پلنگ‌های کافکا؛ درباره یک نویسنده بی تکرار

گفت و گو با ناصر غیاثی درباره ترجمه اش از «پلنگ های کافکا»ی موآسیر اسکلیر، داستانی با طنز و تخیلی درخشان که فرانتس کافکا یکی از شخصیت هایش است.
۱۸ ساعت پیش
ادبیات و اندیشه

اومبرتو اکو؛ مردی که زیاد می‌دانست

یک سال از درگذشت اومبرتو گذشت. وقتی درباره اومبرتو اکو صحبت می‌کنیم باید این نکته را به یاد داشته باشیم که او هرچند به‌عنوان یک نویسنده شناخته‌ شده بود ولی در زمینه‌های متعدد دیگر نیز فعالیت می‌کرد.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

هاینریش بُل؛ غول‌ شورشی آلمانی

هانس ورنر ریشتر، نویسنده و روزنامه‌نگار آلمانی، در پاسخ به این سؤال که بعد از جنگ جهانی دوم او و دوستانش چه نوع ادبیاتی می‌خواستند و اساسا از ادبیات چه انتظاری داشتند گفته بود: این اعتقاد وجود داشت که از طریق ادبیات می‌شود تأثیرگذار بود. آن موقع یک هدف ناب ادبی وجود نداشت و ...
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

در خدمت و خیانت سلبریتی‌های دست به قلم

ادبیات عرصه ای است که می توان در آن بیشتر از قبل رد پای چهره ها را پیدا کرد. در این گزارش به فعالیت هنرمندانی پرداختیم که با انتشار کتاب، حضور رسمی شان را در عالم قلم اعلام کردند.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

درباره رمان «بازی های مردانه»؛ این زمینِ نفرین شده

نگاه شخصیت های «بازی های مردانه» به وقایعی همچون اصلاحات ارضی یا ملی کردن صنایع یا آنچه به تواتر گفته شده یکی نیست. در اینجا مبهم نیست که موافق یا مخالف عقیده نویسنده باشیم؛ مهم این است که خواننده تاریخ را از زاویه دیگری می بیند که به هر حال این نگاه هم نسبتی با حقیقت دارد.
۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«عشق و چیز‌های دیگر»؛ نامه‌های سرگشاده به مخاطبِ ناشناس

در میان صف های طولانی جشنواره فجر، صف دیگری برای خرید جدیدترین رمان دو نویسنده سرشناس، یکی در خیابان انقلاب و یکی در مرکز خرید کورش تشکیل شد و تعجب برانگیز بود. واقعا دلیل این استقبال و ایستادن در صف های طولانی چیست؟ جهانِ داستانی مصطفی مستور چه چیزی دارد که با انتشار هر کتابی خیلی سریع نسخه ها فروخته می شود و به چاپ های بعدی می رسد.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ارنست نولته، کاشف فاشیسم

فاشیسم یکی از مفاهیمی است که علاوه بر مباحث سیاسی در افواه و گفتگو‌های روزمره مردم عادی نیز نفوذ کرده و از آن به عنوان برچسبی منفی و به عبارتی ناسزای سیاسی استفاده می‌شود.
۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رمان «قهرمانِ فروتن»؛ روایت مقاومت پدران در مقابل پسران

به نظر من نویسنده ها در روزگار ما قدرت چندانی ندارند. در گذشته فرق می کرد؛ نویسندگان افرادی محسوب می شدند که می شد ایده های شان را در سیاست و فرهنگ به کار گرفت. اما در زمان ما، در دوران تمدن چشم اندازها، این مسئله کاملا تغییر پیدا کرد. انقلاب دیجیتالی باعث تسریع این روند شد.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

فرهنگستان زبان و ادب فارسی چگونه واژه‌های نو می‌سازد؟

فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گوید سالانه حدود سه‌ تا چهارهزار واژه جدید می‌سازد و تصویب کرده و همه آن‌ها را نیز در کتابی به نام «فرهنگ واژه‌های مصوب» منتشر می‌کند که تا حالا 13جلد از این مجموعه منتشر شده است. فرهنگستان نهادی ا‌ست با 13گروه پژوهشی که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: ادبیات معاصر، ادبیات تطبیقی، ادبیات انقلاب اسلامی،
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چهل‌تن‌: دشوارتر از این نیست که ایران را این گونه ببینیم

امیرحسن چهل‌تن را از دیرباز می‌شناسم. در دیدار آخرمان که به این گفت‌وگو انجامید، او را متفاوت از گذشته دیدم. نرم‌خو و شاید هم دل‌شکسته به نظر می‌رسید. امیرحسن، نویسنده‌ای مستقل است. با اینکه سالیان سال بعد از انقلاب در ایران زندگی می‌کند، بیش از هر نویسنده‌ دیگری شرایط و امکان کوچ را داشته است، اما نرفته و هنوز به خانه‌ و کشورش دلبسته است.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«سوگ» در جهان و زبان حسین ‍‌پناهی

حسین ‌پناهی از جایی می‌آمد که سوگ در آن چیزی بیش از ترفندی برای التیام تدریجی و کنارآمدن با فقدان جانکاه دیگری است. او از جایی می‌‌آمد که سوگ در آن عنصر وحدت‌‌بخش و مسئله‌ی اصلی شکل‌دادن به اجتماع است.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۰)

در این شماره از خواندنی ها با اثری از ویلیام فاکنر، زندگی نامه خودنوشت اروین یالوم، رمانی پلیسی – تاریخی و... آشنا شوید.
۱۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

جغرافیای ایرانی، رمان‌های جهانی

رمان‌های معروف ایرانی، روایت‌کننده حال و هوای کدام شهرهای ایران هستند؟ نویسندگان رمان‌های بزرگی همچون کلیدر، شوهر آهو خانم، سووشون و... که به زبان های مختلفی هم ترجمه شدند و به محبوبیت رسیدند
۱۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اورسولا لو گویین؛ جادوگری از دریازمین

اورسولا لو گویین، نویسنده معروف داستان های عملی- تخیلی و فانتزی روز سه شنبه دوم دی ماه چشم از جهان فروبست. لگویین تنها به عنوان نویسنده داستان های ژانری شناخته نشده، بلکه بسیاری او را شخصیت ادبی می دانستند.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

درباره «هرمان هسه» و برخی از آثارش

یوسا در آن سال‌ها بیشتر به کتاب‌هایی متمایل بود که کمتر مایه تأمل روح و بیشتر انگیزه عمل بودند، تمایل به رمان‌هایی که در آنها باور در پس‌زمینه بودند و نه جانشینی برای عمل.
۱۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«دختر استالین»؛ سفر به هزارتوی شخصیت پیچیده استالین

اگر می‌خواهید به هزارتوی شخصیت پیچیده و معماگونه «استالین» سفر کنید، کتاب «دختر استالین» را بخوانید. رزماری سالیوان نویسنده کتاب تلاش کرده تا زندگی یکی از پر سروصداترین دیکتاتورزاده‌های تاریخ را بعد از حدود ۵ سال صرف وقت و گفتگوهای مفصل با دوستان و آشنایان و اطرافیان او به تصویر بکشد.
۱۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نسیم مرعشی از راز‌های پرفروش شدن داستان‌هایش می‌گوید

نسیم مرعشی نوشتن را به طور حرفه‌ای در مجله همشهری جوان آغاز کرد و سپس به صورت جدی‌تر در همشهری داستان نوشت، اما در مورد او می‌توان گفت: در داستان نویسی یک شبه ره صد ساله را طی کرد. نخستین رمانش با نام «پاییز فصل آخر سال است» با استقبال مخاطبان همراه شد و رمان جدیدش «هرس» نیز جزو پرفروش‌ترین رمان‌ها قرار دارد.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

معتبرترین و مهم‌ترین جوایز ادبی جهان

جوایز ادبی مهم دنیا، به دلیل استمرار و نیز معیارهای مشخص انتخاب شده‌اند و تقدیر از آثار و نویسندگان هرکدام به این دلیل که سلایق خاصی را بی‌توجه به فرامتن‌های سیاسی - تبلیغاتی و... پوشش می‌دهند، جایگاهی تثبیت شده یافته‌اند.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سلطنت خاطره‌انگیزها؛ پرفروش‌ترین کتاب‌های ۲۰۱۷

هر چقدر تکنولوژی پیشرفت کند، هر چقدر زندگی مردم با موبایل و کامپیوتر گره بخورد و هر چقدر فضای مجازی به حفظ درختان کمک کند اما همچنان کتاب، جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان است.
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

داستان نویسندگان مشهور بیمار

در زمان تبداری سهراب، پرنده بیشتر نمی خوانده بلکه فعالیت مغزی شاعر بیشتر بوده، قشنگ تر هم نمی خوانده بلکه روش پردازش نورون های مغزهای شنونده متفاوت از حالت عادی بوده است.
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اینجا بوی خوش کتاب می‌پیچد!

دانشگاه تهران از مکان‌هایی است که خیلی‌ها آرزوی رسیدن به آن را در زمان مدرسه رفتن در سر پروراندند، اما باور کنید کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران جذابیت بیشتری می‌تواند داشته باشد.
۱۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رمان‌های خواندنی برای شب‌های سرد زمستان

این روزها که هوا سرد است و همین سردی شاید حال و هوای افسردگی را بر دل عده ای غالب کند، یکی از بهترین راه های گرم و شاد شدن، مطالعه رمان ها و داستان های عاشقانه است.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سروش حبیبی: دیگر از شاهکار‌ها خبری نیست...

سروش حبیبی که این روزها در سن 84 سالگی به سر می برد از حال و هوای ترجمه و مطالعه آثار بزرگ جهان می گوید. سروش حبیبی با بازترجمه های آثار «تولستوی» و «داستایفسکی»، نسل جدید را به بازخوانی آثار بزرگان ادبیات روس ترغیب کرد. پیش از او رمان «آناکارنینا»ی تولستوی به همت مشفق همدانی ترجمه شده بود که همچنان آن را ترجمه ای دقیق می دانند اما ترجمه سروش حبیبی با زبانی به روزتر عرضه شد.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

درباره رمان «مهتاب»؛ کنسرت ژنرال‌های ارتش مرده!

مهتاب جدیدترین اثر داستانی اسماعیل کاداره است. نویسنده سرشناس آلبانیایی؛ خالق آثاری چون مرثیه بر کوزوو، ژنرال ارتش مرده، آوریل شکسته، رویدادهای شهر سنگی، کنسرت در پایان زمستان و عقاب که با مهتاب یک بار دیگر به آلبانی و سیاست‌های انور خوجه پرداخته است.
۲۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

۱۰ قهرمان کودکان در دنیای ادبیات

در تاریخ ادبیات، تعداد بسیاری قهرمانِ دنیای کودکان وجود دارند. برخی از آن‌ ها خودشان را با شیطنت هایشان برای خوانندگان محبوب کرد‌ه ‌اند و برخی با اتفاقات غم‌انگیزی که برایشان پیش آمده است و مقاومت کرده اند، محبوب شده اند.
۲۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج