گفت‌ و گو با «نصير ملكي‌جو»، کارگردان تئاتر «سفيد برفي و هفت كوتوله»

تئاتر ايران به سرعت در حال پوست‌اندازي است و فارغ‌التحصيلان پرتعداد دانشگاه‌ها رفته رفته راه خود را به صحنه‌ها و سالن‌هاي حرفه‌اي بازمي‌كنند. در اين شرايط كارگردان‌هاي جواني مانند نصير ملكي‌جو به همين سرعت و با گذشت ٧ يا ٨ سال از آغاز فعاليت، خود را در زمره كارگردان‌هاي يك نسل قبل‌تر مي‌بينند؛
۸ ساعت پیش
تئاتر

گفت و گو با حمید پورآذری به مناسبت اجرای «متروکه‌ خوانی»

حمید پورآذری، از کارگردانان تئاتر ایران که سال‌هاست گروه تئاتر پاپتی‌ها را اداره می‌کند، همچنان تجارب تئاتری تازه‌ای را با مخاطب به اشتراک می‌گذارد. آخرین تجربه او «متروکه‌خوانی» است که با گروه اجراگر جواني در پلتفرم داربست گالری محسن ١٣ شب، جان گرفت.
۱۸ روز پیش
تئاتر

«آینه‌های روبه‌رو»؛ روایتی عاشقانه از سرگذشت انقلاب

نامی که بهرام بیضایی برای شخصیت اصلی «آینه‌های روبه‌رو»اش برگزیده «نزهت» است، یعنی پاکدامنی؛ داستان در دو زمان می‌گذرد: سال ۵۷: فاجعه قلعه، خانه‌ها آتش گرفته و زنان ساکن آنجا افتاده‌اند زیر دست‌وپای «مشتری‌های دیروز و متظاهرهای امروز».
۲۳ روز پیش
تئاتر

حامد بهداد: برده ذهنیت مسدود دیگران نیستم

نمایش «شرق دور، شرق نزدیک» به‌گونه‌ای ویرانی انسان را از سرآغاز تاریخ تا امروز روایت مي‌کند. نمایشنامه به چنگیز مغول، به توپ بستن مجلس و نيزکمی جلوتر می‌آید و به حادثه پلاسکو و خطاهای پزشکی اشاره می‌کند و کمی مفصل تر به این مباحث می پردازد.
۲۵ روز پیش
تئاتر

«هادی مرزبان» از عشق خود به تئاتر می گوید

شب‌های شلوغ نمایش بنگاه تئاترال در تماشاخانه سنگلج فرصت خوبی بود تا سراغ هادی مرزبان برویم؛ هنرمند پر سابقه تئاتر ایران كه در طول گفت‌و‌گو با ما از عشق خود به تئاتر و دلبستگی‌اش به صحنه گفت.
۲۸ روز پیش
تئاتر

ظهور نوعی درام اجتماعی جدید در تئاتر ایران

تئاتر در بیان معضلات اجتماعی به خصوص در ارتباط با محوریت مسائل زنان و خانواده نقش مهمی در آگاه‌سازی مردم جامعه خواهد داشت. هنر تئاتر اگر با حقیقت غوطه خورده باشد، به نیاز زمانه پاسخ خواهد داد و تلخ و شیرین زندگی را با جامعه در میان می‌گذارد.
۱ ماه پیش
تئاتر

گفت‌ و گو با حمیدرضا نعیمی و حامد بهداد درباره‌ی «شرق دور، شرق نزدیک»

اگر از این زاویه به یک اثر هنری نگاه می‌کنید که باید به نقد جامعه خود بپردازد، نمایش «شرق نزدیک، شرق دور» هر کجا را که توانسته و دستش رسیده، نقد کرده و شاید اساسا بر همین مبنا شکل گرفته؛ از مقصران حادثه پلاسکو تا مسئولان از دست رفتن کیارستمی.
۱ ماه پیش
تئاتر

سرنوشت و تراژدی، در نمایش های «پیتر بروک»

سقوط شاه‌لیر در اوج اقتدارش بود، حتی تصمیم‌اش به قسمت‌کردن قلمروی پادشاهی میان دخترانش تصمیمی مقتدرانه بود، تصمیمی از روی مهربانی و حسن‌نیت، زیرا هیچ نیرویی قدرت و سرزمینش را تهدید نمی‌کرد.

گفت و گو با بهاره رهنما، درباره بازیگری و کارگردانی

بهاره رهنما در سال های اخیر فارغ از نوشتن نمایشنامه با اجرای نمایش هایی با محوریت دغدغه های زنان به عنوان یک بازیگر زن روشنفکر طرفدار حقوق مشروع و به حق زنان خودنمایی می کند.
۱ ماه پیش
تئاتر

گفت و گو با اشکان خیل‌نژاد به بهانه اجرای «پسران تاریخ»

«پسران تاریخ» بهترین و دقیق‌ترین کار تو است و با همه بحث‌هایی که می‌شود راجع به آن داشت که اگر من هم کار کنم بحث می‌شود، اما به نظر من کامل‌ترین کار تو است و تو در واقع اول از همه باجی به خودت نداده‌ای و نقص‌های کارت را پذیرفته‌ای.
۱ ماه پیش
تئاتر

روح سرگردان در نمایش «شرق دور، شرق نزدیک»

«شرق دور، شرق نزدیک» با بازی حامد بهداد، بهناز نازی، کامبیز امینی، کتانه افشاری‌نژاد، محسن گودرزی، بهار نوحیان، مرجان فریقی و با طراحی خوب نور رضا حیدری تا 27مردادماه در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می‌رود.

گفت‌وگوی برجای‌ماندگان؛ دلقکی که حیات را نابود می‌کند

باران کوثری این شب‌ها در تئاتر «گفت‌وگوی برجای‌ماندگان» نوشته محمد زارعی و کارگردانی میلاد شجره در سالن شماره دو پردیس تازه‌تأسیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود؛ نمایشی که تلاش بر ترسیم موقعیتی پایان جهانی دارد و سبک و سیاقش کمی متفاوت از نمایش‌های این شب‌های پایتخت است.
۱ ماه پیش
تئاتر

نمايش «مفيستو»؛ نمایش پیمان با شیطان

كلائوس هاينريش توماس مان در ١٨ نوامبر ١٩٠٦ در مونيخ ديده به جهان گشود و در ٢١ مه ١٩٤٩ در شهر كن فرانسه چشم از جهان فروبست. او رمان «مفيستو» را در سال ۱۹۳۶ و درست پيش از جنگ جهاني دوم و در آمستردام منتشر كرد.

نمایش «شب دشنه‌های بلند»؛ ادای دین به تاریخ نمایشنامه نویسی ایران

عبارت «شب دشنه‌های بلند» ذهن را به سمت جنایت و خیانت می‌برد. شبی که هیتلر، تهدیدهایی را که برای قدرتش وجود داشت سر به نیست کرد. اما «شب دشنه‌های بلند» علی شمس، نمایش بازیگوشانه‌ای است که در رویه خود، ضمن ادای دین به نمایشنامه‌نویسان مطرح و بزرگ ایران، از وضعیت هنر گلایه‌ای تند می‌کند.

سعید چنگیزیان در «سه خواهر» خود را نابود کرد!

ثبات، كليد واژه فعاليت‌هاي گروه تئاتر ليو در تمام سال‌هاي بعد از شكل‌گيري و فعاليت در جريان تئاتر ايران است؛ ويژگي‌اي كه اتفاقا دُر گران‌بهاي دهه‌هاي اخير هنر به حساب مي‌آيد و همين مشي موجب شده تا گروهي از بازيگران صاحب سبك زير سايه و نشان ليو شكل بگيرند.در اين بين رضا بهبودي و سعيد چنگيزيان نام‌هاي بلندي هستند كه نياز به معرفي ندارند.

محمدحسن معجونی ، چخوف و یک صحنه خالی

معجونی - به گفته خودش- بازیگری است كه صحنه‌ خالی را دوست ‌دارد. او آن قدر به نمایش‌های چخوف علاقه‌مند است كه فكر می‌كند، چخوف همیشه صدایش می‌زند.

«یك دقیقه و سیزده ثانیه» با زنان کارتن خواب

این شب‌ها، سالن سمندریان مجموعه ایرانشهر، شاهد اجرای تئاتر دیدنی«یك دقیقه و سیزده ثانیه» است. این تئاتر را محمد چرمشیر، نویسنده كاركشته تئاتر نوشته و بازیگران نامداری مثل سیما تیرانداز، پانته‌آ بهرام و لادن مستوفی در آن بازی كرده‌اند‌.
۱ ماه پیش
تئاتر

تخفیف های شگفت انگیز نمایش کمدی

تخفیف همیشه می چسبد. آن قدر که همیشه آن صرفه جویی که کردید یادتان می ماند و می رود کنار خاطرات خوب ...
۱ ماه پیش
تئاتر

نمایش «لامبورگینی»؛ روایت گورخواب ها از پلاسکو و موسیقی رپ

سیامک صفری اولی است و اشکان خطیبی دومی، دو شخصیتی که ساکن گورستانند و یادآور گورخواب‌های گورستان بزرگ نصیرآبادِ باغستان در حومه شهریارِ تهران.
۱ ماه پیش
تئاتر

بهروز غریب پور: خیام ترور شخصیت شده است

بهروز غریب‌پور کارگردان تئاتر، سینما و استاد نمایش عروسکی این روزها به اجرای اپرای خیام مشغول است. خیام شاعر، ریاضیدان و فیلسوفی که سال‌ها پیش از دکارت با ابراز «شک»، ما را دچار پرسش‌های بزنگاهی کرد.

رضا بهبودی: بازیگری که جنون ندارد چیزی از درونش در نمی‌آید

رضا بهبودی از بازیگرانی است که طی سال‌های اخیر توانایی‌های خود در عرصه بازیگری را بارها در مدیوم صحنه و تصویر به اثبات رسانده؛ او بازیگری است با حسی قوی و البته با تکنیک و این روزها با نمایش "مترانپاژ" به کارگردانی حسن معجونی درخشان ظاهر شده است.
۲ ماه پیش
تئاتر

«داستان خرس‌های پاندا…» به روایت جنون حباب ها

«داستان خرس‌های پاندا به‌روایت ساکسیفونیستی که دوستی در فرانکفورت دارد» را همه خوانده‌اند، حتی کسانی که اصلا ارتباطی با تئاتر ندارند، این متن را خوانده‌اند. اصولا نمایشنامه، متن جذابی برای خواندن نیست اما «داستان خرس‌های پاندا...» از معدود نمایشنامه‌هایی است که وقتی مخاطب آن را به‌دست می‌گیرد، نمی‌تواند آن را زمین بگذارد.
۲ ماه پیش
تئاتر

صداپیشه فامیل دور، نمایش «بیست و یک» و غمِ تنهایی

بهادر مالکی اصلا اهل مصاحبه نیست و سخت ترین کار برایش حرف زدن از خودش است ولی علاقه اش به ما و اجرای نمایش «بیست و یک» بهانه خوبی شد تا بعد از اجرا سراغش برویم و درباره ویژگی های کاری و شخصیتی اش صحبت کنیم.
۲ ماه پیش
تئاتر

باندبازي در عالي‌ترين سطح روشنفكري

قطب‌الدين صادقي در دهه ٦٠ و ٧٠ علاوه بر نگارش و كارگرداني آثار نمايشي با مجله‌هاي روشنفكري مانند مجله «آدينه» همكاري داشت. آن سال‌ها در قامت منتقد ظاهر مي‌شد؛ دوراني شايد خوش در كنار سيروس علي‌نژاد و ديگراني كه حالا سال‌هاي زيادي است به دلايل گوناگون تا حدي از اين فضا فاصله گرفته‌اند. اما صادقي در غياب همراهان سابق همچنان ادامه مي‌دهد.

حسن معجونی: اصراری ندارم که مانیفست بدهم

حسن معجونی حال و هوای حضور در کارهای فیزیکال و بیرونی علی رفیعی را حداکثر و کارهای درونی امیررضا کوهستانی را حداقل تجربه‌های بازیگری خود می‌داند که همیشه در بین این دو در نوسان بوده است.

با تئاتر «بهمن كوچیك» به سیگار بخند!

این روزها، خبر خوبی به تئاتری‌ها رسیده است؛ هنرمندان این عرصه و مخاطبانش، صاحب سالن تازه دیگری شده‌اند. به همت قاسم جعفری، كارگردان نام آشنای سریال‌هایی مثل مسافری از هند، خط قرمز و كمكم كن ‌ ‌و با همراهی تئاتردوستان، تماشاخانه شهرزاد افتتاح شده است.
۲ ماه پیش
تئاتر

نمایش «آناکارنینا»؛ آرزوهای سرکوب‌شده‌ انسان معاصر

«آناکارنینا» درباره تازه‌شدن دیدار دو شخصیت مشهور مقابل چشم ‌میلیون‌ها تماشاگر است. دیداری که صمیمانه و دوستانه نیست و فقط برای این ترتیب داده می‌شود که فرصتی برای انتقام‌جویی و عقده‌گشایی‌هایی بسازد که یک طرف این دیدار مدت‌ها منتظر آن بوده. نتیجه اما آن‌طور که دو طرف ماجرا می‌خواهند، نمی‌شود.
۲ ماه پیش
تئاتر

«روال عادی»؛ سرگردان میان دروغ و حقیقت

محمدرضا خاکی که برخلاف پرکاری در حوزه پژوهش و تدریس و ترجمه، یکی از کم‌کارترین کارگردانان تئاتر است، تصمیم به اجرای مجدد روال عادی گرفته است؛ کاری که به قول اصغر همت نمایشی خلاف «روال عادی» تئاتر ایران است

گفت‌‌وگو با امیررضا کوهستانی؛ کارگردان خلاق تئاتر

امیررضا كوهستانی(۱۳۵۷) با اجرای بیش از ۲۰۰تئاتر در خارج از كشور، ازجمله موفق‌ترین كارگردانان تئاتر ایران به شمار می‌رود. كوهستانی نخستین نمایشنامه‌ خود را با نام «و روز هرگز نیامد» در سال ۱۳۷۷ نوشت كه هرگز به اجرا در نیامد. با او كه این روزها نمایش «شنیدن» را روی صحنه دارد درباره تئاتر و سفر گفت‌وگو كرده‌ایم؛ اموری كه زندگی او را لذتبخش كرده‌اند.

تئاتر «مترانپاژ»؛ خنده‌دار‌تر از ترس

ذائقه ایرانی، محصول ایرانی. این شعار را به‌خاطر داشته باشید. اگر چیزی به مذاق مشکل‌پسند ایرانی خوش بیاید، هر طور که شده، آن را از آن خود می‌کند.

حضور سینمایی ها در تئاتر، مخدوش‌ کننده است؟

هر فصلی، فصل تئاتر است، اما با آمدن تابستان و کشدارشدن شب‌ها استقبال بیشتری از تئاتر‌ها می‌شود، تئاتر‌هایی که بازیگران سینما هم در آن ایفای نقش می‌کنند و به‌عنوان سلبریتی شناخته می‌شوند و مردم به شوق دیدارشان به تماشاخانه‌ها می‌روند تا بازیگر محبوب‌شان را از نزدیک ببینند.
۲ ماه پیش
تئاتر

هملت‌ها و اُفلیاهای تهران چطور زندگی می‌کنند؟

کیومرث مرادی می‌گوید مخاطب الانش متولدین 75 و 76 اند که شاید خیلی حوصله دیدن آثار کلاسیک را نداشته باشند و او می‌خواسته با میانجیگری «هملت»، نشان دهد که هملت‌ها و اُفلیاهای تهران چطور زندگی می‌کنند؟!

«آسایشگاه»، زاینده خطوط دلهره

بیشتر به‌عنوان یک کمدین می‌شناسندش، ولی متنی از هارولد پینتر را برای اجرا در نظر گرفته. نویسنده‌ای که برخی از آثارش امکان اجرا را در فضای تئاتر ایران پیدا نمی‌کنند و متاسفانه نامش در فهرست نانوشته‌ای قرار دارد که رفتن به سمت آثارش به کارگردانان توصیه نمی‌شود.
۳ ماه پیش
تئاتر

خرداد پرحادثه‌ی «حسن معجونی»

حسن معجونی روزهای شلوغی را می گذراند. روزهایی که البته شلوغی شان کاملا تصادفی است اما به هر حال باعث شده خرداد پرحادثه ای برای این هنرمند تئاتر رقم بخورد.
۳ ماه پیش
تئاتر

چهره‌های هنری در تابستان داغ تماشاخانه‌های تهران

اجراهای فصل تابستان در تماشاخانه‌های تهران آغاز شده و جمعی از ستارگان سینما و تئاتر این روزها در تماشاخانه‌های شهر به صحنه می‌روند.
۳ ماه پیش
تئاتر

روایت شهاب حسین‌پور از «سرآشپز پیشنهاد می کند»

شهاب‌الدین حسین‌پور گفت: تفاوت اجرای فعلی "سرآشپز پیشنهاد می‌کند" با اجراهای قبلی در روایت قصه‌گوی ایرانی آن است که در اجرای جدید آن را بهتر نشان داده و پررنگ‌تر کرده‌ام.
۳ ماه پیش
تئاتر

مجید مظفری: بعضی بدشان نمی‌آمد، نتوانیم اجرا برویم

مجید مظفری، کارگردان و بازیگر «نماینده ملت» اعتقاد دارد نه او کسِ خاصی است، نه متن «نماینده ملت» چیز خاصی است که بگوید می‌خواستند جلوی اجرایش را بگیرند اما تاکید می‌کند بعضی بدشان نمی‌آمد این نمایش روی صحنه برود.

امیر جعفری: برای فرار از کلاس درس، تئاتر بازی کردم

امیر جعفری از پدیده‌های بازیگری تئاتر در دهه 70 شمسی است، بازیگری که هر روز بهتر از روز قبل خود را در مدیا‌های مختلف هنرهای نمایشی نشان داده است. او طی دو دهه گذشته کارنامه پرباری از خود به جا گذاشته، البته آثار ضعیفی را نیز در کارنامه خود دارد که به آنها معترف است.
۳ ماه پیش
تئاتر

رحمانیان: عشق را می فهمم اما نه به اندازه سیمین دانشور

محمد رحمانیان برای اهل تئاتر نامی آشناست.قريب به 35 سال است كه دل به هنر ششم سپرده و در اين سال‌ها هرچه از هنر بوده، به چشم ديده است.روزگاري آنچنان نورصحنه‌ بركارهايش تابيده كه لختي فرصت فراغت نداشته و زماني آنچنان جبر روزگار از صحنه دور نگهش داشته كه مجبور به ترك وطن شده است

مسیر لادن مستوفی؛ از روز واقعه تا روز مرگِ نویسنده

لادن مستوفی این روزها در تالار حافظ در نمایش «نویسنده مرده است»، به نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی بازی می‌کند. البته این نمایش در اجراهای قبلی با بازی ایوب آقاخانی و این‌بار با بازی خود آرش عباسی انجام شده است.
۴ ماه پیش
تئاتر

«سونات پاییزی» بانوی سوئدی در تهران

کارگردانش می گوید که این نمایش تنها یک مواجهه با فیلم «سونات پاییزی» برگمان است، اما نام اثر و عوامل آن به اندازه دیدن فیلمش وسوسه انگیز است.

«هملت» این روزهای «تئاتر شهر» سیاسی نیست

آرش دادگر یکی از این کارگردان های نام آشنای تئاتر ماست که اخیرا نمایشنامه هملت را با اقتباسی مدرن و متفاوت به مرحله اجرا گذاشته است. گروه نمایش «هملت» به کارگردانی آرش دادگر، در روزهای پایانی سال ٩٥، آخرین تمرین‌های خود را پشت سر گذاشتند تا بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز و از ١٧ فروردین‌ماه در سالن اصلی تئاتر شهر میزبان علاقه‌مندان به تماشای نمایش‌های کلاسیک باشند.
۴ ماه پیش
تئاتر

گفتگو با «فرهاد ناظرزاده‌کرمانی»، پدر تئاتر دانشگاهی ایران

پروفسور فرهاد ناظرزاده‌کرمانی، عزت و اعتبار امروزش را وامدارِ عشقی است که در سال‌های بسیار عمرش صرف هنرهای نمایشی ایران کرده، عشقی که منجر به پژوهش و کوشش مدام در حدود نیم‌قرن از عمر هفتاد ساله‌اش شده است.
۴ ماه پیش
تئاتر

اقتباس‌های روی صحنه؛ از شکسپیر تا اینگمار برگمان

"سونات پاییزی" اقتباس یا نگاه و یا آن طور که خود جلال تهرانی نویسنده و کارگردان نمایش مدعی است، مواجهه‌ای است با فیلم "سونات پاییزی" ساخته اینگمار برگمان. البته برای عشاق برگمان، این کارگردان بزرگ تاریخ سینما، دیدن این نمایش بسیار جذاب است.
۴ ماه پیش
تئاتر

تئاتر «بی پدر»، یک مهمانی در حمام خون

محمد مساوات، نمایشنامه نویس و کارگردان جسور،غیرقابل‌پیش‌بینی و مبتکری است.با مرورکارنامه هنری او اصلا نمی توان به وحدت سبک و محتوای مشخص و ثابتی رسید.
۴ ماه پیش
تئاتر
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج