اَملی نوتومب: نیچه ناجی زندگی‌ام بود

اَملي نوتومب (نوتوم) با «خرابکاری عاشقانه»‌اش در سال ۱۹۹۳، جایزه ادبی ژاک شاردون و با «ترس و لرز»‌اش در سال ۱۹۹۹، جايزه بزرگ رمان آکادمی زبان و ادبيات فرانسه و جايزه كتابفروشي‌هاي ايالت كبك كانادا را دریافت کرد و در سال ۲۰۰۷ نیز برای رمان «نه آدم، نه حوا» نامزد جایزه گنکور و رنودو شد.
۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ادگار آلن پو؛ پدر معنوی ادبیات پلیسی

ادگار آلن پو؛ صحبت درباره مردی است که اغلب نوسندگان ادبیات پلیسی در آثارشان از او الهام گرفته اند.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«سایه های شب» امیل زولا در ایران

کسی که کوچک ترین دغدغه ای داشته باشد نسبت به جهانِ ادبیاتِ روایی قرن نوزدهم، مگر می تواند از انتشار هر اثری از امیل زولا غرق خوشی و شادکامی نشود.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

بهترین رمان ها و داستان های سال 95

به شیوه‌های مختلفی می‌توان به مرور مجموعه‌داستان‌ها و رمان‌های ترجمه‌شده در سال ٩٥ پرداخت اما از آنجا که عناوین منتشرشده در این حوزه متعدد و پرشمارند، می‌توان در یک تقسیم‌بندی کلی برخی آثار شاخص‌تر را مدنظر قرار داد.
۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اشراف زاده اگزیستانسیالیست در ایران

املی نو تومب (نوتوم) نویسنده بلژیکی متولد ژاپن یکی از خاص ترین، پرفروش ترین و پرکارترین نویسندگان فرانسه زبان چند دهه گذشته ادبیات جهان است.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی برای «ایرانی های پرسشگر»

در طول سال کتاب های فراوانی چاپ می شوند که البته تعداد اندکی از آنها، درخشان و درجه یک هستند. انتخاب بهترین ها از میان همان تعداد اندک نیز کاری به غایت دشوار است.
۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رمز و رازهای نویسنده شدن: نوشتن یک شروع خوب

یک شروع خوب در یک شعر، در یک فیلم، در یک گزارش هواشناسی و در یک ترانه چگونه ساخته می شود؟ فایده های این کار برای نویسنده خیلی زیاد است.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گفت و گویی فَرح انگیز درباره کتاب

می دانم که جهان، در واقع متنی است که با ما، فروتنانه و شادمانانه، از غیبت خود سخن می گوید اما در عین حال از حضور جاودانه کسی دیگر، یعنی آفریننده خود نیز گفت و گو می کند.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

معمایی به‌ اسم «نوام چامسکی»

به‌تازگی دو کتاب دربارۀ چامسکی منتشر شده است که هر دو، این نابغۀ نابغه‌ها را کوبیده‌اند
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مروری بر ویژه نامه های نوروزی مطبوعات

در این روزهای آخر اسفند تعداد بسیاری از روزنامه ها و مجلات ویژه نامه ی نوروزی منتشر می کنند. امیدواریم با مروری مختصر بر تعدادی از این ویژه نامه ها شما را در انتخاب نشریه مورد علاقه تان یاری کنیم.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

با کتاب‌ها به استقبال بهار برویم

کتاب‌های خوب، بلندپروازی انسان را تحریک می‌کنند و همیشه تاثیر خود را روی آدم‌ها می‌گذارند؛ این تاثیر شاید به شکل یک حس رضایت‌مندی باشد یا تغییر به سمت خوبی‌ها. هر حسی که باشد،‌ زندگی آدم‌ها با مطالعه کتاب غنی می‌شود؛ نوروز فرصت خوبی است برای زندگی و دوستی و همذات‌پنداری با کاراکترهایی که بزرگ‌ترین نویسنده‌های دنیا خلق کرده‌اند
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مفیستو؛ از ادبیات تا پرده سینما و صحنه تئاتر

انتشار رمان «مفیستو» (۱۹۳۶) کلاوس مان (ترجمه فرزانه شجاعی‌آزاد، نشر مروارید) و سپس انتشار نمایشنامه‌های اقتباسی آن، «مفیستو» (۱۹۷۹) اثر آریان منوشکین (ترجمه ناصر حسینی‌مهر، نشر روزبهان) و «مفیستو برای همیشه» (۲۰۰۶) از تُم لانوی (ترجمه محمدرضا خاکی، نشر بیدگل) بار دیگر همه نگاه‌ها را به سمت رمان «مفیستو» کشاند.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها، ویژه نوروز 96

در شماره نوروزی خواندنی ها با زندگی نامه خودنوشت لوئیس بونوئل، رمان جدید پائولو کوئیلو، داستانی از سیمون دوبووار، مجموعه داستانی از ادبیات روس، اثری از هوشنگ گلشیری و... آشنا شوید.
۱۱ روز پیش
ادبیات و اندیشه

طرفداران هری پاتر این کتاب ها را بخوانند

هری پاتر یکی از کتاب هایی است که خیلی ها در سراسر دنیا علاقه زیادی به آن دارند. به قدری که در اولین فرصت آن را بارها بازخوانی می کنند.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اعترافات محمدرضا عبدالملکیان؛ شاعر مهربانی ها

عبدالملکیان اصرار دارد اصلا او را «استاد» صدا نزنیم و خیلی صریح صحبت می کند. حتی بدون این که ابایی داشته باشد، می گوید: «زمانی مطرح شدن نام من به سبب بضاعتم نبود، به سبب محدودیت حضور دیگران بود. هرچه عرصه بازتر شود، افراد بهتر در جای خودشان قرار می گیرند و این به معنای حذف من نیست.»
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

پایین کشاندن ولتر از قله روشنفکری

حجم تولید محتوای فارسی درباره برخی از شخصیت های تاریخ اندیشه غرب آنقدر اندک است که مخاطب ایرانی درباره وجوه مختلف آنان اسیر مشهورات کهنه و مکرر شده است.
۱۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

در جست و جوی عشق و عاشقی در کتاب ها

اگر خیال می کنید عشق و عاشقی کافی شاپ و سینما و گل و بلبل است معلوم است که در کل عمرتان یک روز هم عاشق نبوده اید و به زمین سفت نرسیده اید، پس باید رمان های عاشقانه را بخوانید.
۱۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

پول در ازای کلمه؛ تاریخچۀ مختصرِ نوشتن برای پول

اگر پول همه‌چیز را می‌آلاید، چرا نتواند نوشتن را نیز بیالاید؟ داستان شاعر یونانی، سیمونیدس، نخستین نویسنده‌ای که برای هر کلمه پول طلبید، نشان می‌دهد که چگونه کلمه و پول از آنچه به نظر می‌رسد نزدیک‌ترند.
۱۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چرا چارلز تیلور بی‌نظیر است؟

چارلز تیلور چندی پیش برندۀ جایزۀ یک‌میلیون‌دلاری برگرین در فلسفه شد. این جایزه‌ را نوبل فلسفه می‌دانند و البته باید گفت کمتر کسی به‌اندازۀ تیلور استحقاق آن را داشت. تیلور در کنار یورگن هابرماس بر قلۀ فلسفه در جهان امروز نشسته است.
۱۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

پی‌دی جیمز؛ ملکه جنایت!

پی‌دی جیمز را ملکه جنایت نامیده‌اند؛ نویسنده‌ای که به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین نویسندگان رمان‌های کارآگاهی، برخلاف بیشتر نویسندگان این ژانر، بیرون ازمحدوده خوانندگان و علاقه‌مندان این ژانر نیز احترام و اعتباری دارد. پی‌دی جیمز نیز مثل آگاتا کریستی، دیگر بانوی سرشناس جنایی و کارآگاهی‌نویس، انگلیسی است.
۱۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«متافلسفه»، فضایی میان فلسفه و انقلاب

آنری لوفه‌ور (١٩٠١-١٩٩١)، فیلسوف فرانسوی، امروز به لطف پژوهشگران و متفکران بریتانیایی و آمریکایی و به ‌خاطر تأثیر زیادی که بر متفکرانی چون دیوید هاروی، فردریک جیسمون و دیگران داشته متفکری کاملا شناخته‌شده است.
۱۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (119)

در این شماره از خواندنی ها با مجموعه داستانی از نویسنده عرب غاده السمان، تاریخچه ای از رمان پلیسی به قلم فریدون هویدا، مجموعه داستانی از خولیو کرتاثار و... آشنا شوید.
۱۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«شهر فرنگ»: وصیت نامه عجیب گونتر گراس

گونتر گراس آن قدر در ادبیات جهان اهمیت دارد که شاید بشود گفت نمادِ نویسندگانِ آلمانی سال های اخیر است. آخرین کتابی که او نوشت، کتابی عجیب بود؛ «شهر فرنگ»، اثری اتوبیوگرافیک و بسیار خلاقانه که خود از آن به عنوان وصیت نامه ادبی اش نام می برد.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

راه و رسم نویسنده شدن: انتخاب اسم داستان

درونمایه ترانه «النور ریگبی» بیتلز چیست؟ گروه بیتلز این ترانه را جمعی می خوانند و درونمایه این است که دنیا پر از آدم های تنهایی است که دنبال کسی می گردند تا دوستش بدارند و دوستشان بدارد.
۲۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

یک کتاب واجب؛ «جستارهایی در باب عشق»

درباره کتاب «جستارهایی در باب عشق» آلن دوباتن که گلی امامی با قلمی خوب و روان آن را به فارسی ترجمه کرده است.
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

صاحبان «بساط» هم کارگزاران فرهنگی‌اند؟

وقتی چشم‌تان به بساط کتاب فروش‌ها می‌خورد چه حسی به شما دست می‌دهد؟ آن‌ها از عناصر فرهنگی جامعه ما به حساب می‌آیند؟
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

راه و رسم نویسنده شدن؛ جنبش شش کلمه ای

فکر کردن به گستره داستان- وسعت موضوع داستان شما- بهتان کمک می کند کانون تمرکز کارتان را تشخیص بدهید. از همان مراحل اول کار، از وقتی که سفارشی می گیرید یا ایده ای به ذهنتان خطور می کند و قبل این که پژوهش را تمام کنید، به دنبال بُرنده ترین رویکرد ممکن برای کارتان بگردید.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کاظم رضا: ما به تقدیر عادت کرده‌ایم

سه تن بودند. اولی، جوان بود و پُرحرارت، علوی که اکنون نمی‌دانم کجاست. هرکجا هست به سلامت. دیگری، مقدسیان، که خندان‌خندان تا لبِ گوْ می‌آمد و می‌رفت. افسوس که سالی می‌گذرد -‌ و بیش- که رفت. و دیگر خودِ کاظم رضا، که نمی‌دیدمش، فقط اسمش بود.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (118)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی از رضیه انصاری، نمایش نامه ای از لوئیجی پیراندللو، پژوهشی درباره فروغ فرخزاد و... آشنا شوید.
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رومن گاری؛ شبح سرگردان ادبیات

رومن گاری یک نویسنده نابغه بود با قابلیت تولید سطوح مختلفی از ادبیات داستانی. آدمی بازیگوش و باسواد و سطح بالا که در هر عرصه ای قدم گذاشت، به اوج رسید.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

داستان عجیب نویسنده شدن «ویلیام جوزف کندی»

نویسنده‌شدن ویلیام جوزف کندی (۱۹۲۸، آلبانی، نیویورک)، داستان عجیب‌وغریبی دارد، مثل جان کندی‌تول، که بعد از مرگش، رمان «اتحادیه ‌ابلهان»اش چاپ شد و برایش جایزه پولیتزر را به ارمغان آورد.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

چه حافظی بخریم؟ آیا دیوان حافظ سانسور شده؟

بهترین تصحیح دیوان حافظ کدام است؟ دیوان حافظ قزوینی- غنی، خانلری، عیوضی، حافظ سایه (هوشنگ ابتهاج) یا دیوان حافظ سلیم نیساری؟
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

هیوم، دوربرگردان فلسفه غربی

اسکاتلند سرزمین رویایی فرمانروایان بریتانیایی زادگاه دو چهره تاریخ اندیشه جدید غربی است؛ یکی آدام اسمیت و دیگری دیوید هیوم که نه تنها با یکدیگر هم عصر بودند بلکه رفاقتی خالصانه با همدیگر داشتند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

مورد عجیب و غریب آقای گابو

گابریل گارسیا مارکز در یکی از گفت‌وگوهایش گفته بود «درحقیقت، وظیفه نویسنده یا می‌شود گفت وظیفه انقلابی او، خوب‌نوشتن است و بس.»؛ وظیفه‌ای انقلابی‌ که مارکز به آن عمل کرد و آثاری آفرید که ابدیت را به سوی خویش خوشآمد گفت و جهان را به ضیافت قصه‌هایی خواندنی و ماندنی دعوت کرد
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

مفتون امینی: شاملو پس از حافظ بهترین است

یداله امینی متخلص به مفتون در آستانه‌ نود سالگی‌اش هنوز با شعر زندگی می‌کند و از شعر می‌گوید. شش دهه زیستن در شعر، از غزل و چهارپاره و قصیده و رباعی گرفته تا شعر نیمایی و سپید و شعرهای ترکی، حاصلش بیش از هفده مجموعه‌شعر است .
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

راه طولانی صادق، پسر هدایت از میان توفان

سایه سنگین هدایت بر سر ادبیات و حتی روشن‌فکری ایران گسترده است و انگار به این زودی‌ها هم قصد کنار رفتن ندارد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

سارتر پاسخ می دهد؛ چگونه قربانی قضاوت دیگران می شویم؟

ایده «دوزخ حضور دیگری است» ایده اساسی و مشهور سارتر است. او این ایده را در نمایش‌های خود اجرا می‌كند، دوزخ یكی از این نمایش‌هاست.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

چهره به چهره با ابراهیم گلستان

چاپ دوم کتاب «از روزگار رفته» که شامل گفت و گوی رو در روی حسن فیاد با ابراهیم گلستان است، اگرچه با پیر پرنیان اندیش فاصله ای از این جا تا آسمان دارد، اما از جهاتی هر اندازه اندک، زخم 1533 صفحه ای آن کتاب را در منِ مخاطب زنده کرد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

یک مشت جاده و یک خانه ته‌اش

«فتو به میتی گفته بود: می‌دانی فرق آثار من با بقیه در چیست؟ در این است که در آثار من فرق مرده‌ها، زنده‌ها، اشیا، رنگ‌ها، تیرگی، روشنایی و موسیقی و سکوت معلوم نیست. این جملات از زبان یکی از شخصیت‌های «چشمهایم آبی بود» محمدرضا کاتب، در مورد طرز نویسندگی و سبک‌پردازی وی نیز مصداق دارد.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

دور دنیا در 10 داستان

هر داستان رازی در دل خود دارد و هر راز از دلی برخاسته است. باید پای صحبت دل ها بنشینی تا برایت از رازهاشان بگویند. رازهایی از زمان های دور و نزدیک، از سرزمین های کهن و نو و از آدم هایی که روزگاری بر این کره خاکی زیسته اند و یا هم عصر ما هستند.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی ها با برترین ها (117)

در این شماره از خواندنی ها با اثری درباره فیلسوفان عصر هیتلر، مجموعه ای از مصاحبه ها و گفتارهای یونگ، ترجمه جدیدی از هنری پنجم شکسپیر و ... آشنا شوید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

فهم مدرن و متفاوت از حافظ در مشربِ هرمنوتیک

شاید به نظر برسد سخن گفتن از حافظ کار راحتی است. دیوان حافظ جزو اولین کتاب هایی است که هر یک از ما آن را در خانه هایمان می بینیم و می خوانیم. آن را بر سر سفره هفت سین عید نوروز قرار می دهیم و با غزلی از آن، سال نوی خود را آغاز می کنیم.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

آشفتگی های ذهنی «آلن دو باتن»

«آلن دو باتن» فیلسوف و نویسنده که کتاب‌های «جستارهایی در باب عشق» و «تسلی‌بخشی‌های فلسفه» او طرفداران زیادی دارد، یادداشتی را درباره آشفتگی ذهنی خود و دلیل نویسنده شدنش برای «گاردین» نوشته که در ادامه می‌خوانید.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

بدون فاکنر و داستایفسکی نمی‌توان چیزی نوشت

نام لسلو کراسناهورکایی (متولد ۱۹۵۴- مجارستان) تا پیش از سال ۲۰۰۰، در کشورهای انگلیسی‌زبان (و حتی دیگر کشورهای جهان) تنها به واسطه فیلم‌های بلا تار شناخته می‌شد. همکاری این دو هموطن منجر به ساخت چندین فیلم طی سی سال گذشته شده و تعدادی از فیلم‌های بلا تار بر اساس رمان‌های کراسناهورکایی ساخته شده است.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه

رخ‌به‌رخ با رویای آزادی در دنیایی که آزاد است

اسماعیل کاداره، نویسنده آلبانیایی گمنامی بود که راه صدساله شهرت و افتخار را یک‌شبه طی کرد وقتی در زمستان ١٩٧٠ رمان درخشان «ژنرال ارتش مرده» به دنیا عرضه شد، انگار به یک‌باره چشم جهانیان به نویسنده‌ای باز شد که تا دیروز در گمنامی محض می‌زیست.
۱ ماه پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج