سودهای میلیونی از طلاق
۶۸۹۰۲۱
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
۶۳۹۲ 
چه کسانی از جدایی‌ها سودهای میلیونی می‌کنند؟
آمار ازدواج از 778 هزار و 291 در سال 85 به بیش از 800 هزار در سال 95 رسیده‌است. سال 85 جمعیت کشورمان حدود 70 میلیون و 495 هزار تن بوده و حالا جمعیت‌مان بیش از 80 میلیون است!

روزنامه قانون - جواد محمدیان: آمار ازدواج از 778 هزار و 291 در سال 85 به بیش از 800 هزار در سال 95 رسیده‌است. سال 85 جمعیت کشورمان حدود 70 میلیون و 495 هزار تن بوده و حالا جمعیت‌مان بیش از 80 میلیون است!

اگر 10 درصد به جمعیت افزوده شده، باید همین اندازه تعداد ازدواج افزایش می‌یافته‌ ولی در واقع با کاهش هفت درصدی ازدواج روبه‌رو هستیم. اما زمانی این آمارها برای‌مان تکان‌دهنده می‌شود که نگاهی به آمار طلاق بیندازیم.

گر دش مالی طلاق

تعداد طلاق از 94 هزار و 39 مورد در سال 85 به تعداد بیش از 170 هزار طلاق در سال 95 افزایش یافته‌است، این یعنی افزایش 90 درصدی! این در حالی است که تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کلانشهر کشور با فاصله زیادی نسبت به سایر کلانشهرها درصد ازدواج به طلاقش از چهار در 10 سال پیش به 7/2 رسیده‌است.

از دردسرهای ازدواج مثل چشم روی هم‌‌چشمی‌های خرید عروسی و تهیه جهیزیه و گرفتن وام که بگذریم، دردسرهای طلاق هم دست‌کمی از ازدواج ندارد. حالا مثل گذشته نیست که وقتی جان زن‌ها از دست شوهرشان به لب‌شان برسد بروند جلوی دادگاه و عریضه‌نویس شرح حال بد حال‌شان را تایپ کنند و ... حالا وضعیت فرق کرده‌است.

در بيشتر مواقع زمان عقد ذوق و شوق وصال در بالاترین حدش است. برخی آقا دامادها به قول معروف، جوگیر می‌شوند و به اینجای ماجرا فکر نمی‌کنند که اگر تب عاشقی فروکش کرد و خدای ناکرده و زبانم لال پس از چند سال نتوانستند يكدیگر را تحمل کنند چطور می‌توانند مهریه را پرداخت کنند؟ دیگر آن زمان گذشت که می‌گفتند مهریه را کی داده و کی گرفته!

آن زمان خانواده‌ها مهریه را تعیین می‌کردند که به عنوان مثال مهریه 14 سکه و یک شاخه نبات و یک جلد قرآن باشد یا نهایت آن 110 سکه و یک سفر حج! ولی حالا که قدیم نیست؛ مهریه را خود عروس و داماد مشخص می‌کنند که چقدر باشد. عروس خانم سال تولدش را پیشنهاد می‌دهد و آقا داماد هم که می‌خواهد عشقش را ثابت کند، بيشتر مواقع با کمال میل و شاید هم کمی تردید مهریه سنگین را قبول می‌کند.

باید سری بزنید به دادگاه‌های خانواده و ببینید چه خبر است! زوج‌هایی می‌آیند که از ازدواج‌شان یک‌سال هم نمی‌گذرد. یکی از اختلاف فرهنگی به قاضی می‌گوید، دیگری حرف از خیانت به میان می‌آورد و یکی هم در سالن انتظار با صدای بلند از شوهرش می‌خواهد که مهریه‌اش را بدهد.

در این میان دلالان نان به نرخ روز خور هم سر و کله‌شان پیدا می‌شود. پول می‌گیرند و پروسه طلاق را از چند ماه به چند روز کاهش می‌دهند. پول را می‌گیرند و معلوم هم نیست چطور موفق می‌شوند طلاق را بگیرند؟

سود میلیونی طلاق

شاید طلاق در ظاهر تجربه بسیار تلخ و نوعی شکست به شمار رود و خیلی‌ها از این اتفاق ناخشنود می‌شوند ولی در پروسه طلاق کسانی هستند که سود می‌برند، آن هم سود چندين میلیونی.

سال‌ها پیش وضعیت مثل حالا نبود. اگر زوجی می‌خواستند از هم جدا شوند، همسایه و فامیل و دوست و آشنا جمع می‌شدند تا آن‌ها را از این تصمیم منصرف کنند ولی اکنون ماجرا طور دیگری رقم می‌خورد. داور و وکیل و دوست و آشنا کاری ندارند که شاید بشود برای صرف‌نظر از جدایی کاری کرد، پیشنهادی داد، نصیحتی کرد، کاری ندارند با این کارها. به‌نظر می‌رسد در این برهه همه سرشان به زندگی خودشان گرم است و نهایت سری تکان می‌دهند به نشانه تاسف. بالاخره بعضی‌ها از همین راه نان در می‌آورند و نان‌شان در گرو طلاق بقیه است.

با هم مرور می‌کنیم که برای طلاق یک زوج، چند نفر سود می‌برند یا واضح‌تر اینکه چقدر پول در جیب این و آن می‌رود. برای درخواست جدایی نمی‌شود مستقیم به دادگاه رفت بلکه برای درخواست باید به دفتر خدمات قضایی رفت. تعرفه درخواست طلاق، نفقه، مهریه 160هزار تومان که با ارائه مدارک بیشتر و اسکن آن‌ها این هزینه حتی به 200 هزار تومان می‌رسد.

در گام بعدی پرونده به دادگاه می‌رود که قاضی زوج را به داور یا مشاور معرفی می‌کند. مشاور هم برای حل مشکل زوج مدعی چند جسله نوبت می‌دهد و برای هر ساعت مشاوره بین 70 تا 200 هزار تومان دستمزد می‌گیرد. مرد یا زن اگر در این مرحله به توافق و تفاهم نرسند، مجبورند وکیل بگیرند که فقط برای طلاق باید بین پنج تا 20میلیون تومان به وکیل بدهند. اگر نفقه و مهریه هم در کار باشد، دستمزد سر به فلک می‌کشد. بین 10 تا 30درصد از میزان مهریه. به عنوان مثال اگر کسی مهریه‌اش 120سکه باشد و پرونده‌اش منتهی به پرداخت مهریه در شعبه اجرای احکام شود، باید بر اساس توافقی که با وکیلش داشته بین 18 تا 60 میلیون تومان پرداخت کند.

احمد مومنی، وکیل دادگستری در دادگاه خانواده در رابطه با میزان دستمزد و هزینه‌هایی که درخواست‌کننده طلاق می‌دهد، می‌گوید:« حق الوکاله ما برای این‌گونه پرونده دز بيشتر مواقع توافقی و بین پنج تا 10 درصد میزان مهریه است و حتی گاهی کمتر از این میزان توافق می‌کنیم ولی متاسفانه برخی وکلا هستند که این قاعده را به‌ هم‌ می‌زنند و حتی تا 30 درصد دستمزد می‌گیرند. البته در این میان دلالان گوی سبقت را از برخی وکلا ربوده‌اند و با دریافت پول‌های میلیونی ظرف کمتر از یک هفته حکم طلاق توافقی را براي زن یا مرد می‌گیرند. این کار گذشته از اینکه آمار طلاق‌ بر مبنای تصمیم هیجانی را بالا می‌برد، صدمات زیانباری به جامعه وارد می‌کند.

گاهی در برخی پرونده‌ها می‌بینم زن و مردی اختلاف پیدا کرده‌اند و می‌خواهند در کمتر از یک هفته طلاق بگیرند و دلالان سریع وارد عمل می‌شوند و نمی‌گذارند این زوج حتی به مشاور مراجعه کنند. اغلب در این پرونده‌ها ورود روان‌شناس یا یک ریش سفید و حتی وکیل می‌تواند از بروز یک تصمیم هیجانی برای طلاق جلوگیری کند».

از همه این خان‌ها که بگذریم هزینه دادرسی خودش به تنهایی دمار از روزگار محکوم پرونده درمی‌آورد. محکوم پرونده همان مرد عاشق‌پیشه است که باید سه درصد از میزان مهریه را به عنوان هزینه دادرسی پرداخت کند، یعنی باید برای مهریه 200 سکه‌ای حدود 10 میلیون بپردازد.

برای نمونه زنی که مهریه‌اش 300 سکه است برای طلاق باید حدود 200 هزار تومان هزینه به دفتر خدمات قضایی بپردازد، به‌طور متوسط 300 هزار تومان برای سه جلسه روان‌شناش یا مشاور و دستکم 10 درصد از مهریه‌اش‌که حدود 50 میلیون تومان می‌شود را به وکیل بدهد و در صورت نبود داور خانوادگی 100 هزار تومان هم به داوری که قاضی معرفی می‌کند، بپردازد و با گرفتن حکم طلاق نزدیک به 450 هزارتومان هم به دفتر ازدواج و طلاق بدهد که در مجموع 51 میلیون تومان از دست می‌دهد.

آژانس و تاکسی و روزهایی که صرف رفت و آمد به دادگاه کرده به لیست اضافه نکرده‌ایم.

و اما مردان. 300 هزار تومان هزینه مشاوره جداگانه و بیش از یک میلیون تومان زیان مرخصی‌های روزانه بابت دادگاه و مراجعه به وکیل و... دستکم پرداخت پنج میلیون تومان حق الوکاله برای فرار از پرداخت نفقه و فاش نشدن دارایی‌هایش، پرداخت سه درصد از مهریه به‌عنوان هزینه دادرسی و دست آخر پرداخت کامل مهریه. یعنی مردی که مهریه زنش 300 سکه است باید 15 میلیون بابت هزینه دادرسی و هفت میلیون و 300 هزار تومان برای هزینه دیگر بپردازد که مجموعش می‌شود 22 میلیون و 300 هزار تومان به‌علاوه پرداخت مهریه و در صورت عدم توانایی مالی پرداخت یک سکه کامل بهار آزادی به مدت 300 ماه! به نظر صاحب‌نظران جامعه‌شناسی، دفاتر قضایی، مشاوران، روان‌شناسان، وکلا، سیستم قضایی، دفترهای ازدواج و طلاق و حتی دلالان بیشتر از زوج‌های مشکل‌دار از این جدایی سود می‌برند.

باید گفت در کشور از هر چهار ازدواج و در تهران از هر سه ازدواج یکی از آن‌ها منجر به طلاق می‌شود و در این بین گذشته از خسارت‌های روحی و روانی و مالی زوجین، صدها تن از این شکست‌های تلخ سود می‌برند، حالا مي‌خواهد این سودها قانونی باشد یا از طریق کارچاق‌کنی!

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1396/12/21
منبع کسب درآمد خانومها..........
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
اصلا متن رو خوندی متوجه شدی داره چی میگه؟
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1396/12/21
طلاق براي همه نون آب داره بغير از داماد بدبخت
زن كه سكه هاي مهريه شو ميگيره
دادگاه كه نيم عرش سهمش و ميگيره
مشاور خانواده كه حق مشاورش و ميگيره
وكيل كه حق وكالتش و ميگيره
صراف و سكه فروش كه سود فروش سكه شو ميگيره
دفتر طلاق كه دستمزد ثبت طلاق و ميگيره

يعني مرد و داماد بيچاره به خاك سياه ميشينه ....!!!!!
پس پسراي جوون خيلي مراقب باشيد هلاكت از رگ گردن بهتون نزديك تره ...!!!
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1396/12/21
تو اين مملكته همه دندون تيز كردن براي مرد بيچاره ...!!!!!!
قوانين طلاق 100% عليه جوانان اقا هست ....!!!
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1396/12/21
پسر بيچاره بعد از طلاق ديگه نميتونه كمر راست كنه ...!!!
برادر من كه نابود شد
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1396/12/21
چه مردای هرزه ای که زن و بچشونو از خونه بیرون انداختند و نفقه و مهریه رو ندادند چه مردای پستی که زنشونو انقدر عذاب دادند تا از سهمش بگذره اون کسی که باید خیلی مراقب باشه تو ازدواج عروس خانومه نه آقا داماد که نه غیرت داره نه مسئولیت بعد طلاق هم اصلا براش مهم نیست چه بلایی سر خانواده ای که در قبالش مسئول بوده میاد.قوانین مردسالاری ایران واقعا شرم آوره و این همه تحریم حقوق بشر حق همه مردای هرزه و پسته تا حالشون جا بیاد
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1396/12/22
این حرف را نزنید که زن سود می برد.خیلی بی انصافی است.زن با برچسب در اجتماع رها می شود.مرد به راحتی تشکیل زندگی مجدد می دهد.
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1396/12/22
اینایی که میگن زن سود میبره اصلا مطلب رو نخوندن فقط یه دری وری که به ذهنشون اومده رو تایپ کردن فقط کافیه مادر خواهر دختر خودشون طلاق بگیره تا داماد رو تیکه پاره کنن در ضمن کسی از مردای هرزه و بی غیرت ایرانی توقعی جز چرندیات گفتن نداره
Iran, Islamic Republic of
21:02 - 1396/12/24
خواهر من رو بعد از فکر کنم ده سال دوندگی ،شوهرش به شرط بخشیدن مهریه طلاق داد ،گذاشت پیر و افسرده شد که نتونه شوهر کنه .
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1396/12/25
سلام،ضمن احترام به تمامی نظرات اما باید بپذیریم بعضی ازخانم ها نگاه درامدزائی به دختران معصوم وبی گناه خود دارند ،بنده در جریان اختلافات دو خانواده که یک خانواده دارای سه دختر وخانواده دیگر دارای دو دختر هستندو مادران این دخترها در زمان عقد اصرار زیاد به مهریه بالا برای دختران خود داشتند که متاسفانه در حال حاظر به غیر از یکی از دخترها بقیه با دخالت و حمایت مادر وبا کمک وکیل پس از زندانی کردن شوهرشان وگرفتن بیشترین مهریه از شوهرشان جدا و با خرید خانه وخودرو درحال خوشگذرانی و..... هستند،بخدا یکی از همان جوانها پس از ازادی با خریدیکدستگاه پژو اردی داره مسافرکشی میکنه.الان دیگه بی اعتماد به زندگی ونگرانی از اینده در نزد جوانها خیلی زیاد شده ،خواهشا جوانها تن به مهریه بالا ندن، و فریب بعضی از این دختر ها خصوصا مادرانشان را نخورید.چه فراوان زن صیغه ای ،خودتان گرفتار تعدادی از این دخترهاپول پرست نکنید.تعدادی از مادران برای قالب کردن دختران خود به پسران پولدار حتی حاضر میشن خانه را برایشان خالی کنند.پدران تا زمان حیات هیچ چیزی را بنام فرزندان خود نکنیدچون در صورت در خواست مهریه توسط عروس نابکار همه ان اموال به نفع عروس توقیف میشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
زن صیغه ای؟!دوست عزیز شما هیچ چیز از معنی اصلی ازدواج و تعهد و دلبستگی و نیاز عاطفی و احساسی نمیدونید.پس فردا اگه تو زندگی شکست خوردید تعجبی نداره.کسی که به خاطر هرزگی زن میگیره همون مهریه بالا حقشه نوش جون طرف مقابل هم هست و کسی برای امثال شما دلش نمیسوزه دلیل اصلی طلاق تو جامعه درک نادرست شما و هم فکراتون از معنی و مفهوم ازدواج
Iran, Islamic Republic of
01:38 - 1396/12/26
ازدواج خیلی خوبه به شرط اینکه هیچ مهریه ای نباشه و حق طلاق هم با مرد نباشه.در ضمن حتما باید پسر و دختر آموزشهای درستی ببینند توسط مشاورین کار بلد و دلسوز.بعد وارد زندگی مشترک بشوند.همین مهریه ی بالا خودش محرکه اصلی برای طلاقه و مرد هم چون حق طلاق داره طلاق نمیده و زندگی تلخ میشه...و چی ازین بهتر !!! برای خیلیا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج