انسداد روده بزرگ، علائم، علت‌ها و درمان
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۳۵۵۱
۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۰
۲۱۴۲
یک متخصص داخلی گفت: انسداد روده بزرگ می‌تواند آن‌را کاملاً یا نسبتا مسدود کند، روده‌ای که مسدود باشد ممکن است پاره شده و عفونتی مرگ آور به دنبال داشته باشد.

ایسنا: یک متخصص داخلی گفت: انسداد روده بزرگ می‌تواند آن‌را کاملاً یا نسبتا مسدود کند، روده‌ای که مسدود باشد ممکن است پاره شده و عفونتی مرگ آور به دنبال داشته باشد.

علی هادیان‌پور اظهار کرد: انسداد روده بزرگ باعث می‌شود گاز یا مدفوع نتواند از بدن خارج شود و می‌تواند در هر قسمتی از آن رخ دهد.

وی عنوان کرد: روده بزرگ بخشی از سیستم گوارش است که شامل کولون و رکتوم می‌شود، روده بزرگ نقش حیاتی در دفع ضایعات از بدن دارد، تفاله‌های غذایی مایع از روده باریک وارد روده بزرگ شده و در آنجا تبدیل به جامد می‌شوند.

هادیان‌پور در پاسخ به این سؤال که انسداد روده بزرگ چقدر شایع است؟، بیان کرد: انسداد روده بزرگ ۲۰ درصد از کل موارد انسداد روده را شامل می‌شود اما انسداد روده باریک شایع‌تر است.

این متخصص داخلی با اشاره به این‌که افراد در هر سن و سالی و از هر جنسیتی می‌توانند به انسداد روده بزرگ دچار شوند، افزود: بعضی از نوزادان با نقص مادرزادی متولد می‌شوند که روده‌هایشان به درستی شکل نگرفته، این عارضه می‌تواند باعث پیچ خوردگی روده و در نتیجه انسداد روده شود.

وی تصریح کرد: بیشتر افرادی که به انسداد روده دچار می‌شوند پس از درمان بهبود می‌یابند و روده‌هایشان عملکرد نرمال خود را از سر می‌گیرد، اما اگر انسداد باعث پارگی شود این وضعیت می‌تواند بسیار خطرناک و کُشنده باشد.

هادیان‌پور با اشاره به این‌که در بچه‌های کوچک‌تر از سه سال، اختلالی به نام انواژیناسیون یا درهم روی روده می‌تواند باعث انسدادهایی در روده شود، عنوان کرد: در بچه‌هایی که این مشکل را دارند، یک قسمت از روده داخل قسمتی دیگر از روده می‌اُفتد و قسمتی که داخل افتاده می‌تواند روده را مسدود کرده و جریان خون را بند آورد.

این متخصص داخلی ادامه داد: تقریباً نیمی از افراد بزرگسالی که به انسداد روده بزرگ دچار می‌شوند، سرطان کولورکتال دارند و یک تومور سرطانی باعث این انسداد شده است.

وی افزود: از دیگر علت‌های انسداد روده در افراد بزرگسال شامل مواردی مانند چسبندگی در شکم در اثر عمل جراحی، دیورتیکول، فتق، سندرم التهابی روده، رادیوتراپی در ناحیه شکم و لگن و پیچ‌خوردگی روده می‌شود.

هادیان‌پور در ررابطه با علائم انسداد روده بزرگ، عنوان کرد: ممکن است دچار شکم دردهای بدی باشید که موج مانند احساس شده و در نهایت این درد پیوسته می‌شود، ضمناً ممکن است یک یا چند علامت مانند معده درد، گرفتگی و نفخ، اسهال، ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع، از دست دادن اشتها وتهوع و استفراغ داشته باشید.

این متخصص داخلی تصریح کرد: نوزادان و کودکان نیز همین علائم مشابه با بزرگسالان را دارند، نوزادان نمی‌توانند به شما بگویند کجای بدنشان درد می‌کند اما پاهای خود را به سمت شکم می‌کشند و گریه می‌کنند و علائم دیگری مانند تب، خون در مدفوع، استفراغ سبز یا زرد رنگ، بی‌حالی و تورم و سفتی شکم دارند.

وی در رابطه با عوارض ناشی از انسداد روده بزرگ، عنوان کرد: انسداد روده می‌تواند جریان خون را متوقف کرده و باعث شود بخشی از روده بمیرد، با ایجاد فشار ناشی از انسداد، باکتری‌های روده به داخل خون نشت می‌کنند و در نتیجه فرد دچار پریتونیت یا عفونت شکم می‌شود که این وضعیت زمینه را برای یک عفونت سیستمی کشنده به نام سپسیس فراهم می‌کند.

هادیان‌پور با اشاره به این‌که انسداد روده بزرگ یک وضعیت اورژانسی است و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد، تصریح کرد: انسدادهای نسبی روده، خصوصاً آن‌هایی که ناشی از اسکار یا چسبندگی‌اند ممکن است نیاز چندانی به مداخلات پزشکی گسترده نداشته باشند.

این متخصص داخلی تأکید کرد: انسداد روده بزرگ یک وضعیت اورژانسی جدی است، هر چند همه‌ موارد آن نیاز به عمل جراحی ندارند اما به هر حال باید در بیمارستان بستری شوید.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو