کد خبر: ۲۵۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۹
تعداد بازدید: ۲۰۱۶۹۶
تعداد نظرات: ۴۲ نظر
از زمانی که خبردار می شوید مسافر کوچکی در راه دارید، سوال ها و اما و اگرهای بسیاری در ذهن شما ایجاد می شود. دلتان می خواهد از سلامت فرزندتان خاطرجمع شوید. سونوگرافی یکی از روش های پاسخ گفتن به برخی از این سوال هاست.

برترین مجله اینترنتی ایران

تندرستی: از زمانی که خبردار می شوید مسافر کوچکی در راه دارید، سوال ها و اما و اگرهای بسیاری در ذهن شما ایجاد می شود. دلتان می خواهد از سلامت فرزندتان خاطرجمع شوید و به شدت کنجکاوید که جنسیت مهمان کوچک زندگیتان را بدانید.

سونوگرافی یکی از روش های پاسخ گفتن به برخی از این سوال هاست. دکتر طاهره کرامتی، متخصص زنان، زایمان و نازایی به تمامی سوال های مادران باردار درباره سونوگرافی پاسخ داده است.

1- سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی امواجی است که به بافت بدن مادر فرستاده می شود و بسته به آنکه به بافت نرم یا سخت بدن برخورد کند، تصاویری ایجاد می کند. این تصاویر در سونوگرافی معمولی یا همان سونوگرافی دوبعدی به صورت سیاه و سفید دیده می شود.

پزشک براساس دانسته هایی که در مورد آناتومی بدن دارد آن تصاویر را تشریح می کند و از این طریق مادر را در جریان رشد جنین قرار می دهد.

2-بهترین زمان برای انجام اولین سونوگرافی چه وقتی است؟

اگر مادر در شرایط عادی باشد و مشکل و درد خاصی نداشته باشد – درد خاص از آن لحاظ که بیشتر مادران در اوایل بارداری دردهایی دارند که به دلیل عادی نبودن شرایط برای رحم طبیعی است – بهترین زمان برای انجام نخستین سونوگرافی، هفته هشتم است.

بسیاری از خانم ها به محض اینکه متوجه بارداری خود می شوند یا حتی شک می کنند، اصرار به سونوگرافی دارند. به دلیل اینکه فکر می کنند چون در سونوگرافی می توان درون رحم را با چشم دید قابل اطمینان تر است. درصورتی که برای این کار می توان از تست های بارداری و آزمایش استفاده کرد و نیازی به سونوگرافی نیست.

زیرا سونوگرافی حتی اگر در این زمان، بارداری را تایید کند، قادر نیست سالم بودن جنین را اثبات کند.

بنابراین پزشک ناچار است مدتی بعد سونوگرافی را تجدید کند که همان دوماهگی یا هشت هفتگی جنین است.

3- آیا سونوگرافی تنها برای تعیین جنسیت است؟

خیر، درواقع وظیفه اصلی سونوگرافی تایید سلامت جسمی جنین است؛ به طور مثال یک سونوگرافی به نام سونوگرافی غیربالگری سه ماهه نخست در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می شود و می تواند احتمال برخی از اختلالات کروموزومی ازجمله منگولیسم را گزارش دهد.

این بیماری از روی بافت گردن و فرم استخوان بینی در جنین تشخیص داده می شود زیرا جنین هایی که دچار این مشکل هستند بینی پهن و کوتاه و بدون استخوان و بافت گردن غیرطبیعی دارند.

بنابراین سونوگرافی در ماه های اول برای آگاهی از سلامت جنین انجام می شود و در عین حال جنسیت وی را نیز مشخص می کند.

4- چند نوع سونوگرافی وجود دارد؟

سونوگرافی انواع مختلفی دارد و برای مادران براساس اینکه شرایط عادی یا غیرعادی ای مانند دیابت و فشار خون بالا داشته باشند و یا مادرانی که جنینشان به دلایلی رشد خوبی نداشته و در معرض خطر هستند نوع خاصی از آن تجویز می شود؛ به طور مثال نوعی سونوگرافی برای تشخیص نارسایی دهانه رحم وجود دارد که برای مادرانی که سابقه سقط های بالای سه ماه و چهار ماه دارند انجام می شود زیرا ممکن است رحم به دلیل سنگین شدن تدریجی جنین نتواند وزن آن را تحمل کند یا انواعی از سونوگرافی به نام داپلر عروق و شریان های بند ناف، داپلر شریان مغز جنین و داپلر عروق رحم و انواع دیگری وجود دارند که در شرایط خاص و به تشخیص پزشک انجام می شوند.

5- تعداد دفعات سونوگرافی طی دوره بارداری من چند بار است؟

این موضوع بستگی به نتیجه معاینه های پزشک دارد که باتوجه به عوامل گوناگونی مانند نتیجه آزمایش ها و شرایط بدنی مادر تعیین می شود. اگر پزشکی تشخیص دهد که شرایط مادر حساس است ممکن است ماهی یک بار دستور سونوگرافی بدهد.

درصورت عادی بودن شرایط، یک بار در همان هشت هفتگی جنین، بار دوم از هفته یازدهم تا چهاردهم برای تست سونوگرافی غیربالگری سه ماهه نخست، بار سوم بین هفته پانزدهم تا بیست و دوم برای تست غربالگری خون – که البته یک بار هم همزمان با بار دوم سونوگرافی انجام می شود – و بار چهارم در ماه آخر بارداری برای تعیین وضعیت قرارگیری جنین در بدن، انجام می شود. جنین به طور معمول باید با سر به طرف پایین در رحم قرار گرفته باشد.

بنابراین یک خانم باردار در طول دوره نه ماهه بارداری چهاربار نیاز به سونوگرافی دارد و بیشتر از این در حالت عادی اصلا ضرورتی ندارد و بهتر است برخی از مادران که در این مورد کمی نگرانی و وسواس دارند این نکته را مدنظر قرار دهند.

6- چند روز برای انجام سونوگرافی وجود دارد؟

دو روش برای انجام سونوگرافی وجود دارد. یکی نوع معمول سونوگرافی که همان سونوگرافی ابدومینال یا شکمی است که از روی شکم انجام می شود و دیگری سونوگرافی واژینال که از داخل واژن و معمولا در شرایط خاصی صورت می گیرد.

7- سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی مانند سونوگرافی دوبعدی تنها تصاویر سیاه و سفید را نشان نمی دهد بلکه همانند تصاویر سه بعدی و چهاربعدی جزییات کامل تر و روشن تری از بدن جنین را نشان می دهد.

ما در این سونوگرافی ها می توانیم دقت بالاتری در تشخیص ناهنجاری های بزرگ داشته باشیم.

این نوع سونوگرافی از هفته پانزدهم تا بیست و ششم انجام می شود و راه بهتری برای بررسی شرایط جنین به حساب می آید. در چنین سونوهایی همچنین مادر می تواند عکس العمل ها و حرکات فرزندش را واضح تر مشاهده کند.

8- مزایا و معایب سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی چیست؟

این نوع سونوگرافی نسبت به سونوگرافی دو بعدی دقت بیشتری برای تشخیص ناهنجاری ها دارد و برای مادرانی که سابقه مرده زایی، سقط، داشتن جنین معیوب و یا اختلالی در رحم دارند بهتر است که این نوع سونوگرافی حتما انجام شود اما در شرایط عادی بسیاری از پزشکان و متخصصین اصراری به این نوع سونوگرافی ندارند.

اگر پزشک تشخیص دهد که ممکن است در صورت انجام ندادن این کار در آینده صدمات جبران ناپذیری به کودک و مادر وارد آید برای اطمینان، آن را تجویز می کند.

9- آیا سونوگرافی می تواند برای من یا جنینم خطرناک باشد؟

سونوگرافی به دلیل اینکه از طریق امواج صوتی و نه اشعه انجام می شود به هیچ عنوان خطری برای جنین و مادر ندارد.

این امر در مورد سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی هم صدق می کند. البته عده بسیاری کمی از متخصصین تصور می کنند شاید سونوگرافی از نوع داپلر، آن هم در صورتی که برای مدت زیادی بر روی بدن مادر انجام شود کمی برای جنین مشکل ساز باشد که البته درصد آن بسیار اندک است.

10- مدت زمان سونوگرافی چقدر است؟

این زمان بستگی به آماده بودن تجهیزات و مهارت پزشک دارد. معمولا در مدت زمان بسیار کوتاه – پنج یا ده دقیقه ای – انجام می شود که البته در سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی ممکن است بین 15 تا 30 دقیقه طول بکشد.

11- آیا لازم است قبل از سونو، مایعات زیاد بنوشیم؟

معمولا برای انجام سونو نیاز به نوشیدن مایعات نیست. البته در سنین بسیار کم مانند زیر هشت هفته ممکن است خوردن آب و یا آبمیوه طبیعی قبل از انجام سونوگرافی به ارایه تصویر دقیق تر از جنین کمک کند اما در ماه های بعد چنین کاری لزومی ندارد.

12- آیا می توانم سونوگرافی سه بعدی انجام دهم بدون اینکه جنسیت فرزندم را بدانم؟

بله، این امکان وجود دارد. زیرا برای پزشک تنها سلامت نوزاد اهمیت دارد و جنسیت جنین به هیچ عنوان مهم نیست و تعیین جنسیت درواقع برای کنجکاوی والدین انجام می گیرد. از نظر علمی هم پزشکان وظیفه ای برای تعیین جنسیت ندارند؛ بنابراین اگر پدر و مادری نخواهند جنسیت فرزندشان را تا زمان تولد بدانند بهتر است این موضوع را قبل از انجام سونوگرافی به پزشک اطلاع دهند.

13- آیا مشکلاتی مانند بیماری های خونی در سونوگرافی مشخص می شود؟

به طور معمول برای این کار از سونوگرافی استفاده نمی شود. در مواردی زیر دستگاه سونوگرافی می توان با  آزمایش بر روی مایع داخلی رحم که جنین در آن قرار گرفته (یا همان کیسه آب) چنین مشکلاتی را تشخیص داد. زیرا سلول های پوست جنین که در این مایع ریزش کرده است خواص ژنتیکی بچه را نشان می دهد.

بنابراین با بررسی ژنتیکی این سلول ها می توان تشخیص داد که این جنین بیماری خونی دارد یا نه و درصورت لزوم اقدامات لازم را انجام داد.

بهترین وقت برای انجام این کار چهارده هفتگی است.

معمولا سونوگرافی نمی تواند هر اختلال کوموزومی را تشخیص دهد. زیرا همان طور که گفتیم سونوگرافی برای تشخیص انواع خاصی از ناهنجاری ها مانند منگولیسم مناسب است که آن هم از روی بررسی شکل ظاهری اجزای بدن جنین امکان پذیر می شود.
بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
برچسب ها: سونوگرافی
بانک اطلاعات تجاری برترین ها
 
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۴۲
نظر سمانه یزدانی
| درباره پاسخ به 13 سوال رایج درباره سونوگرافی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
پاسخ
67
95
قد جنین در سونوگرافی با چه کلماتی نشان داده میشود؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۸
پاسخ
53
110
با سلام من در هفته 12 بارداري هستم مي خواستم ببينم در اين هفته تعيين جنسيت به صورت دقيق است يا نه
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
پاسخ
18
49
سلام شرمنده سوالم تخصصی نیست ولی کمکم کنید پیشنهاد کار (تایپیست)در سونوگرافی بهم شده دوست دارم تمام اصطلاحاتش رو بدونم راهنمایی کنید لطفا چی بخونم که اصطلاحات لاتین را بلد باشم
پاسخ ها
نظر سمانه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۱
سوال خوبي كرديد سوال من هم سوال شما دوست عزيز است.
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
پاسخ
14
33
سلام من 3 ماهم تمام شده و تازه وارد 4ماه شدم crl را 56.4mm نوشته ایا اندازه جنین نرمال میباشد؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
پاسخ
12
31
سلام من توی 7ماه هستم دکترم برام 2تا غربالگری رو نوشت و خداروشکر همه چییز خوب بود و 2تا سونو با هر آزمایش خون انجام دادم که توی اون هم همه چی خوب بود ولی چون چاق هستم مطلبی توی یه سایتی دیدم که نگرانم کرد نوشته بود که در مادران چاق سونوی سلامت جنین به درستی نشان داده نمیشه چون بافت چربی اجازه نمیده آیا این مسئله درسته با توجه به این که جواب هر 2سونوی من خوب و عادی بوده ممنون میشم اگه جواب بدید و من از نگرانی دربیارید
United States
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۵
پاسخ
13
36
سلام من 5هفته و5روزم بودکه سونو ددم.قلب مشاهده نشد.حالاچکارکنم.بازم سونو بدم یا تا12 هفتگی صبرکنم.البته دکترم گفته10روزبعد سونو روتجدیدکنم
United States
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۱
پاسخ
16
40
با سلام. چنانچه در سونوگرافی مشخص شود که جنین به بیماری منگولیسم دچار است چه می توان کرد؟
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
پاسخ
2
7
با سلام.من عمل لاپاراسکوپی انجام دادم به دلیل کیست تخمدان. دکترم گفت آندومتریوز هم داشته ام به همین دلیل گفت باید سریع بچه دار شم.3بسته قرص ال دی بهم داده . میخواستم ببینم چه مدت بعداز اتمام قرصها میتونم حامله شم؟خواهشمندم یه راهکار خوبی بهم پیشنهاد کنید ممنونم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۳
پاسخ
7
23
سلام.در هفته 19بارداریم سونو 4بعدی انجام دادم الان که مطالب و خوندم خیلی نگران شدم تو تصویر گوش جنین ودیدم که میگن هگه رو گوش باشه احتمال کر شدن هست تورو به خدا جوابم وبدین عجب اشتباهی کردم انجام دادم خواهش میکنم منتظرم .مرسی
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۹
پاسخ
9
30
میزان طبیعی ntدرسه ماهه اول چقدر است؟
پاسخ ها
نظر user
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۸
زیر 2 mm
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
پاسخ
5
12
بهترین زمان سونوگرافی 3بعدی کی است
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۲
پاسخ
2
13
salam man dar mahe 8 bardari hastam dar teste gharbalgarim va teste do bodi moshkeli nabod amma man chan vaghti ast az kereme klobetazol roye pooste sooratam estefade mkonam hododan 3 bar dar hafte va az avaghebe an bikhabar boodam aya haghighatan mozer ast khaheshan javabamo bedid kheyli ngaranam
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۲
پاسخ
5
8
سلام.من بعداز 7سال نازایی به خواست خدا باردار شدم.غربالگری اولم بدون مشکل بود اما سه ماهه دوم گزینه یtrisomy18روی نمودار1در65 وبه رنگ قرمز مشخص شده بقیه نرمال بود.پزشکم آمینوسنتز نوشت که نرفتم سونوی سه بعدی رفتم گفتن همه اجزای بدن نرمال است.آیا جای نگرانی هست؟لان هفته 24 بارداریم.هفته 22رفته بودم سونو.لطفا راهنماییم کنین.
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
پاسخ
3
7
سلام من وهمسرم هر دو مینورهستیم مناز نوع الفا وهمسرم از نوع بتا .ایا ممکن است که جنین ماژور شود؟من RHمنفی هستم همسرم هم RHمثبته ایا باید امپولی استفاده کنم تا خون من وجنین دچار اختلال نشود؟
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
پاسخ
3
5
سلام میخواستم بپرسم سونویی ک توسط آب صورت میگیره در زنان نازا چ جوریه؟؟؟
United States
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
پاسخ
7
16
سلام من 28 سالمه بچه اولم هم هست آزمایش خونم 92 رو نشون میده و سونوگرافی چیزی نشون نداده الان 10 روزه لکم . دکترم کفته از نظر آزمایش خون بارداری اما سونوگرافیت چیز دیگه ای میگه الان من چیکار کنم باردارم یا نه لکه بینیم طبیعیه
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
پاسخ
5
16
سلام
وقتتون بخبر
ماه ششم بارداریم تموم شده دکتر از وضعیت جنین راضی بوده
ولی برای سونو بهم گفتن :
استاز در حد mild در سیستم پیلو کالیس در دو طرف کلیه های جنین
ک همون خانومی ک سونو گرفته گفته مهم نیست !!
میتونم نظر شما رو بدونم ؟ ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
پاسخ
13
27
سلام طبق آخرين پريوديم هفته هفتم بايد باشم ولي در سونو گرافي هفته پنجم را نشان داده و گفتند كه ساك حاملگي ديده شده ولي جنين ديده نشده خونريزي نداشته و درد خاصي ندارم نمي دانم حاملگي پوچ است يا جنين هست راهنمايي ام كنيد
پاسخ ها
نظر فرزانه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
عالی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
پاسخ
0
8
با سلام تو رو خدا همین حالا جوابمو بدین. من 18 سالمه و نتیجه سنو گرافی هفته قبلم این بوده که تا قبلش همه چی نرمال بوده
سن بر اساسbpd 37w 2d
ac 34w 3d
fl 36w 5d
efw 2700gr
fhr 157bpm
آخرش نوشته
Acshows about 2 wks delayin comparison to fl and bpd, which is due to weight gain retardation.
دکتر گفته 24 فروردین سنو بده اگه بهتر شده بود دو هفته بعد زایمان طبیعی اگه بهتر نبود 26 سزارین میشی. سوالم اینه ایا جواب سنو نرماله بچم سالمه یا نه. و اگه سزارین بشم زودرس نیست و بچم تو بیمارستان بعد زایمان بستری نمیشه.تو رو خدا زود جواب بدید نگرانم و منتظرم.ممنون
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
پاسخ
4
1
سلام من 13 هفته و سه روزه هستم و هنوز غربال گری سه ماهه اول را انجام ندادم ایا امکان انجام ان در این هفته وجود دارد .
United States
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۳۱
پاسخ
0
2
کمی جذاب ترش می تونی بکنی با یک جمله میشه گفت خیلی بد.
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
پاسخ
0
4
درهفته هفت بارداری رفتم سونو گرافی .سونو گفته کیسه آب تشکیل شده اما جنین وجود ندارد .سونو گفت دوهفته دیگه بیا تکرار کن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
پاسخ
0
3
باسلام.ببخشید من بیست و هشت هفتمه و میخوام بدونم چرا حرکتای جنینم آهسته و کمتر شده. ایا خطر داره؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
پاسخ
1
3
با سلام همسر من در سه ماهه اول بار داری آزمایش انی انجام داده مقدار ش 1/93 بوده آیا مشکلی برای بچمون پیش نمیاد خواهش می کنم جواب بدین خیلی نگرانم با تشکر
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
پاسخ
3
1
با سلام خدمت شما . من اولین روز آخرین پریودیم 13 مهر بود . 4 آذر سونوگرافی کردم. بهم گفت که ساک حاملگی 4 میلیمتر برابر با 6هفته بارداری است ولی قلب جنین دیده نشده . دکتر برام دوباره یازده روز بعد سونو کرد که گفت ساک حاملگی 18 میلیمتری برابر با 6 هفته بارداری . و دکتر سونو گفت که احتمالا بارداری پوچ هست . حالا سوال من از شما اینه که چرا تو دوتا سونو به من گفت 6 هفته وسوال دیگم هم اینه که اگر چهار روز بعد از سونوی دوم دوباره سونوی واژینال بشم دقیق همه چیزو نشون میده چون دکترم گفته باید سونوی داخلی بشم و سوال دیگم هم اینه که ممکنه تو سونوی سوم قلب جنین دیده بشه
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
پاسخ
1
1
با سلام من اخرين پريوديم 8آذر بود.19آذر ك رفتم سونو باردار نبودم.ديروز ك 16 دي بود آزمايش بتا دادم ك 348 بود ولي دكتر با سونوي داخلي گفتن ك كيسه آبي نديده بنظرتون اين چي ميتونه باشه؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۴
پاسخ
3
1
سلام من بچه اولم هفته سی وسه بارداریم ولی سونو هفته سی ویک رونشون داده آیاممکنه سونو اشتباه نشون داده باشه ولی اگه درست باشه چکاربایدکرد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۸
پاسخ
2
4
سلام من بچه دوممو باردارم در ١٦ هفتگي سونوگرافي سه بعدي انجام دادم گفت بچت دختر آياممكنه اشتباه كرده باشه؟؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
پاسخ
2
3
سلام من تو هفته 12 بارداری nt دادم 2.3بود مشکلی پیش میاد؟
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
پاسخ
0
0
سلام من سوال دارم
United States
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
پاسخ
0
2
با عرض سلام من اول هفته ی هشتم رابطه رفتم سونوگرافی که مطمئن بشم باردار هستم یا ن آب نخوردم'وسونگرافی انجام دادم چیزی نشون نداد و گفت باردار نیستم'میخاستم ببینم اگه مایعات نخوریم سونوگرافی نشون نمیده بارداری و یا اینکه دقیق نشون نمیده?لطفا زود جواب بدین ممنون
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۳
پاسخ
0
0
عالی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
پاسخ
0
0
سلام خسته نباشید ی سوال دارم من الان در هفته هفت بارداری هستم و دکترم برای سونوگرافی نوشته میخواستم بدونم ضرریبرای بچم داره یان ممنون میشم زود جوابشو بدید یا ب ایمیلم بفرستید
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
پاسخ
0
0
سلام من هفته سی وسه بارداری ام ازهفته پیش هرازگاهی تپش قلب درحدیکی دودقیقه دارم,حرکات نی نیمم خوبه خودمم بیست سال دارم,چهارشنبه وقت سونودارم ازمایش دادم کم خونی دارم ممکنه تپش قلبم ازکم خونی باشه الان نمیدونم چیکارکنم لطفاراهنمایی کنید نفس هم کم میارم,دست وپاهامم سست میشه زودخواب میره
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۸
پاسخ
0
0
ایااندازه ntبه جنسیت جنین ربط داره اخه شنیدم ntکم باشه دختروزیادباسه پسرایاصحت داره
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
پاسخ
0
0
سلام ببخشیدمیخواستم بدونم دردوهفته هم سونوگرافی تشخیص بارداری میدهد
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
پاسخ
0
0
باسلام دوستان عزیزم مادران باردارمن هفته 24بارداریم هست سنوگرافی سه بعدی ماه چندبایدانجام شود
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
پاسخ
0
0
سلام هفته ششم بارداریم هست خون ریزی دارم دکتر برام سنگرافی داد رفتم میگه ساک باردار دیده نمشود اما ازمایش خون نشون میدم که باردارم نمیدونم چه کار کنم رحنمایم کند
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۵
پاسخ
0
0
با سلام من هر ماه پرویید منظم در روز20 داشتم اما در ماه اسفند 25 و در ماه فروردین پرویید نشدم و در رور26 فروردین رابطه کامل و بدون استفاده از روش جلوگیری داشتم اما منی داخل واژنم نریخت و با خوردن زعفران در روز 27 لکه بینی داشتم و 28 خونریزی کم و در روز 31 به دکتر رفتم و سونوی واژینال انجام دادم در سونو چیزی به قطر 4میلی متر دیده شد و پس از ان ازمایش بتا دادم ک منفی بود ایا من باردار نیستم؟و نیاز به ازمایش بتا مجدد می باشد یا خیر؟با تشکر
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: