دولت جدید واردات خودرو را آزاد می‌کند؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۱۶۷۴۴
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲
۱۷۱۳
همزمان با کاهش قابل توجه دلار طی ده روز گذشته در بازار آزاد، قیمت خودرو‌های وارداتی نیز که طی سه سال اخیر با افزایش قیمت همراه بود، طی این چندین روز کاهش یافت، در برخی از مدل ها، حدود ۳۰ درصد از قیمت این خودرو‌ها با ریزش همراه بوده است.

فرارو: همزمان با کاهش قابل توجه دلار طی ده روز گذشته در بازار آزاد، قیمت خودرو‌های وارداتی نیز که طی سه سال اخیر با افزایش قیمت همراه بود، طی این چندین روز کاهش یافت، در برخی از مدل ها، حدود ۳۰ درصد از قیمت این خودرو‌ها با ریزش همراه بوده است.

 در این مدت علاوه بر افزایش قیمت دلار که در صعودی بودن نرخ خودرو‌های وارداتی بسیار تاثیرگذار بوده، ممنوعیت واردات نیز مزید بر علت شده تا در سایه کمبود عرضه، قیمت‌ها سر به فلک بکشد، در این روزها به توجه اینکه برجام در آستانه احیا شدن است و بر اساس پیش بینی کارشناسان بازار خودرو، دولت آینده احتمالا واردات خودرو را آزاد خواهد کرد، که این موضوع می‌تواند به کنترل بازار خودرو و تعدیل قیمت‌ها کمک کند.

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه قیمت خودرو‌های وارداتی بین ۱۰ تا ۳۰ درصدی با ریزش روبرو بوده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه طی چندین ماهه گذشته دلار سیر نزولی به خود گرفته و از سوی دیگر نیز نرخ تمام خودرو‌های وارداتی بر اساس دلار محاسبه می‌شود، آن‌ها نیز با افت روبرو بودند، اما طی یک هفته اخیر نیز به دلیل ریزش شدید دلار، قیمت خودرو‌های وارداتی حتی در برخی از مدل‌ها شاهد افت ۳۰ درصدی قیمت طی روز‌های گذشته بود.

وی افزود: به غیر از تاثیر نرخ دلار بر روی بازار خودرو‌های وارداتی که با نوسان آن قیمت آن‌ها نیز بالا و پایین می‌شوند، کمبود عرضه در بازار مزید بر علت شده که طی سه سال گذشته همواره شاهد باشیم خودرو‌های وارداتی سیر صعودی داشته اند، این کاهش قیمت اخیر نیز که به خاطر نرخ ارز رخ داد، می‌تواند موقتی و تنها در کوتاه مدت ماندگار باشد، زیرا اگر محدودیت واردات همچنان ادامه پیدا کند، بعد از مدتی دوباره شاهد خواهیم بود که قیمت‌ها افزایش می‌یابد، زیرا که عرضه به بازار انجام نمی‌شود و بعد از مدتی قیمت خودرو‌های دست دوم وارداتی به دلیل تقاضایی که وجود دارد با افزایش روبرو می‌شود.

دادفر با اشاره به اینکه دولت طی سه سال گذشته با درخواست انجمن واردکنندگان خودرو برای ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک موافقت نکرده است، یادآور شد: اگر این چند هزار خودرو به بازار تزریق می‌شد قیمت خودرو‌های وارداتی تا این حد با افزایش بسیار زیاد و خارج از قاعده روبرو نبود، دولت آینده اما واردات خودرو را به دو دلیل آزاد خواهد کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اضافه کرد: اول اینکه برای ساماندهی بازار خودرو باید ممنوعیت واردات برطرف شود تا هم در بازار وارداتی‌ها و هم در بازار خودرو‌های ساخت داخل شاهد افزایش تنوع و ایجاد رقابت باشیم، اگر چنین موضوعی رخ دهد، این مساله قیمت خودرو‌های داخلی را نیز کاهش خواهد داد، زیرا که قیمت خودرو‌های وارداتی به نوعی جهت دهنده و تنظیم کننده قیمت خودرو‌های ساخت داخل قلمداد می‌شود، دوم هم اینکه دولت آینده به عنوان یک اقدام که بتواند رضایت مردم را نیز به دست بیاورد واردات خودرو را آزاد خواهد کرد.

ریزش قیمت ۳۰ درصدی خودرو‌های وارداتی در برخی مدل ها/ در دولت آینده واردات خودرو آزاد خواهد شدخودرو‌های وارداتی از پارکینگ‌ها بیرون آمدند
فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه قیمت خودرو‌های وارداتی در برخی از مدل‌ها طی روز‌های اخیر با کاهش قابل توجهی روبرو بوده است، اظهار داشت: همزمان با کاهش قیمت دلار طی یک هفته اخیر شاهد ریزش قیمت خودرو‌های وارداتی هستیم، در مدل‌های بالاتر شدت کاهش قیمت‌ها بیشتر بوده است.

وی افزود: در کنار ریزش قیمت دلار عرضه خودرو‌های وارداتی که در پارکینگ توسط مالکان دپو شده بود به امید افزایش قیمت و کسب سود هنگفت، با توجه به شرایطی که ناشی از احیای برجام و رفع تحریم‌ها ایجاد شده است مالکان خودرو‌ها از ترس کاهش بیشتر قیمت، خودرو‌های خود را در بازار عرضه کرده‌اند. خریدار چندانی هم در بازار حضور ندارد، زیرا آن‌ها نیز به امید ریزش بیشتر قیمت هستند، بنابراین عرضه بسیار بیشتر از تقاضا بوده و تحت چنین شرایطی شاهد افت قیمت‌ها طی چند روز گذشته بوده ایم.

زاوه با بیان اینکه به احتمال زیاد طی چند ماه آینده واردات خودرو از سر گرفته خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه برجام به احتمال زیاد دوباره احیا شده و درآمد‌های نفتی کشور نیز افزایش می‌یابد و دیگر در داخل با کمبود ارز روبرو نخواهیم بود، در چنین شرایطی واردات خودرو بعد از ممنوعیت چند ساله آزاد خواهد شد و این موضوع می‌تواند در تعدیل قیمت خودرو‌های وارداتی از اهمیت بسزایی برخوردار باشد.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات خودرو برای بسیاری از افراد سود‌های هنگفتی را به دنبال داشته است، اضافه کرد: این امر باعث ایجاد انحصار در بازار خودرو شده است، این موضوع برای مونتاژکاران چینی بسیار شیرین بوده، زیرا آن‌ها در غیاب خودرو‌های کره‌ای، ژاپنی و اروپایی توانستند محصولات خود را تا ۳ برابر قیمت عرضه کنند، در حال حاضر قیمت برخی خودرو‌های شاسی بلند چینی با دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی به فروش می‌رسد که هیچ گونه توجهی ندارد.

وی یادآور شد: بدون شک، اگر واردات خودرو آزاد شود، این شرکت‌ها لابی بسیار قدرتمند و گسترده‌ای را ترتیب خواهند داد در ماه‌های آینده به بهانه حمایت از تولید داخل، تا همچنان به مونتاژ خودرو‌های چینی و کسب سود در این باره ادامه دهند، در حالی که اساساً خودروسازان داخلی هیچ نفعی از ممنوعیت نمی‌برند بلکه این شرکت‌های مونتاژکار چینی هستند که از این غیبت خودروسازان خارجی در ایران استفاده کرده و خودرو‌های مونتاژ خود را تا چند برابر قیمت به مشتریان عرضه می‌کنند، بنابراین باید منتظر یک مقاومت جدی درباره آزادسازی واردات خودرو حتی در شرایطی که برجام دوباره زنده شود، باشیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
14:13 - 1400/02/20
واقعا جای تعجبه این امار مسخره ۳۰درصد روازکجامیارن درصورتیکه خیلی ناچیز بوده حدود ۳تا۵درصد بوده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
میگه دیگه
Iran (Islamic Republic of)
15:33 - 1400/02/20
بخاطر بی کیفزتی محصولات ایران همیشه باید از محصولات خارجی بترسید این ترس شما را رها نخواهد کرد تا خود را مطابق دنیا نکنید
Iran (Islamic Republic of)
15:33 - 1400/02/20
اگر هم خودرویی بیاد مگه میخواد گیر کی بیاد,,,,, معلومه,,,,, گیر طبقه سه فقط نوکری و دربدری
Iran (Islamic Republic of)
15:41 - 1400/02/20
مرز ها را آزاد کنید که خودرو وارد شود!؟ این دو خودرو ساز ومافیای خودرو ده ها سال خون مردم را درشیشه کردند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2