تلگرام فیلترنشدنی، چیست؟
۶۶۰۲۲۶
۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
۸۹۳۴ 
احتمال عرضه نسخه مخصوص از تلگرام که فیلترنشدنی است، این روز‌ها سر و صدای زیادی به راه انداخته است.
تابناک: احتمال عرضه نسخه مخصوص از تلگرام که فیلترنشدنی است، این روز‌ها سر و صدای زیادی به راه انداخته است.

برای فهم بهتر ماجرا بهتر است ابتدا کمی درباره بلاک چین توضیح دهیم؛ فناوری بلاکچین اساساً یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد و یا دفتر کل عمومی از همه تراکنش‌ها یا رویداد‌های دیجیتال است که توسط اجزای تشکیل دهنده اش به شکل مشترک اجرا می‌شود. یعنی هر تراکنش در آن با توافق اکثریت اجزای سیستم محقق می‌گردد و اطلاعاتی که یکبار وارد سیستم شده باشد، هرگز پاک نمی‌شوند.

به عبارت ساده تر، در بلاک چین اطلاعات یک واقعه نه در یک سرور و با چک شدن و رجوع مداوم به آن سرور، که در هسته های فراوانی که همانا کاربران آن سیستم هستند، نگهداری می‌شود و از این رو، قطع ارتباط سرور، منجر به قطع ارتباط شبکه نخواهد شد. وضعیتی که برای تلگرام باید این گونه آن را تشریح کرد که مدیران این نرم افزار قصد دارند اطلاعات این شبکه اجتماعی را بین کاربران نگهداری کنند که در این صورت، حتی با بستن ارتباط کاربران با سرورهای تلگرام هم نمی‌شود تلگرام ایشان را از کار انداخت.

وضعیتی که البته آفت هایی به دنبال دارد که از جمله آنها، خارج شدن کنترل کامل تلگرام از دست مدیران این شرکت نیز هست. منظور کنترل اطلاعات در این شبکه است که بستر بلاک‌چین مانع از دخل و تصرف و حذف آن به سادگی می‌گردد و بر این اساس، دیگر مدیران این شرکت نمی‌توانند مدعی شوند خط و خطوط قرمزی دارند که اگر زیر پا گذاشته شود، به سرعت آن را حذف می‌کنند چراکه بلاک‌چین این امکان را به ایشان نمی‌دهد.

علاوه بر آن، ورود TON (شبکه باز اطلاعات تلگرام یا Telegram Open Network) به بازار و اقبال کاربران به آن، برای ایرانیان یک مساله جدید خواهد آفرید. اینکه هزینه اینترنت شان –ولو اندک- افزایش خواهد یافت چراکه در بلاک چین مدام بین کاربران برای صحت سنجی و انتشار مطالب ارتباط برقرار است و این ارتباط در کشور ما که اینترنت را به صورت مجموع اطلاعات دریافت و ارسالی فاکتور می‌کنند و می‌فروشند، منجر به افزایش هزینه کاربران خواهد شد.

افزایش هزینه‌ای که البته اندک است، اما در کشور ما می‌تواند مساله ساز باشد، به ویژه آنکه بسیاری از کاربران تلگرام در کشورمان از بسته های اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنند که محدودیت زیادی از نظر حجمی دارند. این در حالی است که عرضه تلگرام بر بستر بلاک‌چین، تماس صوتی رایگان این نرم افزار که از زمان راه اندازی، در کشورمان فیلتر شد را هم به امکانات تلگرام خواهد افزود و طبعا هزینه های بیشتری برای مشترکان به وجود خواهد آورد.

به این موارد، امکان استفاده از ارزهای دیجیتال و تبادلات مالی خاص بر بستر TON را هم می‌توان افزود که به دلیل ویژگی های بلاک چین، انسداد آنها تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. اتفاقی که پیشتر دست کم یکبار در Frozen Chat، نرم افزار ارتباطی بر بستر بلاک‌چین برای اندروید تجربه شده اما به شکست این پروژه منجر شده است. شکست نرم افزاری که خاستگاه ایتالیایی دارد اما کسی نیازی به استفاده از آن ندیده تا به بایگانی سپرده شود اما اوضاع برای تلگرام فرق می‌کند؛ فرقی که می‌توان آن را در اشتیاق فراوان ایرانیان به این نرم افزار، حتی پس از فیلتر شدنش دریافت!
برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1396/10/21
هزینه تماس صوتی کاهش پیدا می کند.
دیر یا زود همه دنیا مجبورن از فناوری بلاک چین استفاده کنند.
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1396/10/21
ارزشش را داره تماس با کیفیت عالی و قیمت ارزان و کانالهای ممنوعه... اینم نتیجه فیلتر...
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1396/10/21
ان شاءالله زودتر اجرا بشه که کسی نتونه فیلترش کنه و مردم بتوانند به راحتی از آن در کارهای روزمره که الان منبع درامد عده کثیری از هموطنان شده را فراهم نماید.
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1396/10/21
انسان از هر چیزی منع شود بیشتر حریص آن چیز میشود
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1396/10/21
آخ آخ کاش زودتر اتفاق بیفته !
Canada
15:22 - 1396/10/21
خخخخخ .تکنولوڑی به چه پیشرفتهایی که نرسیده .اونوقت مسئولان اندیشمند و فاضل ما هنوز تو بگیرو ببند دیش ماهواره اند.
United States
16:11 - 1396/10/21
ببخشید تماسش تصویریه؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
نه تصویری نیست
بدون نام
United States
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
تو ایران تماس صوتی فیلتر شد چون دیگه کسی گوشیشو شارژ نمیکرد که زنگ بزنه .همه از نت استفاده میکردن
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1396/10/21
پیشرفت علم رو کسی نمی تواند بگیرد
Iran, Islamic Republic of
22:47 - 1396/10/21
مسواین به روزباشن درست حسابی ومفیدباجمع کردن تلگرام ودیش بدترمیش
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج