هر کس سعی می‌کند شریعتی خودش را بسازد

احسان شریعتی سرحال است و هیچ‌وقت از گفتن درباره پدر خسته نمی‌شود. در این‌باره حرف زدیم که اصلا شریعتی کدام است؟ متفکر عاشق‌پیشه‌ای که در آرامش می‌نویسد، یا خطیبی که به کنش‌گری سیاسی می‌اندیشد؟ او معتقد است نسخه درمان تناقض در برداشت‌های مختلف از شریعتی، توسط خود او پیچیده شده است و درنهایت پدر را حامی ارزش‌های چپ واقعی و سنتی می‌داند.
۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

کارناوال‌های خیابانی؛ اعتراض و پایکوبی در کف خیابان

شهر پرازدحام و ملتهب، اما در امن و امان است. جمعیت زیادی با لباس‌های خاص، یا با پوستر و پلاکارد، یا حتی دست خالی به خیابان‌ها ریخته‌اند و شادی می‌کنند. معمولا هیچ‌چیز این مراسم خیابانی برنامه‌ریزی‌شده و از پیش تعیین‌شده نیست؛ هرچه هست، یک برون‌ریزی واقعی است در کف خیابان‌های شهر.
۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

واقعاً مردم بی‌سوادتر شده‌اند؟

افراد چیزهای کمی دربارۀ جهان می‌دانند و هرقدر جلو می‌رویم دانش آنها کمتر و کمتر می‌شود.
۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

امشب، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان است، دیگر زمانی باقی نمانده، باید تمام تلاش خود را بکار برد تا در پناه رحمت خداوند متعال قرار گرفت، اگر تاکنون قرار نگرفته‌ای... زیرا اگر کسی در ماه مبارک رمضان بخشیده نشود، بنا بر فرموده پیامبر اکرم (ص) «شقی» است.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

کودکان خاورمیانه، جنگ زده‌های بی‌گناه

همین چند وقت پیش بود که مردم سوریه ازجمله کودکان و به قول ترامپ، نوزادان معصوم، مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند. هرچند هنوز هم مشخص نیست این حمله شیمیایی از سوی چه کسی انجام شد و هر کسی حمله را به گردن دیگری می‌اندازد، اما ترامپ بلافاصله کودکان جنگ‌زده را بهانه‌ای قرار داد تا 59 موشک بر سر سوریه بریزد.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

شکاف های فعال و غیرفعال جامعه ایران

شکاف های اجتماعی از موضوعات مهم در جامعه شناسی و جامعه شناسی سیاسی است. زمینه این اصطلاح و نظریات مربوط به آن را باید در اندیشه و نظریات اندیشمندانی مانند مارکس، وبر و دور کیم ردیابی کرد.
۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

خوب و بد حکومت قاجار

دوره قاجار را هر کسی با یک اتفاق یا ویژگی به یاد می آورد؛ برخی آن را با عهدنامه هایی که باعث جدا و تکه تکه شدن ایران شد به یاد می آورند و برخی دیگر با تصویر زنانی با ابروان پر پشت و سبیل.
۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

ایرانیان قابل پیش‌بینی‌اند

افکار عمومی در ایران قابل سنجش است. یک نظریه خیلی جدی وجود داشت که مردم ایران قابل‌ پیش‌بینی نیستند و کنش‌های مردم ایران هیجانی و احساساتی است اما امروزه با این کاری که نظرسنجی‌ها می‌کنند، می‌توانیم بگوییم که مردم ایران کاملا قابل ‌پیش‌بینی هستند.
۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

مردانِ خیابانی...!

در سالهای اخیر بازار فحشا شکل جدیدی پیدا کرده است. علاوه بر زنان و دختران در بخش‌هایی از تهران دیده شده است که پسران نیز در ازای دریافت پول، خود را به زنان متمول می‌سپارند.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

بازی های سنتی ایرانی؛ از «هفت سنگ» تا «تیله بازی»

در فرهنگ لغت فارسی، کلمه بازی برابر با سرگرمی، مشغولیت، تفریح، کار و ورزش آمده است، اما زیست‌شناسان، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و هنرمندان در مورد بازی نظرات و تعاریف دیگری ارائه می‌دهند.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا اعدام بازدارنده است؟

کم نیستند پرونده های اعدامی که در زمان صدور حکم، نظر بازپرس یا بازجوی پرونده با نظر قاضی متفاوت بوده یا پس از اجرای اعدام یکی یا هر سه بازپرس، بازجو یا قاضی از اجرای حکم اظهار تاسف کرده و معتقد بودند در صورت زنده بودن محکوم، امکان تبرئه یا آزادی مشروط او بود.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

کار، بازی سیاسی که کودکان دوست ندارند

12 ژوئن از سوی سازمان کار جهانی روز جهانی مقابله با کار کودک نامیده شد و این فرصتی مناسب برای پرداختن به مقوله کار کودک و ریشه‌های آن است.
۱۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

ریاضت اروپایی و آینده مهیب آن

برخی از تصمیمات سیاست خارجی همچون طوقی بر گردن دولت های گذارنده آن ها می افتد. برای ایالات متحده جنگ عراق نمونه بارزی از یک خبط هزینه بار و به ظاهر برگشت ناپذیر از آب درآمد. برای اروپا این تصمیم مهلک پذیرش یورو بود.
۱۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

پسری که دختر شد و خود را به نابودی کشاند

گفتگو با «سایه افضلی»؛ جوان ترنسی که می گوید فعالیت در فضای مجازی زندگی اش را به نابودی کشاند.
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

بانکداری داعشی!

گسترش بانکداری در جهان طی یک قرن اخیر موضوعی بسیار پر اهمیت است اما وقتی این رویداد با فناوری گره می خورد، عرصه ای گسترده در گردش مالی را شاهد خواهیم بود.
۱۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

ما و دردهای خاورمیانه

حال و روز خاورمیانه در این سال ها روز به روز بدتر شده است و اوضاع هیچ خوب نیست؛ اما چرا حال خاورمیانه در این سال ها، علی رغم همه تلاش های منطقه ای و بین المللی، رو به بهبودی نرفته؟
۱۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

همه چیز درباره «بربریت نوین»

رویدادهای سوریه نه یک تراژدی برای مردم سوریه بلکه یک تراژدی برای کل بشریت است. بخش عمده سرچشمه های اصلی تمدن های زنده جهان، ریشه در این جغرافیا دارند و شما می دانید که بیشتر آن ها در این فجایع ویران شده که یک تراژدی جهانی است.
۱۵ روز پیش
تاریخ و جامعه

نوستالژی‌های دوران قاجار

گزارش از بازار پر رونق اشیا و نشانه های دوره قاجار که از حد مد روز فراتر رفته و تبدیل به مکانی برای تهیه خاطرات مبهم از گذشته ها شده است.
۱۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

دنیای وسوسه انگیز و جذاب «هزار و یک شب»

هزار و یک شب برای من با کتاب های دیگر فرق دارد، این کتاب برای من مهم تر از کتاب های دیگر است به خاطر این که مرا بیش از کتاب های دیگر به یاد دنیای کهن می اندازد؛ دنیایی که پیش از قرون وسطی بود.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

حادثه 15 خرداد و قیام تاریخی مردم ایران

15 خرداد را می توان، نقطه عطفی درتاریخ معاصرایران و یادگاری از پیوند توده های مردم کشور دانست.10سال بعد از کودتایی که حکومت قانونی ایران را ساقط کرده بود و دورانی پر ازخفقان وسانسور، 15 خرداد به نقطه عطفی بزرگ در تاریخ معاصر ایران تبدیل شد. تاریخی که نمی توان و نباید به سادگی از کنار آن گذشت.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

زندان ها و زندانبان های مشهور قبل انقلاب

یکی از خاطراتی که انقلابیون همیشه آن را برای دیگران تعریف کرده اند ماجرای زندان شان است؛ زندان هایی مخوف که با انواع شکنجه ها همراه بود.
۱۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

28 سال پس از رحلت امام خمينی (ره)

رويكرد فلسفي و عرفاني باعث شده كه طبيعتا امام (ره) نگاه كاملا عصري و عقل‌گرايانه و مصلحت‌انديشانه به مسائل داشته باشد. ضمن اينكه در عين اينكه فقه موروثي و سنتي را مورد توجه قرار مي‌داد و به تعبير خودش به فقه جواهري علاقه داشت اما با تامل فلسفي و عقلاني به حوزه فقه ورود مي‌كرد و هميشه تاكيد بر ابتكار و نوآوري داشت.
۱۸ روز پیش
تاریخ و جامعه

شکنجه های رایج در زندان های ساواک چه بود؟

سابقه شکنجه شاید قسمتی به اندازه تاریخ داشته باشد؛ مصریان باستان به وحشتناک ترین شیوه ها، مخالفان شان را شکنجه می دادند و آنها را می کشتند؛ مثلا آنها را درون نیل می گذاشتند، روی صورت شان شیر و عسل می ریختند تا حشرات آنها را بخورند و همه بدن قربانیان عفونت کند.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

آشتی دیانت، ملیت و قومیت در ایران

با آغاز به کار دولت دکتر حسن روحانی، رییس جمهور، دکتر علی یونسی را به عنوان دستیار رییس جمهوری در امور اقوام ایرانی و اقلیت های دینی و مذهبی منصوب کرد. علی یونسی اصالتی نهاوندی دارد و از نوجوانی به مطالعات تاریخی و ایران شناسی علاقه مند بوده است.
۱۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

ایرانی‌ها چقدر رستوران می‌روند؟

همه بررسی های آماری نشان می دهد رستوران رفتن و مصرف فست فود، به فعالیتی مهم برای خانواده ها تبدیل شده که خود به عنوان یک تفریح تمام عیار به حساب می آید و هزینه آن در سبد خانوار، از تحصیل و امور فرهنگی نیز بالاتر است.
۲۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

کتاب گوی و چوگان؛ تاریخ فاخر ایران

توجه به مفاخر فرهنگی و مراتب و مواضع تاریخی کشور، چیزی کمتر از توجه میدان های نفتی ندارد. اگر برداشت از ذخائر زیرزمینی کمک به آبادانی کشور می کند، بهره بردن از ظرفیت های بزرگ فرهنگی و تاریخی کشور، ضریب نفوذ نام ایران زمین را در جهان معاصر بالا برد.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

زنان دوم،‌ بعد از شوهرانشان...!

برخی هنوز فکر می کنند اشکالی ندارد که دخترها زن دوم بشوند،‌ حتی اگر با مردانی بسیار مسن تر از خودشان ازدواج کنند،‌ حتی اگر این اختلاف سنی به چهل سال هم برسد، می شود یک جوری قضیه را پشت سر گذاشت.
۲۱ روز پیش
تاریخ و جامعه

الهیاتِ کشتار و خشونت داعش

در سال 2012، همگی حیرت زده و مبهوت ماندیم از دیدن کلیپ هایی که در آن ها، مردم عادی و غیرمسلح سوریه در جاده ها به تیربار بسته می شوند.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

دلبستگی ایرانیان به ماه رمضان در طول تاریخ

شهرها و روستاهای ایران در روزها و شب‌های رمضان، شمایلی دگرگونه می‌یافتند. هیاهوهای آیینی و جشن‌واره‌ای ماه رمضان نشانه‌هایی داشت که روایت‌گران فرهنگ و تاریخ ایران بدان‌ها اشاره کرده‌اند.
۲۲ روز پیش
تاریخ و جامعه

منافقینِ سعودی

چرا آل سعود برای ضربه زدن به تهران بدنام ترین سازمان تروریستی را به بازی گرفته است؟
۲۳ روز پیش
تاریخ و جامعه

خیابانی که در آن مرغ مثل طلاست...!

این‌جا راسته مرغ‌فروش‌هاست. ١٥ مغازه در خیابان فخرآباد تهران که به قدر چند آجر لب پر شده با هم فاصله دارند و خیلی که دور از هم باشند ١٥ - ١٠ سنگفرش جلوتر یا عقب‌تر. از ٢٠٠ قدم بالاتر از خیابان قائن شروع می‌شوند، نبش کوچه مُشکی.
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا مردم کره شمالی ساده اند؟

مردم کره شمالی معتقدند که در یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا زندگی می کنند. آنها معتقدند که وقتی «کیم جونگ ایل» مُرد، دُرناهای فرشته سانی سعی کردند او را با خودشان ببرند اما با جانفشانی های عزاداران روبرو شدند و از این کار بازماندند.
۲۴ روز پیش
تاریخ و جامعه

مگاها و نابودی کسب و کار خرد!

مگامال‌ها در تهران از اساس برای تخریب آمده‌اند. حضور این مال‌ها در مناطق مسكونی باعث تغییر شكل محلات به مكان‌های تجاری شده است. تبدیل منطقه مسكونی به منطقه تجاری باعث كاهش جای پارك، شلوغی منطقه و تغییر كاربری آن می‌شود.
۲۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

رنجِ زنان رخت‌شور در تاریخ

شست‌وشوي لباس‌ها در دسته كارهاي زنان خانه‌دار به شمار می‌آمد كه البته كاملا زنانه بود. رخت‌شویي یا آنگونه که در میان مردم رایج بود رخت‌شوری، به ویژه در روزهاي سرد سال بسيار توان‌فرسا بود و در درازمدت می‌توانست آسیب‌های سخت جسمی به زنان وارد آورده، آنان را بيمار کند تا آنجا که حتی بخشی از سلامتی خود را از دست دهند.
۲۶ روز پیش
تاریخ و جامعه

اسرار «حشاشین ها»؛ مرگبارترین گروه مخفی جهان

این گروه بدون قانون زندگی می کنند. آنها در کوهستان ها به سر می برند و تقریبا تسخیرناپذیر هستند زیرا هنگام جنگ به قلاع استواری که دارند پناه می برند. در میان خود امیری دارند که ترسش در دل همه امرا چه دور و چه نزدیک و همچنین شهریاران مسیحی همجوار رخنه کرده است زیرا او عادت دارد که به طریق مرموز و حیرت انگیزی آنها را به قتل برساند.
۲۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

حال و هوای «اکباتان» و شهروندانش

اشاراتی درباره محله اکباتان؛ حالا اکباتان به یک محله تمام عیار تبدیل شده و هم محله ای هایی دارد که ضامن بقا و تداوم حیاتش هستند.
۲۷ روز پیش
تاریخ و جامعه

درباره روزهای دفاع، سقوط و آزادسازی خرمشهر...

گفت‌وگو با امیر سرتیپ «عبدالحسین مفید» یک بعدازظهر در منزلش انجام شد و تا شب ادامه داشت.نظم نظامی را همچنان می‌توان در رفتارش مشاهده کرد.
۲۹ روز پیش
تاریخ و جامعه

آیا اعدام، پایان کار قاتل است؟

گفته شده حکم مرگ پایان کار است؛ اما آیا واقعا چنین است؟ مطمئنا قاتل اعدام شده دیگر قادر نیست کسی را به قتل برساند. اگرچه گرفتن عمدی زندگی یک نفر مبتنی است بر فرضی مخدوش، به این معنا که «اگر قاتل کشته شود، جرم نیز از بین می رود.»
۳۰ روز پیش
تاریخ و جامعه

چرا چهره‌هاي ورزشي در انتخابات شکست خوردند؟

ديروز روز شکست ورزشي‌ها نبود؛ در روزي که هيچ‌يک از اين چهره‌ها به‌عنوان 21 نفر اصلي نتوانستند راهي شوراي شهر تهران شوند، آنها قبل از اين شکست خورده بودند، حتي قبل از اينکه عباس جديدي و عليرضا دبير در صحن شورا درگير شوند و به هم فحاشي کنند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

این کشورها، زیباترین زنان ارتشی را دارند

در برخی از کشورها خانم ها وارد ارتش می شوند و نقش های مهمی را از جمله کماندو، سرباز یا جنگنده، به عهده می گیرند. سابقه حضور زنان در ارتش به 400 سال قبل باز می گردد، یعنی درست در جنگ های جهانی اول و دوم.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

خانه ای برای آب؛ تاریخچه آب انبارهای ایران

زمانی که خبر از لوله کشی و استفاده از آب های بهداشتی و تصفیه شده نبود، آب آشامیدنی مردم از آب انبارها تامین می شد.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

اهدای عضو، شروعی که با یک پایان رقم می‎خورد

31 اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو نامگذاری شده است و واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در این راستا تلاش‌های زیادی کرد تا این روز را که مصادف بود با روز صدور فتوای امام خمینی (ره) با جایز بودن پیوند اعضا را به عنوان روز ملی اهدای عضو نامگذاری کند.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

پرنده‌فروشی که پدیده انتخابات شورا شد

منتخب اول مردم خرم‌آباد برای نشستن روی صندلی‌های شورای اسلامی این شهر، دستفروشی است که تنها با یک بنر سیار و ساده و بدون داشتن ستاد و هزینه کردن برای مهمانی‌های‌ آنچنانی جمع‌آوری رای، با کسب 40 هزار و 86 رای از مجموع 716 هزار 148 رای مردم این شهر، به عنوان نفر اول شوراها راهی ساختمان شورا شده است.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

ایران، در آسمان رقبای چغری دارد

چهار فروند هواپیمای کوچک از نوع ATR در ایران فرود آمدند تا تعداد هواپیماهای جدید برجامی بیشتر شود. این البته پایان کار نیست و باید در ماه ها و سال های بعد شاهد حضور هواپیماهای بیشتر و لوکس تری در کشور باشیم.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه

دیگر کسی از «مسگرها» خبر نمی گیرد...

اگر کسی هم سراغی از مسگرها بگیرد یا مانند روزنامه نگاران و تاریخ نگاران به دنبال ثبت خاطره هاست یا یکی، دو قطع ظروف کوچک می خواهد به یادگار برای تزیین چیدمان خانه اش.
۱ ماه پیش
تاریخ و جامعه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج