بهترین سن بچه‌دار شدن خانم‌ها و آقايان
۹۰۳۸۸
۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
۱۸۳۵۹۳ 
با افزایش گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی زندگی، ازدواج کردن و بچه‌دار شدن تبدیل به یکی از سخت‌ترین تصمیم‌گیری‌های زندگی شده است! از طرف دیگر فرصت برای بچه‌دار شدن همیشگی نیست و هر سالی که می‌گذرد قدرت باروری زوجین کمتر می‌شود.
برترین ها: با افزایش گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی زندگی، ازدواج کردن و بچه‌دار شدن تبدیل به یکی از سخت‌ترین تصمیم‌گیری‌های زندگی شده است! از طرف دیگر فرصت برای بچه‌دار شدن همیشگی نیست و هر سالی که می‌گذرد قدرت باروری زوجین کمتر می‌شود. پس اگر آرزوی مادر یا پدر شدن دارید و می‌خواهید از بهترین زمان برای بچه‌دار شدن و عوارض بارداری در سنین پایین و بالا اطلاع پیدا کنید، این مقاله را از دست ندهید.

بارداری زیر 18 سالگی ممنوع

تخمک گذاری در دخترخانم‌ها از سن بلوغ شروع شده و از همان زمان امکان بارداری فراهم شد. در چند سال اول بعد از بلوغ معمولا تخمک‌گذاری‌ها نامرتب بوده و گاهی اوقات يك تا 2 سال طول می‌کشد تا ریتم طبیعی خود را پیدا کند. بارداری در سنین زیر 18 سال می‌تواند همراه با خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین، افزایش احتمال فشار خون بارداری و پرکلامسی باشد. علاوه بر این مادری که در سن کم باردار می‌شود مسلما تجربیات کافی برای به آخر رساندن یک بارداری را ندارد. معمولا در کشورهای پیشرفته این نوع بارداری‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی رخ می‌دهد و احتمال سقط در آنها زیاد است چراکه ممکن است تخمک یا اسپرم کیفیت مناسب برای باروری نداشته باشند.

بهترین سن بارداری

بهترین سن برای بارداری معمولا 25 و 26 سالگی است. در این سن اکثریت عوارض بارداری کاهش پیدا می‌کند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه مي‌يابد. احتمال دیابت، فشارخون و کاهش رشد جنین بسیار کم است و بارداري‌ها در این سن معمولا بدون خطر هستند در ضمن احتمال ناهنجاری‌های جنینی که بیشتر به علت سه‌تایی شدن کروموزوم‌های 13، 18 و 21 اتفاق می‌افتد، بسیار کم است. تمام تخمک‌های یک خانم در زمان تولد تولید و ذخیره می‌شوند و تا 50 سالگی هر ماه یکی از آنها آزاد شده و باعث تخمک‌گذاری و عادت ماهانه می‌شود. حال هرقدر سن باروری پایین‌تر باشد (البته نه زیر 18 سال) به خصوص در 25 تا 26 سالگی کیفیت تخمک‌هایی که بارور می‌شوند بسیار بهتر است و معمولا دوران بارداری‌ راحت‌تر و بدون مشکل می‌گذرد.چطور در سن بالا  بارداری طبیعی داشته باشید

باردار شدن در سنین بالا این احتمال را دارد که دیابت یا فشار خون حاصل از بارداری، پس از زایمان برای مادر باقی بماند یا اینکه ممکن است اختلالات مربوط به وریدها باعث لخته شدن خون و ترومبوزهای وریدی شود. البته این احتمال در افراد چاق و کم‌تحرک بیشتر است حتی احتمال آمبولی ریه نیز وجود دارد. با این حال اگر مادر از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد، رژیم غذایی مناسبی داشته باشد، به طور مرتب ورزش کند و اضافه وزن نداشته باشد می‌تواند در سنین بالاتر نیز بارداری سالم و بی‌خطری داشته باشد.
 
برای مثال یک خانم 40 ساله که از سلامت کامل برخوردار است و مرتب ورزش می‌کند، نسبت به یک خانم 27 ساله که چاقی مفرط دارد و وزنش بالای 100 کیلوگرم است، بارداري بسیار بهتری را خواهد گذراند. علاوه بر این متاسفانه در فرهنگ ما این تفکر وجود دارد که یک خانم باردار باید 20 تا 30 کیلوگرم وزن اضافه کند درحالی که این موضوع می‌تواند سلامت بارداری را به خطر بیندازد و باعث دیابت و فشار خون شود بنابراین نحوه زندگی حتی می‌تواند سن را تحت تاثیر قرار دهد.

این آزمایش‌ها را 6 ماه قبل از بارداری انجام دهید

به تمام خانم‌ها توصیه می‌شود 6 ماه قبل از بارداری به پزشک زنان مراجعه کنند و تمام آزمایش‌های روتین و مورد نیاز را انجام دهند. البته امروزه وزارت بهداشت انجام این آزمایش‌ها را اجباری کرده است. در این آزمایش‌ها کم‌خونی، فعالیت غده تیروئید، گروه خونی، هپاتیت، ایدز، سیفلیس، عملکرد کلیه و... بررسی می‌شوند. همچنین واکسن‌هایی که قبلا تزریق نشده‌اند مانند واکسن کزاز، سرخچه و ... برای فرد تزریق خواهد شد سپس از او درخواست می‌شود حتما 3 ماه قبل از بارداری شروع به مصرف مولتی ویتامین‌ها و اسیدفولیک کند و یک زندگی سالم داشته باشد یعنی میزان مصرف فست‌فود، چربی، شیرینی و نشاسته را کاهش داده و از انواع پروتئین‌ها، حبوبات، سبزیجات، لبنیات کم‌چرب و یک یا دو بار در هفته ماهی استفاده کند.
 
همچنین لازم است هر روز ورزش‌های مناسبی انجام دهد برای مثال می‌تواند روزی 45 دقیقه تا يك ساعت پیاده‌روی تند داشته باشد یا شنا، ایروبیک و هر ورزشی که دوست دارد، انجام دهد تا عضلاتش آمادگی اضافه شدن 2 لیتر خون و 15 تا 20ضربان قلب در دقیقه و کشش و تحمل حداقل 12 کیلو اضافه وزن را حین بارداری داشته باشد. اگر سیگاری است حتما سیگار را قطع کند و قلیان را کنار بگذارد. در صورت وجود اعتیاد نیز باید حتما مصرف مواد مخدر و محرک را ترک کند تا حین بارداری مشکلی برايش پیش نیاید.

بعد از 35سالگی بارداری‌ها پر خطر است

خانم‌ها در 30 سالگی یک افت باروری و در 35 سالگی یک افت شدید باروری دارند و بعد از 42 سالگی احتمال بارداری آنها بسیار کم می‌شود و تقریبا بارداری‌ها به صورت اتفاقی رخ می‌دهد. می‌توان گفت 25 تا 35 سالگی سن مناسب بارداری است یعنی تا 35 سالگی نیز بارداري‌ها قابل قبول هستند اما از 35 سالگی به بعد عوارض بارداری بیشتر بروز می‌کند و اختلالات و ناهنجاری‌های کروموزومی بسیار شایع می‌شود. اگر در 25 سالگی از هر هزار و 500 جنین یک نفر دچار مشکل کروموزومی ‌شود در 35 سالگی این نسبت يك به 250 می‌شود یعنی احتمال ناهنجاری‌های کروموزومی 10 برابر بیشتر می‌شود. همچنین این احتمال در 42 سالگی حدودا يك در 42 می‌شود!

بنابراین با بالارفتن سن، تخمک‌ها کیفیت خود را از دست می‌دهند و احتمال ناهنجاری‌های جنینی، دیابت و در پی آن مرگ داخل رحمی جنین، عوارض و ناهنجاری‌های قلبی و مغزی، سقط و کاهش رشد داخل رحمی جنین افزایش مي‌يابد  به خصوص اگر اولین بارداري بعد از 35 سالگی اتفاق بیفتد احتمال پرکلامسی یا فشار خون بارداری و تصلب شرائين بسیار بیشتر می‌شود.
 
بهترین سن بچه‌دار شدن خانم‌ها و آقايان

افت باروری آقایان بعد از 40 سالگی

آقایان نیز در سنین بالای 40 سالگی دچار افت قدرت باروری می‌شوند درست مانند همان اتفاقی که بعد از 30 سالگی برای خانم‌ها می‌افتد. بالا رفتن سن آقایان باعث تنگی عروق بدن و کم شدن تعداد اسپرم ها، کند شدن حرکت و غیر طبیعی شدن شکل آنها می‌شود. متاسفانه امروزه به دلیل پوشیدن شلوارهای تنگ و قرار گرفتن در محیط‌های گرم نوعی بیماری به نام واريكوسل یا واریس بیضه در آقایان بسیار شایع شده است. این واریس و بالارفتن حرارت ناحیه بیضه‌ها می‌تواند منجر به کاهش تعداد، حرکت و بد شکل شدن اسپرم‌ها و در نهایت نازایی شود.

20 تا 30 سالگی بهترین سن باروری آقایان

بهترین سن باروری برای آقایان بین 20 تا 30 سالگی است. با این حال آقایان هیچ محدودیت سنی از لحاظ بچه‌دار شدن ندارند. در سنین بالا تا حدودی قدرت باروری کمتر می‌شود اما معمولا تا آخر عمر اسپرم وجود دارد. درمورد اینکه باروری آقایان در سنین بالا می‌تواند روی سلامت جنین تاثیر بگذارد یا خیر هنوز هیچ مطالعه اثبات شده ای نداریم. اما درکل آقایان باید سعی کنند همیشه تغذیه سالم داشته باشند به خصوص از مواد حاوی آنتی‌اکسیدان مثل ویتامینC  استفاده کنند مانند گوجه‌فرنگی، مرکبات و... . این مواد باعث می‌شود قدرت باروری افزایش پیدا کند. ما معمولا درصورتی قدرت باروری آقایان را بررسی می‌کنیم که بیمار نازایی داشته باشد. در هرحال یکی از علت‌های نازایی می‌تواند کاهش میزان هورمون‌های مردانه در سنین بالا باشد.
انتشار یافته: 81
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1392/11/19
ما که مجردیم.. اما چشم انداز بلند مدت داریم خب!
Iran, Islamic Republic of
23:37 - 1392/11/20
حالا كي خواسته بچه دار بشه
پاسخ ها
رها
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
خخخخ کی بچه میخاد
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
آره ، منم دنبال قیمت جوراب بودم ولی نمیدونم چرا این مطلب رو خوندم
Iran, Islamic Republic of
05:00 - 1392/12/22
سلام خیلی ممنون فرزند میوه باغ زندگی است وصدای دلنشین او بهترین آهنگ برای روح وروان پدر ومادر می باشد .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
حالم بد شد
Iran, Islamic Republic of
03:05 - 1393/07/04
من که خیلی نگرانم سن ازدواجم که رفته بالا زایمان درست حسابی هم در کار نخواهد بود
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1393/10/19
من خیلی دوست دارم پدر بشم . ولی حیف که !!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1393/12/20
من از بچه دار شدن میترسم.حس بدی نسبت به بچه دارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
منم همینطور بچه ها بوی بدی میدن
Iran, Islamic Republic of
05:16 - 1394/01/29
من 24 سالمه و دیابت نوع 1 دارم و انسولین میزنم ایا واسه بچه دار شدنم مشکلی پیش میاد؟؟؟؟؟
پاسخ ها
سعید
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
سلام
برادر من هم مثل شما دیابت نوع ۱ دارد و انسولین می زند و دو دختر سالم دارد یکی ۱۱ ساله و دیگری ۱۷ ساله
ایشان از ۷ سالگی دیابت دارند
توکل بر خدا مشکلی نیست
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1394/04/10
بچه؟خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1394/04/23
من از بچه خیلی خوشم میاد و دوست دارم خیلی بچه داشته باشم♥♡♥♡♥♡♥♡
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
تو یه بیمار روانی هستی
یکی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
منم خوشم میادولی مشکل اینجاست ک بچه ها بزرگ میشن واین اصلاخوب نیست؛
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1394/05/03
من خيلى دوست دارم پدر بشم اما مادر بچم هنوز پيدا نشده خيلى نگرانشم كمكم كنيد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خب خدارو شکر از زمین و زمان داره شوهر میریزه کجاست اونی که میگه شوهر کمه
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1394/05/10
اووو اگه قول بدین یارانشو ده برابر کنین که کفاف پوشکش رو بکنه حالا یک فکری میکنیم براش ...
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1394/06/02
از نظر شرع برای بچه دار شدن سن و زمان ملاک نیست.هر وقت تونستیدوتازه بااین اعصاب ها و خوردوخوراکها هر وفت خواستید ایرادی نیست.تازه بچه دار شدن در خیلی از مواقع دست خود ادمیان نیست.
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1394/06/06
سلام من سنم پایین ۱۸همسرم بچه دوست داره اگه بیشتر راجب عوارض بارداری در سن کم توضیح بدین ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1394/07/29
به نظر ما بچه دارشدن بستگی به موقیت ادم داره
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1394/09/07
منم خیلی بچه دوست دارم ولی تازه ازدواج کردم .الان وقتش نیست ایشالا یه چهارسال دیگه......
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1395/01/23
من یه ساله و پنج ماهه عروسی کردم شوهرم ازم بچه میخاد چیکار کنم
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1395/01/23
خودم ۲۱ سالمه شوهرم ۲۸ بنظرتون مناسبه برا بچه دار شدن
پاسخ ها
رها
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
ن عزیزم چهار پنج سال دیه سنه خوبی میشه واسه دوتاییتون
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1395/01/24
سلام ،همانطور که کارشناس محترم بیان فرمودند،بهترین زمان برای بچه دار شدن از سن 18سالگی است.پس بنظر من الآن مناسب ترین زمان برای بچه دار شدن شما میباشد ،البته همانطور که کارشناس محترم ذکر کردند قبل از حاملگی بهتر است زیر نظر متخصص زنان و زایمان قراربگیرید.موفق باشید
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1395/04/01
من تو سن پايين ازدواج کردم ینی چهارده سالگی والان هیجده سالمه همسرم بیستو هشت سالشه بنظرتون سن مناسب برای بارداری من کیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
شما الان بچه دارشو چون سن اقا داره ميره بالاواين بدا مشكل بوجودمياره
رها
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
پنج شیش سال دیه بچه بیار
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1395/04/04
سلام لطفأدرموردناباروری توضیح بدین
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1395/04/04
سلام لطفأدرموردناباروری توضیح بدین
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1395/05/22
سلام خسته نباشید ببخشید من 43 سال دا رم شوهرم بچه میخواد به نظر شما مشکلی برا خودم یا بچه پیش نمیاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
دیر شده بی خودی اقدام نکن حالا اگه 40 سالت بود یه چیزی
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1395/08/17
سلام من ۱۷ سالمه شوهرمم بچه میخواد همه میگن زود ولی بهم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خدا آخر و عاقبتت رو بخیر کنه احتمالا تا چهل سالگیت میتونی یه مهد کودک برای خودت باز کنی
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1395/09/10
سلام..من نوزده سالمه و شوهرم بیست و دوسالشه...به نظرتون سنمون مناسبه برای بچه دارشدن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
واقعا برات متاسفم
رها
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
ب هیچ وجه مناسب نیس پشیمون میشید ولی فایده ای نداره پنج سال دیه شیش سال دیه خوبه
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1395/12/13
من 32 سالمه متاسفانه دختر برای ازدواج نیست کمک کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
بعد میگن شوهر کمه
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1396/01/21
سلام من 29سالمه وقصددارم 3سال دیگه فرزنددارشوم به نظرشما 3سال دیگرسنم مناسب است یانه ممنون میشوم توضیح دهید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
خير الان زمان خوبي است براي بچه دارشدن شما
Iran, Islamic Republic of
02:18 - 1396/01/24
عزیزم شما باید با پزشک مشورت کنینِ
پزشک متخصص کارش رو خوب بلده.ما هر راهنمایی کنیم شاید پشتوانه علمی نداشته باشه
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1396/03/25
من 22سالمه شوهرمم 27سالشه تا دوماهه عروسی کردیم بچه میخاد من چکار کنم منم نمیخام
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
طلاق بگیر راحت زندگیتو کن
رها
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
الان اصلا نیار برید بگردیدا چیه بچه شیش سال دیه بیار بچه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
راست میگه طلاق بگیر خیلی،حال میده
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1396/04/09
من ٢٨سالمه خانومم ٣٢سالشه خوبه واسه بچه دار شدن؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1396/04/15
سلام من ۱۹سالمه آیا میشه زن بگیرم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
نه نمیشه
United States
04:01 - 1396/06/01
سلام من 36 سالمه و همسرم 47 سالشه و فرزندی نداریم آیا واقعا خطرناکه بچه دار شدن تو این سن ؟من خیلی میترسم
Iran, Islamic Republic of
16:38 - 1396/06/25
سلام من 34سالمه یه دختر 8ساله هم دارم میترسم برای حاملگی دوم سنم زیاد باشه لطفا راهنماییم کنید از نظر سلامتی هم مشکلی ندارم
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1396/10/23
چيه خيلي زندگي درست و حسابي داريم بچه هم بياريم زلزله بي آبي خشكسالي گروني با اين وضعين بيكاري
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1396/10/29
من در 38 سالگی سومین بچه م رو آوردم ،از اون دوتا زیباتر سالم تر و شیطون تر ،تازه ورزش هم نمی کنم وضع سلامتی م هم معمولی است.
من متولد۷۵هستم شوهرم ۷۱میخواستم ببینم برابارداری زمان خوبی هست
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1396/11/05
یه حسی هست قابل گفتن
من متولد۷۵هستم شوهرم ۷۱میخواستم ببینم برابارداری زمان خوبی هست
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1396/11/05
یه حسی هست قابل گفتن
من متولد۷۵هستم شوهرم ۷۱میخواستم ببینم برابارداری زمان خوبی هست
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1396/11/05
یه حسی هست قابل گفتن
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1396/12/20
من الان ۱۸ سالمه همسرمم ۲۷ سالش از این وضعیت ناباروری که مد شده میترسم که بعد از دو سه سال برای برنامه ریزی بچه باردار نشم
Iran, Islamic Republic of
10:30 - 1397/01/15
سلام من بچه ندارم ولی می دونم که بچه خیلییییی شیرینه
Afghanistan
14:28 - 1397/02/17
سلام من ۱۷ سالمه دوماه باردارم خیلی نگرانم لطفا راهنمای کنید چون سنم کم است
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1397/02/21
منم بچه خیلی دوست دارم ولی متاسفانه کم بود شوهر هسته
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1397/03/22
من 24 سالمه میخوام بچه دار شم زنم ندارم راهنمایی کنید
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
عزیز من شما اول مادر بچه رو پیدا کن بعد برو تو فکر بچه
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1397/04/04
سلام من ۱۵ سالمه شوهرم بچه میخواد چیکار کنم
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
ببخشیدا، شما فکر نمیکنید خودت بچه ای هنوز؟
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1397/04/06
من ۱۶ سالمه میخوایم بعد از ۱ سال ازدواج کنیم میخواستم ببینم آیا برای یه زن خطرناک نیست زیر ۱۸ سال بچه دار بشه چه عوارضی داره
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1397/04/28
من تازه عروسی کردم شوهرم ازم سکس زیاد میخواد من هم دوست ندارم
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
قبل از ازدواج می بایست تمایلات جنسی همدیگه رو بدونید، این تابو رو بشکنید، حتما قبل از ازدواج طبع جنسی سرد یا گرم همدیگه رو بدونید
Iran, Islamic Republic of
03:33 - 1397/05/05
واقعا اینجا بعضیا یه حرفایی میزننا ادم حالش از همه چی بهم میخوره.
نمونه اون اقایی ک گفته من بچه دوس دارم اما زن ندارم راهنمایم کنید
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1397/07/01
خدایی مردم باحالی هستیم کامنتا رو که میخونی روحیت باز میشه
Iran, Islamic Republic of
22:52 - 1397/07/02
من 15 سالمه و همسرم 24 سالشه .. بچه را دوست دارم و میخوام بچه دارم شم راهنمایی کنید..
پاسخ ها
نانا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
تو خودت هنوز کوچولویی بچه میخوایی چیکار
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1397/07/12
سلام من 17سالمه و خانم 22در این سن خوبه واسه بچه دار شدن لطفا بهم بگین ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1397/07/18
آره خوبه زنت از خودت بزرگتره هم خوبه..خخخ
Iran, Islamic Republic of
02:10 - 1397/07/19
دوستان عزیز، خانم یا آقای گرامی
لطفا زمانی به بچه دار شدن فکر کنید که از همه نظر بتونید آینده و زندگیش رو تامین کنید، نه صرفا از نظر مالی، بلکه از نظر فکری
اجازه بدید انقدر بخته و آگاه بشید تا بتونید بچه های خوبی تربیت کنید. فقط بچه به دنیا آوردن مهم نیست، تربیت از همچی مهم تره. بنابرین کسانی که هنوز به بلوغ فکری یا شرایط مناسب مالی نرسیدن لطفا برای بچه دار شدن دست نگه دارند.
Iran, Islamic Republic of
02:59 - 1397/07/23
هرکسی موقعیت خودش روداره خوب و بده زندگیش رومیدونی برای بچه دارشدن نباید به سنت توجه کنی... باید ب موقعیت و خوب و بده زندگیتو و شرایط مالیتو اخلاق همسر اختلاف زوج دقت کنید...
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1397/07/26
بااین اوضاع گرونی وبدبختی کی دیگه توان بچه دارشدن داره
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1397/08/05
سلام عرض خسته نباشی من سنم ۲۷ است وخانومم ۱۹ سالش است برای بچه دار شدن زود یانه
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1397/08/05
بنظره من كه بچه خيليم خوبه اونم دخترش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج