اوضاع مرز‌های عراق در آستانه اربعین
۱۰۳۸۲۳۵
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
۹۷۴
آن طور که مسئولان گمرک ایران می‌گویند بسته بودن مرزهای مسافری عراق و عدم امکان تردد از ماه‌ها پیش وجود داشته و خاص ایام اربعین نیست، این در حالی است که اکنون زائرانی که به قصد ورود به عراق به مرز شملچه آمده بودند آن را ترک کرده و برگشته‌اند.

خبرگزاری ایسنا: آن طور که مسئولان گمرک ایران می‌گویند بسته بودن مرزهای مسافری عراق و عدم امکان تردد از ماه‌ها پیش وجود داشته و خاص ایام اربعین نیست، این در حالی است که اکنون زائرانی که به قصد ورود به عراق به مرز شملچه آمده بودند آن را ترک کرده و برگشته‌اند.

طی روزهای گذشته به رسم چند سال اخیر برخی از هم وطنان برای ورود به عراق و حضور در عتبات در ایام اربعین به سمت مرز حرکت کرده و به طور ویژه در شلمچه حاضر شدند. این در حالی است که طی ماه‌های اخیر و از اسفندماه به دلیل شیوع ویروس کرونا تمامی مرزهای مسافری ایران و عراق بسته است و امکان تردد برای مسافران به جز موارد خاص که غیر زیارتی و گردشگری است وجود نداشت.

پیگیری آخرین وضعیت مرزهای عراق به ویژه در حوزه مسافری و شرایط حضور هم وطنان برای ورود به عراق از گمرک ایران با توضیحاتی از سوی سیدروح‌اله لطیفی -سخنگوی گمرک- همراه بود.

وی با بیان اینکه مرزهای مسافری ایران و عراق از چند ماه گذشته بسته بوده و امکان تردد وجود نداشت، گفت: بر این اساس ممانعت از خروج از ایران و ورود به عراق محدود به ایام اربعین نیست.

لطیفی توضیح داد:‌ از آنجا که عتبات عالیات در کشور عراق واقع شده است و برای ورود به این کشور مستقل می بایست براساس قواعد بین‌المل به قوانین و تصمیمات داخلی آن احترام گذاشت مخصوصا در شرایطی که دنیا درگیر ویروس کرونا است و این کشور مانند بسیاری از کشورها برای حفظ جان اتباع خود و مسافران پذیرش مسافر ندارد، این در حالی است که تا این لحظه تصمیم دولت عراق بر این بوده که از ورود هر گونه اتباع خارجی در ایام اربعین جلوگیری کند که این تصمیم به هر صورت بخشی از آن به اهمیت به جان مردم برمی‌گردد که باید به آن احترام گذاشت.

وی با بیان اینکه طبق شنیده ها برخی طوایف عراقی به روال سال‌های گذشته، امسال نیز به طور نمادین و بر اساس رسم مهمان نوازی اعراب برای میزبانی از زائران اربعین اعلام آمادگی کرده بودند، گفت: ظاهرا این موضوع موجب شده تا برخی تصور کنند امکان ورود به عراق در این ایام وجود دارد در حالی که این گونه نیست.

سخنگوی گمرک با اشاره به حضور جمعی از هم وطنان در مرز شلمچه برای ورود به عراق گفت: به هر صورت بررسی آخرین وضعیت این مرز از این حکایت دارد که آن‌ها بعد از گفت‌وگوهای انجام شده مرز شملچه را ترک کرده و برگشته‌اند.
وی تأکید کرد: گمرک ایران تا زمانی که افراد اسناد هویتی و مجوز ورود و خروج صادر نشده باشد به هیچ عنوان خروج افراد را تأیید نکرده و این امکان وجود ندارد مضاف بر اینکه قوانین عراق نیز برای ورود غیرمجاز افراد به این کشور مجازات سنگینی را پیش بینی کرده است.

در حال حاضر تمامی مرزهای تجاری ایران با عراق که از اسفندماه سال گذشته بسته بود، باز و فعال است به طوری که طی روزهای اخیر مرز چذابه نیز به عنوان آخرین مرز بسته تجاری ایران و عراق باز شد و در حال حاضر همه مرزهای عراق به صورت هر روزه فعال هستند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:13
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1399/06/29
خيلي ها ديروز رد شدند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خوب کاری کردن
شمال ساحل!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
۱۴۰۷
تو هنوز نمیدانی عراق یک کشوره دولت داره مجلس داره وقتی گفتند ممنوع تو چرا نمی فهمی ؟!!!
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1399/06/29
وقتی کشور مقصد بعلت شیوع ویروس کرونا پذیرای زائرین نیست دیگه چه اصراری برای رفتن دارند، نکنه این عزیزان اعتقادی به کرونا ندارندکه جان هزاران نفر را فقط در ایران گرفته.
Iran, Islamic Republic of
14:03 - 1399/06/29
شما مانع نشید ،عراق با زائر!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خودتم فهمیدی چی گفتی :؟!!!
Iran, Islamic Republic of
15:20 - 1399/06/29
انشالله در به روی زائرای حسینی باز بشه
پاسخ ها
منوچهر
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
بعد هم یک تعدادی خودشان کرونا بگیرند وتلف شوند ویک تعدادی را هم دراین مملکت گل وبلبل مبتلا کنند
-
15:34 - 1399/06/29
چرا عراق باید سخت گیری‌کنه و‌مسولان ایرانی با توجه بهگشتار کرونا بی خیال هستند
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1399/06/29
کاربر۱۵:۲۲سوزش تونگوبرا عراق که
دروغ براشمال وساحل واموندش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خخخخخخ اینوخوب اومدی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج