۵۱۳۲۱۱
۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
۱۲۹۵۰۳ 
سادیسم عبارت است از علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود.
وب‌سایت یک پزشک - علیرضا مجیدی: سادیسم یا دگرآزاری  Sadism یا تمایل به آزاررسانی دیگران، در طبقه‌بندی‌های تازه روانپزشکی یک ویژگی شخصیتی محسوب می‌شود.

در گفتگوهای معمول بین عامه مردم، البته همیشه سادیسم به‌جا و برای اشاره به دگرآزاری استفاده نمی‌شود و گاهی برخی از آن به اشتباه استفاده می‌کنند.

سادیسم عبارت است از علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود. این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی افراد به خصوص در حضور دیگران لذت زیادی می‌برند و گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز می‌دهند.
 
 این علائم میگویند شما سادیسم دارید

روان‌درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی، شرکت در گروه‌های خودیاری و همچنین خانواده درمانی، کاهش استرس‌های محیطی و دارو برای درمان به کار می‌رود.

انواع سادیسم به قرار زیر است:

الف: سادیسم ذهنی – که شخص صحنه‌های سادیستی را تجسم می‌نماید ولی اقدام به آزار دیگران نمی‌نماید.
ب : سادیسم احساسی – که شخص از تحقیر و آزار روحی دیگران لذت می‌برد و از پایمال کردن شخصیت دیگران ارضاء می‌شود.
ج : سادیسم بدنی – که شخص به آزار دیگران می‌پردازد و از ضرب و جرح ساده تا قتل و سوزاندن افراد مورد نظر خود پیش می‌رود. (منبع)

سادیسم، یکی از وجوه شخصیتی تیره‌ای است که داشتن آن منجر به آسیب و ضرر و زیان برای دیگران می‌شود. سه ویژگی دیگر شخصیتی که مثل سادیسم، زیان‌آور هستند، اینها هستند:

  •     خودشیفتگی یا نارسیسیسم
  •     سایکوپات بودن یا فقدان حس همدردی
  •     ماکیاولیانیسم، تمایل به تسلط و سلطه به هر قیمت بر دیگران

بهترین مثال دنیای قدیم سادیسم، اصولا شخصی است که خود این صفت از نام او گرفته شده است: مارکی دو ساد. او یک نویسنده آثار اروتیک فرانسوی بود که درقرن هحدهم و اوایل قرن نوزدهم می‌زیست. به خاطر ضرب و جرحی که او بر قربانیان تجاوزهای خود وارد کرده بود به زندان و سپس آسایشگاه روانی فرستاده شد. شاید شما فیلم قلم‌پرها یا Quills را که بر اساس داستان زندگی او ساخته شده، دیده باشید. در این فیلم جفری راش نقش مارکی دو ساد را باز می‌کند. در ضمن کیت وینسلت، ژوکین فونیکس و مایکل کین هم در این فیلم حضور دارند.

از مارکی دو ساد که البته داستان و تاریخ خیلی جالبی دارد، اما زیاد هم نمی‌شود در موردش نوشت (!) که بگذریم، می‌رسیمبه ملموس‌ترین نمونه تلویزیونی حداقل در یک دهه اخیر برای بیشتر شماها: رمزی بلتون در سریال گیم آو ترونز.
 
 این علائم میگویند شما سادیسم دارید
 
همان طور که گفتم عامه مردم از واژه سادیسم خیلی وقت‌ها به درستی استفاده نمی‌کنند و تازه خیلی وقت‌ها هم یک فرد که صفت سادیستیک بود به او داده می‌شود، واقعا سادیسم ندارد.

روانشناسان و پژوهشگران یک پرسشنامه دقیق ۹ سؤالی تهیه کرده‌اند که بر اساس آن می‌توان به طور دقیق گفت که یک فرد سادیسم دارد یا نه:

۱- از سر به سر گذاشتن مردم به طوری که آنها بدانند من آنها را تحت کنترل داردم، لذت می‌برم.

۲- از اذیت کردن اطرافیانم خسته نمی‌شوم.

۳- اگر توانایی و اختیارش را داشته باشم، به مردم آسیب می‌زنم.

۴-وقتی کسی را مسخره می‌کنم، از دیدن ناراحت شدنش، خوشحال می‌شوم.

۵- بی‌رحمی کردن به دیگران، هیجان‌انگیز است.

۶- از تمسخر مردم در جلوی دوستانشان، خشنود می‌شوم

۷- تماشای دعوا و منازعه مردم، تحریکم می‌کند.

۸- در مورد اذیت کردن کسانی که آزارم داده‌اند، فکر می‌کنم.

۹- هیچ وقت از روی عمد به کسی آزار نمی‌رسانم، حتی اگر از آن شخص خوشم نیاید.

این پرسشنامه جدید و شیوه طراحی آن، به صورت یک مقاله در مجله Personality and Individual Differences در ژانویه سال میلادی به چاپ رسیده است. به طوری که پیداست به جز سؤال نهم، پاسخ مثبت به دیگر سؤالان نشانه سادیستیک بودن شخص است.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1396/01/28
من سادیسم دارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
این روزا خیلیا دارن
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1396/01/29
متاسفانه این مورد در ایران رو به رشده . فقط کمی در رانندگی اقراد دقت کنید کاملا مشهوده . کاش خودمونو اصلاح کنیم یا بریم دکتر .... وگرنه تا چند دهه دیگه ایران میلیونها سادیسمی خواهد داشت . روندش خیلی سریغ شده .....
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1396/01/29
نسل جوون خیلی سادیسمی داره من میبینم که هم سن و سالام چطور از ازار دیگران از طریق تمسخر و توهین لذت میبرند جوری که انگار تفریحی جز توهین به دیگران ندارند.
در حالی که در نسل پدر و پدر بزرگان ما مرام و معرفت حرف اول را میزد و کسی که دیگران را مسخره میکرد از نظر اجتماعی مطرود بود
Switzerland
23:39 - 1396/01/29
از دیگر علائم سادیسم: ریش انبوه، بلند و کثیف با کله طاس یا دور سر تراشیده ...
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1396/08/28
این که همون کرم داشتم خودمونه خخخ
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1396/08/30
من وقتی یادم میاد این حالتارو داشتم ولی نمی‌دونم باید به کی بگم ۱۵ سالمه و فقط مشاوره مدرسه رو دارم.
اگه کسی سادیسم داشته باشه باید چیکار کنه؟چه مشکلاتی داره؟
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1396/09/07
حالا چرا عکس ایوان بچمو گذاشتی این که سادیسم نداره
Iran, Islamic Republic of
02:22 - 1396/10/05
من وقتی 7 یا 8 سالم بود دخترای کوچمون اذیت میکردم میرفتم خونشون و تو اتاقشون به اسم اینکه میخوام با اونا بازی کنم کتکشون میزدم و تو اینکار خیلی ظریف حرفه ای عمل میکردم اما حالا از درد کشیدن آدما خیلی وقتا ناراحت میشم و کم پیش میاد که به فکر اذیت آدمایی باشم که اذیتم میکردن نمیتونم بفهمم من واقعا سادیسم دار م یا نه؟ یا سادیسمم رفته یا کم شده
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1396/10/19
من از کشتن حیونا و آدما لذت میبرم ولی از آزارشون نه ، من سادیسم دارم؟؟؟ ...
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1396/10/20
هه من صددرصد مورد های سادیسم ذهنی و احساسی رو دارم .واقعا درسته خیلی لذتبخشه و همچنین سه مورد از ویژگی سادیسمی ها رو هم دارم مخصوصا اولی و دومی .و از نظر خودم خیلی باحاله
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1396/10/20
"من از کشتن حیونا و آدما لذت میبرم ولی از آزارشون نه ، من سادیسم دارم؟؟؟ ..."

نه خدا رو شكر!
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1396/10/20
یا خدا چه انسانهای وحشتناکی وجود دارند! خدا نکند هیچ وقت پُستم به چنین اشخاصی بخورد، یا ابالفضل. من حتّی از دیدن آزار و اذیت احساسی دیگران ناراحت میشم. حتّی از سوار شدن روی اسب هم حالم گرفته میشه چه برسه به اذیت حیوان یا انسان. من معلّمم و بچه ها همیشه می گویند شما خیلی مهربانید. خدا را شکر
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1396/10/21
اخه دیدن نراحتی و آسیب رساندن به بعضی اشخاص واقعا لذت بخش هست خصوصا اگر در غالب انتقام باشه اکثرا هم این حس دارن ولی به دروغ میگن که ندارن
نام:
ایمیل:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج