با آزار جنسی در محل کار چگونه برخورد کنیم؟
۷۵۶۲۸۷
۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
۱۰۱۰۵ 
جنبش #MeToo در سال ۲۰۱۷ در آمریکا سر و صدای زیادی به راه انداخت. این جنبش در ابتدا در سال ۲۰۰۶ توسط زنی شروع شد که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود. سپس آلیسا میلانو بازیگر آمریکایی سینما و تلویزیون توییت کرد که: هر زنی که مورد آزار یا تجاوز جنسی قرار گرفته به جنبش #MeToo بپیوندد تا بزرگی و اهمیت فاجعه را همه حس کنند.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: جنبش #MeToo در سال 2017 در آمریکا سر و صدای زیادی به راه انداخت. این جنبش در ابتدا در سال 2006 توسط زنی شروع شد که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود. سپس آلیسا میلانو بازیگر آمریکایی سینما و تلویزیون توییت کرد که: هر زنی که مورد آزار یا تجاوز جنسی قرار گرفته به جنبش #MeToo بپیوندد تا بزرگی و اهمیت فاجعه را همه حس کنند. انبوه واکنش‌ها به توییت او غیرمنتظره بود و اساس یک حرکت ملی را شکل داد.

به عنوان کارفرما با آزار جنسی در محل کار چگونه برخورد کنیم

میلیون‌ها زن (و البته مرد) در مورد سوء استفاده‌هایی که مردان و زنان قدرتمند از آنها کرده بودند گفتند و نوشتند.

وسعت آزار و اذیت‌های جنسی در بیشتر جوامع مرد سالار افشاگری شد و همه فهمیدند که هیچ فضایی از مدرسه و کلیسا گرفته تا محل کار و باشگاه‌های ورزشی هیچیک در برابر بهره کشی‌های جنسی ایمن نیستند و نسل‌هاست که همیشه عده‌ی زیادی بی‌دفاع و وحشت زده در این محیط‌ها به زندگی ادامه داده‌اند.

هرچند شرکت‌ها و سازمان‌هایی هستند که دهه‌هاست سیاست‌‌هایی در برابر آزارهای جنسی در پیش گرفته‌اند اما جو جدید، مدیران و مسئولان را تحت فشار بیشتری قرار داد تا این سیاست‌ها را تقویت کرده و برای کارمندان محیطی ایمن‌تر و با حمایت بیشتر فراهم کنند. اگر شما هم مدیری هستید که دقیقا نمی‌دانید جنبش #MeToo چگونه بر مسئولیت‌های شما تاثیر می‌گذارد در این مطلب هر چه را که لازم است بدانید به شما می‌گوییم.

فاجعه چقدر گسترده است؟

در نسل‌های گذشته زنان در سکوت خود، آزارهای جنسی را تحمل کرده‌اند. آنها به ندرت در مورد این موارد با کسی حرف می‌زدند یا گزارش می‌دادند چون می‌‌ترسیدند شغل خود یا فرصت پیشرفت کاری‌شان را از دست بدهند. مطالعه‌ای که در سال 2016 توسط کمسیون فرصت‌های شغلی برابر (EEOC) صورت گرفت نشان داد یک سوم زنان شاغل تجربیات ناخواسته‌ای از اذیت‌های جنسی یا زورگویی‌های جنسی در محل کار دارند اما کمتر از 10 درصد آنها رسما شکایت کرده‌اند.

اما وقتی زنان توانستند برای گزارش دادن آزارهای جنسی پا پیش بگذارند، جریان عوض شد و افراد توانستند باور کنند که در چنین شرایطی، سیستمی برای حمایت از آنها وجود دارد. بنابراین مدیران و کارفرمایان پیش از اینکه شرکت و سازمان‌شان نابود شود باید بدانند چه واکنشی نشان بدهند.

تعهدات قانونی کارفرما

کمسیون فرصت‌های شغلی برابر (EEOC) در سال 1980، خط مشی‌های خود را در مورد آزار جنسی منتشر کرد که آزار جنسی را تعریف کرده و پروسه‌ای را به کارفرمایان ارائه می‌دهد که طبق آن تائید کنند آیا شکایتی که شده اعتبار دارد یا نه. محتوای این دستورالعمل چنین است:

 • چگونه مشخص کنید تماس جنسی توافقی بوده یا نه
 • شواهد و مدارک ماجرا را چگونه ارزیابی کنید
 • چگونه معلوم و محرز کنید که محیط کار، ناامن است یا نه
 • ارائه توصیه‌ها و راهکارهای پیشگیرانه و اصلاحی جهت ایجاد یک فضای کار غیر جنسی

تدابیر و شیوه‌های توصیه شده

شرکت‌هایی که خود را در برابر آزارهای جنسی ایمن می‌دانند خودشان را در معرض یک فاجعه‌ی بالقوه قرار می‌دهند. مجاز دانستن یا نادیده گرفتن آزار جنسی فقط موجب سوء استفاده‌های جنسی بیشتر می‌شود زیرا کسانی که مرتکب آزار جنسی می‌شوند می‌دانند که رفتارهای آنها عواقب چندان جدی نخواهد داشت. عدم شناسایی و برطرف نکردن رفتارهای نامناسب، دعوت و مجوزی است برای مشکلات اخلاقی، از دست دادن مشتریان و هزینه‌های مالی و البته آبروریزی اجتماعی!

پیامدها رفتارهای نامناسب می‌تواند در راستای اهداف یک سازمان و منطبق با سیاست‌های آن باشد. خوشبختانه مدیریت سازمان می‌تواند اقداماتی انجام دهد تا یک فضای کار خلاق و کارآمد و به دور از هر گونه آزار و اذیت جنسی فراهم کند.

1. یک خط مشی رسمی ضد آزار جنسی در پیش گرفته و آن را به همه اعلام کند

این خط مشی باید به وضوح اعلام کند که آزار جنسی از هر نوعی تحمل نخواهد شد، و شامل حال هر نژاد و ملیت و سن و مذهب و شرایطی می‌شود. حتما یک لیست غیر انحصاری از رفتارهایی که در محل کار، نامناسب و ممنوع هستند ارائه دهید مانند:

 • ایما و اشاره‌های جنسی یا نشان دادن هر چیزی که دلالت بر امور جنسی داشته باشد مثلا تصویر، پوستر و ...
 • لقب دادن‌ها و اظهار نظرهای اهانت آمیز، یا جُک‌ها و شوخی‌های جنسی
 • استفاده از کلمات جنسی یا متلک پرانی
 • هر نوع تماس بدنی اجباری
 • سیاست در پیش گرفته شده در نهایت باید پیامدهای آزارهای جنسی را اعلام کند مثلا:
  . تنزل رتبه
  . از دست دادن حقوق
  . از دست دادن فرصت‌های ارتقاء رتبه
  . انتقال اجباری
  . محرومیت از پاداش و مزایا
  . اخراج

2. فرهنگ سازمانی را آموزش دهید و اصلاح کنید

فرهنگ سازمانی نقش بزرگی در جلوگیری از آزارهای جنسی دارد. براساس گزارشی تحقیقاتی از The Atlantic، شرکت‌هایی که مرد محور و سلسله مراتبی‌اند و رفتارهای بد را می‌بخشند بیشتر احتمال دارد که دارای فرهنگ مردانه‌تری بوده و روابط تهاجمی و رقابتی داشته باشند. در این محیط‌های بسته معمولا با زنان به عنوان گروگان های جنسی رفتار شده و مردان از اینکه رفتارهای نامناسب همکاران خود را گوشزد کنند یا گزارش دهند منع می‌شوند.

سیاستی که وضع شود اما اجرا نشود می‌تواند به اندازه‌ی نداشتن سیاسیت و خط مشی بد و خطرناک باشد. آزار و اذیت‌های جنسی معمولا در شرکت‌های کوچک‌تر و خلوت‌تر روی می‌دهند که افراد مسئول و رتبه‌های بالای آن پاسخگوی هیچکس نیستند. اما در شرکت‌ها و فضاهای بزرگ‌تر، سیاست‌های پیچیده‌تری وجود دارد و مدیران بابت رفتارهای زیردستان باید پاسخگو باشند.
برنامه‌ی آموزشی شرکت شما باید:

 • نمونه‌هایی از الگوهایی که می‌تواند منجر به آزار جنسی شود ارائه دهد
 • گوشزد کند که هر کسی که مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرد، شاهد آزار جنسی باشد و یا نسبت به یک آزار جنسی آگاه شود باید آن را فورا گزارش دهد
 • این اطمینان را بدهد که شکایت از آزار جنسی به طور محرمانه و تا آخرین حد ممکن پیگیری شده و اطلاعات در اختیار کسانی قرار داده می‌‌شود که شاکی خودش بخواهد و یا قانون به آن نیاز داشته باشد.
 • جزئیات پروسه‌ی پیگیری شکایت و قضاوت ارائه شود

دوره‌ی آموزشی باید از زمان استخدام یک کارمند شروع شده و طی دوره‌هایی، مجددا برگزار شده و به روز شود. تمام مراحل آموزشی طبق اطلاعات مربوط به ساعت، تاریخ، افراد شرکت کننده و آموزش دهنده‌ها ثبت شود تا شاهدی مستند و قانونی برای هدف شرکت و تلاش آن در جهت فراهم نمودن فضایی به دور از آزارهای جنسی برای کار باشد.

به عنوان کارفرما با آزار جنسی در محل کار چگونه برخورد کنیم

3. سیاست شفافی در مورد روابط عاطفی کارمندان در پیش بگیرید

هر گونه رابطه‌ی عاطفی خارج از چارچوب کاری میان کارمندان باید کاملا معلوم شود. بعضی از شرکت‌ها قوانین سفت و سختی در این مورد دارند و روابط عاطفی میان کارمندان، فروشنده‌ها و مشتریان را ممنوع می‌کنند تا احتمال آزارهای جنسی را حذف کنند. برخی دیگر از شرکت‌ها نیز این قانون را گذاشته‌اند که کارمندان باید رابطه‌ی عاطفی خود را به شرکت اطلاع داده و یک «قرارداد رابطه» امضا کنند که اعلام می‌کند این رابطه با توافق طرفین بوده و تائید می‌کنند که هر کدام از طرفین، متن قرارداد را خوانده‌اند و تابع سیاست‌های شرکت هستند.

4. برای اعلام شکایت، راههای متعددی بگذارید

اگر سیاست ِ ضد آزار جنسی سازمان شما، اعلام شکایت را فقط محدود به مدیر و رئیس کرده است پس ارزشی ندارد زیرا ممکن است خود ِ مدیر یا مسئول رده بالا، فرد مزاحم باشد. شرکت‌ها باید دو فرد جداگانه یا بیشتر را برای تماس جهت اعلام شکایت در نظر بگیرند، مثلا مسئول منابع انسانی و یک مشاور حقوقی داخل یا خارج سازمانی.

5. از فرد شاکی حمایت کنید

بعد از دریافت شکایت بابت آزار جنسی، کارفرما باید اقدامات فوری را جهت متوقف کردن رفتار مورد شکایت انجام دهد و حقوق هر دو طرف را نیز حفظ کرده و بررسی‌ها را شروع کند. از آنجایی که هر رفتار و سخنی از جانب بازجوها و شاهدها، بخشی از پرونده‌ی دادخواهی است، مستند سازی تمام اطلاعات و مراحل از کار ضرورت دارد.

جدا کردن فرد شاکی از متهم برای اجتناب از انتقام یا تهدید بسیار مهم است، مثلا از طریق انتقال، تغییر برنامه‌ی کاری و یا مرخصی دادن. شما به عنوان یک کارفرما باید پیش از هر اقدامی جایگاه قانونی خود را بدانید تا اقدامی از شما باعث نشود مشکل، پیچیده‌تر شده و از کنترل خارج شود.

6. بیطرفانه شکایت را بررسی کنید

بیشتر شرکت‌ها برای پیگیری و رسیدگی شکایت از آزار جنسی، مسئول منابع انسانی یا مشاور حقوقی خود را می‌گمارند. این فرد یا افرادی که قرار است پیگیر پرونده باشند باید با احترام و بی‌طرفانه قضاوت کنند و ذی‌نفع نباشند تا بتوانند نتیجه‌ای معتبر ارائه دهند. افراد پیگیر باید:

 • به قانون کار و استخدام آگاه باشند
 • بتوانند شکایت را بدون قضاوت رسیدگی کنند
 • مهارت‌های ارتباطی میان فردی و روحیه‌ی لازم برای برقرار کردن رابطه‌ی دوستانه و مسالمت آمیز با هر دو طرف را داشته باشند.
 • مهارت‌های لازم جهت اجرا و انجام بررسی‌ها را داشته باشند، مانند شناسایی مشکل، سبک و سنگین کردن شواهد و مدارک، پرس و جو کردن از طرفین و چگونگی ثبت و مستند سازی اطلاعات و روند مراحل

7. رفتار منطقی و مناسب داشته باشید

بعد از کامل شدن و اتمام رسیدگی‌ها، کارفرما مسئول تعیین و اجرای اقدامات اصلاحی بر اساس توصیه‌های افراد پیگیر پرونده است. یک نتیجه‌گیری مناسب از پرونده باید شدت و میزان آزار و اذیت، هر گونه آسیب وارده به قربانی، سوابق طرفین از جهت ادعای مطرح شده و آسیب پذیری قانونی سازمان را معلوم کند.

8. مراحل، یافته‌ها و نتایج را با جزئیات کامل ثبت کنید

هر شکایت، بررسی و نتیجه‌ای می‌تواند موضوعی برای داد خواهی بعدی بشود پس تمام اطلاعات و تاریخ‌ها و هر چه را که مربوط به پرونده است با دقت ثبت کنید.

با این راهکارها می‌توانید شرکت و سازمان خود را تبدیل به یک محیط امن و کارآمد و دوستانه کنید و جلوی هر گونه تعدی و آزار را بگیرید.

کلام آخر

در بازار بینهایت رقابت آمیز دنیای امروز، مدیران بیشتر و بیشتر به این نتیجه می‌رسند که تعهد و احساس مسئولیت کردن نسبت به کارمندان برای تداوم و موفقیت کارشان ضروریست. گزارش‌ها نشان می‌دهند شرکت‌هایی که خود را نسبت به کارمندان بسیار متعهد و مقید می‌دانند، 22 درصد کارآمدتر هستند، 25 درصد کمتر در معرض شکست قرار دارند و 41 درصد کمتر دچار افت کیفیت می‌شوند. اما هنوز هم هستند مدیرانی که تغییرات مداوم در نیروی کار خود را نادیده می‌گیرند یا اقدامی برای امن‌تر کردن محیط کار نمی‌کنند و اهمیتی به رفاه حال کارمندان نمی‌دهند. امروزه با جوی که جنبش #MeToo ایجاد کرده دیگر هیچ زنی، آزار و اذیت جنسی را «عادی» یا «رازی ممنوعه» تلقی نمی‌کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:0
United States
11:52 - 1397/05/18
توی سایت دیوار قشنگ آگهی میدن خانوم با ظاهر زیبا و آراسته و... ناظر دیوار هم همه رو تایید می کنه !!!! بعد اگه آگهی کار درست حسابی بدین اونقدر ایراد بنی اسرائیلی می گیرن که پولتونو بخورن و آگهی تونو رد کنن که نگو
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1397/05/18
خانما لباسای ناجور نپوشین تا آزار نبینید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
مردای مریض همه جا هستن حتی در برابر یه بانوی چادری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
امروزه مشخص شده این یه فکر مریضه که تصور کنیم افرادی که لباس باز میپوشن مقصرن.مثل اینه که شما به کسی که دزد ماشینش رو برده بگی تقصیره خودته ماشین رو جلو چشم گذاشتی؛ یا بگی تقصیر خودته ماشین خوشرنگ خریدی که دزد وسوسه شه. در هر صورت دزد مقصره نه کسی که ازش دزدی شده
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
در جواب اقا یا خانمی که مثال دزد رو زده...
اگه توی مثال ذکر میکردی در رو قفل نکردن اونوقت قضیه کمی تغییر نمیکرد؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
اینکه مریض به چادری هم رحم نمی کنه درسته. ولی قبول کنیم که بعضی رفتارها خصوصا اگه با یه لباس ناجور هم همراه بشن سیگنال میدن به طرف مقابل
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
باید اخلاق وجوانمردی در سطح جامعه آموزش داده شود نه همش ازخانمها خواسته بشه از خونه بیرون نیاید در کیسه کنید خودتون تا مور آزاراذیت افراد مریض جنسی قرار نگیربد
شقایق
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
اگه یه دختر خودش نخاااد هیچ پسری سمتش نمیره
یک دختر باید هوش و سیاستش رو داشته باشع
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1397/05/18
اگر از این راه اقدام کنن عملی و خوبه ولی با این فرهنگ و دیدگاه هایی ک اطرافیانت دیگه برات وجود میارن در این زمینه تو این مملکت شجاعت گفتن میخواد
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1397/05/18
مطلب خوبی بود اما برای خارج از ایران
جهت اطلاع تون در ایران هیچ قانونی برای آزار جنسی در محیط کار وجود ندارد. یعنی جرم محسوب نمی شود. و در نتیجه امکان اعتراض و شکایت وجود ندارد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
در ایران آزار جنسی جرمه و اگه ثابت بشه مجازاتش بسیار سنگینه
داود
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
آزار جنسی جرمه ولی کسی برخوردی نمیکنه. چون طرف مثلا کارمند رسمیه نهایتش از یه پستی به پست دیگه میره. دیدم که میگما. کثافت کاری بعضیا حد و مرز نداره وقتی هم طرفشون راه نمیده با اهرمایی مثل ندادن اضافه کار یا ندادن مرخصی یا کم کردن حقوق اذیتشون میکنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
کافیه برای شکایت از آزار جنسی پاتون به کلانتری باز شه؛ به احتمال زیاد اونجا متاسفانه به خانمی که قصد شکایت داره میگن تقصیر خودت بوده؛ یا لابد خودت چراغ سبز نشون دادی
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1397/05/18
قسمت زیادی از مراکزی که می گویند نیروی خانم استخدام میکنند نه هیچ تابلویی دارند و نه دراماکن اداری هستند. با وقاحت فراوان در ساختمان مسکونی کثیفی دفتر می زنند . کارفرماها معمولا نیروی خانم استخدام می کنند تا دستمزد قانونی راندهند و بسیار نفهمند
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1397/05/18
البته ناگفته نمونه موارد زیادی داشتیم که خانمها از این ضعف کارفرماها برای پیشرفت خودشون کاملا عمدی و آگاهانه استفاده میکنند و وقتی به مشکل برمیخورند اسمش و میزارن آزار جنسی..
پاسخ ها
ساناز
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
اره جون عمه تون شما مردا خیلی مظلومین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
14:18راست میگه از این موردا زیاد وجود داره
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1397/05/18
جنس مرد از لحاظ بدنی قدرتمندتره و زنها ضعیفترند.باید بهوش باشیم و به هیچ مردی اعتماد نکنیم
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1397/05/18
برترین خیلی خوب بود ولی در ایران کاربردی نداره و به بهانه کاریابی ونشان دادن کامپیوتر...تاداخل ماشینو مغازه و.... خیلی هم زیاد .نکته جالب در مورد روزنامه های دیگر اینه که میگردند خبری که مال چهل سال پیش هست وخانمی ۵۰ ساله که بهش ( بدون میل خودش) تجاوز شده تیتر ......یا ترامپ و سیاسیون اروپا! در ایران تنها راه جلو گیری از تجاوز بهره گیری از راه و ترفندهای مجرمین هست که خبرنگاران بزرگترین نقش ومهمترین کمکی که میکنن پخش و نوشتن بهانه وترفندهاست .....که منجر به تجاوزشده!! تلویزیون فوقش ازش بخوان میگه: هر کس گفت بیا یه گربه دارم بلبلی میزنه نرید!!!! ایرانه دیگه
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1397/05/18
یک توصیه به خانمها درمحل کار ظاهرتونو طوری بسازیدکه محرک نیروی جنسی نباشه. لباس کار ارایش مناسب محیط کار داشته باشید. محیط کاره مهمونی که نیست. وبا رفتارتون مرزی برای رابطه با همکارانتون تعریف کنین تا در موردتون اشتباه نکنند
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1397/05/18
همه مردای ایرانی هیزن و استثنا هم نداره و من الله توفیق
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
این طرز تفکر ثمره ازدواج یک مرد هیز با یک زنی است که از مرد هیز خیلی خوشش آمده است
ببخشید ولی این اولین نتیجه گیری بود که از حرف شما می شد گرفت، خواستم استثنا کنم ولی گفتید نداره
و من الله توفیق و علیه التکلان
:)
کرال
United States
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
اگر خانوما واقعا خودشونو حفظ کنن هیچ مردی نمیتونه بهشون نگاه بدی داشته باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
مشخصه بهت تجاوز شده
امیدوارم خوب بشی
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/05/18
با احترام به خانمها ولی بیشتر زنها مقصرند چرا که با ظاهر نامناسب و تحریک کننده مردان سست اراده رو گرفتار میکنند. خواهشا خانمها اگر از آزار و اذیت اینچنینی ناراحتند که حتما هم هستند بیشتر مراعات کنند.
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1397/05/19
خانمها حجاب و آقایان عدم نگاه
بهترین نسخه همینه
بعد اگه کسی خطا کرد دهنشو ....
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1397/05/19
بعضی پسرا واقعاا اینقدر خوبن که یه دختر باید از خودش خجالت بکشع
شرم و حیای بعضی از دخترا خیلی کم شده
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1397/05/19
عارضم به خدمتتون كه تو ايران توي ادارات و حتي دانشگاهها به كارمند يا حتي دانشجوشون پيشنهاد صيغه ميدن... ديدم كه ميگم
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1397/05/19
ببخشید اینایی که میگن حجاب مناسب اون دختر بچه هایی که بهشون تجاوز میشه رو حساب نمیکنن آخه یه دختر بچه ی ۷ ساله چی میفهمه بیشتر مردا آدمهای بدی هستن حالا نمی گم همشون ولی بیشترشون هستن از جمله برادر خودم
Iran, Islamic Republic of
03:26 - 1397/05/20
خداوند در قرآن به خانم های مومن فرموده اند که حجاب مناسب داشته باشند تا از طرف افراد بیمار مورد آزار قرار نگیرند و به آقایان هم گفته شده از نگاه به نامحرم اجتناب کنند
آخ اگر به دستورات دین اسلام عمل میکردیم دنیامون گلستان میشد...
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1397/05/21
یه گربه ذاتا وقتی گشنشه دنبال ی چیز میگرده که بخوره حالا شما یه تکه گوشت بزارین جلوش بعد برین حالا اگه گربه گوشت خورد باید گربه رو زد اگه گربه گوشت و نخوره مشکل داره پس اگه میخوای گربه گوشت نخوره جلوش نزار
پاسخ ها
فرشاد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بله چشم
:/
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج