وضعیت معیشتی ایرانیان در روز‌های بحرانی
۷۴۵۴۰۱
۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
۳۸۳۷ 
روزنامه قانون: معاون وزیر رفاه گفت: به اعتقاد نهادهای جهانی شمار افرادی که فقیران مطلق هستند در ایران چهار درصد کل جمعیت است اما به باور ما این رقم دو درصد است؛ یعنی دو درصد (حدود ۱.۶ میلیون نفر) هستند که درآمدشان كفاف خرید غذا را نمی‌دهد. در مورد فقر در ایران و شمار فقرا بحث بر سر این است که خط فقر در ایران با کدام شاخص‌ها باید اندازه‌گیری شود.

روزنامه قانون: احمد میدری، معاون وزیر رفاه گفت: به اعتقاد نهادهای جهانی شمار افرادی که فقیران مطلق هستند در ایران چهار درصد کل جمعیت است اما به باور ما این رقم دو درصد است؛ یعنی دو درصد (حدود ۱.۶ میلیون نفر) هستند که درآمدشان كفاف خرید غذا را نمی‌دهد. در مورد فقر در ایران و شمار فقرا بحث بر سر این است که خط فقر در ایران با کدام شاخص‌ها باید اندازه‌گیری شود.

انواع معیارهای قابل اعتنا برای اندازه‌گیری فقر وجود دارند و یکی از مهم‌ترین معیارهای قابل لمس در ایران برای اندازه‌گیری خط فقر و در نتیجه شمار فقیران، اندازه درآمد است. به این معنی که در ایران شماری از افراد درآمدشان به اندازه‌ای ناچیز است که كفاف تامین تغذیه‌ای آن‌ها را نمی‌دهد. گروهی از مردم به فقر نسبی مبتلا هستند و درآمدشان به اندازه‌ای نیست که بتوانندحداقل‌های بهداشت، درمان ، آموزش و سایر امور زیربنایی را خریداری کنند. حداکثر عددی که من شنیده‌ام این است که این گروه 33 درصد کل جامعه ایرانی است.

در ایران خط فقر مطلق تا سطح استان‌ها اندازه‌گیری می‌شود و به شهرستان‌ها نمی‌رسد و باید اطلاعات این مقوله به سطح شهرستان‌ها برسد و خط فقر شهرستان‌ها استخراج و نتیجه‌گیری شود. ممکن است در شهرستان‌هایی درآمد یک میلیون تومان در ماه به دلیل اینکه ساکنان دارای خانه شخصی هستند و هزینه‌های جانبی مثل حمل و نقل و تفریح گران ندارند، برای‌شان مناسب باشد اما در تهران حتی درآمد 2.5 میلیون تومان در ماه نیز كفاف زندگي را نمي‌دهد.

معاون رفاهی وزیر رفاه در مورد نقش دولت در برطرف کردن فقر گفت: نباید گریبان دولت را در این باره رها کرد و باید از دولت‌های ایران خواست نقش کامل در این باره داشته باشند. دولت‌ها درآمد سرشاری از فروش نفت به خارج دارند و این درآمدی است که به همه ایرانیان تعلق دارد و بنابراین باید آن را به برطرف کردن یا کاهش فقر اختصاص دهیم. شاید در روش هزینه کردن پول نفت برای برطرف کردن و کاهش دامنه فقر اختلاف داشته باشیم اما نباید درباره اینکه منابع لازم است به این مقوله اختصاص داده شود، اختلاف دیدگاه باشد.

به این مساله توجه کنیم که اگر درآمد حاصل از صادرات نفت در این محل هزینه نشود، در کجا و برای چه کاری هزینه خواهد شد؟ اینکه شهروندان ایرانی با قیمت‌های مناسب به آب شرب قابل مصرف و ناآلوده دسترسی داشته باشند، حق آن‌‍‌هاست؛وقتی دولت می‌خواهد در این مقوله هزینه کند، دست و پایش می‌لرزد ولي برای پرداخت کمک به بنگاه‌ها هرگز تردید نمی‌کند.

غذاي نامناسب بیش از 95 درصد مردم سیستان و بلوچستان

از سوي ديگر وضعيت نابسامان در استان سيستان و بلوچستان موجب شد تا مردم و برخي افراد شناخته شده با طرح مسائلي در شبكه‌هاي اجتماعي به اين وضعيت بپردازند. اين اواخر نيز عليم يار محمدي، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتشار تصویری از گورخواب‌ها در زابل بیان کرد: شرایط مردم در این استان به شدت بحرانی است، این مردم به سختی دست نیاز دراز می‌کنند اما وضع طوری شده که هر روز تعداد زیادی به دفتر من مراجعه و اعلام نیاز می‌کنند.

محمدرضا هدایتی، بازیگر و خواننده کشورمان درباره مشکلات زادگاهش نوشت:‌ نمونه‌اى از گورخوابى در سیستان؛ صدها نفر از این نمونه افراد در انتظار کمک مسئولان هستند. متاسفانه اكنون حتی در بهترین نقطه شهر یعنی خیابان آزادی هم کارتن‌خواب و معتاد وجود دارد. معیشت مردم در این استان خوب نیست. بیش از 95 درصد مردم این استان به غذا و امکانات تغذیه‌ای مناسب دسترسی ندارند و مطالعات آمایشی نشان می‌دهد 75 درصد مردم زیر خط فقر امنیت غذایی هستند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/04/23
وضعیت صفرخداکمکمون کنه همین
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1397/04/23
خط فقر در ايران را از ته ديگ شروع کنيد به نوعي باسماله کنيد. .....هفتاد درصد ايران در فقير هستند. ....
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/04/23
نه بابا جون چرا دروغ میگی ایران اصلا فقیر نداره!!!!!همه تو ثروت مطلق ورفاء کامل هستن!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1397/04/23
ادم بازنشسته باشه یاهر کاره دیگهباشه بازم بااین وضع نابسامان ادم به گریه میندازه کم میاره بحرانی که هست عوض اینکه راهبیان بیشتر تماشاچی هستن طرف باز نشسته هستش میاد پول میگره بعدا برمیگردونه درعوض اینکه شوهرش هست ولی بیخیال زن وبچه ش
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1397/04/23
بابا بفهمید مغز چی خوردید چرا حالتیون نمیشه مردم را بی آبرو کردید ۱۲۰ میلیارد دزدی در این چند سال آنطور که خودتان گفتید یک میلیارد اگر به افرادی که در شهرستان محروم هستند میداد ید افراد نه ناموس شان ببا د می رفت نه آبرویشان در مقابل خانواده ملت را خودتلان بادست های پنهانتان بدبخت کردید ناتوان هم که هستید تا حرف حق ملت میشود دشمن خیالیتان از هر گوشهای نمایان می شود مر پر بشید که پر پر کردید آبروی ملت را کدام دین گفته مردم را در فشار مادی بگذارید آخه نامردمی تا به کی
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1397/04/23
لازمه دولتیها در مورد فقر مطلق مردم ایران نظر ندهند،99درصد مردم ایران روزهای فقر خود را در کوچه ها جار نمی زنند،ما آدمی داشتیم که برای تشیه جنازش رفتیم سه میلیون برای عمل کلیه نداشته بود مرده بود ولی این فقر را بعد از فوتش متوجه شدیم،مردم عزت به خرج میدن ،صورتشونا چندین سیلی میزنن تا سرخ وگلگون دیده بشه ودر بیرون ادعای ثروت میکنند ،به خاطر همین نیروهای آمار مل در کار زانت وساخت آمار تقلبی هستند ،وچه بسا جون بسیاری را که می توانست با کمکهای اندک نجات پیدا کند زیر پا می گذارند
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1397/04/23
نگران ما نباشید به اختلاسهاتون برسید
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1397/04/23
واقعا جای تاسفه کشوری که درمجموع بیشترین زخایر انرژی جهان رو داره محاسبه خط فقر معیارش بخور ونمیر مردم باشه ای داد وبداد پدران ما چه میخواستن وچه شد
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1397/04/23
همه راامروز صبح گزاشتی خسته نباشید هیچ وقت من ندیدم اینجوری بشه ادمین اگر تازه واردی نمیخواین هیچ کدام طرف مردم باشین
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1397/04/23
قابل توجه مسئولین خوابزده کشور
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1397/04/23
آدم میترسه بچه دار بشه از فقر ونداری وگرونی.هر وسیله ای هم که خراب بشه جرات نداری ببری تعمیر کنی چه برسه به اینکه نوشو بگیری.ولله بخدا.آدم بره بمیره بهتره اینکه تو ایران زندگی کنه
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1397/04/23
کافر همه را به کیش خود پندارد . تو از کی تا بحال در بین مردم و زندگی شان بودی که ببینی قاطبه مردم امروز با سیلی صورتشان را سرخ نگهمیدارند سیرهایی امثال شما رفاه طلبان بی درد باید از دل مردم خبر نداشت باشید .آدم از این اظهار نظرهای مضحک تان استفراغ میگیره .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج