۱۸۷۳۶
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
۴۸۲۲۰ 
اعتیاد را یک بیماری می نامند که باید زیر نظر متخصصان درمان های علمی، دارویی و غیردارویی مداوا شود. با افزایش تعداد معتادان در کشور، افرادی سودجو تبلیغات دروغینی در مورد ترک اعتیاد ارائه می کنند.
هفته نامه سلامت: زمانی اعتیاد به مواد مخدر خلاصه می شد در تریاک و هروئین. همان سال هایی که سریال «آینه عبرت» از تلویزیون پخش می شد، ترک اعتیاد مساوی بود با بستن یک معتاد به تخت و حبس کردن او در یک اتاق و صدای داد و فریادی که نباید به آن اعتنا کرد. از آن سال ها 20 سالی می گذرد و الگوی مصرف تغییر کرده و دیگر از تریاک و هروئین به عنوان موادمخدر سنتی یاد می شود.

حالا دیگر اعتیاد را یک بیماری می نامند که باید درمان شود و متخصصان درمان های علمی، دارویی و غیردارویی انجام می دهند. با افزایش تعداد معتادان در کشور، افرادی سودجو تبلیغات دروغینی در مورد ترک اعتیاد ارائه می کنند. مبلغان این قرص ها و کپسول هایی که بیشتر در ماهواره و اینترنت و مجله ها دیده می شود، وعده های فریبنده ای به معتادان می دهند و ادعا می کنند با مصرف آنها می توانند اعتیادشان را در کوتاه ترین زمان ترک کند.

هفته نامه «سلامت» در گفت و گو با دکتر سعید صفاتیان، معاون سابق پیشگیری و درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر و مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا و دکتر محمدرضا قدیرزاده، درمانگر اعتیاد و کارشناس سازمان پزشکی قانونی و مدیر مرکز درمان سوءمصرف جوانان، عملکرد این قرص ها را بررسی کرده و نگاهی به روش های ترک اعتیاد انداخته است.
 
پشت پرده تبلیغات داروهای ترک اعتیاد

قرص ترک اعتیاد تای هندی، دراگون، امپراطور، پرفکت، آلفا، بست، سوپر پلامپ، سناتور، پودر گیاهی همراه با شربت اشتهاآور و کپسول تقویت بدن و...

در معرفی همه این قرص ها بیان شده، با مصرف آنها ترک اعتیاد بدون نیاز به استراحت، بدون خماری و نشئگی انجام می شود، فرد معتاد در مدت زمان کوتاه بدون اینکه حتی اطرافیانش متوجه شوند، می تواند ترک کند و علاوه بر آن، ادعا می شود مجوز از FDA و سازمان های معتبر جهانی دارند. حتی در ترکیب هایش نیز فقط چند ماده گیاهی بی خطر ذکر شده است. جالب است بدانید مرکز تحقیقات پزشکی قانونی چند نمونه از این قرص ها را آزمایش کرده است.

دکتر محمدرضا قدیرزاده، کارشناس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی درمورد نتایج این تحقیق توضیح می دهد: «قرص پرفکت از استامینوفن کدئین، کارفنیل آمین، ترامادول، کافئین، بایپریدین، دیکلوفناک، فنوباربیتال، آمی تریپتلین و فلوکستین تشکیل شده و قرص آلفا، حاوی ترامادول، تایمول و دیازپام است.

قرص بست نیز همانند قرص آلفا از ترامادول، تایمول و بایپریدین ساخته شده است. در قرص «سوپر پلامپ» از کافئین، «دیکلوفناک» و تئوبرومین استفاده شده است. در مجموع می توان گفت در تمام داروهایی که در ماهواره و اینترنت تبلیغ می شوند، 3 نوع ماده اصلی وجود دارد؛ ترامادول، دیفنو کسیلات و داروهای بنزودیازپین ها مانند دیازپام.

توجه داشته باشید در این 3 گروه داروها مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک باعث اعتیاد می شود ولی افراد سودجو این داروها را با مقادیر متفاوت و نامشخص با هم مخلوط می کنند که ترکیب این داروها عوارض متعددی در پی دارد. شاید فردی که برای ترک تریاک از این داروها استفاده کند، مصرف تریاکش کمتر شود اما به چند ماده مخدر دیگر اعتیاد پیدا می کند.

در تبلیغ این قرص ها گفته شده ترک اعتیاد تضمینی و در یک دوره کوتاه مدت یک ماهه، در حالی که بسیاری از مصرف کنندگان آنها حتی با وجود مصرف یک ساله، هنوز اعتیادشان را ترک نکرده اند. علتش این است که فرد به چند ماده دیگر اعتیاد پیدا کرده و ترک یک ماده بسیار راحت تر از چند ماده مخدر است بنابراین این ادعا نیز صحت ندارد. دومین ادعای سازندگان این تبلیغات، گیاهی بودن محصولشان است اما آزمایش ها نشان می دهد بخش عمده مواد تشکیل دهنده این قرص ها شیمیایی است و از چند داروی گیاهی بی اثر در ترک اعتیاد مانند گرد زیره، زردچوبه و گشنیز به عنوان اسانس در این قرص ها استفاده شده است.

 در واقع سازندگان این قرص ها به دلیل باور مردم مبنی بر اینکه داروهای گیاهی بدون عوارض هستند، ادعا می کنند قرصشان گیاهی است، درحالی که این ادعا نیز دروغ است. گفتن درمورد تایید FDA یا سایر مراجع پذیرفته شده در دنیا، ترفند دیگری برای جلب اعتماد مخاطبان در داروهای ترک اعتیاد است. باید توجه داشته باشید هرگز این داروها مورد تایید FDA نیستند و اصلا در خارج از کشور تولید نمی شوند. ما مطمئن هستیم این داروها در آشپزخانه های زیرزمینی حواشی شهرها و به وسیله افراد غیرمتخصص ساخته می شوند.
 
پشت پرده تبلیغات داروهای ترک اعتیاد

علاوه بر آن، روی بسته بندی آنها، تاریخ تولید، انقضا و شماره سریال و پروانه ساخت وجود ندارد. تقویت کنندگی یکی دیگر از ادعاهایی است که در تبلیغات این داروها بیان می شود، اما در حقیقت بیشتر آنها کپسول تقویتی ویتامین E هستند که در بازار وجود دارد و نمی تواند باعث تقویت بدن فرد معتاد شوند، بنابراین این ادعا نیز صحت ندارد. مهم تر اینکه اگر قرار بود تمام افراد معتاد تنها در یک دوره یک ماهه با خوردن یک کپسول ترک کنند و درمان شوند، کشورهای پیشرفته حتما از این داروها استفاده می کردند و دیگر این همه معتاد وجود نداشت.»

دکتر سعید صفائیان نیز درمورد قرص ها توضیح می دهد: «6-5 سالی است که قرص ها و کپسول های ترک اعتیاد در ماهواره و اینترنت تبلیغ می شوند ولی هیچ کدام باعث ترک اعتیاد نخواهند شد. در ساخت این داروها از 10 تا 12 مدل داروی شیمیایی و حتی صنعتی استفاده می شود. درست مثل اینکه یک فرد به داروخانه مراجعه کند و 20 استامینوفن کدئین، دیفنوکسیلات و دیازپام بخرد و یکجا بخورد.

قیمت این قرص ها هم 60 تا 70 هزار تومان است درحالی که با 5 هزار تومان می توان این داروها را تهیه کرد. تحقیقاتی که چند سال گذشته در ستاد مبارزه با موادمخدر انجام شد، مشخص کرد بخش اعظم این قرص ها از دیفنوکسیلات که یک داروی ضداسهال است و داروهای خواب آورند. این قرص ها به شدت روی سیستم کبدی بدن تاثیر می گذارند و به شدت خواب آور هستند و حالت نشئگی به فرد می دهند. بسیاری از مراجعان به مراکز ترک اعتیاد اظهار می کنند از این قرص ها استفاده کرده و چندبار به دلیل عوارض کبدی، مجبور به بستری در بیمارستان شده اند و نتوانسته اند اعتیادشان را ترک کنند. در هیچ کجای دنیا چنین چیزی پذیرفته شده نیست که فردی با خوردن چنین قرص هایی بتواند اعتیادش را کنار بگذارد و هیچ عوارضی هم نداشته باشد.

درمان های مجاز ترک اعتیاد

درمان های مجاز ترک اعتیاد شامل درمان های دارویی و غیردارویی است که همگی باید تحت نظر کادر درمانی انجام شوند. داروهای مجاز و مورد تایید وزارت بهداشت که برای ترک اعتیاد موادمخدر (به جز موارد روان گردان) استفاده می شوند شامل متادون، بوپرنورفین، نانوکسان و شربت ترک اعتیاد هستند. دکتر قدیرزاده توضیح می دهد: «روش های دارویی ترک اعتیاد برای افرادی که چندبار ترک کرده اند، اما دوباره به سمت مواد مخدر رفته اند، وضعیت نابسامان شغلی، اجتماعی و خانوادگی دارند، معتادان تزریقی، مصرف بالای مواد یا مصرف توأمان چند ماده مخدر دارند، مبتلا به بیماری های روانی و زنان باردار مناسب هستند.

این افراد می توانند به کلینیک های ترک اعتیاد که از سازمان بهزیستی یا وزارت بهداشت مجوز دارند، مراجعه کنند و تحت نظر متخصصان این مراکز، ترک کنند. متخصصان دوز داروها را طوری تنظیم می کنند که کمترین علایم خماری در فرد معتاد به وجود آید. درمان های غیردارویی نیز برای افرادی مناسب هستند که انگیزه و اراده قوی دارند.

ترک های متعدد نداشته باشند. از حمایت های خانوادگی خوبی برخوردار باشند و واقعا تصمیم به ترک اعتیاد گرفته باشند.» در درمان های غیردارویی فرد به یک مرکز اقامتی (کمپ های مجاز) مراجعه می کند و درمان های اجتماع محور (TC)، درمان گروهی NA یا 12 قدمی برایش انجام می شود. درمان اجتماع محور، بهترین درمان ها غیردارویی و حتی برای افرادی که شیشه و کراک مصرف می کنند، مناسب است.

دکتر صفاتیان درمورد درمان های مجاز و مورد تایید می گوید: «در حال حاضر داروی متادون در دنیا به عنوان انتخاب اول برای ترک اعتیاد به خصوص اعتیاد به هروئین شناخته شده است. متادون به صورت قرص های 40، 20 و 5 میلی گرم و شربت وجود دارد و تاکنون 150 هزار نفر در ایران با آن درمان شده اند، اما نکته بسیار مهم این است که متادون حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود، چون پزشک باید تعیین کند شروع مصرف با چه دوزی باشد و کم کم مقدار آن را کاهش دهد.
 
پشت پرده تبلیغات داروهای ترک اعتیاد

داروی برپرنورفین نیز برای افرادی مناسب است که هروئین را کم مصرف می کنند و اعتیاد سنگین ندارند یا به تریاک معتادند. نانوکسان داروی دیگری است که بیشتر برای سم زدایی (آمپول) با روش خاصی تجویز می شود. مصرف کپسول نانوکان همزمان با سم زدایی مصرف شود. شرب تریاک نیز چند ماهی است با هماهنگی معاونت درمان وارد بازار شده و در مراکز درمانی وجود دارد. این روش بیشتر برای معتادانی به کار می رود که نمی توانند از متادون استفاده کنند.

شربت تریاک یک روش درمانی مختص کشور خودمان است.» سم زدایی به دو روش دارویی و غیردارویی انجام می شود. دکتر قدیرزاده روش سم زدایی را این گونه شرح می دهد: «در روش غیردارویی سم زدایی، فرد معتاد به مدت یک هفته تا 10 روز در یک مکان بسته قرار می گیرد و در حقیقت ترک، فیزیکی است. در سم زدایی، علایم فیزیکی بدن درد و مشکلات گوارزشی هم دیده می شود اما روش دارویی، دوز داروهای متادون و بوپرونورفین به گونه ای تنظیم می شود که علایم فیزیکی کمتر شود.»

توجه به نکته های ترک اعتیاد

- اعتیاد یک بیماری زیستی، روان شناختی و اجتماعی است و نمی توان فقط آن را با درمان دارویی کنار گذاشت. اگر می خواهید اعتیاد خود را ترک کنید، همه این مشکلات باید حل شود.

- تمام روش های درمانی باید زیر نظر کادر تخصصی، آموزش دیده و پزشک دوره دیده، روان شناس و مددکار اجتماعی انجام شوند.

- روش های درمان دارویی ترک اعتیاد را هرگز بدون مشورت پزشک انجام ندهید.

- اولین اقدام برای ترک اعتیاد، مراجعه به مراکز درمانی است. گاهی والدین با مراکز ترک تماس می گیرند و می گویند می خواهند فرزندشان را با دارو ترک دهند. این کار درست نیست. هرگز خودسرانه روش ترک خود یا اطرافیانتان را انتخاب نکنید. پزشک با توجه به نوع مصرف، شرایط فیزیکی و شخصیت بیمار تشخیص می دهد چه نوع درمانی برای او مناسب است.

- باید بدانید ماده اصلی همه داروهای تبلیغاتی ترک اعتیاد، «ترامادول» است که یکی از مهم ترین عوارض سوءمصرف آن تشنج است.

- روش های ترک اعتیادی که در این گزارش بیان شده، برای موادمخدر است. برای مواد روان گردان، درمان دارویی نداریم و فرد معتاد به مواد روان گردان به درمان های روان شناختی نیاز دارد.
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:1
-
13:40 - 1394/05/26
سلام
خسته نباشید ایامتادون که یک داروی برای بیمارن سرطانی است ایا برای ترک اعتیاد مشکلاتی به وجود نمی اورد
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1396/05/04
متادون بدبخت کننده هست از من گوش بگیر متادون از تزریق بدتره خودتو بدبخت نکن حیاط پاک هم الکیه من گرفتم همش دروغه برگشتش هم دروغه وقتی دارو تحویل گرفتی دیگه جوابتم نمیدن
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1396/05/15
پس ما چکار کنیم بهترين راه ترک به کیف کشیدن اذیت نکردن خودت
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1396/06/08
داروی ترک اعتیاد حیات پاک همش دوروغه اینم اون شماره ای هست که باهاتون تماس میگیرن بعد گرفتن بسته دیگه شمارت ذخیره میشه و جوابتو نمیدن همش گوشی اشغاله
....کلن همه کمپانی با عواملش مجازیه.باور نکنین.اون تیزرم که تو ماهواره نشون میدن اولش داریوش اقبالی حرف میزنه از زجه هاش کلا بیریطه اون مال کانال و شبکه خودش ایینه هست.نه حیات پاک دروغ.کارت قرعه کشی طلا و دی وی دی که میگن توش هست هم دروغه و بسته بندیشو اگه ببینید انگاری از تو جوب اوردن بهتون.
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1396/07/06
سلام،اینهمه نظراماهیچکی حرف اصلی رونزد .تجربه خودم ،سم زدایی،دوبارباسرم هرباریک میلیو باراول ده سال پیش باردوم پارسال،فایده نداشت،شربت متادو که بیچارم کرده هم جانبی هم فراموشی.حلا راستی سه سال هم NAپاک بودم ،لغزش کردم بنابه ذلیلی که خارج ازحوصله،این موضوع میباشد.نمیدونم چنددکتراینجا هست،نمیدونم،کسی هست که ترک کرده وبازلغزش نکرده فکرها روروی هم بریزیم.شاید معجزه ای بشه.منکه خداشاهده دیگه تاازبین بردن خودم فاصله چندانی ندارم،میخوان بگن جهنمی میشم،بجرات میگم ،یکی مثل من،برم جهنم خیلی بهتره تااین نوع عذاب کشین. تازه خیلی هم راحتت ترمیشم،تازه خانواده وپدرومادر،همسروبچه کل طایفه ازدستم راحت میشن.خودمم راحت میشم
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1396/07/06
دوست خوبم بهترین روش ترک اعتیاد آب درمانیه.یه داروی گیاهی هم هست توی منطقه ی ما که به اسم گُل گُدِر میشناسنش،اسم کتابیش رو نمیدونم،واقعاً معجزه میکنه.توکل کن به خدا و شروع کن،حتماًخدا دستت رو میگیره. اگه هم داروی محلی رو میخوای خودم نوکرت هم هستم و برات میفرستم.من خودم با همین آب درمانی و همین داروی محلی ترک کردم
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1396/07/07
سلام داروهای گیاهی چی خوبن
France
04:20 - 1396/07/12
سلام آقا مجید آب درمانی چطوره؟
به‌منم کمک کنید توروخدا دارم نابود میشم
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1396/07/15
تاخودت تصمیم قطعی نگیری جگرت جگر شیر نکنی تو یک روز یک هفته یک ماه معتاد نشدی که در کمترین زمان بخواهی مثل اول شوی هرچند سال کی استفاده کردی همانقدر دوام دارد البته به اون صورت لغزش نمیکنی درماه یک بار یک حرف باید فراموش نکنی یکی که خیله خوشحال بودی میدانم فکرت میرود طرف نشه یکی که خیله غمگین بودی بازم فکر حوست طرف نشه میرود در این حالات فقد زجرهای که کشیدی به یادت بیار سی کن به جای بروی یا پیش کسی بروی که از مواد دور است ونشستن پیش فرد مورد علاقه خود بروی که بهت روحی انرژی بده فقد چند دقیقه است رد میشود باید که خود گول بزنی تا از مغزت بیرون میشود فقد خودت خود می تونی نجات بده حرف های احمقانه قلب دوست نامردان خود گوش نگن دنیا دو روز است فلانه رفته بعد مدت پس شروع کرده ویلش کن بیا یک دود بکش یا پیک بنوش فوری باید زجر که کشیدی بدبختی که کشیدی روزهای شب های که بدبختی کشیدی به یاد خود بیار تا خودت با خود نجنگی خود از مرگ تدریجی نجات خدا هم نجات نمیده
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1396/07/27
گل گدر ک گفتین واسه آب درمانیه از کجا میشه پیداش. کرد میشه راهنمایی کنین ممنون
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1396/10/04
سلام داداش توروخدا اگه واقعا این جریان راسته شماره میزارم بهم زنگ بزن یاپیام بده بهت زنگ میزنم من ازاین گیاه میخام خالم زندگیش داره ازهم میپاشه باسه تابچه ثواب میکنی یع عمردعات میکنه حتما جواب بده.
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1396/10/19
اينا همش دروغه. يه مشت كه كارشون سر كيسه كردن مردمه. انشالله اين پولا خرج دارو براي خانوادشون بشه. اين پول حرامه پول حرام ميبري خونت خواهر و مادرت وبچت به راهي ميرن كه لياقتتون همونه
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1396/10/24
سلام اقا مجید میشه شمارتونو لطف کنین بهم بدین؟ زندگیم داره خراب میشه شوهرم قراره ترک کنه ولی میترسم تشنج کنه لطفا کمکم کنین
پاسخ ها
Sina
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
من خودم 18 سال مصرف میکردم دارو شاید اثر داشته باشه ولی فقط خود شخص باید بخواد
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1396/10/24
۵ ساله ک قرص میخوره ی سال فیلم یبار تشنج کرد الآنم چند ماهی میشه دوتا میخوره لج کرده ک فقط تو خونه ترک کنم دوستان کمکم کنین
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1396/11/14
سلام شوهرمنم داره ترک میکنه از این بسته های حیات پاک گرفته ولی هیچ تاثیری روش نداره ترک کردن تو خونه باعث تشنج میشه تورو خدا بهم بگین ؟؟؟ بدنش عرق سرد میکنه همش سردشه
Turkey
00:58 - 1396/11/22
بهترین راه انجمن معتادان گمنام هست
خیلی هارو میشناسم از این راه که ریالی هم هزینه نداره مثل من پاک هستن.
United Arab Emirates
00:56 - 1396/12/12
توی این زمونه بجای اینکه بیان دستت رابگیرند جیبت رامیزنند دوستان عزیز قرص بی ۲بهترین داروبرای ترکه اما چون خودش وابستگی داره بعدازشش ماه مثلا اگرروزی ۳تابی۲استفاده میکنی قرص رابه چهارقسمت کن وهفته اول بعدازشس ماه روزی۲قرص وسه چهارم ازقرص سومی رااستفاده کن بعداز هفته دیگه ۲قرص وسومس رانصف همینجوری هفته ای یکبار یک چهارم ازقرص راکم کن تا به روزی برسی که با نصف قرصی آرام میشی بعدش هم برای ترک آن نصف هم اون رابه یک چهارم کن یعنی جوری که یک چهارم بشه مصرفت برای ترک اون یک چهارم هم برونزد یکی ازپزشکان ترک اعتیاد که مجوزدارند باتجویز داروهای مسکن به امیدخـــــــــــــدابدنت پاک میشه باید وقت گذاشت برای ترک اگرترک توی ۲۴یایکماه ممکن بود خب همه هروقت دلشان بخواد میکشند بعدبا۲۴ساعت پاک میشن پس همه این حرفها دروغه باید بازمان وتصمیم ومهمترازهمه بخودت تلقین کن بگو من بااین قدوهیکل نمیتونم آیا حریف این مواد مه ۱گرم وزنشه بشم
United Arab Emirates
01:17 - 1396/12/12
سلام بخداوندی خداهمه اینها دروغه آخــــــه مگه شخصی که چندساله داره مثلاتریاک رامیگیم که تخریبش کمتره استفاده میکنه مگه میشه با۲۴ساعت یایکماه تــــــرک کنه!!بنظرمن بهترین روش همان قرص بی۲هستش اما به روش درستش بعدازچهارماه که بی۲رااستفاده میکنی مثلا روزی۴تاقرص هفته ای یک چهارم ازقرص راکم کن یعنی بشه ۳قرص وسه چهارم بعدازیک هفته بعدش یک چهارم دیگه که بشه ۳تانصفی همینجور هفتگی یک چهارم بی۲را کم کنی روزی میبینی که داری روزی یک چهارم استفاده میکنی برای ترک اون یک چهارم همزیرنظرپزشکانی که دوره ترک اعتیاد رادیده اند وکلنینک دارند راحت میتونی اون یک چهـــــــــــارم راکناربزاری آخـــــــــــــــه روی چه حسابی یک بیمارمعتاد که چندسال مواد استفاده کرده با۲۴ساعت یادوهفته ترک میکنه؛؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج