آیا دید و بازدیدهای فامیلی تعطیلات را خراب می‌کند؟

برای دسته‌ای از افراد، دیدوبازدید عید و مهمانی‌های خانوادگی عذابی است که هرطور شده باید از آن فرار کرد. تمارض، قرارهای دوستانه و مسافرتْ راه‌های دورزدن این عذاب الیم است.
۱۶ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

تاکسی چگونه به ایران رسید؟

با گسترش شهرنشینی و به کارگیری اتومبیل در جابه‌جایی افراد، ضرورت وجود حمل‌ونقل درون‌شهری بیش از پیش احساس می‌شد. کارهایی متفاوت برای حل این مشکل صورت گرفت. شکل‌گیری تاکسی‌ها از جمله این کارها برای جابه‌جایی افراد به شمار می‌آمد.
۲۰ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

جنون شهرت؛ از لیدی گاگا تا کارداشیان

هنرمندانی که تمایل دارند به هر طریقی به شهرت دست پیدا کنند، کم نیستند؛ نمونه‌های لیدی گاگا به‌ویژه در دنیای امروز بسیار است. آن‌ها برای این‌که محبت و توجه طرفداران را به خود جلب کنند و نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازند، هر کاری می‌کنند، اما در مقابل همیشه عده‌ای از هنرمندان نیز بوده‌اند که از شهرت نفرت داشته و تمام تلاش خود را کرده‌اند تا از مشهور شدن خود جلوگیری کنند.
۲۰ ساعت پیش
تاریخ و جامعه

لایه های ناشناخته عربستان

کتاب «عربستان سعودی، مردم، گذشته، مذهب، فاصله طبقاتی و آینده» تالیف کارن الیوت هاوس با ترجمه سعید موتمن از سوی نشر اوسانه منتشر شده است.

تجربه متفاوت یک روحانی از تماشای دربی

یکی از حواشی دربی هشتاد و چهارم حضور فردی معمم در میان مردم بود. تصویر او از همان زمان جریان بازی در رسانه ها منتشر شد.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

شکاف نسلی بازاری ها؛ از «حجره دار» تا «بیزینس من»

بازاری های جوان با وجود آنکه در همان حجره های قدیمی گذرگاه های مسقف بازار تهران می نشینند اما سبک کار و زندگی شان دیگر قرابت خاصی با نسل پیشین بازاریان ندارد و سود و زیان است که حرف اول و آخر را در آن می زند.
۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

آشنایی با جانشین ناشناخته «پلاسکوی فقید»

درختان بلند و کهن، سال هاست که شناسنامه ای بی رقیب برای بلندترین خیابان پایتخت هستند؛ خیابانی که در هر گوشه ای از آن از نمای لوکس شمال شهر گرفته تا جنوب تهران، ساختمان و برجی سر بر آورده و با چهره ای عجیبی و بی تناسب از هر طبقه مردمی و حکومتی، نشانی در دل خود جای داده است.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

دیپلماسی با «اینگیلیسی»ها به روایت محمود

کتاب تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس نوشته محمود، اثری کلاسیک و حائز اهمیت در میان معدود کتاب هایی است که در ایران در زمینه دیپلماسی نگاشته شده است، کتابی سترگ و اثرگذار که متاسفانه به رغم اهمیتش بسیار کم قدر دیده و اندک بدان پرداخته شده است.

پایانِ رویای آمریکایی؟

پیروزی حیرت انگیز دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا یک موضوع را کاملا روشن ساخته است: بسیاری از آمریکایی ها – به خصوص مردان سفید پوست آمریکایی – احساس می کنند در حاشیه قرار دارند. این فقط یک احساس نیست.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

روز جهانیِ زبان مادری؛ زبان قلب و ذهن

فراهم نشدن آموزش به زبان مادری به معنای عدم رعایت فرصت برابر آموزشی و یادگیری است. دانش آموزی که زبان مادری او فارسی است و آموزش هم به زبان او فراهم می آید نسبت به دانش آموزی که زبان او کردی یا ترکمنی است، فرصت یادگیری بیشتری به دست می­آورد.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

معیار جذابیت زنان در برخی از نقاط جهان

از دیدگاه مردی که زن را زیباترین مخلوق روی زمین می داند همه زنان زیبا هستند. اما استانداردهای زیبایی برای همه مردها یکی نیست. اگر نیم نگاهی به فرهنگ های مختلف در برخی نقاط جهان بیندازید تا ببینید مردان این فرهنگ ها چه چیزی را زیبایی تلقی می کنند متوجه این تفاوت ها خواهید شد.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

مسئول گرانی کالاها در ایران کیست؟

بسیاری از اقتصاددانان رکود شدید اقتصادی به ویژه در بخش های پیشران اقتصاد مانند مسکن را دلیل کاهش تورم می دانند و معتقدند که نقدینگی 112 هزار میلیاردی موجود که حدود 700 هزار میلیارد آن در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است به زودی تاثیر منفی خود را بر اقتصاد ایران خواهدگذاشت.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

ماجرای هولوکاست علیه ایرانیان

یک شاه بی عرضه، یک بریتانیای کبیر و بی رحم و یک ملت بیچاره؛ همه اینها کافی بودند برای شکل گرفتن بزرگ ترین قحطی سده های اخیر ایران...
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

نگاهی به مجاهدت های باقرخان؛ سالار ملی

تردیدی در این نیست که باقرخان سالار ملی به حق یکی از بازوان پرتوان انقلاب مشروطه و به خصوص ستارخان بود.
۱۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

هادی غفاری: من هویدا را نکشتم

من قبل از انقلاب به لحاظ تئوریک به مبارزه مسلحانه برای انقلاب معتقد نبودم! یکی از ممیزه‌های ما در اندیشه‌هایمان به عنوان یک حرکت تاریک، این بود که ما انقلاب را انقلاب توده ‌مردم می‌دانستیم یعنی از طریق یک اعتراض مدنی! یک شورش مدنی، شورش همگانی که بعد هم در انقلاب دیدیم بدون سلاح انقلاب پیروز شد.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا مردم طرفدار شهلا شدند؟

عبدالصمد خرمشاهی، وکیلی است که با پرونده‌های جنجالی به‌ویژه پرونده زنان زندانی شناخته می‌شود. یکی از معدود وکلای پرونده‌های قتل است. وکیلی که حالا چم و خم قوانین مربوط به قتل را می‌داند.
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

پلاسکو؛ ساختمان خرده بورژواها

پلاسکو بنا شد تا گام‌های اولیه مدرنیته را با افق دید سرمایه‌داری بردارد. پلاسکو به نماد مدرنیته ایرانی تبدیل شد. ساختمانی با نام و شکل غربی در فضایی که مدرنیته تمرین می‌شد و می‌رفت که سیر تکمیلی خود را سپری کند، درسال‌ 1341 توسط مهندسان اسرائیلی طراحی و ساخته شد.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

منصوره مصدق؛ گمشده در تاریخ

درست در این روزها که با ورود اولین هواپیمای ایرباس خریداری شده از سوی دولت روحانی، کشمکشی میان جناح های سیاسی کشور در گرفته است، عده ای سوانح هوایی را یادآوری می کنند؛ اما یکی از این سوانح هوایی مسافر ویژه ای داشت.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

داستان تلخ و دردناک ترک اعتیاد در ایران

افرادی که حتی با ترک اعتیاد در جامعه جهان سومی که نگاه تنبیهی به فرد دارد، هیچگاه شهروند قبل نخواهند شد و به قول معروف از آن به بعد «تا بخواهی تکان بخوری، جامعه تکانت می‌دهد» و در پس هر اشتباه سیل نگاه بدبینانه است که به سمتت نشانه می‌رود.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

شاه رابطه بین جامعه با دولت را به‌هم زد

مهمترین شاخصه هر انقلاب، میزان حضور طبقات اجتماعی و نیز گستردگی میزان حضور آنهاست. هرچه تنوع اجتماعی گروه‌های حاضر در یک انقلاب بیشتر باشد، گستره تحولات اجتماعی و به تبع آن تحولات سیاسی آن بیشتر خواهد بود.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

جهان در حال زایش راست ها و پوپولیست ها

گوران تربورن جامعه شناسی سوئدی است که در حال حاضر در دانشگاه کمبریج مشغول تدریس است. وی سال های متمادی در دانشگاه های سراسر دنیا، از جمله کشورهای اروپای شرقی، بسیاری از کشورهای اروپای غربی، آمریکای شمالی و لاتین، استرالیات و آسیا- تهران و سئول- تدریس کرده است.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

«زاینده رود» در میانه مرگ و زندگی

حیات زاینده رود و تالاب گاوخونی نه تنها برای مردم اصفهان مهم است که بر زندگی مردم سراسر کشور تاثیر بسزایی دارد و هر تهدیدی برای این تالاب مشکلات زیادی از جمله بروز پدیده گرد و غبار در کشور را افزایش خواهد داد.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

دقیقه 90؛ شاه در فکر انحلال انقلابیون

حسین شاه حسینی معاون نخست وزیری و رییس سازمان تربیت بدنی دولت مهندس بازرگان از معدود بازماندگان جبهه ملی ایران است که در 88 سالگی هنوز خاطرات روشنی نه فقط از انقلاب 57 که از وقایع نهضت ملی در دهه 1320 دارد.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

غواصی صنعتی؛ تجربه کار کردن 70 متر زیر دریا!

عملیات ترمیم زیر دریا، بین یک تا 2 میلیون دلار هزینه می‌برد ولی روی زمین بین20 تا 100 میلیون تومان! کار زیر دریا 2 کشتی با 15 خدمه می‌خواهد و 10 - 15 غواص. در ضمن گازهایی مثل هلیم مصرف می‌شود که بسیار گرانقیمت هستند. کار زیر دریا حساس و زمانبر است.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

اولین آتش‌ سوزی بزرگ تهران کِی بود؟

تهران در روزگار معاصر خود، در دوره‌های پهلوی اول و دوم، به ویژه پس از گسترش شهر و شکل‌گیری صنایع نوین و پیدایش ساختمان‌های بلند و بزرگ، آتش‌سوزی‌هایی گسترده به خود دیده است. بررسی رخدادنگارانه آتش‌‌سوزی‌های بزرگ تهران، به گونه‌ای جالب و معنادار، سه نام ویژه پیش رویمان می‌گذارد «لاله‌زار»، «سینما» و «ساختمان پلاسکو»!
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

حکومت زندان؛ خاطرات یک زندانی سیاسی قبل از انقلاب

تقریبا سال 49 یا 50 بود که با مسائل سیاسی آشنا شدم و در بهمن سال 53 به علت احیای گروه انقلابی ابوذر دستگیر شدم. گروه ابوذر گروهی بود که اعضایش در سال 52 دستگیر و 6 نفر از آنان در بهمن 52 اعدام شدند.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

خاطره يك كولبر...

خاطره يك كولبر، ورم عضله‌هاست. خاطره يك كولبر، ديسك پيشرفته كمر و ديسك پيشرفته گردن در ٢٥ سالگي و ٢٨ سالگي و ٣٥ سالگي است. خاطره يك كولبر، جاي خالي پاي متلاشي از انفجار مين در ٢٢ سالگي است. خاطره يك كولبر، فلج اندام تحتاني و از دست دادن توان راه رفتن تا پايان عمر است.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

20 دستورالعمل برای تاب آوردن زمانه دونالد ترامپ

آیا قشر فرهیخته و رسانه‌های آمریکایی، راهی هوشمندانه برای مقابله پیدا می‌کنند یا اسیر جریان‌سازی ترامپ و دوستانش خواهند شد و به خاطر ضرورت‌های میهن‌پرستانه، در این گرداب غرق خواهند شد: جنگی دیگر، تحدید آزادی‌های فردی، نزول جایگاه اقتصادی و فاصله گرفتن از عدالت اجتماعی.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

خر به زندان آمدی و سارتر از زندان می روی!

مرتضی الویری از چهره های نزدیک به اصلاح طلبان است که سابقه دو دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه دارد، او همچنین از جمله فعالین سیاسی قبل از انقلاب به شمار می رود.
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا امام گفت هیچ احساسی ندارم؟

برای امام خمینی که سال‌ها عمرشان را صرف مبارزات ملی کرده‌اند، چه احساسی می‌تواند گویاتر از این باشد که جان در کف و با قبول تمام مخاطرات تصمیم گرفتند که به ایران برگردند تا در کنار مردم مسلمان ایران باشند.
۲۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

یک زنگ خطر جدی برای حاشيه‌ نشيني دوبله

جنس فقر از جنس درآمد نیست و درآمد یکی از جلوه‌های فقر و محرومیت است.شاید اگر قرار باشد جامعه ایران را واقعا از دیدگاه فقر قابلیتی در نظر بگیریم بیش از نیمی از آنها دچار فقر قابلیتی باشند و شاید هم بیشتر.
۲۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

نا امیدی مردم از پهلوی، به دلیل فساد شریف امامی

شریف امامی کابینه اش را روی گسل بنا کرد؛ در روزهایی که هر روز شکاف بین ملت و حکومت عمیق و عمیق تر می شد. شاه رییس مجلس سنا را فرا خواند تا به جای آموزگار دولت تشکیل دهد؛ دولتی که 75 روز بیشتر دوام نیاورد.
۲۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

کودک‌ سرباز؛ قربانی یا سلحشور؟!

اغلب ما٬ وقتی به کودکان سرباز فکر می‌کنیم، تصویر کودکی سیاه‌پوست به ذهنمان خطور می‌کند که او را ربوده‌اند، مغزش را شست‌وشو داده‌ند، معتادش کرده‌اند و کاری کرده‌اند که وادار به ارتکاب جنایت‌ شود.
۲۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

وضعیت جامعه و مردم ایران در زمان حمله مغول

کشتار، خرابی، خسارت و ویرانی از نتایج آنی جنگ است. تاثیرهای بلندمدت یک جنگ اما می‌تواند انهدام یک تمدن را در پی داشته باشد یا شکل‌گیری یک تمدن را رقم زند.
۲۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

فوکوشیما؛ خسارت بار ترین سانحه طبیعی تاریخ بشر

زلزله فوکوشیما با بزرگی حدود 9 درجه بزرگترین زلزله ژاپن از سال 1900 میلادی بوده است که تمام محاسبات دقیق محققان ژاپنی و دیگر کشورها را دگرگون کرد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

چرا با فجایع عکس می گیریم؟

یک جامعه‌شناس معتقد است نبود امکان‌های مناسب و کافی برای ارضا نیاز به دیده شدن موجب می‌شود برخی به دنبال ارضا این احساس حتی در بحران‌هایی مانند فروریختن ساختمان پلاسکو باشند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

پدیده «ترامپ»؛ ژورنالیسم زرد و رئیس‌جمهور نارنجی

بنگاه‌های خبری و رسانه‌ای، در هر انتخابات، به برجسته‌سازی و چارچوب‌بندی مباحث سیاسی کمک می‌کنند. اما درمورد ترامپ، این بنگاه‌ها کمک کردند او طبیعی و مشروع جلوه کند، نامزدی که نباید هرگز به کسب چنین قدرتی حتی نزدیک می‌شد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

تهران هر روز می‌میرد...

شهرهای ما، آن‌طور که ثقفی می‌گوید هر روز با آلودگی آب‌وهوا، فرونشست زمین‌ و زشتی بناهاش می‌میرد. «چند بنا در تهران می‌توان نام برد که در ٢٠‌سال اخیر ساخته شده که اگر یک روزی بیایند و بگویند از بین بردیمش، کسی ناراحت شود؟»
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

چرا موتوری‌ها قانون را رعایت نمی‌کنند؟

اگر شما هم وقتی در خیابان راه می‌روید یا رانندگی می‌کنید، همه چشمتان به موتوری‌هایی است که هر لحظه ممکن است یکی از قوانینی که فکر می‌کنید وجود دارد را بشکنند، این گزارش را از دست ندهید.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

ماجرای دردناک تجاوز به پسربچه ها در افغانستان

آن پسر نوجوان هنوز داشت با آسیب روحی و روانی که به او تحمیل شده بود، دست و پنجه نرم می‌کرد. او بدون اینکه حرفی بزند، در کنار پدرش نشسته بود و هنوز هم نمی‌توانست ماجرای دردناکش را به زبان بیاورد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

مشکل ماییم؟ دست‌کم بخشی از مشکل ماییم

خلقیات منفی ایرانیان در تاریخ بر چه اساس شکل گرفته‌اند جامعه ایران و خلقیات ایرانیان از کجا اینگونه شد استبداد، موقعیت جغرافیایی، اقتصاد و معیشت؛ کدام‌یک در شکل‌گیری خلقیات موثر بوده‌اند؟
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

به ایرانی ها بگویید: ما «اتباع بیگانه» نیستیم!

محمدکاظم کاظمی را خیلی ها می‌شناسند و خیلی ها نه. او سال‌هاست که در ایران شاعری می‌کند؛ شعرهایی که افغانستان، جان‌مایه بیشتر آنهاست،
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

جشن تحویل هواپیما در دیگر کشورها چگونه است؟

اولین ایرباس خریداری شده وارد خطوط هواپیمایی ایران شد. خبری که بیش از مردم دولتی‌ها را خوشحال کرد تا خوشامدگویی بزرگی با حضور مقامات دولتی برای این هواپیما برگزار کنند. برگزاری مراسم هنگام تحویل گرفتن هواپیما در همه جای دنیا مرسوم است که در این مطلب به آنها اشاره شده است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

چه‌گوارا در غزه؛ صدور انقلاب یا معامله شکر؟

در ۱۸ ژوئن ۱۹۵۹، چه‌گوارا با لباس نظامی بر تن با تعدادی از همرزمانش وارد غزه شد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

بازخوانی اندیشه 68

هرگز سالی چون ١٩٦٨ وجود نداشته است. توده‌ها سر به شورش برداشتند و در برابر نظم مستقر، تنفر عمیق خود را از اقتدارگرایی بیان کردند...
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج