بهترین واکنش به اتفاقات تلخ بازیِ اهواز
۷۵۹۶۸۴
۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۷
۹۱۵۳ 
با تلاش وزارت ورزش و جوانان، استانداری خوزستان و سایر نهادها، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال احکام کلیشه‌ای را کنار می‌گذارد و به احکام نو و اثربخش رو می آورد.

ایران ورزشی: «با حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، استقلال خوزستان به دلیل رفتار ناشایست تماشاگرانش در بازی مقابل پرسپولیس دو جلسه از همراهی تماشاگرانش در بازی‌های خانگی محروم و 20 میلیون تومان جریمه نقدی شد!»

فرض محال که محال نیست؛ فرض کنید کمیته انضباطی طبق روال همیشه این حکم را برای بازی خونین و سراسر جنجالی استقلال خوزستان و پرسپولیس صادر کرده. آیا با این حکم چیزی درست می‌شود و فضای پاک و سالم که عاری از فحش، ناسزا و سنگ است بر ورزشگاه‌ها حاکم می‌گردد که مردم با خیال آسوده دست فرزندان خود را بگیرند و به تماشای فوتبال بنشینند؟

اگر با این احکام سنتی و کلیشه‌ای معضل ورزشگاه‌ها حل می‌شد که با حکم‌های مشابه پارسال و پیرارسال و قبل‌تر از آن باید ورزشگاه‌های ما گل و بلبل شده بود. احکام کلیشه‌ای نشان داده که بازدارندگی لازم را ندارد و نمی‌تواند مانع اتفاقات تلخ اخیر شود.

بهترین واکنش به اتفاقات تلخ بازیِ اهواز

تماشاگران با این حکم تنبیه جدی و کارسازی نمی‌شوند و در نتیجه به رفتار ناشایست خود ادامه می‌دهند. جریمه هم که از جیب تماشاگران پرداخت نشده و صندلی‌های شکسته هم که مجدد از سوی توسعه و نگهداری اماکن ورزشی جایگزین می‌شود و غرامت را نه باشگاه می‌پردازد نه تماشاگر خاطی. پس باید دنبال راه تازه‌ای گشت.

خیلی‌ها بر این باورند که باید تغییر جدی و اساسی در فضای ورزشگاه‌ها ایجاد شود و حضور زنان و خانواده‌ها می‌تواند عامل بزرگی در تغییر این فضا و سالم‌سازی محیط ورزشگاه‌ها باشد؛

در همین راستا با پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و همراهی استانداری خوزستان و اداره کل تربیت بدنی استان ظاهرا قرار است فدراسیون به جای حکم محرومیت تماشاگران تصمیمات نو و تازه‌ای اتخاذ کند که هم به سالم‌سازی و بهبود فضای ورزشگاه‌ها می‌انجامد و هم این آرزوی دیرینه که خانواده‌ها و خانم‌ها به تماشای فوتبال بروند را به تحقق نزدیک می‌کند.

ظاهرا قرار شده به‌جای محرومیت دو جلسه‌ای استقلال خوزستان از داشتن تماشاگر در بازی خانگی، به خانواده‌ها اجازه داده شود که به ورزشگاه بیایند و بازی‌های تیم شهرشان را تماشا کنند. طبعا در چنین جوی دیگر از فحاشی و ناسزا و کلمات زشت خبری نخواهد بود و در حضور مادر و پدر و خواهر و برادر کنار هم، بوی گل و مواد افیونی هم به مشام نخواهد رسید.

حال پرسش اینجاست که طرح فوق با چه سازوکار و با چه شکل و شمایلی اجرا خواهد شد؟ ماموران ورزشگاه چگونه خانواده بودن یک گروه را تشخیص دهند و جلوی ورود مردانی که محیط ورزشگاه را در بازی قبل آلوده و خونین کردند، بگیرند؟

اینها در جلسات متعدد در اداره کل تربیت بدنی استان و استانداری خوزستان درحال بررسی است و مسوولان امنیت ورزشگاه هم در این راه با سایر نهادها قرار است همکاری خوبی داشته باشند تا برای نخستین بار شاهد حکم تازه و جالب کمیته انضباطی باشیم.

یکی از عوامل اصلی تاخیر در اعلام حکم محرومیت یا جریمه استقلال خوزستان همین طرح است که از سوی نهاد‌های مختلف در دست بررسی و کارشناسی است. استقلال خوزستان این هفته باید به آبادان برود و دو تیم خوزستانی مقابل هم قرار می‌گیرند. به همین دلیل فعلا آبی‌های اهواز میزبان نیستند که حکم محرومیت آنها اجرا شود و تاثیری بر تماشاگران بگذارد.

این حکم می‌تواند منشأ بسیاری از اتفاقات خوب در ورزشگاه‌ها باشد و چنانچه در اهواز جواب بدهد، شاید در آینده نزدیک در سایر شهر‌ها هم به طور آزمایشی انجام شود. باید از این دست تصمیمات جدید حمایت کرد. شاید در ابتدا مشکلاتی در راه اجرای آن باشد اما به مرور برای همه پذیرفته و آسان می‌شود.

ایجاد هر تغییری در ابتدا دشوار است و این تصمیم به دلیل خاص بودن مشکلات بیشتری را سر راه اجرایش می‌بیند. حتی اگر این‌بار هم کمیته انضباطی نتواند حکم جدید را اجرا کند اما همین‌ که نگرش مسوولان در تغییر احکام انضباطی برای بهبود و سالم‌سازی فضای ورزشگاه‌ها عوض شده، گام بسیار بلند و خوبی برای آینده است که به آن امیدواریم.

انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Germany
06:36 - 1397/05/25
اول حکم لنگ صادر شود که نود دقیقه فحاشی وشعار نژادی دادن دربرابر فولاد عمه چیز این بازی لنگ با فولاد خوزستان شروع شد
Iran, Islamic Republic of
07:03 - 1397/05/25
اگه فکرمیکنن بخاطرحضورخانوادها میتونن جلو هتاکی ها رابگیرندسخت دراشتباهن اون تماشاگرنماها به خانوده خودشونم رحم نمیکنن
Iran, Islamic Republic of
07:04 - 1397/05/25
چقدرگرفتی برای نشراین مزخرفات که بجای تنبیه تشویق کننداهوازی هاراچقپرمماشات بااهوازی هاچندبارنادیده گرفتن تخلفات یایدتاپایان نیم فصل تماشاچی هامحروم شوندویافقط بانوان به استلدیم بروند
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1397/05/25
پس حکم فحاشی وکتک خوردن هواداران فولاد توسط تماشاگران پرسپولیس چه میشود
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1397/05/25
خیلی خوبه که خانواده ها بتونن برن ورزشگاه اراذل اگر با خانواده خودشون به ورزشگاه بیان کمتر میتونن جولان بدن و برای اونها هم فرهنگسازی میشه
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1397/05/25
همه این شعارها و درگیریها زیر سر طرفدارهای
کیسه تهرانه
از سوزش زیادشون شروع به جو سازی تو فضای مجازی کردن و باعث تفرقه بین اقوام شدن
بدبختها هر چقدر هم زور بزنین بازم زیر سرورتون هستین
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1397/05/25
حالم از فضای کامنتا بهم خورد تنها انتقام،تنها انتقام
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج