تنگه‌ جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۲۹۲۹۸
۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶
۶۳۴۲
گزارش و تصاویر اختصاصی از تنگه‌ جادویی شوتاریکو در دل کوه‌های مریخی استان‌ هرمزگان که به معنای واقعی کلمه چشم‌نواز و مرموز است.

روزنامه خراسان: گزارش و تصاویر اختصاصی از تنگه جادویی شوتاریکو در دل کوه‌های مریخی استان هرمزگان که به معنای واقعی کلمه چشم‌نواز و مرموز است.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

وقتی که از کابوس کرونا عبور کردیم و دل‌تان ماجراجویی خواست و دوست داشتید از عجایب طبیعی بکر و حیرت‌انگیز دیدن کنید، کوله‌تان را ببندید و راه بیفتید به سمت استان شگفت‌انگیز هرمزگان. جایی که شرق تا غرب و شمال تا جنوب آن، جوری غافلگیرتان می‌کند که دل کندن از آن همه زیبایی برایتان سخت باشد. بیشتر ما هرمزگان را اغلب با بنادر مهم و استراتژیک آن نظیر بندر عباس، بندر خمیر، بندر لنگه و ... یا به واسطه جزایر چهارده گانه‌اش می‌شناسیم. جزایری که از میان آن‌ها، نام چهار جزیره کیش، قشم، هرمز و هنگام بیشتر به گوش‌مان خورده است و درباره دیگر جزایر کمتر چیزی شنیده‌ایم.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

هرمزگان اگرچه حکم یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری کشورمان را دارد، اما هنوز هم بسیاری از مناطق بکر و طبیعی آن، معرفی نشده و کمتر کسی از وجودشان با خبر است. مناطقی که به زحمت می‌توانید مشابه آن‌ها را در گوشه و کنار ایران و حتی جهان پیدا کنید و هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را دارند. در استان هرمزگان، کمتر شباهتی میان تنگه‌ها، چشمه‌ها، آبشارها، دره‌ها، ساحل‌ها و جزیره‌ها پیدا می‌کنید و به همین خاطر است که باید وجب به وجب این استان دیدنی را از نزدیک ببینید.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان، تنگه جادویی شوتاریکو یا به قول محلی‌ها شوتاریکن است. در میان انبوه نیزار‌ها و نخل‌های آن‌جا، کوه‌ها و صخره‌هایی با شکل و شمایل عجیب‌و غریب وجود دارد که برخی آن‌ها را مریخی می‌نامند. شکل‌های خاص و پر از راز این صخره‌ها باعث شده آن‌ها را کوه‌های مریخی خطاب کنند. از اصلی‌ترین نکات شگفت‌انگیز تنگه شوتاریکو، منحنی بودن دیواره‌های آن است که مشخص نیست از کجا شروع شده و در کجا به پایان می‌رسد! گذر زمان بر شکل اولیه این صخره‌ها تاثیر داشته و هر یک هندسه‌ای متفاوت با دیگری دارد و مشاهده کوه‌های روشنی که ممکن است در ابتدای ورود، دیدن آن‌ها کمی برایتان ترسناک باشد.

شوتاریکو به معنای واقعی کلمه چشم‌نواز است و محیط مرموز و رازآلودش، آن را به یکی از شگفت‌انگیزترین تنگه‌های این استان تبدیل کرده است بنابراین در این مطلب، تجربیات و مشاهدات من از حضور در آن‌جا را خواهید خواند و سفری کاغذی به اعماق این تنگه که در محاصره کوه‌های مریخی است، خواهیم داشت.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

۱- شوتاریکو جایی در دل کوه‌های سر به فلک کشیده شهر پارسیان و حوالی روستای چک‌چک در استان هرمزگان است. بازدید از شوتاریکو نیازمند راهنمای محلی است، اما اگر می‌توانید از اپلیکیشن‌های مسیریابی حرفه‌ای استفاده کنید و تجربه طبیعت‌گردی‌های پیچیده را دارید، شاید برای‌تان مشکلی پیش نیاید، هرچند مسیر دسترسی به این تنگه، پر پیچ و خم و طولانی است.

۲- اگرچه شوتاریکو تنگه‌ای پرآب است، اما به محض شروع پیمایش، با زمینی مواجه می‌شوید که از تشنگی ترک خورده است و هیچ نشانه‌ای از حیات در این منطقه به چشم نمی‌خورد. یکی از دلایل رازآلود بودن این تنگه، از همین‌جا برای‌تان مشخص می‌شود. در ضمن خودرو را باید با فاصله کمی از جاده اصلی پارک کنید و به دل کوه‌ها بزنید. اگر در میان کوه‌ها، فقط یکی از دو راهی‌ها را اشتباه بروید، هیچ‌وقت به شوتاریکو نمی‌رسید! شما از این لحظه تا شوتاریکو یک ساعت و نیم فاصله دارید.

۳- در این مسیر، کوه‌ها حفره حفره‌اند و در طول پیمایش سنگ‌های چند ده یا شاید هم چند صد تنی را می‌بینید که بر اثر ریزش کوه، روی زمین افتاده‌اند. مسیر پر از سنگ‌های کوچک و بزرگ است و هرچقدر به تنگه نزدیک‌تر می‌شوید، عرض میان کوه‌ها باریک و باریک‌تر می‌شود. برای رفتن به این‌جا حتما باید آب و خوراکی به همراه داشته باشید و بدنیست بدانید که در طول مسیر احتمال حضور گردشگر دیگری مثل شما بسیار کم است! شوتاریکو مقصد پرترددی نیست و معمولا در طول رسیدن به آن تنها هستید.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

هرچقدر که جلوتر می‌روید مسیر عجیب‌تر به نظر می‌رسد. از جایی به بعد، باید از لابه‌لای سنگ‌های عظیم‌الجثه‌ای حرکت کنید که سال‌ها پیش بر اثر ریزش کوه‌ها، مسیر را به طور کامل بسته‌اند. هر زمان که دست به سنگ شدید، بدانید که شوتاریکو تنها چیزی حدود ۲۰ دقیقه با شما فاصله دارد. حرکت کردن از لابه‌لای این سنگ‌ها ممکن است خطرناک باشد و اگر احتیاط نکنید و در مسیریابی دچار اشتباه شوید، خطر سقوط یا برخورد با دیگر سنگ‌ها وجود دارد.

۴- پس از بالا و پایین رفتن از سنگ‌های بسیار، کم‌کم چشم‌تان به خزه‌هایی می‌افتد که روی دیواره‌ها جاخوش کرده‌اند. کم‌کم رنگ سبز گیاهانی را می‌بینید که تا چند دقیقه پیش از رسیدن به آن‌ها، به‌سختی می‌توانستید در این کوهستان بی‌آب و علف، نشانه‌ای از حیات پیدا کنید.

از این جا زیبایی مسیر دوچندان می‌شود و شما تنها چند دقیقه با آخرین سنگ‌های مسیر فاصله دارید. سنگ‌هایی که دهانه شوتاریکو را بسته‌اند و وقتی از لابه‌لای آن‌ها عبور کنید به تاریکی می‌رسید. به یک شب تاریک که چند ده متر آن‌طرف‌تر از آن، نور می‌تابد. پس از تاریکی مطلق ورودی تنگه، به سمت نور حرکت کنید.

از تاریکی که گذر کنید، شوتاریکو انتظارتان را می‌کشد. صخره‌هایی با فرم‌های عجیب و غریب پیش چشم‌تان ظاهر می‌شود. روزنه‌های کوچک و بزرگی را می‌بینید که نور از دل آن‌ها به حوضچه‌های آب می‌تابد. محیطی که نه روشن است و نه تاریک. از دیواره‌های آن آب می‌چکد و تا چشم کار می‌کند، این تالار عجایب ادامه دارد. هم‌نشینی طیفی از رنگ‌های سبز، خاکستری و مشکی حسابی غافلگیرتان می‌کند.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

۵- این رنگ‌ها را تا به حال یک جا ندیده‌اید. درخشش مرموز حوضچه‌های کوچک و بزرگ آب را هیچ‌وقت، این‌طور که هست تجربه نکرده‌اید. این هوای خنک را در هیچ کجای جنوب تنفس نکرده‌اید. آب آن قدر زلال و شفاف است که وقتی روی زمین مشغول راه رفتن هستید، تا زانو توی آب فرو می‌روید و بعد از خودتان سوال می‌کنید «واقعا آب بود؟»

۶- صدای قطره‌های آب، رقص دسته‌های ماهی، رنگ‌های شگفت‌انگیز و دالانی رویایی و بی‌انت‌ها که باید از کنار آن‌ها با احتیاط عبور کنید و به سمت انتهای شوتاریکو قدم بردارید. وقتی پا به تنگه گذاشتید؛ آرزو می‌کنید هیچ‌وقت تمام نشود. این جا همه چیز شبیه به خواب و خیال است.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

خوب که نگاه کنید لانه پرنده‌ها را هم در این جا می‌بینید و صدای کبوتر‌ها را می‌شنوید. به جز صدای آب و صدای پرنده‌ها، هیچ صدای دیگری به گوش نمی‌رسد. این جا سکوت محض حکم‌فرماست و انحنای کشیده و جذاب دیواره‌ها، باعث می‌شود همه چیز معماگونه و رازآلود به نظر برسد. گاهی هم کمی ترس، چاشنی حضورتان در این جا می‌شود.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

۷- گردشگرانی که تا به حال شوتاریکو را از نزدیک دیده‌اند، آن را سحرانگیز و دلهره‌آور توصیف می‌کنند، اما این شب تاریک، برای من و همراهان مملو از آرامش بود. وقتی پاهایمان را توی آب گذاشتیم و ماهی‌ها دور آن‌ها حلقه زدند، خستگی مسیر از تن‌مان بیرون رفت و هنگام رفتن، دل کندن از آن برایمان سخت بود. بهترین زمان بازدید از شوتاریکو اواخر زمستان و اوایل بهار است تا حوضچه آب بیشتری داشته باشند. دقت کنید که روز‌های بارانی، خطرناک‌ترین زمان برای بازدید از شوتاریکو هستند و این تنگه تا به حال سیل‌های مهیبی به خود دیده است. پس از سیلی که در سال ۱۳۹۸ در شوتاریکو اتفاق افتاد، برخی از حوضچه‌ها با سنگ پوشیده شدند و اگرچه اکنون زیبایی سال‌های قبل را ندارد و به لای روبی نیازمند است، اما هنوز هم شوتاریکو از زیباترین و البته رازآلودترین مکان‌های استان هرمزگان است.

تنگه‌جادویی شوتاریکو؛ رازآلودترین تنگه ایران

 

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:7
Iran (Islamic Republic of)
15:29 - 1400/04/13
عالی بود، كل سفر رو با نوشته زیبای نویسنده حس كردم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
ادیب_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کالازم_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالازم_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر