حمید حامی: برخی خواننده ها دلقک مردم هستند

گفتگو با حمید حامی، خواننده ای که بعد از پنج سال دوری از بازار موسیقی می خواهد دوباره به روزهای اوجش بازگردد.
۱ روز پیش
موسیقی

رابطه موسیقی و سیاست؛ از خدمت تا خیانت

سیاست تعریف های مختلفی دارد. تعریف ساده و رایجی آن را علم یا شیوه حکومت کردن معرفی می کند. تعریفی دیگر و دقیق تر، کار سیاسی یا سیاست ورزی را کرداری می شناسد که با آن حدود و شکل رابطه میان دولت و جامعه تعیین می شود.

آواز پارسی به روایت «ناظری‌»ها

در میان اهالی موسیقی، شاهنامه سترگ فردوسی برای خیلی‌ها دغدغه ویژه‌ای نبوده است؛ شهرام ناظری را اما به نوعی می‌توان آوازخوان پیشقراول روایت‌های هفت خوان رستم نام برد.
۸ روز پیش
موسیقی

کریستف رضاعی: ريتم خودم را پيدا کرده‌ام

کريستف رضاعي، آهنگ‌ساز، بيش از ١٥ سال است که به صورت مداوم در فعاليت‌هاي موسيقايي نويني که در ايران اتفاق مي‌افتد حضور دارد. او نزديک به ١٥ موسيقي فيلم نوشته که تمامي آنها حاصل همکاري‌هاي او با کارگردانان سرشناس سينماي ايران؛ از داريوش مهرجويي و ماني حقيقي گرفته تا مازيار ميري و شهرام مکري هستند، اما معدود موسيقي‌هاي او بودند که از سوی عامه مردم شنيده و فراگير شوند تا اينکه اين اتفاق بالاخره بعد از سال‌ها براي رضاعي افتاد.
۱۲ روز پیش
موسیقی

«واروژان»؛ جادوگر موسیقی پاپ قبل از انقلاب (2)

سال هاست درباره محوریت خواننده در آنچه به تصور خودمان صنعت موسیقی در ایران گفته می شود، بحث شده است. «خواننده محوری» از دوران پیش از انقلاب رفتار حاکم بر کسب و کارهای مرتبط با موسیقی و متاسفانه دیدگاه عمومی از سوی مردم بوده است.
۱۴ روز پیش
موسیقی

«واروژان»؛ جادوگر موسیقی پاپ قبل از انقلاب (1)

سال هاست درباره محوریت خواننده در آنچه به تصور خودمان صنعت موسیقی در ایران گفته می شود، بحث شده است. «خواننده محوری» از دوران پیش از انقلاب رفتار حاکم بر کسب و کارهای مرتبط با موسیقی و متاسفانه دیدگاه عمومی از سوی مردم بوده است.
۱۵ روز پیش
موسیقی

گفت و گو با «کاوه آفاق»؛ ستاره جوان و جنجال آفرینِ عاشق وطن

اسم کاوه آفاق با خیلی چیزها گره خورده، از ممنوع‌ از کار بودن تا موسیقی راک، از حرف‌های جنجالی گاه‌وبی‌گاهش تا عشقی که به وطنش دارد. از the ways تا "شال"، "اتاق آبی"، "فلوکستین" و "بیگانه".
۱۶ روز پیش
موسیقی

بررسی موسیقی فیلم های کمدی در ایران

سینمای فارسی به پیروی از سَلَفش سینمای هند، سینمایی ترانه محور بود و برایش فرقی نمی کرد فیلمی که موسیقی اش در دست ساخت بود ملودرام باشد، یا فضایی غم آلود و حتی خنثی... بر همین اساس، عموم فیلم های خنده دار و کمدی (با وجود نحیف بودن آثار منتسب به این دومی در سینمای بومی ما) از یک یا چند (گاهی هم چندین!) ترانه سود می بردند.

ترانه های سیاسی؛ از «یار دبستانی» تا «دوباره ایران»

چرا ترانه ها و تصنیف های سیاسی برای ما ایرانی ها مهم است؟ چرا هنوز هنگام شکست های سیاسی مان ترانه «مرغ سحر» از ملک الشعرای بهار را می خوانیم و حتی در پرهیجان ترین احوال سیاسی مان سراغ «یار دبستانی من» می رویم؟
۱۹ روز پیش
موسیقی

اردشیر کامکار: صلح، آزادی و عشق ما را کنار هم می نشاند

اردشیر کامکار، یکی از برادران خانواده بزرگ کامکار است که مانند خویشان خود دستی فعال بر آتش موسیقی دارد. این موسیقیدان که به‌صورت تخصصی کمانچه، قیچک و ویولن می‌نوازد، از محضر استاد محمدرضا لطفی هم بهره جسته و البته سال‌ها نزد بزرگان خانواده کامکار مانند پشنگ کامکار به فراگیری موسیقی پرداخته است.
۲۱ روز پیش
موسیقی

بمرانی؛ یک گروه شاد و خلاق و بی ادعا

بمرانی ها یک گروه موسیقی سرحال، خلاق و از آن مهم‌تر، پیگیر و بی‌ادعا. پله‌پله آمده‌اند جلو، موسیقی تئاتر کار کرده‌اند، برای برنامه‌های تلویزیونی موسیقی ساخته‌اند، در همین حین آلبوم‌هایشان را روانه دست مردم کرده‌اند و بی‌شتاب مدام کار کرده‌اند
۲۶ روز پیش
موسیقی

گفت و گو با «اردوان کامکار»، نوازنده‌ای خلاق و یاغی!

«اردوان کامکار» بعد از چهل و پنج سال سنتور نوازی الان به جایی رسیده که می توان از او به عنوان یکی از قله های موسیقی امروز ایران یاد کرد. نوازنده ای که جزو معدود نوازندگانی است که دو دستانش قدرتی برابر دارند و همین نیز مضراب های چپ و راستش را یکدست کرده است.
۲۷ روز پیش
موسیقی

جشنواره‌ها و مراسم مشهور موسیقی در دنیا (2)

طبق نظر مورخان، قدمت برپایی جشنواره های موسیقی به مدت 4500 سال پیش از میلاد مسیح در مصر باستان می رسد. آن جشنواره ها در اصل شامل آیین مذهبی و جشن هایی مربوط به رویدادهای سیاسی بودند که در پایان مراسم، موسیقی همراه با رقص و آواز موجب شادمانی فرعون و حاضران می شد.
۲۸ روز پیش
موسیقی

جشنواره ها و مراسم مشهور موسیقی در دنیا (1)

طبق نظر مورخان، قدمت برپایی جشنواره های موسیقی به مدت 4500 سال پیش از میلاد مسیح در مصر باستان می رسد. آن جشنواره ها در اصل شامل آیین مذهبی و جشن هایی مربوط به رویدادهای سیاسی بودند که در پایان مراسم، موسیقی همراه با رقص و آواز موجب شادمانی فرعون و حاضران می شد.
۲۹ روز پیش
موسیقی

اعتراض موسیقایی در جهان عرب

همزمان با شروع تحولات و اعتراضات در جهان عرب، از پس سال ها ظلم و فساد و اختناق فریاد و اعتراض عمومی علیه این ظلم ها و عاملانش و ترویج ارزش های انقلابی و عدالت خواهانه، به موسیقی عرب نیز سرایت پیدا کرد تا موسیقی اعتراض توسعه بیشتری یابد.

پشنگ کامکار: به هر چیزی تن نداده‌ام

«پشنگ کامکار»، با روحیات خاص خودش کار می‌کند. او از آن دست آدم‌هایی است که موسیقی را برای خود موسیقی خواسته است. چه آن زمان که در کانون چاووش به همراه تعدادی دیگر از بزرگان موسیقی می‌‌نواخت، چه بعدها که به خاطر مهاجرت اعضای گروه «شیدا»، خودش سرپرستی گروه را به عهده گرفت و دو آلبوم منتشر کرد و چه زمانی که حتی با گروه خانوادگی‌اش (کامکارها) می‌نوازد.
۱ ماه پیش
موسیقی

برترین تیتراژهای رمضانی تلویزیون

در سال‌های ابتدایی دهه 80 معمولاً فقط دو یا سه قطعه موسیقی مناسبتی در ماه رمضان پخش می‌شد، اما در سال‌های اخیر شمار این قطعات به بیش از 10 قطعه رسیده است.
۱ ماه پیش
موسیقی

بچه‌های «دال»: نه معروف هستیم و نه پول داریم!

گروه‌هایی که در ایران با نام «تلفیقی» معرفی می‌شوند، اصولاً پرانرژی‌اند. اما در گروه «دال» علاوه بر این انرژی، رفاقت جالبی هم جریان دارد که باعث می‌شود همیشه با هم همه‌‌جا بروند و هر جا که می‌روند، حسابی پر سر و صدا باشند!
۱ ماه پیش
موسیقی

رمز ماندگاری موسیقی «واروژان»؛ سادگی و عشق

معمولا وقتی از «واروژان» صحبت می شود پیش از هر چیز به آهنگ سازی و تنظیم های متنوع او در عرصه موسیقی پاپ و پس از آن به فعالیت های وی در زمینه ساختن موسیقی های فیلم اشاره می کنند؛ اما باید توجه داشت که واروژان پیش از آنکه فعالیت های جدی خود را در زمینه های یادشده آغاز کند سال ها به صورت های گوناگون در برخی گروه های آواز جمعی شرکت داشت و حتی مدتی رهبری چندین گروه کر را نیز عهده دار بود.
۱ ماه پیش
موسیقی

کنسرت گذاری، شغل پردرآمد این روزها در ایران

میزان دستمزد دریافتی هنرمندان، هزینه سالن و نور و صدا بخشی از هزینه های یک اجرای موسیقی است که باید توسط تهیه کننده پرداخت شود.

دردسر «دوباره ایران» برای اشرف زاده

ممنوعیت پخش آثار حجت اشرف زاده به خاطر خواندن آهنگ «دوباره ایران» در حمایت از حسن روحانی. ماجرا را از مرکز موسیقی صدا و سیما جویا شدیم و جواب شنیدیم این خبر صحت ندارد.
۱ ماه پیش
موسیقی

مرور شاهکارهای «واروژان»، نوستالژی موسیقی پاپ

«واروژها خباندیان» ملقب به «واروژان» در 13 آذر 1325 در قزوین متولد شد. پس از فوت مادرش در دو سالگی به تهران کوچ کرد و سرپرستی او به مادربزرگش سپرده شد. واروژان در هفت سالگی وارد مدرسه شبانه روزی ایتالیایی ها شد و تا پایان کلاس ششم را در آن مدرسه گذارند.
۱ ماه پیش
موسیقی

سمیر زند: ذهن «حبیب» را مسموم کردند

چند روزی می شود که قطعه «دیره» به خوانندگی سمیر زند (نام هنری محمد حسین خزعلی، فرزند آیت الله خزعلی) و احمدرضا محبیان (پسر بزرگ حبیب) در فضای مجازی دست به دست می چرخد و خیلی ها را به تعجب واداشته.
۱ ماه پیش
موسیقی

بازیگرانی با سودای خوانندگی

همه چیز با یک اتفاق کوچک شروع می‌شود، با یک پیشنهاد دوستانه یا با یک هدف خاص؛ از همین جا که «تو صدای خوبی داری... تو می تونی در حد و اندازه های یه خواننده خوب و پرطرفدار روی صحنه حاضر بشی... بدرخشی... مشهور بشی...

سینا شعبانخانی: «جادوی خاص» باعث شد وسواسی شوم

آرام و سربه‌زیر به نظر می‌رسد اما یک ساعت که از هم‌نشینی با او بگذرد، می‌توان فهمید آن‌قدرها هم ساکت و آرام نیست!

سهراب پورناظری: من و همایون، بدون ترس بزرگ شدیم

سهراب پورناظری و همایون شجریان ما را به شنیدن کارهای عجیب و غریب عادت داده اند. آنها چند سالی است کمر به تجربه بسته اند و تلاش می کنند تا به مرزهای جدیدی برسند. «خداوندان اسرار» و «رگ خواب» جدیدترین آلبوم هایی است که از همکاری مشترک این دو هنرمند منتشر شده است.

فرمان فتحعلیان: قهرم اما رفیق نیمه‌راه نه

فرمان فتحعلیان را می‌توان یکی از متفاوت‌ترین خوانندگان پاپ ایران در تمام سال‌های حیات این موسیقی در این ملک دانست. این خواننده سبکی تلفیقی را اجرا می‌کند که موسیقی‌های هندی، ایرانی و عرفانی را در خود دارد و به واسطه اشعاری که در مدح حضرت علی(ع) خوانده، خود را در قامت خواننده‌ای مذهبی معرفی کرده است.

گفتگو با «محمد اصفهانی»؛ از کم کاری تا تعریف از چاووشی

محمد اصفهانی با بیان این‌که گوش مردم حرمت دارد و این حرمت باید توسط خوانندگان رعایت شود، از دلیل کم‌کاری‌اش گفت. او همچنین با ارزیابی وضعیت بازار موسیقی پاپ، فعالیت محسن چاووشی را جالب توجه دانست.
۱ ماه پیش
موسیقی

فریدون آسرایی: گفتند بیا شورای شهر فقط امضا کن، برو!

به جرات می گویم که فریدون آسرایی تنها خواننده ای است که در تمام این سال ها هر بار با او مصاحبه کردم با صداقتی وصف نشدنی پای گفت و گو نشسته. واهمه ای از نقد خودش ندارد و بیشتر از همه به خودش و عملکردش خرده می گیرد.
۱ ماه پیش
موسیقی

کاوه آفاق: بسیاری از آثارم، زندگی خودم هستند

کاوه آفاق سال گذشته روی صحنه رفت و کنسرت‌های رسمی خود را هم برگزار کرد تا مخاطبانش بتوانند از نزدیک او را ببینند و صدایش را بشنوند. او در یکی از همین کنسرت‌ها اظهار نظری جنجالی در مورد جان لنون انجام داد که با واکنش‌های مختلفی روبرو شد.
۱ ماه پیش
موسیقی

پدر و پسر لهستانی، عاشق هنر ایرانی

گروه موسیقی لهستانی پارتیزانت متشکل از کریستوف توچکو (نوازنده گیتار) و پسرش میکوآی توچکو (نوازنده سازهای کوبه‌ای)، روزهای هشتم و نهم اردیبهشت با اجرای آثاری از موسیقی فیلم‌های کلاسیک و هنرمندان مطرح جهان در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت.
۱ ماه پیش
موسیقی

کریستف رضاعی: سینما با صدا به موسیقی خیانت کرد

کریستف رضاعی معتقد است در ایران، فضا برای انواع موسیقی فراهم نیست و کارهای پاپ با این‌که برخی‌شان مثل آدامس‌های بی‌کیفیت هستند، بیشتر به گوش مخاطبان می‌رسند.
۱ ماه پیش
موسیقی

سامان احتشامی: اگر کار نکنم دیوانه می‌شوم، دق می‌کنم

سامان احتشامی، نوازنده مشهور پیانو به واسطه خلاقیت‌ها و کارهای متفاوتی که در زمین موسیقی انجام داده نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته است. آثار او مورد توجه طیف عظیمی از علاقه مندان به موسیقی قرار گرفته و البته از سوی دیگر با انتقاد برخی از اهالی فن رو به رو شده است.
۱ ماه پیش
موسیقی

مهدی یراحی: برای بنز سوار شدن، سمت موسیقی نیامدم

با وجود این شرایط، «مهدی یراحی» روند خوبی در برگزاری کنسرت‌ها و فروش آلبوم‌هایش داشته و زمستان سال گذشته هم آلبوم چهارم خود به نام «آینه قدی» را منتشر کرد. اثری که دور از فضای مرسوم بازار بود اما خودش می‌گوید که حال این روزهایش است و از این به بعد او را بیشتر با استایل «آینه قدی» خواهیم دید و شنید.
۱ ماه پیش
موسیقی

«شهرام ناظری»؛ صدایی آسمانی در کالبدی زمینی

«شهرام ناظری» بی‌شک از شناخته‌شده‌ترین اهالی هنر است، طوری که بعید به نظر می‌رسد زمانی از هنر و به‌ویژه موسیقی بحث به میان‌ آید و علاقه‌مندان (و حتی اهالی فن)، نام او را در سیاهه ذهن، جای ندهند.
۱ ماه پیش
موسیقی

مهیار علیزاده، مهران مدیری و آلبوم جدیدشان

پنج سال پیش در چنین روزهایی زمزمه‌های انتشار آلبومی با صدای «علیرضا قربانی» به گوش می‌رسید که خیلی‌ها شناخت دقیقی از خالقش نداشتند. اما «مهیار علیزاده» سال 91 و آلبوم «حریق خزان» این روزها در جایگاه متفاوتی قرار دارد. او علاوه بر اینکه پرکارتر از گذشته شده، چند آلبوم مهم را در دست انتشار دارد.
۲ ماه پیش
موسیقی

جایگاه «موسیقی اعتراض» در سیاست گذاری فرهنگی

بخش مهمی از جامعه بشری امروز دل در گرو موسیقی نهاده است؛ بخشی که غالب جمعیت آن را جوانانی تشکیل می دهند که چه از جهت ایده و چه از جهت عمل، اندوخته های هر جامعه ای هستند که در حال حرکت به سمت آینده است.
۲ ماه پیش
موسیقی

«از نفس افتاده»؛ موسیقی پاپ فارسی پس از پنج دهه

از آنجایی که رابطه میان جامعه و موسیقی عامه پسند در پنجاه سال گذشته فرار و فرودهای بسیاری را از سر گذرانده است، بنابراین لازم است که در گام نخست نوعی صورت بندی تاریخ و سبکی از این نوع موسیقی ارائه کرد تا در ادامه بتوان به تحلیل این ارتباط پرداخت.

سازهایی که برای انتخابات کوک می شوند

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار است 29 اردیبهشت ماه برگزار شود. ثبت‌نام اولیه نامزدها که پر حاشیه بود و البته نامنظم و پرخبر؛ اما پس از تأیید نهایی صلاحیت نامزدها شاهد استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای رأی آوری خواهیم بود. یکی از این ظرفیت‌ها هنر و به‌ویژه موسیقی است.
۲ ماه پیش
موسیقی

علی قمصری: از جايي كه ايستاده‌ام راضي نيستم

علی قمصری را خیلی‌ها با اولین آلبوم‌هایش با همایون شجریان شناختند، با «نقش خیال» و «آب، نان، آواز»... بعدترها با علیرضا قربانی و «سرو روان» و بعدها با محمد معتمدی و دیگران اما او سال‌هاست که داستان خودش و موسیقی‌اش را از خوانندگان جدا کرده، همیشه ترجیح داده این موسیقی علی قمصری باشد که با صداهای مختلف همراه است.
۲ ماه پیش
موسیقی

آلبوم «رگ خواب» این طوری هیت شد

من هیچ وقت خودم را محدود به اسم ها و سبک ها نمی کنم. هر زمان که لازم باشد، از اِلمان های موسیقی در هر سبکی بهره خواهم گرفت. موسیقی و اصلا هنر، برای من چیزی بر اساس قاعده های از پیش تعیین شده نیست.
۲ ماه پیش
موسیقی

«اپرا» صدایی خاموش و فراموش شده

آرزویش این بود زمانی که تحصیلاتش به پایان رسید تمام تجربیاتی را که از هنر«اپرا» آموخته است به جوانان با استعداد سرزمینش بیاموزد. اما افسوس که یک دست صدا ندارد؛ او از هنری سخن می‌گوید که سال ها در فرهنگ و هنر کشورمان در انزوا به سرمی برد.
۲ ماه پیش
موسیقی

نگاهی متفاوت به پدیده «حامد همایون»

همایون در آلبوم جدیدش سعی کرده «حال عاشقانه» را در اولویت انتخاب ترانه ها قرار دهد. او چندان از فراق ناله نمی کند و مثل باقی هم مسلکی هایش به دنبال ناله کردن از دست معشوق خیانت پیشه نیست، اما این حال خوب عاشقانه به چه قیمتی باید به مخاطب تحمیل شود؟ چطور می توان به این حال خوب دست یافت وقتی یک جای کار ناجور می لنگد؟
۲ ماه پیش
موسیقی

کنسرت های بهاره؛ داغ و متنوع و جذاب

کنسرت های بهاره آن قدر متنوع و جذاب هستند که با هر سلیقه ای می توانید به تماشای آن ها بنشینید و لذت ببرید.
۲ ماه پیش
موسیقی

کیهان کلهر و کمانچه و موفقیت های جهانی اش

«کیهان کلهر» نام آشنای موسیقی ایرانی و نوازنده سرشناس سه تار و کمانچه از موسیقی دانان ایرانی است که آثار درخور توجهی با موسیقی دانان سرشناس بین المللی دارد.
۲ ماه پیش
موسیقی
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج