تحلیلی جامعه‌شناختی از دلایل «استرس شهری» در تهران

بتازگی گزارشی از سوی مؤسسه زیپ‌جت Zipjet بریتانیا در سال 2017 منتشر شده است که در آن میزان تنش در زندگی روزمره در ۱۵۰ شهر بزرگ جهان را اندازه‌گیری کرده است. بر مبنای این ارزیابی، در میان 10 شهر پراسترس دنیا 5 شهر از آنها (تهران، کابل، بغداد، دهلی نو و کراچی) به حوزه‌ «تمدن ایرانی» تعلق دارد و پایتخت کشور ایران کنونی ششمین شهر پراسترس دنیا محسوب می‌شود.
۱۵ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

رویای «محو فقر» در دولت مرحوم هاشمی

«مبارزه با فقر» و نابودی آن در سال های پس از انقلاب به فراخور هر دوره شکل و شمایل ویژه خود را گرفت. در این بین کم نبودند طرح های انقلابی که مانند خاستگاه شان با شور و هیجان آغاز شدند و در نیمه راه و گاه حتی در ابتدای آن امر را بر دست اندرکاران و کارشناسان مشتبه ساخت که این طریقه و رویه راه به بی راهه دارد و رسیدن به منزلگاه مقصود به این شیوه و در چنین شرایطی محقق نمی شود.
۱۶ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

انجمنی برای پولدارترین شهید دنیا

انجمن «ادواردو آنیلی» یک انجمن مردمی برای تبلیغ اسلام است که تازه مسلمانان زیادی را در خود جای داده است. به مناسبت سالگرد شهادت شهید آنیلی سراغ مدیراین انجمن رفتیم.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا می‌دانید جمعه سیاه چه روزی است؟

جمعه سیاه (Black Friday) یا روز خرید در آمریکا، آخرین جمعه ماه نوامبر می باشد که روز پس از عید شکرگزاری است که در واقع عملا خرید برای کریسمس از این روز آغاز می‌شود.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

دومینوی تجزیه طلبی؛ مسئله کاتالونیا و اقلیم کردستان

منطقه «کاتالونیا» دارای سابقه ای طولانی در خودمختاری است، این منطقه حتی در قرن هفدهم که تحت سلطه فرانسه قرار داشت نیز جمهوری خودمختار بود. کاتالون ها بسیار تمایل به تشکیل حکومت جمهوری دارند و نکته جالب نیز در همینجاست که با وجود حکومت پادشاهی در اسپانیا، رئیس منطقه کاتالونیا عنوان «رئیس جمهور» دارد.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

پولِ خون، پولِ اسلحه

تولیدکنندگان اسلحه در جهان، سالانه میلیاردها دلار از بازار تسلیحات درآمد دارند و این گردش مالی جدا از نقل و انتقال پول های سیاهی است که در بخش فروش سلاح به دست قاچاقچیان صورت می گیرد.
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

آدم‌هایی که قربانی زورگیری شده‌اند ...

از بانك بيرون آمد و قرار بود پول را به برادرش برساند. فقط يك خيابان مانده بود به خانه برسد كه قرباني دزدان شد. دو موتورسوار او را در كوچه خلوتي به دام انداختند. ترك نشين ها با قمه پياده شدند و پول هايش را خواستند...
۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

متفاوت‌ترین سرایدار ایران را بشناسید

در موتورخانه ساختمانی که علیخان عبدالهی سرایدارش است، کنج یک کارگاه کوچک که یک گوشه موتورخانه ساخته شده، می نشینیم و با این سرایدار متفاوت، از روزهای زندگی اش در افغانستان می گوییم ، تقویم زندگی را ورق می زنیم از مرز ایران و افغانستان عبور می کنیم و به امروز می رسیم.
۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

میل مبهم جامعه ایرانی به «غُرزدن»

«غرزدن به مثابه اجتماعی» یا «نق زدن های اجتماعی» رفتاری است که به نظر می رسد به تدریج به یک عادت رفتاری در بین عموم ایرانی ها تبدیل شده است؛ نوعی گلایه کردن از همه چیز، پرسش کردن گلایه آمیز از همه چیز که فقط و مدام از سوی ما تکرار می شود، بدون این که برای آن به دنبال پاسخ، راه حل یا اقدامی باشیم.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

نگاهی به جایگاه تاریخی فتحعلی شاه قاجار

سی و هشت سال سلطنت فتحعلی شاه قاجار بدون تردید یکی از پیچیده ترین و مهمترین دوره های تاریخ ایران، و البته به نوعی هم مرزِ میانِ ایرانِ قدیم و جدید است و از این رو در تاریخ نگاری معاصر ایران نقش مشکل و متناقضی به خود دیده است.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

تاریخچه مختصر زندان

مجازات زندان از قرن نوزدهم و تحت تاثیر انقلاب های دموکراتیک رفته رفته جایگزین مجازات اعدام شد که تا آن زمان به عنوان کیفری برای صدها مورد جرم به انجام می رسید.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

حقایق دردناک در مورد اردوگاه‌های مرگ شوروی

شوروی دوران حکومت ژوزف استالین مکانی برای تصفیه ی حزبی و یکه تازی پلیس مخفی خونخوار حکومتی بود که هر گونه اظهار نظر مخالفی در هر اندازه، حتی بدون داشتن نیت مخالف، یا کوچک ترین سوء ظنی، رنج و مرگ در اردوگاه های کار اجباری که «گولاگ» (Gulag) نامیده می شدند را برای فرد در پی داشت.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

فاز خریداران «آیفون X» چیست؟

حدودا 30 ساله، مشتری ثابت و طبعا از تازه‌پولدارهایی که نمی‌دانند با پول‌هایش چه‌کار باید کنند تا از دیگران متمایز شوند. به تازگی آیفون ایکس به بازار آمده و در کنار اینکه ابزاری جدید برای مطرح‌کردن ثروت نوکیسه‌ها شده، با قیمت نجومی‌اش صدای خیلی‌ها را درآورده است.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

خشونت طلب نیستیم، اما چرا وارد خشونت می‌شویم؟

گفت و گو با تقی آزاد ارمکی درباره خشونت، انواع آن و تاثیر سیر تکامل اسلحه در جامعه ایرانی؛ او معتقد است جامعه ما خشونت طلب نیست اما ناچار وارد خشونت می شود.
۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

کشیدن سیگار در میان زنان؛ مدگرایی یا آسیب زایی رفتاری؟

در شرایط کنونی تنوع آسیب های اجتماعی در کشور بسیار بالاست و یکی از انواع آسیب های اجتماعی گرایش زنان و دختران به سیگار کشیدن است، جمعیت جوان کشور ما در سال های اخیر در معرض برخی آسیب ها قرار گرفته است. آسیب هایی که ناشی از عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... است.

تبارشناسی مصیبتی به نام «کانال تلگرام»

چند شب پیش با تعدادی از دوستان دور هم بودیم. بعد از اندکی حال و احوال کردن های همیشگی و صحبت از «کار» و «شرکت» و «پروژه های خوابیده» و «حقوق های آب رفته و معوق»، سر همه افراد به گوشی های همراهشان گرم شد؛ تلگرام و اینستاگرام و امثالشان!
۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

معرفت و جوانمردی و عطوفت ما کجا رفته؟

گویا عده ای دوست دارند خشونت، خونریزی، دیدن مناظر رعشه آور و وحشیانه را در مردم تقویت کنند. اخیرا از ماه محرم تا همین یکی دو هفته اخیر منظره ذبح یک گاو در ملاء عام به صورت آویخته شده و مصلوب و منظره دیگری از کشتن گاوی به مناسبت ورود استاندار اراک منقلبم کرد.
۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

سیاست‌های «کورجنسیتی» در ساختار مدیریت شهری

ساختار مدیریت شهری سنتی در ایران کاملا مردانه بوده و اثر چندانی از زنان و فعالیت آن ها در این عرصه نیست.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

واقعیاتی پنهان در مورد نبرد «دانکرک»

ماه می 1940 بود و اعمال رهبران و البته افراد عادی مشخص می کرد که جنگ به کدام سو می رود. در مورد این واثعه اختلافات و ابهامات بسیاری وجود دارد اما تاریخدانان بر سر موضوعات خاص و اصلی توافق دارند.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

آلودگی هوا؛ زندگی با دود تا مرگ

اين روزها، با تغييرگسترده شهرداران در كلانشهرها ، شهروندان اين شهرهاي چند ميليوني اميدوارند كه وضعيت زندگي در شهرهاي‌شان بهتر شود و مشكلات ترافيكی، آلودگي هوا و... تا حدودي بهبود پيدا كند. اين درحالي است كه هر سال در فصل‌هاي پاييز و زمستان، به دليل بروز پديده وارونگي هوا، روزهاي آلوده‌تري را از لحاظ آلودگي هوا شاهد هستیم.
۱۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

بیف استروگانف در برنامه غذایی مدرسه!

از مدرسه البرز که به «کالج آمریکایی ها» معروف بود، تا دبیرستان «انوشیروان دادگر»، مدرسه «بهرام فیروز»، «مدرسه مفید»، «دبیرستان انرژی اتمی» و تا «مدرسه علوی»، همه و همه مدارس غیرانتفاعی بوده اند که «خواص» در آنها درس خوانده اند و بعد هم به قول عامه «برای خودشان کسی شده اند.»
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

فوتبال؛ اخلاقی یا غیراخلاقی...

باید این را مشخص کنیم که در مورد رابطه اخلاق و فوتبال در ایران صحبت می کنیم یا در کشوری اروپایی و بعد بیاییم در ساحت های اخلاقی، آن را بررسی کنیم.
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

قوانینی که خانواده سلطنتی انگلیس باید رعایت کنند

زندگی خانواده های سلطنتی، آنقدر ها هم که شما فکر می کنید راحت به نظر نمی رسد. آنها قوانین و محدودیت هایی در زندگی شان دارند که باید در هر شرایطی رعایت کنند، قوانینی که هیچ کدام از اعضای خانواده به خودش جسارت مخالفت با آنها را نمی دهد.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

علل ظهور جوزدگی در جامعه و راهکارهای مقابله با آن

مقصود فراستخواه از جمله جامعه‌شناسانی است که نگرشی عمیق به مسائل و مشکلات روز جامعه و فرهنگ ایرانیان دارد و از دریچه تاریخ به ریشه‌ها می‌پردازد. او به دور از کلی‌گویی‌ها و نسخه‌پیچی‌های سرسری، اول سراغ علت‌ها می‌رود و با بررسی تک‌تک آن‌ها راهکار پیشنهاد می‌دهد.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

ماجرای سفر ۵ ماهه ناصرالدین شاه به کربلا و نجف

سفر عتبات ناصرالدین شاه قاجار، در فاصله زمانی ۲۰ جمادی‌الثانی الی غرّه ذیحجه سال۱۲۸۷ ه.ق روی داد، یعنی سه سال قبل از سفر اول فرنگستان.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

شهرت به مثابه ساختارِ بلاهت

چاپلین می گفت: شهرت بلایی است که اگر در بیست سالگی بر سر کسی بیاید تا آخر عمر او را فلج خواهدکرد؛ عبور شخصیتی معقول به شخصیتی که دیگران را مورچه می پندارد.
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

زندگی مجردی جوانان در کلان شهرها

هیچ خبری از بوی غذا نیست. آن طرف در هم هیچ کس انتظارش را نمی کشد. همین که کلید را داخل قفل می چرخاند با خنده می گوید: «گفته باشم خانه ام شلوغ پلوغ است. خانه مجردی است دیگر...».
۱۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

زندگی و زمانه «نجم السلطنه»، مادر نخست وزیر در تبعید

در کتاب هایی که به شخصیت محمد مصدق پرداخته اند با نام مادر او، نجم السلطنه، زیاد مواجه می شویم. البته شهرت مصدق که قدرت امپراتوری انگلیس را به چالش کشید، بعد از مرگ نجم السلطنه آغاز شد، به همین دلیل در زندگینامه مصدق اطلاعات چندانی درباره زندگانی نجم السلطنه وجود ندارد و فقط اشاراتی کوتاه به تاثیرات مادر بر فرزند شده است.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

مادر آبستن ایران به چه می‌اندیشد؟

استرس دارد و دست‌هایش را به‌هم می‌فشارد. چادر را طوری جلو کشیده که صورتش دیده نشود اما هرازگاهی که گوشه‌چشمی به در می‌اندازد، صورتی رنگ‌پریده با چشمانی درشت و رنگی از هاله چادر نمایان می‌شود.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

بحران مهاجرت نخبگان افسانه است یا واقعیت؟

آمارهای بین المللی نشان می دهد نه تنها ایران جزو کشورهای «نخبه فرست» جهان نیست، بلکه تعداد دانشجویان ایرانی که در دانشگاه های معتبر جهان تحصیل می کنند نیز از متوسط جهانی کمتر است.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

سلبریتی ها ما را «قورت» می دهند؟!

سلبریتی ها همیشه بوده و هستند. زمانی که در تاریخ غوطه ور می شویم رد پای محبوبان زمانه برایمان روشن می شود. آنان را میان خدم و حشم و زیبایی های روزشان می بینیم.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

کارگرانِ تکرار؛ درآمد در گروی انجام کار ثابت

در کنار همه شغل‌های پرتحرک و خلاق که نیاز به ایده‌پردازی و فعالیت‌های ذهنی و جسمی خاص دارند، شغل‌های ثابت و پرتکراری هم وجود دارند که افراد را در شرایط سختی قرار داده و دچار روزمرگی می‌کنند.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

اتفاقات باورنکردنی در زمان جنگ جهانی دوم

مهم نیست که چقدر در مورد جنگ جهانی دوم می دانید یا فکر می کنید که می دانید اما چیزهای وحشتناک زیادی در مورد این جنگ خانمانسوز وجود دارد که تاریخ نویسان از قلم انداخته و آن ها را در نوشته هایشان نادیده گرفته اند.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

شاخ و شانه کشیدنِ آمریکا و کره شمالی، زمین را از بین می برد؟

گفت و گو با احمد شیرزاد، استاد فیزیک؛ آیا این روزها که امریکا و کره شمالی رودرروی هم ایستاده اند و برای یکدیگر شاخ و شانه می کشند، مردم دنیا باید نگران موجودیت کره زمین باشند؟
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

از کارتن‌ خوابی تا کارخانه‌ داری

این نوشتار ماجرای کارآفرینی است که از کارتن‌خوابی به کارخانه‌داری رسیده و ٩٠ درصد پرسنلش کارتن‌خواب‌ها و معتادان بهبود یافته هستند.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

دستمزدهای بالا برای یک سخنرانی

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه سخنرانی و کسب درآمد در جهان صحبت کنیم باید بگوییم که این موضوع به زمانی بر می گردد که نه برقی بود، نه تلویزیونی و نه رادیویی؛ یعنی به دهه 1800 میلادی.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

در «پاساژ پالادیوم» دقیقا چه خبر است؟

همه‌چیز در آنجا پیدا می‌شود «از شیر مرغ تا جان آدمیزاد». این تعریفی است که درباره پاساژ پالادیوم تهران می‌شود. فرقی ندارد که تقویم روزانه، کدام فصل از سال را نشان می‌دهد، پاییز یا تابستان، در تابستان، میوه‌های زمستانی و در زمستان هم میوه‌های فصل گرمسیری دیده می‌شود.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

تب و تاب ایرانی‌ها، برای تحصیل و اقامت در کانادا!

از سال گذشنه و با فرمان جدید ترامپ در مورد محدودیت های ورود ایرانی ها به آمریکا، موج ورود ایرانی ها به کانادا افزایش چشمگیری پیدا کرد. دولت کانادا نیز با زیرکی توانست از آن بهره لازم را ببرد و با تسهیل قوانین ورود و مهاجرت ایرانی ها راه را برای مهاجرت ایرانی ها بازتر کرد.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

اتفاقات جالب و باورنکردنی دوران حکومت وایکینگ ها

در اروپا کمتر کسی را می توان یافت که دوست نداشته باشد وایکینگ باشد زیرا یک وایکینگ می توانست هر جا که دوست دارد برود و آن جا را غارت کند.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

پاساژگردی؛ حلِ معضل نبود امکانات تفریحی!

از گذشته بازارها نقش قلب حیات تجاری شهرها را برعهده داشته‌اند و این نقش امروزه برعهده مراکز بزرگ خرید و پاساژ‌هاست.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

کلید سرمایه اجتماعی، در دستان نهادهای حکومتی

کسانی که اندک نوشته های مرا خوانده باشند، از جمله نوشتار کوتاهم در مورد دروغگو بودن یا نبودن ایرانیان در همین هفته نامه می دانند موضع من عمدتا موضعی نهادی است.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا برخی سربازها خودکشی می‌کنند؟

درست بعد از تعطیلات سه‌روزه عاشورای ۹۶، از «محمدحسین» عکسی با لبخندی درشت باقی ماند که با چهره‌ای شاد و لبخندی ثابت از رفقایش می‌خواست حلالش کنند. او سربازی خوزستانی بود که با خانواده‌اش در کرج زندگی می‌کرد و در هشتمین ماه خدمتش نه‌تنها دوران سربازی که زندگی خود را با شلیکی به پایان رساند.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

نگاهِ «ناصرالدین شاه» به ظواهر و تجدد

رضا مختاری اصفهانی در قم متولد شده، دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته تاریخ دانشگاه شهید بهشتی است و به عنوان کارشناس نیز در مرکز اسناد ریاست جمهوری فعالیت می کند.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

آرایش دختران ایرانی، چرا و چگونه غلیظ شد؟

تفاوت های زیادی را در مورد نحوه آرایش مو و صورت در نسل دختران امروزی و زنان متعلق به نسل های گذشته شاهد هستیم. در میان دختران دو نسل قبل – و هنوز در میان ساکنین مناطق روستایی یا استان های دور از پایتخت – رسم برداشتن «زیر ابرو» معمولا در مورد زنان متأهل مرسوم بوده و هست.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

بحران مصرف سیگار؛ این دودهای هزینه بر

یک فرد سیگاری همیشه تصمیم دارد میزان مصرف خود را از فردا کم کند، اما مشکل این است که این فرداها هیچ گاه نمی رسند. تصمیم گیری های ما در مورد ترک سیگار، مشابه تصمیم هایمان در مورد پس انداز کردن برای دوران پیری است.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج