خاطره حاتمی: نمی توانم همه مشکلات را گردن مافیا بیندازم

به بهانه اجرای دو نمایش در جشنواره تئاتر فجر، از خاطره حاتمی درباره حضور پرشور چهره ها روی صحنه تئاتر پرسیدیم.
۳ روز پیش
تئاتر

آزاده صمدی: تئاتر قلبم را به هيجان می آورد

نمايش «آيس‌لند» نوشته نيكلاس بيلون، نمايشنامه‌نويس جوان كانادايي است كه به كارگرداني آيدا كيخايي و ايفاي نقش آزاده صمدي، احسان كرمي و فهيمه امن‌زاده در سالن تئاتر باران روي صحنه رفته و استقبال تماشاگران را به دنبال داشته است. اتفاقي جذاب براي نمايشي برپايه «مونولوگ» كه توسط سه شخصيت روايت مي‌شود.
۶ روز پیش
تئاتر

دخل و خرج تئاتر ایران در گفت و گو با ایرج راد

ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر در گفت‌وگویی به مشکلات تئاتر در کشور ما اشاره می‌کند. وی تاکید دارد تئاتر هیچ نسبتی با صنعتی شدن ندارد و نباید هم داشته باشد.
۹ روز پیش
تئاتر

برای دیدن این تئاترها عجله کنید

در هفته پیش رو سالن‌های نمایشی شهر تهران پس از جشنواره تئاتر فجر با حضور چهره‌های بین‌المللی تئاتر دنیا و جمعی از حرفه‌های تئاتر و سینما جانی دوباره می‌گیرند.
۱۸ روز پیش
تئاتر

علی‌اکبر علیزاد: از تئاتر سیاست‌زدایی کرده‌اند

«قطعاتی از ساموئل بکت»، عنوان تازه‌ترین پروژه نمایشی گروه تئاتر ٨٤ است که از ٥ تا ١٧ دی به سرپرستی علی‌اکبر علیزاد، در قالب پروژه مرکز مطالعات اجرائی قشقایی و اجرای چند اثر نمایشی به نویسندگی ساموئل بکت روی صحنه خواهد رفت.

جشنواره تئاتر فجر؛ بهترین ها جمعشان جمع است (2)

جشنواره تئاتر فجر همزمان نمادی است برای پایان یک سال تئاتری و آغاز سالی دیگر. با نگاه به جدول جشنواره تئاتر فجر هم می‌توان به مرور نمایش‌های برگزیده سال پیش پرداخت که در جشنواره امسال حضور دارند و هم می توان چشم‌اندازی از تئاتر ایران در سال آینده ترسیم کرد.

جشنواره تئاتر فجر؛ بهترین ها جمعشان جمع است (1)

جشنواره تئاتر فجر همزمان نمادی است برای پایان یک سال تئاتری و آغاز سالی دیگر. با نگاه به جدول جشنواره تئاتر فجر هم می‌توان به مرور نمایش‌های برگزیده سال پیش پرداخت که در جشنواره امسال حضور دارند و هم می توان چشم‌اندازی از تئاتر ایران در سال آینده ترسیم کرد.

بهزاد فراهانی: لطفا دست از سر تئاتر بردارید

«تئاتر» جایگاهی فاخر در فضای هنر دارد و به همین دلیل برای قشر مهمی از جامعه این سوال وجود دارد که این هنر چه شرایطی دارد و کاستی هایش چیست؟
۳۰ روز پیش
تئاتر

این «کلاغ» یک عشق فراموش شده را زنده می کند

در فرهنگ بریتیش «کلاغ» پرنده‌ای کینه‌جوست و عاشق چشم مردگان. بعد از مرگ انسان این کلاغ است که به سراغش می‌رود و چشم‌هایش را از کاسه بیرون می‌آورد! در نگاه اول شاید نمایش «کلاغ» درباره انتقام و انتقام‌جویی باشد.
۱ ماه پیش
تئاتر

هنر، حرکت در تاریکی است

«ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» مانند اکثر آثار ماتیی ویسنی‌یک، نمایشنامه‌نویس و شاعر رومانیایی، دارای فضایی ذهنی و انتزاعی است که اجرای آن نیاز به فرمی عینی دارد تا بتواند با مخاطب ارتباطی معنایی برقرار کند.
۱ ماه پیش
تئاتر

آتیلا پسیانی: تماشاگر حرفه ای تئاتر کم شده است

پیشنهاد روزنامه برای گفت‌وگوی من و آتیلا پسیانی به بهانه بازی او در نمایش «باغبان مرگ» و کارگردانی نمایش «دیابولیک؛ رومئو و ژولیت» بهانه‌ای شد تا سؤالاتی را از آتیلا پسیانی بپرسم که جوابش را نمی‌دانستم.

متفاوت ترین اجراهای این شب های تهران

حسین کیانی در زمینه تئاتر ایرانی و با بهره‌مندی از نقطه‌نظرات انتقاد اجتماعی همواره یکی از پایه‌های اساسی تئاتر این روزهای ماست و البته پارسا پیروزفر هم در این سال‌ها همواره بر وجوه منتقدانه در آثارش تأکید کرده است .محمدحسن معجونی هم این‌بار یکی از تندترین متن‌های نمایشی قرن بیستم را به صحنه آورده است .
۱ ماه پیش
تئاتر

هنرمند اصيل نافرمان است

محمد يعقوبي در دوره‌اي از حيات فرهنگي تئاتر ايران معرفي شد و باليد كه عنوان نمايش‌نامه‌نويس- كارگردان بسيار حايز اهميت بود. تئاتر ايران در سال‌هاي مياني دهه ٧٠ و اوايل دهه ٨٠ بروز و ظهور گروهي از هنرمندان را به نظاره نشست كه به واسطه حداقلي از فضاي باز سياسي حاكم بر دولت امكان طرح مسائل اجتماعي را در آثار نمايشي‌اش به دست آورد.
۱ ماه پیش
تئاتر

پیش پرده خوانی های آن استعداد ابدی تهران

عبدالحسین نوشین مدیر و کارگردان پیش آهنگ تئاتر نوین ایران از مخالفان سرسخت پیش پرده خوانی بود و هرگز و به رغم حضورش در کمیته مرکزی حزب توده و فشار کسانی چون نورالدین کیانوری که به دنبال پروپاگاندای حزبی به هر وسیله ای متوسل می شدند؛ تن به این خواسته حزب نداد و به تئاتر به عنوان یک هنر کامل می نگریست.

سرمایه‌داری، سم مُهلک تئاتر ما

روند دشت‌آرای، کارگردان تئاتری که سال‌هاست با تشکیل کمپانی هنرهای اجرائی ویرگول در تلاش است تا در فضایی مستقل، تجربه‌های تئاتری‌اش را با مخاطبان شریک شود، مدتی است با همکاری مارین ون‌هولک هلندی که همفکر و همسر او نیز هست، این تجارب را بسط و گسترش داده و ازاین‌رو اجراهای «درباره تصویرت از من تجدیدنظر کن» را در کشورهای مختلف روی صحنه برده‌اند.

خاورمیانه مهد زنانگی است

زن، واژه‌ای که از آن آفرینش لبریز می‌شود راوی «هزار و یک شب»هاست. راوی سرزمینی که تنها ازعاشقانه‌هامی‌گوید، سرزمینی که ساکنانش دنبال معنای جهان بودند و حالا در نقطه‌ای از تاریخ حبس شده‌اند. به گفته حافظ موسوی «اینجا خاورمیانه است، سرزمین صلح‌های موقت، بین جنگ‌های پیاپی» و «این لکنته که از میان خون ما می‌گذرد تاریخ است».

گفت‌وگو با رويا تيموريان به بهانه بازگشت به صحنه تئاتر

رويا تيموريان بعد از چند سال غيبت با ايفاي نقش در نمايش «پنج ثانيه برف» بار ديگر به صحنه تئاتر بازگشت. اين هنرمند به واسطه كسوت و تجربه حضور در تئاتر، سينما و تلويزيون مرجع مناسبي براي تامل در وضعيت مميزي عرصه هنرهاي نمايشي به‌ويژه آن دسته آثاري كه داعيه طرح موضوع‌هاي‌ اجتماعي را پيش مي‌كشند به نظر مي‌رسد.

«جیغ و کف و دست و هورای بلند» جایگزین تئاتر کودک

بیشتر ما خاطرات متعددی از عروسک‌ها و کارتون‌های دوران کودکی داریم. از «هادی و هدی»، «دنیای شیرین» و «زی‌زی گولو» گرفته تا «قصه‏های کوچه ما»، «پسرخاله‏ها» و ... که البته اگر به این لیست نام «رضا فیاضی» را نیز بیافزایم غلو نکرده‌ایم.
۱ ماه پیش
تئاتر

کودکان کار از «چهار صندوق» بهرام بیضایی سربرآوردند

چهار رنگ، چهار ضلع، چهار قشر، چهار اعتقاد، «چهارصندوق»؛ نمایشی نوشته استاد بهرام بیضایی که به گفته خود او هربار از صحنه پایین کشیده شده است و حالا این روزها برای نخستین بار در ایران در حال اجراست، توسط گروهی که «کودکان کار» تشکیل‌اش داده‌اند و شغل اصلی آنها خیاطی است.

این «آشپزخانه»، یک آشپزخانه معمولی نیست!

محمدحسن معجونی، کارگردان و بازیگر تئاتر که در هر دو عرصه همیشه موفق بوده، این روزها هم‌زمان با اجرای آخرین تئاتری که روي صحنه برده (آشپزخانه) می‌گوید با بازیگری خداحافظی كرده و تا اطلاع ثانوي کارگردانی برای او بسیار جدی‌تر است.

«می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد»، نمایشی در مذمت خودشیفتگان

فردریش دورنمات نمایشنامه ای به نام « ازدواج آقای می سی سی پی» دارد که در چرخه ای دیوانه وار از گذر زمان ماجرای دسیسه گری یک سیاستمدار قدرتمند و زنی فتنه گر را روایت می کند. هم مرد و هم زن با مسموم کردن همسر خود دست به قتل زده اند چون دریافته اند که به آنها خیانت شده است.

رهایی از مثلث جنگ، مهاجرت و تنهایی

«هنگامی که...» نمایش جدید حمید پورآذری، کارگردان نمایش‌های متفاوت است. این نمایش در محیط یک بنیاد خیریه به نام «امید مهر» اجرا شد و تعدادی از بازیگران نمایش قبلی‌اش با دخترانی افغان که در این بنیاد آموزش دیده‌اند در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

محمد چرم شير: به عنوان يك تئاتری حالم خوب نيست

راستش براي انجام اين گفت‌وگو هيچ بهانه‌اي نداشتيم. نه كتاب تازه‌اي از او منتشر شده است و نه نمايشنامه‌اي جديد روي صحنه دارد اما چه بهانه‌اي مهم‌تر از اينكه محمد چرم‌شير هر سيصد و شصت و پنج روز سال را در حال نوشتن نمايشنامه‌هاي تازه خودش و خواندن نمايشنامه‌نامه‌هاي جوان‌ترهاست.
۲ ماه پیش
تئاتر

مهدی سلطانی از «امیرکبیر» محبوبش می گوید

مهدی سلطانی بازیگر توانمند تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان در این گفتگو از رمز موفقیت اش در ارتباط برقرار کردن با نقش هایش می گوید. سال گذشته او در نمایش «خاطرات و کابوس ها» در نقش امیرکبیر بار دیگر درخشید و این نقش جز دوست داشتنی ترین نقش هایش شد.
۲ ماه پیش
تئاتر

خنده تراژیک پای کلاس درس پریناز و پرنیان

اختلاف‌نظر بین شاگرد و استاد، عدم درك و ایجاد ارتباط با یكدیگر، استدلال‌های غیرقابل پذیرش و تنبیه، همه و همه بخشی از روندی است که منجر به یک جنایت می‌شود.
۲ ماه پیش
تئاتر

سحر دولتشاهی: از نمایشی که در آن بازی می‌کنم توقع جادو دارم

چالشی که در نمایش "مرگ هوتن" برای من وجود داشت کمتر به این پرش‎ها و تغییرات حالت‌ها برمی‌گشت، مساله اصلی برایم آن بود که چقدر حاضرم با خودم روبه‌رو شوم چون در تمام سال‌هایی که از فعالیتم می‌گذرد تلاش کردم ارتباطم با تئاتر را حفظ کنم و از آن دور نشوم.

تعزیه؛ این شرح بی‌نهایت

تعزیه در زمره قدیمی‌ترین نمایش‌های آیینی مذهبی است که سال‌هاست با فرارسیدن ایام محرم با محور واقعه کربلا در شهرهای مختلف کشور اجرا می‌شود. تعزیه جنبه‌های مختلفی را در برمی‌گیرد و به لحاظ موضوعی و تقسیم‌بندی، گستردگی زیادی دارد. ا

نمایش «پنج ثانیه برف»، داستان خشم و ترس و تجاوز

انزجار، دلسوزی، ترحم، تنفر، خشم و ترس. همه این احساسات واکنش‌هایی است که در مواجهه با یک رخداد در وجود ما ایجاد می‌شود؛ تجاوز.
۳ ماه پیش
تئاتر

«می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد»؛ تراژدی خنده روی لب‌های تماشاگر

همایون غنی‌زاده را به‌عنوان یک کارگردان تئاتر می‌شناسم که ایده‌هایی بکر دارد با صحنه‌های نمایشی باشکوه، زیبا، نفس‌بُر و پرجسارت.

در این تئاتر با دو تا آدم با حال طرف هستید!

حمید پورآذری که با سیامک احصایی مشغول تمرین نمایشی جدید است برای معرفی کارش می‌گوید: «مخاطب با دوتا آدم باحال طرف است...! خوب است که بیایند ببینند دوتا آدمی که اسم خودشان را گذاشته‌اند کارگردان و آدم‌های آگاه، چطور توانسته‌اند باهم حرف بزنند و چیزی را که ادعا می‌کردند عملی کنند».

ویشکا آسایش، زن ویرانگر «می سی سی پی»

ویشکا آسایش نقش آناستازیا را بازی می کند. او بازیگر محبوبی است که خواهان زیاد دارد! در زندگی واقعی هم مردانی را به دام افکنده و به تمام معنا یک شخصیت ویرانگر دارد. اکت و بیان خانم آسایش و دیگر بازیگران نمایش خیلی زود شما را به خنده وا می دارد.
۳ ماه پیش
تئاتر

لذت بردن از زندگی با «موسیو ابراهیم»

اشکان خطیبی و رضا مولایی از بازی خود در نمایش "موسیو ابراهیم" به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی سخن گفتند.
۳ ماه پیش
تئاتر

«طپانچه خانم»؛ داستان زن عجیبی که شهر ما را متمدن می کند

«طپانچه خانم» به نویسندگی محمدامیر یاراحمدی و کارگردانی شهاب حسین‌پور به زودی در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.
۳ ماه پیش
تئاتر

اعترافات یک ذهن خطرناک؛ سینما چیز نجسی نیست

گفت‌وگو با سيامك صفري تجربه جالبي است. بازيگري كه در حرف‌هايش ناچار مي‌شوي مرز ميان شوخي و جدي را رها كني و در عين حال چيزي جز صداقت از حرف‌هايش برداشت نمي‌شود.
۳ ماه پیش
تئاتر

زنده‌باد تئاتر داستان‌گو

نغمه ثمینی و کیومرث مرادی پس از ١٧ سال تجربه همکاری و پس از تجربه‌های موفقی همچون «شکلک»، «خانه»، «رازها و دروغ‌ها»، «خواب در فنجان خالی» و... دیگر بار به خانه اول همکاری‌شان بازگشتند و «افسون معبد سوخته» را روی صحنه آوردند؛ نمایشی که این شب‌ها در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود و پانته‌آ بهرام، مهدی پاکدل و حمیدرضا آذرنگ در آن ایفای نقش می‌کنند.

یون فوسه؛ نویسنده ای که فقط برای عشق می‌نویسد

یون فوسه از چیز‌هایی می‌نویسد که درونمان هستند اما نمی‌خواهیم آنها را ببینیم یا بشناسیم. منظورم نگرانی‌های درونی و زندگی‌هایمان هستند که کاملا محافظه‌کارانه شده‌اند. یون فوسه دقیقا اینها را برای روایت‌کردن انتخاب کرده است.

به دنبال مکث در ذهن و روان انسان‌ها

بعدازظهرهای پایانی تابستان و غروب های آغازین پاییز در سالن استاد ناظرزاده کرمانی ایرانشهر زنانی به بزها خیره‌ شدند و اتفاقی را رقم ‌زدند و به قول ایوب آقاخانی: «چه ساده اتفاق می‌افتد مرگ ساده‎تر از پرواز پروانه». به دنبال این سادگی، پیاد‌ه روی پارک هنرمندان و پله‌های تماشاخانه ایرانشهر را پیمودیم و گپی داشتیم با ایوب آقاخانی و بهاره رهنما.
۳ ماه پیش
تئاتر

آن آبی هولناک؛ میراث اکبر رادی برای تئاتر

امروز تئاترمان چیزی کم داشت اگر اکبر رادی در آن اتاقِ کوچک نوشتن، برای آن صحنه ذهنی و آبی اش نمایشنامه هایش را پی نمی ریخت، او به بعدتری ها آموخت نمایشنامه نویس گاهی اگر نگران به صحنه آمدن، ریالِ حقیر دست مزد و دیده شدن باشد باید بنشیند در گوشه مصائب روزگار را در خود تلنبار کند.
۴ ماه پیش
تئاتر

تاریخ تئاتر زیر چکمه های کودتا

اكبر زنجانپور به دهه و نسلي از هنرمندان تئاتر ايران پيوند دارد كه خاطرات درخشاني بر سنگ‌نگاره دوران خود مُهر كرده‌اند. هنرمنداني كه در راه رسيدن به اهداف متعالي‌ هنري‌شان كوتاه نيامدند به هر ريسماني چنگ زدند و تندبادهاي تاريخي غريبي را پشت‌سر گذاشتند.

آغاز فصل تازه نمایشی در پاییز طلایی

فصل پاییز همین‌طور که جای پای خود را در تهران محکم می‌کند، تماشاخانه‌های این شهر نیز با نمایش جدید و متفاوت رنگ و بویی تازه می‌گیرند.
۴ ماه پیش
تئاتر

کابوس های یک «سردار» در سالن تئاتر

نادر برهانی مرند که در آثار گذشته‌اش بیش از هر موضوعی به مسئله جنگ و پیامدهایش و هم‌چنین خواب و ویژگی‌هایش پرداخته بود، این‌بار در نمایش «سردار» هر دو موضوع مورد علاقه‌اش را دست‌مایه قرار داده تا درام اجتماعی خود را در دهه 90 شکل دهد.
۴ ماه پیش
تئاتر

مکبث بر اساس نگاه چهارگانه يونگ

آثار شکسپیر در دهه‌های گذشته بارها ازسوی کارگردان‌های مختلف اقتباس شده و هر کدام از نگاه خود به مهم‌ترین نمایش‌نامه‌های این نویسنده بزرگ انگلیسی پرداخته‌اند. در بیشتر اقتباس‌هایی که از نمایش‌نامه‌های شکسپیر در ایران انجام شده، اغلب آنهایی مورد توجه تماشاگران و منتقدان تئاتر بوده‌اند که سعی در مدرن‌سازی محتوا، مفاهیم و ساختار کرده‌اند و نگاه تازه و جدیدی به این آثار داشته‌اند.
۴ ماه پیش
تئاتر

قصه های بهروز غریب‌پور از هنرمندان تئاتر و سینما

در جوانی آثار بیضایی و ساعدی را روی صحنه برده و با امیر نادری در نوشتن فیلمنامه دونده همکاری داشته. خاطرات جالبی از کیارستمی در دوره مدیریتش بر کانون پرورش فکر کودکان دارد و امروز تئاترهای عروسکی‌اش در جهان معروف است. بهروز غریب‌پور قصه‌های زیادی از هنرمندان به‌نام تئاتر و سینما دارد. در این گفتگو بخشی از آنها را می‌خوانید.

گفت‌و‌گو با نگار جواهریان درباره تئاتر و کم کاری‌هایش

نگار جواهریان که از نوجوانی بازیگری تئاتر را شروع کرده و بعدها با آثار کارگردان‌هایی همچون محمود استادمحمد، علی‌اصغر دشتی، امیررضا کوهستانی و... روی صحنه رفته، به تازگی با حضور در بازتولید اجرای «ایوانف» امیررضا کوهستانی دوباره روی صحنه آمد که به همین بهانه با او گفت‌وگو کردیم.

حمید لبخنده، هما روستا، سمندریان و یک دنیا خاطره

حميد لبخنده هنرمند گفت‌وگو گريزي است. علاقه‌اي به خبررساني و فضاهاي مطبوعاتي ندارد تنها چيزي كه او را راضي به گفت‌وگو كرد، موضوع مصاحبه بود؛ سالروز تولد و درگذشت هما روستا. به ويژه اينكه مراسم سالانه آكادمي سمندريان در آستانه همين تاريخ برگزار شد.
۴ ماه پیش
تئاتر
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج