ورود «برنج پلاستیکی» به بازار شایعه یا واقعیت؟!
۴۴۸۳۱۸
۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۹
۳۵۰۷ 
معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: مردم به شایعات توجه نکنند و با توجه به نشان سازمان غذا و دارو و برچسب اصالت، از فراورده‌های غذایی موجود در بازار استفاده کنند.
خبرگزاری فارس: معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: مردم به شایعات توجه نکنند و با توجه به نشان سازمان غذا و دارو و برچسب اصالت، از فراورده‌های غذایی موجود در بازار استفاده کنند.

سمیره صباح معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: متأسفانه سرعت انتشار شایعه در کشور ما بسیار بالاست و درمان این مشکل نیز راهکارهای دراز مدت و متخصصانه می طلبد.

وی ادامه داد: هر از چند گاهی موضوعی جدید آن هم با محوریت غذا که به عنوان نیاز اولیه و ضروری مردم محسوب می شود برای مردم دغدغه ایجاد می‌کند و اصلا زیبنده کشور ما نیست و بایسته است برای آن راه حل اساسی اندیشید.

وی بیان کرد: اخیرا صحبت‌هایی مربوط به واردات نوعی برنج مصنوعی تحت عنوان "برنج پلاستیکی" به کشور مطرح می شود که ظاهرا هم منسوب به کشور چین است؛ فارغ از چیستی و هستی این موضوع با صراحت اعلام می کنیم که نظارت بر این محصولات از نظر اینکه سلامت مردم را تهدید نکند، برعهده سازمان غذا و داروست، لذا بر اساس برنامه های مدونی که تا کنون از عهده این مهم به شایستگی بر آمده‌ایم.

صباح توضیح داد: این سازمان در زمینه برنج چه ایرانی و چه خارجی برنامه‌های خوبی را اجرا کرده است، به طور مثال در زمینه برنج وارداتی از اول فروردین ماه 93 اجرای طرح ردیابی و کدگذاری برنج از کشور مبدا با توجه به انجام ثبت منبع و محصول الزامی شد.

معاون اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو تأکید کرد: به محموله‌های فاقد برچسب گذاری مناسب شامل کد واحد بسته بندی کننده ثبت منبع شده، محصول ثبت شده، کشور مبدا ، وارد کننده ،نوع برنج، سری ساخت، تاریخ تولید و انقضا، اجازه ورود به کشور داده نشد.

وی اضافه کرد: همچنین از اول فروردین ماه  همان سال علاوه بر بازرسی و انجام آزمون های کنترل سلامت و کیفیت بر روی هر محموله وارداتی، این محموله ها مشمول ثبت منبع و محصول شدند و فقط  محموله هایی اجازه ورود به کشور را یافتند که محصول خود را از مزارعی درکشور مبدا تامین کنند که حداقل آلاینده ها در خاک آن مناطق وجود داشته باشد و در واحدهای فراوری و بسته بندی مناسب از نظر بهداشتی تولید شده باشند.

معاون اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی سازمان غذا و دارو، عنوان کرد: در باره برنج داخل کشور نیز به منظور امکان ردیابی در سطح عرضه، واحدهای بسته بندی برنج در داخل کشور نیز از ابتدای مهر ماه جاری مشمول اخذ پروانه ساخت یا شناسه نظارت کارگاهی شده و مقرر شد واحدهای بسته بندی برنج حداکثر تا آن تاریخ نسبت به تامین شرایط لازم بهداشتی و اخذ پروانه ساخت یا شناسه نظارت کارگاهی اقدام کرده و شماره پروانه تولید و الزامات برچسب گذاری را مطابق ضوابط سازمان غذا و دارو روی بسته بندی درج کنند.

وی در پایان گفت: بنابراین از مردم می خواهیم شایعات را وقعی ننهند و با توجه به نشان سازمان غذا و دارو و برچسب اصالت از فراورده های غذایی دلخواه استفاده کنند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1395/10/05
واقعیت داره مادرم با تور مسجد رفت مشهد زیارت تو هتل برنج خورد 2 هفته اس حالش بده منم نذری خوردم حالم بد شد نظارت نیست هتل هم کلی پول گرفته .
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1395/10/05
حتما مونده رو دستتون میخاید خورد مردم بدبخت بدید صددرصد حقیقت دار اگه نظارت هست پس این همه سرطان ازکجاست تاکی میخاید مردم مریض کنید
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1395/10/05
آخه وقتی به تمام برنجهای وارداتی نگاه میکنی میبینی که یک الگوی یکسان تو در شکل تمام برنجها وجود داره . مگه میسه این همه برنج که تو یه گونی هستن کاملا مشابه هم باشن.
البته بعضی هاشون اگه توجه کنین میبینین که دونوع الگو داره که باز هم همگی کاملا شبیه همن. این غیر از این میتونه باشه که قالب دارن و شکلهاشون یکسان میشه. چرا برنجهای ایرانی اینجوری نیست
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1395/10/05
همه چی آرومه
ما چقد خوشبختیم!!!!
Iran, Islamic Republic of
20:24 - 1395/10/05
خدا به داد مردم برسه از دست این خائنین !؟
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1395/10/05
من کاری ندارم که واقعیت داره یا نه ولی با این وضع مملکت برنج رادیواکتیو هم وارد مملکت بکنن و یک میلیون نفر بمیرن شما آخرین نفری هستید که متوجه میشید!
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1395/10/05
اول تکذیب میشه بعد تایید میشه.منتظر باشید
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1395/10/06
معلومه باید بگین هیچ مشکلی نداره وقتی خودتون وارد کننده هستین و از این واردات ود به جیب میبریم حالا میخواد زهر مار هم باشه میگین بخورین هیچ مشکلی نداره شایعه است که زهر مار آدم میکشه.
پلاستیک هم نباشه در مصنوعی بودن این نوع برنج هیچ شکی نیست چطور ممکنه این برنج همشون یک شکل باشن و هیچ وقت هم خراب نشه. برنج واقعی بعد از یه مدت بمونه شپشک میزنه یا کرم میوفته.
Iran, Islamic Republic of
01:43 - 1395/10/07
ای دادبیدادبرنج پلاستیکی ندیده بودیم که دیدیم امان ازدست ایناااااااا
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1395/10/12
هرچیزی که این اقایون تکذیب کردن بدونید عین حقیقته
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج