چه کسی شکوه و عظمت «ژرمن ها» را احیا کرد؟

شب از نیمه گذشته بود که پلیس امنیت آلمان شرقی تمام مسیرها به مقصدی مشخص در شهر را مسدود کرد. انگار خطی فرضی بر نقشه کشیده باشند و بخواهند برلین را مثل کیکی میان دو نفر تقسیم کنند.
۳ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

زندگی در پرجمعیت ترین شهرهای دنیا

شهرنشینی دنیا را فرا گرفته است. پیش بینی شده است که در سال ۲۰۵۰ هفتاد درصد جمعیت دنیا در شهرها زندگی خواهند کرد. ر جمعیت ترین شهرها با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می کنند. از بزرگ ترین مشکلات آن ها مشکل خانه و فضای شخصی است.
۲۲ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

آیین ازدواج در آذربایجان غربی، میراث ثبت شده

آیین سنتی ازدواج شاید یکی از مراسم شادی آور ایرانیان باشد که در میان اقوام مختلف با رنگ و لعاب و شکل های متفاوتی برگزار می شود. از میان آیین های سنتی ازدواج در استان های مختلف آیین ازدواج مردم استان آذربایجان غربی در آبان 1390 با شماره 258 در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد.

ویژگی مشترک تروریست ها، عادی بودن آن هاست!

دکتر اسکات پلوس یکی از اساتید سرشناس روانشناسی اجتماعی و مدرس دانشگاه وسلین آمریکا است. آنچه در ادامه می خوانید متن پیاده شده فیلم آموزشی دکتر پلوس درباره مقابله با تروریسم می باشد که به عنوان یک جلسه از دوره آموزشی روانشناسی اجتماعی وی در وب سایت آموزشی کورسرا آمده است.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

زنان چریک در تاریخ معاصر ایران

تاریخ مبارزات هویتمند و نوگرایانه زنان ایران برای دستیابی به زندگی برابر انسانی را می توان با مبارزات مردم ایران در جنبش مشروطه خواهی همزمان دانست

نازی آباد؛ خاستگاه چهره های سیاسی، ورزشی و هنری

محله نازی آباد؛ محله شناخته شده ای است؛ هم خاستگاه چهره های سرشناس سیاسی همچون سعید حجاریان و عباس عبدی است و هم خاستگاه چهره های ورزشی و هنری مانند اکبر عبدی، حمید استیلی، و امیر قلعه نویی و هم چهره های هیاتی هم چون حاج منصور ارضی، سعید حدادیان و برادران طاهری.
۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

شرق دین دار و غرب روشنفکرِ تهران

بافت های شهری ظرف هایی با ویژگی های خاص اند که با مظروف های همخوان خودشان پر می شوند. همچنان که آب گودال را پیدا می کند؛ با این همه ظرف و مظروف با هم داد و ستد می کنند و بر هم اثر می گذارند.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

شهر زنان؛ ورود آقایان خشن ممنوع!

این شهر فقط توسط زنان اداره می‌شود؛ زنانی دل‌مرده و خسته از جامعه‌ای بی‌رحم و زن‌ستیز که می‌خواهند زمام امور زندگی‌شان را خودشان به دست بگیرند و یک بار برای همیشه از زیر سایه سنگین سرنوشت محتومشان فرار کنند.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

خیابان کارگر جنوبی؛ آغشته به فرهنگ، تاریخ و تجارت

این جا که خیابان نبوده است؛ روزگاری خندق ناصری بود، حد غربی شهر کوچک طهران. حالا اما نه فقط خندق پر شده سراسر آسفالت است، بلکه لبریز شده از ماشین هایی که راسته راه آهن- انقلاب را بالا و پایین می کنند. چه خبر است این جا؟ کجاست ساختمان های قدیمی انتهای محله امیریه؟
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا کارخانه‌های ایرانی در زمان قاجار ناکام شدند؟

جریانی فکری از این‌پس با دغدغه پیشرفت و ترقی در ایران شکل گرفت. کنش‌هایی برای دست‌یابی به آموزش‌های نوین، بخشی از کوشش‌ها در این زمینه به شمار می‌آمد. توجه به علوم مدرن، یکی از پیامدهای برخورد ایرانیان با جامعه‌های غربی به شمار می‌آمد.
۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

بازگشت عقلانیت به جامعه ایرانی؛ مردم به دنبال فرشته نیستند

جامعه به هر سمتی می تواند حرکت کند. آنچه این تغییر و تحول را ممکن می کند آگاهی و عمل است. آگاهی به اینکه جامعه این مسائل را دارد و برای رفع گام به گام این مسائل اقدام شود.
۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

مساله‌ی دموکراسی در ایران از زاویه بیعت و ولایت

در هر نوع بحث سیاسی در ایران، نمی توان تفاوت جامعه ایرانی را نادیده گرفت؛ در جامعه ایرانی، متفاوت با جوامع اهل سنت، فکر سیاسی با مفهوم سنت گره نخورده است، بلکه در حوزه کلامی ابتدا با وصایت و نظریه امامات درآمیخته است که این مفهوم با بیعت در خلافت خیلی تفاوت دارد، همچنین در دوره جدید با مفهوم حق گره خورده است نه با مفهوم بیعت.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

پدر «ستایش قریشی» : ایرانی ها مرهم زخمم شدند

«شیرآقا قریشی»، پدر ستایش دختربچه 9 ساله ای است که اردیبهشت سال گذشته به دست نوجوانی ایرانی به قتل رسید. شیرآقا دقیقا نمی داند چند سال دارد و می گوید چون در افغانستان شناسنامه نبود، کسی سال تولد او را نمی داند.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

در زندان‌های دنیا چه می‌گذرد؟

بَز دری‌سینگر استاد انگلیسی دانشکدۀ عدالت کیفری نیویورک است. او رسالت خود را فراتر از دانشگاه می‌داند و، برخلاف بسیاری از استادان، برج عاج‌نشینِ آکادمی نیست.
۱۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

زور قانون به موتورسوارها نمی‌رسد

چرا با وجود برخوردهای جدی پلیس باز هم تخلفات ریز ودرشت موتور‌سوارها از لایی‌کشیدن و ویرا‌ژهای پی‌درپی در بزرگراه‌ها، عبور از چراغ قرمز و مسیرهای ممنوعه، نداشتن کلاه ایمنی و ... ادامه دارد؟
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

چالش مانتوی خانم ها به وقت تابستان

پوشش اول خانم های ایرانی، مدت هاست که دچار تغییر شده است. گرچه این فرهنگ تا حد زیادی از سوی جامعه پذیرفته شده اما به صورت علنی از جانب مسئولان تایید نمی شود.
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

اوضاع برق واقعا بحرانی است؟

رییس کمیته صادرات سندیکای صنعت برق می گوید:«ما فقط از ٢٢٠ ساعت پیک مصرف تابستان عبورکردیم و عملاً براى ٨٥٤٠ ساعت باقیمانده سال ظرفیت آزاد و بلااستفاده داریم.اگر تلفات شبکه کم شود مثل این‌است که همان میزان به ظرفیت تولید اضافه شده است. »
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا ممکن است بانک های ایران ورشکست بشوند؟

احمد حاتمی یزدی، مدیرعامل اسبق بانک صادرات می گوید: «موسسات اعتباری و بانک باید طوری دارایی های شان را مدیریت کنند که هر لحظه سپرده گذار قصد برداشت سپرده اش را داشت، بتواند بگیرد.»
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

اسلام، سازها را نشکست...!

بحث پیرامون حرمت موسیقی و تفکیک موسیقی غنا از غیر آن، یکی از مناقشات جدی و اساسی است که بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران علوم دینی را به خود مشغول داشته و هر یک سعی می‌کنند به فراخور آموزه‌ها و انگاره‌های فراگرفته به بازتحلیل این مفهوم دینی بپردازند.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

از شفاخانه تا هاسپیتال

احتمالا شناخته‌شده‌ترین و دیرپاترین نظریه درباره طبابت را باید در کتاب جالینوس یونانی پیدا کرد. نظریه‌ای که هر بیماری را حاصل بر هم خوردن تعادل میان مواد موجود در بدن می‌دانست و راه‌کار طبیب را بازگرداندن تعادل به مجموعه‌ای که آن را از دست داده است.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

بازخوانی ۱۸ تیر، ۱۸ سال بعد

همه‌چیز از توقیف «سلام» شروع شد؛ روزنامه‌ای به مدیریت سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها، پدر معنوی جریان چپ و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام. ١٥ تیر بود که در پی شکایت وزارت اطلاعات، روزنامه سلام به‌دلیل انتشار نامه محرمانه وزارت اطلاعات که به سعید اسلامی یا امامی منتسب شده بود، با حکم تعلیقی که در سال ٧٢ داشت، توقیف شد.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

هزینه اجاره دفترکار در شهرهای بزرگ ایران

شروع کسب و کار قبل از هر چیزی به یک دفتر کار نیاز دارد. این دفتر باید موقعیت مناسبی داشته باشد تا خود به خود پاخورش زیاد باشد.
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

بانک های خصوصی ایران، در مخمصه سرمایه داری

بانک ها همیشه در معرض خطراتی قرار دارند که می تواند آن ها و در نهایت اقتصاد یک کشور را فلج کند. هر کدام از این خطرات خود را به صورت جدی نشان بدهند، می توانند منجر به بروز بحران بانکی در یک کشور بشوند.
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

«فست فود»، کسب و کار پُرسود ایرانی ها

شاید همه بر این عقیده استوار باشند که حتی در بدترین شرایط اقتصادی نيز مردم، از خورد و خوراک‌شان نمی‌گذرند؛ بنابراین آنچه با شکم در ارتباط است، همیشه بازارش رونق دارد.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

چه کسانی تروریست می شوند و چرا؟

برخلاف دانشمندان و جامعه شناسان علوم سیاسی که علاقمند به زمینه های سیاسی و اجتماعی مطالعه گروه های تروریستی هستند، معدود روانشناسانی که تروریسم را مطالعه می کنند بیشتر به سطح تحلیل خرد یعنی تروریست انفرادی یا گروه تروریستی علاقمند هستند.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

چگونه بعد از کنکور زنده بمانیم؟

اگرنمی‌دانید دنیای بعد از کنکور را باید چه کار کنید و همه توان‌تان را برای درس خواندن گذاشته‌اید. ما به شما می‌گوییم بعد از کنکور چه کار کنید
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

تلاش زنان ایرانی برای ورود به مکان های ممنوعه

گزارش‌هایی از کوشش‌های زنان ایرانی در تاریخ برای ورود به مکان‌هایی که مردانه برشمرده می‌شد.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

پایان اسارت صیادان صیدشده

سیزده ماه پیش، «سعید» و «وحید» و «مجید»، مثل هر روز دیگر در ٢٠ سال پیش، در سینه کش آفتاب ساعت سه ظهر، از اسکله بوشهر، وارد دریا شدند و ١٣ ماه بعد، برگشتند.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

حکم «مرتد» و ارتداد از نگاه آیت الله منتظری

این مطلب، نگاه فقهی آیت الله العظمی منتظری را در باب ارتداد، به ترتیب زمانی بیان می کند. آیت الله منتظری در حیات علمی و فقهی خویش، نظرات متفاوت و متعارضی در موضوع مجازات و نحوه برخورد با مرتد داشت.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

اهواز و زابل؛ درآتش و خاک

با ادامه گرما در استان‌های جنوبی ایران، بعضی رسانه های خارجی می گویند اهواز در روز پنجشنبه گرم‌ترین دمای تاریخ را تجربه کرده است
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا اوضاع جامعه، واقعا نگران کننده است؟

هرگاه به هر دلیلی حکومت در مرکز ایرانی ضعیف شده، واگرایی قومی رخ داده. رضاشاه که رفت (1320) جمهوری آذربایجان و جمهوری مهاباد تشکیل شد. انقلاب اسلامی که شد شاه می گفت ایران ایرانستان می شود و خودمختاری خواهی مسلحانه در کردستان آغاز شد. اگر امام و حمایت مردمی انقلاب نبود واقعا ایران ایرانستان می شد.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

بزرگترین قتل عام های تاریخ

در طول تاریخ حکمرانان و قدرتمندان زیادی بوده اند که آدم های عادی را قربانی هوس یا تصمیم گیری های اشتباه شان کرده اند تا همچنان بر سر قدرت بمانند.

جرم: دختر مجرد بودن

تجرد و زندگی مستقل اختیار کردن به خصوص برای زنان و دختران ایرانی، هنوز این‌قدر در جامعه سنتی ایران تابو هست که طرحی مانند «عیب زدایی از دختران مجرد» تبدیل به طرحی بی سر انجام شده و دیگر حتی اسمی از آن نيز شنیده نمي‌شود.
۲۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

فاجعه‌ی سردشت، سی ساله شد

صداي انفجار بمب‌ها يكي پس از ديگري شهر را مي‌لرزاند. هواپيماها مي‌روند و ردي از خون و فرياد به جاي مي‌گذارند. فريادي بلند مي‌شود. «شيميايي زدن»، شهر از خلسه ترس و هيجان بيرون مي‌آيد.
۲۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

بچه‌دار شدن و چشم و هم‌چشمی‌های لوکس!

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین علل عدم گرایش دهک‌های بالای جامعه به باروری بیشتر را افزایش تجملات دانست. خانواده‌هایی که می‌خواهند فرزندانشان در بهترین امکانات بزرگ شوند، ترجیح می‌دهند فرزندان کمتری داشته باشند تا بتوانند آنها را از بهترین امکانات برخوردار کنند.
۲۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

درباره زور بازار و بازاریان در تاریخ ایران

نگاهی به نقش آفرینی های سیاسی بازار در تاریخ معاصر ایران؛ از مناسبات بازار با حکومت قاجار تا زمینه سازی حرکت های اجتماعی و سیاسی در دوره پهلوی.
۲۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

خال‌کوبی‌، هنر روی بدن مجرمان

خال‌کوبی‌ها روی بدن نقش می‌بندند یا پاک می‌شوند صرفا به این خاطر که معنای خاصی برای فرد دارند. در ایالات متحده آمریکا این کار آن‌قدر شدید است که می‌توان فرمول یا قانونی را تعریف کرد تا بر اساس آن، آن‌چه فرد قصد داشته با بدن خود به دیگران بگوید، مورد تحلیل قرار داد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

هر کس سعی می‌کند شریعتی خودش را بسازد

احسان شریعتی سرحال است و هیچ‌وقت از گفتن درباره پدر خسته نمی‌شود. در این‌باره حرف زدیم که اصلا شریعتی کدام است؟ متفکر عاشق‌پیشه‌ای که در آرامش می‌نویسد، یا خطیبی که به کنش‌گری سیاسی می‌اندیشد؟ او معتقد است نسخه درمان تناقض در برداشت‌های مختلف از شریعتی، توسط خود او پیچیده شده است و درنهایت پدر را حامی ارزش‌های چپ واقعی و سنتی می‌داند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

کارناوال‌های خیابانی؛ اعتراض و پایکوبی در کف خیابان

شهر پرازدحام و ملتهب، اما در امن و امان است. جمعیت زیادی با لباس‌های خاص، یا با پوستر و پلاکارد، یا حتی دست خالی به خیابان‌ها ریخته‌اند و شادی می‌کنند. معمولا هیچ‌چیز این مراسم خیابانی برنامه‌ریزی‌شده و از پیش تعیین‌شده نیست؛ هرچه هست، یک برون‌ریزی واقعی است در کف خیابان‌های شهر.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

واقعاً مردم بی‌سوادتر شده‌اند؟

افراد چیزهای کمی دربارۀ جهان می‌دانند و هرقدر جلو می‌رویم دانش آنها کمتر و کمتر می‌شود.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

امشب، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان است، دیگر زمانی باقی نمانده، باید تمام تلاش خود را بکار برد تا در پناه رحمت خداوند متعال قرار گرفت، اگر تاکنون قرار نگرفته‌ای... زیرا اگر کسی در ماه مبارک رمضان بخشیده نشود، بنا بر فرموده پیامبر اکرم (ص) «شقی» است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

کودکان خاورمیانه، جنگ زده‌های بی‌گناه

همین چند وقت پیش بود که مردم سوریه ازجمله کودکان و به قول ترامپ، نوزادان معصوم، مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند. هرچند هنوز هم مشخص نیست این حمله شیمیایی از سوی چه کسی انجام شد و هر کسی حمله را به گردن دیگری می‌اندازد، اما ترامپ بلافاصله کودکان جنگ‌زده را بهانه‌ای قرار داد تا 59 موشک بر سر سوریه بریزد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

شکاف های فعال و غیرفعال جامعه ایران

شکاف های اجتماعی از موضوعات مهم در جامعه شناسی و جامعه شناسی سیاسی است. زمینه این اصطلاح و نظریات مربوط به آن را باید در اندیشه و نظریات اندیشمندانی مانند مارکس، وبر و دور کیم ردیابی کرد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

خوب و بد حکومت قاجار

دوره قاجار را هر کسی با یک اتفاق یا ویژگی به یاد می آورد؛ برخی آن را با عهدنامه هایی که باعث جدا و تکه تکه شدن ایران شد به یاد می آورند و برخی دیگر با تصویر زنانی با ابروان پر پشت و سبیل.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

ایرانیان قابل پیش‌بینی‌اند

افکار عمومی در ایران قابل سنجش است. یک نظریه خیلی جدی وجود داشت که مردم ایران قابل‌ پیش‌بینی نیستند و کنش‌های مردم ایران هیجانی و احساساتی است اما امروزه با این کاری که نظرسنجی‌ها می‌کنند، می‌توانیم بگوییم که مردم ایران کاملا قابل ‌پیش‌بینی هستند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج