۳۷۷۹۰۵
۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
گروهی از محققان موفق به تولید نانو ربات‌هایی شده‌اند که با ارسال آن به بدن بیمار می‌توان روند تزریق دارو را کنترل کرد.
امتیاز خبر: 36 از 100 تعداد رای دهندگان 1089
وب سایت سایبربان: گروهی از محققان موفق به تولید نانو ربات‌هایی شده‌اند که با ارسال آن به بدن بیمار می‌توان روند تزریق دارو را کنترل کرد.

 تزریق دارو با نیروی ذهن

گروهی از محققان دانشگاه بر-ایلان (Bar-Ilan University) و مرکز میان‌رشته‌ای رژیم صهیونیستی (Interdisciplinary Center) به تازگی ادعا کرده‌اند موفق به ساخت نانوبات‌های شدند که به درون بدن سوسک تزریق شده و با کمک نیروی ذهن، دارو را در بدن آن‌ها آزاد می‌کند.
 
هدف نهایی محققان نام برده، استفاده از این روش در بدن انسان‌ها اعلام شده است. به عنوان مثال زمانی که یک بیمار اسکیزوفرمی به دارو نیاز پیدا کند با استفاده از دستگاه الکترومغزنگاری1 (EEE) دارو در بدن وی آزاد می‌شود. در این روش دارو تنها در زمان موردنیاز به بیمار تزریق‌شده و عوارض جانبی آن را به حداقل می‌رساند.

با توجه به صحبت‌های محققان، دستگاه الکترومغزنگاری می‌تواند برای تشخیص حالات روانی یا مشکلات مغذی بیماران برنامه‌ریزی شود. از طرفی رها سازی دارو در بدن نیز با استفاده از مولکول‌های که تنها به انواعی از سلول‌های مشخص تعلق دارند، کنترل می‌شود. به‌عنوان مثال اگر دارو به نوع درستی از مولکول‌ها متصل بشود، می‌توان از آن تنها برای مقابله با سلول‌های سرطانی استفاده کرد.

محققان اعلام کردند که هنوز برای انجام آزمایش انسانی آماده نیستند؛ زیرا هنوز یک دستگاه الکترومغزنگاری سبک و قابل‌حمل که تمام مدت روی سر کاربر قرار بگیرد تولید نشده است. تا این لحظه روش‌های متفاوت بسیاری برای تزریق دارو در بدن بیماران به وجود آمده؛ اما هیچ‌یک روی انسان مورد آزمایش قرار نگرفته است. با وجود این یکی از محققان ادعا کرد که آن‌ها می‌خواهند در سال 2016 این روش را روی انسان مورد آزمایش قرار دهند.
______________________________________

1- دستگاه الکترومغزنگاری، ابزاری مشابه کلاه است که برای گرفتن امواج مغزی روی سر بیماران قرار می‌گیرد.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج