رواج قربانی‌های عجیب در مراسم محرم
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۷۰۱۰
۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۰
۷۵۰۳
علمای دینی و روان‌شناسان درباره ذبح حیوانات در ملأ عام هشدار دادند

برترین‌ها: رسم قربانی کردن در راه خدا یا خدایان همیشه با جشن یا مراسم‌های مذهبی و سنتی همراه بوده است و سابقه طولانی در ملت‌های قدیم دارد. بشر هنوز پا به مرحله تاریخ نگذاشته به این کار آشنایی و اعتقاد داشته و به قربانی کردن می‌پرداخته است.

رواج قربانی‌های عجیب در مراسم محرم

قربانی‌کردن، آیین و رفتاری دینی و اجتماعی است که از دیرباز میان اقوام و فرهنگ‌های مختلف به شیوه‌های گوناگون وجود داشته است. با وجود گوناگونی‌ها و تفاوت‌های موجود در انجام قربانی، شاید بتوان وجه اشتراک تمامی روش‌ها را در تقدس و متعالی‌بودنِ عمل پیدا کرد. واژه «قربانی»، از ریشه «قرب» گرفته شده است، به این معنا که قربانی کردن سبب نزدیکی انسان‌ها به خداوند می‌شود. «ادوارد بارنت تایلور» نخستین مردم‌شناسی است که به طور علمی به تحقیق در زمینه قربانی پرداخته و معتقد است که قربانی، هدیه‌ای به موجودات ماوراء طبیعی بوده، تا علاقه آن‌ها به قربانی کنندگان جلب شود و یا دشمنی آن‌ها را کاهش دهد.

روزنامه همدلی نوشت: قربانی کردن سنت حضرت ابراهیم خلیل الله است، حالا یکی از عباداتی که باید در عید قربان توسط حاجیان انجام شود، قربانی کردن است و هنگام ذبح باید نام خدا بر آن برده شود. همچنین در سایر مراسم‌های مذهبی مانند ایام ماه محرم افراد برای ادای نذر حیواناتی مانند گوسفند، گاو و شتر را قربانی می‌کنند. از طرفی این سنت الهی در موارد دیگری مانند عروسی یا در مقابل پای یک مهمان عزیز شده هم انجام می‌شود. اقدامی که در سال‌های اخیر با حواشی زیادی همراه شده است.

اگر در اینترنت و فضای مجازی با جملاتی مانند فرار حیوانات حین قربانی شدن جست‌وجویی انجام دهیم، حتماً ویدئو‌هایی به‌نمایش درمی‌آید که این حیوانات در کوچه و خیابان درحالی که از قربانی شدن فرار کردند، دارند به افراد حاضر در مراسم حمله می‌کنند. همین چند روز قبل انتشار ویدئوی شلیک مامور پلیس به گاوی که از مراسم قربانی در محله جوادیه تهران فرار کرده بود حاشیه‌ساز شد؛ موضوعی که بار‌ها اتفاق افتاده است.

رواج قربانی‌های عجیب در مراسم محرم

همچنین در یک ویدئوی دیگر گروهی برای مقابله از وقوع حادثه‌ای مشابه برای این‌که مانع گریختن حیوان شوند او را به یک جرثقیل بسته و آویزان کرده‌اند تا بتوانند در آن شرایط حیوان را ذبح کنند. یا مثلاً در آداب قربانی کردن حیوانات آمده که در موقع بریدن سر، جلوی بدن حیوان باید روی به قبله باشد، اما گاهی انجام عملیات قربانی در شرایط و مکان نامناسب سبب می‌شود برگزار کنندگان مراسم حیوان قربانی را در شرایطی ذبح کنند که اصلاً شباهتی با موازین شرعی ندارد، همچنین سبب اذیت شدن حیوانات و نقض حقوق آنان می‌شوند درحالی‌که توصیه‌های زیادی در این‌باره انجام شده است.

یکی دیگر از مواردی که همیشه درخصوص قربانی حیوانات مورد انتقاد قرار گرفته، انجام این کار در ملأ عام و مقابل چشم دیگران است. مسئله‌ای که به‌نظر می‌رسد با آسیب‌های جدی همراه است. شاید هنوز برخی معتقدند خونی که از حیوان قربانی شده به‌راه می‌افتد خوش یمن است، برای همین مقابل دسته‌های عزاداری، زیر پای تازه عروس و داماد حیوانی را قربانی می‌کنند یا در مواردی خون آن را به ماشین و خانه تازه خریده شده می‌پاشند درحالی‌که این مسئله اصلاً صحت ندارد. خداوند در آیه ۳۷ سوره حج می‌فرماید: «هرگز گوشت‌ها و خون‌های آن‌ها به خداوند نمی‌رسد، بلکه تقوای شما به او می‌رسد.»

در تفسیر این آیه آمده که ظاهراً اشاره به اعمال زشت اعراب جاهلی است که هرگاه حیوانی را قربانی می‌کردند خون آن را بر سر بت‌ها و گاه بر در و دیوار کعبه می‌پاشیدند، و بعضی از مسلمانان ناآگاه بی‌میل نبودند که در این برنامه خرافی از آن‌ها تبعیت کنند، آیه فوق نازل شد و آن‌ها را نهی کرد. متأسفانه هنوز این رسم جاهلی در بعضی از مناطق وجود دارد که هرگاه به‌خاطر ساختن خانه‬‏ای قربانی انجام می‌دهند خون آن را بر سقف و دیوار آن خانه می‌پاشند که باید مسلمانان بیدار شدیداً با آن مبارزه کنند.

از جمله تبعات منفی چنین کاری مربوط به قربانی کردن حیوانات در مقابل کودکان است. دراین‌باره عطیه سروش روان‌شناس بالینی در گفت‌وگویی به خبرگزاری ایرنا گفته: «ایجاد ترس، حملات حرکتی و پرخاشگری‌های ناخواسته و وحشت زا از جمله آثار سوء ذبح قربانی در حضور کودکان است. به عبارتی دیگر، دیدن تصاویر خشن چه از طریق مشاهده فیلم یا بصورت عینی در کوی و برزن، کودکان را دچار خشونت‌ها و برون‌ریزی‌هایی می‌کند که آثار سوء آن سال‌ها بر ذهن و روح کودک باقی می‌مان، همچنین سردرد، لکنت زبان، شب ادراری، عدم تکلم از عوارض آن جسمانی است.»

رواج قربانی‌های عجیب در مراسم محرم

وی با بیان این‌که این تصاویر به‌شدت برای کودکان منع و اجرای آن به‌نوعی کودک آزاری محسوب می‌شود، خاطرنشان کرده: «مشاهده ذبح به نوعی به عادی‌سازی کشتن در نگاه کودک منجر می‌شود، تفکر کودکان عینی است؛ آن‌چه را می‌بیند می‌پذیرد و در اثر مشاهده این گونه صحنه‌ها به این نتیجه دست خواهند یافت که به‌راحتی می‌توان جان موجود دیگری را گرفت.»

در توضیحی مشابه اصغر کیهان‌نیا، روان‌شناس بالینی به رسانه‌ها گفته: «کودکان بسیاری از مسائل را نمی‌دانند و متوجه نیستند که ذبح گوسفند یا گاو به چه منظوری است؛ والدین هم به آن‌ها توضیح نمی‌دهند. در این حالت، کودک ناآگاه از اوضاع وقتی این کار و خون‌ریزی را مشاهده می‌کنند خشونت در او نهادینه می‌شود. این‌جاست که ترس‌های شبانه، همزادپنداری‌ها در قالب خشونت پیدا می‌کنند که تاثیرات منفی برآنان ایجاد می‌کند. ضمن این‌که ندانستن معنا و مفهوم این مسائل نوعی خشم فروخفته در آنان به‌وجود می‌آورد. خشمی که قابل کنترل هم نیست. علاوه بر این‌که تاثیر بدی بر روی بچه‌ها می‌گذارد برای دین هم ضرر دارد.»

همچنین علمای دین هم درباره عدم قربانی کردن حیوانات درملأ عام توصیه‌هایی دارند. به‌گزارش مهر حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی‌نیا دراین‌باره گفته: «در معابر عمومی جلوی بچه، بزرگ، گوسفند نکشید. رذیلت را وقتی کسی تذکر نداد جا می‌افتد. این رذیلت است، فضیلت نیست. دهنم بسته است بگویم که اگر بچه، گوسفند کشتن ببیند آخرش چه می‌شود… کی گفته جلوی پای عروس و حاجی گوسفند بکشید؟ این عوام بازی بس نشد؟ جلوی مردم گوسفند نکشید با عاقبت بچه‌ها بازی نکنید عزیز من. ببرید در یک جایی که کسی نبیند بکشید، گوشت‌هایش را ببرید بدهید به فقرا.»

همچنین آیت‌الله مکارم شیرازی دراین‌باره بیان کرده: «قربانی‌هایی که در رهگذر‌ها و خیابان‌ها صورت می‌گیرد و همه‌جا را آلوده می‌کند شرعاً اشکال دارد. در جای مناسبی قربانی کنند و محل آن را شسته و گوشت آن مصرف شود. این خون‌ها نباید در خیابان ریخته بشود چرا که باعث آلودگی می‌شود.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:15
Iran (Islamic Republic of)
07:47 - 1400/05/31
یادمه وقتی بچه بودیم می خواستندگوسفندذبح کنندماراوادارمیکردننددراتاق بمانیم وبرون نیاییم میگفتندنبایدبچه هاببینند.متاسفانه این روزها همه چیزعادی شده وحدوحدودی برای هیچ چیزی وجودندارد.بخاطرهمین هست که اینقدردرمملکت مان مشکل ایجادشده چون درهمه چیز یاافراط هست یاتفریط.وحدومرزی برای هیچ چیز قائل نمیشویم.فکرمیکنیم پبشرفت وتمدن یعنی اینکه بزنیم به سیم آخر.یاخیلی کندروی یاخیلی تندروی یااصلا هیچ روی.
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1400/05/31
همش ظاهرسازی ونمایش
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
دقیقا، ریاکاری و دیگر هیچ...
Iran (Islamic Republic of)
08:22 - 1400/05/31
این جور کارا فقط چهره کشورمون رو توی دنیا بد نشون میده و اثر بدی توی روحیه بچه ها می ذاره. مگه قربونی میکنید ملت ببینن؟ چه کاریه آخه ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
گاوبازی و هزار جور رسم وحشی غربیها بد نشونشون نمیده ما باید مدام نگران باشیم بد به نظر نیایم که البته اونها هزار ساله ما رو بد نشون دادند پس گور باباشون
Iran (Islamic Republic of)
08:56 - 1400/05/31
فیلم قربانی شتر که چند روز پیش تو اصفهان انجام شده یه بار دیگه ببینید. صف اول تماشاچی ها بچه ها هستند.والدین اینها دیگه نباید از نسل قدیم باشند و نفمهند که چه تاثیر بدی تو روحیه و شخصیت کودک داره. اما واقعیت اینه که نمیفهمند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
اینهایی که منفی دادن یعنی واقعا نمیدونن صحنه های فجیع کشتن یک حیوان چقدر روی روحیه بچه ها تاثیر منفی داره ؟ انقدر سخته فهمیدنش ؟ یا مهم نیست براتون ؟
Iran (Islamic Republic of)
09:03 - 1400/05/31
قربانی کردن حیوانات حلال گوشت گوسفند و گاو و مرغ بسیار خوب و عالی است و سنت الهی است
قربانی باید رو به قبله باشد
باید بسم الله الرحمن الرحیم گفته شود
باید تمام آداب رعایت شود تا گوشت آن قابل استفاده باشد
دین اسلام بهترین و برترین دین الهی است
ایران هم بهترین کشور جهان است
مردم ایران هم بهترین مردم دنیا هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
حتما خودت هم بهترین بنده خدایی. مشکل ما از اونجایی شروع شد که تو و امثال تو فکر کردن هر جوری که خودشون فکر میکنن درسته و هر کس خلاف شما کافره و خونش مباح
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
بله اونم بصورت آویزون از یک پا از جرثقسل .اونی که این طور با قساوت حیوون رو با آزار میکشه فقط برای شهرت طلبی و فخر فروشی یکی مثل خودته . جاتون حتما بهترین جای جهنمه . شک نکن
شهروند
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
خخخخ به قول رضا عطاران: تموم شد؟؟ خیلی تاثیر گذار بود!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
و جنس شما هم بهترین هست
یک معلم بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
فقط بسم اله آقای محترم
Iran (Islamic Republic of)
09:35 - 1400/05/31
خدا لعنتتون کنه،مطمئن باشین نه عبادت و نه عذاداریتون مورد قبول خدا ،مطمئن باشید آه حیوانات مظلوم خدا دامن زندگیتون رو خواهد گرفت،از آه حیوانات مظلوم بترسین ،جان نگیرید جان ببخشید ،با کمک های نقدی نذرتون رو ادا کنید نه این عمل غیر انسانی،
پاسخ ها
ایرانی الاصل
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
حتما انتظار داری از آسمان گوشت نازل بشه،بالاخره که باید حیوان ذبح بشه تا برسه دست فقرا.
قربانی کردن در بین مردم *نه صرفا مقابل کودکان *کار درستی است چون این کار مومنانه رواج پیدا میکند.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
این حیوانات حلال گوشت هستند برای همین آفریده شدن‌.شما نخور
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1400/05/31
چرا تو انظار عمومی آخه موقع مرگ هم حیوون حرمت داره
Iran (Islamic Republic of)
09:53 - 1400/05/31
من که بالای شصتم .تحمل دیدن ذبح حیوانات در فیلمها را ندارم ،چه برسه از نزدیک ببینم .که هرگز از ذهنم پاک نخواهد شد.
Iran (Islamic Republic of)
10:33 - 1400/05/31
الان قیمت گوسفد و گاو و... سر به فلک گذاشته لااقل خوبی که داره از این صحنه ها دیگه کمتر می بینیم.
Iran (Islamic Republic of)
10:49 - 1400/05/31
حیوون آزاری
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
ناهار امرزوت هم نتیجه حیوون آزاری بود
Iran (Islamic Republic of)
11:34 - 1400/05/31
دلیل این همه خشونت و رذل شدن آدما همینه
Iran (Islamic Republic of)
11:51 - 1400/05/31
بجای گرفتن جون حیوانات زبان بسته میشه پول قربونی رو به نیازمند کمک کرد و بجای خون ریختن درخت کاشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
شما جای نیازمندان نظر نده.مطمئن باش اونها راضی هستن
Iran (Islamic Republic of)
11:57 - 1400/05/31
بچه های من کلیپهاش رو می بینن
میان میگن حیون گناه دارن معلوم بود دلش نمی خواد بمیره
داشت فرار می کرد به زور کشتنش
ما از گوشت بدمون میاد
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
14:02 - 1400/05/31
همش ریا کاری و نمایش
داریم خودمونو گول میزنیم
Iran (Islamic Republic of)
14:09 - 1400/05/31
جایی میخوندم که نوشته بود اگر حیوون رو به قصد خوردن گوشتش ذبح کنی ولی با اذیت و آزار و قساوت ترشح موادی که بخاطر ترس حیوون تو گوشتش میره گریبان کسی رو که این کار رو کرده و هم کسی که از گوشت اون حیوون رو خورده میگیره . طبیعت خودش بزرگترین انتقام گیرنده س . حالا میخوای قربونی کنی بکن چرا آزار میدی حیوون رو ؟
France
14:41 - 1400/05/31
قربانی کردن و گرفتن جان یک موجود زنده به اسم دین‌داری کاری خلاف اعمال انسانی است. آزار حیوان خدا چرا باید موجب خرسندی خداوند شود؟ کمی تفکر...
Iran (Islamic Republic of)
15:00 - 1400/05/31
من يك جا ديذم طرف سه تا قرقاول نذر كرده بود ذبح كنه
Iran (Islamic Republic of)
16:01 - 1400/05/31
روستا که بودیم در نوجوانی میهمان خونه ما آمدن چون کسی خونه نبود مادرم مرغی را گرفت تا برای میهمان‌ها غذا درست کنه به من گفت بیا سر مرغ را ببر تا نهار درست کنم دلم نیومد مرغ زبان بسته را سرببرم ولی چند سال پیش محرم پدره چاقوی قصابی داده بود دست بچه گوسفند داشت قصابی می‌کرد گفتم این چه کاری داری میکنی نمایش میدی با خنده گفت بزار بزرگ بشه بچه ای که با ساتور قمه بزرگ میشه بهتر از زندان جایی نداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دارو سازی عبیدی - فوتر