توضیح وزیر اقتصاد درباره کلیپ جنجالی اخبار ۲۰:۳۰
۷۳۱۷۵۳
۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۹
۱۳۸۸۲ 
مسعود کرباسیان در یادداشتی اینستاگرامی دلیل برهم خوردن نظم بازارها را جو روانی و حرکت سرمایه‌ها به سمت کالاهای جایگزین تحلیل کرد و با اشاره به گزیده کوتاه گفت‌وگویی که از او در فضای مجازی منتشرشده، از مردم خواست تا ضمن توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی، در نظر داشته باشند که وزیر اقتصاد نباید پالس‌های منفی و غیرواقعی از آینده اقتصاد کشور به بازارهای داخلی و خارجی ارائه دهد.

برترین ها: مسعود کرباسیان در یادداشتی اینستاگرامی دلیل برهم خوردن نظم بازارها را جو روانی و حرکت سرمایه‌ها به سمت کالاهای جایگزین تحلیل کرد و با اشاره به گزیده کوتاه گفت‌وگویی که از او در فضای مجازی منتشرشده، از مردم خواست تا ضمن توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی، در نظر داشته باشند که وزیر اقتصاد نباید پالس‌های منفی و غیرواقعی از آینده اقتصاد کشور به بازارهای داخلی و خارجی ارائه دهد.

او در این یادداشت نوشت:

خوشحالم که کاربران فضای مجازی و عموم شهروندان در مورد موضوعات اقتصادی حساسیت دارند و با نقدهای صریحشان به مسئولان دولت واکنش نشان می‌دهند. از این عکس‌العمل‌ها درک می‌کنم که جامعه پویا و زنده است.

اما در مورد مصاحبه‌ای که از من در فضای مجازی پخش‌شده، نیاز به چند توضیح وجود دارد.

به‌عنوان وزیر اقتصاد، صادقانه عرض می‌کنم توجه به دغدغه‌های مردم در مورد وضعیت اقتصادی کشور یک اصل برای من است و بی‌تفاوتی و بی‌اطلاعی جایگاهی در رفتار ما ندارد. اما ای‌کاش صداوسیما به‌جای پخش گزیده‌ای از این گفت‌وگو، آن را به‌صورت کامل منتشر می‌کرد که این میزان ابهام در مردم ایجاد نشود.

در این مصاحبه از من در مورد وضعیت «عمومی اقتصاد» کشور سؤال شد؛ یعنی در مورد شرایط تجاری، وضعیت بهبود فضای کسب‌وکار و مبادلات بین‌المللی. در پاسخ گفتم که الحمدالله حال اقتصاد خوب است. اشاره کردم که وضع اقتصاد ازنظر رشد تولید، مبادلات تجاری، رشد اقتصادی، شفاف‌سازی امور جاری اقتصادی، مهار نسبی زدن به رشد نقدینگی و ثبات ارزی از حیث تخصیص ارز به تجار، تأمین نیاز ارزی کشور و تراز مثبت تجاری خوب است. مثال روشن اینکه حتی طی همین دو ماه سپری‌شده از سال جاری، رشد تولید خودرو در کشور مثبت شده است.

از مردم تقاضا دارم که با این دقت به موضوع نگاه کنند که وزیر اقتصاد، این اجازه و حق را ندارد که در اظهارنظرهای عمومی‌ کلمات یاس آور و گزارش‌های غیر فنی به مخاطب ارائه دهد. این واکنش از سوی یک مقام اقتصادی،‌پالس به بازارهای مالی است که می‌توانند آشفته‌ شوند. به‌عنوان وزیر اقتصاد باید واقع‌بین، کلان نگر و البته امیدوار باشم. اگر قرار باشد من هم به عنوان مقام مسول در قامت منتقد ظاهر شده و فقط بگویم که وضعیت بخصوص از حیث شاخص‌های کلان و زیربنایی اقتصادی، بد و نامطلوب است، مردم می‌توانند بگویند که پس شما برای چه آنجا نشسته‌اید؟ از آن مهم‌تر اینکه وقتی ما از سوی امریکا با رفتاری خارج از عرف بین‌المللی مواجه شده‌ایم، نباید فضای اقتصاد داخلی را بی‌ثبات کنیم یا بی‌ثبات جلو دهیم.

اجازه می‌خواهم بگویم در حوزه مسئولیتم نهایت تلاش مجموعه را به کار گرفته‌ام که وضعیت بورس، سازمان مالیاتی، گمرک، بیمه‌ها، بانک‌ها و بخصوص فضای کسب‌وکار را به‌عنوان بنیان‌های زیربنایی اقتصادی کشور بهبود ببخشیم.

طبیعی است که شهروندان از وزیر اقتصاد انتظار داشته باشند که در مورد بازارها هم حساس باشد. در توضیحی کوتاه باید اشاره‌کنم که تحولات هفته‌های گذشته سبب شده تا مردم به دنبال کالاهای جایگزین برای دار ای‌هایشان باشند. نتیجه اینکه سرمایه‌ها به سمت بازار سکه، خودرو و مسکن رفته و درنتیجه رشد قیمت‌ها در پس افزایش تقاضا رخدادهاست. بنابراین فضای حاکم براین بازارها تحت تأثیر این جو برهم‌خورده است. اما راهکار مواجه با مشکل، ‌توجه به واقعیت‌های اقتصاد کلان کشور است و بر همین اساس هم دولت در تلاش است که با مهار روند رشد نقدینگی، سرمایه‌ها را به سمت بازارهای مولد هدایت کند که نمونه آن رشد شاخص بازار سرمایه طی دو روز اخیر است.

قطعاً مردم باید در آرامش زندگی کنند و اظهارنظرهای وزیر هم نباید این آرامش را برهم بزند. بنابراین اجازه می‌خواهم که هشدارها را نه در تریبون‌های عمومی که در محافل کارشناسی و تصمیم‌گیری ارائه دهم که منجر به نتیجه شود.
از مردم متشکرم که طی 24 ساعت گذشته، واکشن‌هایی بروز دادند که نشان از دقت نظرشان در امور کشور داشت. تمام این نقدها را به‌دقت و با تامل دیدم و خواندم. تأکید می‌کنم که با نگاهی تخصصی و فنی و با حضور کارشناسان در حال بررسی تمام ابعاد موضوعات پیرامون اقتصاد کشور هستیم. امیدوارم که با استفاده از دیدگاه‌های خبرگان و نخبگان اقتصادی بتوانیم، هرچه زودتر دغدغه‌های مردم درباره ثبات در بازارها را برطرف کنیم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1397/03/24
مردم از شما میخواهند صادق باشید دروغ تحویل مردم ندهید فکر نکنید با چهار کلاس درس خواندن از بقیه مردم بهتر میفهمید
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
اخه درسش هم ازشریف یادانشگاه تهران یاهارواردنیست که ازادخونده وبارانت وپول شده وزیر مملکت
جعفری
United Kingdom
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
احسنت، این فرد تخیل گراست
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1397/03/24
جامعه پویا زنده است کسی که حرف نثد میکنه ولی من خودم خسته کنم قبول نداری تا فرداصبح بگی این محدودیت بانکی مربوط به کیه به درد خودتان میخوره حرف برای گفتن زیاده حالا گیرم صدا وسیما سانسور کرده باشه یا نه بااین بساط ما میدانیم چه خبره حرفهای شمارابلدیم والسلام
United Kingdom
21:50 - 1397/03/24
حال اقتصاد خوب است ؟؟؟؟!!!!!!!!!!
پاسخ ها
جعفری
United Kingdom
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
دروغ، تزویر، ریا
Germany
22:07 - 1397/03/24
گزیده هم همان فرمایشات شما بود
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
سکه و مسکن و خودرو گران شده است پس لوازم خانگی را چی میگی اون دیگری را چی میگی اون دیگری ...... عوام و خل خودتی
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1397/03/24
حالا که حو روانی در جامعه وجود دارد بنظر میرسد برای مناصب ریاست بانک مرکزی ،امور اقتصادی ودارائی،وزارت صنعت ومعدن وتجارت از روانپزشکآن برای مدیریت استفاده کنیم
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1397/03/24
وزیر اقتصاد کشور که توی باشی اگر از گرسنگی نمیریم جای بسی شکر است !!!
پاسخ ها
جعفری
United Kingdom
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
بوی کندش گمرک گرفته بود این وزارت خونه وا ویلا شد
Iran, Islamic Republic of
23:19 - 1397/03/24
الحمدالله وضع اقتصاد خوب است !!! خخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
23:20 - 1397/03/24
حداقل از زن بچه ات خجالت بکش آقای وزیر ...
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1397/03/24
بله ماهم ممنونیم اقای وزیر اقتصاد که گمرک رو طوری مدیریت کردید که ندین نفر از گمرکیها بخاطر تخلفشان دستگیر شدند
ولی نمیدونیم چرا اقای خجسته امار وحشتناک از وررود قاچاقیه خودرو به تعداد هزاران داده و هبچ پیگیری نمیشه که ماله چکسانی بوده و چرا اونقدر راحت از گمرک اومدند داخل کشور
United States
23:54 - 1397/03/24
شما اگه واقعا دلت بحال اقتصادومملکت میسوخت مورد قبول بود آخه شما اقتصاد را به لجن کشیدی سیم هم بدتراز شما حداقل مشغول بهم باشید تا شرتان ازسرمردم کم بشه شما فقط حقوق وزارتخانه خودت را 50 درصدبالا بردی وبقیه که کارمند نیستند .افسوس که حداقل عدالت را رعایت نمیکنید
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1397/03/25
دلار بدين تو بازار،داستان پردازي نكنيد
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1397/03/25
من اقای کرباسیان را به عنوان متخصص در پست اقتصادی کاملا قبول دارم و تقطیع حرفه اصلی تلویزیون وخصوصا بیست وسی هست.نیاز به توضیح نیست دکتر .یاحق
Iran, Islamic Republic of
01:21 - 1397/03/25
عمرا بتونید دیگه چیزی رو درست کنید
Iran, Islamic Republic of
01:23 - 1397/03/25
آقای کرپاسپچی قبلا سمت داشتی توضیح بدید به مردم تابحال چکار کردی؟
Iran, Islamic Republic of
02:27 - 1397/03/25
حالا که چی؟با این حرفا چی درست میشه
Iran, Islamic Republic of
02:54 - 1397/03/25
رییس بزرگوار
لطفاً توضیح ندید،
کشور در حد حباب شده،قوی و محکم بگو،
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1397/03/25
ایشون وزیر کدوم اقتصادی هستند زمینی یا زیر زمینی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج