تکواندو داشت جان می‌گرفت، کرونا خرابش کرد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۶۷۷۸۴
۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۲
۷۵۰
با اینکه در این روز‌های کرونایی شاهد این هستیم که رقابت‌های مختلف ورزشی در جریان است و فدراسیون‌های ورزشی تلاش می‌کنند که پرچم ورزش را در کشور بالا نگه دارند، اما پرواضح است که مسابقات آن شور و هیجان گذشته را ندارد.

روزنامه فرهیختگان: با اینکه در این روزهای کرونایی شاهد این هستیم که رقابت‌های مختلف ورزشی در جریان است و فدراسیون‌های ورزشی تلاش می‌کنند که پرچم ورزش را در کشور بالا نگه دارند اما پرواضح است که مسابقات آن شور و هیجان گذشته را ندارد و سطح کیفی این رقابت‌ها به‌شدت پایین آمده و ورزشکاران از آن آمادگی قبل خود به‌دور هستند و این برای آن‌دسته از ورزشکارانی که قرار است در المپیک حاضر باشند اتفاق خوبی نیست.

بین ورزش‌ها اما ورزش‌های مبارزه‌ای و رزمی وضعیت به‌مراتب بدتری نسبت به سایر رشته‌های ورزشی دارند و اکثر این ورزش‌ها یا در حالت نیمه‌تعطیل قرار گرفته‌اند یا رقابت‌هایشان به‌صورت فشرده و در چند روز انجام می‌شود که همین فشردگی رقابت‌ها هم از کیفیت رقابت‌ها کاسته و هم حساسیت‌های بازی‌ها را به حداقل رسانده است.

تکواندوی بانوان هم یکی از این ورزش‌هاست که به‌نظر می‌رسد شرایط کرونایی کشور آن را از رونق انداخته و باعث شده تیم‌ها علاقه چندانی به حضور در تمرینات و مسابقات نداشته باشند. سرمربی تیم دانشگاه آزاد نیز همین عقیده را دارد و می‌گوید کرونا ضربه بزرگی به تکواندو زده است. گفت‌وگو با ریحانه زین‌العابدینی را در ادامه می‌خوانید.

ابتدا از شرایط تکواندوی بانوان صحبت کنید. اصلا توانسته‌اید در این مدت تمرینات خود را از سر بگیرید؟

طبعا تمرینات ما مثل سابق نیست و به‌دلیل محدودیت‌های تمرینی، بسته بودن باشگاه‌های ورزشی و مخالفت خانواده‌ها با حضور فرزندان‌شان در تمرینات، نتوانستیم مثل سابق تمرینات و اردوهای خوبی را پشت‌سر بگذاریم. البته طبق ابلاغیه فدراسیون تکواندو قرار است بیست‌وسوم آذرماه رقابت‌های لیگ تکواندو قرعه‌کشی شود اما این احتمال هم می‌رود که درنهایت این بازی‌ها برگزار نشود و مسابقات به‌طور کامل لغو شود.

این لغو شدن بازی‌ها دلیل خاصی دارد یا اینکه شرایط کرونایی باعث می‌شود که بازی‌ها به سرانجام نرسد؟

نه موضوع ربطی به بحث کرونا ندارد و با توجه به پروتکل‌های بهداشتی که برای این بازی‌ها در نظر گرفته می‌شود، مشکلی از این بابت وجود ندارد. اما امسال تنها 4تیم برای حضور در رقابت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند و آنها تا امروز این فرصت را دارند که از مسابقات کناره‌گیری کنند. اگر این اتفاق بیفتد و یک تیم دیگر از بازی‌ها کنار بکشد فکر می‌کنم بازی‌ها با حضور 3تیم برگزار نشود و درنهایت این مسابقات لغو شود. ظاهرا هنوز نیمی از این 4تیم هزینه ورودی خود را به فدراسیون پرداخت نکرده‌اند و اگر تا امروز این موضوع انجام نشود به‌معنی انصراف از مسابقات خواهد بود.

دلیل این استقبال کم از رقابت‌های لیگ تکواندو چه موضوعی بوده و چرا مثل سال قبل تیم‌های زیادی تمایل به حضور در بازی‌ها نداشته‌اند؟

خب در تکواندوی بانوان تعداد تیم‌هایی که اسپانسر دارند بسیار کم است و 4-3 تیم هستند که مثل دانشگاه آزاد، کن و فتح دارای اسپانسر هستند و سایر تیم‌ها در سال‌های گذشته با هزینه بازیکنان جمع‌وجور می‌شد و خودشان هزینه‌های تیم را پرداخت می‌کردند. اما امسال علاوه‌بر هزینه ورودی به‌ازای هر بازیکن باید یک‌میلیون تومان نیز برای تست کرونا و خوابگاه پرداخت شود که بسیاری از تیم‌ها از پرداخت این هزینه عاجز هستند و عمده دلیل کناره‌گیری‌شان نیز همین بوده است.

این موضوع به تکواندوی بانوان لطمه زیادی نمی‌زند و باعث نمی‌شود آنها تا حد زیادی پسرفت داشته باشند؟

قطعا وقتی تمرینات در حالت نیمه‌تعطیل قرار دارد و بازیکنان نمی‌توانند خودشان را به بالاترین سطح آمادگی برسانند کیفیت رقابت‌ها هم پایین می‌آید. ما در این مدت نهایتا هفته‌ای 2روز تمرین داشته‌ایم که آن‌هم با تکواندوکارانی بوده که در تهران یا کرج عضویت دارند و سایر بازیکنان شهرستانی به‌دلیل شرایط خاص و مشکلات تردد در تمرینات حاضر نمی‌شوند و ما آخرین‌بار حدود یک‌ماه قبل آنها را در تمرینات دیده‌ایم و در سایر زمان‌ها در شهرهای خودشان و زیرنظر مربیان‌شان تمرین می‌کنند. در این 3-2هفته هم شرایط بدتر شده و ما نتوانسته‌ایم تمرین کنیم. ضمن اینکه لیگی که با 16تیم برگزار می‌شد حالا باید با 4تیم و در یک روز برگزار شود. به‌طور طبیعی این موضوع نیز روی کیفیت بازی‌ها تاثیر می‌گذارد و تیم‌ها به‌جای اینکه 6ماه درگیر بازی‌ها باشند باید یک‌روزه تمام بازی‌های‌شان را انجام دهند.

با این اوصاف باید کرکره تکواندوی بانوان را موقتا پایین کشید و منتظر روزهای بدون کرونا ماند؟

مشکلات ورزش تکواندو یکی، دوتا نیست و ما انواع و اقسام مشکلات را داریم که باعث می‌شود نتوانیم در این شرایط اقدام مثبتی برای انجام لیگ پویا انجام دهیم. ما حتی توان خرید لباس‌های اختصاصی برای تکواندوکاران‌مان نداریم و همین موضوع باعث می‌شود خطر ابتلای ورزشکاران این رشته به کرونا بیشتر شود. باور کنید من به‌عنوان سرمربی یک تیم لیگ‌برتری نمی‌دانم که قرار است چه اتفاقی بیفتد و مخالفت خانواده‌ها با حضور فرزندان‌شان در بازی‌ها نیز مزید بر علت شده است. ما در تیم خود 7 تا 8 تکواندوکار داریم که تهرانی نیستند و با این شرایط نمی‌دانیم قرار است چه اتفاقی بیفتد و اگر این شرایط حل نشود بهتر است که لیگ را کلا تعطیل کنند.

در این صورت ورزشکاران این رشته از لحاظ اقتصادی هم با مشکل مواجه می‌شوند.

قطعا همین‌طور است. بسیار ناراحت‌کننده است که ورزش تکواندو که تازه داشت جان می‌گرفت و اسپانسرها علاقه پیدا کرده بودند که در آن سرمایه‌گذاری کنند، حالا به‌دلیل شرایط کرونایی باید به این روز کشیده شود. به‌هر‌حال امیدواریم شرایط به حالت گذشته برگردد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر