لاریجانی: نقدینگی زیاد، اقتصاد را تخریب می‌کند
۷۴۴۶۱۳
۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
۹۴۶۲ 
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «نوسانات اخیر اقتصادی چندان ربطی به شرایط خارجی ندارد»، گفت: رشد نقدینگی علت اصلی این وضعیت است که به جای سوق دادن به سمت تولید هر روز به سمت یکی از بازارهایی از ارز، طلا، مسکن و خودرو می‌رود و اقتصاد کشور را تخریب می‌کند.

خبرگزاری ایسنا: علی لاریجانی در بیست و یکمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: من واقعا برداشتم این است که نوسانات ارز، مسکن و طلا، ربطی به وضعیت خارج ندارد و مقدار زیادی مربوط به داخل است؛ ثقل آن هم رشد نقدینگی است که به خط تولید سوق داده نشده است. البته هیاهوی بین‌ا لمللی تلاطمی ایجاد می‌کند اما راه به سمت تولید تسهیل نشده و نقدینگی یک روز به سمت ارز، یک روز به سمت طلا، یک روز به سمت مسکن و یک روز به سمت خودرو می‌رود و اقتصاد کشور را تخریب می‌کند.

وی افزود: شرایط به شکلی است که نقدینگی زیادی داریم و طرح‌های نیمه تمام عمرانی هم داریم. ما حتما به دنبال این هستیم که شرایط واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی را آن‌قدر تسهیل کنیم که بخش خصوصی به این سمت برود و ضوابط کاهش داده شود. نظام مهندسی باید فکر کند که چطور این طرح‌ها واگذار شود تا نقدینگی جمع شود. این زمینه هم وجود دارد. این کار هم باعث حل معضل نقدینگی می‌شود و هم بازار کار، تولید و ساختمان‌سازی را رونق می‌دهد که این به نفع کشور است.

رییس مجلس گفت: ما آمادگی داریم شرایط را برای واگذاری‌ها سهل کنیم. شما (مهندسان ساختمان) نیز فکر کنید و اگر ایده‌ای داشتید ما آن را در سطح سران قوا بررسی می‌کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: فلسفه اصلی که قانون‌گذار نظام مهندسی ساختمان را تعریف کرد بر این اساس بود که کارهای حرفه‌ای را از امور دیوانی جدا کند؛ چرا که امور دیوانی ما آن قدر ظرفیت کار تخصصی را ندارد و بهتر است از افراد متخصص این حرفه استفاده کنیم و کار را به مردم بسپاریم. همچنان که این فکر در نظام پزشکی هم مطرح بود. ما باید در زمینه کارهای تخصصی تا جایی که ممکن است کار را به صاحبان حرفه بسپاریم. سابقه کار دیوانی در کشور هم نشان می‌دهد که اگر مسیر را به درستی طی کنیم به نفع مردم است.

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: نگرانی‌هایی که در مورد شهرفروشی مطرح می‌شود، بعید می‌دانم مربوط به نظام مهندسی باشد. همه ما سال‌هاست که داریم در کشور کار می‌کنیم. از یک زمانی اشکالی در شهرسازی ما به وجود آمد. اولا شهرداری‌ها که با شوراها اداره می‌شدند ضوابط شهرسازی را به درستی رعایت نکردند یا وزارت شهرسازی قدرت نظارت را نداشت. مشکل از آنجا به وجود آمد. چون گفتند شهرداری‌ها روی پای خود بایستند و برای آبادانی شهر، اقدام به شهرفروشی کردند.

رییس مجلس ادامه داد: ما باید منابع پایداری را برای شهرداری‌ها تعریف کنیم؛ آن هم با نظاماتی که وزارت شهرسازی قدرت نظارت داشته باشد. شاید همین که امور شهرداری‌ها به وزارت کشور وصل شده کار درستی نباشد و باید به وزارت شهرسازی وصل شود. این اشکال ساختار دولت است که باید آن را حل کنیم.

لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد: این که کسی بخواهد ساختمان بسازد باید حتما از نظام مهندسی ناظر بگیرد، فشار به مردم است. شما می‌توانید تعیین صلاحیت کنید و به افراد بگویید فلان شرکت‌ها صلاحیت نظارت دارند. البته می‌توانید بگویید برای برج‌های بزرگ از نظام مهندسی یا شرکت‌هایی با گرید بالا اجازه بگیرند ولی در مورد افرادی که ساختمان‌های کوچک می‌سازند نباید این سخت‌گیری انجام شود. حکومت گفته کار را به سازمان نظام مهندسی واگذار می‌کند شما هم کار را برای مردم سهل کنید. البته شرایط باید برای کارهای بزرگ سخت باشد ولی اکثریت قاطع مردم کارهای معمولی دارند و این ایراد را می‌شود حل کرد.

وی با بیان اینکه سپردن کار به بخش خصوصی برای چابک کردن امور دیوانی است ادامه داد: مناقشه دیگری که وجود دارد این است که آیا نظام مهندسی یک واحد دولتی است یا خیر. روشن است که نظام مهندسی واحد دولتی نیست. البته در این مورد رفتار سازمان باید مردمی باشد یعنی کار را برای مردم سهل کند و اعتماد مردم را برانگیزد. برای این که اعتماد عمومی را جلب کنید باید نظام‌هایی را تعبیه کنید و اصلاح درونی انجام شود تا این مناقشه حل شود. من از آقای آخوندی و نظام مهندسی می‌خواهم برای سهل کردن کار برای مردم تلاش کنند و اگر احتیاجی هم به تفسیر قانون بود ما در مجلس این کار را انجام می‌دهیم.

رییس مجلس با بیان این که وضع مهندسین در کشور خوب نیست اظهار کرد: غیر از تعدادی از مهندسین که از نظر مادی وضع خوبی دارند اکثریت مهندسین وضعیت چندان خوبی ندارند و این تلف کردن یک پتانسیل مهم است. مخصوصا در بخش ساختمان باید رونقی ایجاد شود. بخشی که وزارت راه و شهرسازی می‌تواند کمک کند مربوط به ساماندهی بافت‌های فرسوده است که باید محقق شود. ما باید از همه ابزارها استفاده کنیم. این موضوع نیاز به طراحی دارد و باید پیشنهاداتی برای تحرک بیشتر و سوق دادن نقدینگی به این سمت مطرح شود. همچنین در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا هم می‌توانیم تمهیداتی بیندیشیم که به رونق بخش تولید ساختمان با اولویت بافت فرسوده کمک کند. شما هم اگر طرحی دارید ارائه کنید ما از آن حمایت خواهیم کرد و اگر لازم باشد مجلس در مورد قوانین هم کمک می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه ۵ سال است موضوع واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه تمام در بودجه پیش‌بینی می‌شود گفت: این منطق دو رکن دارد. یکی اصل ۴۴ که بر اساس آن بسیاری از طرح‌های عمرانی که کلنگ خورده و نیمه‌تمام است در صورتی که تکمیل شود هم باید به بخش خصوصی واگذار شود و رکن دوم هم این است که پولی برای اتمام این طرح‌ها وجود ندارد. عقل عرفی حکم می‌کند طرح‌های نیمه تمام را به بخش خصوصی بدهیم و سرمایه‌گذاری آنها را تسهیل کنیم. متاسفانه دولت این موضوع را جدی نگرفته و این کار به درستی انجام نشده است.

رییس مجلس در پایان با بیان این که ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام عمرانی وجود دارد اظهار کرد: دولت پول کافی برای تکمیل این طرح‌ها ندارد و تنها با اوراق مشارکت می‌خواهد آنها را سر پا نگه دارد. در این شرایط غیر از برخی پروژه‌ها که باید ملی انجام شود، اکثریت آنها خارج از این حدود است و می‌توان نسبت به واگذاری آنها اقدام کرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
United States
22:07 - 1397/04/20
سود بانکي را بالا ببريد جز اين چيزي بلد نيستين ،که نقدينگي رابه توليد هدايت کنيد
Iran, Islamic Republic of
22:14 - 1397/04/20
نقدینگی که میگی همان اختلاس های چند هزار میلیادی است که در سالهای اخیر رخ داد و حالا در دست چند خانواده است که ورای قانون هستند و هر کار که بخواهند انجام میدهند . حالا آیا واقعا آمریکا یک کشور سرمایه داریست یا ایران.
Iran, Islamic Republic of
22:20 - 1397/04/20
این مدل اقتصاد را از کجا یادگرفت؟
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1397/04/20
دکتر جان یه نگاه به اطرافتان کنی میبینی نقدینگی دست کیاست مردم عادی پول مایحتاج زندگی ندارن چه برسه به نقدینگی که اقتصاد مملکت رو فلج کنه
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1397/04/21
نقدينگي زياد نيست مردم امنيت اقتصادي ندارند ...
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1397/04/21
اقای لاریجانی نقدینگی دردست افرادی معدودوانگشت شماراست مثل آن آقازاده ای که یکشبه سی وسه هزارسکه میخرد اگرنقدینگی بطورمساوی بین مردم تقسیم میشد الان گرگ در کناربره زندگی می کرد
Iran, Islamic Republic of
01:52 - 1397/04/21
افزايش سود بانكي براي يكدوره يكماهه به بيست و بيست و دو درصد به شرط دو ساله بودن حساب تنها راه فعلي
Iran, Islamic Republic of
03:36 - 1397/04/21
موقعی که تحریم ها شروع میشود نقدینگی هم میره بالا نمز دونم چرا یا مشکل دلارهای نفتی است
Iran, Islamic Republic of
03:42 - 1397/04/21
لاریجانی عزیز کمی بررسی کنید بعد صحبت کنید بار مالی آمریکا در روز ۵۰ برابر ایران است شما این آشفته بازاری که در ایران هست را آنجا ندیدید چرا چون سیستم مدیریتی آنها آن قدر دقیق است که هیچ کس فرصت انجام خلاف را ندارد ولی در ایران یک باره میگویند فلان کس ۳۰۰۰ میلیارد را با خود برده است خارج چرا چون ما اصلا سیستم مدیریتی نداریم با هر کس که فامیل بود دوست بود آشنا بود را آورده ایم بدون سابقه کار بدون دیدن مدارک بدون سوع پیشینه آمدن .....
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1397/04/21
آی عمو نقدینگی دست شما و اطرافیانتونه ما بی پول و بیکاریم
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/04/21
پولهای نقد همه تو حسابهای حضرات آقایان و آقازادگان است
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1397/04/21
یک نفر مرد در آنجا نبود که بگه جناب لاریجانی چرا این نقدینگی زیاد شمارا تخریب نمیکنه اما مردم را تخریب میکنه ....
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1397/04/21
نقدینگی‌بالا مربوط به آن افراد ونهاد هایی است که معوق بانکی دارن وهر با یک بازار را ملتهب می کنند چرا جهت دریافت معوقات اقدام نمی شود
بفرمایید در حال حاظر دولت برای پرداخت بدهی خود به سازمانها اوراق خزانه می دهد یعنی چه ؟مگر نباید نقل وانتقال مالی توسط مجلس تصویب شود ؟این شیوه ها باعث التهاب در بازار است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج