استقبال مافیای دارو از «اومیکرون»
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۷۵۴۴۵
۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۸
۱۱۳۵
آیا شکسته شدن منع ورود اتباع آفریقایی به ایران با هدف خاصی صورت گرفته است؟

روزنامه همدلی: نوظهور بودن اومیکرون باعث شده این سویه جدید ویروس کرونا، ناشناخته باشد. در تحقیقات اولیه گفته‌شده است که سرایت‌پذیری آن از گونه‌های قبلی بیشتر است؛ اما درباره شدت آن و اثربخشی واکسن‌ها تحقیقات ادامه دارد. در این میان پزشکان مردم را همچنان به واکسن زدن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت می‌کند؛ اما به‌رغم آنکه ورود اتباع هشت کشور آفریقایی به کشور ممنوع شده، خبری حاکی از شکسته شدن این ممنوعیت در بندر امام خمینی (ره) خوزستان بود.

روز گذشته خبر رسید که باوجوداینکه مقرر بود به اتباع کشورهای هند، پاکستان و آفریقای جنوبی اجازه ورود ندهیم اما پلیس گذرنامه بندر امام (ره) برای این اتباع روادید صادر کرده و به این افراد اجازه دادند از کشتی خارج و وارد شهر شوند. موضوعی که با وجود هشدارهای روزهای گذشته مبنی بر ممنوعیت ورود افراد از این کشورها به نظر می‌رسد، اتفاقی عمدی باشد که حتی رد پای مافیای دارو را نیز در آن جستجو کرد.

ابهامات اومیکرون

اومیکرون بیش از یک هفته است که یک جهان با حدود هشت میلیارد نفر جمعیت را نگران کرده است؛ سویه‌ای که چون جدید است هنوز اطلاعات زیادی درباره آن به دست نیامده و مقداری طول می‌کشد که محققان با قاطعیت درباره آن صحبت کنند. آن‌طور که پیداست محققان بر اینکه سویه جدید از سویه‌های قبلی مسری‌تر است، اتفاق‌نظر دارند. تا این جای کار سازمان جهانی بداشت همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مثل شستشوی مرتب دست‌ها، ماسک زدن، حفظ فاصله اجتماعی، باز گذاشتن پنجره‌ها در مکان‌های سرپوشیده و پوشاندن دهان با آرنج هنگام عطسه یا سرفه را توصیه کرده است.

تا هنگام نوشتن این گزارش، اومیکرون در 38 کشور واردشده بود و این در حالی است که بسیاری از کشورها به‌زعم خود تلاش کرده بودند جلوی ورود این ویروس را با منع پذیرفتن مسافر از آفریقای جنوبی و برخی کشورهای دیگر بگیرند. تا دیروز ظهر تلفات جانی درباره افراد مبتلا به اومیکرون اعلام‌نشده بود؛ برخی می‌گویند این سویه ممکن وخامت کمتری نسبت به سویه دلتا داشته باشد و برخی دیگر به این ادعا به دیده تردید نگاه می‌کنند؛ همان‌طور که هنوز معلوم نیست واکسن‌ها چقدر می‌توانند بدن انسان را در برابر آن ایمن کنند.

نمی‌توان گفت اومیکرون وارد کشور نشده است

در ایران نیز افراد بسیاری نگران پیدا شدن این سویه در کشور‌ند؛ کشور پیش‌ازاین، پنج پیک کرونا را تجربه کرده است و اگر واکسن‌ها نتوانند به مدد انسان بیایند ممکن است بار دیگر موج سهمگین کرونا افراد زیادی را غرق کند، به‌ویژه حالا که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار کاهش پیداکرده است؛ اما نکته اینجاست که اگر پیدا شدن این ویروس به‌صورت رسمی اعلام نمی‌شود نمی‌توان آن را به معنای نبود سویه جدید در جامعه تلقی کرد بلکه احتیاط حکم می‌کند این سکوت را ناشی از عدم‌تشخیص ویروس فرض کرد. در همین رابطه عاطفه عابدینی، دبیر سابق کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌گوید: «نمی‌توان به‌صورت قطعی گفت که این سویه تا کنون وارد کشور نشده است چراکه بررسی سکانس ویروسی در کشور ما برنامه مدونی ندارد و ممکن است اومیکرون هم‌اکنون به ایران هم رسیده باشد، اما شناسایی نشده باشد».

او معتقد است شناسایی نشدن این ویروس در ایران به خاطر نبود امکانات مناسب نیست بلکه «اما برنامه مدونی در خصوص آن وجود ندارد.»

افراد واکسینه نشده بیشترین درگیری به اومیکرون را دارند

هرچند که هنوز میزان اثربخشی واکسن‌ها بر روی اومیکرون پیدا نیست، به نظر می‌رسد در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها کاری است مردم می‌توانند انجام دهند. عابدینی می‌گوید: در کشور‌هایی که تا کنون این ویروس شناسایی‌شده بیشتر گرفتاری‌ها به افراد واکسینه نشده اختصاص داشته است و حتی اشخاص واکسینه نشده‌ای که قبلاً این عفونت را تجربه کرده‌اند هم دچار این بیماری شده‌اند و ازاین‌رو نمی‌توان گفت که واکسن‌ها در مقابل این سویه کاملاً بی‌اثر هستند البته برای تشخیص میزان ایمنی بخشی واکسن‌ها در مقابل این سویه باید در آینده بررسی‌هایی صورت گیرد و این امر در سطح جامعه مشخص می‌شود.

گذشته از رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حکومت وظیفه‌ای فراتر دارد و باید با رعایت مقررات سفت‌وسخت باید جلوی ورود مسافران مشکوک به ابتلا به اومیکرون را بگیرد؛ به‌ویژه وقتی پرواز مستقیم از برخی کشورها به ایران نیست این وظیفه حساس‌تر می‌شود سروکار داشتن مسافران با افرادی از ملیت‌های گوناگون در کشورهای واسطه پرواز این موضوع را حساس‌تر می‌کند. تا کنون ورود اتباع هشت کشور (آفریقای جنوبی، موزامبیک، مولاوی، لستو زیمبابوه، بوتسوانا، اسواتینی و نامیبیا) به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به کشور ممنوع شده است.

رئیس دانشگاه جندی‌شاپور: اتباع آفریقای جنوبی به وارد ایران شدند

کمتر از یک هفته از برقراری این ممنوعیت خبری روی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت که حاکی از ورود مسافران آفریقایی به ایران بود. فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفته «باوجوداینکه مقرر بود به اتباع کشورهای هند، پاکستان و آفریقای جنوبی اجازه ورود ندهیم اما پلیس گذرنامه بندر امام (ره) برای این اتباع روادید صادر کرده و به این افراد اجازه دادند از کشتی خارج و وارد شهر شوند؛ این در حالی است که تبعه این کشورها حتی اگر تست منفی داشته باشند نباید اجازه ورود به کشور داشته باشند.»

رئیس دانشگاه جندی‌شاپور اهواز همچنین گفته: «در ۱۰ روز گذشته ۳۲ کشتی با ۶۵۹ خدمه وارد خوزستان شده‌اند که از ۴۹۲ نفر از این تعداد در ۴۰ مایلی دریا تست گرفته شد و مابقی افراد نیز تست منفی همراه خود داشتند.» به گفته او «عمده کشتی‌های واردشده به بنادر خوزستان از امارات، هند، روسیه و برزیل بوده‌اند.» ازآنجایی‌که پیدا شدن اومیکرون در کشور هزینه بسیار بالایی به سیستم بهداشت و درمان خسته کشور تحمیل می‌کند، این سؤال طرح می‌شود که چه چیزی سبب‌ساز ورود مسافران آفریقایی به کشور به‌رغم ممنوعیت‌ها شده است؟

باز هم پای مافیای دارو در میان است؟

این سؤال در حالی مطرح می‌شود که پیش‌ازاین حرف‌وحدیث‌هایی درباره سود بردن مافیای دارو از پاندمی کرونا مطرح‌شده بود. چند ماه پیش امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که به‌عنوان عضو ستاد مقابله با کرونا در برنامه تلویزیونی تهران 20 حضور پیداکرده بود از بار مالی سه هزار میلیارد تومانی داروهای کرونا مثل رمدسیویر و فاویپیراویر خبر داد. او گفته بود: نه‌فقط در ایران بلکه در کل جهان عده‌ای از چرخه اقتصادی کرونا سود می‌برند؛ مثلاً مصرف سرم ناگهان افزایش پیدا کرد و مصرف سرم ما 12 میلیون شد درحالی‌که توان تولید ما 11 میلیون است.
حال باید منتظر ماند و دید مسئولان چه پاسخی درباره شکسته شدن ممنوعیت ورود آفریقایی تباران به کشور می‌دهند؛ اگر پای مافیای دارو در میان باشد با پیک جدیدی از کرونا و مردمی داغدار فقدان خویشاوندانشان روبه‌رو خواهیم بود.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:7
Iran (Islamic Republic of)
08:35 - 1400/09/15
پدر کسی که اجازه ورود میده رو دربیارید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر صالحی_فوتر