ساختمان پزشکان

هفت شخصیت منفی ماندگار در داستان‌ها

جوکر در «بتمن» نوشته بیل فینگر، باب کین و جری رابینسون؛ باب کین در سال 1940 اولین جلد از کتاب های مصور «بتمن» را روانه بازار کرد و به این ترتیب «جوکر»، این جنایتکار خیالی، متولد شد. هر چند آن زمان شخصیتی منفی بود اما هنوز آنقدرها سر زبان نیفتاده بود.
۱۳ ساعت پیش
ادبیات و اندیشه

کارولین کراسکری؛ یک ارتباط امریکایی-ایرانی در ادبیات

گفت و گو با کارولین کراسکری، مترجم امریکایی که آثار تعدادی از نویسندگان ایرانی را به انگلیسی ترجمه کرده است.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

شخصیت‌های محبوب داستانی، از «شازده کوچولو» تا «ژان وال ژان»

«شازده کوچولو» یکی از مهم ترین آثار اگزوپری به شمار می رود و در قرن اخیر سومین کتاب پرخواننده جهان بوده است. جالب اینجاست بدانید ماجرا از حادثه ای واقعی گرفته شده که در دل شن های صحرای موریتانی برای او روی داد.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

۱۰ رمان برتر ۲۰۱۷ به انتخاب مجله تایمز

هر ساله با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، مجلات و روزنامه ‌های مختلف خارجی فهرستی از بهترین ‌های آثار داستانی، غیرداستانی و ادبیات کودک چاپ شده در آن سال را معرفی می ‌کنند.
۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (142)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی از پتر هاندکه، سرگذشت جاسوسی از کره شمالی،نامه های پرویز شاپور به پسرش و... آشنا شوید.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب «زن در ریگ روان»؛ زندگی سیزیف وار در گودال

نگاهی به کتاب «زن در ریگ روان» نوشته کوبو آبه؛ تفکری که پشت این روایت در جریان است نشئت گرفته از تفکر و ناخودآگاه نویسنده ای است که در بستر شرایط تلخ جنگ جهانی دوم زیسته است.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

داستان نویس‌های معروف سوژه هایشان را از کجا می‌آورند؟

خیلی از نویسنده ها با افتخار اعلام می کنند که فلان شخصیت کتاب را از روی فلان شخصیت آشنایشان ساخته اند و آن یکی صحنه را از روی یک تجربه شخصی. حالا بیشتر استادان داستان نویسی توصیه می کنند که تجربه های شخصی تان را جدی بگیرید
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رمان «وقت سایه ها»؛ داستان نویسیِ مدرن در فضایی روستایی

گفت و گو با محمود فلکی درباره «وقت سایه ها»؛ رمانی که در فضایی روستایی می گذرد اما مولفه های داستان نویسی مدرن به روشنی در آن دیده می شود.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گفت‌ و گو با «امیرحسین چهلتن» درباره نویسندگی و زندگی

شاگرد ممتاز رشته ریاضی كه شعر می‌گفت و در ١٠ سالگی و در یك كتابچه قرضی چند داستان كوتاه و بلند نوشته بود، در ١٨سالگی برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی برق وارد دانشگاه شد و در دوران دانشجویی دو مجموعه داستان منتشر كرد.
۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

صادق ممقلی، شرلوک و دیگران

اولین داستان پلیسی امروزی بیست سال بعد از ترجمه شرلوک، یعنی در شهریور 1304 نوشته و چاپ شد، با این عنوان: داروغه اصفهان، شرلوک هلمس ایران.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

فوکو در «جنون و تمدن» چه می گوید؟

فوکو استدلال می کند که پزشکی و روانپزشکی مدرن از شنیدن صدای مجانین و صدای غیرعقلانی عاجزند، به زعم فوکو روانپزشکی و روانکاوی هیچ کدام مجالی به شنیدن «غیرعقلانی» نمی دهند.
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خانم مارپل، پیردختری با نماد هویت‌طلبی زنانه

پیردختر شصت و پنج ساله تنهایی که روی صندلی راحتی می نشست و هیچ قتل و جنایتی آرامشش را خدشه دار نمی کرد.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

شیوا مقانلو؛ شمایل یک زن شرقی

شیوا مقانلو فارغ‌التحصیل رشته سینما از دانشکده هنر، کارشناسی ارشد از دانشکده سینما و تئاتر و فارغ‌التحصیل دکترای رشته فلسفه هنر است. او از مترجمانی است که با فکر و تأمل و شناخت نسبت به زبان مقصد سراغ ادبیات جهان رفته است.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ده شب شعرخوانی و سخنرانی علیه دیکتاتور

گفت و گو با محمدحسین خسروپناه به مناسبت انتشار کتاب «شب های نویسندگان و شاعران ایران» که به آن ده شب مشهور شعرخوانی و سخنرانی در انستیتو گوته در مهر 1356 اختصاص دارد.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (141)

در این شماره از خواندنی ها با ترجمه جدیدی از ریچارد سوم شکسپیر، رمانی از اوژن یونسکو، داستانی از پاتریک مودیانو و... آشنا شوید.
۱۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

امیلی نوتوم: جز نویسندگی کار دیگری بلد نیستم

املی نوتوم سال 1967 در شهر کوبه در ژاپن به دنیا آمد. خانواده او از نجیب زادگان بلژیک بودند. او که دختر سفیر بلژیک بود، دوران کودکی خود را به دلیل ماموریت های پدرش، در سفرهای مداوم از چین تا میانمار و از آنجا تا آمریکا سپری کرد.
۱۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«ر. اعتمادی»؛ عاشق پیشه‌ی ممنوع القلم

«ر. اعتمادی» (رجبعلی اعتمادی)(1312)؛ رمان‌نویس مردم، رمان‌نویس عشق‌های ممنوعه، چهره‌ای که نسل‌های مختلف با آثار او عاشق شدند، گریستند، ایستادند، داستان‌خواندن آموختند و داستان‌نوشتن یاد گرفتند.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گفت و گو با سعید مدنی درباره‌ی «جامعه شناسی روسپی گری»

گفت و گو با سعید مدنی به مناسبت انتشار ویراست تازه ای از کتاب «جامعه شناسی روسپی گری» کتابی که می توان آن را جمع بندی تمام مطالعات تاکنون انجام شده درباره تن فروشی دانست.
۱۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«بوف کور» در زمانی که هدایت ممنوع القلم بود...

جهانگیر هدایت برادرزاده صادق هدایت است و حدود نیم قرن است نماینده رسمی وراث هدایت است برای پیگیری و نظارت بر چاپ و نشر آثار او. در تمام 80 سالی که از انتشار رمان «بوف کور» می گذرد این کتاب تنها یک بار بعد از سال های انقلاب اسلامی مجوز رسمی قانونی داشته است. اوضاع «بوف کور» در سال های قبل از انقلاب هم بی حاشیه نبوده است.
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سام شپرد؛ نویسنده طبقه‌ گرسنه

شپرد قلمی تهاجمی دارد، درست مانند یک گاوچران آمریکایی وقتی میان میدان است. برای همین اینگونه تهاجمی درباره او نوشتن را شروع کردم، بی‌مقدمه و تفصیل.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

عادت‌های خاص نویسندگان مشهور

یک جوری جا افتاده است که نویسنده‌ها آدم‌های عجیب و غریبی هستند، آدم‌هایی که ممکن است تمام روز توی اتاق‌های در بسته با خودشان حرف بزنند. باید بگویم که این حالت ها ممکن است برای خیلی ها اتفاق بیفتد.
۲۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چرا روشنفکران با «قیصر امین پور» میانه ای ندارند؟

با وجود افزایش روزانه انواع پیام های فضای مجازی درباره رعایت اخلاق انسانی، شاید هیچ چیز به اندازه بدنام کردن دیگران به انسان ها لذت نمی بخشد. بهانه های این بدنام کردن کم نیست: تفاوت داشتن، تنهابودن، عاشق بودن، شاعر بودن و حتی داشتن موی بلند. این که آیا جامعه روشنفکری ایران توانسته اخلاق حرفه ای را رعایت کند، موضوع بحث خوابگاه های دانشجویی است.
۲۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (140)

در این شماره از خواندنی ها با رمان جدید نویسنده «مردی به نام اوه»، اثر طنز درباره فلسفه زندگی، ترجمه جدیدی از رمان پوست و... آشنا شوید.
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چگونه باید نیچه خواند؟

نیچه از مهم ترین متفکرانی است که تاریخ تفکر به خود دیده، اما در ایران به سرنوشتی غریب و تا حدودی تراژیک دچار شده است. به گونه ای که علیرغم ترجمه اکثر آثار وی به فارسی، تا به حدی با کج فهمی ها و برداشت های سطحی مواجه شده که امروزه آشنایی با تفکرات او را به تعداد محدودی جمله قصار شبه ادبی- فلسفی تقلیل داده اند.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گفت و گو با «سروش صحتِ» کتاب باز و نویسنده

سروش صحت را بیشتر به عنوان کارگردان سریال های طنز موفق تلویزیونی می شناسیم. کارگردانی که بدون مقدمه چینی خاص، همراه با چاشنی فانتزی، مخاطب را سرگرم سریال هایش می کند و لا به لای کمدی، انتقاد هم می کند.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رمز و راز غول های ادبیات ژاپن و ویژگی های آثارشان

ادبیات ژاپن از دیرباز شهرت و اهمیتی جهانی داشته و ژاپنی ها در بین سایر کشورهای شرقی، گوی موفقیت را در خلق آثار مهم ادبی از دیگر مدعیان ربوده اند.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ژوزه ساراماگو؛ راوی کوری و بینایی

ژوزه ساراماگو، نویسنده پرتغالی که در ۱۶ نوامبر ۱۹۲۲ به دنیا آمد، مشهورترین چهره ادبیات پرتغال است و اولین نویسنده پرتغالی-زبان است که موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد.
۲۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کدام چاپ از «حافظ» را بخوانیم؟

چاپ های مختلفی از دیوان حافظ در بازار کتاب وجود دارد؛ واقعا این همه اختلاف در ثبت و ضبط ابیات از کجا آمده اند و ما باید به کدام تصحیح اعتماد کنیم.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

جدیدترین‌های بازار کتاب برای کتاب خوان‌ها

ترجمه کتاب‌های «هزارتوی آزمون‌های دشوار» از میرچا الیاده، «بازجویی از صدام» از جان نیکسون و «خودکامگی» از تیموتی اسنایدر به همراه «آن‌سوی اُتیسم» از صدیقه فراهانی به تازگی راهی بازار شده‌اند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (139)

در این شماره از خواندنی ها با زندگی نامه ی خودنوشت احمد زیدآبادی، رمانی از ادبیات مجارستان، ماجرای فراری از کره شمالی و... آشنا شوید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

«الیف شافاک» در آخرین رمانش چه می‌گوید؟

الیف شافاک نویسنده ترک‌تبار که رمان ملت عشق‌ او در سال‌های اخیر حسابی سروصدا کرده و در ایران هم مثل خیلی جاهای دیگر جزو پرفروش‌‌ترین‌ها شده، رمان‌هایش را به سه زبان انگلیسی، ترکی و فرانسوی منتشر کرده است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

رولان بارت؛ متاسفم آقای نویسنده!

۱۰۲ سال پیش در چنین روزی رولان بارت زاده شد و به شکل وصف‌ناپذیری هنوز هم با ماست. این منتقد فرانسوی و پیشگام در مطالعه نمادها و نشانه‌ها، می‌توانست همه چیز را مثل یک متن بخواند؛ از رمان تا کُشتی و عکاسی و ما هر روز بدون آنکه بدانیم از متدهای او برای فهم دنیای اطرافمان استفاده می‌کنیم.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

شاعر پرطرفدار امروز، از شعر و شاعری می‌گوید

گروس عبدالملکیان یکی از پرطرفدارترین شعرای روزگار ما است. شاید یکی از پرخواننده‌ترین شاعران فارسی امروز؛ با کتاب‌هایی چون پرنده پنهان، رنگ‌های رفته دنیا، سطرها در تاریکی جا عوض می‌کنند؛ پذیرفتن و حفره‌ها؛ که آثارش تاکنون به چند زبان مختلف ازجمله انگلیسی، فرانسوی، ترکی، آلمانی، اسپانیایی، عربی و کردی ترجمه شده است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

شکسته نویسی در شبکه های اجتماعی، مصیبت زبان فارسی

کاستی های شکسته نویسی را شاید بشود به هر سبب نادیده گرفت یا کم اهمیت انگاشت، اما از پیامدهای زیانبار رواج بی رویه شکسته نویسی در شبکه های اجتماعی نمی شود گذشت.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

سموم مورد استفاده در کتاب های آگاتا کریستی

«آگاتا کریستی» (1890-1976) ملقب به ملکه جنایت رکورد موفق ترین رمان نویس در تمام ادوار را در کتاب رکوردهای گینس به خود اختصاص داده است. همچنین او طولانی ترین نمایشنامه تاریخ با نام «تله موش» (The Mousetrap) را نوشته و به عنوان یک جنایی نویس، نه تنها خالق «هرکول پوآروی بزرگ» است، بلکه به خاطر خلق «خانم مارپل» هم شناخته می شود.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

چرا هوشنگ مرادی کرمانی در روزگار ما نویسنده مهمی است؟

هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده ای 72 ساله از شهر سیرچ کرمان است. اگر از او بپرسید مهم ترین چیزی که از دوران کودکی اش در داستان های او بازتاب پیدا کرده چه چیزی است بدون شک به شما خواهد گفت فقر.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

سرنوشت «مارگارت میچل»، نویسنده‌ی بربادرفته

در ۸ نوامبر ۱۹۰۰ یعنی دقیقا ۱۱۷ سال پیش، مارگارت میچل در آتلانتای جورجیا به دنیا آمد. اگرچه میچل تنها یک رمان منتشر کرد، اما با برنده‌ شدن جایزه پولیتزر که معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در امریکاست، او تبدیل به یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان جنوب امریکا شد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

روزی که چرنوبیل باورها را دگرگون کرد

وقتی آکادمی نوبل اعلام کرد جایزه نوبل ادبیات را به سوتلانا آلکسیویچ، نویسنده 69 ساله بلاروسی می‌دهد، بسیاری از ساکنان کشورهای اروپای شرقی خوشحالی کردند. روسیه این انتخاب را به آلکسیویچ تبریک گفت، اما از بلاروس هیچ صدایی درنیامد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (138)

در این شماره از خواندنی ها با مصاحبه مفصل آیدا درباره شاملو،رمانی تازه از ادبیات فرانسه، بازجویی صدام و... آشنا شوید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

روزگار روزنامه‌نگار از زبان «بهروز بهزادی»

دکتر بهروز بهزادی که چهار دهه فعالیت او در مطبوعات از او روزنامه‌نگاری مجرب ساخته. در کنار تجربه، به نیک‌نامی هم معروف است، چون در این سال‌ها روزنامه‌نگارانی آمدند و رفتند که روزنامه را پلکان ترقی خود می‌دیدند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

اولین آثار بزرگان ادبیات معاصر فارسی

مقایسه خود با دیگری کار خوبی است؛ زندگی و تلاش های هر کس زمان خاصی ثمره می دهد. بعضی ها حتی بعد از مرگ مشهور می شوند و آثارشان به چشم می آید. اما بعضی ها هم از همان جوانی میوه تلاش هایشان را می خورند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

عاشقانه‌های «گونتر گراس»، در شعرهای سیاسی!

نیم نگاهی انداخته ایم به دو شعر سیاسی گونتر گراس. «رسوایی اروپا» و «آنچه باید گفت»*. گونتر گراس به واسطه رمان هایش در ایران بسیار شناخته شده است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (137)

در این شماره از خواندنی ها با زندگی نامه دکتر اکبر اعتماد، بنیان گذار سازمان انرژی اتمی، داستانی از ادبیات ارمنی، رمانی از ادبیات ایتالیا و... آشنا شوید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

زیستن زندگی به روایت «ایشی گورو»

«کازئویوشی ایشی گورو» دوهفته پیش، نوبل ادبیات را ازآن خودکرد.درست درهمان روزی که این موضوع اعلام شد،جدیدترین اثراو که مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه وی است، با ترجمه علیرضاکیوانی نژاد از سوی نشر چشمه به بازار آمده بود
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

جواد مجابی از شعر و شاعری می‌گوید

وارد کوی نویسندگان که شدم نیاز چندانی به پرس و جو برای پیدا کردن خانه‌اش نبود؛ استاد جواد مجابی، مردی که سال هاست به این شهرک نقل مکان کرده و همراه با ناستین جوادی، همسر نویسنده و هنرمندش در این خانه زندگی می‌کنند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج