سارتر و کامو؛ دوستیِ کوتاه و اختلافات اساسی

سال های میانی 1943 تا 1952، سال های دوستی عمیق میان ژان پل سارتر و آلبر کامو است. با وجود گسست این دو از هم، سارتر در مراسم از دست رفتن کامو که بر اثر تصادف اتومبیل در 1960 رخ می دهد، با زیباترین و احساسی ترین واژه ها از دوست قدیمی اش تجلیل می کند. سارتر و کامو در ژوئن 1943 به هنگام تمرین نمایش نامه مگس ها با هم آشنا می شوند.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رمان «مو قرمز»؛ پدرکشی در استانبول

«مو قرمز» آخرین رمانِ اورهان پاموک، روایتی ست مدرن از داستان رستم و سهراب و اُدیپوسِ شهریار.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

قبل از این که به کتابفروشی بروید، بخوانید

درباره «فلسفه ملال» و چند کتاب دیگر؛ قبل از این که بخواهید به کتابفروشی بروید، این صفحه را تا ته بخوانید، پیشنهادهای خوبی دارد.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«قربانی»، کتابی به شدت وحشتناک و بی رحمانه

روزی که دست به کار ساختن خانه ای شدم، فکر نمی کردم تصویری از خودم را خواهم کشید. این تصویر بهترین تصویری ست که تاکنون در ادبیات کشیده ام.
۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب‌های محبوب نویسنده «هری پاتر»

زندگی «جی.کی. رولینگ» با نوشتن مجموعه رمان‌های «هری‌ پاتر» متحول شد و حالا نام او در فهرست ثروتمندترین و تاثیرگذارترین زنان جهان دیده می‌شود. شاید جالب باشد بدانید که این نویسنده موفق با خواندن کدام کتاب‌ها این همه راه را از فقر و تنگدستی تا رسیدن به محبوبیت و رفاه طی کرده است.
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (121)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی از ادبیات مهاجر ترکیه «لیلا»، ترجمه جدیدی از فاوست گوته، خاطرات احمد عزیزی از دیپلمات های جمهوری اسلامی و... آشنا شوید.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

آیا کسی هست که عاشقی نکرده باشد؟

«عشق الهی» عنوان پژوهشی عاشقانه است که رویکردهای ظریف و تازه عرفا و متفکران اسلامی را ویلیام چیتیک در هیچ کجای کتاب سعی در تعریف عشق نداشته است زیرا نویسندگان هم،حتی اگر عوارض عشق را شرح دادنی بدانند، آن را نه تعریف پذیر دانسته اند و نه بیان کردنی.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سخن‌هایی درباره استاد سخن

ادبیات ایران از گرانبهاترین سرمایه‌های ملی و از افتخارانگیزترین ادبیات‌های جهان است. گنجینه‌ای که مایه حسرت دیگران است و مستور نگاه خودمان. کمتر ادبیاتی در تاریخ سراغ داریم که پر باشد از سعدی، فردوسی، حافظ، مولوی و... هر یک از اینها جداگانه باعث افتخار و شوکت یک ملت می‌شود.
۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گونتر گراس؛ راوی خشمگین افسانه و تاریخ مردمی بی‌صدا

٢‌سال پیش در چنین روزهایی بود که گونتر ویلهلم گراس یا به قول خودمانی‌اش گونتر گراس در ٨٨سالگی درگذشت. نویسنده پرآوازه‌ای که درباره‌اش گفته شده که بازتاب صدای نسلی از آلمان‌ها بود که در زمان سلطه نازیسم بزرگ شده بودند.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چطور با خواندن شش جلد کتاب، درباره عالم و آدم نظر بدهیم؟

یکی از مهم ترین مهارت های کتابخوانی، این است که کتاب های مرجع هر رشته را بشناسیم؛ کتاب هایی که هرکدامشان، حکم پیش نیاز برای فهمیدن بقیه آثار آن حوزه را دارد و حتی اگر بقیه آثار را هم نخوانی، باز با خواندن همین چند تا کتاب، کارت راه می افتد.
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«ادبیات کلاسیک» به چه دردی می خورد؟

خواندن آثار غرب اشکالی ندارد و برای به روز بودن کاملا ضروری است اما سوال این جاست که به واقع ما را چه می شود که با ادبیات غرب بیشتر مانوسیم تا ادبیات غنی کلاسیک خودمان که منبع الهام افرادی چون بورخس و گوته بوده است.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

زندگی «دورنمات» در جهان کافکایی

«تونل» یکی از داستان‌های فریدریش دورنمات است .«تونل» تعبیری تمثیلی اما دقیق است که دورنمات از جهان معاصر ارائه می‌دهد، جهانی بی‌هدف و پرشتاب که در سراشیبی افتاده و کسی دیگر قادر به کنترل و یا تغییر مسیرش نیست.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

سارتر، معنای زندگی و «سوءتفاهم در مسكو»

«سوءتفاهم در مسكو» نوشته سیمون دوبووار روایتِ تغییر و تحولاتِ فكری و روحی سارتر است، دست‌كم از سال‌های ١٩٦٢ به این‌طرف. اگر بخواهیم دو خط روایی داستان «سوءتفاهم در مسكو» را پیگیری كنیم، خطی كه روتر است پیچیدگی روابط انسان‌ها و دشواری درك متقابل و ارتباط مستمر را پیش می‌گیرد كه به‌اعتبار نویسنده‌اش، سیمون دوبووار بیشتر به چشمِ منتقدان و مخاطبان آمده است.
۱۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«فهم برشت» یا چگونه دچار عادت نشویم

«فهم برشت» اثر والتر بنيامين شامل دَه مقاله است، كه در يكي از متلاطم‌ترين دوره‌هاي حيات فكري والتر بنيامين يعني حد فاصل سال‌هاي ١٩٣٠ تا ١٩٣٩ نوشته شده‌اند. چنان‌كه در مقدمه مترجم آمده نوشته‌هاي بنيامين در اين دوران آميزه‌اي است از نظريات و مكاتب مختلف، انقلاب ماركسيستي و نقد راديكال و رمانتيك تمدن مدرن و مسيانيسم يهودي.
۱۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

صدای بلند موسیقی و فیلم و سکوت ادبیات در ایران

محمد شمس لنگرودی از آن دسته شاعرانی است که تجربه فعالیت در عرصه های مختلف فرهنگ و هنر به نامش ثبت شده، حتی چند رمان بزرگسال و چند قصه ای هم برای کودکان نوشته است. او به تازگی در فیلم «دوباره زندگی» نقش مقابل گلاب آدینه را بازی کرده، فیلمی که شانس حضور در جشنواره فیلم فجر سال گذشته را پیدا نکرد اما امسال اکران می شود و شمس لنگرودی آن را کاری قابل تامل می داند.
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی که به زودی روی پرده سینما می روند

با شروع سال جدید، فیلم های تازه و جدیدی تولید می شوند و بیشتر این فیلم ها بر پایه کتاب ها و رمان های معروف هستند. اگر هنوز تصمیم نگرفته اید که چه کتاب هایی را به کتابخانه خود اضافه کنید نگاهی به این لیست کتاب ها بیندازید.
۱۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

عشق، خواهر مرگ است

در هر عصری بنا بر نگرش و فضای آن عصر، فیلسوفان به تحلیل و بازتعریف عشق پرداخته اند و تلاش کرده اند این سوال مهم را پاسخ دهند که «عشق چیست؟» ظاهرا این سوال هرگز تکراری نمی شود و هر زمان و هر جایی به مقتضای حال و مقال می توان آن را تکرار کرد.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

روبرت والرز؛ نویسنده‌ای که دیوانه شد!

روبرت والرز (۱۸۷۸-۱۹۵۶) یکی از نام‌های فراموش‌ شده ادبیات آلمانی‌زبان و جهان است که پس از مرگ تراژیکش از پس عمری زندگی در آسایشگاه روانی، یعنی ۲۳ سال ننوشتن، جایگاه رفیعش را در ادبیات جهان پیدا کرد.
۲۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نقش اول زنان در شاهکارهای ادبی قرن 19

«افی بریست» از اکتبر ۱۸۹۴ تا مارس سال بعد که به شکل پاروقی در آلمان منتشر می‌شود، چنان تاثیر شگرفی بر ادبیات آلمان می‌گذارد که صاحب‌نظران به اتفاق، شاخص‌ترین اثر ادبی در فاصله یک‌صد ساله ۱۸۰۹ تا ۱۹۰۵ را «افی بریست» می‌دانند.
۲۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب نویسی یا کتاب سازی؟

افرادی که مناظره های انتخابات امریکا را دنبال کردند و نطق دونالد ترامپ را در مراسم تحلیفش شنیدند، شاید ندانند که این رییس جمهور تندخو و عصبانی ایالات متحده دستی همدر انتشار کتاب داشته است. او از نوامبر 1987 شروع به نگارش کتاب کرد و تا به امروز این روند را ادامه داده است.
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

همچنان باید با «فروید» دست‌وپنجه نرم کنیم

زندگی‌نامه فروید تاکنون موضوع چند دوجین کتاب بوده است. موافقان و مخالفانش هر لحظه از زندگی او را به‌انحای مختلف تفسیر کرده‌اند. پس اصلاً چرا باید نیازمند زندگی‌نامه‌ای جدید از فروید باشیم؟ دقیقاً به همان دلیلی که الیزابت رودینسکو کتاب جدیدش را نوشته است.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مردم در سیاست ایران؛ یک پژوهش خواندنی

در متن گزارش های آبراهامیان، خواننده نه از خودِ تاریخی و دستاوردهایش بیزار می شود و به نفرت از خود می رسد که هرچه زودتر خود را از آن وابرهاند و نه چندان شیفته می شود که همه معایب را در غیر بجوید و خود را گل بی خار بپندارد.
۲۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گفت و گو با «جورجو آگامبن»، فیلسوف سیاست و حیات

آنچه می‌خوانید مصاحبه آنتونیو گنولیو است با فیلسوف قاره‌ای شهیر جورجو آگامبن که اولین‌بار در روزنامه ایتالیایی‌زبان «لارپوبلیکا» در تاریخ ١٥ مه ٢٠١٦ منتشر شد. آگامبن، فیلسوفی که گستره تفکرش از زیباشناسی تا زیست‌سیاست را دربر می‌گیرد، از سال‌های اقامت خود در پاریس با ایتالو کالوینو، درسگفتارهای هایدگر و رم دهه ١٩٦٠ سخن می‌گوید.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

احمد محمود تنها بود...

خیلی ها «مدار صفر درجه» را کتاب بهتری می دانند، اما پس از گذشت سال ها خاطره خواندن کتاب «همسایه ها» برای اولین بار، همچنان برایم لذتبخش است. خاطره خوبی که از مطالعه کتاب های احمد محمود داشتم، سبب شد تا از این گفت و گو درباره «احمد محمود» حس خوشایندی داشته باشم، اما پس از اندکی، نگرانی نیز بر من مستولی شد.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

عشق منجی آدمی است

گفت و گو با شمس لنگرودی به بهانه چاپ مجموعه شعر «واژه ها به دیدن من آمدند» کتابی که می توان آن را نشانه ای از تداوم عاشقانه سرایی شمس به حساب آورد.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«شعر دیگر» هنوز هم زنده است

گفت و گو با هوشنگ آزادی ور، درباره «شعر دیگر» که تمام شاعرانش خلوت نشینی را انتخاب کردند و گویی شعرشان را در میانه راه به امان خدا سپردند.
۲۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

راز محبوبیت آگاتا کریستی

داستان های کریستی طوری روایت می شوند که خواننده احساس می کند این توانایی را دارد که بتواند حدس بزند و معمای داستان را حل کند. به هرحال چه این نویسنده را دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم، او یکی از مهم ترین نویسندگان دنیاست و همین کافی است که او را به عنوان محور گفت و گو انتخاب کنیم.
۳۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها، ویژه نوروز 96

در شماره نوروزی خواندنی ها با زندگی نامه خودنوشت لوئیس بونوئل، رمان جدید پائولو کوئیلو، داستانی از سیمون دوبووار، مجموعه داستانی از ادبیات روس، اثری از هوشنگ گلشیری و... آشنا شوید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

احمد پوری از ترجمه و رمان‌های نوشته و نانوشته‌اش می‌گوید

نسل جوان و بعد از انقلاب احمد پوری را با ترجمه شعر می‌شناسد. کتاب‌هایی که حتی عنوان برخی از آن‌ها مانند «هوا را از من بگیر، خنده‌ات را نه» و «مرغ عشق میان دندان‌های تو» در محاورات بین جوان‌ها تکرار می‌شود.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

با یک پرونده کهنه در کوچه ابرهای گمشده

رمان‌ها و مجموعه داستان‌های ایرانی شاخص‌ترِ چاپ‌شده در سال ٩٥ را به ترتیب تاریخی و براساس سن و سال نویسندگان‌شان اگر بخواهیم مرور کنیم باید از بزرگ علوی آغاز کنیم که امسال داستان‌های او در دو کتاب «چمدان» و «گیله‌مرد» در نشر نگاه تجدید‌ چاپ شدند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

گفت‌وگو با «پل استر»؛ نویسده محبوب رمان های پلیسی-جنایی

پل استر، نويسنده‌اي نام‌آشنا در ميان كتابدوستان ايراني است. نوشتن رمان‌هاي پليسي و جنايي كه بخش عمده‌اي از كارهاي اوليه اين نويسنده را تشكيل مي‌دهد که در به دست آوردن اين شهرت بي‌تاثير نبوده است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

زندگی در میان 4 هزار کتاب

وقتی از «نیک هلدستاک» خواسته شد لیستی را از کتاب‌های به‌جامانده‌ «دوریس لسینگ» در خانه‌ این نویسنده تهیه کند، او با کمال میل پذیرفت تا به دنیای دست‌نیافتنی این نویسنده فقید سفر کند، اما بعد از دو هفته از تصمیم خود پشیمان شد...
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

اَملی نوتومب: نیچه ناجی زندگی‌ام بود

اَملي نوتومب (نوتوم) با «خرابکاری عاشقانه»‌اش در سال ۱۹۹۳، جایزه ادبی ژاک شاردون و با «ترس و لرز»‌اش در سال ۱۹۹۹، جايزه بزرگ رمان آکادمی زبان و ادبيات فرانسه و جايزه كتابفروشي‌هاي ايالت كبك كانادا را دریافت کرد و در سال ۲۰۰۷ نیز برای رمان «نه آدم، نه حوا» نامزد جایزه گنکور و رنودو شد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

ادگار آلن پو؛ پدر معنوی ادبیات پلیسی

ادگار آلن پو؛ صحبت درباره مردی است که اغلب نوسندگان ادبیات پلیسی در آثارشان از او الهام گرفته اند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

«سایه های شب» امیل زولا در ایران

کسی که کوچک ترین دغدغه ای داشته باشد نسبت به جهانِ ادبیاتِ روایی قرن نوزدهم، مگر می تواند از انتشار هر اثری از امیل زولا غرق خوشی و شادکامی نشود.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

بهترین رمان ها و داستان های سال 95

به شیوه‌های مختلفی می‌توان به مرور مجموعه‌داستان‌ها و رمان‌های ترجمه‌شده در سال ٩٥ پرداخت اما از آنجا که عناوین منتشرشده در این حوزه متعدد و پرشمارند، می‌توان در یک تقسیم‌بندی کلی برخی آثار شاخص‌تر را مدنظر قرار داد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

اشراف زاده اگزیستانسیالیست در ایران

املی نو تومب (نوتوم) نویسنده بلژیکی متولد ژاپن یکی از خاص ترین، پرفروش ترین و پرکارترین نویسندگان فرانسه زبان چند دهه گذشته ادبیات جهان است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی برای «ایرانی های پرسشگر»

در طول سال کتاب های فراوانی چاپ می شوند که البته تعداد اندکی از آنها، درخشان و درجه یک هستند. انتخاب بهترین ها از میان همان تعداد اندک نیز کاری به غایت دشوار است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

رمز و رازهای نویسنده شدن: نوشتن یک شروع خوب

یک شروع خوب در یک شعر، در یک فیلم، در یک گزارش هواشناسی و در یک ترانه چگونه ساخته می شود؟ فایده های این کار برای نویسنده خیلی زیاد است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

گفت و گویی فَرح انگیز درباره کتاب

می دانم که جهان، در واقع متنی است که با ما، فروتنانه و شادمانانه، از غیبت خود سخن می گوید اما در عین حال از حضور جاودانه کسی دیگر، یعنی آفریننده خود نیز گفت و گو می کند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

معمایی به‌ اسم «نوام چامسکی»

به‌تازگی دو کتاب دربارۀ چامسکی منتشر شده است که هر دو، این نابغۀ نابغه‌ها را کوبیده‌اند
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

مروری بر ویژه نامه های نوروزی مطبوعات

در این روزهای آخر اسفند تعداد بسیاری از روزنامه ها و مجلات ویژه نامه ی نوروزی منتشر می کنند. امیدواریم با مروری مختصر بر تعدادی از این ویژه نامه ها شما را در انتخاب نشریه مورد علاقه تان یاری کنیم.

با کتاب‌ها به استقبال بهار برویم

کتاب‌های خوب، بلندپروازی انسان را تحریک می‌کنند و همیشه تاثیر خود را روی آدم‌ها می‌گذارند؛ این تاثیر شاید به شکل یک حس رضایت‌مندی باشد یا تغییر به سمت خوبی‌ها. هر حسی که باشد،‌ زندگی آدم‌ها با مطالعه کتاب غنی می‌شود؛ نوروز فرصت خوبی است برای زندگی و دوستی و همذات‌پنداری با کاراکترهایی که بزرگ‌ترین نویسنده‌های دنیا خلق کرده‌اند
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

مفیستو؛ از ادبیات تا پرده سینما و صحنه تئاتر

انتشار رمان «مفیستو» (۱۹۳۶) کلاوس مان (ترجمه فرزانه شجاعی‌آزاد، نشر مروارید) و سپس انتشار نمایشنامه‌های اقتباسی آن، «مفیستو» (۱۹۷۹) اثر آریان منوشکین (ترجمه ناصر حسینی‌مهر، نشر روزبهان) و «مفیستو برای همیشه» (۲۰۰۶) از تُم لانوی (ترجمه محمدرضا خاکی، نشر بیدگل) بار دیگر همه نگاه‌ها را به سمت رمان «مفیستو» کشاند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

طرفداران هری پاتر این کتاب ها را بخوانند

هری پاتر یکی از کتاب هایی است که خیلی ها در سراسر دنیا علاقه زیادی به آن دارند. به قدری که در اولین فرصت آن را بارها بازخوانی می کنند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج