پیگیری نحوه تامین امنیت تجمعات اعتراضیِ قانونی
۷۳۱۲۷۹
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۴
۷۷۹۲ 
دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: دولت با تعیین اماکنی برای برگزاری تجمعات اعتراضی به دنبال این است که امنیت اجتماعات تامین شود و این اجتماعات به اغتشاش کشیده نشود.

خبرگزاری ایسنا: دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: دولت با تعیین اماکنی برای برگزاری تجمعات اعتراضی به دنبال این است که امنیت اجتماعات تامین شود و این اجتماعات به اغتشاش کشیده نشود.

شهیندخت مولاوردی بیان کرد: دولت تضمین لازم را به مردمی که به صورت قانونی در این اجتماعات حضور می‌یابند، می‌دهد که آن‌ها مورد پیگرد قانونی توسط دولت قرار نگیرند.

این انتقاد به مصوبه دولت وارد شده است که وقتی هنوز همه ارکان حاکمیت حق اعتراض را به رسمیت نشناخته‌اند، تعیین اماکن برای برگزاری اجتماعات مشکلی را حل نمی‌کند.

این حق هم در قانون اساسی و هم در منشور حقوق شهروندی به رسمیت شمرده شده است.

ولی هنوز سازوکار اجرای اصل 27 قانون اساسی تعیین نشده است

باید این سازوکار فراهم شود البته یکی از قوانین عادی در این زمینه قانون فعالیت احزاب است که اخیرا هم این قانون نهایی شده و در حال اجراست. در منشور حقوق شهروندی هم این حق به رسمیت شمرده شده است. ما باید کم کم سازوکار اجرایی این اصل قانونی را فراهم کنیم، خیلی هم در این زمینه دیر شده است.

آیا این تضمین وجود دارد که افراد حاضر در این اماکن مورد تعقیب قضایی قرار نگیرند؟

این مصوبه در کمیسیون سیاسی دولت بررسی شد و من هم در جریان بررسی آن بودم. در این مصوبه تصریح نشده است که این ضمانت داده شود، ولی نیت دولت تامین امنیت اجتماعات و جلوگیری از به اغتشاش کشیدن آن است و این‌که عده‌ای تجمعات را به انحراف نکشانند، ولی این تضمین که شما اشاره کردید در مصوبه دولت نیست.

چگونه دولت می‌تواند مردم را مطمئن کند که پس از حضور در این تجمعات مورد پیگیری قضایی واقع نشوند؟

دولت تا جایی که در اختیار خودش است این ضمانت‌ها را می‌دهد.

نهادهای خارج از دولت چطور؟

خود شما می‌گویید خارج از دولت.

آیا دولت می‌تواند با سایر نهادها وارد گفت‌وگو شود تا افرادی که به صورت قانونی در تجمعات در اماکن تعیین شده حضور می‌یابند مورد پیگیری قرار نگیرند؟

این مساله را در دولت مطرح می‌کنم. در آن جلسات، فکر و ذهن ما به سمت این مسائلی که شما اشاره کردید نرفت چون بنا را بر این گذاشتیم که وقتی سازوکار قانونی گذاشته شود،‌ دیگر نباید مردم بابت آن هزینه‌ای بپردازند. من این موضوع را در کمیسیون سیاسی دولت مطرح می‌کنم تا بررسی کنیم که چه سازوکاری می‌شود برای مطمئن کردن مردم تعیین کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1397/03/23
یک کلام ختم کلام اینکه ما که انحا نیستیم ببینم چه خبره فقط اگر مشکل حل بشه خوبه که دوروز دیگه مین میگن اصلا همچین چیزی نبود
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1397/03/23
یه کلمه ازمادرعروس لعنت به کسی که تورونشناس
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1397/03/23
فقط توسط دولت پیگرد نشوند اما بقیه ارگانهای امنیتی نظامی چی ،ما تو ایران زندگی میکنیم ،شما اول حق اعتراض به هر مسئول ومقامی را قانونی کنید
Iran, Islamic Republic of
21:20 - 1397/03/23
اگه شماقانون میفهمیدین اجازنمیدادین۱۶ملیون افغانی بیان ایران وبه راحتی زندگی کنن کارکنن ازدواج و...واصلا یادتون رفته اینها غیرقانونی میان واین توهین به ملت وکشورو۶ماا زندان بایدبرن وبعداخراج مثل تمام دنیاپس شمادنبال این هستین قانون توکشورنباش واجرانش
Iran, Islamic Republic of
21:35 - 1397/03/23
چیه؟ نظر کاربران به مضاقتان خوش نیامد؟
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1397/03/23
شرم آوره ! اگه جمعیت بیشتر از ظرفیت ورزشگاه بود مردم باید بیرون بایستند یا باید برگردن برن خونه؟
Iran, Islamic Republic of
21:39 - 1397/03/23
آقای روحانی دستت درد نکنه، خودتو به خواب زدی؟ با واقعاً خوابی؟
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1397/03/23
هرتدبیری بکنندان عده جوانان پرشورانقلابی که هرجااشاره شودحضوردارندوبرای همه شناخته شده هستندازادندواردعمل شوندواحکام خداراجاری کنندوحامی انهاهم قدرتمنداست
Romania
15:42 - 1397/03/24
دولت بهتره به جای این بازیها به فکر حل مشکلاتی اقتصادی مردم باشه تا اصلن اعتراضی هم شورت نگیرد وقتی مردم در آن نارضایتی هستن و معلوم نیست چه شعارهای قراره بدن به نظر میاد پشت این ماجرا یک توطئه انگلیس تو کاره خود دولت مردم ناراضی کرده و حال میخواد از نارضایتیها سو استفاده کنه اول بهتره وضعت اقتصادی مردم بهبود پیدا کنه بعد میشه در این باره هم کاری کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج