بهترین شهرهای جهان از نظر کیفیت زندگی
۴۹۹۲۰۱
۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲
۷۰۶۷۲ 
موسسه تحقیقاتی «مرسر» در تازه‌ترین بررسی خود با درنظر گرفتن معیارهای مختلف فهرست جدیدی از باکیفیت‌ترین شهرهای جهان را ارائه کرده است.
روزنامه دنیای اقتصاد: موسسه تحقیقاتی «مرسر» در تازه‌ترین بررسی خود با درنظر گرفتن معیارهای مختلف فهرست جدیدی از باکیفیت‌ترین شهرهای جهان را ارائه کرده است.
 
براساس گزارش این مرکز، به‌رغم افزایش بی‌ثباتی سیاسی و مالی در اروپا، بسیاری از شهرهای این قاره موفق شده‌اند بالاترین رتبه‌های کیفیت زندگی جهان را به‌دست آورند.
 
«وین» پایتخت اتریش، برای هشتمین سال متوالی رتبه نخست را در فهرست باکیفیت‌ترین شهرهای جهان به خود اختصاص داد. تهران با صعودی 4 پله‌ای موفق شده است رتبه 199 را به‌دست آورد.

مرکز تحقیقاتی «مرسر» هرسال شاخص کیفیت زندگی را منتشر و شهرهایی را که بهترین کیفیت زندگی را دارند، معرفی می‌کند. براساس گزارش این مرکز، به‌رغم افزایش بی‌ثباتی سیاسی و مالی در اروپا، بسیاری از شهرهای این قاره موفق شده‌اند تا بالاترین رتبه‌های کیفیت زندگی جهان را به دست آورند. در رتبه‌بندی کیفیت زندگی امسال که براساس آمار سال گذشته میلادی تدوین شده است، «وین» پایتخت اتریش، برای هشتمین سال متوالی رتبه نخست را در فهرست باکیفیت‌ترین شهرهای جهان به خود اختصاص داد.
 
بهترین شهرهای جهان برای زندگی 
 
همچنین در این فهرست «بغداد» با کسب رتبه 231 بی‌کیفیت‌ترین شهر جهان لقب گرفته است.
 
اما یکی از نکات حائز اهمیت این گزارش، وضعیت شهرهای ایران است. در این رابطه، تنها نام «تهران» در میان فهرست 231 شهری این مرکز به چشم می‌خورد. براساس گزارش سال قبل موسسه «مرسر»، «تهران» از میان 230 شهر جهان، رتبه 203 را به خود اختصاص داده بود. اما امسال، پایتخت ایران با صعودی 4 پله‌ای موفق شده است رتبه 199 را به دست آورد که این مساله نشان‌دهنده بهبود نسبی شاخص‌های کلان کیفیت زندگی در پایتخت کشورمان است. همچنین بنا بر اعلام این موسسه، هدف از این رتبه‌بندی کمک به شرکت‌های بزرگ برای یافتن محل‌ سرمایه‌گذاری و تعیین حقوق کارکنان است.

شاخص‌های ارزیابی

مرکز تحقیقاتی «مرسر» برای رتبه‌بندی شهرهای جهان به لحاظ کیفیت زندگی 10شاخص کلان را در نظر گرفته است. این شاخص‌ها عبارتند از:

فضای سیاسی و اجتماعی که شامل ثبات سیاسی، جرم و جنایت و اجرای قانون است.

 فضای اقتصادی که قوانین مربوط به نرخ پول و خدمات بانکی را دربر می‌گیرد.

فضای اجتماعی-فرهنگی که در دسترس بودن رسانه‌ها و سانسور و همچنین محدودیت‌های آزادی شخصی را شامل می‌شود.

ملاحظات پزشکی و بهداشتی که عرضه و خدمات پزشکی، بیماری‌های مسری، سیستم فاضلاب، دفع زباله و آلودگی هوا را شامل می‌شود.

مدارس و آموزش که استانداردها و در دسترس بودن مدارس بین‌المللی را درنظر می‌گیرد.

حمل و نقل و خدمات عمومی که برق، آب، حمل و نقل عمومی و تراکم ترافیک را دربر می‌گیرد.

تفریح و سرگرمی که شامل رستوران، تئاتر، سینما، ورزش و اوقات فراغت است.

کالاهای مصرفی که شامل در دسترس بودن مواد غذایی، اقلام مصرفی روزانه و خودرو می‌شود.

مسکن که شامل مسکن اجاره‌ای، لوازم منزل، مبلمان و خدمات تعمیر و نگهداری می‌شود.

محیط زیست که شرایط جوی و سابقه بلایای طبیعی را در بر می‌گیرد.

با توجه به معیارهای ذکر شده، این مرکز با بررسی 231 شهر جهان، با کیفیت‌ترین شهرهای دنیا را معرفی کرده است.

براساس گزارش «مرسر»، از میان 10 شهری که در صدر فهرست باکیفیت‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته‌اند، اکثر شهرها از منطقه اروپا هستند. بر این اساس، بعد از «وین»، «زوریخ» در جایگاه دوم قرار گرفته، «مونیخ» جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده، «دوسلدورف» در رتبه ششم جای گرفته، «فرانکفورت» رتبه هفتم را کسب کرده، «ژنو» رتبه هشتم را به دست آورده، «کپنهاگ» رتبه نهم را به خود اختصاص داده و «بازل» که برای نخستین‌بار در این رتبه‌بندی گنجانده شده، در رتبه دهم قرار گرفته است.
 
شهرهای غیراروپایی صدر فهرست «آوکلند» (نیوزیلند) با رتبه سه و «ونکوور» (کانادا) با رتبه پنجم هستند. همچنین بالاترین رتبه در آسیا مربوط به «سنگاپور» (رتبه 25) و در آمریکای لاتین مربوط به «مونته ویدئو» (رتبه 79) است.

موسسه تحقیقاتی «مرسر» در گزارش امسال خود به‌طور جداگانه شهرها را به لحاظ زیرساخت‌ها نیز رتبه‌بندی کرده است. مبنای این رتبه‌بندی دسترسی شهرها به برق، آب آشامیدنی، تلفن و خدمات پستی، حمل‌و‌نقل عمومی و میزان پروازهای بین‌المللی فرودگاه‌های محلی آنها است. بر این اساس، «سنگاپور» رتبه نخست زیرساخت‌های شهری را کسب کرده است و شهر‌های «فرانکفورت» و «مونیخ» هر دو در رتبه دوم قرار گرفته‌اند. «بغداد» با کسب رتبه 230 و «پورتو پرنس» (پایتخت هائیتی) با کسب رتبه 231 آخرین رتبه‌های زیرساخت‌های شهری را به دست آورده‌اند.
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1395/12/26
تهران واقعا یکی از بی کیفیت ترین شهرهاست
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1395/12/26
مازندران نوشهر در دنیا اول هر آمد میداند بهشت
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1395/12/26
بهترین شهر تهران
داره میترکه
تهران دریا داره ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1395/12/26
تهران بدترین شهردنیاس درضمن ایران چی داره که اصلا درنظرمیگیرنش چیه اخه مگه شاخصی هم هست تو اینجا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
اینو گفتن دلمون نشکنه.خخخخ
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1395/12/26
جوری تو رسانه ها ایران منعکس میشود کشور شهر وضریب هوشی ماها از کل جهان برتر هست جای تاسف هست واقعا اقای سانسور چی سانسور الکی نکن
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1395/12/26
جوک سال:
"طهران توانست با صعودی 4 پله ای ه رتبه 199 دست یابد "
خخخخخ نیم ساعت داشتم به این جمله میخندیدم خدایش صعود به رتبه 199 هم دیگه موفقیت داره ، شما سقوط نکنید صعود پیشکش
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1395/12/26
میبینم که همه دارن دق و دلیشونو سر تهران خالی میکنن.
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1395/12/26
آقا این مرکز تحقیقاتی هم با ایران دشمنی دارد!!!! ایران بواسطه اینکه دولتمردان ودست اندر کارانش مسلمان،خدا شناس،متدین وعمل به احکام وقرآن ، وباداشتن ذخائر فراوان، وفرهنگ وتمدن کهن ،که وضعیت اقتصادی ومعیشتی ملتش فوقالعاده خوب ،در ردیف اول قرار دارد،لابد با ان کشورهای اروپائی تبانی کرده اند!!!! اونا که از قرآن واحکام شرع اسلامی پیروی نمی کنند،و فقط به اصول و وجدان وانسانیت پایبند هستند ،لابد مال واموال کشورشان را فقط به عده ای خاص می دهند!!!! ومردمشان سالهاست در فقر مطلق قرار دارند، وافرادی که مال ودارائی مملکتشان را یکجا می بلعند جزء زخائر نظام شان وغارت حق وحقوق ملتشان را معوقه بانکی نمی دانند، لذا با این اوصاف چگونه جزء کشورهای خوب ووووووقرار گرفتند،!!!!!در مقایسه با کشور ما اصلا نباید این چنین گزارش بدهند واقعا جای تعجب دارد، ملت بزرگ ایران مگه نه!!!!؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:20 - 1395/12/26
فکر کنم تبریز و شیراز حتی از تهران بهتر باشن برای زندگی
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1395/12/26
اهواززززز به سلامتی خانم ابتکار و یارانش
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1395/12/26
چقد وطن دوست اینجا جمعه!!
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1395/12/27
رتبه 199 به 232 نزدیکتر است یا به 1 ؟
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1395/12/27
تهران ۱۹۹؟خخخخخخخ.صعود ۴پله ایش شاید بخاطر تدبیر و درایت مسوولین محترمش بوده آفرین بر غیرتتون.مرسی دلاور خدا قوت پهلوان
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1395/12/27
منم متاسفم که رتبه مثلا بهترین شهر ما انقدر پایینه. اما بیاین باور کنیم خیلی از کمبودا به خود ما مردم مربوطه.پس هر کدوم از تقصیرات خودمون شروع کنیم.تا دیگرانو مقصر میدونیم هیچ اتفاق خوبی برا خودمون و شهرا و کشورمون و حتی دینمون نمیفته.پز الکی به هر کدوم اینام وضعیتمونو حتی از دید خودمون بهتر نمیکنه.
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1395/12/27
عامو هیجا همین روستای محل زندگی قبلیمون بهترین جا بود والا... یادش بخیر اون دوران روستا نشینی دیگه برنمیگرده هوای پاک و رودخونه تمیز باران فراوان و دلی خوش واقعا یادش بخیر الان تو شهر احساس خفگی میکنم.... دوازده سال پیش بود چه قدر زود گذشت.....
اگه کیفیت زندگی یعنی دود ماشین و کارخونه سرو صدای ماشین هوای آلوده میخوام که زندگی نباشه که هر چی می‌کشیم از فرهنگ و تمدن غربه که مردم رو مریض کرده اصلا این غربی ها که بن و ریشه ندارن که ما ایرانی ها هسیم که بن و ریشه داریم و با فرهنگ بسیار غنی
خودتون رو دست کم نگیرید همه مشکلات اگر خدا بخواد حل میشه البته به شرطی که هر کس وظیفه خودش رو بلد باشه امیدوارم که زیاد تو فضای مجازی نچرخین و برین کتاب بخونین.....
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1395/12/27
تهرانو شلوغ کردین توهین هم میکنید
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1395/12/28
عامو برو دس خدای مهربون
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج