مفتون امینی: شاملو پس از حافظ بهترین است

یداله امینی متخلص به مفتون در آستانه‌ نود سالگی‌اش هنوز با شعر زندگی می‌کند و از شعر می‌گوید. شش دهه زیستن در شعر، از غزل و چهارپاره و قصیده و رباعی گرفته تا شعر نیمایی و سپید و شعرهای ترکی، حاصلش بیش از هفده مجموعه‌شعر است .
۲۰ ساعت پیش
ادبیات و اندیشه

راه طولانی صادق، پسر هدایت از میان توفان

سایه سنگین هدایت بر سر ادبیات و حتی روشن‌فکری ایران گسترده است و انگار به این زودی‌ها هم قصد کنار رفتن ندارد.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سارتر پاسخ می دهد؛ چگونه قربانی قضاوت دیگران می شویم؟

ایده «دوزخ حضور دیگری است» ایده اساسی و مشهور سارتر است. او این ایده را در نمایش‌های خود اجرا می‌كند، دوزخ یكی از این نمایش‌هاست.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چهره به چهره با ابراهیم گلستان

چاپ دوم کتاب «از روزگار رفته» که شامل گفت و گوی رو در روی حسن فیاد با ابراهیم گلستان است، اگرچه با پیر پرنیان اندیش فاصله ای از این جا تا آسمان دارد، اما از جهاتی هر اندازه اندک، زخم 1533 صفحه ای آن کتاب را در منِ مخاطب زنده کرد.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

یک مشت جاده و یک خانه ته‌اش

«فتو به میتی گفته بود: می‌دانی فرق آثار من با بقیه در چیست؟ در این است که در آثار من فرق مرده‌ها، زنده‌ها، اشیا، رنگ‌ها، تیرگی، روشنایی و موسیقی و سکوت معلوم نیست. این جملات از زبان یکی از شخصیت‌های «چشمهایم آبی بود» محمدرضا کاتب، در مورد طرز نویسندگی و سبک‌پردازی وی نیز مصداق دارد.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

دور دنیا در 10 داستان

هر داستان رازی در دل خود دارد و هر راز از دلی برخاسته است. باید پای صحبت دل ها بنشینی تا برایت از رازهاشان بگویند. رازهایی از زمان های دور و نزدیک، از سرزمین های کهن و نو و از آدم هایی که روزگاری بر این کره خاکی زیسته اند و یا هم عصر ما هستند.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (117)

در این شماره از خواندنی ها با اثری درباره فیلسوفان عصر هیتلر، مجموعه ای از مصاحبه ها و گفتارهای یونگ، ترجمه جدیدی از هنری پنجم شکسپیر و ... آشنا شوید.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

فهم مدرن و متفاوت از حافظ در مشربِ هرمنوتیک

شاید به نظر برسد سخن گفتن از حافظ کار راحتی است. دیوان حافظ جزو اولین کتاب هایی است که هر یک از ما آن را در خانه هایمان می بینیم و می خوانیم. آن را بر سر سفره هفت سین عید نوروز قرار می دهیم و با غزلی از آن، سال نوی خود را آغاز می کنیم.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

آشفتگی های ذهنی «آلن دو باتن»

«آلن دو باتن» فیلسوف و نویسنده که کتاب‌های «جستارهایی در باب عشق» و «تسلی‌بخشی‌های فلسفه» او طرفداران زیادی دارد، یادداشتی را درباره آشفتگی ذهنی خود و دلیل نویسنده شدنش برای «گاردین» نوشته که در ادامه می‌خوانید.
۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

بدون فاکنر و داستایفسکی نمی‌توان چیزی نوشت

نام لسلو کراسناهورکایی (متولد ۱۹۵۴- مجارستان) تا پیش از سال ۲۰۰۰، در کشورهای انگلیسی‌زبان (و حتی دیگر کشورهای جهان) تنها به واسطه فیلم‌های بلا تار شناخته می‌شد. همکاری این دو هموطن منجر به ساخت چندین فیلم طی سی سال گذشته شده و تعدادی از فیلم‌های بلا تار بر اساس رمان‌های کراسناهورکایی ساخته شده است.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رخ‌به‌رخ با رویای آزادی در دنیایی که آزاد است

اسماعیل کاداره، نویسنده آلبانیایی گمنامی بود که راه صدساله شهرت و افتخار را یک‌شبه طی کرد وقتی در زمستان ١٩٧٠ رمان درخشان «ژنرال ارتش مرده» به دنیا عرضه شد، انگار به یک‌باره چشم جهانیان به نویسنده‌ای باز شد که تا دیروز در گمنامی محض می‌زیست.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«شرلی جکسُن»، جادوی گوتیک آمریکایی

شرلی جکسُن در تاریخ ادبیات جهان با داستان کوتاه «لاتاری» (قرعه‌کشی یا بخت‌آزمایی) شناخته می‌شود؛ داستانی که در سال ۱۹۴۸ در نیویورکر منتشر شد و بعدها در مجموعه‌ای به همین نام چاپ شد.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

فردریک بَکمن از «مردی به نام اُوِه» می‌گوید

فردریک بَکمن، حالا همچون دیگر نویسنده هموطنش یوناس یوناسُن و رمانش «پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد»، یک‌شبه، ره صدساله را با «مردی به نام اُوِه» پیموده است؛ کتابی که بلافاصله بعد از انتشارش و فروش میلیونی‌اش به بیش از سی زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شد.
۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نویسنده ای که غم نان ندارد، نویسنده نیست!

مسأله معیشت، مسأله ناگزیر تمام جوامع بشری در تمامی دوران‌هاست. معیشت و تبعات آن به صورت مستقیم در ادبیات و کیفیت زندگی نویسندگان تأثیر می‌گذارد.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

تردید، مرگ و تنهایی در نمایشنامه های احمدرضا احمدی

«نمایشنامه‌های شاعر» احتمالا بهترین عنوانی است كه برای نمایشنامه‌های احمدرضا احمدی انتخاب شده است.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ابراهیم گلستان و مکتب شکسپیر (2)

«لطف بخشش»، از معروف‌ترین عباراتِ شكسپیر عنوان كتابی است نوشته پیتر بروك با ترجمه حمید احیاء، كتاب از نُه مقاله، هر یك با عنوان و ایده‌ای جدا، شكل گرفته است كه روایت پیتر بروك، كارگردان مطرح قرن بیستم و بعد از آن است از اجراها و تجربیات و دركل مواجهه خود با آثار شكسپیر.
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب «بیماری»؛ یک تجربه متفاوت

آیا به خاطر دارید آخرین باری که به چشم، گوش، کلیه یا کبدتان فکر کرده اید کی بوده است؟ یا چه زمان کنجکاو شدید تعداد گلبول های قرمز خونتان را بدانید؟ یا روزی که توجه تان به اعضایی مثل تیرویید یا لوزالمعده در بدنتان جلب شد کی، کجا و به چه دلیل بود؟
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

محمد شمس لنگرودی: جهان به سمت عوام‌زدگی می‌رود

شمس لنگرودي شاعري است كه به خوبي تغييرات جهان را مي‌بيند و مي‌پذيرد. هرچند كه ديگر مانند گذشته خوش‌بين نيست و بر جبين اين كشتي، نوري نمي‌بيند با اين حال چيزي از شكوه و زيبايي زندگي در نظرش كم نشده.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (116)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی کوتاه از نویسنده و شاعر لبنانی «غاده السمان»، کتابی درباره میخائیل باختین فیلسوف ومنتقد ادبی روس، رمانی از ادبیات ژاپن و... آشنا شوید.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ابراهیم گلستان و مکتب شکسپیر (1)

چهارصد سال پیش شکسپیر برجسته‌ترین شاعر و گوینده در زبان انگلیسی مرد. او را بزرگ‌ترین نویسنده، حتی آفریننده انسان نو در ادبیات جهانی خوانده‌اند. بار اولی که اتفاق افتاد من کلمه «شکسپیر» ‌را ببینم و بشناسم کمی پس از وقتی بود که خواندن در زبان مادری خودم را که فارسی است یاد گرفتم.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

در ستایش کمیسر مگره، ژرژ سیمنون و ادبیات پلیسی

کمیسر مگره احتمالا اولین شخصیت در رمان‌های پلیسی و کارآگاهی اروپایی بود که پوسته کلاسیک یک کارآگاه انگلیسی را می‌شکست. گذشته از یکی دو تجربه کوتاه‌مدت ادگار آلن پو، ژول ورن و دیگران سنت کارآگاهی‌نویسی در ادبیات جهان اساسا سنتی انگلیسی است.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ای‌بوک و رمان الکترونیک، قاتلان کتاب های کاغذی؟!

بحث ما درباره‌ تقابل دو گروه است. عده‌اي معتقد هستند حضور اي‌بوك‌ها و كتاب‌هاي الكترونيك باعث نابودي كتاب كاغذي خواهد شد و عده‌اي ديگر اعتقادي به اين ماجرا ندارند. حتی امروز مي‌بينيد كه خيلي از رمان‌ها هم به اين سرنوشت دچار شده‌اند. در هر حال هر دو سمت قضيه، طرفداران سرسختي دارند.
۱۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

این رمان یک فیل است!

«پل آستر» داستان‌نویس مشهور آمریکایی در مصاحبه خود از آمریکای پس از «ترامپ» و چاپ مهم‌ترین کتاب عمرش در ۷۰ سالگی می‌گوید.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ایرانیان این روز ها کدام کتاب ها را می خوانند؟

با شروع ماه بهمن، جدول پرفروش‌های کتاب نیز تغییراتی نسبت به قبل داشته است. برخلاف هفته‌های پیش که کتاب‌هایی با موضوعات مختلف علوم انسانی در صدر جدول پرفروش‌ها بودند، در این مدت، سه رمان، عنوان پرفروش‌ترین‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب نویسی به سبک «سینماگران بزرگ»

«هنوز هم این نظر، هرچند کمی با ابهام، کاملاً رایج است که نقد و نظریه فیلم به گونه‌ای که امروز می‌شناسیم- و حتی فیلمسازی هم- تقریباً همه چیزِ خود را به نقد فیلمِ فرانسوی‌ها در دوره‌ای که از 1945 آغاز می‌شود و بویژه به دستاوردهای مجله کایه دو سینما که از 1951 راه افتاد، مدیون است»
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

هوشنگ مرادی كرمانی: نوشته‌هايم نه خوب می كند، نه می كشد!

از همان چند دقيقه آغازين گفت‌وگو، «مجيد» درونش با شيطنت و بازيگوشي خود را نشان مي‌دهد. كودك درون هوشنگ مرادي كرماني، «مجيد» است به همان اندازه با نمك، شوخ و شنگ و شيرين. با همان طنازي‌ها، بلبل زباني‌ها و البته به همان اندازه رو راست و صادق.
۱۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (115)

در این شماره از خواندنی ها با اولین رمان ایتالو کالوینو، مجموعه داستان جدیدی از علی اشرف درویشیان، رمانی از ناظم حکمت شاعر مشهور ترک و ... آشنا شوید.
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

دغدغه‌های دائمی این نسل شورشی

درباره رمان «در جاده» نوشته جک کِروآک گفته‌اند این کتاب یکی از 25 کتابی است که باید تا قبل از 25 سالگی خواند. اگرچه این رمان با تاخیری 60 ساله در ایران به چاپ رسید، اما جای خالی آن در بین کتاب‌های فارسی و علاقه‌مندان نسل بیت خالی بود.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

همه انسان ها با هم برابرند، اما بعضی ها برابرترند

آقای ف. الف نویسنده ای به نام جورج اورول را از وقتی می شناسد که مشتری سمج و پولداری برای شماره تلفن همراهش پیدا شده است؛ شماره ای که یادآور یکی از مهم ترین رمان های این نویسنده سوسیالیست متولد هند است. کاملا درست حدس زده اید. نام کتاب «1984» است و حدود هفتاد سال از زمان نگارشش می گذرد.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

برخی نویسنده‌ها فقط تایپیست‌های حرفه‌ای هستند

رومن کاپوتی (۱۹۲۴-۱۹۸۴)، در دو دنیای غیرداستانی و داستانی مدام در حرکت بود: چه در نوشتن (ادبیات و سینما) و چه در زندگی واقعی‌اش. و همین شد که مبدع سبکی شد که او را از دیگر نویسنده‌ها متمایز کرد؛ نابغه‌ای که از همان کودکی می‌دانست باید نویسنده شود و تنها راه تقویت تکنیک را نوشتن می‌دانست: «نوشتن هم مثل نقاشی از قوانین پرسپکتیو، نور و سایه پیروی می‌کند.
۲۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اولین کتابی که خواندم؛ از زبان بزرگان ادبیات و اندیشه (3)

رمانی که باعث شد ذهنم برای نوشتن تلنگری بخورد: «خوشه های خشم»، اثر جان اشتاین بک بود. این کتاب خواننده را وارد فضایی می کرد که برای من خیلی عجیب و غریب بود.
۲۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کدام کتاب‌ها پس از «ترامپ» پرفروش شدند؟

پیروز شدن «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا طی همین مدت کوتاه، به شدت روی بازار کتاب این کشور تاثیر گذاشته و موجب افزایش قابل تامل فروش آثار ضدآرمانشهری همچون «۱۹۸۴» و «فارنهایت ۴۵۱» و همچنین آثار خود «ترامپ» شده است.
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چند روايت از آثار صادق چوبک

از صادق چوبک چند کتاب اخیرا در نشر نگاه بازچاپ شده است. یکی، رمان مطرح او «تنگسیر» و دیگری مجموعه‌ای از قصه‌های کوتاهِ او که هیچ کم از رمان‌های شاهکارش، «تنگسیر» و «سنگ صبور» ندارد.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (114)

در این شماره از خواندنی ها با اثری از ژاک دریدا فیلسوف مشهور فرانسوی، رمانی پلیسی از روت رندل، مجموعه داستانی طنز و... آشنا شوید.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

داستان هایی جنایی به سردی و تاریکی زمستان

به جای این که در روزهای سرد زمستانی افسردگی بگیرید و دائم از سرما شکایت کنید از این داستان ها که در روزهای سرد و تاریک رخ داده اند الهام بگیرید.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

با «هنر» و «ادبیات» چرخ های زندگی مان بهتر می چرخد

در تاریخ هنر و ادبیات جهان، همیشه بر سر اینکه مخاطب کجای اثر هنری یا ادبی قرار می‌گیرد (یا دارد) مباحثه بوده است. نظریه‌های گوناگونی هم طی قرون گذشته در این زمینه ارائه و طرح شده است؛ از مرگ مولف تا مرگ مخاطب تا مواردی دیگر.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

الیاس کانتی؛ نویسنده ای که حد و مرز نمی شناسد

الیاس کانتی، نویسنده چندفرهنگی-چندزبانی است که در گستره مرزهای سیاسی یک کشور خاص تعریف نمی‌شود: او را می‌توان در گستره فرهنگی-زبانی بلغاری، انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، و حتی فراتر از این مرزهای سیاسی و فرهنگی و زبانی قرار داد.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

راز و رمز آثار ادبی «شاهرخ مسکوب»

«مسکوب اقلیم حضور بود، او از آثارش بزرگ‌تر بود.» این را داریوش شایگان در وصف شاهرخ مسکوب گفته است. چنین توصیفی را اگر از متن معمول و متداول یک تعارف یا اظهار محبت دوستی به دوست دیگر جدا کنیم و در متن زندگی و آثار خود مسکوب بخوانیم به معنایی متفاوت‌تر از معنای ظاهری و دم‌دستی آن می‌رسیم؛ به اینکه آری، شاهرخ مسکوب به‌راستی بزرگ‌تر از آثارش بوده است.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

زندگی سرباز جنگ زده آمریکایی روی لبه تیغ

ویلیام سامر‌ست موام به‌رغم زندگی سخت عمری طولانی کرد. سختی زندگی‌اش به زمان کودکی و نوجوانی‌اش برمی‌گشت.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اولین کتابی که خواندم؛ از زبان بزرگان ادبیات و اندیشه (2)

اولین کتابی که خواندم امیرارسلان نامدار بود. آن موقع کلاس چهارم ابتدایی بودم. وقتی پدرم فهمید کتاب امیرارسلان را می خوانم، می خواست مانع خواندن ام شود. چون فکر می کرد هر کس این کتاب را بخواند آواره می شود.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مهاتما گاندی؛ کودک گیج، قهرمان جهانی

گفت و گو با غلامعلی کشانی درباره کتاب «گاندی: گونه ای زندگی» نوشته کریشنا کری پالانی که روایتی است از زندگی و شیوه فکری و رفتاری مهاتما گاندی.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نویسندگی در ایران نیش و نوش است

«هیچ کس داستان ما را باور نخواهد کرد، هیچ کس» این جمله‌ای است که اگر کتاب «لم یزرع» محمد رضا بایرامی، برنده جایزه ادبی جلال در بخش رمان را خوانده باشید حداقل چند مرتبه‌ای به آن برخورد کرده اید
۲۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

شیفته داستان این کتاب ها خواهید شد

کتاب ها متفاوت هستند. بعضی از آن ها وقتی به صفحه آخر کتاب می رسید به سرعت فراموش می شوند ولی بعضی از کتاب ها مدت ها در ذهن باقی می مانند و ذهن تان را با موضوع کتاب درگیر می کنند.
۲۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ترانه سرای اجتماعی از ترسِ سانسور دلشوره دارد

می‌گوید شاعر باید فرزند زمانه خویش باشد. بایدی که از زبان غزلسرا و ترانه‌سرای شناخته‌شده بیرون می‌آید، امری نیست، امری است لازم برای خلق هنری که می‌تواند در میان مردم زیست خود را آغاز کند و همراه و همگام‌شان شود.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چگونه رمان های بزرگ تبدیل به فیلم های ماندگار می شوند؟

دو كانال بيشتر نداشتيم. یادت هست؟ آن روزها واقعيت جهان ما همین دو شبکه بود اما تخيل، جهاني داشت به گستره‌ داستان‌هاي بزرگي چون «پينوكيو»، «سفرهاي گاليور»، «ماجراهاي هكلبري‌فين»، «تام ساير»،‌ «سفر به دور دنيا در هشتاد روز»، «شازده كوچولو»، «حنا دختري در مزرعه» (١)، «مهاجران»(٢) و... تمام نمونه‌هايي كه مثال زدم اقتباس‌هايي هستند از كتاب‌هاي داستاني بزرگ و كوچك دنيا.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج