آنها «شعر» می گویند اما آنهای دیگر نمی خوانند!

گفت و گو با محمدرضا اصلانی درباره شاعرانی که شورش علیه نظام روزمره را با حمله به زبان در شعرهای فراوانشان نشان می دهند و مردمانی که به خاطر احساس مالکیت به زبان شعر نمی خوانند.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

زندگی یک آواره میان عشق و جنگ

گفت و گو با سیدضیاء قاسمی، شاعر افغان، درباره فرهنگ و ادبیات و شعر مهاجرت، حال و روز فعلی افغانستان و روزهایی که به همراه تعدادی از دوستانش به فضای ادبیات ایران پیوستند.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«پنج نمایشنامه»؛ حس تراژیک و حس گناه

در آتن شایعاتی گوش‌به‌گوش شنیده می‌شد که سقراط پنهانی به ائوریپیدس در نوشتن تراژدی‌هایش کمک می‌کند.درباره صحت و سقم این شایعه نمی‌توان چندان مطمئن بود، حتی اگر موضوع را صرفا شایعه‌‌ای و نه بیش به حساب آوریم، ‌در این تردیدی نیست که سقراط که حوصله تماشای هیچ تراژدی‌ای را نداشت، برای تماشای نمایش‌های ائوريپیدس همواره حاضر بود.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«ایرج میرزا»، سعدی آخرالزمان

گفت و گو با محمد بقایی ماکان درباره ایرج میرزا؛ او اعتقاد دارد نوعی طنز عالمانه در آثار ایرج وجود دارد که در کنار قدرت شاعری اش او را در یک جایگاه منحصر به فرد نشانده است.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«فاوست» گوته، تراژدی عصر مدرن

«فاوست» گوته تازه‌ترین ترجمه محمود حدادی است که به‌تازگی در نشر نیلوفر با همکاری دانشگاه بهشتی به‌چاپ رسیده است. حدادی که عمده فعالیت‌اش در عرصه ترجمه مربوط به کلاسیک‌های آلمانی‌زبان بوده است، پیش‌تر دو اثر دیگر از گوته، «دیوان غربی-شرقی» و «رنج‌های ورتر جوان»، را هم به فارسی منتشر کرده بود.
۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مجله هایی که به طنز سیاسی جان دادند

از باباشمل تا گل آقا؛ در باره سه مجله مهمی که طنز سیاسی ایران را تثبیت کردند و در میدان منازعات سیاستمداران جای قرص و محکمی برای خود به دست آوردند.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مالاپارتاته؛ پرابهت‌ترین نویسنده و قهرمان فاشیسم

کورتزیو مالاپارتاته (۱۹۵۷-۱۸۹۸) زمانی به‌عنوان نویسنده و قهرمان فاشیسم در ایتالیا شناخته می‌شد، اما بعدها با درک واقعیت‌های فاشیسم، سعی کرد خود را با روزنامه‌نگاری و نویسندگی علیه فاشیسم تطهیر کند؛ «قربانی» یکی از مهم‌ترین و شاید بهترین اثر مالاپارته در جهت تطهیر خود و نفی فاشیسم است.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

فرناندو پسوا؛ یک تن و چند شاعر

برناردو سوارز، راوی و نویسنده خیالیِ «کتاب دلواپسي»، که یکی از چند نویسنده خیالی ساخته‌وپرداخته فرناندو پسواست و «کتاب دلواپسي» یادداشت‌های روزانه اوست.
۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

تراژدی برای پالایش روح کارسازتر از کمدی است

یوریک کریم مسیحی، نویسنده و منتقد هنری جدیدترین اثر خود را با نام «نگاهم کن! خیالم کن!» منتشر کرده است. این داستان‌نویس و گرافیست کتاب‌های متعددی در حوزه خوانش و نقد عکس دارد که خودش آنها را جستار می‌نامد.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (128)

در این شماره از خواندنی ها با نامه ابراهیم گلستان به سیمین دانشور، اثری درباره حماقت ترامپ رمانی جدیدی از ادبیات فرانسه و... آشنا شوید.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

حسین پاینده: «نقد» به‌معنای انتقاد نیست

حسین پاینده با بیان اینکه نمی‌توان با مطالعه یک کتاب منتقد ادبی شد، گفت: هنوز به مرحله‌ای نرسیده‌ایم که بگویم عده بسیار زیادی منتقد ادبی حرفه‌ای تربیت کرده‌ایم و تحویل جامعه داده‌ایم.
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«آگوتا کریستوف»؛ ملکه حقایق هولناک

«كتابي هست كه با آن فهميدم دلم مي‌خواهد چه نوع آدمي باشم: اين كتاب «دفتر بزرگ»، نخستين قسمت از سه‌گانه آگوتا كريستوف است كه قسمت‌هاي بعدي آن كتاب‌هاي «مدرك» و «دروغ سوم» هستند.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

حسین منزوی، شاعری که درباره اش حرف نمی زنند

حسین منزوی حالت غریبانه ای دارد، شهرت شعرش زیاد است و شیفتگانش زیادتر؛ اما همین که بخواهیم درباره اش با کسی هم صحبت شویم، مدام این دایره آشنایان و طرفداران منصف تنگ و تنگ تر می شود.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

هر چیزی به فروش برسد چاپ می‌شود!

مارگارت اتوود، نویسنده تحسین‌شده کانادایی در حال حاضر هفتاد‌و‌هشت‌ سال دارد. او که کودکیش را در دنیای بکر طبیعت کبک شمالی کانادا گذرانده، از دوران دبیرستان به این سو یک‌ سر در حال نوشتن است.
۱۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

تاریخ عشق را حتما بخوانید

لئوپلد گورسکی پیرمردی خندان اما مستاصل است که قفل ساز بوده و سال ها پیش در بحبوبه جنگ به آمریکا مهاجرت کرده است. استیصال او به این خاطر است که زندگی رهایش نمی کند حتی در آخرین لحظه ها.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

افلاطون، شهردار مدینه فاضله

افلاطون؛ مردی که هیچ گاه نتوانست آرمان شهرش را بسازد، اما با تاسیس اولین دانشگاه در غرب، چراغ علم را در این بخش از زمین روشن کرد.
۱۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

به فيلمسازها گفتم كتابم را تكه‌تكه كنند!

جوليان بارنز، نويسنده و منتقد ادبي انگليسي است. او ۱۹ ژانويه سال ۱۹۴۶ در يك خانواده فرهنگي به دنيا آمد و از كالج مگدالن آكسفورد در سال ۱۹۶۸ فارغ‌التحصيل شد.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (127)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی درباه لئوناردو داوینچی، فابل های توفیق، پژوهشی درباره نخستین دموکراسی و... آشنا شوید.
۱۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

آثار تاثیرگذار بر «باب دیلن»

داستان نوبل بردن «باب دیلن» بالاخره با تحویل دادن فایل صوتی سخنرانی او به آکادمی نوبل به پایان رسید و بعد از ماه‌ها حاشیه و جنجال، همه نفس راحتی کشیدند. او در این سخنرانی به طور ویژه از سه اثر ادبی یاد می‌کند و درباره تاثیر آن‌ها بر موسیقی خود حرف می‌زند.
۱۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«شاملوئیست ها» در گفت و گو با سیروس شاملو (2)

شاملو جایگاه خودش را می‌دونست. تصور کنید شاعری با ظاهری شهری و مدرن: پوشیدن لباس چارخونه قرمز، بستن دستمال گردن، موی بلند، صدای جذاب و نوشیدن قهوه و دیگر کارها؛ در قالب یک شخصیت کاریزماتیک چپ.
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

الیوت و بودلر، بذر گل‌های ملال در سرزمین هرز

الیوت كارِ شعری خود را با اعاده‌حیثیتی تمام‌عیار از بودلر آغاز كرد، با نقدِ خوانش‌ها و ترجمه‌های سایمنز از آثار بودلر.
۱۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«شاملوئیست ها» در گفت و گو با سیروس شاملو (1)

شاملو شاعر جرقه‌های ممتد در شبانه روز بود؛ نه شاعر لحظه. با شعر، به طور حرفه‌ای برخورد می‌کرد و کار دیگری جز ادبیات نمی‌کرد.
۱۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی که نباید خواند!

پرونده ای درباره کتاب هایی که به دلایل مختلف از جمله ممیزی، کیفیت ترجمه، ضعف تالیف و ... نباید سراغ شان رفت.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

قیصر امین پور؛ شاعر دهه 60

گفت و گو با هادی سعیدی کیاسری درباره اهمیت شعرهای قیصر امین پور و جریانی که او و دوستانش در دهه های شصت و هفتاد در برابر روشنفکران داشتند.
۲۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

همه می دانیم که قرار نیست کتابی را از روی جلد آن قضاوت کنیم. اما کسی تا به حال درباره اولین سطر کتاب چیزی نگفته است.
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«بیست زخم کاری»؛ یک رمان ایرانی موفق

«بیست زخم کاری» تازه ترین اثر محمود حسینی زاد پس از ده سال از محاق درآمد.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«مارکزِ» جعلی و واقعی در بازار کتاب ایران

گفت و گو با کاوه میرعباسی درباره گابریل گارسیا مارکز، شیوه داستان گویی اش، علاقه ای که به چپ ها داشت و درست و غلط ترجمه های آثارش در بازار کتاب ایران.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ترانه علیدوستی: ترجمه می کنم تا خیال پردازی ام فروکش کند

اگر بازیگری یکی از مشاغل جذاب دنیا به شمار می رود اما گویا نویسندگی چیزی از آن کم ندارد. نشانه اش هم دست به قلم بردن بسیاری از آرتیست های سینماست.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

انواع «حکایت» در ادب پارسی و خصوصیات آن ها

در بخش حاضر، مهم ترین آثار حکایی را در شاخه های گوناگون معرف می کنیم و درباره خصوصیات هر یک، بحثی مختصر خواهیم داشت.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«فاضل نظری»؛ شاعر محبوب این روزها

فاضل نظری با انتشار «گریه‌های امپراتور» در سال ۸۲ که بیش از ۴۵ چاپ خورد خود را به جامعه ادبی تحمیل کرد. او که دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع)بود و خود دلبسته شریعت چنان با نازک خیالی‌ها و باریک اندیشی‌ها و تصویرسازی‌های هنرمندانه‌اش مفاهیم دینی و عرفانی را در اشعارش گنجاند که از هر قشر و طایفه‌ای جذب اشعار پرنغز و مغز او شدند.
۲۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

راز محبوبیت «قیصر امین پور»

اقبال به شعر قیصر در واقع اقبال به شبکه ذهنی زبان او بود، حالا بعضی می پرسند اگر قیصر به چنین مرتبه بالایی رسیده بود، پس چرا امروز شعرهایش مثل گذشته مخاطب ندارد؟
۲۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (126)

در این شماره از خواندنی ها با اثری از ادبیات اسپانیایی، پژوهشی درباه کودتاهای ایران، درسنامه ای از هگل و... آشنا شوید.
۲۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«موراکامی» چطور خواننده را مسحور می‌کند؟

وقتی از «موراکامی» حرف به میان می‌آید، همه اذعان دارند که میان دیدگاه هواداران و منتقدان او نوعی تقارن خاص وجود دارد؛ همه توافق دارند که کتاب‌های او عجیب و مرموز هستند و دیالوگ‌هایش خنده‌دار.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سباستین نیستم، ضابطیانم!

تازه ترین سفرنامه منصور ضابطیان، مجری پیشین صدا و سیما، با عنوان «سباستین» در عرض یک ماه به چاپ سوم رسید.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«هرتا مولر» آزادی‌خواه از علایق ادبی خود می‌گوید

هرتا مولر، نویسنده بزرگی است که نامش بیشتر با جایزه نوبل ادبی که در‌ سال ٢٠٠٩ به او اهدا شد به‌خاطر آورده می‌شود. اما این‌که این نویسنده بزرگ و محبوب را صرفا به واسطه نوبلی که گرفته تعریف کنیم، به‌نظر بی‌انصافی است.
۳۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی که مهم‌ترین درس‌های زندگی را می‌آموزند

درس های زیادی هست که می توان از لا به لای قفسه های کتابخانه آموخت و یا از میان صفحات کتاب کوچکی که در کیف تان دارید. در زیر چند نمونه کتاب های آموزنده معرفی شده که پیشنهاد می کنم در خواندن آن ها درنگ نکنید.
۳۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

از کارگاه‌های داستان، نویسنده بیرون نمی‌آید

لوران گوده (۱۹۷۲-پاریس) نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس برجسته فرانسوی، در سال ۲۰۰۴ با رمان «خورشید خانواده اسکورتا» توانست جوایز گنکور و ژان ژیونو را به خود اختصاص بدهد که به دنبالش موجب شهرت بین‌المللی‌اش شد، و از آن پس بود که از او به عنوان یکی از برجسته‌ترین نویسنده‌های معاصر جهان نام برده می‌شود.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

بی آب و نان می توان زیست، اما بی شعر هرگز!

گاه زمزمه می کنیم و گاه به صدای بلند می خوانیم. گاه شعرها عمیق و فلسفی اند و گاه عامیانه و برگرفته از فرهنگ کوچه و بازار. شبکه های مجازی هم پر شده اند از کلماتی که به شکلی موزون پشت هم ردیف شده اند که گاه شعرند و گاهی نه.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

اورهان پاموک؛ جهانی‌ترین نویسنده ترک

اورهان پاموک این روزها دارد گام به شصت سالگی می‌گذرد. جهانی‌ترین نویسنده ترک بعد از یاشار کمال و یکی از مطرح‌ترین رمان‌نویسان ترکیه که به‌عنوان یکی از جوان‌ترین نویسندگانی که توانسته‌اند جایزه نوبل را به دست آورند، شناخته می‌شود.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی درباره لنین، استالین، چه‌گوارا و...

مارکس معتقد بود که در یک کشور دهقانی و عقب‌مانده نمی‌توان انقلاب کرد. از نظر مارکس، طبقه کارگر پیشرو و آگاه ، فقط برآمده از یک نظام سرمایه‌داری پیشرفته است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (125)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی تاریخی از گور ویدال، رساله ای درباب شک و ایمان، رمانی از ادبیات اسپانیا و ... آشنا شوید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

چرا ایرانی ها رمان پلیسی نمی خوانند؟

آنچه امروزه از آن با عنوان رمان پلیسی یاد می شود، ذیل عنوان ادبیات سیاه قرار می گیرد که تفاوت هایی با شکل پیشین خود یعنی رمان پلیسی – معمایی دارد، چه این که ادبیات پلیسی مدرن درصدد واکاوی، رفتارباوری و بررسی دلایل ناهنجاری انسان مدرن است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

سه هزار سال تاریخ ایران، فقط در 167 صفحه

گفت و گو با پروفسور ریچارد فولتز، ایران شناس کانادایی و نویسنده کتاب «ایران در تاریخ جهان»؛ کتابی که اخیرا با ترجمه ع. پاشایی منتشر شده و به بازار آمده است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

«مارکز» چطور نویسنده شد؟

وقتی از «گابریل گارسیا مارکز» پرسیده شد داستان‌نویسی را از کجا آغاز کرده، او پاسخ داد: همه چیز از «مسخ» کافکا شروع شد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

درباره نیما یوشیج، زمانه اش و موافقان و مخالفانش

گفت و گو با ایرج پارسی نژاد درباره نیما یوشیج و فضای ادبی که نیما در آن مطرح شد و همچنین کسانی که به موافقت و مخالفت با پیشنهادهای نیما برخاستند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج