مردم نگران تاثیر رای‌شان هستند که دلسرد شده‌اند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۱۵۳۵۰
۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۹
۱۰۵۴
«آرمان ملی» با اشرف بروجردی عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب و فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت و گو پرداخته است که می‌خوانید.

«آرمان ملی» با اشرف بروجردی عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب و فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت و گو پرداخته است که می‌خوانید.

مردم نگران تاثیر رای‌شان هستند که دلسرد شده‌اند

بـــا توجه به اینکه لیست کاندیداهای مدنظر احزاب اصلاح‌طلب به جبهه اصلاحات ارائه شده حضور نفراتی چون آقایان ظریف و جهانگیری را چطور ارزیابی می‌کنید و این افراد توانایی رای آوری و ایجاد موج در جامعه را خواهند داشت؟

من معتقدم که آقایان ظریف و جهانگیری مورد اقبال اصلاح‌طلبان هستند و اگر نبودند در لیست ارائه شده به جبهه اصلاح‌طلبان چنین رای بالایی را نمی‌آوردند. خود این امر نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان نسبت به این کاندیداها همسو هستند. اما اینکه نوع رویکرد شورای نگهبان در خصوص کاندیداهای اصلاح‌طلبان چگونه است باید بگویم که رای دادن، انتخاب شدن و انتخاب کردن حق هر شخصی است و مقام معظم رهبری نیز بارها تاکید کرده‌اند که آرای مردم حق‌الناس و امانت است. دیگر اینکه مستندات کسانی که تایید یا رد صلاحیت می‌کنند باید مشخص باشد و با عملکرد افراد مغایر نباشد، چراکه در حال حاضر هم آقای ظریف صلاحیت دارد چون بر مسند امور در وزارت امور خارجه قرار دارد و در جایگاه تصمیم و اجرا قرار گرفته و هم دارای سلامت نفس، اخلاق، رفتار و سلامت اقتصادی است. لذا از هر جهت که نگاه کنید ظریف شخصی صادق، مخلص و پای کار است. تجربه کاری و سابقه مدیریتی دارد و کسی است که می‌تواند برای اصلاح‌طلبان مرجع باشد برای اینکه به وی رجوع کرده و با اجماع بر وی از او حمایت کنند تا در انتخابات مردم و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان به او رای دهند. از طرفی آقای جهانگیری نیز همین‌طور است.

آقای جهانگیری مدیر، استاندار، نماینده مجلس و معاون اول رئیس جمهور بوده و با این همه سابقه از ابتدای انقلاب تا به امروز نمی‌تواند مورد تایید شورای نگهبان قرار نگیرد. اگر شورای نگهبان بخواهد وارد این فاز شود که برای این افراد اعلام عدم صلاحیت کند در حقیقت هویت و ماهیت چارچوب ساختاری را زیر سوال برده است و کشور دچار آسیب خواهد شد. لذا اگر مسئولان مربوطه دلشان برای انتخابات پرشور و حداکثری و نظام می‌سوزد باید حواسشان جمع باشد که از همه حرکات، رفتار و گفتارشان تفسیر سیاسی می‌شود.

اگر نظرها به گونه‌ای قرار بگیرد که چهره‌های علاقه‌مند به نظام، کارکشته و سلامت، در پی اصلاح امور و به کلیات نظام و به رهبری و ارکان نظام تعلق خاطر دارند و همراهی می‌کنند رد شوند دیگر شرایط بسیار سخت خواهد شد و مشخص نیست که معیارها بر چه اساس است. لذا اینها افرادی نیستند که به هر دلیلی بخواهند رد صلاحیت شوند. بنابراین این هنر شورای نگهبان است که بتواند زمینه را برای حضور همه قشرها و اشخاص برای حضور در انتخابات مهیا کند. بقیه به مردم باز می‌گردد که چقدر این مشارکت مردمی بتواند در میزان رای‌آوری کاندیداها کمک کند.

برخی مطرح می‌کنند که انتشار فایل صوتی آقای ظریف بر محبوبیت وی در جامعه و جبهه اصلاحات خدشه وارد کرده است؛ اساسا چه میزان با این گزاره موافقید؛ نگاه اصلاح‌طلبان تغییر کرده است؟

معتقدم محبوبیت آقای ظریف نه تنها در جامعه کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش داشته است. اتفاقا این خود جای سوال است که چرا برخی جریانات تندرو و اشخاص علیه ظریف موضع گرفتند؟ آنچه مشخص است هر چقدر جریانات دیگر علیه ظریف موضع بگیرند محبوبیت ظریف افزایش پیدا کرده و سطح رای‌آوری وی بالاتر می‌رود و به موفقیت ظریف در انتخابات پیش رو بیشتر کمک می‌کند.

بـــا تــوجه به شرایط جامعه باید چه اقداماتی از سوی اصلاح‌طلبان صورت بگیرد تا مردم بازهم پای صندوق‌های رای حاضر شوند؟

البته این مساله صرفا به اصلاح‌طلبان مربوط نمی‌شود و با کلیت نظام ارتباط دارد. کل نظام باید نگران این باشد که با توجه به شرایط اقتصادی که مردم پیدا کردند آیا اقبالی به حضور در پای صندوق‌های رای دارند یا خیر. تمام تلاش اصلاح‌طلبان این است که مردم را برای آمدن پای صندوق‌های رای متقاعد کنند. اگر به وضعیت جامعه و تلا‌ش‌هایی که صورت می‌گیرد نگاه کنیم خواهیم دید که باید حداقل تکلیف رای‌های خاکستری را مشخص کنیم که در انتخابات حضور خواهند یافت یا حضور نمی‌یابند و از خاکستری بودن خارج شوند. این خود کمک می‌کند که یک جمع بندی برای آینده داشته باشیم که در مجموع مردم پای صندوق‌های رای خواهند آمد یا خیر. ولی به نظر من با توجه به چند نشستی که در حوزه بحث انتخابات در کلاب هاوس وجود داشت و خیلی پرطرفدار بود و افراد بسیاری حاضر شدند و در بحث مشارکت کردند نشان می‌دهد که مردم بی‌تفاوت نیستند.

اگر احیانا دلسرد هستند از این رو است که فکر می‌کنند شاید آرایشان مثمرثمر نباشد یا خدای ناکرده صندوق‌های رای دچار خدشه شود. شما همین وضعیت شوراها را ببینید که از بین نیروهای اصلاح‌طلبی که کاندیدا شدند و از بین 12 نفر اعضای فعلی شورای شهر که ثبت نام کردند 2 نفر تایید شدند که واقعا فاجعه است و جای تامل دارد. با این رویکردها چگونه می‌توان به مشارکت حداکثری فکر کرد. مگر غیر از این است که این افراد هم بخشی از جامعه هستند و رای جامعه پشت آنها است. اگر قرار باشد که با همه اینگونه رفتار شود که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و دچار مشکل می‌شویم. باید همه کاندیدا داشته باشند و بتوانند رای خود را به کاندیدای مدنظر خود بدهند و مطمئن باشند که رایشان خوانده می‌شود. در آن صورت خواهد بود که مردم به حضور در پای صندوق‌های رای راضی خواهند شد.

اسـامی برخی از زنان نیز در لیست اعلام شـــده به جبهه اصلاحات جهت کاندیداتوری قرار دارد که هر کدام سابقا در مناصبی بوده‌اند؛ اساسا با وجود برخی موانع عزمی از سوی زنان اصلاح‌طلب برای حضور در انتخابات وجود دارد؟

خانم‌ها بــرای مــشارکت و کاندیداتوری در انتخابات عزم دارند و از ابتدا هم داشتند ولی چون ما قائل به رای اکثریت هستیم و درخواست‌های خود را هم دادیم و احزاب مختلف هم از بین بانوان کاندیدا معرفی کردند نشان می‌دهد که خانم‌ها در این عرصه تلاش‌های خود را انجام می‌دهند. به نظر خانم‌ها به یک گام رسیده‌اند که تا قبل از این می‌گفتند رجل سیاسی قابل تعمیم به بانوان نیست و نمی‌توان پذیرفت که خانم‌ها کاندیدای ریاست جمهوری شوند اما خانم طالقانی آنقدر تلاش کرد و در انتخابات ثبت نام نمود که اکنون می‌بینید کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید با کاندیداتوری خانم‌ها مشکلی نداریم. این خود یک گام مثبت برای خانم‌ها محسوب می‌شود. ان‌شاءا... این تلاش‌ها روزی به ثمر می‌نشیند و اگر در این دور نتوانستیم کاندیداهای زن برای انتخابات داشته باشیم و در دوره‌های آینده داشته باشیم.

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:26
Iran (Islamic Republic of)
08:24 - 1400/02/16
بابا دولت یعنی جنعتی وکدخای اصولگراها جلیلی خداوکیلی بدرچه میخورد که دوران مسعولیت چه کارکرد حیف ازپستی که داشت حر زدن بلدنیست یاعلی شورای نگهبان داری غمی نداری
Iran (Islamic Republic of)
08:28 - 1400/02/16
رای ....................................................
Iran (Islamic Republic of)
09:02 - 1400/02/16
ديگه كسي راي نخواهد در نتيجه نگراني هم وجود ندارد
Iran (Islamic Republic of)
09:10 - 1400/02/16
مردم درست است دلسرد شده اند وخیلی افسرده انهانگران تورم بی انتها
هستندکه این سالهادلارراازهفتارریال بهسیصدوپنجاه هزارریال رسانده
Iran (Islamic Republic of)
09:15 - 1400/02/16
اگر شما نگران نباشید ما نگران نیستیم.
Iran (Islamic Republic of)
09:49 - 1400/02/16
تحریم انتخابات نگرانی ما را از بین برد.رای بی رای
Netherlands
09:57 - 1400/02/16
لازم به دلسوزی نیست ، تو هم مثل اونایی.

رای بی رای
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
خیال ما که راحت است آسوده بخوابید رای بی رای
Iran (Islamic Republic of)
10:59 - 1400/02/16
مردم دل سرد نشده اند مردم از این مسولین بیخاصیت واین بی قانونی متنفر شده اند
Iran (Islamic Republic of)
11:25 - 1400/02/16
من به آقای احمدی نژاد رای میدهم.
تمام
Iran (Islamic Republic of)
11:26 - 1400/02/16
اانان که ازادیخواهه هستن وطن فروش نیستن رای نمیدن که نگران رایشان باشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر
کالابرد_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
استیل رگال_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر