ساختمان پزشکان

موسیقی در این چهاردیواری‌ها می‌میرد

مجید انتظامی نامش به خاطره‌ها گره خورده، به سوت از کرخه تا راین، به کودکی، به نوجوانی، به حاج‌کاظم، به بچه‌های کوه‌های آلپ و...
۲ روز پیش
موسیقی

گروه «ولشدگان»؛ چیزی بین علیزاده و شهرام شب پره!

این ها ولشدگان موسیقی ایرانی‌اند که دوست نداشتند بروند رپ بخوانند که حرف دلشان را بزنند. از کودکی موسیقی ایرانی کار می‌کردند، اما دوست داشتند مثلا به معشوقه دخالت‌گرشان هم بگویند: «به تو چه؟ آخ به‌تو چه؟ ای صنم؟!»
۴ روز پیش
موسیقی

نویسندگان بزرگ به چه موسیقی هایی علاقه‌مند بودند؟

گابریل گارسیا مارکز خود را در زمینه موسیقی صاحب نظر می دانست و عقیده داشت شاعران و نویسندگانی که فاقد دانش موسیقی هستند یا دست کم به موسیقی عشق نمی ورزند، درکی از هنر ندارند.

گفت و گو با فریبرز لاچینی پس از سال ها سکوت

فریبرز لاچینی در میان موسیقی دانان و موسیقی نوازان ایرانی، - دست کم آن طور که ما می دانیم – تنها فردی است که هنوز هم آثارش در دنیا خریدار دارد و ناشر کارهای بتهوون و دیگر بزرگان موسیقی از جمله واگنر و ارف و دیگران، خواهانِ آثارش هستند.
۱۸ روز پیش
موسیقی

«تعزیه» را بهتر بشناسیم

در این روزگار بیش از اینکه تعزیه دیده باشیم، نامش را شنیده‌ایم و شناخت زیادی از آن نداریم، در این نوشته اطلاعاتی را از این هنر سنتی بدست می‌آورید.
۱۹ روز پیش
موسیقی

تابستان رویایی برای هفت تهیه کننده‌ی موسیقی

بازار موسیقی در فصل تابستان بسیار پررونق بود و در این میان سود کلانی به جیب تهیه کنندگان موسیقی می رود.

استاد مرتضی نی داوود؛ تارنوازی از تبار یهود

می گویند موسی (ع) نزد کاهنان مصری تعلیم موسیقی دیده بود. شاید به همین خاطر است که قوم یهود، از قدیمی ترین قوم های داریا آوانگاری موسیقی هستند و می گویند که قدیمی ترین شیوه های موسیقایی در سنت یهود است.
۲۹ روز پیش
موسیقی

سهراب پورناظری: ما کار میراث فرهنگی را کردیم!

سهراب پورناظری آدم عجیبی است. برای رسیدن به آرمان هایش دست به هر کاری می زند. اجرای پروژه «سی» و پرداختن به شاهنامه فردوسی هم یکی از آرزوهایش بود که برای رسیدن به آن در کنار دوستانش یک سال زمان، انرژی و پول صرف کرد تا این شب ها مردم به تماشای کارشان بنشینند و با شاهکار فردوسی دمخور شوند.

گفت و گو با حمید مرادیان، به بهانه انتشار آلبوم «باغ‌های معلق انگور»

به‌تازگی آلبوم «باغ‌های معلق انگور»، از سوی «حمید مرادیان» با آهنگ‌سازی و نوازندگی سنتور و «بابک کوهستانی» با نوازندگی ویولا، منتشر شده است.
۱ ماه پیش
موسیقی

گفت و گو با علی لهراسبی؛ خواننده تیتراژهای تلویزیونی

تعداد خواننده‌هایی که نام‌شان در تیتراژ سریال‌های تلویزیونی به چشم می‌خورد، محدود است. این چهره‌ها آن‌قدر در این سریال و آن سریال دیده می‌شوند که خیلی‌ها گمان می‌کنند سفارشی در کار است
۱ ماه پیش
موسیقی

گفت و گو با احسان کرمی، درباره موسیقی و خوانندگی

احسان کرمی آدم همه فن حریفی است و تقریبا در تمام عرصه های هنری پرسه زده است، نه غیر حرفه ای و دم دستی بلکه با تمام توان انرژی گذاشته است تا درست و خوب به چشم بیاید.
۱ ماه پیش
موسیقی

داستان اولین سرود ملی که ۱۴۴ ساله شد

«داستان سرود» ملی که حالا 144 ساله شده، داستان پر فراز و فرودی است؛ داستانی است که یک سرش به غرب متصل می شود و یک سرش هم به امور داخله.
۱ ماه پیش
موسیقی

کیهان کلهر: آزرد‌‌ه‌ام، اما نه از مردم

کیهان کلهرِ سال ٩٦، هنرمندی است پنجاه‌وچندساله که نگاهش در مقایسه با سال‌های قبل تغییر کرده است. اگر ١٠ سال پیش صحبت از برنامه‌ها و آرزوهایش می‌کرد، این روزها صحبت از اهداف دورودرازتر دارد.
۱ ماه پیش
موسیقی

چرا هنوز می توان پینک فلوید گوش داد؟

پینک فلوید گروه مورد علاقه نسل دهه های شصت و هفتاد میلادی است که هنوز هم در میان نسل های جدید طرفدار دارد. چند سال پیش بود که در ایران خودمان بسیاری از گروه ها و موسیقی دان ها جوان، کاور آلبومی در بزرگداشت پینک فلوید منتشر کردند.
۱ ماه پیش
موسیقی

امین الله رشیدی: داریوش رفیعی، خواننده ای معمولی بود

امین الله رشیدی خواننده ای است بازمانده از نسلی که اغلب شان حالا دست شان از دنیا کوتاه است. رشیدی حرف و خاطره فراوان دارد و تاکنون بسیاری از آنها را در کتاب هایش منتشر کرده.

دیوید گیلمور: هیچ جایی برای پینک فلوید نمی بینم

سال 1993، دیوید گیلمور (David Gilmour) و نیک میسون(Nick Mason) به همراه ریک رایت (Rick Wright) هم زمان با آلبوم دیویژن بِل (Dividion Bell) مجموعه ای بی کلام ضبط کردند. آن ها با وجود کیفیت چیزی که شنیدند، تصمیم گرفتند تا متریال را مورد بازبینی قرارداده و قسمت های گیتار و درامز را دوباره ضبط کنند.
۱ ماه پیش
موسیقی

گفت و گو با عباس تهرانی، نوازنده کلارینت

عباس تهرانی از آخرین نوازندگان قره نی یا همان کلارینت در موسیقی ایرانی است، کسی که بخشی از تاریخ معاصر موسیقی را به دوش میکشد و وقتی توانست با کلارینت موسیقی سنتی را اجرا کند، اتفاق مهمی را در عرصه موسیقی سنتی رقم زد.

گفت و گو با سهراب پورناظری، به بهانه کنسرت نمایش «سی»

در شب‌های گرم تابستان امسال، حال و هوای سعدآباد با سال‌های قبل متفاوت است.کاخ موزه سعدآباد در روزهای اخیر میزبان نام‌آوران شاهنامه بوده است. زال و رودابه،رستم،سهراب و اسفندیار، سربرآورده از دل تاریخ، این روزها در سعدآباد بیش از 100 هزار نفر را به تماشای خود فراخوانده اند تا شاید یکی از بزرگ ترین کنسرت نمایش‌های ایران را رقم بزنند.

گفت و گوی مجله رولینگ استون با راجر واترز افسانه ای

یک هفته پس از انتخابات سال گذشته ایالات متحده، باراک اوباما در سخنرانیش، ناسیونالیسمی که «دور «ما» و دور «آن ها» کشیده شده است» را به باد انتقاد گرفت. عبارتی که با راجر وارتز هم طنین بود، نه به این دلیل که او در زمان همکاریش با گروه پینک فلوید(Pink Floyd)، ترانه ای با نام «آس اند دِم» (Us and Them) (ما و آن ها) سروده است.
۱ ماه پیش
موسیقی

نوازنده خارجی تامین است، نوازنده ایرانی نه

ارسلان کامکار کنسرت مایستر ارکستر سمفونیک تهران در روزهایی که علی رهبری همچنان چوب رهبری این ارکستر را در دست داشت از حضور در ارکستر کناره گیری کرد و به خلوت خودش پناه برد. از آن روز به بعد هم کسی از دلایل جدایی او چیزی نشنید.
۱ ماه پیش
موسیقی

«بی جان مریم»؛ به یاد محمد نوری

یک خانه کوچک در خیابان سرباز، یک پیانوی قدیمی و یک کتابخانه بزرگ، اینها تمام میراث مادی محمد نوری است؛ اما تا دل تان بخواهد او میراث معنوی از خود به جای گذاشته است؛ مثلا 300 قطعه آوازی طی پنج دهه فعالیت، بسیاری از آثارش از جمله «نازنین جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار» که سال های متوالی است که توسط نسل های مختلف زمزمه می شوند و همچنین «ایران» اش که به سرود ملی مان بدل شده است.
۱ ماه پیش
موسیقی

مجید درخشانی: کاش بگویند موسیقی نیازی به مجوز ندارد

صبح گرم تیرماه برای گفت‌وگو با يكي از آهنگ‌سازان نام‌آشنا و نوازندگان تار، به سوی منزل ایشان روانه می‌شوم. لحظه ورود کتابخانه قدیمی و زیبایی خودنمایی می‌کند. آشنا به نظر می‌آید.
۱ ماه پیش
موسیقی

راز ماندگاری پینک فلوید و اعضایش

بدون شک «پینک فلوید» پرطرفدارترین گروه خارجی در ایران است و پرداختن به آلبوم های گروه و حتی آلبوم های انفرادی اعضایش هر چند که تکراری شده باشد دور از ذهن نیست. البته که هنوز هم پینک فلوید مخاطب دارد و این بار همین یک دلیل برای پرداختن به آن وجود دارد.
۱ ماه پیش
موسیقی

وقتی با شجریان رسیدیم، خالق «مرغ سحر» رفته بود...

«مرغ سحر» ساخته «مرتضی نی داوود» سال هاست که به عنوان قطعه پایانی کنسرت های «محمدرضا شجریان» اجرا می شود؛ اما این اثر اولین بار چه زمانی در کنسرت های این خواننده نامدار که یک ملت چشم انتظار برگزاری کنسرتی دیگر از او هستند؛ خوانده شد؟ «داریوش پیرنیاکان» ماجرا را این گونه شرح می دهد.
۱ ماه پیش
موسیقی

نادر مشایخی: در ایران با سوءتفاهم بزرگی مواجه ایم

نادر مشایخی، یکی از شاخص ترین رهبران ارکستر ایران است که تحصیلات خود را در دانشگاه موسیقی وین اتریش به پایان رسانده و سال ها با ارکسترهایی مانند سمفونیک تهران، مجلسی و... به همکاری پرداخته است.
۱ ماه پیش
موسیقی

عجیب ترین هایی درباره «پینک فلوید»

تاثیرگذارترین و محبوب ترین گروه موسیقی راک انگلیسی در سال ۱۹۶۵ میلادی و توسط چند دانشجوی معماری به نام های سید برت، نیک میسن، راجر واترز و ریچارد رایت، تشکیل شد.
۲ ماه پیش
موسیقی

گفت و گو با ناصر مسعودی، درباره «موسیقی گیلکی»

ناصر مسعودی فعالیت خود را ازسال 1328 آغاز کرد و به گفته خویش سابقه کاریش به تاریخ پیوسته و تا به امروز چه درموسیقی گیلکی که زادگاهش بوده وهست و چه درکار ترانه و قطعات فارسی هرچه در توان داشته عرضه کرده است.
۲ ماه پیش
موسیقی

بهزاد عبدی «آهنگساز سیانور»، از موسیقی می گوید

بهزاد عبدي، از آن آهنگ‌سازاني است که نامش به موسيقي‌هاي ارکسترال و فيلم‌هاي پرخرج گره خورده؛ در‌حالي‌که اتفاقا موسيقي‌هاي کم‌حجم‌ترش بسيار شنيدني‌اند.
۲ ماه پیش
موسیقی

«تام ویتس»، هنرمندی محبوب با سبک منحصر به فرد

توماس آلن ویتس (Thomas Alan “Tom” Waits) خواننده، آهنگساز و بازیگر آمریکایی است. وی بارها نامزد جوایز مختلف موسیقی شده و توانسته است دو بار برنده جایزه «گرمی» شود.

دردهای جامعه، در آلبومِ «یعنی درد...» رضا صادقی

رضا صادقی یکی از معدود خواننده هایی است که شخصیت جذاب و دوست داشتنی اش باعث می شود فضای گپ و گفت شیرین و دلچسب از آب در بیاید ولی اگر قرار باشد گفتگو در رابطه با دردهای اجتماعی باشد، حال و هوای مصاحبه هم دردناک و غم انگیز می شود.
۲ ماه پیش
موسیقی

موسیقی شاهکار سریال «چیزهای عجیب»

یکی از تولیدات اخیر که با استقبال خیره کننده ای مواجه شد سریال تلویزیونی Stranger Things بود که توسط برادران دافر خلق شده و فصل اول آن جولای گذشته به پایان رسید.

آلبوم «همایون‌های همایون»؛ ادای دِین به بهترین ملودی‌ساز

سامان احتشامی کمتر از یک‌ماه پیش آلبوم موسیقی‌ای روانه بازار کرد که «همایون‌های همایون» نام داشت. آلبوم «همایون‌های همایون» به مناسبت سالروز زنده‌یاد «همایون خرم» موسیقیدان و آهنگساز بزرگ ایرانی منتشر شد. این آلبوم شامل ١١ قطعه از آثار استاد همایون خرم است.
۲ ماه پیش
موسیقی

راز ماندگاری تاج اصفهانی در موسیقی ایران

اغلب بزرگان موسیقی ایران که یا در کنار صدای جلال الدین تاج اصفهانی هم نوازی کرده اند و یا در محضر این خواننده بی بدیل آواز ایرانی، مستقیم یا غیرمستقیم شاگردی کرده اند.

گفتگو با «پروین بهمنی» بانوی لالایی خوان قشقایی

پروین بهمنی، یکی از افرادی است که عمر خود را در راه حفظ، احیا و اشاعه موسیقی نواحی ایران صرف کرده تا شاید بتواند به زعم خودش گامی کوچک بردارد و این گنجینه عظیم را برای آیندگان به یادگار بگذارد.
۲ ماه پیش
موسیقی

کیوان ساکت: کاری می‌کنند که از کشور برویم؟!

کیوان ساکت، استاد صاحب‌نام موسیقی و نوازنده مشهور تار و سه‌تار صراحتا از وضع موجود انتقاد می‌کند و البته نوک پیکان انتقادات خود را به سمت متولیان هنر و مدیران ارشد وزارت ارشاد نشانه می‌رود.
۲ ماه پیش
موسیقی

خاطره جالب مجید انتظامی از دیدار با شهیدبهشتی

مجید انتظامی با بیان خاطراتش، زندگی هنری خود و ارکستر سمفونیک تهران را در سال‌های نخست پیروزی انقلاب مرور کرد؛ از روزهایی که حمل ساز مجوز می‌خواست تا زمانی که موسیقی جای خود را در فضای انقلابی جامعه باز کرد.
۳ ماه پیش
موسیقی

پرواز همای از بازخوانی مرغ سحر می گوید

تصنیفی که بیشتر از 90 سال پیش مرتضی خان نی داوود ساخت و ملک الشعرای بهار ترانه اش را سرود، به یکی از مهم ترین آثار سیاسی – اجتماعی موسیقی ایران تبدیل شد.«سعید جعفرزاده» معروف به پرواز همای یکی از موسیقیدانانی است که تصنیف «مرغ سحر ناله سر مکن» را تحت تاثیر این تصنیف معروف ساخته است.
۳ ماه پیش
موسیقی

رستاک حلاج: بهترین آثارم را در زمان شکست عاطفی ساخته‌ام!

«رستاک حلاج» خواننده، ترانه‌سرا و آهنگسازی که با وجود سبک و سیاق متفاوت سروده‌هایش نسبت به کارهای مرسوم بازار، چند کار شنیده شده در کارنامه‌اش دارد و از سال 94 به شکل رسمی فعالیت‌اش را در موسیقی ایران دنبال کرد.
۳ ماه پیش
موسیقی

چرا موسیقی ایران به شاهنامه فردوسی بی توجه است؟

این روزها قرار است نام های بزرگی «شاهنامه» بخوانند. «همایون شجریان» و «سهراب پورناظری» قرار است تابستان اثری را روی صحنه ببرند که برگرفته از داستان های شاهنامه است و از آن طرف، «شهرام ناظری» و «حافظ ناظری» نیز شاهنامه خوانی خواهندکرد.

مردم در کنسرت ها چیزی از موسیقی ایرانی نمی شنوند

درخشانی امروز به نسل جوانی تکیه کرده است که به گفته خودش نه خواننده سالار هستند و نه پرمدعا بلکه عاشقانه قدم در راه موسیقی گذاشته‌اند. اما امروز این آهنگساز برجسته که در کارنامه هنری‌اش آثار بسیاری را با استاد آواز ایران محمد رضا شجریان به ثبت رسانده است از آلبوم جدیدی نوید می‌دهد که بی‌شک هوای تازه‌ای در فضای امروز موسیقی ما خواهد بود.
۳ ماه پیش
موسیقی

حسام‌الدین سراج: امرار معاش خوانندگان با تعداد فالوئر پیوند خورده

«حسام‌الدین سراج» -خواننده‌ی برجسته‌ی موسیقی سنتی- شبیه آثارش است. همان‌اندازه لطیف و همان اندازه دغدغه‌مند. او هم مثل همه‌ی آدم‌های دیگر زادگاهی دارد، کارنامه‌ای، سال‌ِ تولدی... مثل همه‌ی آدم‌های دیگر دانشگاه رفته و زندگی از سر گذرانده است؛ اما برای شناختن او، دانستن هیچ‌کدام از اینها ضرورت ندارد. فقط کافی است آثارش را بشنوید. طنینِ سازش را، آهنگ‌هایی که ساخته و هر آن‌چه خوانده است.

اوج و فرود تیتراژهای برنامه «ماه عسل»

دیگر کسی شک ندارد که «ماه عسل» مهم ترین برنامه تلویزیون در ماه مبارک رمضان است و سال هاست که حتی سریال های طنز هم به اندازه اشک در آوردن سوژه های احسان علیخانی مخاطب ندارند.

اشکان خطیبی: برای دل خودم کار می‌کنم

اشکان خطیبی از اواخر دهه هفتاد به صورت حرفه‌ای پا به دنیای موسیقی گذاشت و در کنار بازیگری، خوانندگی را هم ادامه داد. اما آنطور که خودش می‌گوید، موسیقی برایش صرفاً سرگرمی نیست و تعصب عجیبی روی آن دارد که البته این را می‌توان از فعالیت‌های هنری‌اش هم فهمید؛ او سه سال است که جلوی دوربین بازی نکرده و بيشتر درگير تئاتر و موسيقى بوده است.
۳ ماه پیش
موسیقی

«حامد همایون» بازنده بزرگ ماه رمضان

برنامه «ساعت 25» به بررسی 6 موسیقی تیتراژ برنامه ها و سریال های رمضانی اختصاص داشت. علیرضا بدیع، ترانه سرا و بهنام صبوحی، آهنگساز، به عنوان منتقد، این تتیراژها را بررسی کردند. به نظر این دو منتقد، در تیتراژهای رمضان امسال هیچ برگ برنده ای نداشتیم.
۳ ماه پیش
موسیقی

«آندره آ بوچلی» و «شاهکار بینش پژوه»، با هم روی استیج!

آندره آ بوچلی، یکی از غول های موسیقی اپرایی جهان همراه یک ایرانی روی استیج رفت؛ خواننده های ما خیلی خفن شده اند یا داستان های دیگری پشت پرده وجود دارد؟
۳ ماه پیش
موسیقی
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج