با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید
۴۷۳۸۴۶
۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۴
۱۷۵۵۰ 
روسیه در چند سال اخیر بود‌جه ساخت تسلیحات نظامی خود را افزایش داده است و در نتیجه شاهد پیشرفت تجهیزات جنگی روسیه هستیم.
وب‌سایت فارنت - محمد کاملان: روسیه در چند سال اخیر بود‌جه ساخت تسلیحات نظامی خود را افزایش داده است و در نتیجه شاهد پیشرفت تجهیزات جنگی روسیه هستیم، به این ترتیب بد نیست اگر با هم نگاهی به کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه داشته باشیم.

بر اساس گزارشی که یک موسسه بین‌المللی فعال در زمینه صلح در استکهلم، پایتخت سوئد، منتشر کرده است، روسیه در ده سال گذشته سرمایه‌گذاری خود را در امر ساخت تسلیحات نظامی، دوبرابر کرده است.
 
 با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

این امر باعث شده است تا ماشین‌های جنگی روسیه، پیشرفت زیادی داشته باشند، جالب است بدانید که این پیشرفت به اندازه‌ای بوده که حتی نظامیان دولت‌های غربی را نیز نگران کرده است. به این ترتیب خالی از لطف نیست اگر با هم به ماشین‌های جنگی جدید روسیه نگاهی داشته باشیم.

تانک آرماتا تی ۱۴

تانک جدید آرماتا تی ۱۴، ماشین جنگی است که لرزه بر اندام متخصصان نظامی غربی انداخته است. دلیل این امر هم کاملا روشن است چرا که در آرماتا تی ۱۴ شاهد حضور فناوری‌های نوینی هستیم که حتی تانک‌های فعلی ناتو هم از آنها بی‌بهره هستند.
 
 با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

ویژگی‌های این تانک به اندازه‌ای زیاد است که دِیلی‌ تلگراف در آذر ماه امسال در نامه‌ای افشا شده از جانب وزیر دفاع انگلستان، تانک آرماتا تی ۱۴ را انقلابی در نسل تانک‌ها ذکر کرده بود.
 
برتری‌های ویژه‌ تانک تی ۱۴

 با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

همان‌گونه که اشاره شد ارتش روس، در این تانک از فناوری‌های جدیدی بهره گرفته است، در نتیجه شاهد حضور یک برجک کاملا خودکار و بدون سرنشین در تانک تی ۱۴ هستیم. جالب است بدانید این تانک اولین تانک در دنیا است که از این ویژگی بهره گرفته است. این امر باعث می‌شود جان سه سرنشین داخل تانک حفظ شود، از طرف دیگر حضور چنین فناوری پیشرفته‌ای در این تانک باعث می‌شود تا روسیه یک قدم بیشتر به ساخت تانک کاملا خودکار نزدیک شود. جالب است بدانید حتی تانک ام وان آبرامز که چهار سرنشین را در خود جای می‌دهد، از چنین ویژگی‌های بارزی بهره نمی‌گیرد.

طراح این تانک در مصاحبه‌ای که با رسانه‌های خارجی داشته است، متذکر شد که کنترل تانک تی ۱۴ از جانب سرنشینان آن، همانند انجام بازی‌های کامپیوتری صورت می‌گیرد و بسیار راحت است.

توپ قدرتمندی که ناتو را به هراس وا داشت
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

توپخانه اصلی تانک آرماتا تی ۱۴ را توپ مدل 2A82 تشکیل می‌دهد، این توپ قدرتمند قادر است بین ۱۰ تا ۱۲ گلوله به سمت دشمن در هر دقیقه شلیک کند.

از طرف دیگر در برجک این تانک می‌توان از توپ ۱۵۴ میلی‌متری نیز استفاده کرد، جالب است بدانید گلوله‌های این توپ به راحتی از خجالت تانک‌های فعلی ناتو بر می آیند.

یکی از امن‌ترین تانک‌های دنیا
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

در تانک آرماتا تی ۱۴ از فناوری بسیار پیشرفته‌ای استفاده شده است، این فناوری که به اختصار از آن با عبارت APS یاد می‌شود قادر است در حمله‌های احتمالی با سرعت ۵.۰ ماخ مداخله ایجاد کند. از طرف دیگر فناوری APS به راحتی قادر است تا سیستم هدف‌گیری تانک‌های دشمن را مختل کند، این امر باعث می‌شود تا موشک‌های شلیک شده به سمت تانک آرماتا تی ۱۴ از مسیر منحرف شوند. این فناوری نیز بسیار پیشرفته‌تر از آن چیزی است که در تانک‌های آمریکایی فعلی شاهد آن هستیم.

آینده جنگنده‌های روس
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

روسیه تنها در بحث ساخت تانک دستاوردهای خوبی نداشته است و جنگنده‌‌های روس نیز در این چند ساله شاهد پیشرفت‌های زیادی بوده‌اند. یکی از معروف‌ترین آن‌ها، سوخو تی ۵۰ است.

این جنگنده که نسل پنجم جت‌های جنگی روسیه به حساب می‌آید، سلطان بی‌چون و چرای آسمان است. سرعت بسیار بالا، قابلیت مانور بالا و مخفی ماندن از دید دشمن،‌تنها قسمتی از ویژگی‌های بارز سوخو تی ۵۰ است.

سرعت مافوق صوت و مانور بالا
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

به جرات می‌توان گفت سوخو تی ۵۰ را سریع‌ترین جنگنده روسی نامید. در کنار سرعت بالا، در این جنگنده شاهد سیستمی هستیم که اجازه مانورهای هوایی بسیار سریعی را در اختیار خلبان قرار می‌دهد. روس‌ها در این جنگنده پیشرفته خود، به فکر نجات جان خلبان نیز بوده‌اند و در صورت بروز حادثه، خلبان سوخو تی ۵۰ قادر است از ارتفاع ۲۲ کیلومتری بالاتر از سطح دریا، از هواپیما به بیرون پرتاب شود.

پنهان ماندن از دید دشمن
 
 با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

همان‌گونه که اشاره شد، فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای را در سوخو تی ۵۰ شاهد هستیم. جنس مواد به کار رفته در ساخت سوخو تی ۵۰ نیز باعث شده است تا با جنگنده‌ای سریع و سبک روبرو باشیم. در طراحی این جنگنده روسی نیز سعی بر این بوده است تا جایی که ممکن است در حین عملیات از دید دشمن مخفی بماند، در ساخت این جت جنگی از مواد رادار گریزی کمک گرفته شده است تا سوخو تی ۵۰ به راحتی توسط رادارهای دشمن قابل شناسایی نباشد. در کابین خلبان نیز، شاهد حضور فناوری‌های بسیار پیچیده‌ای هستیم.

کلاه پیشرفته خلبان
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

خلبان سوخو تی ۵۰، صفحه‌نمایش‌های مختلفی را در جلو خود برای هدایت این جت جنگنده در اختیار دارد. جالب اینجاست که در کنار حضور تعداد زیادی صفحه‌نمایش در روبروی خلبان، اطلاعات اساسی و حیاتی در داخل کلاه خلبان نمایش داده می‌شود.

موتور سوخو تی ۵۰

 با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید
 
در حال حاضر در سوخو تی ۵۰ از موتورهای Saturn izdeliye 117 کمک گرفته شده است. این موتورها باعث می‌شوند تا سوخو تی ۵۹ به سرعت ۲.۰ ماخ دست پیدا کند و همان‌گونه که اشاره شد در این سرعت بالا، به راحتی مانور بدهد. البته مهندسین ارتش روسیه به وجود این موتور در سوخو تی ۵۰ بسنده نخواهند کرد و قرار است از سه سال دیگر در سوخو تی ۵۰ شاهد حضور موتور قدرتمند izdeliye 30 باشیم.

حضور این فناوری‌های پیشرفته در سوخو تی ۵۰ باعث شده است تا کمتر جنگنده‌ای یارای مقابله با این شاهین تیز پرواز روسی را داشته باشد و شاید رَپتور اف ۲۲ آمریکایی را بتوان تنها جنگنده‌ای دانست که ممکن است در قد و قواره‌های سوخو تی ۵۰ حاضر شود.

در این زمینه، یک مجله نظامی اروپایی مدعی شده است که سوخو تی ۵۰ به لحاظ مانور دادن با توجه به موتور قدرتمندی که دارد نسبت به رپتور اف ۲۲ برتری کامل دارد. البته اف ۲۲ را نیز نباید دست کم گرفت، این هواپیما نسبت به سوخو تی ۵۰ قابلیت رادار گریزی بیشتری دارد، از طرف دیگر رپتور اف ۲۲ می‌تواند تعداد موشک بیشتری را نیز حمل کند.
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید 

جنگنده سوخو ۳۵ اس

اسکادران جنگنده‌های روس تنها به سوخو تی ۵۰ افتخار نمی‌کند و سوخو ۳۵ اس نیز در صدر برترین جنگنده‌های جهان قرار دارد. اگر از طرفداران هواپیماهای جنگنده باشید به احتمال زیاد سوخو ۲۷ را می‌شناسید، جالب است بدانید سوخو ۳۵، در واقع نسخه ارتقا داده شده سوخو ۲۷ است،‌ این امر باعث شده است تا سوخو ۳۵ به لطف موتور قوی‌تری که دارد، قادر به انجام مانورهای سریعی باشد.

سوخو ۳۵ اس به اندازه‌ای شهرت جهانی دارد که یکی از نظامیان بلند پایه نیروی هوایی آمریکا به خطرناک بودن این هواپیما اشاره کرده است، وی مدعی است مبارزه با یک اسکادران سوخو ۳۵، کار واقعا سخت و دشواری است.
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید 
 
سوخو ۳۵ اس، برای اولین بار در بهمن ماه سال گذشته بود که روانه کارزار جنگ شد. این جنگنده‌های تیز پرواز، عملیات شناسایی و پشتیبانی را برای سایر جنگنده‌های روس انجام دادند.

سوخو ۳۵ اس قادر است راکت‌ و بمب‌های لیزری حمل کند، در کنار این تسلیحات سنگین، سوخو ۳۵ به موشک‌های مختلفی نیز مجهز است. به لحاظ سرعت نیز سوخو ۳۵ اس، یکی از سریع‌ترین جت‌‌های جنگی حال حاضر به حساب می‌آید، این جنگنده روس در بالاترین سرعت خود قادر است به ۲.۲۵ ماخ دست پیدا کند.

موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید 

این روزها تنها با توپ و تفنگ نمی‌توان به میدان جنگ رفت و برای قد علم کردن در برابر قدرت‌های بزرگ دنیا، باید حتما موشک‌های مجهز و بین‌ قاره‌ای نیز داشت. روسیه نیز ثابت کرده است که به این امر به خوبی واقف است و موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای خود را کاملا به‌روز کرده است. موشک یارس آر‌اس ۲۴ اولین بار حدود هشت سال پیش آزمایش شد. این موشک‌های قاره‌پیما، یکی از خوفناک‌ترین تجهیزات جنگی روسیه به حساب می‌آیند.

جالب است بدانید یک موشک قاره‌پیما چیزی برابر با ۲۰.۹ متر طول دارد و قادر است ۱۰ کلاهک مستقل را به وزنی میان ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم حمل کند. این موشک‌ها به راحتی سیستم‌ دفاع ضد موشکی دشمن را از پای در می‌آورند.

به لحاظ مسافت نیز همان‌گونه که از اسم موشک‌های بالستیک قاره‌پیما روسی بر می‌آید قادر هستند به راحتی هدف‌های مشخص شده را هزاران کلیومتر دورتر هدف قرار دهند، جالب است بدانید، برد یک موشک بالستیک قاره‌پیما روس چیزی بین ۲ تا ۱۰ هزار کلیومتر است. همان‌گونه که اشاره شد در این موشک‌ها تعداد ۱۰ کلاهک قرار می‌گیرد، این کلاهک‌ها قادر هستند هدف‌ را با میزان دقت ۲۵۰ متر، نابود کنند.
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

میزان تخریب این موشک‌ها به اندازه‌ای است که نمی‌توان کلاهک‌های آنها را به صورت واقعی آزمایش کرد و برای آزمایش موشک‌های بالستیک روسی از کلاهک‌های مشقی استفاده می‌شود.

تا این جای کار، کاملا مشخص شد که روسیه در زمین و هوا تسلیحات بسیار قوی و مجهزی تدارک دیده است، اما جالب است بدانید زیردریایی‌های روسیه در دریا نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

نسل جدید زیردریایی اتمی روسیه

 با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

آوازه زیردریایی‌های اتمی روسیه به گوش پیر و جوان رسیده است، اکنون نیز نسل جدید زیردریایی‌های اتمی روسیه،‌ برای ورود به کارزار نبرد آماده هستند.

در حال حاضر روسیه سه زیردریایی اتمی از نسل جدید زیردریایی‌های خود را آماده به خدمت دارد. یکی از این زیردریایی‌ها در آب‌های شمالی روسیه حضور دارد و دو زیردریایی اتمی دیگر در آب‌های اقیانوس آرام حضور دارند.

روسیه همانند سایر تسلیحات نظامی خود قصد گسترش این زیردریایی‌ها را دارد و گفته می‌شود که تا سال ۱۳۹۹ قرار است هشت زیردریایی در نیروی دریایی روسیه آماده به خدمت شوند.
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

زیردریایی‌های اتمی روسیه دست خالی به میدان جنگ نرفته‌اند و در این زیردریایی‌ها شاهد حضور موشک‌های جدید RSM-56 هستیم، این موشک‌ها که از آن‌ها با نام بولاوا (Bulava) یاد می‌شود دارای ۱۰ کلاهک مستقل با قدرت تخریب ۱۵۰ کیلوتن هستند. جالب است بدانید هر زیردریایی اتمی روسیه، تعداد ۱۶ موشک بولاوا را حمل می‌کند.

زیردریایی‌های روس قادر هستند به کمک این موشک‌ها تا فاصله هشت هزار کیلومتری را از زیر آب هدف قرار دهند. میزان دقت کلاهک‌ موشک‌های مستقر در زیردریایی‌های روس نیز بسیار بالاست.

بالگرد Mi-28N

با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید 

این بالگرد جنگنده، که در ناتو به آن کد هاوک (Havoc) داده شده است، برای اولین بار حدود ۱۰ سال پیش در ارتش روسیه به خدمت گرفته شد.

به این ترتیب از آنجایی که حدود ۱۰ سال از عمر بالگرد Mi-28N28 می‌گذرد، انتظار می‌رود در سال آینده شاهد مدل جدید‌تری از این بالگرد تحت عنوان Mi-28NM Night Hunter باشیم.

توپ خودکار شیپونوف 2A42

با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید 

سلاح اصلی بالگرد Mi-28N را توپ خودکار شیپونوف 2A42 با کالیبر ۳۰ میلی‌متر تشکیل می‌دهد. این توپ قادر است هشتصد گلوله در هر دقیقه شلیک کند. این گلوله‌ها از فاصله ۱۵۰۰ متری قادر هستند خودروهای نیمه سنگین و از فاصله ۴ هزار متری، اهداف غیر‌ زره‌پوش را تخریب کنند.

به این ترتیب می‌توان بالگرد Mi-28N را دشمن شماره یک تانک‌ها دانست. در این بالگرد پیشرفته شاهد حضور شانزده موشک ضد تانک آتاکا با هدایت‌ لیزری هستیم. جالب است بدانید هر کدام از این موشک‌ها قدرت تخریبی برابر با هفت کیلوگرم تی‌ان‌تی دارد.

سلاح‌های کشنده حاضر در بالگرد Mi-28N به همین‌جا، ختم نمی‌شود و ۲۰ راکت S-8 نیز در این بالگرد حضور دارد.

با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید 

اگر خاطر شما باشد اشاره کردیم که مدل بهینه شده بالگرد Mi-28N با نام Mi-28NM Night Hunter در راه است، این بالگرد جنگنده جدید به فناوری‌‌های پیشرفته نظامی زیادی مجهز است. رادار ۳۶۰ درجه، فناوری جلوگیری از اختلال بی‌سیم و سیستم پیشرفته هدایت موشک را می‌‌توان تنها قسمتی از فناوری‌های پیشرفته نظامی حاضر در Mi-28NM Night Hunter دانست. به لحاظ فنی، بال‌های جدیدی در این بالگرد تعبیه شده است تا به راحتی به سرعتی برابر با ۶۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. این بالگرد با پهپاد‌ها نیز در هوا تعامل بسیار خوبی خواهد داشت.

در کنار این بالگرد‌ها، نیروی هوایی روسیه به بالگرد KA-52 خود نیز افتخار می‌کند.
 
با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید

این بالگرد نیز به تسلیحات ضد تانک مجهز است. بالگرد KA-52 که از آن با نام تمساح نیز یاد می‌شود به لحاظ فناوری، نسبت به بالگرد Mi-28N، ساختار پیچیده‌‌تری دارد و ساخت آن برای نیروی هوایی روسیه گران‌تر تمام می‌شود. با این حساب مشخص است که بالگرد KA-52 مانور بهتری دارد و قادر است بار بیشتری را حمل کند.

با کشنده‌ترین ماشین‌های جنگی روسیه آشنا شوید
 
در این بالگرد پیشرفته روسی نیز شاهد حضور یک توپ خودکار هستیم، لازم به ذکر است که بالگرد KA-52 قادر است تعداد گلوله‌های بیشتری را حمل کند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج