۵۵۱۴۰۶
۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۰
۱۵۱۵ 
اثبات انطباق و یا عدم انطباق مفاد لایحه تحریمی سنای آمریکا با برجام نیاز به بررسی های دقیق کارشناسی دارد که حتما تحت اشراف و هدایت مقامات و نهادهای عالی صورت گرفته یا صورت خواهد گرفت.
پایگاه خبری انتخاب: حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در یادداشتی عنوان کرد: اثبات انطباق و یا عدم انطباق مفاد لایحه تحریمی سنای آمریکا با برجام نیاز به بررسی های دقیق کارشناسی دارد که حتما تحت اشراف و هدایت مقامات و نهادهای عالی صورت گرفته یا صورت خواهد گرفت.

به گزارش «انتخاب»؛ در یادداشت بعیدی نژاد که در صفحه تلگرام و اینستاگرامش منتشر شده، آمده است: با هدف تاکید بر برخی جنبه های سیاسی لایحه سنای آمریکا و رفع برخی ابهامات، محورهای تکمیلی را به عرض می رساند:

1- یادداشت قبلی بنده بدنبال پاسخ به این سؤال نبوده است که آیا مفاد این لایحه ناقض برجام می باشد یا خیر. بدیهی است که با توجه به حساسیت و پیچیدگی موضوع، اثبات انطباق یا عدم انطباق مفاد این لایحه با برجام نیاز به بررسی های دقیق کارشناسی دارد که حتما تحت اشراف و هدایت مقامات و نهادهای عالی صورت گرفته یا صورت خواهد گرفت. این بررسی های کارشناسی در شرایطی که سناتورهای تصویب کننده و تنظیم کننده ی این لایحه ادعا کرده اند که تمامی موارد احتمالی تعارض در متن این لایحه با برجام را از لایحه حذف کرده اند و از نظر آنان متن لایحه منطبق با تعهدات آمریکا در برجام می باشد، اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. بدیهی است که با تکمیل بررسی های کارشناسی، هیات عالی نظارت بر اجرای برجام در مقطع مناسب تصمیم نهایی در خصوص تعارض وضع تحریم های جدید با برجام را اتخاذ خواهد نمود.

2- در شرایط فعلی متن تحریم های جدید فقط لایحه ای است که در سطح مصوبه ی سنای آمریکاست و هنوز برای تبدیل شدن به قانون باید دو مرحله را بگذراند. اول باید به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا برسد که بر اساس آنچه در آمریکا مطرح شده است تا چند هفته بطول می انجامد و دوم آنکه بعد از تصویب مجلس نمایندگان باید به امضای ریاست جمهوری برسد. بنابر این لازم است در این ایام از هر گونه شتابزدگی در اعلام مواضع رسمی از سوی نهادهای قانونی نظام خودداری شود و واکنش های رسمی به زمان طی مراحل قانونی این لایحه موکول گردد.

3- بنا به دلایلی که در یادداشت قبلی تشریح گردید، شرایط سیاسی داخلی در آمریکا تصویب این لایحه را با تاخیر زیادی روبرو ساخت. فضای ضد روسیه در آمریکا و بویژه در فضای مجلسین آمریکا که با احضار مسؤولین ارشد دولت برای گرفتن اعتراف به نقش داشتن در ماجرای ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به اوج رسیده است، نهایتا باعث شد که تحریم های گسترده علیه روسیه که علی الاصول می باید تحت لایحه ی مستقلی به تصویب می رسید، وارد همین لایحه تحریم های ایران گردید که واقعا عجیب هم بود. در چنین فضایی امضای لایحه تحریم های ایران که چون مورد حمایت کامل دولت ترامپ بود، براحتی از سوی ترامپ امضا می شد اما حالا این لایحه شرایط جدیدی پیدا کرده است و به علت آنکه تبدیل شدن آن به قانون بشدت روابط آمریکا و روسیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، امضای آن ممکن است با پیچیدگی هایی مواجه شود. الان صحبت از وتوی این لایحه توسط ترامپ جدی است اما مشکل آنست که بدلیل حمایت وسیع سناتورها از این لایحه، سناتورها می توانند با دو سوم آرای خود، وتوی ترامپ را نقض کنند.


مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:18 - 1396/03/27
شتر درخواب بیند پنبه دانه
Iran, Islamic Republic of
01:08 - 1396/03/28
فکر کنید وتو میکند خواب دیدید انها زرنگن دو کلمه در برجام به کار بردن وحالا دارن سودش می برن تحریمهای هسته ای وحالا این تحریمها تحریم موشکی بس برجام هم نقض نکرد هان
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج