ساختمان پزشکان

علی اکبر مرادی؛ نخستین راوی مقام های تنبور

مقام های تنبور دارای روایت هایی تاریخی آیینی هستند که ریشه در فرهنگ، اصالت و سنت مردم یارسان دارند و قدمت این مقام ها و نوازندگان ساز تنبور را می توان از هزار سال پیش بررسی کرد. با وجود این که بهترین، بکرترین و اصیل ترین این مقام دانان و نوازندگان در منطقه گوران می زیسته اند، اما هیچ گاه آثاری از آنها ثبت نشده است و استاد علی اکبر مرادی نخستین راوی مستندی است که این مقام ها را ثبت، ضبط و منتشر کرده است.
۴ ساعت پیش
موسیقی

اشک و لبخند در هفت دستگاه موسیقی سنتی ایران

اگر طرفدار موسیقی ایرانی هستید اول فاتحه ای نثار روح امیرکبیر کنید؛ چون او بود که یک روز علی اکبرخان فراهانی را که یک آدم کاربلد این حوزه بود، صدا زد و دستور داد تمام آهنگ های موجود در مناطق مختلف کشور را جمع کند.
۱ روز پیش
موسیقی

«اولافور آرنالدز» از موسیقی و اجرایش در ایران می‌گوید

وقتي روي صحنه مي‌آيد تالار انديشه حوزه هنري به هوا مي‌رود. پيداست كه مردم دوستش دارند اما مدام با خود فكر مي‌كنم اين تب اولافور آرنالدز از كي و چطور به اين خيل گسترده مخاطبان موسيقي در ايران رسيده است؟

جیمی پیج و گروه لِدزپلین؛ تنیدن سبک‌های راک، فانک و آفریقایی

در نیمه دوم دهه 60 میلادی، نام سه نوازنده گیتار عالم گیر شد. جیمی پیج1، جف بک2 و اریک کلاپتون که اتفاق هر سه آن ها در فاصله 1964 عضو یک گروه انگلیسی به نام «یارد بردز» (پرندگان خانگی) بودند و به شدت به موسیقی بلوز گرایش داشتند.
۳ روز پیش
موسیقی

موسیقی، پرچم فرهنگ ایران است

بیژن کامکار نخستین فعالیت حرفه‌ای‌اش را در رادیو سنندج به‌عنوان خواننده آغاز کرد و امروز نوازنده بی‌بدیل ساز دف است. نجمه تجدد نیز از بانوان موفق موسیقی سنتی است که در گروه تنبور شمس به فعالیت می‌پردازد.
۳ روز پیش
موسیقی

موسیقی خیابانی؛ سرگردانی نُت‌ها در غبار خیابان‌ها

خیابان، محوطه خط‌کشیده‌شده‌ای با بی‌نهایت فلش‌ که هر یک به سمتی امر می‌کنند، محل تردد و توقف ماشین‌ها و آدم‌ها...، گاه‌گاه میزبان میهمانان ناخوانده‌ای است با سازی در دست... میهمانانی که اتمسفر چندمتری را که اشغال می‌کنند با موسیقی به تعلیق درمی‌آورند.
۵ روز پیش
موسیقی

محبوب ترین تک آهنگ های تاریخ موسیقی جهان

همه ما یک یا چند آهنگ داریم که همیشه می توانیم به آن ها گوش کنیم. مهم نیست از نخستین باری که آن ها را شنیده ایم چه قدر گذشته یا چند هزار بار به آن ها گوش داده ایم. آن ها همیشه گوشه ذهن ما هستند و همیشه از شنیدن آن ها احساس خوبی به ما دست می دهد.
۵ روز پیش
موسیقی

آلبوم جدید گروه «آناتما»؛ غیرقابل پیش بینی اما آشنا

اگر چیزی باشد که بتواند آناتما (Anathema) را از دیگر گروه های پراگرسیو راکی که امروزه فعالیت می کنند متمایز کند، تنوع کاری آن ها است. سخت است بتوانید گروهی را پیدا کنید که تصمیم بگیرند صدایشان را به طور مرتب تغییر دهند؛ به شدت و با موفقیتی که آناتما در تمامی این سال ها و از آلبومی به آلبوم دیگر انجام داده است.
۶ روز پیش
موسیقی

هشدار؛ این آهنگ های پاییزی اشک شما را در خواهند آورد

اساسا یکی از کارکردهای مهم موسیقی، برانگیختن احساسات است و مطمئن باشید اگر بتوانید در مواجهه با یکی از همین مخاطبان حرفه ای و پر مدعای موسیقی گوشی آنها را از دست شان بقاپید و در فولدر آهنگ های شان بالا و پایین کنید، حتما یکی دوتا از همین آهنگ های پاپ غمگین ایرانی پیدا می کنید.
۸ روز پیش
موسیقی

گفت و گو با «ینسِنت کاوانا»، خواننده‌ی گروه «آناتما»

ما همیشه در سفر زندگی سعی در افزایش درکمان داریم و آن را در مسیری که انتخاب کرده ایم به کار می گیریم و در هدایت خود از آن استفاده می کنیم. برای آناتما (Anathema) که گروهی انگلیسی است، این روند رو به رشد، چیزی انتخابی نبوده بلکه بیشتر روند طبیعی موسیقیشان از لحظه آغاز بوده است.
۹ روز پیش
موسیقی

سالار عقیلی از «خسرو آواز ایران» می گوید

نام محمدرضا شجریان برای بسیاری از مردم ایران زمین هم‌تراز با موسیقی ایرانی است. حتی مخاطبان ژانرهای دیگر موسیقی وقتی صحبت از موسیقی اصیل ایرانی به میان می آید، ناخودآگاه تصویر شجریان را در ذهن تصور می کنند، شاید بی آن که حتی یک آلبوم از او را به صورت کامل گوش داده باشند.
۱۱ روز پیش
موسیقی

درحال سقوط آزاد در موسیقی هستیم!

آن روزهایی که هنوز موسیقی فیلم در ایران جانی نگرفته بود، نام‌هایی بودند که در تلاش برای زنده‌کردن آن، برای وجودبخشیدن به آن و برای نزدیک‌ترکردن آن به فضای واقعی موسیقی فیلم در دنیا تلاش می‌کردند؛ کامبیز روشن‌روان یکی از همان‌هاست.

ظهور و سقوط ستارگان پاپ؛ شهاب‌سنگ‌هایی که دانش کافی ندارند

این روزها بازار پرسروصدا و پرهیاهوی موسیقی پاپ سرشار از خوانندگان جوانی است که ره صدساله را یک‌شبه طی می‌کنند و به ستاره‌ای مشهور تبدیل می‌شوند و سالن‌های بزرگ کنسرت را به تسخیر خود درمی‌آورند، ....
۱۳ روز پیش
موسیقی

تیتراژ بخوان، همه جا شنیده شو

فراگیری رسانه ملی باعث شد صدای آن‌ها در چهار گوشه ایران شنیده شود. هنرمندانی در این فهرست هستند که کار تیتراژخوانی به سکویی برای پرش آن‌ها تبدیل شد و ادامه مسیر را برایشان هموارتر کرد.
۱۴ روز پیش
موسیقی

حسام الدین سراج: شجریان به اشعار جان می دهد

روایات بسیار است؛ می گویند تعداد افرادی که دوره آواز را نزد او گذرانده اند به اندازه انگشتان یک دست هم نیست اما شمار مدعیان حضور در محضرش شاید از مرز صد نفر نیز عبور کند! صحبت از خسرو آواز ایران است، محمدرضا شجریان چندی است به دلیل بیماری دم فروبسته و نوایی تازه از او نه به صورت اثری صوتی و نه روی صحنه به سمع دوستدارانش نمی رسد.
۱۵ روز پیش
موسیقی

طاهر یارویسی؛ میراث‌دار و راوی مقامات تنبور

طاهر یارویسی تنها نماینده تنبورنوازان نسل خویش است که به همان سبک و سیاق استادان صد سال پیش خود چه از نظر خوانندگی و چه از نظر شیوه نوازندگی در جایگاه خود، در قید حیات است.
۱۷ روز پیش
موسیقی

اجرای شهر - بازی؛ دل خوشیِ تهران فرتوت به وارثانش

اجرا شهر-بازی از مهم ترین اجراهای سال های اخیر در فضای هنر ایران بود. اتفاقی که چه اهل موسیقی و چه اهل تئاتر باید آن را جدی بگیرند. چرا که در درجه اول، برای گوش و چشم مخاطبش احترام قائل بود و چیزی را سَرسَری در اختیارش قرار نمی داد. مملو از جزییات بود. جزییاتی که هر کدام از آن ها با دقت، براساس ایده مشخصی پرداخت شده بودند.
۲۰ روز پیش
موسیقی

چگونگی انتخاب پیانوهای الکترونیکی، دیواری و رویال

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و بهتر شدن کیفیت ساخت و همچنین برطرف کردن نقایص موجود در پیانوها، رقابت بین شرکت های سازنده و فروشنده ها بسیار نزدیک شده است و همین امر باعث سردرگمی بیشتر علاقه مندان این ساز می شود.
۲۱ روز پیش
موسیقی

آهنگ‌های خاطره‌انگیز آثار دهه شصت

دهه شصت عصر طلایی سینما و تلویزیون کودک و نوجوان بود. سال‌هایی که سالن‌های سینما پر از کودک و نوجوان می‌شد و والدین هم بدون دغدغه در کنار فرزندانشان به تماشای فیلم‌ها می‌نشستند.
۲۴ روز پیش
موسیقی

روح الله خالقی، موسیقیدانِ روشنفکر

«روح الله خالقی» اگر همان «ای ایران» را هم ساخته بود؛ در موسیقی ایران جاودانه بود؛ سرودی که در 27 مهر 1323 خورشیدی برای اولین بار در تالار دبستان نظامی اجرا شد
۲۷ روز پیش
موسیقی

نادر گلچین؛ خواننده‌ی مولف

«نادر گلچین» در آخرین روزهای تابستان برای همیشه خاموش شد؛ رفت در خانه ابدی اش، مثل تمام آدم هایی که سال هایی زندگی می کنند و بعد می میرند؛ مرگ او اما با مرگ های دیگر فرق می کند.
۲۹ روز پیش
موسیقی

نواهای استاد ناصر زرآبادی، لهجه شیرین ایرانی در زبان ویولن غربی

ناصر زرآبادی از نوازندگان پیشکسوت ساز ویولن است هنرمندی که شیرین نوازی‌اش منحصر به فرد بوده و با ایده‌هایی که در اندیشه داشت آثارماندگاری تولید کرد اگرچه هیچگاه به دنبال ثبت آثار به نام خود نبود و به گفته همسرش «ناصر مرد سازشگری است و هیچگاه نسبت به هیچ چیز معترض نبوده و نیست» حتی امروز که کارهایش با نام دیگر هنرمندان معرفی می‌شود.
۱ ماه پیش
موسیقی

کنسرت‌های موسیقی؛ تهدید یا فرصت؟‌

با پایان ایام عزاداری سالار شهیدان، برنامه‌ کنسرت‌های موسیقی در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود؛ اما اهالی موسیقی با چه چالش‌هایی در برگزاری این کنسرت‌ها روبه‌رو هستند؟ مراحل برگزاری یک کنسرت موسیقی با چه دشواری‌هایی همراه است؟...
۱ ماه پیش
موسیقی

«حمید عسگری» از شهرت یک‌شبه خوانندگان پاپ می‌گوید

شده‌اند آدم‌های امروز مشهور و فردا فراموش‌شده. خیلی‌هاشان یک‌شبه ره صدساله را می‌روند، اما قواعد بازار موسیقی هیچ تضمینی برای بازگشت‌شان به نقطه صفر یا ماندن‌شان در اوج شهرت و مقبولیت به دست نمی‌دهد
۱ ماه پیش
موسیقی

لوریس چکناواریان، ناخدای 80 ساله‌ی صحنه

شرایط سخت، آدم ها را یا ضعیف می کند یا قوی. آنها هم که قوی می شوند باز در برابر یک دوراهی سخت دیگر قرار دارند. یا دیو می شوند یا فرشته.

من عثمان، پسر دین محمد، فرزند کویرم

گفت و گو با «عثمان محمدپرست خوافی» نوازنده نامدار دوتار خراسان؛ استاد نزدیک نود سال دارد و به قول خودش هشتاد سال از عمرش را با موسیقی سپری کرده است.

امیر توسلی: مشابه موسیقی «شهرزاد» ساخته نشده است!

كمتر موسيقى فيلمى به اندازه خود فيلم يا حتى در مواردی بيشتر، اقبال شنيده شدن پيدا مى‌كند؛ سریال «شهرزاد» هم يكى از آنها است.
۱ ماه پیش
موسیقی

وقتی خوانندگان به تیتراژها جان می‌دهند

تولیدکنندگان آثار تلویزیونی، سینمایی و حتی تئاترها طی ماه های اخیر برای جذب مخاطبان بیشتر گرایش زیادی به تولید تیتراژهای موسیقایی با حضور خوانندگان نام آشنا پیدا کرده اند.
۱ ماه پیش
موسیقی

ویدئو آرت «فلت لند»؛ نقطه های بی صدا

ویدیو آرت «فلت لند» در ابتدا بخشی از یک نمایشگاه گروهی تحت عنوان «پروژه پَختستان» است که در گالری شیرین به نمایش درآمده، ولی این ویدیو آرت پس از حضور در جشنواره ها، موفق به کسب جایزه بهترین ویدیو آرت از دومین دوره جشنواره «فیلم های اروپایی: جریان اصلی و زیرزمینی» شد و به جشنواره فیلم کوتاه تهران راه یافت.
۱ ماه پیش
موسیقی

«کورس سرهنگ زاده» از جوانمرگی «داریوش رفیعی» گفت

روزی قرار بود که پرویز یاحقی دو صفحه برای «موزیکال کمپانی» به مدیریت «عشقی» ضبط کند و یک روی صفحه، چهار مضراب سه گاه داریوش رفیعی باشد که طرفداران زیادی داشت.
۱ ماه پیش
موسیقی

موفقیت «پازل‌بند» خواست خدا بود

«پازل‌بند» در ذهن مخاطب موسیقی پاپ، بیشتر با تنظیم‌ها و ملودی‌هایی که برای دیگران ساخته بود، شناخته می‌شد. اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، آنها در همان جایگاه نماندند و خودشان وارد فضای خواندن ترانه‌هایشان شدند.
۱ ماه پیش
موسیقی

راجر واترز؛ خواننده ای که علیه «ترامپ» می خواند

این چهره جهانی موسیقی در هفتاد و چند سالگی و در آخرین آلبومی که ارائه داد، مدت ها قبل از اعلام موضع جنگ طلبانه «ترامپ» علیه ایران و بسیاری دیگر از کشورها، سیاست های او را به شکلی جدی نقد کرد و او و کاخ سفید را به سخره گرفت.
۱ ماه پیش
موسیقی

24 سال از مرگ «حسن گل نراقی» گذشت

«قطعه ای که دگرگونت می کند»! این قضاوتی است که جایش در مطبوعات نیست اما نظر خیلی هاست. نظر بسیاری از افراد، یا احساس شان، بعد از این که «مرا ببوس» «حسن گل نراقی» را می شنوند یا با آن خاطره بازی می کنند.
۱ ماه پیش
موسیقی

روزبه بمانی: سرقت ادبی از سرقت بانک بی آبروتر است

چند روز پیش خبری منتشر شد که طی آن سه تن از خوانندگان پاپ به دلیل استفاده از ترانه بدون اجازه از ترانه سرای آن محکوم شدند.
۱ ماه پیش
موسیقی

موسیقی در این چهاردیواری‌ها می‌میرد

مجید انتظامی نامش به خاطره‌ها گره خورده، به سوت از کرخه تا راین، به کودکی، به نوجوانی، به حاج‌کاظم، به بچه‌های کوه‌های آلپ و...
۲ ماه پیش
موسیقی

گروه «ولشدگان»؛ چیزی بین علیزاده و شهرام شب پره!

این ها ولشدگان موسیقی ایرانی‌اند که دوست نداشتند بروند رپ بخوانند که حرف دلشان را بزنند. از کودکی موسیقی ایرانی کار می‌کردند، اما دوست داشتند مثلا به معشوقه دخالت‌گرشان هم بگویند: «به تو چه؟ آخ به‌تو چه؟ ای صنم؟!»
۲ ماه پیش
موسیقی

نویسندگان بزرگ به چه موسیقی هایی علاقه‌مند بودند؟

گابریل گارسیا مارکز خود را در زمینه موسیقی صاحب نظر می دانست و عقیده داشت شاعران و نویسندگانی که فاقد دانش موسیقی هستند یا دست کم به موسیقی عشق نمی ورزند، درکی از هنر ندارند.

گفت و گو با فریبرز لاچینی پس از سال ها سکوت

فریبرز لاچینی در میان موسیقی دانان و موسیقی نوازان ایرانی، - دست کم آن طور که ما می دانیم – تنها فردی است که هنوز هم آثارش در دنیا خریدار دارد و ناشر کارهای بتهوون و دیگر بزرگان موسیقی از جمله واگنر و ارف و دیگران، خواهانِ آثارش هستند.
۲ ماه پیش
موسیقی

«تعزیه» را بهتر بشناسیم

در این روزگار بیش از اینکه تعزیه دیده باشیم، نامش را شنیده‌ایم و شناخت زیادی از آن نداریم، در این نوشته اطلاعاتی را از این هنر سنتی بدست می‌آورید.
۲ ماه پیش
موسیقی

تابستان رویایی برای هفت تهیه کننده‌ی موسیقی

بازار موسیقی در فصل تابستان بسیار پررونق بود و در این میان سود کلانی به جیب تهیه کنندگان موسیقی می رود.

استاد مرتضی نی داوود؛ تارنوازی از تبار یهود

می گویند موسی (ع) نزد کاهنان مصری تعلیم موسیقی دیده بود. شاید به همین خاطر است که قوم یهود، از قدیمی ترین قوم های داریا آوانگاری موسیقی هستند و می گویند که قدیمی ترین شیوه های موسیقایی در سنت یهود است.

سهراب پورناظری: ما کار میراث فرهنگی را کردیم!

سهراب پورناظری آدم عجیبی است. برای رسیدن به آرمان هایش دست به هر کاری می زند. اجرای پروژه «سی» و پرداختن به شاهنامه فردوسی هم یکی از آرزوهایش بود که برای رسیدن به آن در کنار دوستانش یک سال زمان، انرژی و پول صرف کرد تا این شب ها مردم به تماشای کارشان بنشینند و با شاهکار فردوسی دمخور شوند.

گفت و گو با حمید مرادیان، به بهانه انتشار آلبوم «باغ‌های معلق انگور»

به‌تازگی آلبوم «باغ‌های معلق انگور»، از سوی «حمید مرادیان» با آهنگ‌سازی و نوازندگی سنتور و «بابک کوهستانی» با نوازندگی ویولا، منتشر شده است.
۳ ماه پیش
موسیقی

گفت و گو با علی لهراسبی؛ خواننده تیتراژهای تلویزیونی

تعداد خواننده‌هایی که نام‌شان در تیتراژ سریال‌های تلویزیونی به چشم می‌خورد، محدود است. این چهره‌ها آن‌قدر در این سریال و آن سریال دیده می‌شوند که خیلی‌ها گمان می‌کنند سفارشی در کار است
۳ ماه پیش
موسیقی

گفت و گو با احسان کرمی، درباره موسیقی و خوانندگی

احسان کرمی آدم همه فن حریفی است و تقریبا در تمام عرصه های هنری پرسه زده است، نه غیر حرفه ای و دم دستی بلکه با تمام توان انرژی گذاشته است تا درست و خوب به چشم بیاید.
۳ ماه پیش
موسیقی
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج