ساختمان پزشکان

کدام نویسنده های ایرانی به آکادمی نوبل معرفی شده اند؟

چند سال است که محافل ادبی ایران از استحقاق ادبیات ایران برای دریافت جایزه نوبل ادبیات حرف می زنند و از نویسندگانی نام می برند که به گان شان شایسته دریافت این افتخار جهانی هستند.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

همه كتاب‌های آقای «ایشی گورو»

هرسال كه برنده جایزه نوبل ادبیات اعلام می‌شود؛ بازار كتاب‌های نویسنده در ایران هم داغ می‌شود و كتاب‌هایش چندین چاپ می‌خورند. امسال «كازو ایشی گورو» نویسنده ژاپنی- انگلیسی برنده این جایزه شد ...
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نگاهِ زیبایی شناسانه به زندان

قصد این نوشته، اشاره به وضعیت اصحاب اندیشه، نویسندگان و مترجمانی است که گرفتار زندان شدند و این تجربه، در نگاه و رویکرد آن ها به زندگی تاثیرگذار بود.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کازوئو ایشی گورو؛ نویسنده‌ای که با ایجاز تمام می‌نویسد

معرفی کازوئو ایشی گورو به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2017، برخلاف سال گذشته، با استقبال بسیاری از سوی اهالی ادبیات رو به رو شد؛ زیرا پیش از این هم ایشی گورو نویسنده شاخص و سرشناسی بود؛ همچنان که تمام آثار منشترشده اش در ایران نیز بارها به چاپ رسیده است.
۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (135)

در این شماره از خواندنی ها با اثری از ریچارد داوکینز زیست شناس برجسته بریتانیایی، رمانی از سال بلو، مجموعه داستان جدیدی از آنا گاوالدا و... آشنا شوید.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

معرفی کتاب: از افلاطونیان تا «اطلس ایران قبل از اسلام»

در این مطلب به معرفی 4 کتاب جدید بازار نشر می پردازیم. آخرین کتاب کریم مجتهدی برای آشنایی با جریان های افلاطونی و نوافلاطونی، «اطلس تاریخی ایران» شامل 450 سال آخر تاریخ ایران قبل از اسلام، یک کتاب عجیب در حوزه علوم انسانی یعنی «قانون اساسی زمینشهر» و مجموعه چهار مقاله از مرحوم نصر حامد ابوزید را برای شما در نظر گرفته ایم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب‌های درسی چطور نوشته شده اند؟

قصه، قصه کتاب هایی است که نوشته اند و ما خوانده ایم، به همین سادگی. برای نوشتن کتاب های تاریخ ادبیات و آرایه های ادبی و دستور زبان فارسی و... قرعه به نام چه کسانی افتاده و آن ها با چه معیارهایی کتاب هایشان را نوشته اند؟
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«علی باباچاهی» از وضعیت شعر امروز ایران می‌گوید

شعر از گذشته تا امروز به گونه ای با سرزمین ما عجین شده که اگر کسی در آن‌سوی جهان، هیچ چیز از ایران نداند، دست کم نام پرآوازه‌ترین شاعرانش را شنیده است. اگر نگاهی دقیق‌تر به تاريخ شعر ايران داشته باشیم، گنجینه عظیم پشت سر، شگفت زده‌مان می کند.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

من پرویز شاپورم، مبدع کاریکلماتور

پرویز شاپور 18 سال پیش در نیمه مردادی گرم در بیمارستان عیوض زاده درگذشت؛ بیمارستانی در خیابان شیخ هادی که نزدیک محل سکونتش بود.
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نقد رمان «تهرانی ها»؛ محبوب این روزهای کتابخون ها

فیلم پایان‌نامه رحمت حق‌وردی به خاطره کاترین مولر و پرنده‌هایش تقدیم شده است. در این فیلم سه‌دقیقه‌ای... دختر دوچرخه‌سواری در تمام طول فیلم از پشت‌سر تصویر شده است. طراحی ساده شخصیت فیلم همه بینندگان را به یاد کاترین مولر معروف می‌انداخت. دختر دوچرخه‌سوار از فضاهای جنگلی، شهری، اتوبان و... می‌گذرد و در تمام مدت دم‌اسبی‌اش تکان می‌خورد.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

زندگی شاعرانه در یک کافه‌ی مُرده

نطفه شعر نو در كافه‌ها بسته شد. روی همین صندلی‌ها كه اخوان لنگرودی شعرهای زیبایش را سروده است.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

شمس لنگرودی: تب شعر شاملو فروکش نکرده است

هفده سال از درگذشت احمد شاملو، شاعر بزرگ معاصر می گذرد و هنوز خود شاملو پدیده ای سیاسی است و این مجال برای نگاه نقادانه به شعرهایش را اندک می کند.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

حمله ناشران به «عشق»!

هجوم ناشران به کتابی که پرفروش می شود، موضوع تازه ای نیست اما جالب این است که کتاب «ملت عشق» نوشته الیف شفق (الیف شافاک) پیش از این هم ترجمه شده بود و در واقع از خیل ناشرانی که سراغ چاپ این کتاب رفتند، فقط انتشارات ققنوس توانست دور رقابت را از دیگران برباید؛ آن هم چند سال بعد از انتشار اولین ترجمه.
۱۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نویسندگانی که برنده نوبل نشدند، کارشان به کجا کشید؟

سال 1909 میلادی جایزه نوبل ادبیات به سلما لاگرلوف، نویسنده سوئدی، رسید و این در حالی بود که در همان سوئد نویسندگان بسیار پرکارتر و باسابقه تر و معروف تر از او وجود داشتند.
۱۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

راز زن موقرمزِ اورهان پاموک چیست؟

احتمالا با دیدن نقاشی روی جلد کتاب «زنی با موهای قرمز» خوانندگان از خود می پرسند این نقاشی که گویی با پاستل گچی ترسیم شده است، چه چیز را می رساند؟
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

درباره «فلسفه خرافات»؛ روشنفکرانی که وظایف‌شان را انجام ندادند!

گفت و گو با سید یحیی یثربی درباره کتاب «فلسفه خرافات»، باورهای غلط مردم و روشنفکرانی که می توانستند با خرافات مقابله کنند اما وظایف روشنفکرانه خود را انجام ندادند.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نوبل ادبیات امسال به چه کسی می‌رسد؟

همه‌ساله در این روزها صفحات هنری و ادبی نشریات معتبر دنیا پر می‌شوند از اخبار و شایعات و انواع و اقسام گمانه‌زنی‌ها درباره برندگان احتمالی معروف‌ترین، قیمتی‌ترین و البته مهمترین جایزه ادبی دنیا؛ نوبل. جایزه‌ای که هر نویسنده‌ای را می‌تواند از فرش به عرش رسانده و یک‌شبه در حق او کاری کند که با عمری تلاش نیز شاید به دست نیاید.
۱۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گفت‌ و گو با «جرج ساندرز»، نامزد جايزه‌ی من بوكر

نويسنده كتاب دهم دسامبر و استاد داستانِ كوتاه چندين بار دست به قلم برد تا اينكه سرانجام توانست رماني عجيب درباره لينكلن با نامِ «لينكلن در باردو» بنويسد.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

تاریخ ۵۰ سال قبل، از نگاه مطبوعات

مرداد سوزان سال 1332 که به پایان رسید، فصل خزان آزادی، نهادهای مدنی و مطبوعات فرا رسید. تا سال های بعد باید زمان می گذشت تا برخی از نشریات جانِ دوباره بگیرند.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ما ادبیاتی ها کجای کاریم؟

ادبیات ما در حالی که سرش به سوی ادبیات این جهانی و این زمانی است دمش لای تله جبر تاریخی- جغرافیایی گیر کرده است.
۱۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اسماعیل فصیح؛ ادیبی که از درخونگاه آمد

«وقتی من به دنیا آمدم، پدر و مادرم 10 تا فرزند زنده داشتند ولی می گفتند چند تا هم از بین رفته اند. یکی دو تا از بچه ها را که می دانم گوشه های پشت بام خانه بزرگ دفن کرده بودند و دیگر زحمت نکشیده بودند آنها را ببرند شاهزاده عبدالعظیم.»
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مهدی اخوان ثالث آزادی خواهی را چگونه روایت کرد؟

اندیشمندان اجتماعی نقش مهمی برای ادبیات به عنوان ابزار انتقال پیام در جامعه قائل شده اند.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

قرائت های لیبرال از عاشورا به کجا ختم می شود؟

پیش از آن که بپردازیم به پاسخ پرسش فوق، یادآور می شویم این عنوان برگرفته از سوال هولدرلین، شاعر آلمانی قرن نوزدهم است که می پرسد: «شاعران در زمانه عسرت به چه کار می آیند؟» حال، ملهم از این سوال، می توان پرسید و البته پرسیده اند که اگر حسین نماد انقلاب و قیام است، پس در دوره افول انقلاب ها و زمانه مرگ قیام ها و خروش ها، دیگر حسین به چه کار می آید؟
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

شعر، زبان حالات گوناگون بشر است

هنر از آنجا كه زاييده انديشه و احساس آدمي است، قدمتي به درازاي خلقت بشر دارد. اين ويژگي گوهر بي‌بديلي از وجوه عالي تمايز آدمي از نوع حيوان محسوب مي‌شود و از اين منظر، معجزه بزرگ آفرينش است كه خداوند به واسطه آن بر خود آفرين فرستاده و اين‌گونه بدان مباهات مي‌كند:«فتبارك‌ا... احسن الخالقين».
۲۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خانم مارپل 90 ساله شد

آگاتا کریستی در سال 1926 رمان «قتل راجر اکروید» را منتشر کرد. در این رمان پلیسی، دکتر شپارد خواهری به نام کارولین دارد. نامبرده از هرکول پوآرو که در همسایگی اش اقامت دارد، می خواهد که به او اجازه دهد به سهم خودش به تحقیق بپردازد. او را دختری سالمند و کنجکاو می یابیم که می خواهد به همه جا سر بکشد و در همه امور نظر بدهد.
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چرا از خواندن «آناتومی افسردگی» می توان لذت برد؟

نمی دانم برای شما هم پیش آمده که موقع بستن چمدان مسافرت، نتوانسته اید از خیر کتاب مورد علاقه تان بگذرید؟
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتابفروشی ۱۵۰ ساله تهران را بشناسید

کتابفروشی اسلامیه، یک مغازه پیر و خسته در خیابان ۱۵ خرداد است. این مکان ۱۵۰ سال است که چراغش را برای مشتری های کتابخوان خودش روشن نگهداشته است.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سرنوشت داستان ایرانی، بعد از مرگِ بزرگان

ادبیات ایران دوران دیگری را آغاز کرده است. برای این که بفهمیم کجا هستیم و به کدام سو می رویم، برای درک بهتر خودمان و دورانی که در آن به سر می بریم، باید ببینیم چه آثاری با و چه ویژگی هایی ما و موقعیتمان را از دوره های دیگر متمایز می کند.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«شعر کانکریت» چیست؟

با اسم خلاقیت می توان پشت هر کار متفاوتی پنهان شد و هرکس که پرسید: «چرا ما حرف هایت را نمی فهمیم؟» جواب داد چون من چند سالی زودتر از وقتی که باید، به دنیا آمده ام و شما معنای هنر خاصم را متوجه نمی شوید.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (134)

در این شماره از خواندنی ها با پژوهشی درباره ایدئالیسم آلمانی، رمانی از نویسنده ای عراقی، زندگی نامه توماس مان و خانواده اش و... آشنا شوید.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سوزان سونتاگ، همیشه در حال خواندن یا فکر کردن!

نویسندگانی که کلمه را بدل کرده باشند به خانه خود و کلمات برایشان به اندازه نفس کشیدن مهم باشد. سونتاگ یکی از این نویسنده هاست؛ یکی از کامل ترین ها؛ آدمی که اصلا شبیه آدم های دور و برش نیست؛ لحظه ای را انگار به تنبلی نگذرانده؛ همیشه در حال خواندن بوده یا در حال فکر کردن.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

زندگي، عشق‌ها و افكار «خورخه لوييس بورخس»

گلوريا لوپز لكوبا، روزنامه‌نگار آرژانتيني چند روز پيش از درگذشت خورخه لوييس بورخس با او گفت‌وگويي خودماني را ترتيب داد. اين مصاحبه دريچه‌اي به زندگي، عشق‌ها و افكار اين نويسنده آرژانتيني در مورد آثار و كشورش در اواخر عمرش باز مي‌كند.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سَرَکی به دنیای کتاب نویسی دیکتاتورها

آن روی چهره حاکمان مستبد؛ کسانی که در خلوتشان دست به قلم می شدند و هم خاطره می نوشتند و هم رمان های عاشقانه.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

پرفروش ترین کتاب ها در طول تاریخ (5)

در این مطلب قصد داریم پرفروش ترین کتاب ها یا رمان ها در سرتاسر دنیا در دهه ها و قرن های اخیر را برایتان معرفی کنیم. این معیار که غالب جوامع مختلف در نسل های مختلف، یک کتاب را پسندیده باشند قطعا یکی از بهترین و معتبرترین لیست های «کتاب های واجب برای خواندن» را شکل خواهد داد.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

بررسی «قصه ها و افسانه ها» لئوناردو داوینچی

درباره کتاب «قصه ها و افسانه ها» نوشته لئوناردو داوینچی با ترجمه لیلی گلستان یا آنچه در مورد قرون وسطی می خواستید بدانید، ولی خجالت می کشیدید بپرسید.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«خون انار گردن پاییز است»؛ تازه‌ترین کتاب خانم مجری

حضور سلبریتی ها در ادبیات اتفاق جدیدی نیست. مسئله ای که باعث رونق فضای نشر و کتاب می شود و معمولا شهرت سلبریتی ها در مدیوم دیگر منجر به استقبال از کتاب هایی که نام آنها روی جلد است، می شود.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

زوال قاجار در شازده احتجاب و دایی جان ناپلئون

در کنار تحولات فکری، تغییرات ساختارهای اجتماعی نیز در پیدایش رمان نقش عمده ای داشتند. ساختار اجتماعی قدرت که در دست خاندان های اشرافی و مالکان بود، به تدریج با قدرت یافتن طبقه متوسط دگرگون شد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

گفت و گوی منتشر نشده با «سیمین بهبهانی»

گفت و گوی منتشر نشده با زنده یاد سیمین بهبهانی درباره شعر و غزل و ترانه؛ به اضافه مرور خاطراتی از جلال آل احمد و سیمین دانشور و حسین منزوی و یادی از برنامه گل ها.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

مایاکوفسکی؛ شاعر عجیب و غریب روس ها

شاید از بین شاعران روس در ایران، یک نفر از همه مشهورتر باشد؛ ولادیمیر مایاکوفسکی.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (133)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی جدید از ادبیات فرانسه، زندگی نامه نویسنده مشهور ادبیات پلیسی آگاتا کریستی، ترجمه جدیدی از اثر کلاسیک جرج الیوت «آسیاب رودخانه ی فلاس» و... آشنا شوید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

گفت و گو با «حسن میرعابدینی» درباره‌ی رمان «دایی جان ناپلئون»

رمان در ذهنم جا خوش کرد، به طوری که صد سال داستان نویسی ایران حاوی یکی از معدود نقدهایی شد که تا سال ها پس از انتشار کتاب، بر آن نوشته شده بود.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

آلدوس هاکسلی و «دنیای قشنگ نو» که کهنه نمی شود

در دنیای ادبیات آثار زیادی هستند که هنوز در کشور ما ترجمه نشده اند و همین باعث شده شناخت از بعضی نویسنده ها محدود به یک یا دو اثر آن ها باشد. «آلدوس لئونارد هاکسلی» یکی از آن هاست.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

مهم ترین شارحان اروپایی «نیچه»

هر فهرستی از فلاسفه بزرگ که حاوی نام نیچه نباشد، فهرست ناقصی به شمار می آید. فیلسوفی که از ذهنی چالاک برخوردار بود و بی ایمانی فرهنگ مغرب زمین را صراحتا فریاد کشید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

آدولف؛ رمانی دقیق درباره «عشق»

درباره کتاب آدولف نوشته بنژامن کنستان با ترجمه مینو مشیری؛ آدولف رمانی است درباره عشق و آن قدردقیق است که از همان زمان شبهه ای جدی وجود داشت که درباره زندگی شخصی خود نویسنده باشد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

«مارکسیسم و فلسفه»؛ کتابی برای بازگشت به مارکس

گفت و گو با اکبر معصوم بیگی درباره کتاب «مارکسیسم و فلسفه» الکس کالینیکوس که نشر بوتیمار به تازگی ویراست تازه ای از آن منتشر کرده است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج