کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۵۹۵۲۹
۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۶
۳۱۶۴
«دایی جان ناپلئون» خاطرات زیادی از خود به‌جا گذاشت.

برترین‌ها: خبر تلخ بود؛ ایرج پزشک زاد، درگذشت. در سکوت، در غربت و در فراموشی... ایرج پزشکزاد متولد ۱۳۰۶ شمسی و نوه دختری مویدالممالک فکری‌ارشاد از نمایشنامه‌نویسان پیشروی ایران بود. او در فرانسه حقوق خواند و پس از بازگشت، چند سالی در دادگستری و وزارت خارجه فعالیت کرد. اما نوشتن که میراث خانواده مادری‌اش بود، او را رها نساخت و در همان دوران کارمندی در وزارت خارجه شروع به نوشتن نخستین طنزهایش در مجله فردوسی کرد.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

بعد از مدتی به نوشتن رمان روی آورد و طنز‌های زیادی در این قالب نوشت، اما مهم‌ترین اثر او بی‌تردید رمان «دایی‌جان ناپلئون» بود که در دهه ۴۰ به‌صورت پاورقی در مجله فردوسی منتشر می‌شد و در سال ۱۳۴۹ به‌صورت رمان یکجا به چاپ رسید و خیلی زود پرفروش شد.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

فرزانه ابراهیم‌زاده در روزنامه همشهری نوشت : «من یک روز گرم تابستان، دقیقا یک سیزده مرداد، حدود ساعت سه‌و‌ربع کم بعد از ظهر، عاشق شدم. من که پسر آقاجان بودم عاشق لیلی دختر دایی‌جان ناپلئون شده بودم. عینا مثل اینکه پسر چرچیل که عاشق دختر هیتلر شود.»

هیچ‌کدام از کسانی که آن شب تابستانی سال ۱۳۵۵ پای شبکه اول تلویزیون ملی ایران نشسته بودند و این دیالوگ را از زبان سعید با صدای جادویی هوشنگ پزشکپور شنیدند، گمان نمی‌کردند که این سریال بیشتر از نوشته ایرج پزشکزاد گل کند و در ذهن‌ها بماند. حکایت پیرمردی که خود را شبیه ناپلئون در برابر انگلیسی‌ها می‌دانست به ادبیات ایرانی‌ها افزوده و ضرب‌المثل شد.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج
ساخت سریال دایی‌جان ناپلئون در سال ۵۴ و از زمانی آغاز شد که ایرج گرگین و بعضی از مدیران رادیو تلویزیون ملی وقت تصمیم گرفتند تا این رمان را تبدیل به سریال کنند. محبوبیت رمان دایی‌جان ناپلئون باعث شد تا مسئولان تلویزیون به فکر ساخت سریالی از روی آن باشند. بعد از «شوهر آهوخانم» و «تنگسیر» که در قالب فیلم ساخته شده بودند، دایی‌جان ناپلئون یکی از نخستین رمان‌های معاصر ایرانی بود که تبدیل به سریال می‌شد. شاید همین آن را منحصربه‌فرد می‌کرد. نکته مهم این سریال، وفاداری کامل سازندگان آن به متن رمان بود؛ کاری که بی‌تردید نقش ناصر تقوایی به‌عنوان کارگردان را در آن نباید فراموش کرد.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

گفته می‌شود که برای ساخت این سریال ابتدا ایرج قادری را درنظر داشتند، اما این پیشنهاد ایرج گرگین بود که ناصر تقوایی این سریال را بسازد. ناصر تقوایی را آن زمان با فیلم «آرامش در حضور دیگران» که براساس یکی از داستان‌های غلامحسین ساعدی ساخته شده بود و چند مستند، می‌شناختند. او تجربه نیمه‌تمامی هم برای ساخت رمان شوهر آهوخانم داشت با این حال آشنایی دورش با ایرج گرگین او را به سوی دایی‌جان ناپلئون برد.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

تقوایی در گفت‌وگویی که بعد‌ها داشت، در مرور خاطرات ساخت این سریال نقل کرد که برای کاری در شیراز بود و برای چند روزی به تهران آمد که گرگین با او تماس گرفت و خواست تا او را ببیند؛ «کتاب دایی جان ناپلئون تازه درآمده بود. گذاشت جلوی من. گفت این را خوانده‌ای؟

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

گفتم نه. گفت مگر نمی‌شناسی پزشکزاد را؟ من با ایرج پزشکزاد رفیق بودم؛ رفیق گرمابه و گلستان بودیم. ولی چون این به‌صورت پاورقی در مجله فردوسی چاپ می‌شد و مجله فردوسی هم یک گاردی داشت در مقابل روشنفکران، مخصوصا فروغ و گلستان و اینها، در نتیجه من نخوانده بودم، با وجود اینکه خیلی نزدیک بودم با ایرج. گفتم من حالا گرفتار یک کار سنگین هستم. گفت خب، تو ببر این را بخوان و عجله نکن، بعدا جوابت را به من بده! من همان شب پرواز داشتم تا دوباره برگردم شیراز.

گفتم خب و کتاب را گرفتم ازش؛ غروب که سوار هواپیما شدم و داشتیم برمی‌گشتیم، من توی راه شروع کردم این را خواندن. تا وقتی رسیدیم به فرودگاه شیراز چیزی حدود ۳۵ تا ۴۰ صفحه‌اش را خوانده بودم. بلافاصله رفتم به هتل و به ایرج زنگ زدم و گفتم من این را می‌سازم.»

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

با اعلام آمادگی تقوایی، کار‌های پیش‌تولید آغاز شد. بعضی از نقش‌ها، پیش از ساخته‌شدن فیلم تکلیفشان مشخص بود. نصرت کریمی در نقش آقاجان، پرویز فنی‌زاده در نقش مش‌قاسم و چند نفر دیگر انتخاب‌های تقوایی بودند. سعید کنگرانی نیز که در فیلم توقیفی «دایره مینا» (داریوش مهرجویی) بازی کرده بود برای نقش سعید انتخاب شد.

برای نقش لیلی هم سوسن‌مقدم که دخترخاله ناصر تقوایی و خواهر سیروس مقدم دستیارش بود، انتخاب شد، اما سخت‌ترین انتخاب بازیگر دایی‌جان ناپلئون بود. کمتر بازیگری در آن سن و سال می‌توانست نقشی چنین پیچیده را بازی کند. فیلمبرداری بدون بازیگر دایی‌جان ناپلئون آغاز شده بود که به ناگاه در دیداری اتفاقی این شخصیت را پیدا کردند. تقوایی در این‌باره گفته: «یک روز رفتم تلویزیون، دفتر داوود رشیدی که آن موقع مسئول فیلم‌ها و برنامه‌های تئاتر شبکه دو بود.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

در دفتر او دیدم پیرمردی منتظر نشسته. رفت داوود را دید و رفت. من رفتم داخل و گفتم: داوود این کی بود؟ گفت: این آقای نقشینه است؛ از بازیگران خیلی قدیمی تئاتر که سال‌هاست کار نمی‌کند و حالا نمایشی اجرا کرده و آمده بود که اجرای تلویزیونی کند. من، برادرم که همراهم بود را فرستادم دنبالش. گفتم: این را پیدایش کن ببر استودیو و من می‌آیم آنجا الان. اینطوری من دایی جان را پیدا کردم.» و به این ترتیب غلامحسین نقشینه بازیگر اصلی سریال دایی جان ناپلئون شد.

یکی دیگر از مهم‌ترین شخصیت‌های داستان، خانه دایی‌جان بود. پیدا کردن باغی بزرگ که پزشکزاد در کتاب توصیف کرده بود یکی از مهم‌ترین چالش‌های گروه فیلمسازی بود؛ باغی که کمتر کسی فکر می‌کرد می‌توان آن را در قلب تاریخی تهران، یعنی خیابان لاله‌زار پیدا کرد. روزی مدیر تولید مجموعه، به تقوایی آدرسی در خیابان لاله‌زار داد و گفت در آنجا باغی متعلق به خانواده اتحادیه است که به‌نظر مناسب است؛ باغی که در همان ورودی‌اش تقوایی و سایر عوامل فیلم را متقاعد کرد که دنبال لوکیشین دیگری نباشند.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

این باغ سرنوشت عجیبی داشت. این زمین یکی از بزرگ‌ترین تکه‌های جدا‌شده از باغ بزرگ لاله‌زار بود که توسط میرزا ابراهیم‌خان امین‌السلطان خریداری و بعد از مرگ او به پسرش علی‌اصغر امین‌السلطان رسید که نخست‌وزیر ۳ پادشاه قاجار از ناصرالدین‌شاه تا محمدعلی‌شاه بود. بعد از ترور امین‌السلطان، ورثه، باغ اصلی را تکه‌تکه کردند و ۹ هزار متر از آن را حاج‌رحیم اتحادیه تبریزی خریداری کرد و در کنار بنا‌های قدیمی، چندین بنای تازه ساخت که فرزندانش در آن ساکن شدند. حاج‌رحیم از صرافان معروف تبریز بود که به تهران آمد. او و چند صراف دیگر شرکت اتحادیه را بنیان نهادند. املاک زیادی هم در تهران داشت ازجمله زمین‌های دانشگاه تهران که در سال ۱۳۱۳ از قرار متری ۵ ریال به دولت فروخته شد.

کار همش، کار انگلیسی‌ها بود عمو ایرج

باغ امین‌السلطان که حالا به نام باغ اتحادیه شناخته می‌شد بین فرزندانش تقسیم شد و هرکدام بنایی در آن ساختند. زمانی که تقوایی به این باغ رسید ۲ نفر از فرزندان حاج‌رحیم هنوز در این باغ زندگی می‌کردند. گروه فیلمبرداری حدود ۳ ماه را صرف مرمت عمارت‌های باغ کرد. بیرونی، اندرونی، خانه اربابی، حوضخانه و دیگر بخش‌های خانه هرکدام جایگاه بخشی از نقش‌آفرینی‌ها شدند و مرده‌ریگ امین‌السلطان و ملک ورثه اتحادیه را برای همیشه پشت قباله دایی جان ناپلئون انداختند.

سریال بعد از پخش خیلی زود مورد توجه مردم قرار گرفت و تکیه‌کلام‌های معروف شخصیت‌هایش در زبان مردم افتاد. بعضی از این تکیه کلام‌ها مثل «کار، کار انگلیسی‌هاست» دایی‌جان ناپلئون و «از اینجا تا قبرآآآآ» مش‌قاسم از ضرب‌المثل‌های فارسی شد. با اینکه بیشتر بازیگران این سریال فوت کرده‌اند، ولی تکیه‌کلام‌هایشان همچنان در زبان بخشی از مردم جاری است؛ سریالی که باعث شد تا سرنوشت تاریخی باغ اتحادیه نیز از برج شدن رها شود و با تلاش فعالان میراث فرهنگی توسط شهرداری خریداری و به‌عنوان خانه تهران در سال ۹۹ ثبت شود.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:1
Iran (Islamic Republic of)
07:35 - 1400/10/24
راست میگفت کار کار انگلیسی ها بود
Iran (Islamic Republic of)
07:36 - 1400/10/24
انگیس روسیه فرانسه کارتر کار اینا
Iran (Islamic Republic of)
07:37 - 1400/10/24
سیمای ملی این شاهکارو پخش کرد بعد منوتو اما میلی اینجا پخش نکرد
Iran (Islamic Republic of)
07:38 - 1400/10/24
انگلیسی ها نوکراشون بد سوختن با این سریال
Iran (Islamic Republic of)
08:16 - 1400/10/24
روح ایرج پزشکزاد شاد که با رمان جاودانه اش سال ها این جماعت غمپرور و غمزده ایرانی را خنداند و یاد آن گنجینه هنری تکر نشدنی گرامی که چنین اثری را در قالب سریال ماتدگار کرد . ولی یاد کردن از عوامل این سریال بدون ایفاگر نقش اسدا.. چگونه ؟
Iran (Islamic Republic of)
10:18 - 1400/10/24
مومنت.....اسدالله میرزا از قلم افتاد.
بی تردید بهترین سریال ساخته شده ی تاریخ تلویزیون بود.
روح ایرج پزشکزاد و دیگر درگذشتگان این سریال شاد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
سریالی بی مزه تر از دایی جان ناپلئون ندیدم فقط افراد بالای 50 سال ازش خوششون میاد
کاربر قدیمی
Colombia
۰۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
حق داری دوست عزیز ، چون افراد ۵۰ سال به بالا و هرچه مسن تر دیدند و بهتر درک کردند که چه بلایی و چگونه نازل شد !
عاطفه
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
کتابش خیلی بهتر از سریالش . در ضمن بهترین سریال نمی تونه باشه .
Iran (Islamic Republic of)
12:38 - 1400/10/24
روحشان شاد
ولی یه دایی جان ناپلیون دیگه میخایم چون بدجوری کار کار انگلیسیهاست
Iran (Islamic Republic of)
17:56 - 1400/10/24
دوبله سعید کنگرانی، آرشاک غوکاسیان بود. تو متن نوشته هوشنگ پزشکپور!!!
France
01:39 - 1400/10/25
من بچه بودم، خوب یادمه قسمت اولش که پخش شد. همه نگاه میکردند و بعدش کتابش را میخواندند. من هنوز اولین چاپ کتاب رو دارم
Iran (Islamic Republic of)
01:49 - 1400/10/25
این سریال مورد پسند متولدین دهه 40 به قبل .

جوانهای الان نمیپسندن.مگر اینکه کتابش را بخوانند و بعد فیلمش را ببینن .
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1400/10/25
فاخرترین سریال تاریخ ایران.
Iran (Islamic Republic of)
09:51 - 1400/10/25
همه سنی دوست دارند اما بچه های الان فیلم کیفیت بالا جدید دوست دارند شدید کیفیت تصویر براشون مهمه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
اورانوس_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر حسینی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر