مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند
۱۰۶۱۸۱۸
۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
۳۰۶۹
دکتر مینو محرز، پزشک عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به مخالفت با عطاری ها پرداخته است.

خبرآنلاین: دکتر مینو محرز، پزشک عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به مخالفت با عطاری ها پرداخته است.

شما به عنوان یک پزشک، چقدر طب سنتی را قبول دارید؟ و اصلا آیا این نوع درمان علمی حساب می‌شود؟

ببینید طب سنتی چیزی است که در کتاب‌های پزشکی از آن به عنوان طب مکمل یا Alternative medicine نام می‌برند و مثل هومیوپاتی، طب سوزنی، طب گیاهی و ... طب سنتی زیرمجموع این گروه است. ما باید به عنوان پزشک این درمان‌ها را بلد باشیم اما در استفاده از آن زیاده‌روی نکنیم، چراکه ممکن است با پیامدهای این کار در بیماران روبرو شویم.

چه پیامدهایی؟

یک مثال بزنم، زمانی هومیوپاتی خیلی مد شده بود. من مریضی داشتم که باید تحت درمان کورتون قرار می‌گرفت چراکه چشمش به دلایلی گرفتار شده بود. این بیمار یک مدت نیامد، بعد دیدم متاسفانه کور شدند. گفتند که پیش یک هومیوپات رفته‌اند و به او گفته‌اند تا همه داروهایش را قطع کرده و چیز دیگری مصرف کند. وقتی آن بیماری چشمش را گرفتار کرده بود، مشخص بود که عدم مصرف کورتون کورش می‌کند.

به طور کلی زیاده‌روی در هرچیزی غلط است، مثلا این که مریضی که سرطان خون دارد، به درمان هومیوپاتی ببرند نمونه زیاده‌روی در این کار است. من در هند و پاکستان دیدم که در بیمارستان‌ها یک کلینیک هومیوپاتی وجود دارد، این‌ها کنار هم هستند. ما هم آن‌ها را انکار نمی‌کنیم، اما در عین حال آن‌ها هم نباید در پزشکی و درمان‌های لازم دخالت کنند و بدون شناخت یک نوع بیماری از بیمان بخواهند که درمانشان را کنار بگذارند.

ما پزشکانی که طب نوین خواندیم باید یک مقدار مباحث طب مکمل را مطالعه کرده باشیم تا بتوانیم به سوالات مریض پاسخ بدهیم. مثلا این که بیماری را راهنمایی کنیم که بدون قطع داروهایش از یک شیوه طب مکمل استفاده بکند یا نه.

با توجه به اطلاعاتی که طب‌های مکمل دارید، فکر می‌کنید این شیوه‌ها در درمان بیماری‌های عفونی چقدر موثر هستند؟

هومیوپاتی و طب سوزنی خیلی نمی‌توانند روی ویروس یا باکتری اثری داشته باشند. در طب سنتی ممکن است این چنین باشد، چون برخی گیاه‌ها وجود دارند که موثر هستند.

من و چند نفر از استادان دانشگاه روی چهار گیاه که ترکیبشان روی HIV موثر بوده کار کردیم و من مسئول بخش آزمایش‌های کلینیکی آن بودم و بلدم چه کار کنم. چهرسال طول کشید تا روی دوهزار بیمار کار کنیم تا وزارت بهداشت به ما مجوز بدهد. به این راحتی وزارت بهداشت به داروهای گیاهی و سنتی مجوز نمی‌دهد.

اما چند روز پیش اعلام شد که چند دارو در بخش طب سنتی برای درمان کرونا مجوز گرفته‌اند، در حالی که درباره کرونا خیلی از کشورها به داروهای طب مدرن هم مجوز نمی‌دهند، چراکه هنوز یک سال از شیوع ویروس نگذشته است. فکر نمی‌کنید برای انجام این کار کمی زود بود؟

قرار شد که تحقیقات این داروها در کمیته علمی مطرح بشود، این داروها را یک عده متخصصین طب سنتی انجام دادند و با آنچه در عطاری‌ها عرضه می‌شود فرق می‌کند. قرار است آن‌ها متدولوژی خود را در کمیته‌ علمی مطرح کنند، اگر قابل بود و روی تعداد بیشتری مریض بررسی شوند چراکه در کووید تعداد بیمارانی که درمان روی آن‌ها آزمایش می‌شود باید خیلی زیاد باشد.

اگر انشالله موثر بودند از این داروها به عنوان مکمل و نه داروی کرونا مجوز بگیرند.

شما گفتید که در مراجعه به طب‌ مکمل باید نوعی تعادل وجود داشته باشد، به نظر شما در ایران این نوع تعادل وجود دارد؟

ببینید طب سنتی وجود دارد، حتی دانشکده و متخصصین خودش را دارد. این‌ها باید مقداری با روش‌های جدید تحقیقاتشان را انجام بدهند تا حرفی برای گفتن داشته باشند. از سمتی عطاری‌ها باید جمع شوند چون متاسفانه بخشی از طب‌سنتی وارد سیستم عطاری شده است، ما اصلا عطاری را قبول نداریم. به همین دلیل از این طب مکمل سوء‌استفاده می‌شود، این طب باید وجود داشته باشد، قبولش هم داریم اما به جای خودش. یکی از کشورهایی که خیلی روی فیتوترامی (گیاه درمانی) کار می‌کند، آلمان است. اما آنجا این کار روی اصول و با مجوز وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است. چون ما اصلا نمی‌دانیم گیاهی که در عطاری وجود دارد اصلا چه چیزی است. کسانی که عطاری راه‌ انداختند طب سنتی را به یک مسیر بسیار غلط بردند. این طب سنتی که دانشکده و متخصص دارد را باید از عطاری‌ها جدا کرد، ما عطاری‌ را به هیچ‌وجه قبول نداریم.همچنین متخصصین ایران هم باید روی اثرات داروهایشان تحقیقات بیشتری کنند و با متدولوژی درست کار کنند، وقتی این داروها از نظر تحقیقاتی جواب معنادار داشته باشد، آدم از آن استفاده می‌کند و ما هم آن را قبول می‌کنیم، بالاخره پایه خیلی از داروها گیاهی است.

اما متاسفانه از اول پاندمی در فضای مجازی با تبلیغات عجیبی از عطاری‌ها می‌دیدیم یا حتی فردی تبلیغ ادرار شتر را می‌کرد، این‌ها آبروی طب سنتی را هم برده‌اند.

شما پیامدی از این ماجرا بین بیماران کرونایی دیدید؟

من اجازه نمی‌دهم که برای بیماران کرونایی چنین چیزهایی تزریق شود، اما شنیدم که چند مورد از این مسائل در شهرستان‌های دیگر رخ داده است. ما در بیمارستان امام یا بیمارستان‌های دانشگاهی اجازه نمی‌دهیم کسی الکی دارو بدهد. اگر چیزی مجوز انسانی گرفت آن زمان ما آن داروها را با روش‌هایی که وجود دارد روی مریض‌ها کار می‌کنیم و نتایجش را بررسی کنیم. کمیته اخلاق باید مجوز بدهد، اما وزارت بهداشت خیلی نسبت به این موضوع سختگیر است و به راحتی برای این موضوع مجوز صادر نمی‌شود.

به طور کلی ما مخالف طب مکمل نیستیم اما تاثیرگذاری آن باید ثابت بشود، یکی از کشورهایی که تجربه زیادی در طب سنتی دارد چین است اما هنوز این کشور هم چیزی ارائه نکرده است که بتوانیم آن را درمان کووید-۱۹ بدانیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:64
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1399/09/04
خود همکاراتون میگن ما داروهای شیمیایی مصرف نمیکینم بعد تو میگی عطاری ببنده؟؟
پاسخ ها
راد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
طب سنتی اصلا نتیجه نداره یک نوع عوامفریبی و دکان باز کردن و فروختن سبزی و علف به مردمه طب سنتی فقط نیم در صد ان هم ممکنه در بعضی امراض ساده کاربرد داشته باشه گول این دکان مکاره را نخورید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
از نظر ما پزشکان داروهایی که به روش علمی ساخته شده اند و شما به آنها داروی شیمیایی میگویید موثرترین داروها برای درمان هستند. لطفاً از زبان ما شایعه سازی نکنید
United States
15:59 - 1399/09/04
کی شماروقبول دار
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1399/09/04
مینو محرز باید از سمت پزشکی خلع شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
واقعا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
چرا عطار؟
میلاد مزرعاوی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
اگه عطاریها نبودن نیمی از جمعیت ایران دار فانی را وداع گفته بودن این خانم دیگه مدرک دکتریشو از کجا اورده ببین بیشتر کشورها از طب سنتی اسفاده میکنه
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1399/09/04
چین میگه با استفاده از طب سنتی کرونا رو مهار کرده شما میگید دروغه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
کل مصاحبه رو بخون. به تیتر اکتفا کردی و کامنت گذاشتی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
منبع حرفی که میزنی چیه؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
سلام عطار
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
چین کجا اینو گفته؟
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1399/09/04
روزنه نور کمی که هست اون هم کورکنید به قول معروف برو کشکتو بساور کاربلد نیستید به کسی دیگه گیر ندید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
عطاری ها تا الان خوب بودن الان باید جمع شوند
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1399/09/04
گل گاو زبون بیایم از تو بخریم؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1399/09/04
مگر عطاریها مانع بی برنامگی ستاد کرونا وتصمیمات نسنجیده مسولین هستند . نمونه ان هم اقای ملک زاده که در راس شما بود . در ضمن هیچکس مردم را مجبور به استفاده از داروی عطاری نکرده وفعلا هم تعطیل شدند ..
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1399/09/04
حرفش علمی هست. علم یه روش هست . روش علمی بهترین راه موجود برای ایجاد دانش هست . دانش رو به افزایش و پیشرفت هست.
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1399/09/04
ملکه انگلیس داروی گیاهانی استفاده میکنه این قدر عمر کرده چی میگی شما
United Arab Emirates
16:15 - 1399/09/04
این خانم مسول منفی بافی های علم پزشکی جهان بوده باید نامش را در بد خبر ترین زن جهان در گینس ثبت کرد فقط مسئول نفی دارو های کشف شده کرونا در ایران و جهان میباشد
Iran, Islamic Republic of
16:55 - 1399/09/04
واقعا متاسفم چه اشکالی داره در کنار داروهای شیمیایی از دارو های گیاهی هم استفاده بشه به خدا تاثیر داره خودم استفاده کردم فوق العاده بود
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1399/09/04
چرا دعوا میکنید واکسن امد دوست داران طب سنتی نزنند داروهای گیاهی راهم دوستداران طب مدرن نخورند ازاد و خلاص و راحت
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1399/09/04
همسربنده تنگی رگهای دودست راداشت خواستم عمل کنم ولی یکی ازآشنایان ادرس طب سنتی رادادوخداراشکر باهمان داروهای گیاهی و خوراکیهای داده شده برطرف شد
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1399/09/04
ارزشی ها چرا حمله نکردن به این پست؟
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1399/09/04
همین به اصطلاح خانوم دکتر نبود میگفت قرنطینه مال قرون وسطی هست، الحق که ما ملت به گروگان گرفته شدیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
از نادانی خودمونه
از نادانی خودمونه
کاظمی
-
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
چین با قرنطینه بود که جمعیت میلیاردی خود را مصون نگه داشت در حالیکه منبع کرونا بود. قرون وسطی ؟!
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1399/09/04
انسانها سالیان سال با داروهای سنتی زندگی کردن وهمین داروهای عطاری استفاده کردن خانم دکتر شما خودتون مراجعه کنید به حرف های خودتان که از اول شروع کرونا تا الان زدید تا متوجه شوید هزار جور حرف زدید
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1399/09/04
این خانم همان نیست که برای ماله کشی رفتار دولت، قرنطینه را رفتار قرون وسطی خواند؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1399/09/04
این همونه که پارسال زمستون گفت باید قرنطینه کنیم و فرداش گفت: قرنطینه مال عهد بوقه و چین که ووهان رو قرنطینه کرده کمونیسته،مگه ما کمونیستیم که قرنطینه کنیم!!
گل بگیرند سردر اون دانشگاهی رو که به تو مدرک داده
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1399/09/04
عطاری مگه فقط برادرمان مغازه باز کرده...اولین کاری که باید بکنه دولت کیفیت خوارکیها رو ببره بالا...چیزی که طبیعیه هیچ ضرری نداره
Iran, Islamic Republic of
17:22 - 1399/09/04
راست میگه برا پول هرچیزی رو به خورد مردم میدن طرف میاد کمر سفت کن بگیره اتا اشغال به خوردش میدن ناراختی قلبی میگیره
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1399/09/04
مدرک تحصیلی شما درب کوزه آب می خورد نه بالای سرت توی مطب
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
همین داروهای شیمیایی هم ازگیاهی درست میشه منتهی بامقداری مرفین که فردپس ازمصرف احساس ارامش میکنه.وگرنه داروی گیاهی بهتره امادیرترجواب میدهد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج