باندبازي در عالي‌ترين سطح روشنفكري

قطب‌الدين صادقي در دهه ٦٠ و ٧٠ علاوه بر نگارش و كارگرداني آثار نمايشي با مجله‌هاي روشنفكري مانند مجله «آدينه» همكاري داشت. آن سال‌ها در قامت منتقد ظاهر مي‌شد؛ دوراني شايد خوش در كنار سيروس علي‌نژاد و ديگراني كه حالا سال‌هاي زيادي است به دلايل گوناگون تا حدي از اين فضا فاصله گرفته‌اند. اما صادقي در غياب همراهان سابق همچنان ادامه مي‌دهد.

حسن معجونی: اصراری ندارم که مانیفست بدهم

حسن معجونی حال و هوای حضور در کارهای فیزیکال و بیرونی علی رفیعی را حداکثر و کارهای درونی امیررضا کوهستانی را حداقل تجربه‌های بازیگری خود می‌داند که همیشه در بین این دو در نوسان بوده است.

با تئاتر «بهمن كوچیك» به سیگار بخند!

این روزها، خبر خوبی به تئاتری‌ها رسیده است؛ هنرمندان این عرصه و مخاطبانش، صاحب سالن تازه دیگری شده‌اند. به همت قاسم جعفری، كارگردان نام آشنای سریال‌هایی مثل مسافری از هند، خط قرمز و كمكم كن ‌ ‌و با همراهی تئاتردوستان، تماشاخانه شهرزاد افتتاح شده است.
۱۱ روز پیش
تئاتر

نمایش «آناکارنینا»؛ آرزوهای سرکوب‌شده‌ انسان معاصر

«آناکارنینا» درباره تازه‌شدن دیدار دو شخصیت مشهور مقابل چشم ‌میلیون‌ها تماشاگر است. دیداری که صمیمانه و دوستانه نیست و فقط برای این ترتیب داده می‌شود که فرصتی برای انتقام‌جویی و عقده‌گشایی‌هایی بسازد که یک طرف این دیدار مدت‌ها منتظر آن بوده. نتیجه اما آن‌طور که دو طرف ماجرا می‌خواهند، نمی‌شود.
۱۲ روز پیش
تئاتر

«روال عادی»؛ سرگردان میان دروغ و حقیقت

محمدرضا خاکی که برخلاف پرکاری در حوزه پژوهش و تدریس و ترجمه، یکی از کم‌کارترین کارگردانان تئاتر است، تصمیم به اجرای مجدد روال عادی گرفته است؛ کاری که به قول اصغر همت نمایشی خلاف «روال عادی» تئاتر ایران است
۱۴ روز پیش
تئاتر

گفت‌‌وگو با امیررضا کوهستانی؛ کارگردان خلاق تئاتر

امیررضا كوهستانی(۱۳۵۷) با اجرای بیش از ۲۰۰تئاتر در خارج از كشور، ازجمله موفق‌ترین كارگردانان تئاتر ایران به شمار می‌رود. كوهستانی نخستین نمایشنامه‌ خود را با نام «و روز هرگز نیامد» در سال ۱۳۷۷ نوشت كه هرگز به اجرا در نیامد. با او كه این روزها نمایش «شنیدن» را روی صحنه دارد درباره تئاتر و سفر گفت‌وگو كرده‌ایم؛ اموری كه زندگی او را لذتبخش كرده‌اند.

تئاتر «مترانپاژ»؛ خنده‌دار‌تر از ترس

ذائقه ایرانی، محصول ایرانی. این شعار را به‌خاطر داشته باشید. اگر چیزی به مذاق مشکل‌پسند ایرانی خوش بیاید، هر طور که شده، آن را از آن خود می‌کند.

حضور سینمایی ها در تئاتر، مخدوش‌ کننده است؟

هر فصلی، فصل تئاتر است، اما با آمدن تابستان و کشدارشدن شب‌ها استقبال بیشتری از تئاتر‌ها می‌شود، تئاتر‌هایی که بازیگران سینما هم در آن ایفای نقش می‌کنند و به‌عنوان سلبریتی شناخته می‌شوند و مردم به شوق دیدارشان به تماشاخانه‌ها می‌روند تا بازیگر محبوب‌شان را از نزدیک ببینند.
۲۰ روز پیش
تئاتر

هملت‌ها و اُفلیاهای تهران چطور زندگی می‌کنند؟

کیومرث مرادی می‌گوید مخاطب الانش متولدین 75 و 76 اند که شاید خیلی حوصله دیدن آثار کلاسیک را نداشته باشند و او می‌خواسته با میانجیگری «هملت»، نشان دهد که هملت‌ها و اُفلیاهای تهران چطور زندگی می‌کنند؟!
۲۱ روز پیش
تئاتر

«آسایشگاه»، زاینده خطوط دلهره

بیشتر به‌عنوان یک کمدین می‌شناسندش، ولی متنی از هارولد پینتر را برای اجرا در نظر گرفته. نویسنده‌ای که برخی از آثارش امکان اجرا را در فضای تئاتر ایران پیدا نمی‌کنند و متاسفانه نامش در فهرست نانوشته‌ای قرار دارد که رفتن به سمت آثارش به کارگردانان توصیه نمی‌شود.
۲۴ روز پیش
تئاتر

خرداد پرحادثه‌ی «حسن معجونی»

حسن معجونی روزهای شلوغی را می گذراند. روزهایی که البته شلوغی شان کاملا تصادفی است اما به هر حال باعث شده خرداد پرحادثه ای برای این هنرمند تئاتر رقم بخورد.
۲۶ روز پیش
تئاتر

چهره‌های هنری در تابستان داغ تماشاخانه‌های تهران

اجراهای فصل تابستان در تماشاخانه‌های تهران آغاز شده و جمعی از ستارگان سینما و تئاتر این روزها در تماشاخانه‌های شهر به صحنه می‌روند.
۲۹ روز پیش
تئاتر

روایت شهاب حسین‌پور از «سرآشپز پیشنهاد می کند»

شهاب‌الدین حسین‌پور گفت: تفاوت اجرای فعلی "سرآشپز پیشنهاد می‌کند" با اجراهای قبلی در روایت قصه‌گوی ایرانی آن است که در اجرای جدید آن را بهتر نشان داده و پررنگ‌تر کرده‌ام.
۱ ماه پیش
تئاتر

مجید مظفری: بعضی بدشان نمی‌آمد، نتوانیم اجرا برویم

مجید مظفری، کارگردان و بازیگر «نماینده ملت» اعتقاد دارد نه او کسِ خاصی است، نه متن «نماینده ملت» چیز خاصی است که بگوید می‌خواستند جلوی اجرایش را بگیرند اما تاکید می‌کند بعضی بدشان نمی‌آمد این نمایش روی صحنه برود.

امیر جعفری: برای فرار از کلاس درس، تئاتر بازی کردم

امیر جعفری از پدیده‌های بازیگری تئاتر در دهه 70 شمسی است، بازیگری که هر روز بهتر از روز قبل خود را در مدیا‌های مختلف هنرهای نمایشی نشان داده است. او طی دو دهه گذشته کارنامه پرباری از خود به جا گذاشته، البته آثار ضعیفی را نیز در کارنامه خود دارد که به آنها معترف است.
۱ ماه پیش
تئاتر

رحمانیان: عشق را می فهمم اما نه به اندازه سیمین دانشور

محمد رحمانیان برای اهل تئاتر نامی آشناست.قريب به 35 سال است كه دل به هنر ششم سپرده و در اين سال‌ها هرچه از هنر بوده، به چشم ديده است.روزگاري آنچنان نورصحنه‌ بركارهايش تابيده كه لختي فرصت فراغت نداشته و زماني آنچنان جبر روزگار از صحنه دور نگهش داشته كه مجبور به ترك وطن شده است

مسیر لادن مستوفی؛ از روز واقعه تا روز مرگِ نویسنده

لادن مستوفی این روزها در تالار حافظ در نمایش «نویسنده مرده است»، به نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی بازی می‌کند. البته این نمایش در اجراهای قبلی با بازی ایوب آقاخانی و این‌بار با بازی خود آرش عباسی انجام شده است.
۲ ماه پیش
تئاتر

«سونات پاییزی» بانوی سوئدی در تهران

کارگردانش می گوید که این نمایش تنها یک مواجهه با فیلم «سونات پاییزی» برگمان است، اما نام اثر و عوامل آن به اندازه دیدن فیلمش وسوسه انگیز است.

«هملت» این روزهای «تئاتر شهر» سیاسی نیست

آرش دادگر یکی از این کارگردان های نام آشنای تئاتر ماست که اخیرا نمایشنامه هملت را با اقتباسی مدرن و متفاوت به مرحله اجرا گذاشته است. گروه نمایش «هملت» به کارگردانی آرش دادگر، در روزهای پایانی سال ٩٥، آخرین تمرین‌های خود را پشت سر گذاشتند تا بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز و از ١٧ فروردین‌ماه در سالن اصلی تئاتر شهر میزبان علاقه‌مندان به تماشای نمایش‌های کلاسیک باشند.
۲ ماه پیش
تئاتر

گفتگو با «فرهاد ناظرزاده‌کرمانی»، پدر تئاتر دانشگاهی ایران

پروفسور فرهاد ناظرزاده‌کرمانی، عزت و اعتبار امروزش را وامدارِ عشقی است که در سال‌های بسیار عمرش صرف هنرهای نمایشی ایران کرده، عشقی که منجر به پژوهش و کوشش مدام در حدود نیم‌قرن از عمر هفتاد ساله‌اش شده است.
۲ ماه پیش
تئاتر

اقتباس‌های روی صحنه؛ از شکسپیر تا اینگمار برگمان

"سونات پاییزی" اقتباس یا نگاه و یا آن طور که خود جلال تهرانی نویسنده و کارگردان نمایش مدعی است، مواجهه‌ای است با فیلم "سونات پاییزی" ساخته اینگمار برگمان. البته برای عشاق برگمان، این کارگردان بزرگ تاریخ سینما، دیدن این نمایش بسیار جذاب است.
۲ ماه پیش
تئاتر

تئاتر «بی پدر»، یک مهمانی در حمام خون

محمد مساوات، نمایشنامه نویس و کارگردان جسور،غیرقابل‌پیش‌بینی و مبتکری است.با مرورکارنامه هنری او اصلا نمی توان به وحدت سبک و محتوای مشخص و ثابتی رسید.
۲ ماه پیش
تئاتر

عشق و عاشقی با الهام پاوه نژاد در «کافه پولشری»

«کافه پولشری» مونولوگی عاشقانه در وصف شور زندگی است. پولشری زنی میان‌سال است که دائما در زندگی شکست خورده و حتی تا لبه نیستی پیش رفته اما حالا دچار عشق شده و می‌خواهد آرامش را بیابد.

با امیر جعفری؛ همه‌ فن حریف تئاتر، تلویزیون و سینما

امیر جعفری از جمله بازیگرانی است ‌که از تئاتر آمده اما در سریال و تلویزیون هم خوش درخشید و برای بازی در سریال «میوه ممنوعه» از طرف مردم، به‌عنوان بهترین بازیگر انتخاب شد. جعفری برای رسیدن به این نقطه، سال‌ها تلاش کرده و حالا بیست و چند سالی می‌شود که مدام در صحنه‌های مختلف سینما، تئاتر و تلویزیون مشغول به کار است.
۲ ماه پیش
تئاتر

سرکوب هنرمند ، خشونت پنهان است

خشونت؛ رفتاری که هر لحظه در وجود بشر ریشه می‌دواند و رشد می‌کند، نه فرهنگ می‌شناسد، نه زمان و مکان و در هوا پراکنده شده است. در تاریخ می‌دود و گاهی پیامدهایی غیرقابل جبران بر جای می‌گذارد که اثرات برخی از آنها شاید تا قرن‌ها دامن آدمی را رها نکند.
۲ ماه پیش
تئاتر

نمایش «… و چند داستان دیگر»، روایت 12 مرد و زن خشمگین

«… و چند داستان دیگر» عنوان نمایشی است که این روز‌ها با 12 بازیگر در تماشاخانه استاد سمندریان به روی صحنه می‌رود و با نمایش چند داستان مستقل که در انتها با نشانه‌هایی به هم متصل می‌شوند، سعی در نمایش تاثیرات این خشونت روزمره در زندگی ما دارد.
۳ ماه پیش
تئاتر

زمان، زمان سلبریتی‌هاست

حمید مظفری، بازیگر، کارگردان، نویسنده و پژوهشگری است که شاید این روزها کمتر حضورش را در تئاتر شاهد باشیم. یک دلیلش می‌تواند مرگ فرزند دلبندشان باشد که به هر تقدیر برای هر پدری چنین داغی بسیار سنگین است و می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که در این گفت‌وگو با مرور برخی از آثارش درخواهیم یافت.
۳ ماه پیش
تئاتر

مهرآوه شریفی‌نیا: از کودکی در سینما نفس کشیدم

مهرآوه شریفی‌نیا بازیگری‌ است که پیش چشمان تماشاگرانش، مرحله به مرحله بزرگ شد. نخستین بار او را با بازی در نقش دختربچه‌ای در فیلم «دزد عروسک‌ها» دیدیم . او کار کرد و کار کرد تا با بازی در سریال‌هایی نظیر«کیمیا» به یک چهره‌ مردمی تبدیل شد.

نمایش «مافیا»؛ روایت خیانت‌هایی که عادی شده‌اند

همه ما رازهایی داریم، رازهایی برای نگفتن! رازهایی که بر روحمان سنگینی می‌کنند. ما تا کجا و تا چه زمانی می‌توانیم این رازها را با خود حمل کنیم؟ پنهان کنیم؟ تا کجا می‌توانیم به خودفریبی و دیگرفریبی ادامه دهیم؟! نمایش «مافیا» از همین رازهای مگو می‌گوید.
۳ ماه پیش
تئاتر

درس هایی از «درخت» یوجینو باربا

آمدن یوجینو باربا، یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان امروز دنیا به تهران، به تعبیری شاید بزرگ‌ترین رویداد تئاتری در سال ٩٥ باشد. این آمدن همراه با تحرکات و دگرگونی‌هایی است که باید پیامدش را در سال‌های آتی تماشا کنیم.
۳ ماه پیش
تئاتر

عشق نهفته در این نامه را بلند بخوان

نمایش «آخرین نامه» به نویسندگی و کارگردانی مهرداد کوروش‌نیا چندمین اجرای موفق خود را پشت سر می‌گذارد. نوید محمدزاده، میثم نوروزی و پوریا رحیمی‌سام بازیگران این نمایش هستند که از پیش از عید اجرای خود را آغاز کرده و تا اول اردیبهشت در تماشاخانه پالیز اجرا می‌شود.
۳ ماه پیش
تئاتر

چهره های سینمایی که تئاتری شدند

«مهدی پاکدل»، «پارسا پیروزفر»، «طناز طباطبایی»، «هانیه توسلی»، «محمدرضا شریفی نیا»، «باران کوثری»، «شقایق دهقان»، «سیامک انصاری»، «خاطره حاتمی»، «خاطره اسدی» و ... اینها تنها بخشی از چهره هایی هستند که سال ها از طریق قاب تصویر با مخاطب ارتباط برقرار می کردند ولی چالش بازی روی صحنه جشنواره تئاتر را پذیرفتند و برای درو کردن جوایز جشنواره با بازیگران تئاتری رقابت کردند.

اکبر زنجانپور: ما چخوف را درست نشناخته‌ایم

اکبر زنجانپور معتقد است نمایش "باغ آلبالو" درباره دوران گذار و معضلات ناشی از آن است و به همین دلیل آن را با زمانه و مسائل تماشاگر ایرانی مربوط می‌داند.

پرفروش ترین های تئاتر در سال 95

دور نیست زمانی که فروش 100 میلیون تومانی یک نمایش در تئاتر ایران، بیشتر شبیه آرزو و معجزه بود اما اینکه بدانیم در سالی که گذشت یک تئاتر بیش از دو میلیارد تومان در تهران فروخته، بهترین خبر برای علاقه مندان اقتصاد هنرهای نمایشی است.

باید برای «کلاه آهنی‌ها»، کلاه از سر برداشت

نمایش «برای کلاه‌آهنی‌ها» به نویسندگی و کارگردانی پژمان عبدی با بازی خود او، محمدعلی حسینعلی‌پور، میثاق زارع و مهتاب شیروانی، نگاهی طنز را به جنگ تصویر کرده که شاید تلخی‌اش از آثار تراژیک کمتر نباشد.
۴ ماه پیش
تئاتر

باران کوثری: هنر، روي نقاط تاريك ذره‌بين مي‌گذارد

باران کوثری، یک بازیگرِ صِرف نیست. او به اعتبار بازیگربودنش، نقش اجتماعی خود را نیز ایفا می‌کند و به ‌همین ‌سبب توانسته همچون مادرش رخشان بنی‌اعتماد، هنرمندی تأثیرگذار باشد. با باران کوثری که این روزها تئاتر +٩٦٣ را در سالن موج نو روی صحنه دارد، درباره همکاری‌اش با محسن قرایی در این تئاتر و در فیلم «سد معبر» و کلیه کارهایش در سالي كه گذشت گفت‌وگو کردیم.
۴ ماه پیش
تئاتر

تئاتر «تنها راه ممکن»؛ یک خودزنی رادیکال

بازآفرینی (بازتولید) "تنها راه ممکن" آخرین تجربه یعقوبی است که با تعدادی از هنرجویان بازیگری خود بعد از یازده سال ما را دوباره در مقابل مهران صوفی نمایشنامه‌نویس ناکام این متن در تالار سایه تئاترشهر قرار داده است.
۴ ماه پیش
تئاتر

تئاتر «نام تمام مادران»؛ رنج‌نامه‌هایی از زنان معاصر

رنج‌نامه‌هایی از زنان معاصر، با نگاهی به زندگی حضرت فاطمه؛ شاید توصیف خوبی از جدیدترین نمایش محمد رحمانیان باشد. «نام تمام مادران» تجربه‌ای است که رحمانیان در آن سراغ موضوعی مذهبی رفته و قصه‌های زندگی حضرت فاطمه را به عنوان یک زن فعال اجتماعی در ظرف امروز زنان ایرانی روایت کرده است.

حرفه ای گری «کیانیانِ» پدر و پسر در صحنه تئاتر

عادت داریم که نامش را بیشتر در بخش بازیگران ببینیم، هر چند فعالیت‌های دیگرش هم همیشه خبرساز شده‌اند. از بازیگردانی و برپایی نمایشگاه‌های عکاسی و هنرهای تجسمی تا اجرای حراج‌های بزرگ آثار هنری و… این‌بار در بروشور نمایش «حرفه‌ای» که در تماشاخانه پالیز به روی صحنه می‌رود.
۴ ماه پیش
تئاتر

«خانه‌ای در انتهای خیابان بهار»؛ روایت موقعیت برزخی زنان

«خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» تلاشی است برای بازآفرینی موقعیت برزخی این زنان به حاشیه رانده‌شده، کوششی است برای به‌تصویرکشیدن زنانی که می‌خواهند از این دایره بسته تکرار و روزمر‌گی بگریزند.
۴ ماه پیش
تئاتر

گفتگو با رضا كيانيان به بهانه اجرای نمايش «حرفه ای»

رضا كيانيان براي نخستين‌بار در عمر حرفه‌اي خود تصميم به كارگرداني تئاتر گرفت. تجربه‌اي كه حتي در دوران دانشجويي‌اش رخ نداد و چنان كه در اظهاراتش بيان مي‌كند «هر زمان به آن سوي ماجرا - جايي كه كارگردان قرار داشت- مي‌رفتم همه فكرم روي صحنه بود.»
۴ ماه پیش
تئاتر

لیرشاه پایان یک تریلوژی نیست

لیرشاه یکی از متن‌های معروف ویلیام شکسپیر، نویسنده معروف است که تاکنون اجراهای مختلفی از این نمایش‌نامه در سراسر دنیا روی صحنه رفته است؛ به تازگی محمد عاقبتی این نمایش را در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برده، با این تفاوت که این اجرا برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.
۴ ماه پیش
تئاتر

تئاتر مستند، تئاتر فریاد است

این روزها سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر میزبان نمایشی مستند درباره زنان کارتن‌خواب است. نمایش‌مستند «شلتر»، نوشته ساناز بیان، با کارگردانی امین میری از ۲۵ بهمن‌ماه ساعت ۱۷:۳۰ به تالار قشقایی آمده است و در این مدت بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
۴ ماه پیش
تئاتر

«لولوها»یی که در تئاتر هویت می‌گیرند

این روزها در تماشاخانه پالیز نمایش «ریش فیدل، غبغب مرکل» اثر امیر علی نبویان روی صحنه است. این نمایش نخستین کارگردانی امیرعلی نبویان محسوب می‌شود و در آن، سپند امیرسلیمانی، بهرنگ بقایی، رامونا شاه، مسعود کرامتی، فرزین محدث، روزبه مهر، مهشید ناصری، بهار نوروزپور و هدایت هاشمی به ایفای نقش پرداخته‌اند. به‌همین بهانه با امیرعلی نبویان و مسعود کرامتی گت‌وگو کرده‌ایم.

«کابوس حضرت ‌اشرف» یا وقتی که عبرت نمی گیریم

کابوس حضرت اشرف به نویسندگی و کارگردانی حسین پاکدل، نمایشی است مستند و تاریخی که به روش تئاتر در تئاتر یا بهتر بگوییم تئاتردرمانی اجرا می‌شود. حسین پاکدل در نمایش خود یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت‌های تاریخ معاصر کشور یعنی احمد قوام یا قوام‌السلطنه را دست‌مایه اصلی داستان قرار داده و درواقع مخاطب با برش‌هایی از زندگی این شخصیت مواجه است.
۴ ماه پیش
تئاتر
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج