منصوری: «رفراندوم» تابو نیست
۷۵۸۱۹۷
۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۶
۸۴۷۷ 
آذر منصوری در گفت و گویی درباره مراجعه به آرای مردم گفت: رفراندوم یکی از اصول مهم قانون اساسی است و ظرفیت مهمی از این قانون که میزان بودن رأی ملت را در تصمیم‌گیری های مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و...در نظام جمهوری اسلامی به نمایش می گذارد. بنابراین رفراندوم یک تابو نیست که نیاز به شکستن داشته باشد.

پایگاه خبری جماران: رئیس جمهور هفته گذشته در مصاحبه تلویزیونی خود گفت: اگر مساله‌ای بسیار مهم است به اصل ۵۹ رجوع کنیم؛ اصل ۵۹ نظام را تثبیت می‌کند. وی افزود: «می توان با مراجعه به آرای عمومی مردم بسیاری از مشکلات را حل کرد. مردم می‌توانند در مسائل مهم و کلان نظرشان را اعمال کنند.»

این دومین باری است که روحانی، رجوع به اصل 59 قانون اساسی را به عنوان راه حلی برای مشکلات کشور بر می شمرد.

آذر منصوری در گفت و گویی درباره مراجعه به آرای مردم گفت: رفراندم یکی از اصول مهم قانون اساسی است و ظرفیت مهمی از این قانون که میزان بودن رأی ملت را در تصمیم‌گیری های مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و...در نظام جمهوری اسلامی به نمایش می گذارد.

بنابراین رفراندم یک تابو نیست که نیاز به شکستن داشته باشد. اما به هر حال به دلیل اینکه تاکنون به این قانون توجه کافی نشده، تصور می شود که اجرای آن یک نوع «تابو شکنی» است.

چنانچه افکار عمومی به دنبال پیگیری مطالباتی باشند، مجلس نیز به آن‌ مطالبات تن می دهد

وی افزود: امروز مسائل متعددی در کشور وجود دارد که درباره آنها اختلاف نظر وجود دارد و به نظرم نظامی که پس از انقلاب اسلامی مشروعیتش را از رای ۹۸ درصدی مردم گرفته، باید در فواصل معین و بنابر اقتضائات زمان نظر مردم را جویا شود.

برای اجرای این قانون، رأی دو سوم نمایندگان مجلس لازم است که تجربه ثابت کرده چنانچه افکار عمومی به دنبال پیگیری مطالباتی باشند، مجلس نیز به آن‌ مطالبات تن می دهد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه گفت: اجرای این اصل از قانون اساسی وابسته به اقتضائاتی است که در کشور وجود دارد.

بدین معنا که قوانین، در شرایط و اقتضائات مختلف کارکردهای خاص خود را دارند و به همین دلیل تدوین کنندگان قانون اساسی این پیش بینی را به صورت یک اصل قانونی درآورده اند و دلیل کم توجهی به آن نیز در مقاطع گذشته، همین اقتضائات است.

اقتضائاتی که اگر به آن توجه نشده و از همه ظرفیتهای موجود برای دور کردن کشور از بحران ها استفاده نشود، منجر به آسیب دیدن منافع ملی کشور می شود.

مراجعه به آراء عمومی می تواند موجب بالا رفتن اعتماد عمومی و ترمیم شکافها شود

وی بیان کرد: بر اساس ارزیابی هایی که پس از اعتراضات دی ماه ۹۶ از جامعه ایران صورت گرفته، شاخص اعتماد و به دنبال آن امید اجتماعی به طرز قابل توجهی کاهش یافته که این در نوع خود، مؤید شکاف حاکمیت-ملت است. در چنین شرایطی باید در وهله نخست مجموعه حاکمیت، خود به این مسئله باور داشته باشند.

منصوری با اشاره به ساختار دولت و قدرت در ایران در ادامه گفت: متاسفانه در کشور ما با توجه به جایگاه و ساختار دولت و اختیاراتی که دارد، نمی توان ادعا کرد که در ایران به معنای مدرن دارای دولت هستیم.

از این رو، زمانی که قرار است تصمیمی در چنین سطحی گرفته شود، باید مجموعه «ارکان قدرت» باور کنند که بحرانی جدی پیش روی ایران است.

پس علی القاعده دولت به تنهایی نمی تواند در این زمینه اقدام کند. به نظر من، چنانچه این واقعیت در شرایط کنونی پذیرفته شود، مراجعه به آراء عمومی می تواند موجب بالا رفتن اعتماد عمومی و ترمیم بخش مهمی از شکافهای امروز ایران شود.

رفراندوم، مسیری را برای خروج‌ کشور از بن‌بستها و حل مشکلات مردم فراهم می کند

وی افزود: در مقطع فعلی، ممکن‌ترین سطح مشارکت سیاسی شهروندان در ایران «انتخابات» است. از این رو، حتی حق اعتراض مسالمت آمیز آنها که در اصل ۲۷ قانون اساسی تصریح شده، به رسمیت شناخته نمی شود.

متاسفانه تاکنون سازو‌کاری برای مشارکت شهروندان و اعمال حق آنها در تعیین سرنوشت خود به رغم ظرفیت های قانون اساسی اعمال نشده است.

در همین راستا، امری طبیعی است که این نوع نگاه مقطعی به مشارکت مردم، نمی تواند اعتماد ساز باشد. به ویژه وقتی که بعد از هر انتخابات به گونه ای عمل شود که مردم احساس کنند رای دادن یا ندان آنها یا مشارکت‌شان در این سطح، تغییری در رسیدن به مطالبات‌شان ایجاد نمی کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان گفت: در حالی که در فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت اختصاص یافته، ظرفیت هایی پیش بینی شده که بر مبنای آن می توان مستقیم یا غیر مستقیم به آراء عمومی خارج از مشارکت مردم در انتخابات مراجعه کرد.

تحقق این امر نه تنها اعتماد ساز است، بلکه مسیری را برای خروج‌ کشور از بن‌بستها و حل مشکلات مردم فراهم می کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:02 - 1397/05/22
تابو نیست ولی بعضی ها از رفراندوم با این که تو قانون اساسی هست وحشت دارن چون میدونن نتیجه رفراندوم چیه
Canada
02:38 - 1397/05/22
عزیزان .رفراندوم درقانون اساسی ماوجوددارد ودرخصوص مسایل سیاسی .اقتصادی وسیاسی ومهمتر ازاینها میشود به ملت احترام گذاشت ورفراندوم برگزار کنن اما متاسفانه درایران مثلا درباب مذاکره باامریکا باتوجه به وضعیت اقتصادی پیش امده برای مردم وتورم وگرانی شدید درحال حاضر مردم خواهان مذاکره هستن وربس جمهور هم اعلام کرد که رفراندوم برگذاربشه ولی هیچ کدام ازمسعولین شفاف سازی نمیکنن که برگذاربشه یا نه یااینکه حرف دوپهلو میزنن ویااینکه واقعا دلواپس هستن یامیترسن....اگرمسعولین محرم ملت هستن وعرضه دارن بیان وسط میدان ورفراندوم اجراکنن
Iran, Islamic Republic of
03:55 - 1397/05/22
چرا رییس جمهور نمیگه رفراندوم برگزار بشه ک آیا هر مسئولی ک در هر اداره ای باز نشست شده و الان دوباره در جای دیگری مشغوله بمونه یا بره دنبال زندگیش
با این کار هزاران جوان نابغه و با مدرک عالی مشغول میشه
آخه چرا ی نفر 40 ساله مدیره و دیکه ن کنار میره ن خسته میشه

لطفا مسئولین آگه جرات و شهامت دارن اینو ب رفراندوم بزارن
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1397/05/22
مگر مردم مهم هستند ....
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/05/22
رفراندم بیطرفانه وبا نظارت قابل اعتماد می تواند بسیار مفید باشد.
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1397/05/22
ما که ادعای دموکراسی داریم چرا رفراندو گریزانیم یه مسئول باید تازمان برزخ سر کار باشه.... ..
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1397/05/22
مردم مگه این دولت چندساله داره مذاکره میکنه چه فایده داشت بابا به ولا سرکارین میخوان به هرقیمت ریاستشون رو بکنن اینها ساده نباشید اینها اگه به خاطراشتغال جون مملکتشون حاضر شدن از۲ملیون ازحقوقشون بگزرن اون وقت امریکا براتون میاره
Iran, Islamic Republic of
21:24 - 1397/05/22
چه طوره یک رفراندوم راجع به معافیت سربازی فوتبالیست ها برگزار کنیم ...همه باهم حالش را ببریم... مشکلات هم تموم شه بره پی کارش...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج