سید حسن خمینی: امام نباید مصادره شود
۵۸۳۸۱۱
۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
۵۵۵۷ 
تولیت آستان امام خمینی گفت:برخی چیزها بین نسلی است و نباید بگذاریم کسی مصادره کند. امام، شهید و ایثارگر متعلق به کل ملت ایران و وحدت ملی آفرین اند و نباید مصادره شوند.
خبرگزاری تسنیم: حجت الاسلام سید حسن خمینی صبح امروز در کنگره مجمع ایثارگران اصلاح طلب با گرامیداشت نام امام راحل و شهدا و ایثارگران و گرامیداشت یاد مرحوم هاشمی، با طرح یک پرسش گفت: کدامین امتیاز و وجهه مثبت انسانی در دوران دفاع مقدس وجود دارد که ما می توانیم از آن امروزه هم استفاده کنیم

وی افزود: کدامین امتیاز وجود دارد که امور را از همه متمایز می کند. چه وجهه مثبتی را سراغ داریم که به روزگار امروز منتقل کنیم؟

حجت الاسلام خمینی با بیان اینکه همه دوستانی داشتیم که در آن دوران شهید شدند و دلبستگی هایی داریم، گفت: آیا وجهه مثبت آن زمان قابل تسری به زمان حاضر هست و امکانش هست و اگر امکان دارد باید اقتضایات و موانعش بررسی شود.

نوه امام راحل با بیان اینکه تنهاکشوری نبودیم که جنگ ایدیولوژیک داشته و تاریخ بشر پر از جنگهایی است که یا برای اعتلای فرد و کشور و قومیت یا برای اعتلای خدا بوده، گفت: اگر تاریخ جنگها را از تاریخ جهان حذف کنیم اکثر تاریخ حذف می شود و تاریخ هم فاتحان نوشتند.

وی افزود: جنگ و دفاع ما یک دفاع ایدیولوژیک و برای خدا بود اما بزرگترین جنگ تاریخ از نظر مقیاس جغرافیایی نبود. فرضا در نبرد استالینگراد 200 هزارنفر از گرسنگی در یک هفته مردند که تقریبا رقم شهدای ما در جنگ است. این را از این جهت می گویم که جنگها بسیار بود اما عنصری در جنگ وجود دارد که ما به آن می‌بالیم.

حجت الاسلام خمینی با بیان اینکه در جنگ نگاه انسان خصمانه می شود و غیر از این نگاه نمی توان با وی جنگید، گفت: ویژگی هر ستیزه جویی دشمن قلمداد کردن طرف مقابل است و این ویژگی باید در پایان هر جنگ تمام شود. برای مثال روابط امروز ما با عراق دشمنانه نیست و وحدت ملی امروز عراق حاصل زحمات فرزندان همین کشور است که یک روز با آنها می جنگیدند. پس خصومت آن ویژگی نیست که منتقل به امروز شود.

نوه امام راحل با بیان اینکه در شرایط بحران اقتضایاتی وجود دارد و زمان جنگ شرایط اطاعت است و نهادهای مدنی و فرایند تصمیم گیری باید محدود شود و امری عقلایی است، اظهار داشت: این هم ویژگی ای نیست که بتوان به دوران حاضر منتقل کرد.

وی افزود: آنچه وجهه مثبت دوران دفاع مقدس است و از آن ایثارگری هم بیرون می آید، کم رنگ شدن فردیت است. در دوران جنگ همه فردها یک واحد و جمع و به قول معروف یک تیم می‌شوند.

حجت الاسلام خمینی با بیان اینکه  دوران جنگ همه ناخودآگاه شهادت طلب می شوند، خاطرنشان کرد: رزمنده در صف مقدم و مادر وی و همسرش باید احساس قهرمانی کند و همه با هم بجوشند. بزرگترین سرمایه ما در دفاع مقدس بازگشت از فردگرایی است. بازگشت به یک نیروی ملی است و وقتی در کنار این نیرو، چیزی به عنوان خدا قرار می گیرد طوفان به پا می کند.

نوه امام راحل با اشاره به اینکه وقتی انقلابی به پا می شود، نهادهای سیاسی از بین می روند اما قدرت ملی بالا می رود، گفت: علتش این است که همه ملت بسیج و ارتش و اطلاعات می‌شوند.

وی با بیان اینکه آنچه از دفاع مقدس برای امروز احتیاج داریم نفی فردگرایی است و موانع بازگشت این فردگرایی یکی این است که افراد طلبکار هم هستند، گفت: قبل انتخابات همه فراخوان می شوند و راحت می نشینند اما بعد از انتخابات صندلی ها مارک می خورند و جاها تقسیم می شود. در زمان جنگ کسی به راحتی وزیر و فرمانده نمی‌شد.

نوه امام راحل خاطرنشان کرد: مانع دوم مصادره است. برخی چیزها بین نسلی است و نباید بگذاریم کسی مصادره کند. امام، شهید و ایثارگر متعلق به کل ملت ایران و وحدت ملی آفرین اند و نباید مصادره شوند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج