صداوسیما تشييع هاشمی را چگونه پوشش داد
۴۵۹۴۰۸
۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۳
۹۹۷۵ 
کودکان ٨ تا١٠ ساله این روزها از تلویزیون تصویر مردی را مکرر و مکرر می‌‌بینند که تابه‌حال ندیده بودند.
روزنامه شرق: کودکان ٨ تا١٠ ساله این روزها از تلویزیون تصویر مردی را مکرر و مکرر می‌‌بینند که تابه‌حال ندیده بودند.

تلویزیون که از سال ٨٨ تابه‌حال اندک اخباری از برنامه‌ها و مراسم‌هایی را که آیت‌الله هاشمی در آن حضور داشت پوشش می‌داد، از عصر یکشنبه آنچنان به تکرار از آیت‌الله تصویر پخش می‌‌کند که مایه تعجب همگان شده ‌است، اما هاشمی‌اي که این روزها از تلویزیون پخش می‌شود هم چهره‌ای گزینشی است که تنها به بخشی از چهره پرمصلحت و سیاست او می‌پردازد.

پخش تصاویر و فیلم‌های گزینش‌شده هاشمی از صداوسیما از عصر یکشنبه آغاز شد و در پخش مراسم تشییع اوج گرفت.
 
از عصر یکشنبه که خبر فوت آیت‌الله هاشمی منتشر شد، صداوسیما دو، سه‌ساعتی وقت لازم داشت تا موضع خود را درباره این اتفاق مشخص کند. ازهمین‌رو خجلت دیر اعلام‌کردن خبر درگذشت را به جان خرید و انتشار خبر تلاش برای احیای آیت‌الله را آن‌قدر طولانی کرد تا بالاخره تصمیم گرفته شد و اینکه می‌‌خواهند از هاشمی چه تصویری ارائه کنند، مشخص شد.

از شب یکشنبه روبان مشکی بر گوشه کادر تلویزیون نشست و تمام مجریان برنامه‌ها رخت عزا بر تن مقابل دوربین حاضر شدند. انتشار تصاویر و فیلم‌ها و سخنان آیت‌الله از حوادثی دور آغاز شد؛ بعد از ترور شهید مطهری، بعد از انفجار ساختمان حزب جمهوری، در بازدید از مناطق عملیاتی دفاع مقدس و مصاحبه‌های مختلف با صداوسیما و... . تلویزیون که سال‌هاست در سانسور و حذف برخی چهره‌ها از تاریخ انقلاب یا نمایاندن آنها به شکلی که تمایل دارد، متبحر شده، در قاب مراسم تشییع آیت‌الله آزمون اصلی خود را پس می‌داد.

دوربین داخل محیط دانشگاه که پر از جمعیت بود، در حال رصد چهره‌های سیاسی و نامداری بود که برای حضور در مراسم به محوطه نماز جمعه آمده بودند.

فرزندان هاشمی و خانواده او به‌ویژه برادرش که روزگار جنگ ریاست صداوسیما را برعهده داشت، ‌بیش از دیگران در قاب دوربین قرار می‌‌گرفتند. در استودیو شبکه یک، دو نفر از مجری‌های باسابقه تلویزیون نشسته و در حال قرائت متن‌هایی در مدح و ثنای درگذشته بودند و گاهی تصاویری از محوطه خيابان انقلاب و جمعیت زیادی که در حال تردد هستند، نشان داده می‌شد.

در ردیف‌های نشسته و منتظر داخل محوطه دانشگاه هم گویی همه‌چیز آرام است. یاسر و محسن هاشمی کنار هم نشسته‌اند و یاسر هرازگاهی گریه می‌کند. در قاب تلویزیون از مهدی هاشمی خبری نیست؛ پسری که در حال گذراندن دوره زندانش است و بعد از انتشار خبر مرگ آیت‌الله به خانه بازگشت. در بخش خانم‌ها هم تصاویر آن‌قدر دور است که خیلی نمی‌توان کسی را بازشناخت مگر فاطمه هاشمی که کمتر چهره‌ای سیاسی از او نشان داده شده.

از فائزه هاشمی و مادرش در بخش بانوان تصویری پخش نمی‌شود مثل مهدی هاشمی در بخش مردان.اما با آوردن پیکر و استقرارش در محل خواندن نماز، پسران و برادران و برخی دیگر برای خواندن فاتحه می‌‌آيند، مهدی این‌بار در کادر قرار می‌‌گیرد و بعد از خواندن فاتحه در کنار برادرانش در ردیف اول جا می‌‌گیرد. سخنران بعد از آوردن تابوت، از سخنرانی‌های آقای هاشمی در جایگاه نماز جمعه یاد می‌‌کند، بی‌آنکه از چندین سال خوانده‌نشدن خطبه‌ جمعه ازسوي او سخن بگوید.

قاب تلویزیون خیلی در این تصویر ثابت نمی‌ماند و به تصاویر دیگر می‌‌پردازد تا مقام معظم رهبري برای قرائت نماز از پشت پرده آبی جایگاه نماز جمعه خارج می‌شوند و راه برای ایشان باز می‌شود. رؤسای سه قوه که همراه رهبری از جایگاه خارج شده‌اند، در صف اول نماز قرار می‌‌گیرند. به طور خودکار پسران پیش‌تر در ردیف اول نشسته، عقب‌تر رانده می‌شوند، اما یک‌بار دیگر یکی از سه برادر، کاسته می‌شود. باز هم مهدی از قاب تلویزیون حذف می‌شود، گویی شيخ اکبر سه پسر نداشت.

بعد از پایان نماز، قاب تلویزیون باز می‌شود، تابوت از محل خارج می‌‌شود و مردم در حال برخاستن و خارج‌شدن از محل دانشگاه نشان داده مي‌شوند. بیرون محیط دانشگاه همچنان مردم بسیاری در حال تردد هستند و حتی گویی هدفی ندارند. تابوت روی خودرويي نصب می‌شود و در بین جمعیت با سرعتی بسیاربسیار آرام شروع به حرکت می‌کند؛ اگرچه از بین جمعیت حرکت‌کردن خیلی سخت است. صدای شعارهای مردم مبنی‌بر همراهی آیت‌الله هاشمی با امام و رهبری بالاست، ولی گاهی صدای محیط کاسته می‌شود. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در آن فضا شعارهایی سر داده می‌‌شود، صدای مارش عزاست که روی تصویر اوج می‌‌گیرد.

 آن‌قدر این کار ادامه پیدا کرد که در شبکه‌های اجتماعی مردم به طنز درخواست کردند که دولت بودجه ویژه به صداوسیما اختصاص دهد تا میکروفن‌هایی برای ضبط صدا در این‌گونه مراسم‌ها خریداری کند. اغلب فیلم‌برداران و خبرنگاران تلویزیون خود در نقش اولین دروازه‌بان‌های خبر، تصاویر شعارهای مردم را ضبط نمی‌کنند، همان‌طور که تصاویري كه در دست بسياري از تشييع‌كنندگان قرار دارد. نقاط زیادی از شهر، مردم علیه صداوسیما شعار می‌دهند، اما این تصاویر در قاب تلویزیون قرار نمی‌گیرد و ترجیح داده می‌‌شود مردمی در حال تردد نشان داده شوند که نهایتا به رسم همه تشییع‌جنازه‌ها، بلندبلند «لا اله الا الله» می‌‌گویند.   

صداوسیما روز تشییع آیت‌الله هاشمی یک‌بار دیگر نشان داد در نشان‌دادن تصاویر و پخش چهره‌ای گزینشی از ماجراها متبحر است.  
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1395/10/22
صدا و سیمای ما ننگ ما
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1395/10/22
پر مدعاها هر کاری بکنند باز مدعی هستید و طلبکار
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1395/10/22
بسه دیگه باباتوهم شورشودراوردی تلویزیون که 3روزه شده فقط هاشمی دیگه چجوری بایدپوشش بده اه
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1395/10/22
صدا وسیما، احترام شعور مردم نگهدارد
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1395/10/22
والا صدا سیما خوب نشان داده بی انصافی نکنید این حرفا اختلاف ایجاد میکنه.
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1395/10/22
صدا و سیما دیگه منزوی شده، مخاطب آن چنانی که نداره، عملکردش هم زیاد مهم نیست
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1395/10/22
صداوسیما فقط گزینشی کار میکنه و بس

اگر از بالا دستور نمیومد، بخدا همین خبرا و پوششارو کار نمیکردن
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1395/10/22
نباید نگران کننده باشد، مهم نیست یه مراکز ونهادهایی در همه جای دنیا وجود دارند که فقط در یک دوره ای بدرد میخورند و درآن مقطع تاثیر گذار هستند و صد البته هزینه های گزافی نیز بر دوش جامعه تحمیل میکنند اما الحمدلله الان آنقدر ارتباطات سهل الوصول شده که نقش صدا وسیما با توجه به اینکه بخش بسیار بزرگی از بودجه کشور وبیت المال را به هدر میدهد مع الوصف در نزد عموم مردم فهیم ایران بسیار کمرنگ شده است، بنابراین نگران کننده نیست، چرخی است که لنگ لنگان در رکاب است...!!
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1395/10/22
هر کاری هم که انجام بشه باز یه عده ناراضی هستن!!
همیشه غرغرو ها!!
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1395/10/22
بی بی سی هم همینطور رفتار کرد...سه روز فقط هاشمی رو نشون داد.از اونم باید خرده بگیریم؟اون که دیگه مال خودتون بود..........
Iran, Islamic Republic of
19:03 - 1395/10/22
درود بر فضای مجازی..صدا وسیما ننگ ما
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1395/10/22
مثلا انتظار چیز دیگه ای رو هم داشتید مراسم رو از اول تا آخر به صورت زنده پوشش داد بس کنید بابا این مظلوم نمایی ها رو حال آدم ازتون به هم میخوره
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1395/10/22
الا لعنت ا... علی القوم الظالمین
United Arab Emirates
22:23 - 1395/10/22
انتظار دارید تلویزیون تمام شبکه ها رو مامور پخش مستقیم مراسم کنه. بسه دیگه مردم از غم و غصه دارن دق می کنن و الان سه چهار روزه تلویزیون شده ماتم خونه و حال مون گرفته شده و شما که از حس بینایی بی بهره اید میگین صدا و سیما کم گذاشته
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1395/10/22
‏این یارو که میکروفون دستش بود و داد میزد ولی مردم یه چی دیگه میگفتن ،شده بود مثل اون بچه که دسته پلی استیشن بهش دادن ولی کابلش وصل نبود
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1395/10/22
دیگه رودار نشید. همونطوری که خدمات هاشمی یادمان نرفته، گندهایی که این سالهای آخر زد را هم به یاد داریم
Iran, Islamic Republic of
23:05 - 1395/10/22
خدا رحمتش کنه حداقل حداقل بهتر از روحانی بود
Iran, Islamic Republic of
00:07 - 1395/10/23
سنگ تمام گزاشت خیلی با شکوه نزاشت صدای مردم پخش بشه
Iran, Islamic Republic of
01:14 - 1395/10/23
خب حال که شما صدا سیما رو هدف قرار دادید، خودتون چرا گزارش لحظه ب لحظه با قلم و کاغذتون نمیدید؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1395/10/23
پ ن پ. میخاستی صداسیماهم به اراجیف دامن بزنه؟!
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1395/10/24
انصافا پوشش صدا وسیما به ویژه وقتی که پی برد با وجود دنیای مجازی قادر به کتمان حقایق نیست درپوشش خبری درگذشت آیت الله خوب وقابل دفاع بود قطعا اگر قدرت دنیای مجازی نبود رفتار صدا وسیما در این زمینه به گونه ای دیگر بود اما نکته اینجاست آنقدر از این جعبه جادویی دراین چند ساله به این بزرگمرد بی مهری شده بود که با این اقدامات خاطره عملگرد زشت ،انحصاری وجانبدارانه رسانه ملی وبه عبارت درستتر میلی از اذهان مردم پاک شدنی نیست .مگر آنکه اصلاح اساسی وبنیادی با توجه به نیاز تمامی مخاطبین وتوجه به خواسته های آنها انجام شود
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج