آرایش دختران ایرانی به نفع ترک ها و چشم بادامی ها
۳۳۷۷۶۸
۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۶
۷۶۹۳ 
«سونامی مصرف لوازم آرایش در ایران»؛ «ایران بزرگترین مصرف کننده لوازم آرایشی در خاورمیانه»؛ «هزینه 10 تریلیونی ایرانی ها برای لوازم آرایشی»؛ اینها تیترهایی هستند که چشم ایرانی ها به دیدن شان عادت کرده است.
هفته نامه صدا - نسیم بنایی: «سونامی مصرف لوازم آرایش در ایران»؛ «ایران بزرگترین مصرف کننده لوازم آرایشی در خاورمیانه»؛ «هزینه 10 تریلیونی ایرانی ها برای لوازم آرایشی»؛ اینها تیترهایی هستند که چشم ایرانی ها به دیدن شان عادت کرده و حساسیت و توجه آنها را نسبت به کلان بودن حجم مصرف و اهمیت آن در بازار لوازم آرایشی از بین برده است اما سرمایه گذاران خارجی که ایران پسابرجام را به چشم یک فرصت طلایی می بینند، بی تفاوت از کنار این تیترها نمی گذرند. نمونه اش سرمایه گذار بریتانیایی که در گفتگو با اکونومیست، ایران را «بزرگترین بازار جدید» نامیده که دوباره پا به عرصه اقتصاد جهان گذاشته است.

او قطعا این تیترها را به شکل دیگری می خواند. برای آنها که ایران «بازاری» به وسعت یک کشور با قریب به 80 میلیون جمعیت است، تیتر «هزینه 10 تریلیونی ایرانی ها برای لوازم آرایشی» هم با معناست و هم با اهمیت. هیات های تجاری مختلفی که هر روز پا به این سرزمین می گذارند تا حدودی این ادعا را ثابت می کنند.

بلافاصله پس از نخستین روزهای اعلام برجام، سر و کله هیات های تجاری از کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و آفریقایی در بازار بزرگی به نام «ایران» پیدا شد. در میان این هیات های بلندپایه برخی افراد عناوین پرطمطراقی را با خود به یدک می کشیدند؛ مثل همین چند مورد اخیر: مدیرعامل «توتال»، رییس «پزو»، مدیرعامل «ایرفرانس»؛ اما در میان بازارهای نفت و خودرو و هواپیما یکی از همه متفاوت تر و جالب تر است: «بازار لوازم آرایشی».

آرایش دختران ایرانی به نفع ترک ها و چشم بادامی ها

شاید در نگاه اول «جمهوری اسلامی ایران» با زنانی که حجاب برای آنها مهم است، به نظر جای مناسبی برای سرمایه گذاری در لوازم آرایشی نباشد اما سرمایه گذاران به این موارد توجه نمی کنند؛ آنها همان تیترها را به همراه آمار و ارقام واقعی مصرف مواد آرایشی در کشور مورد بررسی قرار می دهند و با یک سحاب دو دوتا چهارتای ساده، به این نتیجه می رسند که می توانند با سرمایه گذاری در این بازار، به سودهای کلانی دست پیدا کنند.

«سفورا» یکی از شرکت هایی است که پاییز گذشته برای دستیابی به همین سودهای کلان پا به ایران گذاشت. شرکت لوازم آرایشی و زیبایی فرانسوی سفورا در سال 1973 راه اندازی شد و طبق اطلاعات فوربس، تا سال 2013 با بیش از 1700 شعبه فروش و فروشگاه در 30 کشور جهان، بالغ بر 4 میلیارد دلار درآمد داشته است. در آبان سال گذشته (1394) رویترز اعلام کرد شرکت سفورا قصد دارد از ابتدای سال میلادی 2016 دست کم 7 شعبه خود را در ایران افتتاح کند تا اولین شرکت محصولات زیبایی اروپایی باشد که پس از تحریم به طور مستقیم وارد ایران شده است.

عطش کالای اورجینال

در راستای ورود شرکت سفورا به ایران، نگین فتاحی – داسمال یک شهروند اماراتی متولد ایران که مدیر سالن های زنجیره ای کاشت و آرایش ناخن در امارات است و در ایران نیز سالنی راه اندازی کرده است، در گفتگو با رویترز ادعا کرده است: «در ایران کالاهای تقلبی بسیار زیاد است و به همین خاطر عطش عجیبی برای جنس ها و کالاهای اصل و اورجینالی وجود دارد که به طور مستقیم از غرب وارد شده اند.» به همین خاطر از نظر او شرکتی مانند سفورا می تواند در ایران سرمایه گذاری موفقی داشته باشد.

آرایش دختران ایرانی به نفع ترک ها و چشم بادامی ها

سارا یلدا نویسنده فرانسوی – ایرانی که در حال برنامه ریزی برای اجرای 14 سری کنفرانس درباره ایران در پاریس در سال 2016 است به رویترز گفته است: «بسیاری از مردم نمی دانند که رابطه ایرانی ها با لوازم لوکس و زیبایی واقعا شبیه فرانسوی ها و ایتالیایی هاست. من فکر می کنم که برندهای لوکس می توانند در این کشور کاملا موفق باشند.»

این قبیل حرف ها و همان تیترهای وسوسه برانگیز می توانندس رمایه گذاران خارجی را ترغیب کنند که در بازار لوازم آرایشی ایران، ریسک کنند. تیترهایی که روزنامه ها و خبرگزاری ها در مورد بازار لوازم آرایشی می زنند، از دل آمارهای واقعی بیرون آمده است. بررسی های موسسه یورومانیتور نشان می دهد لوازم آرایشی و زیبایی جزو سودآورترین محصولات برای واردکنندگان در سال 2014 بوده است. البته این مطالعات نشان می دهد مصرف کنندگان آگاهی چندانی در مورد مخحصولات مراقبتی از پوست مثل کرم های ضد آفتاب ندارند و افزایش آگاهی آنها می تواند راه را برای رشد بیشتر و سریع تر این صنعت در منطقه باز کند.

بخش دیگری از مطالعات موسسه یورومانیتور نشان می دهد در حالی که شرکت های داخلی در زمینه محصولات بهداشتی پیشرو هستند، شرکت های خارجی و چند ملیتی در مورد محصولات آرایشی و زیبایی حرف اول را در ایران می زنند. بر اساس گزارش یورومانیتور، در سال 2014 حدود 20 درصد یا 14.9 میلیون نفر از جمعیت ایران را زنان بین 20 تا 40 ساله تشکیل می دادند که بیشترین مصرف لوازم آرایشی و زیبایی را داشته اند. در این گزارش آمده است که کالاهای کم هزینه با بسته بندی زیبا بیشترین جذابیت را برای خریداران دارند اما اغلب آنها جنس های تقلبی هستند که از چین، کره جنوبی و ترکیه وارد می شوند.

یورومانیتور پیش بینی کرده است که تغییرات فرهنگی در آینده ایران به افزایش مصرف مواد آرایشی کمک کند. لوازم آرایشی در ایران نه تنها در داروخانه ها و فروشگاه های مخصوص به فروش می رسند بلکه دستفروش ها حتی در مترو نیز به فروش مواد آرایشی روی آورده اند.

آرایش دختران ایرانی به نفع ترک ها و چشم بادامی ها

فروش لوازم آ رایشی به شیوه های مختلف و استقبال مصرف کنندگان در ایران باعث شده اکثرا مطالعات، آینده رو به رشدی را برای صنعت لوازم آرایشی پیش بینی کنند. گزارش هایی مثل گزارش موسسه یورومانیتور به شرکت ها نشان می دهد که بازار لوازم آرایشی در ایران یک فرصت طلایی برای کسب سود است. هر چند به نقل از اکونومیست، جاده ای که به این بازار طلایی می رسد پر از سنگلاخ است و با موانع بسیاری همراه است.

تجربه نشان داده است آغاز به کار کردن، سخت تر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می شود. در ایران نیز مشکلاتی مانند کمبود فاینانس، قوانین بانکی و کسب و کار و همچنین هزارتوی بوروکراسی اداری، سد بزرگی را برای آغاز کار ایجاد می کند. به همین خاطر رویترز نوشته است ایران با وجود بازار لوازم آرایشی به ارزش 4 میلیارد دلار در سال، نمی تواند نقش معدن طلا را برای سرمایه گذاران در این عرصه بازی کند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
United States
17:01 - 1396/08/03
بسیار ممنون من خودم متاسفانه خیلی ارایش می کنم چون چهره چندان جذابی ندارم ولی سعی میکنم کمتر کنم با تشکر از مطلبتون
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/02/26
خانم زیبا احمد پور اینو بهت بگم که ارایش سبب زیباتر شدن نمیشه، ارایش فقط رو صورتهای زیبا و جذاب هست که اثر خودشو نشون میده نه رو صورت ادمهای زشت و غیر جذاب، ادمهای غیرجذاب حتی با ارایش خیلی زشت تر میشن و اینو من خیلی دیدم، سعی نکن این تفکر رو القا کنی که افراد چون زشت و غیرجذاب هستن ارایش میکنن، فکر نکن همه مثل خودت زشت هستن، ادمهای قشنگ و جذاب یه ارایش لایت و سبک و ملایم هم براشون کافیه، هرچی زشت تر ارایش بیشتر ولی بهت بگم قشنگ نمیشین اینجوری، خوشگلی باید ذاتی باشه که با ارایش بدست نمیاد، از قدیم گفتن میمون هرچی زشت تر اداش بیشتز
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج