آیت الله مظاهری: علامت عفت خانم، چادر است
۷۳۱۲۶۵
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳
۸۵۰۷ 
رئیس حوزه علمیه اصفهان گفت: قرآن علاوه بر اینکه از نگاه‌های شهوت‌آمیز را نهی می‌کند، علتش را هم می‌آورد، نگاه‌های شهوت‌آمیز است که منجر به فساد اخلاقی می‌شود، در روایات هم داریم که نگاه‌های شهوت‌آمیز در همین دنیا موجب ضعف چشم و در روز قیامت موجب کوری می‌شود.

خبرگزاری حوزه: رئیس حوزه علمیه اصفهان گفت: قرآن علاوه بر اینکه از نگاه‌های شهوت‌آمیز را نهی می‌کند، علتش را هم می‌آورد، نگاه‌های شهوت‌آمیز است که منجر به فساد اخلاقی می‌شود، در روایات هم داریم که نگاه‌های شهوت‌آمیز در همین دنیا موجب ضعف چشم و در روز قیامت موجب کوری می‌شود.

آیت الله مظاهری در سلسله جلسات اخلاق خود در ماه رمضان، اظهار کردند: یکی از گناهان بزرگ در اسلام، بدحجابی و بی‌حجابی است، پروردگار عالم در قرآن بیش از ده آیه راجع به حجاب و بی‌حجابی و بدحجابی صحبت دارد.

وی با اشاره به اینکه در آیات قرآن کریم بر این موضوع بسیار تاکید شده است، گفتند: در بعضی از آیات علت تأکید هم آمده است بدین گونه که بی‌حجابی و بدحجابی موجب فساد اجتماع می‌شود و دشمن بر سر مسلمانها مسلط می‌شود.

او گفت: آیۀ اول راجع به بی‌حجابی و بدحجابی، نگاه‌های شهوت‌انگیز است (قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ) ﴿النور، 30﴾، (وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ یغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ...) ﴿النور، 31﴾؛ یا رسول الله! به زن و مرد بگو نگاه‌های شهوت‌آمیز نداشته باشید که این نگاه‌های شهوت‌آمیز منجر به فساد و منجر به بی‌عفتی‌ها و بی‌عصمتی‌ها می‌شود.

این مرجع تقلید افزود: قرآن علاوه بر اینکه از نگاه‌های شهوت‌آمیز را نهی می‌کند، علتش را هم می‌آورد، نگاه‌های شهوت‌آمیز است که منجر به فساد اخلاقی می‌شود، نگاه‌های شهوت‌آمیز است که منجر به فساد در جامعه می‌شود، لذا اول چیزی که قرآن جداً درباره‌اش صحبت می‌کند، نگاه‌های شهوت‌آمیز است.

آیت الله مظاهری عنوان کرد: در روایات هم داریم که نگاه‌های شهوت‌آمیز در همین دنیا موجب ضعف چشم و در روز قیامت موجب کوری می‌شود، یکی از علمای بزرگ اصفهان خیلی پیر شده بود، اما چشم های جوانی داشت. به او می‌گفتند آقا چشمهای جوانی داری، چه کردی؟ می‌گفت قرآن زیاد خواندم و می‌خوانم و نگاه به نامحرم هم نداشتم.

رئیس حوزه علمیه اصفهان با اشاره به آیه (وَ لاَ تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیةِ الْأُولَى) ﴿الأحزاب‏، 33﴾ گفت: این آیه نیز علاوه بر اینکه زینت کردن مرد و زن در بیرون نهی می‌کند، علت دارد، می‌فرماید زمان جاهلیت بدحجابی و بی‌حجابی بود و لذا فساد اخلاقی هم بود، شما مسلمانید و باید روش زمان جاهلیت را نداشته باشید و اگر خانمی با زینت، چه از نظر صورت و چه از نظر لباس یا مردی با زینت، چه از نظر صورت و چه از نظر لباس، بیرون بیاید، در روز قیامت نمی‌تواند در صف مسلمانها باشد.

آیت الله مظاهری تصریح کرد: آیۀ (وَ لاَ تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیةِ الْأُولَى) می‌فرماید کسانی که بدحجاب باشند، کسانی که بی‌حجاب باشند، کسانی که زینت کرده از خانه بیرون بیایند و جلب نظر دیگران کنند، مسلمان واقعی نیستند و در روز قیامت با افراد زمان جاهلیت محشور می‌شوند.

وی ادامه داد:قرآن می‌فرماید خانم باید در مقابل نامحرم مقنعه سر تا پا پوشیده داشته باشداما قرآن فقط به مقنعه اکتفا نکرده است، می‌فرماید زن مؤمن کسی است که چادر داشته باشد و با چادرش سر تا پا پوشیده باشد، می‌فرماید: (یا أَیهَا النَّبِی قُلْ لِأَزْوَاجِکَ وَ بَنَاتِکَ وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یدْنِینَ عَلَیهِنَّ ...﴿الأحزاب‏، 59﴾؛ یا رسول الله! به همۀ زنها بگو در مقابل نامحرم چادر داشته باشید و به واسطۀ چادر خود را بپوشانید.

رئیس حوزه علمیه اصفهان تاکید کرد: در این آیۀ شریفه هم علت آورده شده است که علامت عفت خانم، چادر خانم است، علامت عفت نجابت خانم، چادر خانم است و خانمی که در مقابل نامحرم در کوچه‌ها بی‌چادر باشد، در پیش خدا در عالم ملکوت شناخته شده به زن عفیف نیست، زن عفیف زنی است که چادر داشته باشد و به واسطۀ چادر سر تا پایش پوشیده باشد.

این مرجع تقلید ابراز کرد: قرآن شریف راجع به آقایان و خانم ها سفارش می‌کند که اختلاط بین زن و مرد نباشد، این اختلاط بین زن و مرد و این نگاه‌های شهوت‌آمیز بین زن و مرد در مجالسی که زن و مرد هستند عملی مذموم و حرام که از منظر قرآن کریم موجب بی‌عفتی و مفسده می شود.

رئیس حوزه علمیه اصفهان خاطرنشان کرد: مواظب باشید اختلاط بین زن و مرد و جلسۀ زن و مرد و گفتن و خندیدن و شوخیهای بی‌معنا نباشد و بدانید این گونه مجالس و این گونه اختلاط های بین زن و مرد، موجب فساد می‌شود، الان وضع جامعۀ ما از نظر حجاب و بدحجابی و بی‌حجابی خوب نیست و مرضِی آقا امام زمان(عج) نیست.

آیت الله مظاهری در همین رابطه به داستانی اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگان می‌گفت یکی از علمای بزرگ خراسان دلش هوای امام زمان کرده بود، لذا نذر کرده بود که در همۀ مساجد خراسان یک نماز امام نماز بخواند برای اینکه خدمت آقا برسد. گفته بود نمازها را خواندم تا نماز چهلم و کسی آمد و به من گفت آقا امام زمان در این خانه است و تو را می‌طلبد، رفتم در خانه و دیدم خانم خانه از دنیا رفته است. آقا امام زمان آمدند نماز این خانم را بخوانند. آقا تعریف این زن را کردند و گفتند که این خانم به خاطر چادرش و به خاطر عفتش در زمان پهلوی از خانه بیرون نیامد و برای همین عفت و عصمتش من آمدم تا نماز میت این خانم را بخوانم.

وی افزود: این وضعی که ما در حجاب راجع به خانم ها و راجع به اختلاط بین زن و مرد داریم، دشمن را خیلی خوشحال کرده است. همه می‌دانیم که پهلوی یعنی رضاشاه را انگلیس‌ها روی کار آوردند، انگلیس‌ها او را برای دو چیز آورده بودند و او هم تا توانست روی آنها کار کرد، نخست روی حجاب و چادر خیلی کار کرد و خیلی چادرها را پاره کرد و روسری‌ها را برداشت و زنها را اذیت کرد و دومی هم راجع به مسجد و حسینیه‌ها و اینکه روضه و نماز جماعت نباشد و بعد هم برداشتن عمامه از سر روحانیت بود.

رئیس حوزه علمیه اصفهان یادآور شد: پیغمبر اکرم(ص) می‌فرمودند در شب معراج خانم هایی دیدم که در جهنم از بس صدمه می‌خوردند، گوشت بدنشان را می‌کندند و می‌خوردند، جبرئیل به من گفت اینها زنهای بدحجاب و بی‌حجاب هستند و زن و مردهایی که مختلط با هم هستند و بالاخره مراعات حجاب اسلامی را نکردند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
United States
17:11 - 1397/03/23
نشانه عفت مردها چی میتونه باشه؟
پاسخ ها
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
احتمالا نپوشیدن چادر
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1397/03/23
خخخخ خانم ها نمی دونستن ممنون که گفتید....
United Arab Emirates
17:16 - 1397/03/23
کی گفته که حجاب فقط به چادر است خیلی از آدم ها رو دیدم که چادر سر میکنند اما هزار کار با آن چادر انجام می‌دهند اما کسانی هم هستند که حجاب کامل بدون چادر دارند حتی یک تار مویشان هم بیرون نیست اما از صدتا آدم چادری داکتر و هزار برابر نجیب تر است، چادر را مثل علم یزید نشان ندهید
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1397/03/23
علامت مسلمانی حلال خوری، یکرنگی، عدم خشونت، عدم خود خواهی،عدم خودرای بودن است.
Iran, Islamic Republic of
18:01 - 1397/03/23
یعنی ما که چادر نمی پوشیم ولی بدنمون هم پیدا نیست بی عفتیم آقای جوری حرف بزنید که از پل صراط به راحتی رد بشید
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1397/03/23
پس نصف بیشتر ایران بی عفت هستند. عجب. عفت تو چادر نیست تو رفتار و کردار است.
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1397/03/23
علامت عفت ، چادر!!!!..... بروید نظر مفسر قرآن آیت الله طالقانی رو بخونید،
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1397/03/23
یعنی می فرمائید این سه و نیم میلیارد جمعیت زنان بی چادر جهان بی عفت هستند؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1397/03/23
یعنی هر که چادر داره عفت وپاکی داره برو آ قا گناه مردم ونشورید شما قرآن خوانده وباسوادید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
با سواد؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1397/03/23
زنان بی چادر بی عفتن؟
France
19:46 - 1397/03/23
....یعنی همه بی چادرها بی عفتن . خیلی از زنان چادر ندارند . ولی از خیلی از زنای چادر دار . با عفت تر هستند
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1397/03/23
حاج آقا به تمام زوایای. بد و بی و کم حجابی..آشنا شدیم ..الان میخواهیم درباره بیت المال ...خیانت در هر نوع امانت..بخصوص اختلاس.و سرنوشت مرتکبین در جهان آخرت أشنا شویم مستفیض فرمایید.
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1397/03/23
عفت و حیا باید بر اساس ایمان درونی باشد.
حجاب فقط چادر نیست، این نظر ایشان است و محترم اما نظر مشهور بر مبنای حد حجاب است نه نوع و مصداق آن. گذشته از این قرآن به توحید و معاد اصالت داده است، قولوا لا اله الا الله تفلحوا.
چه بسیار بودند با ظاهر خوب که باطن شیطانی باشد.
با خدا باشیم ، اخوب و مهربان باشیم او رهایمان نمی کند.
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1397/03/23
کاش فقط حرف زدن بود .این روزا دیگه با شبکه های اجتماعی این قدر رابطه ها صمیمی شده که نمیشه تشخیص داد کی زن وشوهر هس کی غریبه.خدا خودش اخر وعاقبت ما رو به خیر کنه
Iran, Islamic Republic of
22:23 - 1397/03/23
أحسنت گل گفتی داداش✌
Iran, Islamic Republic of
22:24 - 1397/03/23
أحسنت به شما واقعاً هرکسی که چادر نداره بی عفته و لکه ی ننگ جامعه است
Iran, Islamic Republic of
22:25 - 1397/03/23
توجه به خانم های بی چادر مطمئن باشید که لعنت الهی در انتظار شماست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
جالت خوب تیست برو دکتر
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1397/03/23
خداییش الان خانم عفیف و غیر عفیف رو نمیشه از هم تشخیص داد نمونش ازاده نامداری با اون چادرش
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1397/03/24
یکی از علائم عفت خانمها چادر است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
نهههههههه باباااااا
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1397/03/24
الان که متاسفانه فکر میکنم هر چه بی حجاب باشیم و آرایش خفن کنیم باکلاس تریم
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1397/03/24
این دخترای بدحجاب فسادو گسترش دادن تو کشور همه چیو خراب کردن
France
03:56 - 1397/03/24
اگه مردهارو مجبور به پوشیدن چادر میکردن

حتی یکساعت هم تحمل نداشتن
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1397/03/24
مردم دارن زیر فقر و گرانی له میشن تو گیر به چادر زنها دادی
پاسخ ها
حرف تو حرف
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
حجاب اری ولی چادر پوشیدن ونداشتن اخلاق اسلامی وانسانی دلیل بر عفت زنان نیست این صحبت از ایت الله مظاهری استاد اخلاق بعید است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج