۵ نویسنده‌ای که منبع الهام شان داستایفسکی بوده است

داستایفسکی، نویسنده بزرگ قرن نوزدهم روس بر نویسندگان بسیاری از نیچه تا همینگوی تاثیرگذار و منبع الهام شان بوده است. تاثیر او همچنین بر ژانرهای ادبی و جریان های رایج فلسفی، انکار نشدنی است.
۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«آن مادران، این دختران»؛ جدیدترین کتاب خانم نویسنده پرطرفدار

«آن مادران، این دختران» آخرین رمان بلقیس سلیمانی، نویسنده پرکار و پرطرفدار کرمانی است. مشخصه اصلی این رمان همانند باقی آثار او پرداختن به مشکلات زنان و موانع آنها در مسیر رسیدن به کمال است. مشکلاتی که بیشتر شامل مضامینی چون رنج و ستم و زندگی پر اندوه زن، بارداری، زایمان، مادری و مسائل خاص زنان و انتقاد به فرهنگ مردسالار است.
۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«موش و گربه» بازی بزرگمهر حسین پور با عبید زاکانی

از خلق «موش و گربه» عبید زاکانی که تازه خیلی ها تردید دارند که این اثر برای «عبید» باشد، قرن ها می گذرد، داستان اما همچنان آشناست؛ مظلوم هایی که می توانند ظالم شوند و ظالمانی که در حضیض خود بدل به مظلومانی رقت انگیز می شوند
۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب‌های خواندنی‌ اورهان پاموک

اورهان پاموک تا قبل از جایزه نوبلش کلی جایزه های خارجی مختلف برد و تعدادی خواننده پیدا کرد و فضا مهیا شد تا یک عده از ناشران به سادگی کتاب هایش را چندباره ترجمه و بالاخره مخاطبی برای خودشان دست و پا کنند.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۵)

در این شماره از خواندنی ها با اثری از النا فرانته، نویسنده ناشناس ایتالیایی، پژوهشی درباره تجدد در ژاپن، کتابی در وهابیت و... آشنا شوید.
۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

گفت‌وگو با خالق بهترین مجموعه شعر فارسی سالِ ۹۶

حسن همایون با کتاب «آشویتس خصوصی من» برگزیده سومین دوره جایزه احمدشاملو شد. در جشنواره مجله تجربه هم این اثر به عنوان کتاب سال بخش شعر معرفی شد. با این شاعر جوان درباره «آشویتس خصوصی من» گفت و گو کردیم
۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«گفتگوهایی با پروفسور ایگرگ»؛ سیمای نجیبِ یک آنارشیست

«گفتگوهایی با پروفسور ایگرگ» با ترجمه مترجم کارکشته، افتخار نبوی نژاد یکی از کتاب های کوچک اما مهم این نویسنده است که برای اولین بار به سال 1955 منتشر شد. کتابی که برخی آن را رمان می دانند، برخی متنی روایی و برخی یک اثر جَدَلی.
۸ روز پیش
ادبیات و اندیشه

داستان‌های  کودکانه‌ای که محبوب بزرگ تر‌ها شدند

شاید آن چه داستان های کودکانه را برای بزرگ ترها دلخواه می کند، عطش همیشگی آن ها برای شنیدن حقیقت به زبانی ساده و صادقانه است. داستان هایی که لحن کودکانه آن ها برای بچه ها داستان را قابل فهم و برای بزرگ ترها صورت نمادین یا شاید حتی کنایه آمیز پیدا می کند تا به آن ها بگوید چیزی را که در بزرگ سالی نایافته آن هاست، باید جایی در دنیای کودکان جست و جو کنند.
۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

نوشتن کتاب‌های مشهور چقدر زمان برده است؟

مجموعه آثار شرلوک هلمز اولین بار در ایران به همت زنده یاد کریم امامی ترجمه شد. با این حال خانم مژده دقیقی در سال 85 این کتاب را با عنوانی ترجمه کرد که به همین نام معروف شده: «اتود در قرمز لاکی». نام این رمان برگرفته از بخشی از صحبت های شرلوک هلمز درباره قتل است.
۱۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی های طولانی

این روزها شبکه جهانی اینترنت آن قدر دایره تمرکز افراد را محدود ساخته است که مطالعه کامل یک کتاب کودک نیز نیازمند شاهکار بزرگی از تمرکز است.
۱۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

اورهان پاموک: برایم خواننده ایرانی با بقیه فرق دارد

اورهان پاموک بی‌هیچ شک و شبهه‌ای جهانی‌ترین نویسنده ترک است. وارث به حق یاشار کمال؛ و البته یکی از بزرگترین رمان‌نویسان قرن حاضر که بیشتر به‌عنوان جوان‌ترین نویسنده‌ای که در بیست- سی‌سال اخیر نوبل ادبی گرفته است، شناخته می‌شود.
۱۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

هفت رمان بزرگ دنیا به انتخاب روزنامه گاردین

روزنامه مشهور گاردین در فهرستی منتخبی از رمان های برگزیده جهان را معرفی کرده است در اینجا برگزیده هفت رمان از این فهرست را گرده آورده ایم.
۱۴ روز پیش
ادبیات و اندیشه

پیشنهاد‌هایی برای خرید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب

تا چند سال پیش نمایشگاه کتاب تهران فرصتی بود تا هم حجم عظیمی از کتاب ها را یکجا ببینیم و کسری های کتابفروشی ها را در غرفه های ناشران مختلف جبران کنیم و هم از تخفیف های کتابی استفاده کنیم و خوراک خواندنی چند ماه مان را تامین کنیم.
۱۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

مجریان صدا و سیما در سنگلاخ ادبیات فارسی

چندی پیش رئیس فرهنگستان ادب و هنر پارسی، در یک برنامه افتتاحیه، حضور پیدا و موضوعاتی را طرح کرد که عملا بخشی از مجریان صدا وسیما را با چالش مواجه کردو از مجریان صداو سیما، نقد کرد و با ایما و اشاره درباره اشتباهات ادبی آنها تذکر داد.
۱۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

با این ترفند‌ها از نمایشگاه کتاب بهتر استفاده کنید

مصلای تهران یکی از پرشورترین دوران عمر خود را در زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سپری می کند. با این ترفندها از این قرار سالیانه کتاب دوستان استفاده بیشتری ببرید.
۱۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه

عادل فردوسی پور: دنبال کتاب فوتبالی‌ام اما نیست!

خوشحال باشیم یا نباشیم. در سال های اخیر پرفروش ترین کتاب ها به اسم یک چهره سرشناس هنر و سینما گره خورده. از «تاریخ عشق» نیکول کراوس که ترانه علیدوستی، ستاره سینما ترجمه اش کرده تا «مجموعه داستان سه قصه» به قلم ایرج طهماسب.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی‌ها با برترین‌ها، «ویژه نمایشگاه کتاب ۹۷»

در این شماره از خواندنی ها با خاطرات دکتر مصدق از زندان، زندگینامه بنجامین فرانکلین، رمانی از تام هنکس و... آشنا شوید.
۲۰ روز پیش
ادبیات و اندیشه

رمان «هَرَس»، داستان تلخ یک مصادره

جنگ، دراماتیک ترین حادثه ای است که در زندگی بشریت رخ می دهد و به همین جهت بهترین خوراک برای نوشتن به شمار می رود. گواه آن هم نویسندگانی هستند که در سراسر دنیا قلم شان از دل خاک و خون بیرون آمده است، ادبیات جهان بیشترین سهم خود را از جنگ های جهانی می گیرد و بیش از هر چیز دیگری مدیون آن است.
۲۲ روز پیش
ادبیات و اندیشه

«از سرد و گرم روزگار»؛ روایت یک زندگی بازیگوشانه و پرحادثه

«از سرد و گرم روزگار» روایتی فوق العاده است از یک زندگی بازیگوشانه و پر حادثه در کوران سختی های فردی، خانوادگی و اجتماعی. احمد زیدآبادی روایتش را از یک زندگی دوباره شروع می کند و به یک زندگی نو ختمش می کند
۲۳ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خدا مادر زیبایت را بیامرزد؛ بهترین مجموعه داستان سال ۹۶

مجموعه «خدا مادر زیبایت را بیامرزد» داستان های فوق العاده ای دارد؛ داستان هایی ساده. آدم های حافظ خیاوی به قدری ساده اند که سادگی شان خواننده پیچیده دوست امروزی را غافلگیر می کند و بعد درگیرش می کند
۲۵ روز پیش
ادبیات و اندیشه

کتاب هایی که حرف می زنند!

بعضی افراد دوست دارند کتاب بخوانند اما تا کتابی را به دست می گیرند، به انتهای صفحه اول نرسیده خوابشان می برد. بعضی ها هم دوست دارند کتاب های شعر و حتی نثرهای قدیمی را بخوانند اما جرئت نمی کنند فقط به این دلیل که تلفظ بعضی لغات برایشان مشکل است یا حجم کتاب زیاد و قیمت آن بالاست.
۲۶ روز پیش
ادبیات و اندیشه

محمود دولت آبادی: من اُستاد جان کَندن‌ام

بعد از سال ها «طریق بسمل شدن» مجوز چاپ گرفت و حالا شاید «محمود دولت آبادی» که اعتراف به جان سخت بودن هم می کند امیدوار به انتشار «زوال کلنل» هم شده باشد، او در گفت و گو با «سازندگی» از این روزهایش می گوید.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۳)

در این شماره از خواندنی‌ها با ۱۰۰ پرسش از آلن دوباتن، یک رمان جاسوسی، اثری درباره‌ی عشق و... آشنا شوید.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

دولت‌آبادی و گلشیری می‌خواستند شبیه مارکز و کارور باشند

فیروز زنوزی جلالی جزو معدود نویسندگان و منتقدان پس از انقلاب است که در ادبیات معاصرمان سال‌ها بدون افت و خیز حضوری جدی داشت.
۲۷ روز پیش
ادبیات و اندیشه

ترسناک‌ترین داستان‌های «استفن کینگ»، پدر وحشت

استفن کینگ با 58 رمان، 10 داستان کوتاه اپیزودیک و چندین اثر غیرداستانی، باید انتظار داشت که افرادی که تازه طرفدار رمان های استفن کینگ شده اند برای آغاز کردن خواندن و تماشای آثار منتسب به او سردرگم شوند.
۲۹ روز پیش
ادبیات و اندیشه
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج