چرا با فجایع عکس می گیریم؟

یک جامعه‌شناس معتقد است نبود امکان‌های مناسب و کافی برای ارضا نیاز به دیده شدن موجب می‌شود برخی به دنبال ارضا این احساس حتی در بحران‌هایی مانند فروریختن ساختمان پلاسکو باشند.
۶ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

پدیده «ترامپ»؛ ژورنالیسم زرد و رئیس‌جمهور نارنجی

بنگاه‌های خبری و رسانه‌ای، در هر انتخابات، به برجسته‌سازی و چارچوب‌بندی مباحث سیاسی کمک می‌کنند. اما درمورد ترامپ، این بنگاه‌ها کمک کردند او طبیعی و مشروع جلوه کند، نامزدی که نباید هرگز به کسب چنین قدرتی حتی نزدیک می‌شد.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

تهران هر روز می‌میرد...

شهرهای ما، آن‌طور که ثقفی می‌گوید هر روز با آلودگی آب‌وهوا، فرونشست زمین‌ و زشتی بناهاش می‌میرد. «چند بنا در تهران می‌توان نام برد که در ٢٠‌سال اخیر ساخته شده که اگر یک روزی بیایند و بگویند از بین بردیمش، کسی ناراحت شود؟»
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا موتوری‌ها قانون را رعایت نمی‌کنند؟

اگر شما هم وقتی در خیابان راه می‌روید یا رانندگی می‌کنید، همه چشمتان به موتوری‌هایی است که هر لحظه ممکن است یکی از قوانینی که فکر می‌کنید وجود دارد را بشکنند، این گزارش را از دست ندهید.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

ماجرای دردناک تجاوز به پسربچه ها در افغانستان

آن پسر نوجوان هنوز داشت با آسیب روحی و روانی که به او تحمیل شده بود، دست و پنجه نرم می‌کرد. او بدون اینکه حرفی بزند، در کنار پدرش نشسته بود و هنوز هم نمی‌توانست ماجرای دردناکش را به زبان بیاورد.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

مشکل ماییم؟ دست‌کم بخشی از مشکل ماییم

خلقیات منفی ایرانیان در تاریخ بر چه اساس شکل گرفته‌اند جامعه ایران و خلقیات ایرانیان از کجا اینگونه شد استبداد، موقعیت جغرافیایی، اقتصاد و معیشت؛ کدام‌یک در شکل‌گیری خلقیات موثر بوده‌اند؟
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

به ایرانی ها بگویید: ما «اتباع بیگانه» نیستیم!

محمدکاظم کاظمی را خیلی ها می‌شناسند و خیلی ها نه. او سال‌هاست که در ایران شاعری می‌کند؛ شعرهایی که افغانستان، جان‌مایه بیشتر آنهاست،
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

جشن تحویل هواپیما در دیگر کشورها چگونه است؟

اولین ایرباس خریداری شده وارد خطوط هواپیمایی ایران شد. خبری که بیش از مردم دولتی‌ها را خوشحال کرد تا خوشامدگویی بزرگی با حضور مقامات دولتی برای این هواپیما برگزار کنند. برگزاری مراسم هنگام تحویل گرفتن هواپیما در همه جای دنیا مرسوم است که در این مطلب به آنها اشاره شده است.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

چه‌گوارا در غزه؛ صدور انقلاب یا معامله شکر؟

در ۱۸ ژوئن ۱۹۵۹، چه‌گوارا با لباس نظامی بر تن با تعدادی از همرزمانش وارد غزه شد.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

بازخوانی اندیشه 68

هرگز سالی چون ١٩٦٨ وجود نداشته است. توده‌ها سر به شورش برداشتند و در برابر نظم مستقر، تنفر عمیق خود را از اقتدارگرایی بیان کردند...
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا کمک به گدا «کمک به همنوع» است؟

پدیده تکدی‌گری اغلب در غیاب «عزت‌نفس» رخ می‌نمایاند. انسانی که از درون تهی می‌شود «سرافرازی» و «عزت‌نفس» را هم پشت سر می‌گذارد. دوری از عزت‌نفس تنها بسترساز تکدی‌گری نیست؛ دریافت رشوه، جعل مدرک، گدایی محبت و گدایی توجه و... از «نبود فرهنگ عزت‌نفس» پیدا و آشکار می‌شود.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

فرهنگ نذر و وقف در تاریخ کهن ایران

درخت به عنوان نمادی از زندگی و زایندگی، در میان اسطوره‌ها، افسانه‌ها و قصه‌های عامه همانگونه که هست، بخشنده و مهربان تصویر شده است. از همین‌رو به نظر می‌آید که در نخستین منظومه نمایشی فرهنگ ایران «درخت آسوریک» از زبان درخت، گونه‌ای بخشندگی و باردهی به جامعه‌ای بی‌طبقه مطرح شده است.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

10 درگیری احتمالی چهار سال آینده دنیا

با وقوع بحران های جهانی بزرگ سال گذشته میلادی، بسیاری از کارشناسان سیاسی به پیش بینی وقایع پیش روی دنیا پرداختند.
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

این گروهِ خشنِ ضد زن!

در دنیایی که همه خودشان را مدافع حق می دانند و خوش ندارند ببینند مویی از سر بنی بشر که هیچ، این گروه مخوف آنتی فمینیست می آید و مقابل چشم همه در 43 کشور دنیا تظاهرات ضدزن برپا می کند تا «محدویت»های موجود پیش روی امیال و خواسته های مردانه مقابله کند.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

تاریخچه تاسیس مدارس غیرانتفاعی در ایران

نخستین مدرسه ابتدایی و متوسطه در تهران سال 1276 هجری شمسی تاسیس شد. این مدرسه چندین بار در اثر مخالفت ها باز و بسته شد تا صدراعظم مظفرالدین شاه، موسس مدرسه را به تهران دعوت کرد و مورد حمایت قرار داد.

یاکوزا؛ مخوف ترین کابوس شرق آسیا

می گویند تقریبا هیچ کسب و کار پرسودی در ژاپن نیست که گروه های مافیایی یاکوزا دستی در آن نداشته باشند. اما اعضای این گروه خشن و تبهکار چه کسانی هستند و چگونه توانسته اند تا به این حد آزادانه و بی واهمه ژاپن را جولانگاه فعالیت های خود کنند؟
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

می توانیم هم مدرن باشیم، هم تنها نباشیم؟

ما در جامعه‌ای درحال زندگی کردن هستیم که آدم‌ها به زندگی انفرادی روی آورده‌اند. این‌که چیزی باعث شده تا زندگی‌ ایرانی‌ها منفرد شود و به آن سمت تمایل دارند، به احتمال دلایل مختلفی دارد که باید سراغ متخصصان امر رفت و چند و چون آن را از آنها پرسید اما در یک نگاه کلی به نظر می‌رسد، موضوعات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در این زمینه موثر بوده است.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

ارامنه ایران کریسمس را چگونه می گذرانند؟

کریسمس یکی از روزهای مقدس سال است که به سالروز میلاد حضرت عیسی‌بن مریم(ع) اشاره دارد، اما به طور کلی جشن کریسمس تولد مسیح(ع) تحت تأثیر سنت‌ها‏ و رسوم جشن‌ها‏ی زمستانی چون ساتورنالیا قرار گرفته است.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

2016 چگونه به پایان رسید؟

جهان در سال ٢٠١٦ وقایع مهم و هولناکی به خود دید: توده‌ای‌شدن پدیده پناه‌جویان، حملات تروریستی ماه نوامبر، تداوم جنگ سوریه، جنبش شب‌خیزان، رسیدن دمای زمین به مرز هشدار و بحران محیط‌زیست، کودتای نافرجام ترکیه، ظهور دوباره جنبش‌های راست‌گرا در اروپا و آمریکا، برگزیت، ظهور ترامپ، و آخرین مورد، رأی شورای امنیت علیه اسرائیل و حکم به منع شهرک‌سازی در اراضی اشغالی.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

مدلینگ؛ حرفه یا جرم!

اگر واژه مدلینگ را در فضای مجازی جست‌وجو کنیم، علاوه برحجم انبوهی از تصاویر مدل های ایرانی و غیرایرانی، صفحاتی با محتوای انواع و اقسام قضاوت ها و حتی اتهامات در این باب، پیش روی‌مان گشوده می شود. در صفحه ای، مدل ها، فاحشه های جنسی لقب گرفته اند و در صفحه ای دیگر، آن‌ها عوامل استکبار خوانده شده اند و از قضا، کسانی که چنین اتهاماتی را عنوان می‌کنند، خود را داعیه‌دار ارزش ها می دانند.
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

قرارداد اجتماعی؛ موردِ گمشده و هزینه سازی ایرانیان

قرارداد اجتماعی، نوعی توافق و اجماع طبقات و گروه های مختلف یک جامعه، بر سر ارزش ها و مفاهیمی است که مشخصا، رابطه ساخت قدرت و مردم را تعیین می کند و شکاف ها و تضادهای وضعیت پیشین را جهت نیل به حکمرانی بهتر، به حداقل می رساند.
۲۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

گور خوابی به جای کارتن خوابی

50 زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند در هر گور یک تا 4 نفر زندگی می‌کنند.
۲۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

قربانيان تجاوز سكوت نكنند

تجاوز خشونت‌آمیز،تفاوتی با قتل نفس ندارد تجاوز به عنف، اسیدپاشی و کودک‌آزاری باید جنایت علیه بشریت اعلام شوند افکار و عقاید برخی، نشات گرفته از سنت‌هایی بسیار خشن و قومی است امروزه بسیاری از جوانان دیدگاه های روشن تری دارند و قربانیان تجاوز و فشارهای جنسی را مجرم نمی شمارند.
۲۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

سر و کله سامورایی ها از کجا پیدا شد؟

حدود هزار سال گذشته کسی تصور نمی کرد که روزی سامورایی ها منقرض شوند؛ چرا که آن ها نقش بسیار مهم و حیاتی در جامعه ژاپن داشتند و به نظر می رسید در کالبد این سرزمین ریشه دوانده اند. با این حال دنیایی که سامورایی ها در آن زندگی می کردند در حال تغییر بود.
۲۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

مروری بر تاریخچه تجارت رشت

در این مطلب، مروری کوتاه خواهیم داشت بر تاریخچه تجارت دیار گیلان و شهر باران و برنج و چای.
۲۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

10 سنت عجیب سال نو میلادی در سراسر جهان

سال نو بهترین زمان برای رو راستی و عهد بستن با خود و اتخاذ تصمیمات جدید است. در این نوشتار ده سنت، آداب و رسوم و یا جشنواره عجیب و غریب یا خنده دار مربوط به سال نو میلادی گردآوری شده که در سراسر جهان انجام می شود.
۲۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

بیدادِ بچه‌فروشی

فاطمه دانشور اعلام کرد که حالا دیگر در مراکز آسیب شهر، کودکان نوزادی که درد خماری را از نطفه حس می‌کنند به قیمت صد هزار تومان به فروش می‌رسند.
۳۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

همه چیز درباره سنت «وقف» در ایران

تورج دریانی در کتاب شاهنشاهی ساسانی آورده است که در اواخر شاهنشاهی ساسانیان بنیادهای نیکوکاری به منظور رستگاری روان در ایران ایجاد شد که پول آن صرف کمک به تنگدستان و احداث تاسیسات عام المنفعه می شد. همین بنیادها بعدها تبدیل به وقف اسلامی شدند.
۳۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

مصائب «زن بودن» در یک مکان خطرناک!

همیشه سعی می‌کنم از جاهای شلوغ و مردان چشم چران فاصله بگیرم. در شهرها کار کردن راحت‌تر است، اما سفر به مناطق روستایی‌تر سخت‌تر است...
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

این چالش‌ ها فازشان چیست؟

وقتی زمینه‌های نارضایتی در یک اجتماع مساعد باشد و درواقع افراد دچار محدودیت و محرومیت باشند، نمی‌توانند آن‌طور که مایل‌اند، مکنونات قلبی خود را بیان کنند. به‌ناچار به وسیله‌ای متوسل می‌شوند که بتوانند نظر خود را بیان کنند. بهترین و در دسترس‌ترین گزینه توسل به چالش‌هاست.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

جشن یلدای ما ایرانیان نشانگر چیست؟

شب یلدا، آخرین شب آذر ماه و شبی است که آن را چله نیز نامیده‌اند زیرا از فردای آن، چله بزرگ که چهل روز به درازا می‌کشد آغاز می‌شود.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

بحران کشورداری در ایران؛ فساد مسئولان به روایت احمد توکلی

گفتگو با احمد آقای توکلی همیشه جذاب است؛ مردی که خود را سانسور نمی کند. گفتگوی ما درباره آسیب شناسی الگوی کشورداری در جمهوری اسلامی ایران نیز به روال همیشگی وی، صریح و به دور از تعارفات رایج بود.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

بررسی پیشینه فساد در تاریخ ایران

نبود فرهنگ و پیشینه کُنش دموکراتیک بر ایجاد فساد سیستماتیک تاثیر می‌گذارد انحراف و لیبرالی‌شدن دولت در تاریخ معاصر ایران، فساد سیستماتیک ایجاد کرده است، نه خود دولت
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

حاکمانِ محکوم؛ درباره خدمت و خیانت مغول

هر وقت از مغول ها صحبت می کنیم فقط تاریخی پر از کشتار و غارتگری در ذهن ما تداعی می شود. دروغ و اشتباه هم نیست. اما باید تاریخ را بازخوانی کرد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

5 بحران و مصیبت کشورداری در ایران

ما در کشورمان دچار یک پارادوکس جدی هستیم؛ برنامه زدگی در عین بی برنامگی. بی برنامگی حالتی است که شخص، سازمان یا کشور، برنامه مشخصی برای آینده خود ندارد و نمی داند که گام های اساسی برای تحقق آینده چیست؟
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

دانش آموزان واژه های فرهنگستان را خط می زنند!

از فرهنگستان اصرار بود و از دبیران انکار؛ فرهنگستان زبان و ادب فارسی می گفت واژگان علمی کتاب های درسی باید تغییر کند و دبیران آموزی و پرورش طومار امضا می کردند که این به صلاح دانش و دانش آموزان نیست.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

ثبات اقتصادی، نیاز خانواده باثبات

شرایط اقتصادی نامطلوب، به معنای زندگی در مناطق شلوغ و متراکم است؛ مناطقی که پایین بودن امکانات و خدمات آموزشی و بهداشتی و جرم‌خیز بودن آن، می‌تواند برای تک‌تک اعضای خانواده، پیامدهای منفی جسمی و روحی به همراه داشته باشد. تمامی افرادی که در فقر زندگی می‌کنند در معرض خطر خشونت قرار دارند؛ خشونتی که به راحتی به خانه نیز راه باز می‌کند و بر سر همسر و فرزندان آوار می‌شود
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

25 کشور ثروتمند، شاد و سلامت دنیا کدام‌ها هستند؟

موسسه The Legatum که در شهر لندن واقع شده ۲۵ کشور ثروتمند، شاد و سلامت دنیا را مشخص کرده است. در رده بندی این موسسه علاوه بر موضوع ثروت به موارد دیگر هم توجه شده است. از بین این موارد می‌توان به تعداد افرادی که کار ثابت دارند، وضعیت اقتصادی، محیط کار، دولت‌، تحصیلات، سلامت، امنیت، آزادی‌‌های شخصی، سرمایه اجتماعی و محیط طبیعی اشاره کرد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

چالش های توسعه؛ نمی توانیم با تکنولوژی غرب مقابله کنیم

امروز با تکنولوژی غرب نمی توانیم مقابله کنیم و هر چیزی که می آموزیم ابتدا از غرب است. کشورهای اسلامی هم از توسعه مدرنیستی و فرهنگ غرب تاثیر گرفته اند. همه چیز تحت تاثیر قرار گرفته است و این مسئله حادی است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

شادی گم شده ایرانیان

در قرون گذشته شادی جمعی در ایران برحسب میراث فرنگی ایرانی بیش تر محدود به خانواده ها و جمع های خویشاوندی بود. جشن های گوناگون در طول سال و برحسب تحولات و اقتضائات فصلی و شرایط جاری زندگی توسط جمع های خویشاوندی برگزار می شد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

روایتی خواندنی از غربی شدن آلمانی که شرقی بود!

سوم اکتبر سال 1990 مصادف با روز اتحاد آلمان، رخدادی است که محدود به کشور رازها نبود، بلکه درآمیختن شرق و غرب بود. دولت کمونیستی که در طول جنگ سرد از سال 1949 تا 1990 تحت اشغال اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت، جمهوری دموکراتیک آلمان، زاییده کنفرانس یالتا که به کنفرانس تقسیم جهان مشهور است و سهم نظام کمونیستی شوروی شد، در هفتم اکتبر سال 1949 اعلام موجودیت کرد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

«چالش مانکن»؛ عصر یخ‌بندان مانکن‌ها!

چالش مانکن حالا بسیاری از سلبریتی‌های دنیا را درگیر کرده است. این حرکت جمعی آن‌قدر در نظر کاربران مجازی جالب و مهیج آمده که بسیاری از سیاستمداران هم تصمیم گرفته‌اند برای جلب نظر مخاطبانشان با این چالش همراهی کنند و خودشان را شوخ‌طبع و باحال نشان دهند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

راهکار های فرار از گرانی شب «چله»

خوردنی های شب چله خیلی چیز ها می تواند باشد؛ انواع خشکبار، نقل، شکلات، لواشک و دیگر تنقلات شور یا ترش اما بخش خوشمزه شب یلدا، به آجیل ویژه آن اختصاص دارد. آجیلی در اصطلاح «شیرین» که مخلوطی از انواع مغز دانه ها و میوه های خشک است که گاهی از آجیل عید هم گرانتر می شود.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

٢١ آذر و نشانه‌شناسی یک جنگ اعلام‌نشده

سال‌های سال پس از ٢١ آذر ١٣٢٥ که در خلال آن ارتش ایران در پی یک‌سال حکمرانی فرقه‌ دست‌نشانده‌ دموکرات بر استان آذربایجان، سرانجام توانسته بود حاکمیت ملی را بدان‌جا برگرداند
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

خاطرات وارونه ی مدیر ساواک

در این «گذشته سازی»، مخالفان مذهبی و چهره های روحانی منتقد شاه، متهمان پرونده های اخلاقی می شوند؛ از ادعای تریاکی بودن علی شریعتی و امام موسی صدر گرفته تا طرح داستان های غیراخلاقی برای حجت اسلام محمد تقی فلسفی و جعفر شجونی و حتی آیت الله شهید سید محمد حسینی بهشتی از شگردهای همین نوع روایت گذشته است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج