ادعایِ تجاوز و شکنجه‌ی دو نوجوان در رشت
۱۰۷۳۴۶۳
۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
۱۱۱۵۰
فرد متجاوز در رشت بازداشت شده است تا اقدامات قضایی در خصوص این پرونده انجام گیرد.

عصر ایران: به نقل از سایت مرور نوشت؛ باز هم سریال تکراری تجاوز، آنهم به دو کودک و نوجوان، باز هم نگرانی و پیگیری خانواده‌هایی آسیب دیده و البته باز نیز ضرورت تسریع در رسیدگی به وقایعی چنین در رشت. پزشک حادثه، از ۲۶ آذرماه یعنی روز حادثه می‌گوید.

ماجرا از این قرار است که دو نوجوان ۱۳ و ۱۴ ساله به خانه‌ی دوستشان می‌روند. غافل از آنکه اتفاقی مهیب در راه است. مانند هزاران اتفاق دیگر که از سر شهر می‌گذرد و گویی کسی را یارای مقابله و پیشگیری از آن نیست. اینبار میهمانی مانند دفعات قبل نیست و پسر جوان و ۲۶ ساله‌ی خانواده‌ی میزبان اقدام به شکنجه‌ی دو نوجوان مهمان می‌کند و تاکنون حداقل یکی از دو نوجوان نیز اذعان کرده است که به او تجاوز شده است.

این ماجرا به طور اتفاقی از زبان پزشک حادثه به یکی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای گیلان بازگو می‌شود و وی نیز دسترسی جز صفحه اینستاگرام خود ندارد. «آرمان پورقربانی» در صفحه‌ی اینستاگرام خود خبر از وقوع یک تجاوز در رشت می‌دهد.

وی به مرور می‌گوید: بنا بر روایت پزشک ماجرا، مرد جوان-میزبان- حتی برادر خود را هم شکنجه کرده تا شاهد جنایتی که علیه آن دو نوجوان مرتکب شده، نباشد.

این روایت شاید ناقص باشد؛ اما روایت‌ها نشان می‌دهد فرد متجاوز، دو نوجوان مهمان که ظاهرا ظریف اندام و کم توانند را عریان میکند، با سیخ داغ، نقطه تحتانی بدنشان را می سوزاند، با شلنگ، آنان را کتک می زند و با این شکنجه دردناک دست کم یکی از این بچه ها اذعان داشته که به او تجاوز هم شده است!

هم اکنون تجاوز به یک کودک تاکنون توسط پزشکی قانونی مورد تأیید قرار گرفته؛ اما با گذشت یک هفته از حادثه، ثبت شکایت، گزارش پزشکی قانونی و انجام دیگر عملیات اداری در بوروکراسی پیچ در پیچ، توسط خانواده دو قربانی، ادامه دارد.

فرد متجاوز در رشت بازداشت شده است تا اقدامات قضایی در خصوص این پرونده انجام گیرد.

گفتنی است، در قانون، در ارتباط با تجاوز به عنف، مجازات لازم در نظر گرفته شده و در ارتباط با کودکان و نوجوانان (افراد زیر ۱۸ سال)، قوانین خاص نیز وجود دارد. در جایی که احساسات عمومی جامعه نیز جریحه دار شود ماده ۴۴۹ قانون آیین دادرسی کیفری، اجازه رسیدگی فوری و خارج از نوبت را داده است.

مرور در تماس با جان‌احمد آقایی از اقدامات دادگستری درباره این پرونده سوال پرسید و آقایی با ارجاع بحث به دادستان استان گفت: من از این ماجرا بی اطلاعم و به دلیل ماهیت کیفری پرونده دادستان باید به این موضوع ورود کند.

مرور پس از این با محمود قاسم‌نژاد، معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان نیز مصاحبه کرد و قاسم‌نژاد موضوع را فعلا خارج از اختیارات شورای تامین و استانداری گیلان برآورد کرد و گفت: من به محض اطلاع از این موضوع مساله را با معاونت پیشگیری از جرم دادگستری گیلان در میان گذاشتم و ایشان درحال پیگیری موضوع هستند.

قاسم‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار مرور مبنی بر اینکه آیا دستگاه‌های حمایتی اقدامی برای حمایت از آسیب‌دیدگان و خانواده‌های آن‌ها انجام داده‌اند یا خیر، گفت: مساله هنوز برای ما روشن نیست و بدون این که بدانیم چه اتفاقی رخ داده است نمی‌توانیم اقدام یا اظهارنظر کنیم. قاسم‌نژاد در انتها پیشنهاد کرد با توجه به حساسیت موضوع تا پایان مراحل تحقیقات دادگستری این پرونده رسانه‌ای نشود.

علی فتح‌اللهی فرماندار رشت نیز در مصاحبه با مرور گفت: این موضوع یک مساله‌ی حقوقی است و شاکی پرونده خود باید موضوع را پیگیری کند. او در پاسخ به این سوال که آیا در جریان پرونده هست یا نه گفت: بله در جریان هستم اما فعلا نمی‌توانم اظهار نظری بکنم.

با این وجود درحالی که آرمان پورقربانی اذعان کرده بود با عمده‌ی مسوولان ذیربط برای پیگیری این موضوع رایزنی کرده است، اما به نظر می‌رسد این موضوع در فوریت اقدامات دستگاه‌های اجرایی و دادگستری گیلان قرار نگرفته است و هنوز کمیته‌ای جهت سلامت روان آسیب‌دیدگان و خانواده‌های آن‌ها به محل حادثه اعزام نشده‌ است.

با پیگیری‌های انجام شده خانواده‌های آسیب دیده در حال حاضر به دلیل برخی آسیب‌های روحی تمایلی به گفت و گو با رسانه نداشتند و حال بچه‌های آسیب دیده نیز چندان مساعد نیست.

هنوز مدت زیادی از قتل رومینا اشرفی به دست پدرش نگذشته است و شاید اگر رسانه‌های استان و فعالان اجتماعی و مسوولان مربوطه زودتر خطری که وجود داشت را آسیب‌شناسی می‌کردند، اکنون رومینا اشرفی زنده بود.

در شرایطی که قاعدتا تجاوزشدگان در شرایط روحی مناسبی قرار ندارند و با نگاهی به تجربه‌های پیشین بهتر است هرچه سریع‌تر آن‌ها در پوشش معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی قرار بگیرند و به فوریت ابعاد این حادثه برای افکار عمومی روشن شود. بی شک اگر دو نوجوان آسیب‌دیده در اثر شدت فشارهای وارده دست به اقدامی برای به خطر انداختن جان خود و دیگران کنند، دیگر علاج بعد از حادثه دردی را دوا نمی‌کند . بهتر است دادگستری گیلان هرچه سریع‌تر ابهاد حادثه را بررسی کرده و اقدامات حمایتی را انجام دهد.

گزارش: امیرحسین کریمی/سایت مرور

برچسب ها:
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
20:37 - 1399/10/05
متجاوزرااول بیندازیدپیش مجرمین خطرناک تابهش تجاوزکنندبعدمحاکمه کنید
Iran (Islamic Republic of)
20:37 - 1399/10/05
گزارش واضح و کامل نیست الکی دارین زور میرنین یه پرونده ای درست کنین. باید بررسی کرد اون پسر 26 ساله به چه علت دست به این اقدام زده . کارش چیه و بررسی روانشناسی بشه بعدش حکم داد
Romania
20:39 - 1399/10/05
حجاب پسر ها کامل نبوده !!!
پاسخ ها
شمسی صلا
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
سن ازدواج بره بالا هر اتفاقی می تونه بیوفته.....
Iran (Islamic Republic of)
20:43 - 1399/10/05
حکم اسلام،زنده زنده سوزاندن متجاوزه وبایدعلیه این بی شرف اجرا بشه تادرس عبرتی بشه برای سایرمتجاوزان
Iran (Islamic Republic of)
20:43 - 1399/10/05
متاسفانه تو کشور ما بیشتر قربانی هست که حتی بعد از دستگیری مجرم بیشتر در معرض اذیت آزار و حتی بی آبرویی ودرگیر پیچ وتاب دادرسی است
Iran (Islamic Republic of)
20:47 - 1399/10/05
امنیت داریم :)
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
برو افغانستان
France
20:53 - 1399/10/05
یادم هست دهه هشتاد هم موارد تجاوز به شدت زیاد بود بخصوص اوایل دهه هشتاد تجاوز به کودکان اون هم در خانه های سیاه خیلی زیاد بود. این متجاوز مسلما یک بیمار روانی ست و عمل اون بسیار وحشتناک و غیر انسانی هست. متاسفانه بیماران روانی بسیاری در جامعه سرگردان هستند که اگر طعمه خودشون رو پیدا کنند افراد بسیاری به خطر می افتند
Iran (Islamic Republic of)
20:55 - 1399/10/05
باید همین بلا رو با سیخ داغ به سر خودش بیارن تا بفهمه بچه های معصوم چه دردی کشیدن واقعا باید به حیوون سجده کرد دیروز یه فیلم دیدم یه گله شیر به یه گاومیش حمله کردن به محض اینکه متوجه شدن گاومیش بارداره همه همزمان رهاش کردن تا بره حالا انسانهای وحشی به همنوع خودشون اونم بچه های معصوم رحم نمیکنن
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
20:56 - 1399/10/05
مقصر خودشونن دوتا نوجوان تو خونه ی پسر غریبه چیکار میکردن!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
خونه دوستشون بوده ، برادر متجاوز دوستشون بوده
Iran (Islamic Republic of)
21:03 - 1399/10/05
....من از فروردین ۹3در دادگستری تالش از توابع گیلان پرونده ای طرح نموده ام که متاسفانه علیرغم محکومیت متهمان هنوز حکم اجرا نشده است..واقعا متاسفم
Iran (Islamic Republic of)
21:03 - 1399/10/05
چراخانوادها اجازه داده دوبچه به منزل
اون مردک26ساله بروند.بی توجهی
والدین وفضای مجازی ازعوامل مهم و
اصلی اینگونه حوادث است.کاش برای
همیشه فضای مجازی فیلترشود.
البته غرب گدهاناراحت نشوند.
Iran (Islamic Republic of)
21:09 - 1399/10/05
دخترن یاپسر؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
پسر
Iran (Islamic Republic of)
21:12 - 1399/10/05
باید اعدامش کرد این کثافتو
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
#اعدام نکنید
Iran (Islamic Republic of)
21:15 - 1399/10/05
متجاوزان باید در میدان شهر جلوی چشم همه اعدام بشن تا درس عبرتی برای بقیه باشه.
Netherlands
21:18 - 1399/10/05
جوان ۲۶ ساله ی حرومزاده راباید
درصورت تایید این عمل زشت وشکنجه ی آن دوطفل معصوم
اعدام کنید
United States of America
21:38 - 1399/10/05
اگر فرضا این دو قربانی جوان متجاوز را به سزای اعمالش میرساندند، قانون ما از متجاوز حمایت میکنه. قانون را باید اول درست کرد. بعد هم با شدت با اینگونه تجاوزات باید برخورد شود.
Iran (Islamic Republic of)
21:41 - 1399/10/05
از این اتفاقا که هر روز هزاران بار اتفاق میوفته فقط رسانه ای نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
22:25 - 1399/10/05
اقای خبرنگار با تشکر از اطلاع رسانی شما امیدوارم فقط بازداشت نشید!!!
Iran (Islamic Republic of)
22:27 - 1399/10/05
خدایا اخلاقیات دیگه از بین رفته. به مردم ما رحم کن
Iran (Islamic Republic of)
22:33 - 1399/10/05
من حرفی ندارم سرم درد گرفت خوندمش
خودمم پسر ۱۳ ساله دارم
Iran (Islamic Republic of)
00:11 - 1399/10/06
خدا لعنتش کنه باید ....
Iran (Islamic Republic of)
01:47 - 1399/10/06
نابودی اخلاق و فرهنگ
Iran (Islamic Republic of)
03:33 - 1399/10/06
بی تفاوتی و بیمسوولیتی مسوولان و مجریان قانون به مجرمین چراغ سبز نشون میده که هر جنایتی میخوان بکنن و کوچکترین برخوردی باهاشون نمیشه مثل همین مورد که مسولین شهر دارن رسیدگی به قضیه رو بین خودشون پاسکاری میکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج