در این سن، ورزش برای بچه‌ها ممنوع!
۱۲۰۲۲۱
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
۱۶۴۷۵۱ 
بچه‌ها که از آب و گل در می‌آیند، خانواده‌ها شروع می‌کنند به برنامه‌ریزی. پدر کلاس موسیقی پیشنهاد می‌کند و مادر اصرار دارد که بچه قبل از هر چیزی باید به کلاس زبان خارجه برود. کلاس‌های نقاشی، مجسمه‌سازی و ... هم که باید جزء برنامه باشد.
مجله سیب سبز: بچه‌ها که از آب و گل در می‌آیند، خانواده‌ها شروع می‌کنند به برنامه‌ریزی. پدر کلاس موسیقی پیشنهاد می‌کند و مادر اصرار دارد که بچه قبل از هر چیزی باید به کلاس زبان خارجه برود. کلاس‌های نقاشی، مجسمه‌سازی و ... هم که باید جزء برنامه باشد. بعضی از این خانواده‌ها هم که به ورزش علاقه‌مندند، کلاس‌های ورزشی را برای آنها در نظر می‌گیرند؛ از شنا و ژیمناستیک گرفته تا فوتبال، والیبال و... تصور هم این است که اگر این کلاس‌ها را زودتر برای بچه‌ها شروع کنند، آنها موفق‌تر می‌شوند.
 
دیده شده دختر یا پسر بچه‌ای که هنوز نمی‌تواند بعضی از کلمات را ادا کند، در کلاس‌های ورزشی دیده می‌شود؛ بچه هایی که مجبورند حرکاتی انجام دهند که از عهده‌اش برنمی‌آیند. به نظر می‌رسد خانواده‌ها در آموزش دیدن بچه‌ها عجله دارند و شاید دلیل این اتفاق مشاوره‌های اشتباهی باشد که به آنها داده می‌شود. البته تبلیغات درآمدزایی باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی هم در این موضوع بی‌تاثیر نیست. آنها برای درآمدزایی بیشتر خانواده‌ها را ترغیب می‌کنند که از سنین پایین فرزندان‌شان را در کلاس‌های آموزشی ثبت‌نام کنند اما بررسی‌های کارشناسان ورزشی و حوزه روانشناسی کودک نشان می‌دهد که شروع ورزش باید در سن مناسب انجام شود.
 
ورزش آمادگی جسمانی و اعتماد به نفس آنها را بالا می‌برد اما باخت در سنین پایین می‌تواند تاثیرات منفی روی روحیه بگذارد. بچه‌ها در هر سنی نمی‌توانند حرکات خاصی انجام بدهند. حرکت ساده بستن بند کفش‌ها در سنین پایین اتفاق نمی‌افتد چه برسد به حرکاتی مثل ورزش‌های ژیمناستیک یا ورزش‌های دیگر. ناتوانی در انجام این حرکات به طور حتم تاثیرات مخربی بر روحیه بچه‌ها می‌گذارد که تنفر از ورزش ابتدایی‌ترین این تاثیرهاست.
 
در این سن، ورزش برای بچه‌ها ممنوع!

در این سن، ورزش ممنوع

کارشناسان معتقدند تا قبل از هشت سالگی ورزش برای بچه‌ها ممنوع است. آنها می‌گویند در این سن بازی کردن و طراحی انواع بازی‌ها بهترین کمک برای رشد جسمانی و درگیر کردن بچه‌ها با فعالیت‌های بدنی است. در کشورهای پیشرفته بازی‌هایی طراحی شده که به رشد استخوانی بچه‌ها کمک می‌کند. پریدن از روی مانع‌ها،  آویزان شدن از وسایل بازی، رد شدن از تونل‌های روباز، دویدن‌های مارپیچی و... از انواع این بازی‌هاست. متخصصانی که این بازی‌ها را طراحی کرده‌اند، به این موضوع توجه داشته‌اند که همه اعضای بدن بچه‌ها از استخوان‌ها گرفته تا عضله‌ها درگیر فعالیت شوند. آنها می‌گویند در این سنین بهتر است بازی در حدی باشد که انرژی بچه‌ها تخلیه شود. این گروه مخالف کلاس‌های آمورزشی هستند و نظرشان این است که یادگیری یکی، دو مهارت بچه‌ها را خسته و کسل می‌کند و همه بدن آنها را درگیر نمی‌کند.

شنا استثناست

بعضی کارشناسان می‌گویند بچه‌ها در سن شش سالگی می‌توانند ورزش‌هایی مثل شنا و ژیمناستیک را شروع کنند اما ورزش‌های دیگر حتما باید از هشت‌سالگی آغاز شود. البته شنا برای سنین پایین هم مانعی ندارد به این شرط که مربی یا خانواده، بچه را مجبور نکنند که تکنیک خاصی را یاد بگیرد. بازی در آب و حرکات‌هایی که خود بچه‌ها انجام می‌دهند خیلی بیشتر از آموزش کرال پشت و شنای قورباغه و پروانه می‌تواند به آنها کمک کند. بعضی از بچه‌ها با آموزش‌های اشتباه مربیان از آب و شنا می‌ترسند و برای همیشه از این دو فراری می‌شوند.
 
اگر اجازه داده شود که کودک کم‌کم و بدون اصرار بزرگ‌ترها وارد آب شود و فقط بازی کند، راحت‌تر می‌تواند با آن رابطه برقرار کند. این جمله بزرگترها که «تو حتما باید شنا یاد بگیری» حالت تدافعی در بچه‌ها ایجاد می‌کند. پرت کردن بچه‌ها در آب هم بدترین راه آموزش آنها و غلبه بر ترس‌شان است؛ کاری که بعضی از خانواده‌ها انجام می‌دهند.

12 سالگی؛ در این سن ورزش‌تان را انتخاب کنید

تحقیقاتی که کارشناسان انجام داده‌اند نشان می‌دهد در 10 تا 12 سالگی بچه‌ها راه‌شان را انتخاب می‌کنند. آنها که روحیه گروهی بیشتری دارند، رشته‌هایی مثل فوتبال، والیبال و بسکتبال را انتخاب می‌کنند و بعضی‌ها هم دوست دارند ورزش‌های انفرادی را انجام بدهند. البته این انتخاب بستگی به این دارد که بچه در چه شرایطی فعالیت کرده  در دوران برگزاری جام جهانی فوتبال گرایش‌ها به این رشته بیشتر است.
 
در این سن اگر دیگر تیم‌های ملی کشوری که بچه‌ها آنجا زندگی می‌کنند، نتیجه خوبی گرفته باشند، بچه‌ها آن رشته را انتخاب می‌کنند، نمونه‌اش در خود ایران اتفاق افتاد؛ سال گذشته بعد از بازی‌های تیم ملی والیبال در لیگ جهانی، تعداد بچه‌هایی که در کلاس‌های والیبال ثبت‌نام کرده بودند، رشد قابل‌توجهی داشت.

به روحیه کودک توجه کنید

فدراسیون‌های ورزشی برای بچه‌هایی که در سنین پایین هستند، مسابقه می‌گذارند. مسابقات گروه سنی نونهالان در رشته‌هایی مثل کشتی، تکواندو، کاراته و... برگزار می‌شود. کارشناسان روانشناسی خیلی با این موضوع موافق نیستند. آنها معتقدند برگزاری مسابقاتی که تعیین بازنده و برنده در آن اتفاق مهمی است و برنده مدال می‌گیرد و در فضایی عمومی تشویق می‌شود، می‌تواند آسیب‌های غیرقابل جبرانی داشته باشد. شکست در سن‌های پایین، کودک را از ادامه یک فعالیت ورزشی منصرف می‌کند. بچه‌ها از 14 سالگی به بعد باخت و برد را درک می‌کنند و فهم این موضوع برای‌شان حل می‌شود. توصیه کارشناسان این است که مسابقات جدی از این سن به بعد برگزار شود.
 
در این سن، ورزش برای بچه‌ها ممنوع!

هشت سالگی؛ بهترین سن برای شروع

باتوجه به فعالیت‌هایی که بچه‌ها درسن پایین داشته‌اند، می‌توان تشخیص داد آنها به چه ورزش‌هایی علاقه و در چه رشته‌هایی استعداد دارند. علاقه به دویدن، شنا کردن، بازی با توپ و.. می‌تواند بهترین کمک برای والدین و مربیان در انتخاب رشته ورزشی بچه‌ها باشد. در هشت سالگی می‌شود آموزش در یک رشته خاص را برای بچه‌ها شروع کرد. برگزاری مسابقه در این سن هم مشکلات چندانی برای بچه‌ها ایجاد نمی‌کند، البته به این شرط که بچه‌هایی که در یک سطح هستند با هم رقابت کنند و شکست در روحیه آنها تاثیرات مخربی نگذارد. در این سن باید لذت بردن بچه‌ها از ورزشی که انجام می‌دهند در اولویت باشد.

مواظب آسیب‌ها باشید

موضوع دیگری که باید مورد توجه خانواده‌ها قرار بگیرد، آسیب‌دیدگی‌های جسمی و روانی حین برگزاری مسابقات است. بعضی از پدر و مادرها اصرار دارند بچه‌های‌شان حرکات‌های ورزشی را به درستی انجام بدهند و انتظاراتی بالاتر از توان‌شان از آنها دارند که هم این انتظارات و هم استرس‌هایی ناشی از برگزاری مسابقات در سنین پایین می‌تواند روان بچه‌ها را به هم بریزد. اولین راهی هم که به نظر آنها می‌رسد این است که دیگر ورزش نکنند. آسیب دیدن در سن پایین می‌تواند برای همیشه یک بچه را از ورزش زده کند. تحمل درد در سنین پایین کم است و این دردها بچه‌ها را از ورزش دور می‌کنند. توصیه‌ها این است که حرکات براساس توان بچه‌ها و علاقه‌شان انتخاب شود و از اصرار به انجام یک ورزش جلوگیری شود.

ورزش سنگین از 15 سالگی

کارشناسان ورزشی می‌گویند ورزش‌های پایه باید در سنین پایین آموزش داده شوند. شنا، دوومیدانی و ژیمناستیک در این گروه قرار دارند. این سه ورزش پایه اصلی ورزش‌های دیگر است. بچه‌ها می‌توانند درهمین سه رشته تا حد ستاره شدن پیش بروند یا مهارت‌هایی که در این رشته‌ها یاد گرفته‌اند، زمینه خوبی برای فعالیت در رشته‌های دیگر باشد. ورزش‌هایی مثل دوچرخه سواری، والیبال، بسکتبال، فوتبال ، بدمینتون و ... که برخورد فیزیکی کمتری دارند، برای گروه سنی 11 تا 14 ساله توصیه می‌شوند.
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1396/03/22
تو راست میگی چار تا سایت رفتم همه گفتن سه چار سالگی ما که دوازده سالمونه چه گناهی کردیم .
پاسخ ها
F
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
یعنی من ک ب ژیمناستیک علاقه دارم و14سالمه نمیتونم برم
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1396/06/08
رحق باساراست منم 12 سالمه ودوست دارم تنیس برم وتواین ورزش موفق بشم اما حالا که تو سایتا رفتم ناامید شدم اخه میگن باید از 6 سالگی شروع کنین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
اصلا این موضوع رو جدی نگیرید ببین من ۳۴ سالمه و الامیفهمم که چقدر اشتباه کردم که از ۱۸ سالگی ورزش نکردن
و تو الان ۱۲ سالته یعنی ۶ سال از طرز فکر من جلوتری
ایمان داشته باش که تو سن فوق العاده ای قرار داری و همین الان شروع کن چون چند سال دیگه میفهمی که چه اشتباهی کردی که به این حرفا گوش دادی
من تازه الان به فکر افتادم اونم بخاطر انواع دردهای جسمانی و مشکلات و فقط میتونم شنای سبک انجام بدم
تو رو خدا زمان طلایی تونو از دست ندید و تو هر رشته ای که دوست دارید ثبت نام کنید. مطمئنم موفق خواهید شد
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1397/01/15
منم دوازده سالمه من تو رشته تکواندو هستم اول کهتو سایت ها خوندم میگفتن باید از هشت سالگی شروع کرد ولی وقتی یک نگاه به اطرافم انداختم دیدم سن های مختلفی هستند ورزش سنو سال نداره به خودت نگاه میکنه شاید یک بچه هشت ساله پنج سال تو یک رشته باشد ولی هنوز موفق نشده ولی یک مرد یازن چهل ساله باشد یک ورزش را که یک یا کمتر باشد که میرود و تونسته این رشته را به اوج برسانه
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1397/03/28
راهنمایی ثبت نام مدرسه ژیمناستیک
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1397/04/02
من والیبالیست و ۱۲ ساله توی کلاس ما تو سطح مبتدی بچه های زیر ۸ سالی هستن که حتی چیزی از والیبال و پستا و حرکتاش نمی فهمن ولی چون پدر و مادر دلشون میخواد بچشون سریع تر از بقیه موفق بشه و از بچگی آموزش ببینه بچه رو بدون اینکه از چیزی سر در بیاره ثبت نام می کنن من خودم از تابستون پارسال شروع کردم و به خاطر جسه ریز و علاقم والیبال و انتخاب کردم که از نظر مربیم سن خوبی بود به نظر من اون دختر ۵ ۶ ساله که دستش به تور نمی رسید تا پنجه یا اسپک بزنه موفق که نمیشه هیچ از والیبال به خاطر کم شدن اعتماد به نفسش میون اون همه دختر بزرگتر از خودش زده میشه
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1397/05/31
من الان 15 سالمه و از بچگی به ژیمناستیک می رفتم و از سن. 12 ول کردم یعنی ۴ سال ژیمناستیک نرفتم
حالا به نظرتون می تونم ادامه بدم این ورزشو؟
Iran, Islamic Republic of
00:28 - 1397/06/01
من 15 سالمه و قبلا حرفه ای بدمینتون بازی میکردم ولی الان میخوام برم ووشو یا تکواندو به نظرتون خوبه و اینده داره
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1397/06/24
ميخوام برم به بدن سازي الان به سن ١٥ سالگيم كم مونده چكار كنم برم يا نه
پاسخ ها
ارمین
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
سلام برو یه ورزش بهتر ،مثل فوتبال یا والیبال
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1397/08/03
سلام.من تکواندو رو از سیزده سالگی شروع کردم اما همش به دلیل مشکلات (تصادف و ...)ول می کردم و دوباره میرفتم.الان 15 سالمه و هنوز کمربند زردم.دلسرد شدم.نمی دونم دوباره شروع کنم یا نه راهنمایی کنید.
United Arab Emirates
23:49 - 1397/09/10
ورزش رو از هر سنی شروع کنید خوبه،فقط تکواندو و کارته نرید چون مسخره ترین ورزشهاست،یه ورزشی برید که یکم خشن باشه و قوی بشین.
پاسخ ها
بسیج
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
اتفاقا تکواندو سلطان ورزشهاست و بدن را قوی میکنه،کاراته هم عالیه.
هانی
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
ورزش خشن بریم که چی دوروز دیگه از اسیبهایش جون سالم بدر نمیبریم.
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1397/09/14
سلام من۱۳ سالمه... قبلا میرفتم ژیمناستیک ولی ول کردم.. الانم خیلی دوس دارم برم دوباره... به نظرتون برم؟:)
Iran, Islamic Republic of
00:16 - 1397/11/05
سلام من بچه هشت ساله دارم میخوام فرزندم وارد یه ورزشی بشه که تا حرفه ای شدن ادامه بده باید چی کار کنم ؟از کجا باید شروع کنم راهنمایی میخواستم ممنون
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1397/11/05
هر ورزشی خوبه بجز بوکس،چون مغز همو میارن پایین و بچمون دیوانه میشه.
پاسخ ها
چگوارا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
دوست عزیز الان مردم ورزشهای خطرناکه مثل بوکس رو که همش اسیبه گذشتن کنار،و ورزشهایی پرطرفدار و قوی مثل کاراته،تکواندو میرن.
United Arab Emirates
23:07 - 1397/11/15
بنظر من ورزش سن و سال نداره من الان 20سالمه 4ماه دارم میرم تکواندو هیچ وقت برای یاد گرفتن دیر نیست
پاسخ ها
انقلاب اسلامی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
تکواندو ورزش خوبیه ولی ورزش رو با ید با توجه به سن انتخاب کرد.
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1397/11/23
ربطی نداره اصلا من 13 سالمه و از5 سالگی تکواندو رو شروع والان دان2 دارم هیچ مشکلی هم تو رشد و روحیاتم ایجا نکرد الانم قدم170 عه و کمربند مشکی قرمزم دارم
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1397/12/01
سلام من ۱۶ سالمه الان پنج سالو خورده ای هم کیک بوکس کار می کنم.الان قدم۱۷۳هستش.در مورد این که گفتن تاثیر جسمی چقدروارد میشه(اول بگم تمرین خیلی سنگین اگه تو سنین رشدانجام بشه احتمال زیادصفحات رشد بسته میشه) بنظرمن بعد از۱۲بچه میتونه هررشته ای بره(اماعلم
جدیددرمورداین میگه بهتره رشته هایی مثل بسکتبال و والیبال برن می تونه به رشدقدشون کمک کنه)البته این که قدبیشتربه ژنتیک بستگی داره یه بحثه.. بنظرم بعد۱۲سالگی بزارین هرورزشی دوستداره بره ولی فشارنیاره
Iran, Islamic Republic of
01:26 - 1397/12/06
من ۱۷سالمه چون رشتم تربیت بدنی هست تقریبا ورزشارو بلدم مخصوصا والیبال الانم ب نینجوتسو علاقه دارم بنظرتون میتومن ازالان شروع کنم یا خیلی دیر شده؟
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1397/12/26
به نظر منم ورزش سن و سال نداره من الان ۱۲ سالمه و شنا میرم الان فقط ۳ ماهه که میرم و اصلا دیر نیست چون بچه های ۴ ساله کرال پشت و سینه رو که نمیتونن برن
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1398/01/19
من جودو میرم و بنظرم جودو ورزش خیلی حرفه ایی و مفیدیه.
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1398/03/01
سلام من یه ماه دیگه میشه 14سالم قدم173 وزنم 72 میخام بوکس یا کشتی یا جودو برم یکی این که کدوم بهتره و میخام برا قهرمانی برم و بوکس رو خیلی دوس دارم به نظرت با این سن میشه قهرمان شد؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1398/03/05
دخترم 9 سالشه میخاد بره کاراته ایا انتخاب خوبیه در ضمینه رزمی
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1398/03/08
من تاحالا ورزش حرفه ای نکردم ۱۶ سالمه بیشتر به فکر درس و مدرسه بودم الان میخوام برم والیبال جون قدم هم بلنده ولی نمیدونم تکواندو خوبه یا والیبال و اینکه اصلا دیر شده برام؟
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1398/03/09
من الان ۱۲ سالمه و چند ماه دیگه میرم تو ۱۳ سال و از تیر ماه پارسال ژیمناستیک رو شروع کردم ولی الان شدیدا علاقه به باله دارم و به هر دو ورزش هم علاقه دارم ولی الان نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم تا آسیب کمتری ببینم و یا به خاطر آسیب ورزش رو ترک نکنم...لطفا راهنمایی کنید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج