نوبخت: افزایش نرخ برخی کالا‌ها را تکذیب نمی‌کنیم
۷۳۱۱۱۳
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
۴۸۹۱ 
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان "قبول می‌کنیم در اقتصاد کشور کاستی‌هایی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش کرد" گفت: مردم باید بدانند ما افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی نرخ برخی کالاها را تکذیب نمی‌کنیم.

خبرگزاری تسنیم: محمدباقر نوبخت گفت: در 50 روز نخست امسال 15 میلیارد دلار با نرخ دولتی اختصاص یافت که از این مقدار 8 میلیارد و 700 میلیون دلار پرداخت شد.

وی گفت: بانک جهانی و صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی بالای 4 درصد برای امسال و سال آینده برای ایران پیش‌بینی کرده‌اند که از متوسط منطقه بالاتر است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: هم‌اکنون صادرات ما 22 درصد بیشتر از واردات است و در این زمینه هم وضع خوبی داریم.

وی از مردم خواست به دولت برای ساماندهی بازار ارز و سکه کمک کنند.

سخنگوی دولت گفت: بانک مرکزی به‌موقع سکه‌های پیش‌فروش‌شده را عرضه کرده است و قیمت‌های بالاتری که در بازار مشاهده می‌شود به‌واسطه دست به دست شدن‌ها و عدم اطمینان در بازار سکه است.

نوبخت افزود: دولت با قاطعیت اعلام می‌کند اگرچه با تشدید تحریم‌ها با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد اما برای تأمین مایحتاج عمومی مردم تدابیر لازم اندیشیده شده است.

وی گفت: بنا بر اعلام بانک جهانی، بیش از 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی جمهوری اسلامی ایران است و تولید ناخالصمان 85 میلیارد دلار پیش‌بینی شده که از پارسال هم بیشتر است.

نوبخت ادامه داد: میزان تولید خودرو در داخل در دو ماه اول امسال بیش از سال‌های گذشته بوده است.

وی گفت: شورای رقابت بیش از 7 درصد برای افزایش قیمت خودرو لحاظ نکرده است و بیشتر از آن کار واسطه‌هاست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: نباید عده‌ای به‌بهانه افزایش قیمت غیررسمی ارز برای کالاهایشان افزایش قیمت نامتعارف در نظر بگیرند.

سخنگوی دولت گفت: حمایت از تولید داخل و مهار کردن تورم در اولویت ماست.

نوبخت اعلام کرد: طبق گزارش بانک مرکزی تا پایان خرداد ماه شاهد تخصیص حدود 15 میلیارد و 658 میلیون دلار از بانک مرکزی در حوزه صادرات شرکت‌های تولیدی هستیم؛ از این میزان حدود 10 میلیارد و 959 میلیون دلار درآمدهای نفتی است و حدود چهار میلیارد و 800 میلیون دلار هم از طریق سامانه نیما و از طریق صادرات غیرنفتی تأمین شده است.

وی اضافه کرد:​ از آنجا که باید صادرکنندگان و واردکنندگان را با ارز 4200تومانی حمایت کنیم پس روند تأمین بودجه مورد نیاز از مراحل فوق ادامه خواهد داشت.

نوبخت ادامه داد: برای استمرار برجام در شرایط فعلی، توقع جبران مافات را ازجانب کشورهای باقیمانده در این تفاهمنامه داریم؛ زیرا معتقدیم اگر دیگر کشورهای باقیمانده منافع ما از برجام را تأمین کنند، امکان ماندن ایران در این تفاهمنامه وجود دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه به هر ترتیب خروج از برجام برای ایران هم بهایی دارد گفت: توقع ما از دوستانی که قصد تحریک ما را برای خروج از برجام دارند ایجاد فضای همکاری برای کاستن از تبعات خروج از برجام و تبدیل کردن موقعیت‌ها به فرصت است؛ در این راستا به کمک کشورهای دوست و همسایه‌ای که در جریان برجام بودند هم نیاز داریم.

نوبخت گفت:​ اگر ترامپ ایمان داشت که ماندنش در برجام به‌ضرر ایران خواهد بود، حتماً تصمیم بر ماندن در برجام می‌گرفت.

وی تصریح کرد: امکان اداره کشور وجود دارد راه این مهم هم اتحاد و همدلی مردم و حمایت مردم از دولت است؛ ما نیاز به کمک‌های دو قوه دیگر هم داریم، نباید همه انتقادها را از دولت روا بدانیم.

سخنگوی دولت گفت: در دو ماه اول امسال وضع بودجه و درآمدهای دولت بد نبود، اوایل امسال برنامه‌ریزی ما برای هر بشکه نفت حدود 55 دلار بود که در حال حاضر این رقم افزایش 10دلاری را شاهد است، حدود 31 هزار و 80 میلیارد تومان به‌صورت نقد و 21 هزار میلیارد تومان از طریق تخصیصات بانکی از محل درآمدهای نفتی به طرح‌های عمرانی اختصاص داده‌ایم.

نوبخت در ادامه افزود: تأمین نیازهای اولیه تولید و صادرکنندگان داخلی از اولویت‌های ماست از این رو در 5 ماه گذشته چیزی حدود 8 میلیارد و 777 میلیون دلار برای تأمین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان پرداخت شده است: یک میلیارد و هشتصد و سی و شش میلیون دلار از طریق کالاهای اساسی، ششصد و چهل و هشت میلیون دلار برای دارو و شش میلیارد و دویست و هشتاد و هفت میلیون دلار هم کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات را شامل می‌شوند؛ پس کمک به تولید داخل از اولویت‌های دولت است.

سخنگوی دولت ابراز کرد: ما نمی‌توانیم بیش از درآمد تولیدکنندگان طلب مالیات کنیم؛ دولت در راه کمک به تولیدکنندگان از هیچ راهی مضایقه نخواهد کرد، چه‌بسا مشوق‌های صادراتی هم برای این عزیزان برقرار کنیم.

نوبخت گفت: اگر نرخ 3800 تومان به‌ازای هر دلار برای کالاهای اساسی محقق نشود، نباید از معقولیت هر دلار 4200 تومان هم برحذر بود؛ البته به‌دنبال پرداخت مابه‌التفاوت این دو رقم هستیم. مردم باید بدانند ما افزایش 50 تا 60 درصدی نرخ برخی کالاها را تکذیب نمی‌کنیم.

وی تصریح کرد: قیمت نان و بنزین نسبت به سال قبل افزایش نداشته است اما باز هم قبول می‌کنیم که در اقتصاد کشور کاستی‌هایی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش کرد.

سخنگوی دولت گفت: یکی از راه‌های کنترل نرخ تورم، برخورد با واردات کالاهایی است که خارج از فهرست ثبت سفارش ما صورت گرفته است و با نرخ ارز آزاد اقدام به واردات کالا کرده‌اند؛ ما معتقدیم برخی به‌دنبال بهانه‌جویی برای گران کردن اجناس هستند که خودشان با ارز گران‌تر وارد کرده‌اند؛ ما این بهانه‌ها را به‌شدت نقد و نفی می‌کنیم.

نوبخت یادآور شد: مردم نباید فکر کنند فقط می‌توانند در بازارهای ارز و سکه و خودرو اقدام به سرمایه گذاری کنند؛ باید بدانند بازار سرمایه (بورس) ­جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد؛ سرمایه گذاری در این بازار به‌نوعی حمایت از تولیدکنندگان هم محسوب می‌شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:42 - 1397/03/23
نوبخت جان شد یه با یه خبر خوش بدی ؟یا گرونی یا قطع یارانه ووووو
United Arab Emirates
12:45 - 1397/03/23
نه عزیزم وجود خورشید و ماه رو که نمیشه تکذیب کرد همچنین حقوق نجومی شما را هم نمیشه تکذیب کرد که تو این اوضاع ککتون هم نمیگزه
Germany
12:56 - 1397/03/23
نوبخت خان چرا میگی برخی کالاهاگرون شده درحالیکه هر چیزی که وجود داره ۴۰۰درصد ویا بیشتر گرون شده چرا میگی تورم تک رقمیه تورو خدا دیگه اینقدر به شعور مردم توهین نکنید تا کی میخواید دوروغ وچرندیات تحویل مردم بدین.تاکی میخوایین بگین اولویتمان کنترل تورمه که هر وقت اینو میگین تورم بیشتر وبیشترمیشه.لطفا دیگه دوروغاتونو بذارید کنار که حنا تون واسه مردم رنگی نداره.
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1397/03/23
روکه نیست سنگ پاماله کلا به نظرهمه ی شماها ایران گل وبلبله عمه جون من وشما هم این آمار های آب دوغی شماروقبول ندا رن.
United States
12:59 - 1397/03/23
دستتون درد نکنه واقعا داشتم نگران می شدم !
چیزی که باعث شده مردم روی کالاهایی مانند سکه ارز و خودرو سرمایه گذاری کنند عدم اعتماد به دولتمرادان و اقتصاد کشور هست و این عدم اعتماد خیلی عمیق تر اونی هست که شما بتونید رفعش کنید به همین دلیل هست که با هر نسیمی ( الان که طوفان شده ) اقتصاد کشور متزلزل میشه !
سال 2001 بعد از حمله یازدهم سپتامبر مردم آمریکا ریختند تا سهام بورس شون را بفروشند ! مدیر بورس نیویورک ایستاد گفت "مردم نفروشید من تضمین می کنم همه چی آروم میشه " توجه کنید ریس جمهور نبود وزیر اقتصاد نبود فقط مدیر بورس بود مردم به تضمینش اعتماد کردند ! ولی اینجاهیچکس به هیچکس اعتماد نداره
United Arab Emirates
13:01 - 1397/03/23
بعضی کالاها ؟؟

بابا شما چه رویی دارید . تمام کالاها و خدمات گرون شده

پدر مردمو دراوردید بعد میگی بعضی کالاها

خدا ازتون نگذره که حداقل به اندازه حقوقتون هم کار نکردید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
ان شاالله خدا جواب شونو بده و خدا ازشون نگذره که یک ملتو بازی چه خودشون کردند. حق الماس یک ملت گردنتونه. بترسید از آه مردم مظلوم ایران بترسید
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1397/03/23
بیا اینم تکذیب کن کی به کیه ؟ پاشو جمع کن بساطتتو .
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/03/23
چرا ما دیگه عادت کردیم اگه تکذیب نکنین حالمون بد می شه زندگی تو ایران کم کم داره ترسناک می شه
پاسخ ها
وانک لاعلاخلق عظیم
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
خدا از سرتون نگذره ملت ایران را بیچاره کردین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
با با مردم که نمی خان تواین وضعیت نون سکه. بخورن شما مایحتاج اصلی مردمو پخش می کردین نه سکه رو باعث میشین مردم بیی خودی پول سرمایشونو هدر بدن دست دلا لانم زیاد بشه
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1397/03/23
آقا یکی به ایشون اول یه آبو صابون بده بعد ماله
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
بی خاصیت !!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1397/03/23
شما مزدوری. یک ورق قرص زینک هفت تومن بود امروز شد 15000تومن بیچاره
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1397/03/23
من که دیگه رای نمیدم.
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
ومنم
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1397/03/23
اگرهمه دنیا رو آب ببره نوبخت میگه لنگه کفشی رو آب برده
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1397/03/23
مگه ازروزی که اومدید سرکارچیزی راهم ارزون کرده بودید.....البته پاروی حق نمیشه گذاشت دروغگویی راارزون کردیدپنج ساله شورش رادرآوردید
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1397/03/23
اگه راست میگید دلار اینقدر دارید بریزید تو بازار، بیشتر از موجودی ریالی که مردم نمی تونن بخرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
حرف شما خیلی درسته جواب نداره
United States
17:09 - 1397/03/23
برید خجالت بکشید با این گرونی
France
00:03 - 1397/03/24
خدا ازتون نگذره بدبختمون کردید
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1397/03/24
دکتر پس چی شد گفتی حقوقها رو خرداد زودتر میدن.تورو گذاشتن واسه خالی بندی.
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1397/03/25
آقای دروغگوی بزرگ حقوق بازنشسته ها قبل از عید فطر چی شد که دو روز جلوتر خبر خوشحال کننده ای داشتی برای مردم.آخه اون ده درصد رو کجا پس اندازش کنیم عوضی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج