ترامپ ایرانی های مقیم آمریکا را به فکر فرو برد!
۵۰۰۹۰۲
۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
۸۹۵۳ 
پس از آنکه در سال گذشته میلادی تحریم های غرب علیه ایران کاهش یافت، ایرانی های دارای تابعیت آمریکایی شروع به بررسی امکان سرمایه گذاری پول های خود در ایران کردند. اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ بسیاری به فکر خروج دارایی هایشان از ایران افتاده اند.
خبرگزاری تسنیم:  پس از آنکه در سال گذشته میلادی تحریم های غرب علیه ایران کاهش یافت، ایرانی های دارای تابعیت آمریکایی شروع به بررسی امکان سرمایه گذاری پول های خود در ایران کردند. اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، بسیاری از این ایرانیان مقیم آمریکا اکنون قصد دارند مجددا پولهای خود را از ایران خارج کنند.

اریک فراری، وکلی متخصص در امور تحریم ها در واشنگتن گفت: «در نیمه نخست سال گذشته، ما تماس های زیادی از افرادی داشتیم که به دنبال بررسی فرصت های تجاری در ایران بودند... این روند تا حدود زیادی پس از انتخابات آمریکا متوقف شده است. ما در طی یک ماه گذشته یا بیشتر، درخواست های زیادی برای کسب مجوز جهت فروش املاک یا انتقال دارایی ها داشتیم.»

خوش بینی شکل گرفته در میان حدود یک میلیون ایرانی ساکن آمریکا، با روی کار آمدن دولت ترامپ و وعده وی برای مقابله سرسختانه با جمهوری اسلامی ایران، از بین رفته است.

شهلا زرین نژاد، قصد داشت پس از بازنشستگی بخشی از زمان خود را در خانه اش در کنتیکات آمریکا و شهر محل تولدش تهران سپری کند. اما اکنون او در این اندیشه است که آپارتمانش در تهران را برای فروش بگذارد یا نه.

زرین نژاد که یک ایرانی 71 ساله است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به آمریکا مهاجرت کرده می گوید: «عدم قطعیت زیادی در مورد اینکه ترامپ چه خواهد کرد وجود دارد... اگر آمریکا ایران را تحریم کند، من ممکن است دیگر نتوانم تا آرام شدن اوضاع به آنجا سفر کنم.»

انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، فضای دشوار کسب و کار قبلی را پیچیده تر کرده، زیرا توافق هسته ای تمام تحریم های آمریکا علیه فعالیت های تجاری با ایران را لغو نکرده بود. برخی از کالاهای کشاورزی و تجهیزات پزشکی و همچنین قطعات یدکی هواپیما همچنان برای اینکه بتوانند از آمریکا به ایران صادر شوند، نیاز به کسب مجوز از وزارت خزانه داری دارند. بانک های بین المللی نیز به دلیل ترس از گرفتار شدن در تحریم های همچنان پابرجای دولت آمرکیا، از تامین مالی پروژه های مرتبط با ایران امتناع می کنند. برخی از خروج سرمایه ها از ایران نیز نیاز به کسب مجوز از اداره کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا دارد.

فرهاد علوی، وکیل متخصص در امور تحریم ها و یکی از مدیران گروه حقوقی آکریویس در واشنگتن نیز درخواست هایی از موکلان خود برای خروج دارایی هایشان از ایران دریافت کرده است.

علوی گفت: «برخی نگران این هستند که مجوزی که آنها از اداره کنترل دارایی های خارجی گرفته اند توسط دولت ترامپ لغو شود و آنها قادر به خروج سرمایه شان از ایران نباشند.» همچنین این نگرانی وجود دارد که با تقویت ارزش دلار «ارزش پول آنها در ایران کمتر شود. بنابراین آنها می خواهند هر چه زودتر پولشان را از ایران خارج کنند.»

علی دادپی، استاد اقتصاد دانشگاه سنت ادوارد در آستین تگزاس که روی ایران مطالعه انجام می دهد گفت، اروپا، با جدا کردن مسائل سیاسی از تجارت «به مدل تجاری خوبی با ایران دست یافته است.»

بر خلاف آمریکا که در سال 1980 روابط دیپلماتیک و سیاسی خود با ایران را قطع کرده، کشورهای اروپایی در دهه های گذشته دارای روابط و تعاملات اقتصادی با ایران بوده اند و «در مورد فرصت ها و پتانسیل های موجود در این کشور واقع بین هستند.» دادپی ادامه داد: «آمریکا این روابط را نداشته و در نتیجه پتانسیل های موجود شناسایی نشده اند.»
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1395/12/30
کسی که ملیت و شخصیت خود را با منافع مادی و پولی معیار و تعیین می کند برای زندگی در جهنم خدا لایق و بایسته است.
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1395/12/30
رفتن آمریکا چکار کنن،باید اعدام بشن
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1395/12/30
ایرانی که به خاطر منافع شخصی خودش سر مملکت و وطن و خاک کشور و آبا و اجدادش دو دل بشه چه جور ایرانی ه؟
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1395/12/30
کشور خود را چند فروختند که هر چند بود ضرر کردند
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1395/12/30
رفتن آمریکا چون توانایی مالی رفتن به آنجا را دارن شما هم اگر توانایی اش را داری برو اگر نداری هی نیا بگو رفتن اونجا چه کار اصلا دوست دارن به آمریکا برن به کسی مربوط نمی شه که بیاد بگه چرا رفتی آقا لطفا این نظر ارسال کنید قبلا هم یک بار نوشتم ولی ارسال نشد لطفا این بار ارسال کنید دمتون گرم
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1396/01/01
امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه.
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج