۵۴۵۴۵۸
۵۱۵۵
۵۱۵۵

اصلاح طرح لبخند و هرآنچه باید بدانید

چه روش‌هایی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد؟ بهترین روش آن کدام است؟ هر روش چه مزایا و معایبی دارد؟ در ادامه به این موضوعات خواهیم پرداخت.

برترین‌ها: برای سال‌ها دندانپزشکی تنها محدود به ساکت کردن درد دندان‌ها و یا شاید کمک به بهبود جویدن غذا می‌شد. در عصری که ما زندگی می‌کنیم پیوند میان زیبایی و دندانپزشکی پیوندی ناگسستنی‌ست. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم بیشتر مراجعین به مطب دندانپزشکی نه از سر درد کشیدن است بلکه برای داشتن دندان و در نهایت صورتی زیبا و دلنشین است. اصلاح طرح لبخند اساسا برای پاسخ به همین نیاز به وجود آمد. اگر بخواهیم طراحی لبخند را تعریف کنیم باید بگوییم به مجموعه فعالیت‌هایی که دندانپزشک از طریق یک یا چند روش دندانپزشکی انجام می‌دهد تا شما لبخند زیبا تری داشته باشید، اصلاح طرح لبخند می‌گویند. توجه داشته باشید که طراحی لبخند مانند باقی دفعاتی که به مطب دندانپزشکی می‌روید از سر اجبار نیست و با خواست شما به داشتن لبخند و صورت زیبا‌تر آغاز می‌شود.

همانطور که می‌دانید نمای دندان‌ها شما در هنگام صحبت و لبخند تاثیر بسزایی در افزایش اعتماد بنفس و برقراری ارتباط در اجتماع دارد. امروزه با پیشرفت‌های روزافزون در رشته دندانپزشکی و تخصصی شدن آن، و عرضه کامپوزیت‌های متنوع زیبایی و همچنین معرفی انواع روکش‌ها و لمینیت‌های سرامیکی جدید به بازار دندانپزشکی، امکان اصلاح ناهنجاری‌های دندانی از جمله اصلاح رنگ و فرم دندان‌ها با کمترین آسیب به ساختار دندان زیرین به وجود آمده است.

اصلاح طرح لبخند و هرآنچه باید بدانید

از جمله درمان‌های بسیار اثربخش دندانپزشکی زیبایی، کامپوزیت ونییر‌ها هستند که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. علت استقبال عمومی از این درمان زیبایی، تاثیر بسزای این درمان در اصلاح لبخند علاوه بر سادگی و هزینه مناسب آن می‌باشد.

مزایای اصلاح طرح لبخند

توجه داشته باشید که داشتن لبخند زیبا فقط مختص بازیگران سینما و یا افراد مشهور نیست و همه ما گاه با صرف هزینه‌ای کم می‌توانیم لبخندی زیبا داشته باشیم و با اصلاح طرح لبخند روحیه خود و اطرافیانمان را افزایش دهیم. برخی از مزیت‌های طراحی لبخند از این قرار است:

 • باعث ایجاد تغییر در زندگی فرد می‌شود و از جنبه سلامتی و زیبایی تاثیرگذار است.
 • طراوت و جوانی را به کل صورت شما باز می‌گرداند.
 • اعتماد به نفس فرد را افزایش می‌دهد و زندگی اجتماعی دلچسب تری به همراه دارد.
 • با توجه به اینکه دندانپزشک پس از برطرف کردن مشکلات اساسی دندان سراغ طراحی لبخند می‌رود، پس خیالتان از داشتن دندان‌های نه فقط زیبا بلکه سالم هم راحت است.

در اصلاح طرح لبخند چه خصوصیاتی مهم است؟

دندان‌ها نقش مهم و غیر قابل انکاری در زیبایی صورت شما بازی می‌کنند. اما چه خصوصیاتی از دندان‌ها در زیبایی لبخند موثرتر است و کدام یک از این خصوصیات در اصلاح طرح لبخند قابل تغییر است. برخی از این خصوصیات را با هم مرور می‌کنیم:

 
 • رنگ دندان

رنگ دندان شاید موثرترین خصوصیت دندان‌های زیبا و لبخند جذاب باشد. از دندان‌هایی که بر اثر مصرف دخانیات یا نوشیدن مداوم قهوه و چای زرد شده اند نمی‌شود انتظار طرح لبخندی زیبا داشت. در اصلاح طرح لبخند رنگ دندان‌ها از طریق روش‌هایی مانند لمینت، بلیچینگ و ... تغییر می‌کند و پزشک شما با توجه به رنگ پوست، رنگ لثه و رنگ طبیعی دندانتان، رنگی مناسب برای دندان شما انتخاب می‌کند.

اصلاح طرح لبخند و هرآنچه باید بدانید

 • ترتیب دندان‌ها

در طراحی لبخند دندان‌های کج، بد فرم و یا با فاصله زیاد از طریق ارتودنسی، لمینت و ... اصلاح می‌شود.

 • دندان‌های افتاده

دندان‌های افتاده علاوه بر تاثیر منفی بر زیبایی، ممکن است باعث پوسیدگی دندان‌های دیگر شود. اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت یا پروتز این مشکل را حل می‌کند.

 • تقارن دندان‌ها

در خاطر داشته باشید که در طراحی لبخند تعریفی برای لبخند زیبا وجود دارد. این تعریف ممکن است برای هر فرد تغییر کند، اما برای مثال دو دندان بالا در لبخند معلوم شود و یا نسبت عرض به طول مشخص است. البته اصلاح طرح لبخند موارد دیگری مانند طول دندان ها، خط لبخند، شکل گونه و لب‌ها و ... شامل می‌شود و می‌توان هر فعالیتی که در نهایت به داشتن لبخندی زیبا‌تر منتهی می‌شود را جزئی از طراحی لبخند دانست.

 
 

روش‌های اصلاح طرح لبخند

همان طور که پیشتر هم گفته شد دندانپزشک ممکن است در حین اصلاح طرح لبخند شما از چند روش مختلف استفاده کند، اما به طور کلی فعالیت‌هایی وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با هم برخی از این روش‌ها را مرور می‌کنیم:

 • اصلاح طرح لبخند از طریق سفید کردن دندان (بلیچینگ)

طراحی لبخند از طریق بلیچینگ دندان بسیار طرفدار دارد چرا که می‌توان با صرف زمان کم (در مطب یا منزل)، لبخندی به مراتب زیباتر داشته باشید. البته امروزه روش‌هایی از قبیل لمینت دندان و کامپوزیت ونیر بسیار محبوب‌تر و پرکاربردتر هستند و بسیاری از افراد برای اصلاح طرح لبخند از این روش استفاده می‌کنند.

 • اصلاح طرح لبخند از طریق کاشت دندان

در صورتی که یک یا چند دندانتان را از دست داده اید ناچارید برای زیباتر شدن لبخندتان به کاشت و ایمپلنت روی بیاورید.

 • اصلاح طرح لبخند و حل مشکل لبخند لثه ای

شاید بد نباشد ابتدا لبخند لثه‌ای را تعریف کنیم. برخی افراد در هنگام لبخند یا در هنگام صحبت کردن به دلیل کوتاهی تاج دندان بخشی از لثه دیده می‌شود. به این حالت در اصلاح طرخ لبخند و دندانپزشکی زیبایی لبخند لثه‌ای می‌گویند. البته در طراحی لبخند، مشکل لبخند لثه‌ای به آسانی از طریق بالا بردن لثه و لمینت قابل حل شدن است.

اصلاح طرح لبخند و هرآنچه باید بدانید

 • اصلاح طرح لبخند با پروتز‌های متحرک و ثابت

لبخند اولین چیزی است که در برخورد با اشخاص مورد توجه قرار می‌گیرد. پروتزهای ثابت و متحرک نیز می‌توانند انتخاب مناسبی برای طراحی لبخند باشند.

 • اصلاح طرح لبخند از طریق ایمپلت

ایمپلنتولوژی حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی‌های روز دنیا است. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک، درمانی نه چندان سخت است که عارضه‌ای در بر ندارد. ایمپلنت دندانی همان نقش دندان‌های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می‌کند. از بین روش‌های مختلف جایگزینی ریشه دندان، ایمپلنت دندان جایگزینی کامل محسوب می‌شوند، چرا که هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می‌شوند.

 • اصلاح طرح لبخند با جراحی لثه

از لیزر برای عمل زیبایی لثه و جراحی استخوان استفاده می‌شود. لیزر یک روش درمانی موثر برای بهبود سطح کلی سلامت دندان‌ها با درد، خونریزی لثه، ورم و التهاب کمتر، نیاز کمتر به برداشتن بافت، و دوره ریکاوری کوتاه‌تر در مقایسه با روش‌های جراحی قدیمی لثه یا درمان‌های پریودنتال است. به این ترتیب دندانپزشکی با لیزر یک روش درمانی جایگزین برای جراحی قدیمی لثه است که سطح تهاجم کمتر و جذابیت بیشتر برای بیمارانی دارد که به استفاده از سایر روش‌های جراحی به خاطر ترس یا دوره درمانی طولانی این روش ها، تمایلی ندارند.

 • اضلاح طرح لبخند از طریق ترمیم دندان ها

فشار‌های مداوم جویدن، سائیدن و فشردن دندان‌ها باعث سایندگی، شکستن یا ترک خوردن ترمیم می‌شود که ممکن است شما متوجه آن نباشید، ولی دندانپزشک در طی معاینات روتین دندانپزشکی، ضعیف شدن ترمیم را تشخیص داده و تصمیم به تعویض آن می‌گیرد. اگر حدفاصل مینای دندان و ترمیم شکسته شود، ذرات غذا و باکتری‌های مولد پوسیدگی به زیر ترمیم راه می‌یابند و باعث بروز پوسیدگی در آن دندان می‌شوند. پوسیدگی درمان نشده، باعث عفونی نمودن پالپ دندان و بروز آبسه می‌شود. اگر ترمیم وسیع باشد یا پوسیدگی مجدد ایجاد شده، گسترده باشد، ممکن است میزان کافی از نسج دندان باقی نمانده باشد، تا بتوان آن را مجدداً ترمیم نمود. در این گونه موارد دندانپزشک، دندان را بازسازی و روکش می‌نماید.

 • اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان

در روش کامپوزیتی میزان تراش بسیار کمتر است و در برخی موارد حتی هیچ تراشی صورت نمی‌گیرد. در این روش مراحل لابراتواری حذف می‌شود و در نتیجه طول درمان و هزینه بیمار کاهش می‌یابد، اما همان طور که گفته شد، میزان تغییرات اندکی کمتر از روش لابراتواری می‌باشد.

یک کامپوزیت ونییر اصولی که با رعایت تمامی نکات علمی و تشخیصی توسط متخصص مربوطه انجام شود نه تنها به ساختار دندان زیرین آسیبی وارد نمی‌کند بلکه با اصلاح بدفرمی و بدرنگی دندان‌ها کمک شایان توجهی به ارتقای سطح اجتماعی زندگی افراد می‌کند. کامپوزیت‌های زیبایی بسیار متنوع هستند و در صورتی که از برند‌های مرغوب شناخته شده استفاده نشود و فرد تبحر کافی را نداشته باشد می‌تواند به ساختار دندان زیرین آسیب غیرقابل برگشت وارد کند.

 • اصلاح طرح لبخند از طریق لمینت

استفاده از لمینت دندان فقط به دندان پزشکی زیبایی محدود نمی‌شود و کاربرد گسترده‌ای دارد. در لمینت روی دندان می‌توان مشکلاتی مانند شکستگی، کجی و یا بد رنگ بودن دندان بر طرف کرد. لمینت‌های سرامیکی یکی از درمان‌های زیبایی هستند که در دنیا طرفداران زیادی دارند اگرچه هزینه این درمان‌ها بالاتر از کامپوزیت است، اما زیبایی، ثبات رنگ و براقیت مشابه مینای دندان از مزایای این درمان‌ها است.

اصلاح طرح لبخند و هرآنچه باید بدانید

در صورتی که فرم دندان‌ها مناسب باشد و هدف تنها اصلاح رنگ دندان‌ها در حد خفیف تا متوسط باشد می‌توان علاوه بر کامپوزیت‌ها از درمان بلیچینگ استفاده کرد. بلیچینگ با مواد مخصوص سفیدکننده و دستگاه مخصوص در مطب انجام می‌شود و میزان اصلاح رنگ بسته به جنس دندان‌های اولیه و برای هر فردی متفاوت است. در صورت نیاز و تشخیص دندانپزشک تعداد جلسات بیشتر جهت رسیدن به رنگ مطلوب توصیه می‌شود.

با مراجعه به متخصص ترمیمی و زیبایی، می‌توانید با اطمینان از حفظ سلامت دهان و دندان خود، از درمان زیبایی اصولی لذت ببرید.

هزینه اصلاح طرح لبخند

همانگونه که پیشتر هم ذکر شد طراحی لبخند و اصلاح آن مجموعه‌ای از یک یا چند روش دندانپزشکی زیباییست. در نتیجه تخمین هزینه بدون بررسی شرایط دندان امکان پذیر نیست. به طور کلی اصلاح طرح لبخند به عوامل مختلفی از جمله روش مورد استفاده، میزان تبحر دندانپزشک متخصص زیبایی، موقعیت و مجهز بودن مطب دندانپزشکی برای اصلاح طرح لبخند بستگی دارد.

برای اطلاع از قیمت و هزینه‌های اصلاح طرح لبخند، بهتر است به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و یا با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج