی شامل گفته هایی که از ارتباط دوستانه و تنگاتنگ مهدی چمران با شهردار تهران حکایت می کند تا عملکرد شهرداری و سیاسی شدن شورا و حضور چهره های ورزشی در انتخابات شورا و حتی زندگی شخصی اش. گفتگویی که در لابلای آن می توان سایه هایی از آینده شهرداری، شورا و مدیریت شهری را هم دید.
۳۰ روز پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج