ایران امکان خرید واکسن از ۱۸ شرکت معتبر را دارد
۱۰۶۱۴۴۸
۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
۱۱۶۴
اخیرا و پس از اعلام خبر تولید واکسن کووید-۱۹ توسط کمپانی آمریکایی فایزر، خبر‌هایی با مضمون عدم توانایی ایران برای خرید واکسن، در شبکه‌های اجتماعی باز نشر می‌شود؛ در این خبر‌ها آمده است، با این که دو دوز از واکسن کمپانی فایزر کمتر از ۲۰ دلار قیمت دارد، ایران توانایی خرید آن را ندارد.

خبرگزاری برنا: اخیرا و پس از اعلام خبر تولید واکسن کووید-19 توسط کمپانی آمریکایی فایزر، خبرهایی با‌ مضمون عدم توانایی ایران برای خرید واکسن، در شبکه‌های اجتماعی باز نشر می‌شود؛ در این خبرها آمده است، با این که دو دوز از واکسن کمپانی فایزر کمتر از 20 دلار قیمت دارد، ایران توانایی خرید آن را ندارد.

عمده این اخبار با سوءاستفاده از مصاحبه دکتر مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا، با اهداف و جهت‌گیری‌های مغرضانه بازنشر می‌شود، این در حالی‌است که اظهارات دکتر مردانی فقط در مورد عدم خرید واکسن از کمپانی فایزر بوده و وی هرگز نگفته است که ایران واکسن کرونا را وارد نخواهد کرد.

بر اساس اظهارات دکتر مردانی چندین واکسن مشابه، از جمله واکسن آکسفورد، وجود دارد که اثار و کیفیت آنها مشابه واکسن فایزر بوده و دارای قیمت پایین‌تری هستند.

بر همین اساس، بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری نیز نشان می‌دهد که بر خلاف ادعای مطرح‌شده در فضای مجازی که قیمت واکسن شرکت فایزر را کمتر از 20 دلار عنوان کرده‌اند، دو دوز از این واکسن 40 دلار قیمت دارد و در مقایسه با واکسن 4 دلاری آکسفورد قیمت بسیار بالایی دارد.

امکان خرید از ۱۸شرکت معتبر

از طرفی طبق اظهارات معاون کل وزارت بهداشت در خصوص خرید واکسن کرونا از شرکت فایزر، "جمهوری اسلامی ایران در کنسرسیومی قرار دارد که سازمان بهداشت جهانی تشکیل داده و ۱۸ شرکت معتبری که واکسن‌های آنها مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته، مقرر شده که برای کشورهایی که عضو کنسرسیوم هستند تأمین شود و ما جزو این کنسرسیوم هستیم و انتخاب‌هایمان را از بین این شرکت‌ها انجام خواهیم داد."

معاون کل وزارت بهداشت با بیان جملات فوق، تاکید کرد: جمهوری اسلامی و وزارت بهداشت اقدامات لازم را انجام داده‌اند، ما در کنسرسیوم سازمان بهداشت جهانی هستیم و از واکسن‌های مورد تأیید استفاده خواهیم کرد.

حریرچی ادامه داد: شرکت فایزر هم یکی از این ۱۸ شرکتی است که امکان انتخاب و خرید از آنها داریم و هنوز هیچ کشوری انتخاب نکرده که از کدام سبد استفاده خواهد کرد و ما امکان انتخاب داریم و آنچه به صلاح مردم باشد، خریداری خواهیم کرد.

پیش‌خرید واکسن از کووکس

در شبکه‌های اجتماعی خبر دیگری نیز باز نشر شد که با استناد به نموداری از وبسایت اکونومیست، ادعا شده بود برخلاف گفته وزارت بهداشت، ایران واکسنی سفارش نداده است.

با بررسی‌های انجام‌شده در مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در خصوص خرید واکسن از کووکس گفت: ما هم در حوزه تولید واکسن کرونا اقدام می‌کنیم و هم از آنجایی که ممکن است کشورهایی در این حوزه از ما جلوتر باشند باید در پیش خرید مشارکت می‌کردیم که این اقدام هم انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در بین 180 کشوری که در کووکس قرار دارند، برخی کشورهای ضعیف و متوسط هستند و اکثر کشورهای اروپایی هم حضور دارند. در عین حال، 84 کشور پرداخت کننده پول هستند که ما هم جزو آن هستیم البته آمریکا جزو این گروه کشورها نیست. پیش‌پرداخت حدود 52 میلیون دلار بوده که در حال انجام است. به هر حال ما مقداری مشکل تبادلات ارزی داریم، اما رئیس‌جمهور روی این موضوع اصرار دارند. البته میزان واکسنی که از این طریق خریداری کنیم، تقریباً می‌تواند 10 درصد جمعیت ما را پوشش دهد.

برخی سفارش‌ها در وب سایت‌هایی مثل اکونومیست ثبت نمی‌شود

به گفته لاری، ایران 10 درصد از واکسن مورد نیاز خود را با عضویت در کووکس تهیه خواهد کرد و 10 درصد نیز از شرکت‌های خصوصی در سایر کشورها از جمله هندوستان خریداری خواهد شد که این سفارشات در وب سایت‌هایی همچون اکونومیست درج نمی‌شود.

لاری اظهار کرد: با این که ایران اقدام به خرید واکسن کرده است، اما در حال طی مراحل خرید قرار داشته و این مراحل هنوز تکمیل نشده است.

واکسن داخلی چه شد؟!

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: پروسه تولید واکسن زمان‌بر است، گفت: صرفا واردات واکسن کافی نیست و 80 درصد باقی مانده با استفاده از واکسن تولید داخل واکسینه خواهند شد که طبق برنامه‌ریزی‌‌ها در مهر ماه 1400 به بازار عرضه می‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1399/09/03
اتفاقا تنها واکسن مفید و کاملا موثر همون فایزره که شما نمیخرین. بقیه اش به درد نمیخوره
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
اونا فقط برا خودشون میخرن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
خدا وکیلی از معتبرترین جا بخرید..چون فقط برا مسئولین میخرید مثل واکسن انفولانزا....یه وقت مسئولان حالشون بد نشه از بین نرند..اگر مسئولین ایران بمیرند تورم بیداد میکنه..مملکت هر ثانیه یه ساز میزنه..خدایا سایشون کم نشه
Germany
16:22 - 1399/09/03
ولی مسئولین که میگفتند امریکا مانع خرید دارو و غذا میشه !
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1399/09/03
20 درصدو وارد میکنن واسه خودشون ۸۰ درصدم باید از واکسن داخلی بزنن که احتمالا آب مقطره.
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1399/09/03
فایزر برای خودشون واکسن‌های چينی و روسي و گل بنفشه‌ مال ملت
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1399/09/03
اون بیست درصد واکسن وارداتی هم نصیبه از مابهترون میشه ومابقی مردم قراره موش آزمایشگاهی واکسن ایرانی بشن!
پاسخ ها
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
آره دوست عزیز ما مردم فقیر باید تا مهرماه 1400منتظر تولید داخلی به درد نخور باشیم میخواهم روی ما آزمایش بکنن
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1399/09/03
والاماموندیم یه بارمیگن واکسن ایرانی خودمون بهار یه بارتابستون حالاهم مهر1400بریم بمیریم بهتره
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1399/09/03
کلا چهار تا شرکت واکسن تولید کردن اینا میخوان از هجده تا شرکت بخرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
دروغ میگن
نصیری
United States
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
اون 14 تا شرکت آخه واکسن روغن بنفشه. تولید می‌کنند ازاونا میخوان بخرن عمرا این دزدان فاسد بفکر سلامتی ورفاه مردم باشن اینو گذشته ثابت کرده اینا فقط بفکر خودشون واطرافیانش ن هستند وبس تماممممم
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1399/09/03
خب بخرین
شما نهاده های دامی نمیتونید بخرید واکسن میخرید
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1399/09/03
حتما 20%که قراره واکسینه بشن آقایان وآقازاده ها هستن،وبقیه 80%را میخواهن با تولید به درد نخور داخلی واکسینه بکنن،اگر واکسن داخلی خوب هست اول خودتون استفاده بکنید
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1399/09/03
از هر کسی که میخرید ...از این چینی های .. نخرید
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1399/09/03
روز پانصد نفر دارد می میرد شما دنبال آرزوی واکسن هستین ...
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1399/09/03
واکسن اکسفورد ۷۰ درصد موفقیت داره بعدشم از جیب باباتون که نمی خواین بدین این همه سالانه پول بیمه مالیات چیزای دیگه از مردم می گیرین
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1399/09/03
واکسن اصلی برای نور چشمیا ،،،بقیه مردم هم هیچ
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1399/09/03
ما واکسن نمی خواهیم
واکسن ب چکارمون میاد وقتی واکسن زدیم خوب شدیم تازه هوشیار میشیم این قیمتها رو ببینیم سکته کامل نزنیم ناقص می زنیم چرا مسیولی جوابگو نیست
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1399/09/03
از شرکت های مدرنا و فایزر واکسن خریداری کنید وارد کنید خود مردم برای نجات جونشون پولش رو میدن حداقل کاری که میتونید بری مردم انجام بدین
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1399/09/03
باز دارد داستان واکسن آنفلوانزا تکرار می شود . دلار گرفتند که واکسن وارد کنند ولی گذاشتند توی حساب های خودشان در بانکهای سویس و کلآ تامین
واکسن فراموش شد و بجای آن توصیه کردند که دعا کنید آنفلوانزا نگیرید.
Iran, Islamic Republic of
20:24 - 1399/09/03
شما الان واکسن کرونا هم خریدین ولی گیر مردم ایران نمیاد فقط به فکر خودتون هسین بعد خودتون هم نوبت کشورهای دوست و برادر مث سوریه و لبنان و فلسطین و عراق و یمن و.... هسین بعد از اونم دیگه ویروس یا خسته میشه و میره یا ما میگیم بفرما حاج ویروس در خدمتیم بکش
Iran, Islamic Republic of
23:51 - 1399/09/03
واکسن اکسفورد فقط70درصد مصونیت میاره
Germany
00:20 - 1399/09/04
ملت ایران مستحق صدقه هستن.
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1399/09/04
سلام ده درصدی که میگه مال اونای هست که اون بالا نشسته اند.من به جرات قران میخورم ایران به هیچ وجهی نمیتونه این واکسن را تا بیست سال دیگه بسازه همین الان بایدقبرخودمون راآماده کنیم.اصلا معلوم نیست کی به کیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج