شعله آتش در ایران، بدجور می سوزاند

در سردترین روزهای زمستان، آتشی به جان تهران افتاد که بعد از گذشت هفته ها، هنوز فراموش نشده است. بلندمرتبه ترین ساختمان تهران در دهه 40، در میان بهت و ناباوری مردم سوخت و به تلی از خاک تبدیل شد.
۱۷ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

از خیر نمره دادن به قالیباف بگذریم... (1)

روبروی ما پیرمردی 75 ساله نشسته بود که سال ها فعالیت در عرصه سیاسی و یدک کشیدن نام برادرش دکتر چمران، وی را به چهره ای شاخص در بین سیاسیون اصولگرا و مدیری کهنه کار در حوزه شهری بدل کرده است. پاسخ هایش را شمرده شمرده و حساب شده می دهد گرچه ابایی هم برای پاسخگویی به سوالاتی که چندان خوشایندش نیست ندارد.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

بررسی روحیه طلبکاری برخی مدیران ایرانی

به فرزندتان عذرخواهی یاد دهید؛ شاید شهردار شد. این توییت محسن سرخو، یکی از اعضای شورای شهر تهران است در واکنش به آنچه قالیباف، شهردار پایتخت در صحن مجلس و شورا انجام داد.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

تهران در حال فروپاشی؛ بحرانِ تهران به روایت هاشمی

تهران در یک سال اخیر حوادث و ماجراهای بسیاری را به لحاظ شهری به خود دیده است؛ وقایعی که بروز و وقوع هرکدام چندین روز و هفته پایتخت و اهالی اش را متاثر کرد. حوادثی همچون انفجار لوله گاز در شهران، نشست های متعدد زمین در معابر عمومی، ماجرای واگذاری املاک و در نهایت حادثه پلاسکو که در همه آنها اگرچه ارگان های مختلفی درگیر و دخیل بودند اما یکی از مسئولان و پاسخ گویان اصلی همه آنها به غیر از مدیران شهری و شهرداری، استاندار تهران بود.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

دایره المعارف سامورایی ها و طریقت آنان

همه آن چیزهایی که دوست داشتید درباره سامورایی ها و طریقت سامورایی بدانید اما نمی دانستید باید آن را از چه کسی سوال کنید؟
۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

معصومه ابتکار: موفق بوده ایم اما...

این روزها انتقاد به عملکرد معصومه ابتکار در سازمان حفاظت محیط زیست در حالی از سوی منتقدان آغاز شده که به دلیل آثار و پیامدهای چندین دهه تخریب سرزمین با اجرای طرح های متعدد توسعه ای، حالا همه روزه بر شدت بحران ریزگردها و خشکیدگی تالاب ها افزوده می شود.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

حجت الاسلام یونسی: در دنیا، جهانگشایی مثل کوروش نداریم

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال 92، حسن روحانی برای تحقق بخشیدن به بخشی از شعارهایش، یک دستیار ویژه در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی برای خود در نظر گرفت و حجت الاسلام علی یونسی را به این سمت گمارد.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

سفره هفت سین یعنی چی؟

بهتر می شود اگر بدانیم هر کدام از اجزای تشکیل دهنده سفره هفت سین به چه معناست. پس با ما همراه شوید.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

دخترکانی که در سال 95 قربانی جنایت شدند

در میان پرونده های جنایی، شاید تلخ ترین و دردناک ترین ماجراها مربوط به قتل های کودکان است. آنها که در اوج بیگناهی و بی دفاعی در دام جنایتکاران شیطان صفت گرفتار شده و پرونده زندگی شان به طور هولناکی بسته می شود.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا اسید پاشیدم؟

سال‌ها قبل، زندگی یک زن را زیر و رو کرده. همان روزی که نامزدش به او گفت «نه» و او پاسخش را با اسید داد. محبوبه همسرش شد و حالا دو فرزند دارند.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

کودکانی که در سال 95 شکنجه شدند...

سال 95 هم مانند سال های قبل مراکز پلیس و دادسراها و محاکم با پرونده های کودک آزاری خردسالان بی پناهی رو به رو بودند که دل هر انسانی را به درد می آورد.
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

در مواجهه با نوکيسه‌ ها چه باید کرد؟

دوردورهاي خياباني با ماشين‌هايي که قيمتشان برق از سر آدم مي‌پراند، عمل‌هاي جراحي زيبايي که گاهي از فرط افراط نمي‌تواني باور کني چهره‌اي که مي‌بيني، واقعا حقيقت دارد! پاساژگردي‌هاي مداوم و هميشگي و خريدهاي تجملاتي، نگاه‌هاي از بالا به پايين و احساس جدايي از بقيه اقشار جامعه باعث مي‌شود آنها را به نام «نوکيسه»‌ها بشناسيم.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

چهارشنبه‌ سوری؛ پریدن از آتش یا حادثه؟

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال(سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود. اما اکنون چهارشنبه‌سوری یعنی دلهره، ترس، خطر و فاجعه، دیگر چهارشنبه‌سوری به معنای پریدن از روی آتش نیست، پریدن از روی حادثه است.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

نارنجک‌های چهارشنبه‌ سوری، داعش را نابود می‌کند

«تخلیه هیجان» مهمترین دلیل تبدیل چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی است. به همین بهانه سراغ دانیال سیاوش رفتیم، شخصیت هیجان طلبی که در زندگی اش هم آتش نشان بودن را تجربه کرده و هم بدلکاری را!
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

وقتی چینی‌ها جشن ایرانی را به آتش کشیدند

«زمانی «جشن‌سوری» (چهارشنبه سوری) را با برپایی آتش دور هم جشن می‌گرفتند، بعدها با ورود باروت از چین، آتش افروزی هم به این جشن اضافه شد و حالا با ورود مواد محترقه از همان کشور چین این جشن را به آتش می‌کشند!»
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

«ونزوئلا»، سرزمینی بر لبه پرتگاه

در یکی از روزهای ماه نوامبر مقابل بیمارستان شهر «کاراکاس» ناگهان شرایط اضطراری اعلام می شود؛ صدها مادر خیابان پر رفت و آمد منطقه سان برناردینو را می بندند و مانع عبور و مرور اتومبیل ها می شوند؛ آنان فریاد می زنند: «دارو برای کودکان مان».
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

ختنه شدن، تجربه دردناک زنان جنوب و غرب ایران

خیلی‌هایشان درست نمی‌دانند چه بر سرشان آمده. فقط این را می‌دانند كه روزها و لحظه‌هایی كه تجربه می‌كنند متفاوت است. بعضی‌ها هم كه بزرگتر بوده‌اند، آن لحظه را یادشان است، كه به مادرشان، به دایه‌شان، اعتماد كردند و بعد آنچه نصیبشان شد، درد بود و درد.
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

سال 96 با چه بحران هایی رو به رو هستیم؟

سال 1396 با چه بحران هایی رو به روییم و سیاستمداران چقدر برای مواجهه با این بحران ها آماده اند؟
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

ماجرای تخریب «شهرنو» پس از پیروزی انقلاب

از آن زمان ۳۷ سال می‌گذرد و پارک و فرهنگسرای رازی جایگزین محله شهرنو شده است. روایت‌های رسمی و غیر رسمی از نحوه تخریب این محل منتشر شده اما نقاط پرابهامی در این رویداد وجود دارد.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

درباره سامورایی ها: این گروه خشن ولی محترم

سامورایی ها را با موهای دم اسبی و جلوی سر تراشیده شان به یاد داریم و شمشیرهایشان. این که تا آخرین قطره خون برای فرمانده شان می جنگیدند، عادت داشتند خشک و عبوس و جدی باشند. منظم و دقیق کار کنند و به اصولشان پایبند بمانند.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

هنوز ادب تلگرام را بلد نیستیم

تلگرام یک رسانه دوطرفه است. زمان و مکان را هم در می نوردد. لذا از این نظر خیلی پویاست. از همین جا اتفاقات ایرادش هم معلوم می شود که خیلی انرژی بر است. لذا باید از یک جایی به بعد برنامه ریزی کنید که در کدام گروه های تلگرامی می خواهید باشید در کدام گروه ها نباید باشید.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

سگ ها، نجات دهندگان بی ادعا

این جانداران که بدون کمک به انسان ها نیز در دسته محبوب ترین جانداران قرار دارند، می توانند زنده یا مرده انسان ها را با کمک بوی آنها شناسایی کنند و بیابند.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

ساز و کار پذیرش دانشجو در آمریکا

کشور آمریکا با داشتن بیش از 310 میلیون نفر جمعیت، مراکز آموزش عالی بسیاری را در خود جای داده است و سازوکار خاصی برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها دارد.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا در فضای مجازی بددهنی می کنیم؟!

طبق نظرسنجی مؤسسه Pew، از هر ۱۰ آدم آنلاین، دست‌کم ۴ نفر در برهه‌ای از زندگی به خاطر رفتارهای ترول‌های مورد اذیت و آزار قرار گرفته است. میزان فعالیت ترول‌ها تا جایی پیش رفته که در سپتامبر سال ۲۰۱۵، چند سایت بزرگ شامل Recode, Reuters, Popular Science, The Week, Mic, The Verge و USA Today اعلام کردند که کلا بخش کامنت‌های خود را غیرفعال کرده‌اند.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

جرم نکردیم که دانشجو شدیم!

کافی است در گوگل کلمه «دانشجو» را سرچ کنید تا ببینید چه چیزهایی برایتان می‌آورد. دانشجویان بی‌کار، دانشجویان و نرخ بی‌کاری، بی‌کاری در بین دانشجویان و… خلاصه به هر ترتیبی کلمه دانشجو و بی‌کار کنار هم قرار می‌گیرند.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

لحاف‌ دوزها عید ندارند!

آقای بصیری جزو آخرین بازمانده های صنف دوچرخه سواران لحاف دوزی است که در کوچه پس کوچه‌های شهر دوره‌گردی می‌کردند. او حالا بعد از ۶۲ سال هنوز هم غم نان دارد و نگران خرج و مخارج خانواده است.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

تجربه ی مهاجران افغان در آلمان

جامعه مهاجران افغان در کشور آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین جامعه افغان در اروپا می‌باشند به نوعی که شهر هامبورگ به تنهایی با داشتن بیش از ۴۰ هزار افغان در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان «کابل اروپا‌» معروف می‌باشد.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

آتش نفت بر جان دانش آموزان ایرانی

75 هزار، تعداد کلاس های درسی در ایران است که هنوز به وسایل گرمایشی مناسب تجهیز نشده اند. یعنی به اندازه این رقم بزرگ و ترسناک، امکان تکرار حادثه تلخ شین آباد وجود دارد. اگر میانگین هر کلاس درس 5 نفر در نظر گرفته شود، یعنی 375 هزار دانش آموزی که سر کلاس نشسته اند، سهمی از این خطر خفته در بخاری ها دارند.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

15 اسفند روز درختکاری، روز تجدید حیات

ه نیمه ی اسفندماه که می رسیم، عبارتی خاص بر روی صفحه تقویم به چشممان می خورد : روز درختکاری. روزی که باید دست دوستی به سوی طبیعت دراز کنیم و پیوندی عمیق و محکم را با آن برقرار سازیم. وقت آن است که این استوار قامتان را ارج نهیم و به پاس خدماتی که همواره به انسان کرده اند، سپاسگزارشان باشیم.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

گرد و غبار و ریزگردها واقعا از کجا آمده اند؟!

در خوزستان اگر قبلا ریزگرد می آمد منشاء آن از عراق و شرق اردن و عربستان بود و صحرای آفریقا یعنی از مصر می آمد. الان در خوزستان منشاء داخلی هم به وجود آمده است. در استان اصفهان هم اگر 20 سال به زمین کشاورزی آب ندهند ریزگرد درست می شود. در گرمسار و سمنان هم همین طور.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

دیدار با آبادان؛ 50 سال پس‌از مرگ مصدق و یک‌قرن پس‌از نفت

امروز سالمرگ دکتر محمد مصدق است؛ ۱۴ اسفند ۱۳۴۵. مردی که نفت را ملی کرد. آبادان، شهر-موزه‌ای شده که تاریخ نفت را یک قرن با خود می‌کشد. این روزهای آبادان را باید دید و ثبت کرد.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

افزایش شدید حملات خیابانی به مسلمانان در انگلستان

زنان مسلمان نسبت به مردان بیشتر در خطر حمله قرار دارند. قسمت اعظم حمله کنندگان مردان سفیدپوست هستند. به عبارت دیگر بیشتر حوادثی که برای زنان مسلمان اتفاق می افتد به خاطر آن است که زنان معمولا پوشش اسلامی (مانند حجاب، عبا یا نقاب) به تن دارند.

فراکسیون زنان مجلس ناهماهنگ است!

مینو خالقی حالا دیگر چهره نام آشنایی است. نحوه ردصلاحیت وی پس از گذشت حدود یک‌سال از آن، هنوز هم نقل محافل است.با این حال او دیگر به این موضوع حداقل در ظاهراهمیت نمی‌دهد و می‌گوید:« با امید و توان بیشترادامه می‌دهم.»
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

گزارشی از یک مدرسه متفاوت و کودکانی که بچگی نکرده اند

صبح رویش تنها مدرسه ای است که با مجوز وزارت آموزش و پرورش برای کودکان جامانده از تحصیل احداث شده است؛ مدرسه ای غیردولتی که با مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی دیگری که می شناسیم خیلی متفاوت است.
۲۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

انسان ها چرا و چگونه جذب داعش می شوند؟!

هر بار که تصاویری وحشتناک از جنایات گروه های تکفیری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر می شود این سوال به صورت ممتد از ذهن و وجود ما عبور می کند که چگونه یک انسان دست به چنین جنایاتی می زند. روانشناسی علمی است که می تواند در پیوند با جامعه شناسی و علوم سیاسی ما را در یافتن پاسخ این پرسش یاری داد.
۲۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

دل بچه‌های مناطق محروم را شاد کنید

هدیه دادن از رسم‌های خوب ما ایرانیان است. کتاب به لحاظ تأثیر فکری می‌تواند جایگزین مناسبی به جای هدایای مرسوم باشد. بیایید با این هدایای خود، عزیزان همنوع‌مان در مناطق محروم را که از آموزش و کتاب که حق همه انسان‌هاست، بی بهره‌اند، بهره‌مند سازیم.
۲۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

روایت تلخ پلاسکو از زبان آتش نشان بازمانده

یک آتش نشان نجات یافته از آوار پلاسکو جزییات تکان دهنده ای از روز حادثه و مرگ همکارانش گفت.
۲۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

همه باید فرصت دفاع داشته باشند، حتی احمدی نژادها

در این یادداشت به حق دفاع به معنای عام می پردازم که یکی از حقوق طبیعی بشر است. از لحاظ حقوقی نیز هر آنچه جرم است در مقام دفاع مشروع می شود. دفاع، غریزه بشر است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

آیا دید و بازدیدهای فامیلی تعطیلات را خراب می‌کند؟

برای دسته‌ای از افراد، دیدوبازدید عید و مهمانی‌های خانوادگی عذابی است که هرطور شده باید از آن فرار کرد. تمارض، قرارهای دوستانه و مسافرتْ راه‌های دورزدن این عذاب الیم است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

تاکسی چگونه به ایران رسید؟

با گسترش شهرنشینی و به کارگیری اتومبیل در جابه‌جایی افراد، ضرورت وجود حمل‌ونقل درون‌شهری بیش از پیش احساس می‌شد. کارهایی متفاوت برای حل این مشکل صورت گرفت. شکل‌گیری تاکسی‌ها از جمله این کارها برای جابه‌جایی افراد به شمار می‌آمد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

جنون شهرت؛ از لیدی گاگا تا کارداشیان

هنرمندانی که تمایل دارند به هر طریقی به شهرت دست پیدا کنند، کم نیستند؛ نمونه‌های لیدی گاگا به‌ویژه در دنیای امروز بسیار است. آن‌ها برای این‌که محبت و توجه طرفداران را به خود جلب کنند و نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازند، هر کاری می‌کنند، اما در مقابل همیشه عده‌ای از هنرمندان نیز بوده‌اند که از شهرت نفرت داشته و تمام تلاش خود را کرده‌اند تا از مشهور شدن خود جلوگیری کنند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

لایه های ناشناخته عربستان

کتاب «عربستان سعودی، مردم، گذشته، مذهب، فاصله طبقاتی و آینده» تالیف کارن الیوت هاوس با ترجمه سعید موتمن از سوی نشر اوسانه منتشر شده است.

تجربه متفاوت یک روحانی از تماشای دربی

یکی از حواشی دربی هشتاد و چهارم حضور فردی معمم در میان مردم بود. تصویر او از همان زمان جریان بازی در رسانه ها منتشر شد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

شکاف نسلی بازاری ها؛ از «حجره دار» تا «بیزینس من»

بازاری های جوان با وجود آنکه در همان حجره های قدیمی گذرگاه های مسقف بازار تهران می نشینند اما سبک کار و زندگی شان دیگر قرابت خاصی با نسل پیشین بازاریان ندارد و سود و زیان است که حرف اول و آخر را در آن می زند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

آشنایی با جانشین ناشناخته «پلاسکوی فقید»

درختان بلند و کهن، سال هاست که شناسنامه ای بی رقیب برای بلندترین خیابان پایتخت هستند؛ خیابانی که در هر گوشه ای از آن از نمای لوکس شمال شهر گرفته تا جنوب تهران، ساختمان و برجی سر بر آورده و با چهره ای عجیبی و بی تناسب از هر طبقه مردمی و حکومتی، نشانی در دل خود جای داده است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج