تاسیس بانک تعاون فعلاً منتفی شد
۵۹۱۱۵۵
۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
۲۳۵۳ 
معاون وزیر تعاون گفت: به دلیل مسائل کلان اقتصادی و عدم رعایت نظارت بر فعالیت تعاونی های اعتبار فعلاً صدور مجوز بانک جدید تعاون از سوی بانک مرکزی منتفی شده است.
خبرگزاری مهر: معاون وزیر تعاون گفت: به دلیل مسائل کلان اقتصادی و عدم رعایت نظارت بر فعالیت تعاونی های اعتبار فعلاً صدور مجوز بانک جدید تعاون از سوی بانک مرکزی منتفی شده است.
 
 حمید کلانتری امروز در نشست خبری در آستانه آغاز هفته تعاون از بهره برداری ۶۵۵ تعاونی در هفته آینده خبر داد و گفت: با بهره برداری از این تعاونی ها، برای حدود ۲۳ هزار نفر اشتغال ایجاد می شود.

کلانتری از برگزاری جشنواره تعاونی های برتر در هفته تعاون خبر داد و گفت: در این جشنواره از بین حدود ۱۲ هزار تعاونی داوطلب، ۳۵ تعاونی به عنوان تعاونی برتر ملی انتخاب می شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون همچنین از برگزاری همایشی با حضور تعاونی های صادراتی در روز سه شنبه هفته آینده خبر داد و تصریح کرد: تعاونی هایی که بیش از ۵۰ میلیون دلار در سال صادرات داشته اند در این همایش، برگزیده و معرفی می شوند.

وی همچنین از آغاز کار رسمی طرح «روستا- تعاون» از روز شنبه هفته آینده خبر داد و گفت: براساس این طرح هزار تعاونی در هزار روستا در سطح کشور با هدف توسعه مشارکت مردمی و همچنین افزایش اشتغال ایجاد خواهند شد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آخرین وضعیت تأسیس بانک تخصصی تعاون با سهام صد درصدی تعاونی ها و اتحادیه ها  گفت: در حال حاضر بانک توسعه تعاون بانکی صد درصد دولتی است که طبق اساسنامه آن ۷۰ درصد منابع سالانه باید در اختیار بخش تعاون قرار گیرد. هرچند تلاش هایی در این زمینه صورت گرفت اما به دلیل اینکه سرمایه این بانک دولتی ضعیف است نمی توان انتظار داشت تا بتواند انتظارات تمام بخش را تأمین کند.

وی با بیان اینکه برای تحقق سهم ۲۵ درصدی سهم تعاون از اقتصاد ملی باید نسبت به تأسیس یک بانک تخصصی در این بخش اقدام شود ادامه داد: همچنین براساس قانون پنجم توسعه قرار بود ۱۵ درصد از بازار پولی و بانکی کشور در اختیار بخش تعاون قرار گیرد اما متأسفانه در حال حاضر هیچ بانکی با سهام صد درصدی بخش تعاون فعالیت ندارد.

کلانتری درباره عدم تأسیس این بانک به رغم درخواست های ارائه شده به بانک مرکزی از سال گذشته اظهار داشت: پس از تشکیل تعاونی های اعتبار آزاد طی سالیان گذشته، متأسفانه در مسیر فعالیت این تعاونی ها به دلیل عدم رعایت مسائل حقوقی و نظارتی مشکلاتی به وجود آمد که بر همین اساس شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی تصمیم گرفتند این تعاونی ها را در بازار غیرمتشکل پولی، ساماندهی کنند.

تاسیس بانک تعاون فعلا منتفی است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: بر همین اساس طبق پیگیری های انجام شده به دلیل مسائل کلان اقتصادی، بانک مرکزی فعلا مجوز تأسیس بانک جدید را نمی دهد تا مشکلات بازار غیرمتشکل پولی ساماندهی شود.

وی با اشاره به اهمیت بخش تعاون در کشورهای توسعه یافته گفت: در کشور فرانسه از پنج بانک بزرگ، دو بانک به طور تخصصی در حوزه تعاون فعالیت می کنند که این مقوله نشان از اهمیت و سهم بخش تعاون در توسعه اقتصاد دارد.

کلانتری افزود: بخش تعاون باید هم در حوزه بانک و هم در حوزه بیمه سهیم باشد که قانون نیز این موضوعات را پیش بینی کرده است اما هنوز شرایط ورود تعاونی ها به بازار پولی و بانکی محقق نشده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سهم قابل توجه بخش تعاون در کاهش فقر به عنوان یکی از سیاست های دولت دوازدهم تصریح کرد: ریشه فقر در مناطق مرزی، روستاها، شهرهای محروم و روستاهای محروم از ظرفیت های اقتصادی مشهود است که در این زمینه تعاونی ها می توانند با اقتصادی کردن فعالیت ها در تجمیع سرمایه های خرد مردمی نقش بسزایی در کاهش فقر داشته باشند.

کلانتری با اشاره به فعالیت حدود ۳۸۰ تعاونی مرزنشین در سطح کشور گفت: در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون نفر عضو این تعاونی ها هستند که اگر این بخش از تعاونی ها حمایت شوند نه تنها می توانند در اشتغال مناطق مرزی کمک کند بلکه تأثیر قابل توجهی در کاهش فقر عمومی دارد.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در مناطق مرزی عمدتاً از دو مسیر انتقال سرمایه ها از کلان شهرها یا تجمیع منابع خرد مردمی در همان مناطق قابل تأمین است، خاطرنشان کرد: نمی توان انتظار داشت تا یک سرمایه گذار، سرمایه خود را از تهران و یا کلان شهرها به مناطق مرزی و مناطق محروم منتقل کند چرا که امکانات و زیرساخت های سرمایه گذاری در شهرهای بزرگ بیشتر فراهم است. بنابراین آنچه که باید در زمینه سرمایه گذاری بخش تعاون صورت پذیرد تأمین سرمایه از طرف خود مردم است، به طوری که سرمایه های اندک دو تا سه میلیون تومان افراد اگر در قالب تعاونی ها تجمیع شود می تواند تبدیل به یک سرمایه انبوه برای توسعه منطقه شود.

شناسایی تعاونی های مسکن مسئله دار

معاون همچنین از آغاز شناسایی تعاونی های مسکن خبر داد و گفت: اواخر دهه ۸۰، تعاونی های مسکن سطح کشور شناسایی شدند که حدود چهار درصد از این تعاونی ها، مسئله دار بودند و اکنون نیز فاز جدید شناسایی این تعاونی ها آغاز شده است.

وی افزود: تاکنون شناسایی تعاونی ها در ۱۸ استان کشور انجام شده که ۳.۴ درصد از تعاونی های این استانها در مجموع مشکل دار بودند؛ به زودی شناسایی تعاونی های مسئله دار مسکن در سطح کشور به پایان می رسد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1396/06/08
در این مملکت به حد کافی بانک وجود دارد. فقط نظارت که اصلا وجود ندارد. مگر بانک مرکزی قاعده وقانون ندارد که سیستم مالی کشور اینقدر بی قاعده شده.گمان نکنم در هیچ کشوری این همه بانک وشعبه باشد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج