شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
کتاب لند_1
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۲۰۸۴۵
۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
۵۹۳۴
بیست سال پیش ماجراجویی یک دیو سبز و یک خرِ سخنگو، سینما را برای همیشه تغییر داد؛ به مناسبت بیستمین سالگرد اکران «شرک»، موفقیت جریان‌ساز این انیمیشن را مرور می‌کنیم.

برترین‌ها: بیست سال پیش ماجراجویی یک دیو سبز و یک خرِ سخنگو، سینما را برای همیشه تغییر داد؛ به مناسبت بیستمین سالگرد اکران «شرک»، موفقیت جریان‌ساز این انیمیشن را مرور می‌کنیم.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

اولین بار که شرک اکران شد (سال ۲۰۰۱) بسیار طرفدار پیدا کرد. حتی افراد بزرگسال نیز علاقه زیادی به این انیمیشن پیدا کرده بودند. سپس نوبت به قسمت دوم این انیمیشن رسید. داستان راجب این بود که پرنسس فیونا قصد داشت تا شرک را با خانواده اش آشنا کند، این قسمت نیز با وجود ضعف‌هایی که داشت مورد قبول تماشاگران قرار گرفت و به خوبی و خوشی تمام شد، اما ناگهان سر و کله قسمت سوم پیدا شد! در این قسمت شرک باید با پادشاه آرتور مقابله می‌کرد! این قسمت دیگر نتوانست صدای طرفداران را در نیاورد و این انیمیشن رسما مورد انتقاد طرفداران قرار گرفت که معتقد بودند شرک دیگر جذابیت ندارد و دارد به بیراهه می‌رود. ۳ سال پس از آن در سال ۲۰۱۰ بار دیگر شرکی که قرار بود در قسمت سوم (سه گانه) تمام شود بار دیگر به سینما‌ها بازگشت؛ و قسمت چهارم این سینمایی هم در سال ۲۰۱۹ اکران شد اگرچه قسمت‌های پایانی به اندازه قسمت‌های نخست این انیمیشن با استقبال روبرو نشد.

یکی از دلایلی که سری شرک توانسته بودند موفق شوند این بود که در زمانی این انیمیشن‌ها ساخته شد که بحث انیمیشن‌ها هنوز به شکل امروزی داغ نشده بود. شرک در زمانی اکران شد که خبری از " بالا " و " پاندای کنگ فو کار " و " wall-e " و.. نبود.

شرک واقعی

تعجب نکنید برعکس کارتون‌های تخیلی دنیای کودکان انیمیشن شرک برگرفته از یک شخصیت واقعی است که در این بخش با آن آشنا می‌شوید.

بد نیست بدانید شخصی با این مشخصات ظاهری وجود داشته و خلق قیافه شرک با الهام از ظاهر این شخص بوده است عکس‌های شرک واقعی رو در ادامۀ این بخش ببینید.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

 

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

Maurice Tillet نام شهروند فرانسوی است که در سال ۱۹۰۳ بدنیا آمده است. او یک بوکسر بود. ولی دلیل این که با شرک مقایسه می‌شود این است که از یک نوع بیماری خاصی رنج میبرده است. در این نوع بیماری استخوان‌ها به شکل غیر عادی شروع به رشد می‌کنند و به همین دلیل ظاهر عجیبی پیدا کرده بود. علی‌رغم ظاهر عجیبش همانند شرک در انیمیشن‌های کامپیوتری قلبی مهربان داشته تا جایی که به فرشته فرانسوی مشهور بوده است.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

ماوریک تیلت در سال ۱۹۰۳ به دنیا آمده و در سال ۱۹۵۴ هم از دنیا رفته است. علاوه بر کشتی گیری وی توانایی صحبت به ۱۴ زبان زنده دنیا را داشته است.


داستان انیمیشن

شِرِک غول تنهایی است که در یک مرداب زندگی می‌کند. او برای پس‌گرفتن مردابش که پر از موجودات افسانه‌ای شده، همراه یک خر، پیش لرد فارکواد می‌رود. لرد فارکواد برای شاه‌شدن می‌خواهد با پرنسسی به‌نام «فیونا» ازدواج کند. او به شِرِک دستور می‌دهد پرنسس فیونا را از قلعه‌ای که توسط اژد‌ها محافظت می‌شود نجات دهد تا مردابش را به او بازگرداند. شِرِک و خر، فیونا را نجات می‌دهند؛ اما در راه بازگشت به شهر پرنسس فیونا و شِرِک احساس می‌کنند به یکدیگر علاقه‌مند شده‌اند. فیونا به شِرِک نشان می‌دهد به‌خاطر طلسم قدیمی هنگام غروب آفتاب به غول تبدیل می‌شود. لرد فارکواد با فهمیدن این موضوع سعی می‌کند شِرِک و فیونا را دستگیر کند؛ اما اژد‌های قصر فیونا که با شِرِک و خرش دوست شده است به کمک آن‌ها می‌آید و لرد فارکواد را می‌بلعد. در آخر شِرِک و فیونا با هم ازدواج می‌کنند.


شخصیت‌های افسانه‌ای "شرک"

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

غول شرک

شخصیت اصلی به نام شرک نوعی از فرهنگ عامه غربی است. این تصویر اولین بار تحت این نام نویسنده در کتاب‌های کودکان خود را با استفاده از Uilyam Steyg است "شرک". قهرمان کارتون eponymous پوست سبز و گوش دراز در قالب لوله. شرک بالا است، میله شکم کمی. غول پیکر پیراهن بژ holschovuyu، جلیقه و شلوار قهوه‌ای تیره است.

شرک انفرادی و ترجیح می‌دهد تنها در باتلاق زندگی می‌کنند. او یک فن از مهمانان و اغلب عبوس نیست. تنها کسی که توافق به تحمل چنین رفتار - یک خر خوش مشرب و شاهزاده خانم فیونا، که صادقانه را دوست دارد غول خوشخو.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

پرنسس فیونا

پرنسس فیونا شاهزاده‌ای از شهر خیلی خیلی دور (Far Far Away) است، دختر شاه هارولد و ملکه لیلیان، و همسر شرک در پایان فیلم اول است. او شاهزاده‌ای زیباست و در پایان فیلم اول، طلسم او باطل می‌شود و او برای همیشه به شکل یک غول در می‌آید. درابتدای فیلم اول، فیونا به عنوان یک انسان در آینه جادویی دیده می‌شود. او اول از شرک بدش می‌آمد ولی با گذشت زمان عاشق او شد.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

خر

یک خر سخنگو بهترین دوست و همراه شرک و شخصیت دوم فیلم است. او پدر نوزادان خر واژدها (دبی، کوکو، باناناز، پینات، پارفیت و اکلر) و همسر اژدها است. او در هر ۴ فیلم شرک حضور دارد.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

گربه

گربه چکمه پوش دوست شرک و همراه اوست. شخصیت گربه بر اساس نوعی تقلید مسخره آمیز از زورو است. او به لهجهٔ اسپانیایی صحبت می‌کند، معمولاً نوعی کلاه اسب دوانی روی سرش می‌گذارد و کمربندی با شمشیر، شنل سیاه کوچک، و چکمه‌هایی کوچک می‌پوشد. گربه برای اولین بار در شرک ۲ به عنوان دشمن ظاهر می‌شود و در ادامه شرک را همراهی می‌کند؛ بسیار شبیه اژدها در اولین فیلم. او اغلب برای پیروز شدن بر دشمنان؛ خود را به عنوان یک گربه ناز در می‌آورد و آن‌ها را فریب می‌دهد. او همچنین رفتار گربه‌های عادی مانند بازی کردن با گلوله‌های توپ و تعقیب نقطه‌های نور را از خود نمایش می‌دهد.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

مادر خوانده پری

فردی فرصت طلب و شخصیت منفی اصلی فیلم دوم، که براساس داستان سیندرلا طرح‌ریزی شده‌ است. او به دنبال بدست آوردن بهترین‌ها برای خود و پسرش شاهزاده چارمینگ است. او اغلب متوسل به باج‌گیری و حیله‌گری از طریق سحر و جادو برای به دست آوردن اهدافش است. او عاشق غذاخوردن است.

حباب تم اصلی شخصیت او است. وقتی او برای اولین بارکه ظاهر می‌شود؛ توسط حباب احاطه شده برای فیونا آواز می خواند. هنگامی که شرک با استفاده از کارت‌های فرشته نجات او را برای کمک بخواهد، او دوباره توسط یک حباب با یک پیام صوتی از او که می‌گفت: "آیا روشن است؟ ایا روشن است؟"، که یک تصویر از کلبه فرشته نجات را نشان می‌داد حاضر می‌شود. پس از این که پیام به پایان می‌رسد حباب می‌ترکد. در نهایت، زمانی که مادر تعمیدی پری می‌میرد، او به صورتی گروهی از حباب‌ها می‌ترکد. او تنها شخصیت منفی اصلی زن در سری فیلم‌های شرک است.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

شاهزاده خوشتیپ

لرد فارکواد حاکمی کوتاه قد و فرمانروایی ظالم در قلعهٔ بزرگش در دولاک (Duloc) است. او شخصیت منفی اصلی در فیلم اول است و برای پاکسازی منطقه تحت حکومت خود از موجودات افسانه ای جایزه تعیین می‌کند و آن‌ها را پس از جمع اوری به مرداب شرک تبعید می‌کند. فارکواد می‌خواهد یک پادشاه شود؛ اما چون او از تبار سلطنتی نیست، او باید با یک شاهزاده خانم ازدواج کند و تصمیم می‌گیرد که شاهزاده خانم فیونا همسر و ملکه او باشد. اما باید در ابتدا فیونا را از برج که تحت محافظت اژدها است، نجات دهد.

برای انجام دان این کار، فارکواد مسابقات انتخاب شوالیه برگزار می‌کند و برنده آن برای نجات دادن شاهزاده فیونا می‌رود. اما شرک و خر هر یک به نوبه خود و با شکست دادن شوالیه‌ها؛ موجب می‌شوند فارکواد تصمیم بگیرد که شرک را به جنگ اژدها بفرستد در عوض آن، موجودات افسانه‌ای را از مرداب او خالی کند و به جای اولیه که در آن زندگی می‌کنند برگرداند. شرک فیونا را نجات می‌دهد و او را به فارکواد تحویل می‌دهد. که بلافاصله فارکواد به اوپیشنهاد ازدواج می‌دهد؛ غافل از این که او با غروب آفتاب به غول تبدیل می‌شود. شرک مراسم ازدواج را مختل می‌کند و فیونا در غروب آفتاب به شکل یک غول درآید. به همین دلیل فارکواد فیونا را طرد و او تهدید به زندانی کردن در برج می‌کند و مدعی می‌شود که او شاه است و حکم مرگ شرک را صادر می‌کند. قبل از اتمام این سخنان اژدها وارد کاخ حفاظت شده از طریق پنجره می‌شود و فارکواد را می خورد و لحظاتی بعد تاج فارکواد را بیرون می اندازد. به نظر می‌آید فارکواد در دولاک محبوب نبوده‌است؛ وقتی که اژدها او را خورد، توسط اهالی شهر تشویق شده‌است.

فارکواد که تصور می‌شد مرده است تا زمانی که او به عنوان روح در استودیو یونیورسال (Universal Studios) و شرک ۳۰ دقیقه‌ای ویژه بر روی تلویزیون کانال نیکلودئون حاضر می‌شود. که در آن تلاش برای قتل شرک و خر می‌کند و به ربودن و کشتن فیونا برای اینکه فیونا ملکه روح مرده او شود. شاهزاده فیونا دوباره نجات پیدا می‌کند هنگامی که لرد فارکواد برای بار دوم توسط اژدها کشته شده‌است.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

اژد‌ها

خنده دارترین زوج کارتون را می توان اژدها و خر نامید. آنها هنگامی که الاغ برای نجات فیونا آمد با هم ملاقات کردند. فوق العاده جذاب و جذاب، او بلافاصله قلب یک بانوی بزرگ و آتشین را به دست آورد. این اژدها بود که شرک و الاغ را به کلیسای پشت خود آورد تا آنها ازدواج فیونا و لرد فارکواد را برهم بزنند. سپس ، در هر فیلم ، اژدها به شخصیت های اصلی کمک کرد تا از منافع خود دفاع کنند.

شِرِک؛ غول سبز سرزمین خیلی دور

در کنار پیام‌های مثبت این انیمیشن، شخصیت اصلی این اثر، رفتار‌های ناپسندی دارد که به‌صورت طنز نمایش داده شده و ممکن است مورد تقلید کودکان قرار بگیرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
12:00 - 1400/03/02
بهترین انیمیشن دنیاس مخصوصا قسمت اول با اون دوبله خیلی عالی واقعا مثل این هنوز نیومده من 20 سالمه ولی باز خوشم میاد میبینمش
Iran (Islamic Republic of)
12:18 - 1400/03/02
باید اذعان کرد ک دوبله خوب ،یه کارو ماندگار میکنه
Iran (Islamic Republic of)
13:51 - 1400/03/02
واقعا بی‌نظیر بود این انیمیشن
پاسخ ها
عبدالله ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
عالی بخصوص با دوبله هومن حاجی عبداللهی دوست داشتنی
Iran (Islamic Republic of)
16:24 - 1400/03/02
یادش بخیر هر چقدر نگاه می کردمش تکراری نمیشد
Iran (Islamic Republic of)
16:30 - 1400/03/02
کارتون قشنگی بود دوستش داشتم
Germany
17:59 - 1400/03/02
شرک عشقه شرک زندگیه
Iran (Islamic Republic of)
18:48 - 1400/03/02
شرک ولش از اسمش بدم میاد
Iran (Islamic Republic of)
01:53 - 1400/03/03
عاشق کارتون شرک بودم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو