کد خبر: ۱۴۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: ۱۲۴۱۱۴
تعداد نظرات: ۵۸ نظر
» تست
در تمام دنیا تست های غربالگری باید به تمام زنان باردار پیشنهاد شود و اگر خانم بارداری خواستار عدم انجام تست باشد باید رضایت کتبی خود را مبنی بر انجام ندادن تست به پزشک متخصص زنان و یا ماما اعلام نماید...
آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک

در تمام دنیا تست های غربالگری باید به تمام زنان باردار پیشنهاد شود و اگر خانم بارداری خواستار عدم انجام تست باشد باید رضایت کتبی خود را مبنی بر انجام ندادن تست به پزشک متخصص زنان و یا ماما اعلام نماید. در ایران هم طبق دستورالعملی که جدیدأ در اداره سلامت مادر و نوزاد وزارت بهداشت تصویب و در حال ابلاغ شدن هست تا به تمام خانمهای باردار پیشنهاد انجام این تست ها اجباری شود.


میتوانید سوال های خود را درباره آزمایش های مختلف ( تست های غربال گری - دوران بارداری - هورمون و ... ) از متخصصان آزمایشگاه نیلو بپرسید. کافیست سوال های خود در انتهای همین صفحه ، قسمت نظرات مطرح نمایید.

سئوال:  با سلام من میخواستم بدونم درچه تاریخی بهترین زمان برای انجام تست غربالگری سه ماهه اول می باشد تاریخ اولین روز آخرین پرید من 24 شهریور 1390 معادل با 15 سپتامبر 2011 است وبراین اساس میخواستم برای انجام این تست( آزمایش خون وسونوی nt ) به تهران بیایم چون در شهرستان هستم  وبه همین دلیل دقیقا دنبال بهترین زمان هستم از آنجایی که تعطیلی تاسوعا وعاشورا را در پیش داریم 12 و13 آذر  ، 2روز قبل از این تعطیلی و16 و17 آذر 2روز بعد از این تعطیلی هست . به نظر من قبل از تعطیلی بهتر هست یعنی من درهفته دوازدهم هستم ولی این هفته پرنشده درحقیقت 11 هفته و3 روز میشه .... میخواستم راهنمایی کنید اگر در این تاریخ مراجعه کنم خوبه  یا نه؟

جواب:طبق تاریخ اولین روز از آخرین پریودتان در تاریخ 7 آذر سن جنین تان 5+10 هفته می باشد. بهترین زمان انجام تست برای شما بین 15 الی 25 آذر می باشد.

سئوال:  ریسک تست غربالگری سه ماهه اول من برای مونگولیسم 1:851 شده است، آیا باید مرحله دوم را هم انجام دهم؟

جواب: بله، زنانیکه ریسک تست های غربالگری سه ماهه اول شان بین 1:51 الی 1:1500 قرار می گیرد، توصیه می شود که تست های مرحله دوم را هم در هفته 15 حاملگی انجام داده و ریسک تست ترکیبی (سکوئنشیال) برایشان گزارش شود. این ریسک برایندی از مجموع جوابهای سه ماهه اول و سه ماهه دوم می باشد که ملاک تصمیم گیری می باشد.سئوال: ریسک تست غربالگری سه ماهه اول من برای مونگولیسم 1:10521 شده است، آیا باید مرحله دوم را هم انجام دهم؟

جواب: خیر، زنانیکه ریسک تست های غربالگری سه ماهه اول شان کمتر از 1:1500 می شود (مخرج کسر بزرگتر از 1500 باشد)، فقط بین هفته 15 الی 17 حاملگی، تست AFP را جهت رد اختلالات طناب عصبی انجام دهند. این زنان نیازی به انجام تست های غربالگری سندرم داون در سه ماهه دوم  ندارند.

سئوال: به غیر از زنانیکه ریسک تست های غربالگری سه ماهه اول آنها بالا و یا ریسک بینابین دارند آیا زنان دیگر نیازی به انجام تست های غربالگری سه ماهه دوم دارند؟

جواب: طبق توصية آخرين راهنماي غربالگری بیماریهای ژنتیک قبل از زایمان BC Prenatal Genetic Screening Program (=BCPGSP) علاوه بر گروه دوم، گروه هاي زير هم بايد تست هاي كامل سكوئنشيال را انجام دهند: 1- زنان بالاي 35 سال در هنگام زايمان (در چاپ پيشين راهنماي مزبور، سن اين گروه زنان بالاي 36سال ذكر شده بود). 2- زنان با بارداري دوقلويي، 3-  زناني كه سابق هاي از بچه يا جنين مبتلا به سندرم داون، ادوارد و يا اختلالات لولة عصبي داشته اند و يا، والديني كه ناقل هر نوع اختلال كروموزومي باشند كه سبب افزايش ريسك داشتن بچة مبتلا به تكامل كروموزمي  مي گردد. 4- زنان بالای 35 سال که سابقه 3 بار سقط و یا بیشتر دارند، 5- زنان HIV مثبت (از آنجا كه انجام آمنيوسنتز در اين گروه از زنان سبب افزايش بالقوة احتمال انتقال HIV از مادر به جنين مي شود بنابراين بهتر است براي كاهش موارد مثبت كاذب تست هاي غربالگري در اين گروه از زنان از تست سكوئنشيال استفاده می شود. 5- زنانی که IVF کرده اند.


سئوال: تست های غربالگری نوزادان به چه منظور انجام می شود؟

جواب: غربالگري نوزادان براي تشخيص زودهنگام بيماري‌هاي مادرزادي بسيار خطرناك (مثل کم کاری تیروئید، بیماری فنیل کتونوری، بیماری فاویسم، کم کاری مادرزادی غده آدرنال، بیماری شربت افرا و افزایش گالاکتوز خون) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر اين بيماري‌ها به موقع تشخيص داده نشوند ممكن است باعث بروز عقب‌ماندگي ذهني، كندشدن رشد جسمي و حتي مرگ شوند.


سئوال: تست‌هاي غربالگري در چه زماني بايد انجام شوند؟

جواب:  آزمايش‌هايي كه در طرح‌هاي غربالگري مورد استفاده قرار مي‌گيرند بايد پيش از مرخص شدن نوزاد از بيمارستان و يا طي 5 روز اول پس از تولد انجام شوند. توصیه می شود که حداقل 48-24 ساعت از شیر خوردن نوزاد گذشته شده باشد.

سئوال:  آیا بعد از دادن آزمایش خون امکان ضعف کردن وجود دارد؟ در صورت ضعف کردن چه کارهایی باید انجام داد؟

جواب: به طور طبیعی این حالت وجود ندارد چرا که حجم خون یک فرد بزرگسال (با وزن متوسط 75 کیلوگرمی) به طور طبیعی حدود 5 لیتر (5000 میلی لیتر) می باشد. در هنگام آزمایش خون حداکثر 15-10 میلی لیتر خونگیری انجام می شود که 1 به 330 الی 1 به 500 از حجم خون می باشد که هیچ گونه تأثیری روی بدن ندارد. فقط ممکن است اثرات روانی داشته باشد که در بعضی از افراد با دیدن صحنه خونگیری ممکن است دچار غش شوند که فقط اثر روانی دارد (که به آن سندرم سوزنی شدن می گویند) و توصیه می شود که در هنگام خونگیری به صورت خوابیده خون بدهند و همینطور از مشاهده سوزن و صحنه خونگیری خودداری کنند و سریعأ یک مایع شیرین بخورید تا قند خونتان که در اثر ترس و وحشت پایین آمده هست افزایش یابد.

سئوال: تا چند ساعت قبل از آزمایش نباید چیزی خورد؟

جواب: برای بسیاری از آزمایشات ناشتا بودن الزامی نیست، اما برای آن دسته از آزمایشات که نیاز به ناشتا بودن یا شرایط خاص دارند باید موارد ذیل رعایت گردد:

1- 10 الی 12 ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه هیچ غذا یا آشامیدنی(بجزآب) نخورده ونیاشامید [این مدت ناشتایی درشب توصیه شده است که فعالیتهای بدن به حداقل رسیده ومقادیر طبیعی نیز درنمونه های صبح تعیین مقدار شده اند.

 2- درصورتیکه آزمایشهای مربوط به چربی خون مثل تری گلیسرید برای شما درخواست شده باشد مدت زمان ناشتایی حداقل 12ساعت است.

3- ازنوشیدن آب میوه،چای وقهوه درطی مدت ناشتایی بپرهیزید اما نوشیدن آب بلامانع است(مگرآنکه محدودیت درمصرف آب توسط پزشک یا همکاران آزمایشگاه تذکر داده شده باشد)، 4- طی مدت ناشتایی ازاستعمال دخانیات،جویدن آدامس وتمرین های بدنی وورزش پرهیز نمایید.این موارد ممکن است منجربه تحریک سیستم گوارش وتغییر درنتایج آزمایشها شود.

سئوال: آیا آزمایش دادن برای تشخیص مشکلات جنین برای تمام خانمهای باردار لازم هست؟

جواب: بله، در تمام دنیا تست های غربالگری باید به تمام زنان باردار پیشنهاد شود و اگر خانم بارداری خواستار عدم انجام تست باشد باید رضایت کتبی خود را مبنی بر انجام ندادن تست به پزشک متخصص زنان و یا ماما اعلام نماید. در ایران هم طبق دستورالعملی که جدیدأ در اداره سلامت مادر و نوزاد وزارت بهداشت تصویب و در حال ابلاغ شدن هست تا به تمام خانمهای باردار پیشنهاد انجام این تست ها اجباری شود.

سئوال: با چه آزمایشی می توان به بیماری نقرس پی برد؟

جواب: تست اسید اوریک خون.

سئوال: من هر بار که آزمایش تیروئید می دهم، عدد آزمایش با قبل متفاوت هست. علت چه می تواند باشد؟

جواب: یک سری تغییرات بیولوژیک روزانه در تست های تیروئید وجود دارد که حتی در طی شبانه روز هم این تغییرات می تواند به حدود 15% هم برسد. در ضمن متد آزمایش هر آزمایشگاه هم با هم فرق می کند و در نتیجه نرمالهای آن آزمایشگاه هم با آزمایشگاه دیگر تفاوت دارد.

سئوال: من مبتلا به تالاسمی هستم، قبل و بعد از بارداری باید چه آزمایشهایی انجام دهم تا مشخص شود فرزندم مبتلا به تالاسمی نیست و چند درصد ممکن هست که نوزاد مبتلا به تالاسمی داشته باشم؟

جواب: شما ناقل تالاسمی هستید یا مبتلا به تالاسمی (ماژور). در صورت ناقل بودن پدر و مادر باید تست آمنیوسنتز در طی بارداری و انجام PCR برای موتاسیون هایی که ناقل آن هستید انجام شود. در صورتیکه فقط یکی از والدین ناقل تالاسمی نیاز به انجام هیچ تستی نمی باشد.

سئوال:  همسر من مشکل کبدی دارد و دارو مصرف می کند. الان باردار هستم، می خواستم بدانم آیا برای جنین مشکلی پیش می آید؟

جواب: از آنجائیکه بیماریهای کبدی انواع مختلفی دارد و در نتیجه درمان آن نیز با یکدیگر فرق می کند. بهتر است که دقیقأ نوع دارو مصرفی شوهرتان را برای ما بفرستید تا بهتر شما را راهنمایی کنیم.سئوال: برای غلظت خون چه آزمایشاتی انجام می شود و راه های پیشگیری و درمان آن چیست؟

جواب: غلظت خون با یک آزمایش کلی به نام CBC = Complete Blood Count بررسی می شود که در آن تعداد گلبولهای قرمز، میزان هموگلوبین و هماتوکریت سنجیده می شود. وظيفه گلبول‌هاي سرخ رساندن اكسيژن به بافت‌هاست. بنابراين هر زماني كه ميزان اكسيژن‌رساني به بافت‌ها كمتر از ميزان مورد نياز باشد بدن سعي مي‌كند با افزودن بر تعداد گلبول‌هاي قرمز، ميزان اكسيژن ‌رساني به بافت‌ها را به حد طبيعي برساند. بطور مثال در افراد سیگاری به دلیل اتصال دی اکسید کربن به گلبولهای قرمز، ظرفیت اکسیژن رسانی گلبولهای قرمز کاهش یافته و در نتیجه گلبولهای قرمز افزایش می یابد. یا افرادی که زیاد خروپف می کنند (بدلیل آنکه در هنگام خواب احتمال قطع تنفس برای ثانیه هایی وجود دارد) بدلیل این قطع تنفس باعث کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها شده و بدن هم برای جبران آن تعداد گلبولهای قرمز را افزایش می دهد. مصرف هورمونهای مردانه (ورزشكاراني كه از داروهاي نيروزا و غیرمجاز استفاده مي‌كنند) نیز سبب افزایش تعداد گلبولهای قرمز می شود.

سئوال: می خواستم بدانم تا چه حد ازدواج های فامیلی برای بارداری و جنین مشکل ساز است؟

جواب: کلأ ازدواج های فامیلی ریسک انتقال بیماریهای ژنتیکی و بعضی از اختلالات کروموزومی را افزایش می دهد. به همین دلیل بهتر است در صورت وجود بیماریهای ژنتیکی در خانواده، قبل از بچه دار شدن با مشاور ژنتیک مشورت نمائید.

سئوال: تا قبل از چند ماهگی باید آزمایشات غربالگری را برای اطمینان از سلامت جنین انجام داد؟

جواب: تست های غربالگری سه ماهه اول از ابتدای هفته 11 تا انتهای هفته 13 (بهترین زمان بین هفته های 0+12 الی 3+13و تست های غربالگری سه ماهه دوم از ابتدای هفته 14 تا انتهای هفته 22 (بهترین زمان بین هفته های 2+15 الی 0+17) قابل انجام است.

سئوال: هفته 13 بارداری با CRL=6.65 cm و NT=1.3 mm. آیا یافته های فوق طبیعی می باشد؟

جواب: یافته های فوق باید با دو تست PAPP-A و Free BhCG ترکیب شده و با هم تفسیر شود. به تنهایی یافته های فوق نرمال هستند.

سئوال: آیا کم کاری تیروئید مادر در دوران بارداری بر مادر و جنین تآثیری دارد؟ آیا جنین نیز دچار کم کاری می شود؟

جواب: کمبود نسبی هورمون "تیروکسین” نیز ، موجب افزایش خطر سقط جنین، تولد پیش از موعد و مسمومیت حاملگی می شود. میزان کم هورمون تیروئید، زایمان را دشوار و طولانی می کند. هورمون تیرویید یکی از هورمون‌های مهم در رشد و تکامل نوزاد است و کمبود این هورمون عوارضی مانند عقب‌ماندگی ذهنی، کوتاهی قد ، ناشنوایی ، اختلال گفتار و بعضی از بیماری‌های مغزی و عصبی را به دنبال دارد.

سئوال: آیا آزمایشی است که پس از درمان تخمدان پلی کیستیک بتوان سنجید که تخمدان دیگر کیست ساز نمی باشد؟

جواب: برای تشخیص قطعی سندرم تخمدان پلی کیستیک یک تست اختصاصی وجود ندارد. تشخیص بر مبنای رد موارد دیگر است. یعنی پزشک تمامی علائم و نشانه های شما را بررسی کرده و سپس سایر احتمالات را رد می کند. افزایش سطح سرمی هورمون‌های  LH، AMH، تستوسترون، انسولین، پرولاکتین و مقاومت به انسولین در این بیماری شایع است.

این سونوگرافی به سونوی NT معروف است. حداکثر ضخامت منطقة شفاف بین پوست و بافت نرم پوشانندة مهره‌های گردن را NT می گویند. از آنجا که در غربالگری سه ماهه اول مارکر NT بیشترین تأثیر را در محاسبة ریسک دارد، از این رو بسیار مهم است که این اندازه‌گیری به همراه اندازه‌گیری CRL (قد نشسته جنین) توسط سونولوژیست مجرب و با پروتکل یکسان انجام شود تا ریسکی صحیح به دست آید.

سئوال: چگونه می توان مطمئن گردید که سونوی NT به صورت استاندارد انجام شده است؟

جواب: برای اطمینان از صحت اندازهگیری NT، ضمیمه کردن عکس استاندارد NT به گزارش سونوگرافی ضروری است. عکس استاندارد NT باید شامل سه ویژگی زیر باشد:

1-  در محدوده CRL قابل قبول تهیه شده باشد. CRL قابل قبول برای اندازه‌گیری NT در ایران 81- 39 میلی‌متر و در سایر کشورها 84- 45 میلی‌متر است. 2-  تصویری که برای اندازه‌گیری NT مورد استفاده قرار می‌گیرد باید شامل نمای نیمرخ از جنین بوده، بطوریکه تیغه بینی و نوک آن دیده شود و بزرگ‌نمایی آن به حدی باشد که فقط قسمت بالای سینه و سر در تصویر دیده شود. 3-  در هنگام تهیه عکس گردن جنین باید در حالت خنثی (نه به سمت جلو و نه به سمت عقب خم شده) قرار داشته باشد.


سئوال: من ریسک غربالگری سه ماهه اولم برای سندرم داون طبیعی بوده و ریسک غربالگری سه ماهه دوم بالا بوده، کدام غلط می باشد؟

جواب: هیچکدام غلط نیست. غربالگری سه ماهه اول بیشتر تحت تاثیر اندازه های سونوگرافی می باشد و بر عکس غربالگری سه ماهه دوم بیشتر تحت تاثیر مارکرهای بیوشیمی خون می باشد. پروتکل ترکیبی (سکوئنشیال) به همین دلیل معرفی شده است تا زمانیکه تناقضی بین جواب سه ماهه اول و دوم وجود داشته باشد بتوان یک ریسک واحد گزارش نمود و ملاک تصمیم گیری همین ریسک تست سکوئنشیال می باشد.سئوال: نمونه‌گيري در تست های غربالگری نوزادان چگونه انجام مي‌شود؟

جواب: پس از گرم كردن پاي نوزاد و تميز كردن ناحية مورد نظر با مادة ضد عفوني كنندة مخصوص، با استفاده از يك سوزن خاص (لانست) كه به پاشنة پاي نوزاد زده مي‌شود، چند قطره خون بر روي كاغذ صافي مخصوص جمع‌آوري می شود.

سئوال: نتايج تست های غربالگری نوزادان چگونه تفسير مي‌شوند؟

جواب: اگر نتيجة آزمايش غير طبيعي باشد اين بدان معني نيست كه نوزاد حتماً بيمار است بلكه مفهوم آن چنين است كه بايد تست‌هاي تكميلي روي خون نوزاد انجام شود و همچنين مورد مشاورة پزشك متخصص اطفال قرار گيرد و آنگاه در صورت تأييد بيماري، درمان به سرعت آغاز گردد. روش درمان به نوع بيماري بستگي دارد و شامل رژيم‌هاي غذايي مخصوص و دارو است.

سئوال: یکی از بیماریهایی که در دوران نوزادی مورد غربالگری قرار می گیرد بیماری فنیل کتونوری می باشد، در صورت امکان توضیحی در مورد آن بدهید؟

جواب: فنيل آلانــيـن يــكي از اسيدهاي آمينـة مهم و ضروري بـدن است. نــقــص ژنــتـيـكي آنزيم‌هايي كه بــاعث مصرف فنـيل آلانـين در چرخة سوخت و ساز بدن مي‌شوند، باعث افزايش سطح آن در بدن و ظهور آن در ادرار مي‌گردد. در صورت عدم درمان، سطح بالاي فنيل آلانين به بافت مغز آسيب مي‌رساند و عقب‌ماندگي ذهني بروز مي‌كند. تشخيص زودهنگام و درمان با رژيم‌هاي غذايي خاص سبب رشد طبيعي كودك مي‌شود.


سئوال: آیا جویدن آدامس قبل از انجام آزمایشهایی که به ناشتایی نیاز دارند اشکالی دارد؟

جواب: طی مدت ناشتایی ازاستعمال دخانیات،جویدن آدامس وتمرین های بدنی و ورزش پرهیز نمایید.این موارد ممکن است منجربه تحریک سیستم گوارش وتغییر درنتایج آزمایشها شود.

 سئوال: بهترین زمان مراجعه برای انجام تست های آزمایشگاهی چه موقع است؟

 جواب: بعد از خواب کافی و ترجیحأ 7 تا 9 صبح که در واقع در شب فعالیتهای بدن به حداقل رسیده و مقادیر طبیعی تست ها نیز  معمولأ درنمونه های صبح تعیین مقدار شده اند

سئوال: آیا برای انجام تست کلسترول (یکی از چربی های خون) نیاز به رعایت شرایط خاصی می باشد؟

جواب: 1- یک هفته قبل از انجام تست رژیم غذایی معمولی داشته باشید و هیچ گونه منع مصرف چربی نداشته باشید (با مشورت پزشک)، 2- 24 ساعت قبل از انجام تست از مصرف الکل خودداری کنید، 3- 14-12 ساعت ناشتا بوده و در مدت ناشتایی ازنوشیدن آب میوه،چای وقهوه درطی مدت ناشتایی بپرهیزید اما نوشیدن آب بلامانع است
 
سئوال: آیا برای تشخیص سریع پارگی کیسه آب تستی وجود دارد؟

جواب: بله، عنوان تست هم AmniSure می باشد. که در صورت نشت کیسه آب به مقدار خیلی جزیی هم می توان آنرا در ترشحات واژن تشخیص داد.

سئوال 1: خانمی 28 ساله هستم که ازدواج فامیلی داشته ام (دختر دایی و پسر عمه) پدرهایمان پسرعمو مادرهایمان دختر خاله هستند. الان قصد بچه دار شدن را داریم. قبل از بارداری چه آزمایشی باید انجام داد و چند درصد احتمال ریسک وجود دارد؟

جواب: باید مشاوره ژنتیک انجام دهید تا با توجه به سابقه فامیلی نیاز به انجام بعضی تست های ژنتیکی برایتان انجام شود. آن موقع ریسک بیماریهای ژنتیکی برایتان  محاسبه می شود.

سئوال 2: من الان در هفته 34 بارداری هستم. در هفته 21 سونوگرافی معمولی انجام دادم و گفتند رگ پشت گردن بچه به جای 6 میلی متر، 8 میلی متر هست و باید تست آمنیوسنتز انجام دهم. پزشکم حاضر به انجام تست فوق نشد و فقط مشاور ژنتیک را پیشنهاد دادند. مشاور ژنتیک هم فقط سونوگرافی چهار بعدی پیشنهاد داد که گفتند نوزاد کاملأ سالم است. الان به وقت زایمان نزدیک شده ام و بسیار استرس دارم. آیا ممکن است فرزندم بیمار باشد؟

جواب: خانم محترم الان خیلی دیر شده هست که به خودتان نگرانی راه دهید. اسم سونولوژیست اول را که سونوی معمولی داده اید را در سایت fetalmedicine.com (قسمت foundation) را پیدا کنید. امروزه اعتقاد بر این هست که سونوی جنین یک سونوی بسیار تخصصی بوده و علاوه بر مهارت سونولوژیست نیاز به دستگاه سونوگرافی با قدرت تفکیک بالا دارد. افرادیکه اسمشان در این سایت آمده هست دارای مدرک بین المللی انجام سونوی جنین بوده و اگر اسم سونولوژیست مورد نظر در این سایت نیست نگران نباشید و همان سونوی چهاربعدی که مشاور ژنتیک پیشنهاد داده هست قابل قبول می باشد.

سئوال: آیا این مطلب صحت دارد که مقدار زیاد فسفر در خون باعث کاهش کلسیم در خون می شود؟

جواب: از آنجائیکه افزایش فسفر خون سبب مهار تشکیل فرم فعال ویتامین D در کلیه ها می شود که در جذب کلسیم از دستگاه گوارش نقش مهمی دارد. بنابراین سطح کلسیم کاهش یافته و بدنبال سطح هورمون پارتیروئید (پاراتورمون یا PTH) افزایش می یابد. از آنجائیکه مدرک محکمی که اثر افزایش فسفر خون بر کاهش تراکم استخوان اثر می گذارد وجود ندارد ولی امروزه با افزایش مصرف نوشابه های گاز دار و غذاهای آماده سرشار از فسفر به جای شیر و دیگر غذاهای غنی از کلسیم سلامتی استخوان ها با مشکل جدی مواجه شده است.سئوال: سندرم داون چیست؟

جواب: سندرم داون یا مونگولیسم یک اختلال کروموزومی است که در آن کروموزوم 21 به جای آنکه 2 عدد باشد، 3 عدد است و در نتیجه فرد دچار عقب ماندگی ذهنی شدید می شود. سندرم داون با شیوع 1 به 800 در زایمان¬های منتج به تولد نوزاد زنده، به عنوان شایع¬ترین اختلال کروموزومی شناخته می¬شود و یکی از علل مهم عقب¬افتادگی ذهنی کودکان است. این بیماری برای اولین بار در سال 1886 توسط جان لنگدون داون گزارش شد. در گزارش وی خصوصیات مشترک بیمارانی تشریح شده بود که پوست آنان دارای انعطاف¬پذیری کمتر و صورت آنها نسبت به اندام پهن¬تر و بزرگ¬تر بود و بینی کوچک و ضریب هوشی پایین¬تری داشتند.

سئوال: برای از بین رفتن درد پشت چه آزمایشی پیشنهاد می کنید؟

جواب: برای از بین رفتن درد پشت آزمایشی وجود ندارد.

سئوال: در قسمت گردن و کتف اکثرا دچار سوزش و درد هستم. آیا ازمایشی برای حل این مشکل وجود دارد؟

جواب: درد گردن، سوزش بين دو كتف و احساس كاهش قدرت دستها را از علائم ديسك گردن می باشد و توصيه می شود كاربران كامپيوتر و افرادي با مشاغلي كه سرشان در يك وضعيت قرار دارد با انجام ورزشهاي ايزومتريك گردن از بروز ديسك گردن جلوگيري كنند. آزمایشی برای آن وجود ندارد به یک متخصص و جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید.

سئوال: ریسک سندرم داون من در سه ماهه اول 1:2750 بوده و سونوی NT من هم خوب بوده هست. آیا لازم هست تست های غربالگری سه ماهه دوم را انجام دهم؟ در ضمن سن من 37 سال می باشد؟

جواب: طبق اخرین راهنمای برنامه غربالگری کانادا که BC Prenatal Genetic Screening Program علاوه بر کسانی  که ریسک شان بین 1:50 الی 1:1500 قرار می گیرد گروه های ذیل هم باید تست های غربالگری سه ماهه دوم را انجام دهند و بر اساس جواب این دو مرحله ریسک تست ترکیبی (سکوئنشیال) برایشان باید گزارش شود: 1- زنان بالای 35 سال در هنگام زایمان ، 2- زنان با بارداری دوقلویی، 3- زنانی که سابقه ای از یک بچه یا جنین مبتلا به سندرم داون، ادوارد و یا NTDs داشته اند، 4- زنانی کهHIV  مثبت می باشند (برای کاهش موارد مثبت کاذب تست های غربالگری، زیرا  آمنیوسنتز در این گروه از زنان سبب افزایش انتقال بالقوه انتقال HIV از مادر به جنین می شود)، 5- زنانی که IVF یا ICSI کرده اند.


سئوال: سونوگرافی تست های غربالگری سه ماهه اول در چه زمانی انجام می شود؟

جواب: سونوگرافی فوق که به سونوی NT مشهور می باشد از ابتدای هفته 11 تا انتهای هفته 13 انجام می شود.

سئوال: من متولد 65 هستم، در 17 سالگی اولین زایمان را داشتم که نوزادم فقط 20 روز زنده ماند (علت مرگ ناراحتی قلبی، چسبندگی روده که در نهایت مشکوک به مونگولیسم شد). در 19 سالگی با انجام تست آمنیوسنتز یک فرزند سالم بدنیا آوردم. اگر برای بار سوم باردار شم چکار باید انجام دهم؟

جواب: طبق پروتکل های جدید ابتدا باید تست های غربالگری ترکیبی (سکوئنشیال) را انجام داده و در صورت بالا بودن ریسک آن آمنیوسنتز انجام دهید.

سئوال: اگر در تست غربالگری داشتن ناهنجاری مشخص شود، می توان به صورت قانونی سقط نمود ؟

جواب:  مـوارد سقط‌جنين‌ در بيماري‌ها و ناهنجاري‌هاي‌ جنيني‌ كه‌ به‌ مرگ‌ جنين‌ داخل‌ رحم‌ (مرده‌زايي‌) يا مرگ‌ نوزاد بـلافـاصلـه‌ بعـد از تـولـد جنين‌ منجر مي‌شوند و شامل 29 بیماری می شود و  موارد سقط‌ جنين‌ در بيماري‌هاي‌ مادر که شامل 22 بیماری می باشد به صورت قانونی وجود دارد. در مورد مونگولیسم هم با استفاده از قانون حصر و حرج ممکن است. توجه شود که تمام موارد قانونی فوق تا پایان 19 هفتگی مجوز سقط دارند.سئوال: عامل اصلی دوقلوزایی چیست؟ آیا داروی هورمونی خاصی برا دو قلو زائی وجود دارد؟

جواب: به‌طوركلی، در هر زایمان، احتمال دوقلوزایی یك درصد است و دو درصد از كل نوزادان هر جمعیت دوقلو هستند.هر ماه، در چرخة طبیعی جنسی زنانه، تنها یك تخمك از تخمدان زن آزاد می‌شود. یعنی معمولا ً در هر بارداری یك جنین وجود دارد. اما گاه به علت نامعلومی در یك ماه دو تخمك از تخمدان زن آزاد می‌شود كه هر یك به‌طور مستقل با یك اسپرم جداگانه بارور می‌شود. گاه نیز سلول تخم حاصل از تركیب سلول جنسی زن (تخمك) و سلول جنسی مرد (اسپرم)، در مراحل ابتدایی تشكیل، به دو سلول تخم تبدیل می‌شود كه هركدام از این سلول‌ها یك جنین مستقل را به‌وجود می‌آورد. در حالت اول، دوقلو را دوتخمی ـ دی‌زیگوت ـ یا غیرهمسان می‌نامیم. بنابراین، دوقلوهای دوتخمی حاصل لقاح ۲ تخمك و ۲ اسپرم هستند. این دوقلوها ممكن است همجنس یا غیرهمجنس باشند. آنها شباهت دو خواهر یا برادر معمولی را دارند، با این تفاوت كه در یك زمان به دنیا می‌آیند. در حالت دوم كه یك تخمك با یك اسپرم بارور می‌شود، دوقلوی حاصل از این لقاح را یك‌تخمی ـ مونوزیگوت ـ یا همسان می‌نامیم. این نوع دوقلوها همیشه همجنس‌اند، اما ممكن است براساس زمان تقسیم، رشد متفاوتی داشته باشند.دوقلوهای تك‌تخمی خصوصیات جسمی یكسان و ویژگی‌های ژنتیكی همانند دارند. عامل اصلی افزایش احتمال بارداری دوقلویی و چندقلویی استفاده از روش‌های درمان ناباروری است. داروهای تحریک کننده تخمدان مثل کلومیفن احتمال دو قلوزایی را بیشتر می کند.

سئوال: من باردار هستم و می خواهم بدانم آزمایش سندرم داون در چند مرحله و در چند ماهگی انجام می شود؟

جواب:  اين آزمايشات در دو مرحله انجام مي شود:

1- تست هاي غربالگري سه ماهه اول : اصطلاحأ به آن FTS گفته مي شود. به طور همزمان دو شاخص خوني (ماركر هاي PAPP-A و Free BhCG) و يك شاخص سونوگرافي (ماركر NT) كه از ابتداي هفته يازدهم تا انتهاي هفته 13 (هفته 0+11 الي 6+13)اندازه گيري مي شود. اين تست ها در اين مرحله قدرت تشخيص معادل 85 % دارد ، يعني از هر 100 مورد سندرم داون قابليت تشخيص 85 مورد را دارد.

2- تست هاي غربالگري سه ماهه دوم : به طور اختصار به آن كواد ماركر گفته مي شود. در اين مرحله فقط چهار شاخص (ماركر) خوني بين هفته 14 الي 22 اندازه گيري شده و قدرت تشخيص معادل 80 % دارد ، يعني از هر 100 مورد سندرم داون قابليت تشخيص 80 مورد را دارد.

3- تست هاي متوالي (Sequential) : بيمار هم مرحله اول را انجام داده ولي ريسك گزارش نمي شود و سپس در هفته 15 حاملگي تست هاي سه ماهه دوم را انجام داده و با استفاده از 7 ماركر ريسك محاسبه و گزارش مي شود. قدرت تشخيص اين تست معادل 95% دارد ، يعني از هر 100 مورد سندرم داون قابليت تشخيص 95 مورد را دارد. كه كاملترين پروتكل غربالگري سندرم داون در دنيا مي باشد.

سئوال: پدر من مبتلا به دیابت است. من با چه آزمایشاتی می توانم از سلامت خودم مطمئن شوم؟

جواب: ابتدا یک آزمایش قند خون ناشتا بدهید. اگر قند خونتان بالاتر از mg/dl 100 باشد. آنوقت تست OGTT باید انجام دهید.

سئوال: پزشک معالج من توصیه کرده که من به طور منظم قند و چربی خونم را کنترل کنم اما نمی دانم در چه فاصله ای باید آزمایش ها را انجام بدهم؟

جواب:  بستگی به علت این توصیه دارد. اگر به منظور کنترل دوز دارو ، 2 هفته پس از تغییر هر دوز دارو و در غیر اینصورت هر 6-3 ماه باید انجام شوند.

سئوال: آیا آزمایشی وجود دارد که با انجام آن روی مادر از سلامت کامل جنین مطلع شد؟

جواب: در مورد اختلالات کروموزومی آزمایش آمنیوسنتز ولی در مورد اختلالات ژنتیکی به شرط دانستن نوع نقص ژنتیکی می توان از تست های ژنتیکی استفاده نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از سایت www.niloulab.com دیدن فرمائید.
بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بانک اطلاعات تجاری برترین ها
 
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۵۸
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
پاسخ
11
11
من 25 سال سن دارم و 5 سال پیش ازمایش ژنتیک دادم در ازمایش toxoplosma igg 179 بود ایا در حال حاضر برای بارداری مشکلی دارم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۳
پاسخ
14
26
با سلام من 33 ساله هستم و الان در هفته 18 بارداری به سر می برم غربالگری سه ماهه اول را انجام ندادم ولی غربالگری سه ماهه دوم ریسک سندرم داون 1 به 55 بود و ان تی هم 1.7 بود در هفته 17 آمینو سنتز شدم ولی هنوز جواب نگرفتم خیلی نگرانم خواستم ببینم احتمال اینکه مشکلی باشد چقدر است؟ و اگر سالم بود چه آزمایشات دیگری لازم است انجام دهم؟ با تشکر
نظر سميه افضلي
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۸
پاسخ
5
16
با سلام بنده در هفته يازدهم بارداري دچار ابله مرغان شدم .ازمايش غربالكري اول را انجام داده ام و همه چيز نرمال بود الان در هفته چهاردهم بارداري هستم مي خواستم ببينم چه ازمايشهاي ديگري بايد انجام دهم تا از سلامت جنين مطمئن شوم.
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۴
پاسخ
8
9
با سلام
من هفته گذشته سونوی ان تی رفتم گفتن ان تی 4.7 هست که خیلی زیاده. جواب ازمایش خون ریسک 1 به 450 بود که گفتن نرمال لب مرزه. ولی گفتن حتی اگر جواب امنیو نتز خوب باشه باید بچه را سقط کنیم و احتمالا سالم نیست. درسته؟ چقد احتمال داره سالم باشه؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۹
پاسخ
0
9
سلام.جواب سونو غربالگری مرحله اول NB به خوبی مشاهده نشده است.ایا جای نگرانی دارد؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۹
پاسخ
0
3
سلام.جواب سونو غربالگری مرحله اول NB به خوبی مشاهده نشده است.ایا جای نگرانی دارد؟
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۳۰
پاسخ
3
7
سه ماه پیش به خاطر nt بالا جنینم را سقط کردم حواستم بپرسم علت بالا بودن nt در جنین چیست؟و ترس زیادی از بارداری دوباره دارم لطفا راهنمایی ام کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
پاسخ
1
6
با سلام من 32 ساله هستم و درذ آزمایشگاه شما تست مونگلیسم دادم که جواب آن مثبت بوده آیا امکان اشتباه در جواب وجود دارد با توجه به اینکه این ازمایش را در سه ماهه دوم انجام دادم وتمامی آزمایشات و سونو گرافی های من تا قبل این آزمایش نرمال و خوب بوده است لطفا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۹
پاسخ
0
3
جواب سونو nt من مشکوک بوده و پزشک برام ازمایش نوشته انجام دادم ولی هنوز جواب نگرفتم crl69.1_nt2.46 بوده خیلی نگرانم لطفا بگید چفد احتمال دار بچه سالم نباشه
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
پاسخ
2
4
باسلام
من در هفته ۱۲ غربالگری رو انجام دادم که نتایج به شرح زیر است:

سن ۳۴
Scan measure: bpd
سن حاملگی در روز نمونه گیری: ۱۲ هفته و ۶ روز (براساس تاریخ) و ۱۲ هفته و سه روز براساس اسکن bpd
Gestation used:bpd
وزن ۶۳
Papp-a level:3715miu/l; 1.20 mom
Free-hcg level:10.2ng/ml; 0.22 mom

SCreening result: screen negative
Risk of down's: less than 1 in 20.000(At term)
Comment: down's risk due to maternal age alonde is 1 in 480
Comment: not in high risk category for trisomy 18 (risk
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
پاسخ
0
6
سلام خواهش میکنم. راهنماییم کنید. نتیجه آز خونم :
PAPP-A 9810.00
free hCG 76
NT 2.8
Down syndrome 1.386
Age alone 1.725
نتیجه کلی نوشته low risk
اما بخاطر nt لب مرز و چون 32 ساله ام، آمینوسنتز گفتن باید انجام بدم.خیلی استرس دارم. دوبارم سقط داشتم اما علت مشخص نبود. حالا میخواستم ببینم چقدر احتمال داره که مشکلی باشه ؟ زمانم محدوده. چون15 آمینوسنتز گفتن جوابشم ممکنه2 هفته طول میکشه. بعد میشه 17 هفته ممکنه واسه سقط قانونی زمان از دست بره. چه کار کنم و آزمایش بعد از آمینوسنتز چی هست؟ نمیشه مستقیم اونو انجام بدم. دکتر ژنتیک گفت تازه اگه سندرمم نداشته باشه خیلی ناهنجاریای دیگه ممکنه داشته باشه. گفت اون موقعم که بفهمی دیره. زمانی واسه سقط قانونی نداری! خیلی نگرانم. نمیخوام یه بچه ی بیمار داشته باشم. خواهش میکنم راهنماییم کنید.
باسپاس فراوان
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۲
پاسخ
0
1
سلام خواستم بدونم که بعدازآمینوسنتزراه درمان هم وجود دارد
نظر اکرم شریفی
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
United Arab Emirates
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۳
پاسخ
1
0
با سلام من 37 ساله هستم لطفا جواب آزمایش من را تفسیر کنید
Scan measurement (crl) : 59.0 mm on 14/07/12
Gestation at date of sample : 12weeks 5 days (by crl scan)
Gestation at date of sample : 12weeks 5 days (by bpd scan)
Gestation used : scan estimate(crl)

Weight : 67
Nuchal measurement : 1.5 mm 1.00 mom
Papp-a level : 17.2 mg/l 0.96 mom
Free b-hcg level : 82.2 ng/l 1.84 mom
Screening result negative
Risk of downs : 1 in 750
Comment : downs risk due to maternal age alon is 1 in 180
Comment : not in the high risk category for trisomy 18 ( risk < 1 in 100)
Comment : : not in the high risk category for trisomy 13( risk < 1 in 100)
Comment
United States
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
پاسخ
4
2
سلام من طبق سونو در دوازده هفته و سه روز هستم و نتیجه ان تی 1/5 بوده و طول جنین طبق crl:59mmبوده ایا طول جنین طبیعی است؟؟چون طبق جداول باید طول جنین 7/5 باشه-خواهش میکنم منو راهنمایی کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
پاسخ
4
1
من میخوام دو قلو همسان داشته باشم چه کار کنم
نظر فرزانه نقدی
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۰
پاسخ
0
3
با سلام تاریخ اولین روز اخرین پریود من 15 اردیبهشت ماه 93 بوده با توجه به این تاریخ میخواستم بدونم ایا فردا 11 مرداد زمان خوبی برای سونوی ان تی وانجام ازمایشای سه ماهه ی اول غربالگریست لطفا سریع تر راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
پاسخ
0
1
با سلام
من 26 سالمه در هفته 14 هستم دوقولو باردارم
در انومالی هفته 13 من n t های موجود با هم متفاوت هستند. آیا خطری دارد یا نه لطفا توضیح دهید.
ضخامت n t 1/3
ضخامت n t 0/7
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
پاسخ
2
4
با عرض سلام و خسته نباشید.من 24 سالمه و هفته 18 بارداری ام.در هفته شانزدهم آزمایش غربالگری دوم را دادم ریسک NTDs من 1:235 است. آیای جای نگرانی وجود دارد؟ من دوسال پیش یه سقط جنین به علت تشکیل نشدن قلب جنین هم داشتم. با تشکر ممنون میشم منو راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
پاسخ
0
1
سلام میخواستم بدونم برای آزمایش های که روز سوم قاعدگی انجام میشوند وآزمایش های هورمونی وتیروییدی چه آمادگی هایی لازم است؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
پاسخ
0
0
سلام من هفته 10 هستم جواب آزمایش خون میزان فسفر را بالا نشان میدهد برای بارداری طبیعی است؟؟
نظر تى تى خانم
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
پاسخ
0
0
با سلام
١ مرداد اولين روز آخرين پرىودى من بود و روز ٢٣ مرداد آزمايش پوكى استخوان از مهره ها و لگن گرفتم. بيخبر از باردارى، هفته بعد متوجه باردارى شدم بشدت نگران عوارض اين آزمايش بر جنينم هستم خواهش ميكنم منو راهنمايى كنيد، آيا تاثيرى بر جنينم داشته؟ ممنون
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
پاسخ
4
6
سلام خسته نباشيد من ١٣هفته٣روزه كه باردارم سونو غربالگري انجام دادم nt:2/9 است آيا نرمال من 26سالمه
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
پاسخ
0
3
سلام من یک ماه و نیم که باردارم قبل از بارداری تیروییدم 4 بود اول بارداری3/8 والان که 5/8هست تا کنون سابقه بیماری تیرویید و مصرف قرص تیرویید هم نداشتم خواهشا راهنماییم کنید که تیرویید من برای جنینم مشکلی ایجاد کرده ایا تاثیری روی ان گزاشته
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
پاسخ
0
0
با عرض سلام و خسته نباشین من باردارم در تاریخ 93/6/18 رفتم سونوگرافی دکتر گفت جنین در 14 هفته گی قرار دارد و برایم آزمایش غربارگری نوشت در تاریخ 93/6/19 این آزمایش و انجام دادم و امروز جواب ان را گرفتم براتون مینویسم ممنون میشوم کمک کنید اخه در حال حاضر به دکترم دسترسی ندارم و نگران هستم
TRISOMY 21: 1: 276
TRISOMY 18 :
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۱
پاسخ
4
0
با سلام من 31 ساله در 16هفتگی آزمایش کواد مارکر دادم نتایج
afp1.09,ue3 0.36,hcg 3.47 lnhibin2.62 ldfhan hpjlhg oxv ]rnv ldfhan
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
پاسخ
0
2
با سلام .لطفا جواب آزمایش رو براو تفسیر کنید و با توجه به اینکه همسرم در هفته ۲۷ هستن و سن ایشان نیز ۳۶ سال هست ، نظرتون درخصوص سندروم دون ویا ... چیه
AFP 32.99 ng/ml 0.71MoMs
HCG. 14500 mlU/ml 1.51
uE3 5 ng/ml 1.67
Biochemical risk for Tr 21 1:232
Age risk 1:205
Neural tube defects risk 1:8716
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۴
پاسخ
0
0
سلام درسونوگرافی NTمن 2شده است دکتر گفته لب مرز است ومن نگران هستم ایا برای سلامت جنین مشکلی هست ؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
پاسخ
0
3
باسلام
جواب غربالگری من اینگونه بود:
TRISOMY21: 1:13641
TRISOMY18: 1
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
پاسخ
1
0
باسلام من دوسال پیش حامله شدم در نه ماهگی بچه ام فوت شد دکترها گفتن مشکل ژنتیک داره شوهرم جانبازه بیست وچهار ساله قرص عصاب وروان میخوره وخودش بچه سالم داره الان چند سالی هست که قرص اش قوی تر شده می خواهم راهنمای ام کنید آیا قرص های شوهرم تاثیر دارد لطفا کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
پاسخ
0
0
سلام خسته نباشید
من سونوی nt شدم در 12هفته و 6روز، دکتر بهم گفت که جنین لب مرزه،nt=2.5 و cvl=6300
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
پاسخ
0
0
سلام
از زمان آخرین روز پریودیم 34 روز میگذره. امروز از بتا دادم این نتیجه بود.
712 ng/ml
رنج نرمال رو هم اینطوری نوشته
M 1:0_56500
2_3 M:7650_288500
3_6 M:3600_106000
6_9 M:4200_117000

لطفا تفسیر کنید. من بارداری?? بتا نرماله?? نگرانم
نظر حلیمه عزیزی
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
پاسخ
0
0
باسلام بنده 36 سال دارم و بارداری دومم است تروزومی 21
در غربالگری در هفته 13هفته و دوروز بارداری 1:196 شده باید چه کنم و میزان خطر چقدر است واقدامات بعدی چیست
نظر مهدیه حمیدی
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
پاسخ
0
3
با سلام آزمایش من 21 داون سیندروم 1:1692 و13و 18سندرم و 1:30000

FREE B-HCG 42.00

FBHCGCORRECTED 1.24

PREGANCY ACOSSIATAD

POLYPEPTID PAPP A 1806

PAPP-A CORECTED MOM 0.59

F.BHCG /PAPP.ACORRECTID 2.10خواهشمند است راهنامیی ام کنید خییلی نگرانم 34 سال سن وبچه دوم ام هست
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
پاسخ
1
1
سلام جواب سونوی nt من 1.7 و crl57 است نگرانم طبیعی ست یانه لطف کنید جواب بدید 33 سال سن دارم واین سونوی 12 هفته بوده
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۸
پاسخ
1
3
با سلام من سي سال سن دارم در حال حاضر سن بارداري ام 12 هفته و چهار روز است ازدواج فاميلي داشتم كه در سال 84 در كلينيك دكتر فرهود آزمايش ژنتيك داديم و مشكلي در بين نبود .فرزند اولم دختر سالمي است كه خدا رو شكر مشكلي نداشته.در حال حاضر سونوييي كه براي غربالگري سه ماهه اول داده ام ضخامت nt در حد 4/5 ميليمتر و افزايش يافته گزارش شده.امروز آزمايش خون دادم ولي تا جوابدهي هنوز زمان مانده به نظر شما درصد احتمال وجود مشكل چند است؟و احتمال وجود سندروم در جنين وجود دارد؟اگر آزمايش سالم بود به نظر شما پس مشكل موجود در سونو گرافي بيانگر چيست؟با تشكر
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۲
پاسخ
2
3
با سلام بارداری دومم هست در غربالگری دوم در هفته18 increased risk of smith_lemli _opitz syndrome(1 in 55) لطفا مرا راهنمایی کنید دکترها جواب معلومی به من ندادن با تشکر.
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
پاسخ
0
0
باسلام من تاریخ اخرین پریودم ۲۵اذر۱۳۹۳بود الان به گفته پزشک نه هفته ودوروز ازبارداریم گذشته خواستم بدونم چه زمانی بایدبرای غربالگری بیایم؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
پاسخ
0
0
من ۲۷ سالمه و nt نوزاد ۲:۴ بوده و تمام گزینه هى ديگه خوب بوو ه و به من گفتن لبه مرزی. وبدبا مشاوره گفتن مشکلی نست اما من به شدت نگرانم.چون گفن ۹۰ درصد بچه سالمه و این برای عمومع.وحالا ماندم امنیتوسنتز کنم ا نه
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۲
پاسخ
0
0
سلام خسته نباشید
من اولین بارداریمه و یادم رفته سونوگرافی و آزمایشات غربالگری سه ماهه اول رو انجام بدم و الان تو هفته پانزدهم هستم
لطفا راهنماییم کنید که باید چکار کنم و عواقب این فراموشیم چیه
ممنون میشم کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
پاسخ
0
0
با سلام
در هفته 16 بارداری هستم و پزشکم به اشتباه تاریخ هفته16 رو برای سونو و ازمایشات غربالگری زدن.سونو انجام دادم اما فقط ان بی انجام دادم .و ان تی فاقد اعتبار بود حال ازمایشات غربالگری دوره اول را انجام بدهم یا دوم؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
پاسخ
0
0
با سلام من در هفته 23بارداری هستم تست غربالگری انجام ندادم فقط سونوگرافی تعیین جنسیت انجام دادم که گفتند جنین سالم است ولی من میخواهم از سلامت جنین مطمئن شوم باتوجه به اینکه سن بارداری من برای تست غربالگری گذشته آیا آزمایش دیگری وجود دارد که من از سلامت جنینم مطمئن شوم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
پاسخ
0
0
با سلام
من در آزمایش های غربالگری سه ماهه اول فقط سونو NT رو انجام دادم و پزشکم با دیدن بالا بودن ۴/۴= NTگفت نیازی به انجام آزمایش خون و دیدن شاخص خونی نیست و منو برای تست آمنیوسنتز معرفی کردن. ممنون میشم راهنمایی کنید نظر شما در این مورد چیه
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
پاسخ
1
0
در 15 هفته و 3 روز 32 سال و 62 کیلو آیا خطر هست
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
پاسخ
0
0
باسلام
من در هفته 13 بارداری هستم سونوی nt وغربالگری هفته پیش دادم که مشکلی در جواب آن نبود وهمه چیز نرمال و خوب بود ولی دکتر آزمایش کلی داده بود که در آن تیروئید پرکار شدید مشاهده می شود درحالی که قبل از بارداری مشکل تیروئید نداشتم آیا این مشکل سلامت جنین را به خطر می اندازد و چگونه باید از سلامت جنین مطلع شوم.
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۷
پاسخ
0
0
با سلام و تشکر
من و همسرم پسرعمو و دخترعمو هستیم فرزند اول ما ناشنوایی داشت که در مشاوره ژنتیک به ما گفتن ژنتیکیه حالا میخایم برا بارداری مجددا اقدام کنم حالا باید بذارم باردار شدم بعد برم آزمایش ژنتیک یا قبل ازباداری آزمایش خاصی لازمه?
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
پاسخ
0
0
با سلام و خسته نباشید در هفته ۱۲بارداری ازمایش غربالگری دادم که میزان تریزومی ۲۱برابر بود با ۱۳۶۰که درخواست ازمایش کواد یا سکونشال اسکرین دادند خیلی نگرانم ایا خطر واسه جنینم وجود داره امکان سندروم داون چقدره با تشکر
نظر یلدا سبزیان
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
پاسخ
0
0
سلام . من مشکل تخمک های ضعیف داشتم iuiوivf بینتیجه داشتم در ۳سال پیش .. ازدواج دوم داشتم ۱۴هفته پیش به طور طبیعی باردار شدم nt:5 میباشد باید امنیوسنتز کنم . با توجه به شرایطم چه قدر خطر شامل جنین میباشد برای نمونه برداری امنیوسنتز ؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
پاسخ
0
0
سلام .27سالمه و جواب ازمايش TSh من اينه
3/74 0/27_4/7
وجواب پرولاکتينم هم اين هست
25/1 4/7_23/3
درحال اقدام براي بارداري دوم هستم و پريودم منظمه
ميخواستم بدونم بايد قرصي مصرف کنم؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
پاسخ
0
0
با سلام
تاریخ اخرین پریود ن 1/5/94 بوده و طبق سونو در تاریخ 16/7/94 سن بارداری 12 هفته و یک روز و طبق پریود 11 هفته بودم ولی دکتر سونوگرافم گفت که باید سونو غربالگری رو انجام بدم اینکه گفته میشه بهترین تاریخ غربالگری هفته 12 می باشد بر اساس تاریخ پریود منظورتون هست یا بر اساس سونو گرافی؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
پاسخ
0
0
سلام،من۲۷سالمه وسونوی ان تی انجام دادم.ان تی:۰.۹وسی آر ال:۴۹میلیمتر میخواستم بدونم درچه وضعیتی قراردارن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۸
پاسخ
0
0
سلام ببخشید سندروم داون شمارش 1:1170
الان خیلی نگرانم ایا غیر عادیه؟؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۳
پاسخ
0
1
با سلام
در هفته 12 و 4 روز غربالگری سه ماهه اول را انجام داده که crl:64 بود و همه چی نرمال گزارش شد و nbمشاهده شد nt:2.6 بود و آزمایش خون غربالگری نیز همه تریزومی ها منفی مشاهده شد و نرمال گزارش شد .خواستم بدونم نتیجه آزمایش مشکلی ندارد ؟باتشکر
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
پاسخ
0
0
سلام من 20 سالمه و باردارم تست غربالگری انجام دادم در سه ماهه اول که جواب تست من 1:500 و1
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
پاسخ
0
0
با سلام در سونوگرافی ntاصطلاح nb مثبت خوب است یا نه؟منظور چیست؟
نظر عاطفه آزاد
| درباره آزمایشگاه نیلو : سلامت مادر و کودک
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
پاسخ
0
0
سلام وخسته نباشید خدمت شما مرسی از پاسخ سوالات من کم کاری تیرویید دارم والان باردارم وبچه دوم هست که دوقلو دکترم گفته که تیرویید م زیاد شدید نیست قبل از بارداری میخورد اما الان دکترم گفته که دیگه استفاده نکنم به نظر شما آیا مشکلی واسه بچه ام پیش میاد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
پاسخ
0
0
سلام.من در هفته 16 بارداری هستم و دوقلوی همسان باردارم.ور هفته 12 سونوی غربالگری که انجام دادم NT1=1.5mm و NT2=1.6mm و درهر دوجنین نرمال بود.اما در آزمایش تکمیلی هفته 15 احتمال NTD=more than 1 in 2 زده وهمچنین positive screen.
چند درصد احتمال نقص دستگاه عصبی وجود داره؟واینکه چرا در سونو NT نرمال بود؟
آیا نیازی به تست آمینوسنتز هست؟یا اینکه تا سونوی هفته 18 صبر کنم؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
پاسخ
0
0
من آزمایش غربالگری سه ماهه اول انجام دادم ریسک تریزومی 21 (1:4659) گزارش شده
حالا باید تست ترکیبی یا سکوئنشیال انجام دهم؟
این تست چیست و در چه زمانی انجام میشود؟
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
پاسخ
0
0
سئوال:
با سلام لطفا غربالگری من را هم تفسیر کنید
سن 21
سن جنین 12 هفته و 1 روز
آزمایش مرحله اول
PAPP_A 12914.00 mlU/L 2.93 Mom
Free B_hcg 100.00 Ng/ml 2.17 Mom
NT 1.30 mm 1.16 Mom
NB : Present
Risk assessment
Down syndrome 1:44000
Age alon 1:1500
Equivalent Age Risk
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: