کد خبر: ۲۳۳۵۰
تاریخ انتشار:
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۳
در یک هفته اخیر دو اتفاق مهم افتاد که جدا از بازتاب های گسترده خبری به نوعی به این میلیاردر مربوط می شد. ابتدا انتشار خبر انحلال بانک تات که اعلام شد قرار است این بانک منحل و با دو موسسه مالی آتی و صالحین ادغام شود و بعد آتش سوزی دو روز پیش بازار بزرگ مبل ایران در یافت آباد تهران که دود و آتش آن در پنجشنبه گذشته کل منطقه غرب و جنوب غرب تهران را تحت الشعاع خود قرار داده بود.
امتیاز خبر: 92 از 100 تعداد رای دهندگان 7876

برترین مجله اینترنتی ایران

هفت صبح: علی انصاری یکی از سرمایه داران صاحبنام ایران است که اواسط دهه 80 نامش سر زبان ها افتاد. عامه مردم او را زمانی شناختند که به واسطه دوستی نزدیکش با واعظ آشتیانی وارد هیات مدیره استقلال شد.

علاقه مندان به اقتصاد هم او را از سال 88 به عنوان رییس گروه سرمایه گذاری بانک تات و قبل تر به عنوان رییس انجمن مبلمان و دکوراسیون ایران می شناسند. بازار مبل ایران، بازار آهن غرب تهران، کارخانجات لوله و پروفیل تهران، کارخانجات خوشخواب نوین و بازار موبایل ایران بخش دیگری از دارایی های او محسوب می شوند.در یک هفته اخیر دو اتفاق مهم افتاد که جدا از بازتاب های گسترده خبری به نوعی به این میلیاردر مربوط می شد. ابتدا انتشار خبر انحلال بانک تات که اعلام شد قرار است این بانک منحل و با دو موسسه مالی آتی و صالحین ادغام شود و بعد آتش سوزی دو روز پیش بازار بزرگ مبل ایران در یافت آباد تهران که دود و آتش آن در پنجشنبه گذشته کل منطقه غرب و جنوب غرب تهران را تحت الشعاع خود قرار داده بود. ماراتن ثروتمندشدن برای انصاری از ورود به بازار آهن آغاز شد، زمانی که او اولین دفتر خود را در محله شادآباد تهران تاسیس کرد. جایی که بعدها به سرای آهن فروشان معروف شد.

انصاری با ساخت دو ساختمان بهاران یک و دو، در این منطقه اولین گام های ساخت و ساز را هم برداشت تا ثروت قابل توجهی هم از این حوزه به جیب بزند. امیررضا واعظ آشتیانی مدیرعامل سابق استقلال و عضو شورای مرکزی موتلفه اسلامی نقش مهمی در زندگی این میلیارد خوشنام دارد. واعظ او را به سیاستمداران نزدیک کرد. درست در مقطعی که انصاری رییس انجمن مبلمان و دکوراسیون ایران و عضو هیات رییسه فدراسیون دوچرخه سواری شده بود عده ای به او پیشنهاد راه اندازی بانک تات را ارایه دادند. انصاری بلافاصله از این ایده استقبال کرد و سعی کرد با جمع کردن مدیران نامدار بانکی کار خود را در عرصه بانکداری با قدرت شروع کند.

اولین گزینه او «جلال رسول اف» بود. مردی که قبلا مدیریت بانک کشاورزی و تاسیس بانک های کارآفرین و اقتصاد نوین را در کارنامه خود داشت. عده ای درباره وجه تسمیه نام بانک تات گفته بودند این واژه مخفف «تجربه، اعتماد، توسعه» است اما نزدیکان انصاری به خوبی می دانستند که این کلمه در حقیقت نام قوم علی انصاری است، قوم تات در نزدیکی بوئین زهرای قزوین سکنی دارد. زمزمه های انحلال بانک تات از مهرماه 90 در محافل خبری مطرح شد.

در آن مقطع گفتند سازمان بازرسی کشور در مکاتبه با بانک مرکزی ضمن ارایه دو پیشنهاد خواستار تعطیلی این بانک شده است. در نهایت باید حدود هشت ماه از آن زمزمه ها می گذشت تا رسما اعلام شود دیگر نامی از تات در میان نخواهد بود. بانکی که به زعم خیلی از کارشناسان در عمر کوتاهش خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود. دومین شوک به فهرست دارایی های علی انصاری دو روز پیش وارد شد.

ساعت یک بعدازظهر پنجشنبه بازار مبل ایران در منطقه یافت آباد آتش گرفت. آتش سوزی مهیبی که دود آن را ساکنان آریاشهر و حوالی میدان آزادی هم مشاهده کردند. آتش بعد از چند ساعت تلاش 130 آتش نشان بالاخره مهار شد اما قسمت عمده ای از ساختمانی با 100 هزار متر زیربنا سوخت تا دبیر انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون از تجهیزات فنی سازمان آتش نشانی تهران می گوید نسبت به غیراستاندارد بودن این بازار قبلا به مدیرانش اخطار داده شده بود. او گزینه بعدی که احتمال آتش سوزی در آن وجود دارد را پاساژ علاءالدین؛ بازار موبایل ایران دانسته است که دومی بازهم از سرمایه های علی انصاری محسوب می شود.

رامین سمیع زاده، دبیر انجمن صنفی مبلمان مساله غیراستاندارد بودن بازار مبل را کاملا رد می کند و می گوید: «باتوجه به رعایت استانداردهای لازم در احداث این بنا اعلام می کنم چنین چیزی صحت ندارد.»

مجموعه این اتفاقات این شائبه را به وجود آورده که شاید مسائل اخیر ناشی از یک رقابت یا مقاصد پنهان دیگر است و تعمدی برای ضرر زدن به شخص علی انصاری وجود دارد. این مساله را با ترابیان، مدیر روابط عمومی بانک تات و از دوستان نزدیک علی انصاری مطرح می کنیم که در پاسخ می گوید: «ان شاءالله که این طور نیست»

از او در مورد میزان خسارات واردشده به علی انصاری با وقوع دو اتفاق اخیر می پرسیم؛ «تعدادی از مغازه های بازار مبل مالک شخصی داشته و قبلا فروخته شده اما بعضی هم اجاره شده بودند که فکر می کنم بیمه، هزینه اکثرشان را تقبل می کند. در ماجرای بانک تات هم، چون ادغام صورت گرفته و نه انحلال؛ هم ضررهایی وجود داشته و هم منفعت هایی.»
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1394/05/15
جانباز از دست راستم سه تا دختر دارم یکی دانشجو دو تا محصل مستجرم یکی نامزده کمک میخواهم
نام:
ایمیل:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج