مهیار علیزاده، مهران مدیری و آلبوم جدیدشان

پنج سال پیش در چنین روزهایی زمزمه‌های انتشار آلبومی با صدای «علیرضا قربانی» به گوش می‌رسید که خیلی‌ها شناخت دقیقی از خالقش نداشتند. اما «مهیار علیزاده» سال 91 و آلبوم «حریق خزان» این روزها در جایگاه متفاوتی قرار دارد. او علاوه بر اینکه پرکارتر از گذشته شده، چند آلبوم مهم را در دست انتشار دارد.
۲ روز پیش
موسیقی

جایگاه «موسیقی اعتراض» در سیاست گذاری فرهنگی

بخش مهمی از جامعه بشری امروز دل در گرو موسیقی نهاده است؛ بخشی که غالب جمعیت آن را جوانانی تشکیل می دهند که چه از جهت ایده و چه از جهت عمل، اندوخته های هر جامعه ای هستند که در حال حرکت به سمت آینده است.
۳ روز پیش
موسیقی

«از نفس افتاده»؛ موسیقی پاپ فارسی پس از پنج دهه

از آنجایی که رابطه میان جامعه و موسیقی عامه پسند در پنجاه سال گذشته فرار و فرودهای بسیاری را از سر گذرانده است، بنابراین لازم است که در گام نخست نوعی صورت بندی تاریخ و سبکی از این نوع موسیقی ارائه کرد تا در ادامه بتوان به تحلیل این ارتباط پرداخت.

سازهایی که برای انتخابات کوک می شوند

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار است 29 اردیبهشت ماه برگزار شود. ثبت‌نام اولیه نامزدها که پر حاشیه بود و البته نامنظم و پرخبر؛ اما پس از تأیید نهایی صلاحیت نامزدها شاهد استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای رأی آوری خواهیم بود. یکی از این ظرفیت‌ها هنر و به‌ویژه موسیقی است.
۵ روز پیش
موسیقی

علی قمصری: از جايي كه ايستاده‌ام راضي نيستم

علی قمصری را خیلی‌ها با اولین آلبوم‌هایش با همایون شجریان شناختند، با «نقش خیال» و «آب، نان، آواز»... بعدترها با علیرضا قربانی و «سرو روان» و بعدها با محمد معتمدی و دیگران اما او سال‌هاست که داستان خودش و موسیقی‌اش را از خوانندگان جدا کرده، همیشه ترجیح داده این موسیقی علی قمصری باشد که با صداهای مختلف همراه است.
۶ روز پیش
موسیقی

آلبوم «رگ خواب» این طوری هیت شد

من هیچ وقت خودم را محدود به اسم ها و سبک ها نمی کنم. هر زمان که لازم باشد، از اِلمان های موسیقی در هر سبکی بهره خواهم گرفت. موسیقی و اصلا هنر، برای من چیزی بر اساس قاعده های از پیش تعیین شده نیست.
۷ روز پیش
موسیقی

«اپرا» صدایی خاموش و فراموش شده

آرزویش این بود زمانی که تحصیلاتش به پایان رسید تمام تجربیاتی را که از هنر«اپرا» آموخته است به جوانان با استعداد سرزمینش بیاموزد. اما افسوس که یک دست صدا ندارد؛ او از هنری سخن می‌گوید که سال ها در فرهنگ و هنر کشورمان در انزوا به سرمی برد.
۸ روز پیش
موسیقی

نگاهی متفاوت به پدیده «حامد همایون»

همایون در آلبوم جدیدش سعی کرده «حال عاشقانه» را در اولویت انتخاب ترانه ها قرار دهد. او چندان از فراق ناله نمی کند و مثل باقی هم مسلکی هایش به دنبال ناله کردن از دست معشوق خیانت پیشه نیست، اما این حال خوب عاشقانه به چه قیمتی باید به مخاطب تحمیل شود؟ چطور می توان به این حال خوب دست یافت وقتی یک جای کار ناجور می لنگد؟
۱۰ روز پیش
موسیقی

کنسرت های بهاره؛ داغ و متنوع و جذاب

کنسرت های بهاره آن قدر متنوع و جذاب هستند که با هر سلیقه ای می توانید به تماشای آن ها بنشینید و لذت ببرید.
۱۲ روز پیش
موسیقی

کیهان کلهر و کمانچه و موفقیت های جهانی اش

«کیهان کلهر» نام آشنای موسیقی ایرانی و نوازنده سرشناس سه تار و کمانچه از موسیقی دانان ایرانی است که آثار درخور توجهی با موسیقی دانان سرشناس بین المللی دارد.
۱۲ روز پیش
موسیقی

فواید مهم «شنیدن»؛ آنجا که موسیقی آغاز می شود

مجاب کردن هنرجوی موسیقی به شنیدن آنچه می نوازد، دشوار است. یک موسیقی دان جوان به ندرت به آنچه می نوازد، توجه کافی دارد و حتی از آن کمتر به «چگونگی» نواختنش.
۱۳ روز پیش
موسیقی

بازیگرانِ خواننده موفق و ناموفق

محمدرضا فروتن با انتشار آلبوم «می فهممت» به جمع بازیگران خواننده اضافه شد. در این سال ها کدام بازیگران وارد عرصه موسیقی شده اند و چقدر موفق بوده اند؟

اسکورپیونز «Scorpions»؛ ژرمن هارد راک

ابتدا و پیش از اصل مطلب بیان مقدمه ای کوتاه ضروری می نماید. تمام نخبگانی که از موسیقی آلمان در سطح جهان به شهرت رسیده اند شامل یکی از این دو نکته می شوند.
۱۹ روز پیش
موسیقی

نابغه ای که سرِ استانبول عاشق موسیقی شد

لوریس چکناواریان را پدر سمفونی و اپرا می دانند. هنرمندی که با تلاش های بسیار توانست احساسات درونی خود را به آثار زیبایی خلق کند. از «کوروش کبیر» تا «خودکشی صادق هدایت»؛ اما با این وجود هنوز هم معتقد است باید این راه را ادامه بدهد.

معرفی 9 آلبوم از موسیقی ایران در سال 95

مخاطب بدنه در موسیقی ایران، همیشه خود را مرکز ثقل جهان می داند و فکر می کند همان چیزی که دوست دارد بهترین و باکیفیت ترین موسیقی تولید شده است؛ البته فراموش نکنیم که هر چیزی که دوست ندارد را هم بی ارزش می خواند.
۱ ماه پیش
موسیقی

سالار عقیلی: حنجره ام بدون مردم معنی ندارد

سالار عقیلی را می توان یکی از موفق ترین خوانندگان موسیقی سنتی در حال حاضر و آشتی دهنده نسل جوان با موسیقی ایرانی دانست. صدای حجیم او بسیاری از سریال های تلویزیوین را ماندگار کرده و توانسته قطعاتی از موسیقی ایرانی را در هیاهوی موسیقی پاپ به زمزمه میان مردم تبدیل کند.
۱ ماه پیش
موسیقی

«بُمرانی ها»، گروهی پر از سادگی و شگفتی!

«بمرانی ها» آدم های ساده ای هستند. خودشان هستند، دقیقا مثل موسیقی شان. اهل ادا و اطوار نیستند؛ اهل اینکه اصرار داشته باشند خودشان را چیزی نشان دهند که نیستند. موسیقی شان اگر چه حالا خیلی چیز عجیب و غریبی هم ندارد؛ اما بی تکلف است و برای همین هم هست که مخاطبان کارهایشان را دوست دارند.

سهراب پورناظری: یک اردیبهشتی ریسک‌پذیرم

سهراب پورناظری را می‌شود با شوری که در آثارش موج می‌زند، شناخت. شوریدگی او که در نوازندگی‌اش هویداست، در قطعاتی که می‌سازد هم موج می‌زند. او طعم و رنگ دیگری را با خودش و آثارش به موسیقی ایران اضافه کرد. طعمی که بوی دهه ٦٠ و شوروحال جوانانه و تجربه‌گرایانه متولدان آن سال‌ها را داشت.

گفتگو با «کریستف رضاعی»؛ ستاره ای در عرصه آهنگسازی

وقتی به سینما به چشم یک پازل نگاه می کنیم که قطعه قطعه آن فکر شده کنار هم قرار گرفته اند تا حاصلش خلق یک اثر هنری باشد، یک قطعه با ویژگی های منحصر به فرد خود بیش از بقیه، چشم و گوش را درگیر خود می کند و آن موسیقی فیلم است.
۱ ماه پیش
موسیقی

این «رستاک» است، می‌خواهد تغییر کند

«میان خورشیدهای همیشه» نام آلبوم جدید گروه رستاک است که پس از ٤‌سال روانه بازار شده است. گروه رستاک را می‌توان موفق‌ترین گروه فعال در حوزه موسیقی نواحی و موسیقی مناطق ایران زمین دانست که توانسته توجه مخاطب امروزی و نسل جوان را به قطعات کردی، آذری، بلوچی و... جلب کند
۱ ماه پیش
موسیقی

در کنسرت «محمدرضا گلزار» چه گذشت؟

«15 سال پیش به عنوان گیتاریست گروه آریان روی این استیج بودم و حالا برای اولین بار به عنوان خواننده روی همان استیج ایستاده ام». این جمله ای است که محمدرضا گلزار در انتهای کنسرتش به حاضرین در سالن می گوید.
۱ ماه پیش
موسیقی

«قاسیموف» و «همای»؛ استادان ساز و آواز موسیقی «ردیف»

کمتر از یک دهه پیش خواننده‌ای جوان در عرصه موسیقی ایرانی پای گذاشت که آهنگسازی، انتخاب اشعار و نحوه اجرایش، واکنش‌های متفاوت و گاه متضادی را به دنبال داشت.
۱ ماه پیش
موسیقی

«محمدجلیل عندلیبی» از بازگشتش به عرصه موسیقی می‌گوید

محمدجلیل عندلیبی، یکی از موسیقیدانان قدیمی و اساتید برجسته سنتور است که نامش با خلق آثار ماندگاری برای محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و... گره خورده است. او پس از سال‌ها فعالیت ناگهان در پیله عزلت فرو رفت و صدای ساز خود را به مدت ٧‌سال خاموش کرد.
۱ ماه پیش
موسیقی

جیم موریسون، ستاره پر فروغ موسیقی راک

بدون شک گروه موسیقی The Doors به رهبری جیم موریسون (Jim Morrison) یکی از موفق ترین و تاثیرگذارترین گروه های سبک موسیقی راک (Rock) در جهان است.

گفت و گو با احمد پژمان، خالق زیبایی های سخت

در این مطلب گفتگو با استاد احمد پژمان از آهنگسازان برجسته و پیشکسوت موسیقی ایران را می خوانید.
۱ ماه پیش
موسیقی

گفت‌و‌گو با «اردال ارزینجان» نوازنده مطرح ساز «باغلاما»

اردال ارزینجان(Erdal Erzincan) چه درعرصه موسیقی سنتی ترکیه و چه درحوزه نوازندگی ساز باغلاما در دنیا شناخته شده است. این هنرمند تا به امروز بیش از٣٠ آلبوم منتشر و گروهی به نام خودش تأسیس کرده است که در همراهی با ١٨ نفر از شاگردانش با آن در سراسر جهان به اجرای موسیقی می‌پردازند.
۱ ماه پیش
موسیقی

مهم ترین رویدادهای موسیقی ایران درسال 95

موسیقی ایران در سال ۹۵ یکی از پرحادثه ترین دوران خود را طی کرد، دورانی که خاموشی دردانه های موسیقی اقوام ایران در بخش های مختلف یا به دلیل کهولت سن و یا به دلیل بیماری در مهجوریت و کم توجهی را به خود دید.
۱ ماه پیش
موسیقی

آلبوم های جدید موسیقی ایران در زمستان 95

هر سال این موقع ها که سوز سرما تا مغز استخوان رسوخ می کند، اهالی موسیقی دست به کار می شوند تا با برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم، گرمای هنر را به قلب طرفدارانشان تزریق کنند.

«اردوان کامکار» از نقشه نابودکردن موسیقی می‌گوید

این‌روزها تماشای آدم‌های مختلف با لباس‌های رنگارنگ، آرایش فرد اعلا، استشمام انواع عطرهای جان‌فرسا (از خوشبویی زیاد) و دیدن اندام ورزیده ورزشکاران رشته بادی کلاسیک مزیت‌هایی است که می‌توانید با شرکت در برنامه‌هایی همچون کنسرت خوانندگان پاپ و گاهی سنتی از آن بهره‌مند شوید.
۱ ماه پیش
موسیقی

کدام موسیقی فیلم در ذهن ما ته‌نشین می‌شود؟

استفاده از موسیقی در فیلم به اندازه اختراع برادران لومیر، یعنی سینماتوگراف قدمت دارد؛ همان وقتی که آن‌ها برای نمایش اولین فیلم عمومی خود در پاریس از یک نوازنده پیانو دعوت کردند که در پس زمینه بنوازد.
۱ ماه پیش
موسیقی

وقتی خواننده‌ها و بازیگرها پا در کفش هم می‌کنند

امسال رضا یزدانی و مازیار فلاحی نه در مقام خواننده، بلکه به عنوان بازیگر در جشنواره فیلم فجر حضور داشتند و از سوی دیگر، محمدرضا فروتن تازه‌ترین بازیگر سینماست که وارد دنیای موسیقی شده است.

کیهان کلهر چگونه جایزه گِرمی را گرفت

بالاخره ایرانی ها توانستند در گروهی که برنده گرامافون طلایی شد حضور یافته و غیرمستقیم برنده گرمی شوند! در روزهایی که تب و تاب گرفتن اسکار دوم توسط اصغر فرهادی داغ بود، کیهان کلهر و گروه کاربلدش خیلی بی سر و صدا کاری کرد کارستان.
۲ ماه پیش
موسیقی

حامی: داد می‌زنم تا حقم را بگیرم!

اگر قرار باشد لقبی برای او انتخاب کنیم، «آقای اعتراض» بهترین عنوانی است که می‌شود درباره او استفاده کرد. «حامی» در سال‌های گذشته به شخصیت و کاراکتر همیشه معترض حوزه موسیقی تبدیل شده است
۲ ماه پیش
موسیقی

لوریس چکناواریان: هر روز عشق را تجربه می‌کنم

ایران هفتاد و چند میلیون نفر جمعیت دارد. تصور کنید قلب‌ چند نفر از این هفتاد و چند میلیون برای ایران می‌تپد؟ر میان این آدم‌ها اما «لوریس چکناواریان» یک ایرانی تمام است. 80 سال پیش در بروجرد به دنیا آمده و خودش را بیش از هر کسی ایرانی می‌داند. 80 سال؟‌ این یک شوخی بزرگ است.

از تتلو تا علیشمس، در جست و جوی سنتوری

حاشیه های سنتوری 2 اثر تازه داریوش مهرجویی خیلی زودتر از خود فیلم کلید خورد. این بار ماجرا خیلی جنجالی تر از آنچه 11 سال پیش بر قسمت قبلی این فیلم گذشت پیش می رود.

ناگفته های «مهديه محمدخانی»، خواننده موسيقی سنتی

مهديه محمدخاني، خواننده اصيل ايراني، فراگيري موسيقي را با نواختن ساز پيانو و دف آغاز كرده و از سال ٨٧ به فراگيري صداسازي آواز ايراني و شيوه خوانندگي استاد محمدرضا شجريان نزد غلامرضا رضايي پرداخته و در سال ٩٠ در كارگاه استاد شجريان پذيرفته شده است. گروهي به نام گروه شهنوا تشكيل داده است.
۲ ماه پیش
موسیقی

حقایقی درباره جایزه کیهان کلهر

یکشنبه شب گذشته اولین جایزه ای که در مراسم گرمی اهدا شد به بخش موسیقی ملل (world music) اختصاص داشت و آلبومی که یکی از برجسته ترین هنرمندان زنده ایران یعنی کیهان کلهر در آن کمانچه نواخته بود، توانست گوی گرمی این بخش را تصاحب کند.
۲ ماه پیش
موسیقی

گفتگو با «کیهان کلهر»، مرد کمانچه ایران

کمتر پیش می آید که بتوان با کیهان کلهر، آهنگساز، نوازنده صاحب سبک و پرآوازه کمانچه، رو در رو نشست و گفت‌و‌گو کرد. چراکه این موزیسین شناخته شده بین‌المللی سوای سکونت در امریکا، علاقه‌ چندانی به مصاحبه ندارد.
۲ ماه پیش
موسیقی

سهراب پورناظری از «رگ خواب» و حواشی اش می گوید

«رگ خواب» در سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر در حالی به اکران در آمد که موسیقی متن آن با استقبال مخاطبان همراه شد. موسیقی این فیلم با آهنگسازی «سهراب پورناظری» و آواز «همایون شجریان» چنان مورد توجه قرار گرفت که تنها ساعتی بعد از نمایش فیلم، نسخه بی‌کیفیت آن، در فضای مجازی دست به دست می‌شد.

گروه بمرانی؛ «گذشتن» از زیرزمین و «رفتن پیوسته»

برای آن‌ها که کارهای تازه موسیقی را دنبال می‌کنند، روزشماری برای انتشار یک آلبوم جدید اتفاق عجیبی نیست، به‌خصوص اگر این آلبوم، کار تازه یک گروه جوان و شناخته شده مثل «بمرانی» باشد.
۲ ماه پیش
موسیقی

چرا «دستان» مشکاتیان و شجریان جاودانه شد؟

دَستان سَرای موسیقی ایران یکی از عناوینی است که علاقه مندان پرویز مشکاتیان بر وی داده اند. این لقب از آن رو بر مشکاتیان نهاده شده است که خالق یکی از ماندگارترین آثار موسیقی ایرانی است.

گروه The Black Queen؛ بی سر و صدای پرسر و صدا

پروژه های جنبی هنرمندان موسیقی همیشه به اندازه پروژه های اصلی آنها جذاب بوده است. به خصوص موقعی که آن پروژه جنبی نقطه مقابل صدا و سبکی باشد که در پروژه اصلی دنبال می شود.
۲ ماه پیش
موسیقی

بررسی روند تلفیق در موسیقی معاصر ایران

در دهه شصت میلادی نوازندگان گیتار انگلستان، تحت تاثیر حضور «جیمی هندریکس» آمریکایی در کشورشان، چندی بود که دچار یک تحول بزرگ شده بودند. حاصل این دگرگونی پدیدآمدن سبک موسیقی جدیدی بود که در اواخر این دهه راک نام گرفت.

کاوه آفاق؛ ترکیبی جذاب از جنجال، عصیان و موسیقی راک

کاوه آفاق اسمش با خیلی چیزها گره خورده، از ممنوع‌الکاری گرفته تا موسیقی راک، از حرف‌های جنجالی گاه‌وبی‌گاهش تا عشقی که به وطنش دارد. از the ways تا شال، اتاق آبی، فلوکستین و بیگانه.
۲ ماه پیش
موسیقی

رقابت آهنگسازان برای سیمرغ موسیقی

درست 35سال است که آهنگسازان در جشنواره فیلم فجر برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن با یکدیگر رقابت می‌کنند. آهنگسازانی که در بین آنها، محمدرضا علیقلی با 15 بار، مجید انتظامی و بابک بیات با 9 بار و کامبیز روشن‌روان و پیمان یزدانیان با 6 بار نامزد شدن، بیشترین تعداد کاندیداتوری موسیقی متن جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داده‌اند.
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج