حاملگی بدون جنین؟!
۱۴۶۳۹
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۲
۲۲۸۷۹۲ 
بارداری پوچ، مشکل شایع بسیاری از زنان
شاید زمانی بوده که حتی نمی دانستید باردارید یا باردار بودید اما خبر بدی شنیده اید. «یک تخم پوچ در رحم شما وجود دارد» یا اینکه «هیچ جنینی در سونوگرافی دیده نمی شود.» به شدت ناراحت و آشفته می شوید. مفهوم این جملات را درک نمی کنید.
مجله تندرستی: شاید زمانی بوده که حتی نمی دانستید باردارید یا باردار بودید اما خبر بدی شنیده اید. «یک تخم پوچ در رحم شما وجود دارد» یا اینکه «هیچ جنینی در سونوگرافی دیده نمی شود.» به شدت ناراحت و آشفته می شوید. مفهوم این جملات را درک نمی کنید. مجبور می شوید دوباره سونوگرافی کنید. برای پیداکردن چیزی که اصلا وجود نداشته و سپس به شما گفته می شود که محتویات داخل رحم دفع خواهد شد. یا اینکه باید متحمل یک مداخله طبی یا جراحی شوید.

با وجود شرایط ناراحت کننده ای که برایتان پیش آمده باید گفت جای نگرانی نیست، شما تنها نیستید؛ ضمن اینکه دوباره می توانید باردار شوید، یک بارداری واقعی. دکتر طاهره فروغی فر، متخصص زنان و زایمان و نازایی درباره بارداری پوچ یا تخم پوچ توضیحات مفیدی ارائه داده که حاصل آن را در ادامه می خوانید.

تخم پوچ یا حاملگی پوچ چیست؟

پس از اینکه تخمک به وسیله اسپرم بارور شد، تخمک بارورشده در رحم به طور طبیعی لانه گزینی می کند و تقسیمات سلولی شروع می شود. تقسیم سلولی طبیعی باعث تشکیل جفت می شود اما در یک روند غیرطبیعی این امکان وجود دارد که تقسیم سلول های جنینی متوقف شده یا اصلا شروع نشود. جفت و کیسه بارداری وجود دارد، بدون اینکه جنینی در کار باشد. این وضعیت بارداری، جنین یا تخم پوچ نامیده می شود.
 
حاملگی بدون جنین؟!

بارداری بدون جنین یا تخم پوچ اتافق شایعی در دوران بارداری یک زن به شمار می آید. طی دهه های گذشته که وسایل تشخیصی پیشرفته ای وجود نداشت، زنان زیدی دچار این نوع بارداری می شدند بدون اینکه بفهمند چه اتفاقی افتاده است. امروزه با پیشرفت روش های تشخیصی، بیشتر این نوع بارداری ها کشف می شوند. علت 50 درصد سقط های سه ماهه اول، بارداری بدون جنین است.

آیا علائم دارد؟

*عقب افتادن قاعدگی

*دردهای خفیف شکمی و احساس ناراحتی یا تورم در پستان ها

*تست مثبت بارداری و تصور ذهنی یک بارداری طبیعی

*لک بینی یا خونریزی خفیف واژینال

*ترشحات واژینال خونابه ای یا قهوه ای

باوجود اینکه جنینی وجود ندارد، جفت به رشد خود ادامه می دهد و هورمون های بارداری، ترشح شده از جفت، وارد خون خانم باردار می شوند. بارداری بدون جنین فقط وقتی تشخیص داده می شود که سونوگرافی رحم انجام شود. در سونوگرافی یک کیسه حاملگی با قطر 20 میلی متر یا بیشتر می بینیم؛ در حالی که جنین داخل آن وجود ندارد. معمولا توصیه می شود که سونوگرافی بعدی حدود 10 تا 14 روز بعد تکرار شود. در سونوگرافی بعدی هم جنینی دیده نخواهد شد. برای تایید بارداری بدون جنین، می توانیم تا هفته هفتم و هشتم بارداری و سونوگرافی نهایی، منتظر بمانیم.

علت این عارضه چیست؟

شایع ترین علت می تواند ناهنجاری های کروموزومی تخمک بارور شده باشد. تعداد زیاد یا کم کروموزوم می تواند باعث توقف تقسیمات سلولی طبیعی شود. تریزومی های 16 و 22 را عامل بیشتر این مشکلات کروموزومی دانسته اند. علتش می تواند مربوط به کیفیت پایین تخمک (شاید با افزایش سن زن) و یا کیفیت پایین اسپرم باشد. گاهی سطح پایین هورمون ها (هورمون پروژسترون) برای حمایت از بارداری طبیعی را علت دیگری دانسته اند که البته احتمال آن کم است.

چگونه می توان درمان کرد؟

گروهی از پزشکان معتقدند که وقتی تشخیص بارداری بدون جنین، تایید شد با گذشت زمان بدن زن باردار خود به خود توانایی دفع محتویات داخل رحم را خواهد داشت و نیازی به اقدام های درمانی مهاجم نخواهد بود.

اما توجه به این مساله ضروری است که دفع محصول های بارداری گاهی نیاز به گذشت زمان زیادی ارد و طی این مدت، زن باردار ممکن است دچار عفونت رحمی یا خونریزی شدید واژینال شود.

مداخله های پزشکی برای ختم بارداری بدون جنین می تواند به صورت درمان دارویی یا جراحی باشد. اگر شما در زمانی که منتشر دفع خود به خودی محتویات بارداری هستید، دچار خونریزی شدید (مصرف یک pad بهداشتی طی کمتر از یک ساعت)، نیاز به کورتاژ خواهید داشت.م دروصتریکه خونریزی شدید نیست می توان به جای انتظار کشیدن، از داروهای خوراکی یا واژینال، برای دفع، استفاده کرد. اگر خانم باردار بخواهد علت بارداری پوچ را پیدا کند، می توان اقدام به کورتاژ کرد و بافت خارج شده را به پاتولوژی ارسال کرد.
 
حاملگی بدون جنین؟!

آیا می توان پیشگیری کرد؟

متاسفانه در بسیاری از موارد نمی توانیم مانع از ایجاد تخم پوچ بشویم. تعدادی از زوج ها وقتی که چندبار سقط در مراحل اولیه ابرداری اتفاق می افتد سعی در یافتن علت آن می کنند و تست های ژنتیکی انجام می دهند. پزشکان معمولا پس از دو تا سه سقط متوالی، توصیه به بررسی های متخصصان برای یافتن علت می کنند؛ بررسی کروموزومی پدر و مادر و سایر تست های تشخیصی. بارداری بدون جنین، معمولا در بارداری بعدی تکرار نمی شود و فرد می تواند یک بارداری طبیع یرا تجربه کند.

ممکن است دو هفته پیس از سقط، فرد دوباره تخمک گذاری طبیعی داشته باشد. این ممکن است باعث یک بارداری ناموفق دیگر شود به دلیل اینکه رحم هنوز آماده لانه گزینی جنین بعدی نیست. بنابراین مدت چهار تا شش هفته پس از سقط، حتما یکی از روش های پیشگیری از بارداری را به کار ببرید. معمولا سه تا شش ماه پس از دفع بارداری پوچ، می توان بارداری موفقی را تجربه کرد. درصورتی که چندبار سقط در مراحل اولیه بارداری (یا بارداری بدون جنین) اتفاق افتاد، می توان درمورد استفاده از IVF (روش های درمانی کمک باروری) تصمیم گرفت.

باتوجه به اینکه سطح پایین هورمون پروژسترون طی بارداری میتواند باعث سقط شود، شاید استفاده از مکمل های پروژسترونی از ابتدای بارداری بعدی بتواند شانس بارداری موفق را بیفزاید. بارداری دبون جنین، حادثه ناراحت کننده ای در زندگی یک زن محسوب می شود.

شاید دیگران درک نکنند که شما برای چه غمگین هستید. آنها فکر می کنند شما برای چیزی سوگواری می کنید که اصلا وجود نداشته! درک این واقعیت که شاید جنینی وجود نداشته اما بارداری اتفاق افتاده است انتظار ناراحتی و آشفتگی پس از سقط را ملموس تر می کند.

 به یاد داشته باشید که این مساله می تواند برای هر زنی اتفاق بیفتد. شاید درمورد خیلی ها اتفاق افتاده و باعث سقط شده، بدون اینکه کسی یا خودشان متوجه شوند. پس نگران نباشید، شما هم می توانید یک بارداری و بارداری های موفق دیگری را پس از یک بارداری بدون جنین تجربه کنید.
انتشار یافته: 54
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1394/07/03
سلام من یک بارداری پوچ داشتم یک سال بعد یک. بارداری موفق داشتم حالا پس از 11سال مجدد بارداری پوچ داشتم ولی از یک سال مجدد بارداری موفقی دارم پس جای امید برای همه عزیزیان است
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1394/09/21
سلام من هفته ۷بارداری سونورفتم ساک خالی دیده شده ن کیسه زرد ن جنین لطفا کمکم کنید
پاسخ ها
بدون نام
Australia
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
سلام منم همین اتفاق برام افتاده فعلن منتظر هستم تا سنو گرافی بعدیم که چه اتفاقی می افته
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1394/11/14
سلام،،منم تو هفته 9 هستم اما ساک دیده شد خبری از جنین نبود نمیدونم چیکار کنم توکل به خدا
پاسخ ها
رویا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
سلام من دیردز رفتم سونوبراتشکیل قلب گف کیسه حاملگی بدون جنین برویه هفته دیگه بیا اگه نشده بوبروکورتاژ دارم میمیرم هفته ۷بارداریم
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1394/11/19
سلام منم هفته پنج گفتن بچه نیست خیلی نگرانم میخوام برمد سونوگرافی سه بعدی
Iran, Islamic Republic of
01:33 - 1395/03/06
سلام منم بعدشم هفته شدیدالکه بینی داشتم دکتربعدازفرستادن به سونوگرافی تشخیص حاملگی پوچ رویداد بعدازظهر روزم ساک جنینی روسقط کردم بهم گفت دوماه دیگه میتونم به بارداری اقدام کنم اخلاقی امیدم به خداست ماهانه اگه این مشکلو دارید به خداتوکل کنید
Iran, Islamic Republic of
03:28 - 1395/03/20
سلام من دو ماهگی رفتم سونو گفت بچه ات هیچ مشکلی نداره و قلبش هم تشکیل شده ولی تو اواسط ماه سوم لکه بینی جزیی پیدا کردم رفتم دکتر بهم شیاف داد مصرف کردک بهتر شدم باز لکه بینی جزیی پیدا کردم از ترس رفتم سونو گفت ساک بچه تنها هست هیچ بچه ای وجود نداره اخه چطور ممکنه اول گفتن بچه هست یهووی چی شد ساک تنها موند
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1395/06/27
زن من یک ماهش است چندروز خونریزی کم داردبچه در ساکس نیست چه راهی دارد که بچه زنده بماند
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1395/06/27
زن من یک ماهش است چندروز خونریزی کم داردبچه در ساکس نیست چه راهی دارد که بچه زنده بماند
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1395/06/27
اخه من بک بار زنم بوردم سونو گفتن که ساکش خالیه البته کمرش رو ماساژ دادم بعد چند دیقه افتاد روی خون ریزی این اتفاق پری روز افتاد حالا قرار فردا یه سنو دیگه ببرمش دعا کنید برام
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1395/08/11
منم هفته پنجم بارداری هستم سونو گفت کیسه و جفت دیده میشه ولی جنین دیده نمیشه حالا هفته دیگه باز میرم دعام کنید
Iran, Islamic Republic of
01:12 - 1395/10/25
سلام خسته نباشید منم امروز رفتم سونو بهم گفتن ساکه بارداریت خالیه هنوز جنین نیست من الان هفت هفته امه تو سونومم هماتوم نشون داده چیکار کنم؟؟؟؟دعا کنید
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1395/11/16
منم همین مشکلو دارم نمیدونم چیکار کنم دکترگفته دوسوم حجم کیسه رو هماتوم گرفته.شماچی؟
Iran, Islamic Republic of
01:05 - 1395/12/02
از هماتوم اصلا نترسید در تکثر موارد مشکل مهمی نیست و با شیاف پروزسترون درمان میشه.
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1395/12/06
سلام من هم ۵ هفته باردارم ولی ساک بارداریم جنینی دیده نشده دوهفته دیگه باید سونوبدم واسم دعاکنین
Iran, Islamic Republic of
07:07 - 1395/12/17
سلام من درهفته 8 هستم ولی میگن جنین دیده نمیشود
...یعنی میشود اشتباه شده باشد
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1396/01/29
من دوتا بچه 7 و 2 ساله دارم دوماهی بود که عقب انداخته بودم و وقتی متوجه بارداریم شدم سونو کردم گفتن در کیسه جنین هیچ جنینی وجود نداره و در بیمارستان به وسیله عمل کورتاژ سقط انجام شد الان نگران هستم اگه دوباره بخوام بزارم برای بارداری باید چه اقداماتی انجام بدم و اینکه الان نگرانم که چرا این اتفاق افتاده
Iran, Islamic Republic of
22:47 - 1396/02/07
سلام من هفته هفتم هستم و امروز تو سونو فقط ساک بود و جنین نبود حالا باید چیکار کنم
-
21:07 - 1396/03/16
سلام من هفته ۷ و ۶ روز بارداری هستم ک فهمیدم جنین نیست وفقط کیسه اب خالیه
چیکار کنم
سقطش چجوریه ؟خیلی میترسم
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1396/09/10
سلام من دوماهه بارداریم بودخونریزی داشتم رفتم سنوگفتن ساک هست احتمال سقط جنین هست ازم یهچیزی افتادبهرنگ قرمزولی دوهفته گزشته ومن احساس میکنم درشکمم حرکت بچه هست ایاامکان دارد
Iran, Islamic Republic of
21:31 - 1396/09/28
سلام من هفته هفتم بارداریم رفتم سونو ساک بود ولی جنین ن دکترم گفت احتمالا بارداری پوچ هفته بعد دوباره باید برم برا سونو لکه بینیو...ندارم خ استرس دارم هیچ راه دیگه ای نداره ک زودتر بفهمم؟دعا کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
من امروز رفتم عین تو بودم گفت دوهفته دیه بزا رفتم ولی بازم جنین نبود گفت باید سقط کنی میخوام برم پیش یه دکتر دیگه ببینم چی میگه دارم از استرس میمبرم
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1396/11/07
من الان 8هفته هستم رفتم سنوگفت ساک تشکیل شده ولی جنین نیست گفت 10رودگه سنوتکراربشه خیلی نگرانم چکارکنم
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1396/12/02
سلام برام دعا کنید
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1396/12/06
من هم هفته هفتم هستم رفتم سونو گفتن ساک هست ولی جنین نیست حالا واسم سونو واژینال نوشته میخوام برم ببینم چی میگه.توکل برخدا دعا کنین
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1397/01/23
با سلام آیا ممکن هست بعداز بارداری پوچ تو ماه اول دباره جنین تشکیل بشه
Iran, Islamic Republic of
04:30 - 1397/01/30
سلام منم الان ٣ ماه و تموم كردم شش هفتگي رفتم سونو گفتن قلب جنين تشكيل شده حتي صداشو هم شنيدم ولي الان واسه غربالگري مرحله يك رفتم ميگن كيسه ت خاليه بدون اينكه درد يا لكه بيني يا خونريزي داشته باشم ، مگه همچين چيزي ميشه توروخدا كمكم كنيد؟
پاسخ ها
نگار
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
منم عین شما بودم الان چیکار کردید؟
United Arab Emirates
19:12 - 1397/02/18
سلام منم هفته شش بارداریم گفتن ساک تشکیل شده اما جنین نیست من سه تا بچه دارم نمیخوام اصلا تشکیل بشه
Netherlands
12:46 - 1397/03/06
من هفته. هشتم رفتم سونو گفت ساک وجعفت تشکیل شده اما بچه نیست.چطور میشه مگه؟
United States
20:47 - 1397/04/10
منم توی یک سال دوبار باردار شدم هر دوبار ساک خالی بدون جنین .الان سه ماهه ک سقط دومو کردم .برام دعا کنید بارداری بعدیم اینطوری نباشه
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1397/04/18
منم هفته ۵ بارداریم رفتم سونوگفت ساک حاملگی هست اماجنین نیست بعدم ناحیه هایپواکو که مطرح کننده هماتوم مشخص شده خیلی نگرانم
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1397/07/05
سلام من دو تا سقط داشتم ،بعد از دو تا سقط حاملگي سومم به نتيجه رسيد ،دخترم ٧ سالشه ،دوباره اقدام كردم برا بارداري،تست خون بارداريم مثبته ولي دچار خونريزي خفيف هستم .،سونو داخلي رفتم بهم گفت اصلا هيچي ديده نميشه نه داخل رحم نه حاملگي خارج از رحم،خيلي سردرگم هستم،نميدونم چيكار كنم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
سلام منم مشکل شما رو دارم نمیدونم چم شده
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1397/07/14
سلام منم 6هفتگی رفتم سنوگرافی گفتن همه چیزخوبه قلبه بچه هم میزدامروزرفتم سنوگرافی قربارگری گفتن پوچه مگه میشه راهنمایی کنین
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1397/08/12
من یک هفته است از پریودیم میگزره ولی امروز بی بی چک زدم منفی بود دل درد دارم درد نوک سینه تکرار ادرار به نظرتون من حامله زود تست گرفتم
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1397/09/22
سلام من هفت هفتگی سونو انجام دادم ساک حاملگی تشکیل شده بود ولی خبری از جنین نبود در ۸هفتگی رعفتم نشون نداد صبر کردم ۱۰هفته رفتم بچه تشکیل شده بود ایشالله همتون نی نی هاتونو بغل بگیریر
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1397/09/22
سلام من هفت هفتگی سونو انجام دادم ساک حاملگی تشکیل شده بود ولی خبری از جنین نبود در ۸هفتگی رعفتم نشون نداد صبر کردم ۱۰هفته رفتم بچه تشکیل شده بود ایشالله همتون نی نی هاتونو بغل بگیریر
پاسخ ها
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
واقعا؟
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1397/09/28
تو روخدا راس میگی یعنی منم امیدوار باشم
Turkey
16:43 - 1397/10/03
من الان دکترا میگن هفت هفتگی رو میگذرونم اما فقط کیسه دیده میشه جنین یا جفت دیده نمیشع ینی میتونم امیدوارباشم
Iran, Islamic Republic of
20:54 - 1397/10/09
سلام من هفته ۷ بارداری هستم سونوگرافی انجام دادم گفت کیسه آب خالی دیده شده مشخص نیس باید دو هفته دیگر دوباره بیاین یعنی میشه اشتباه دیده شده باشه خیلی ناراحتم و عصابم خورده قبلا هم یه سقط جنین و یک مرگ نوزاد در ۹ماهگی داشتم یعنی میشه اشتباه دیده باشن خیلی ناراحتم راهنماییم کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1397/10/17
در هفته نهم سونو جنين و نشون نداد و دكتر گفت حاملگي پوچ و خودش سقط ميشه .اما دو هفته بعد جنين تو سونو نشون دلد.الانم صاحب دخمل شيطونم
پاسخ ها
بهاره
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
ببخشید منم تو هشت هفته رفتم گفتن دو قلو و کیسه زرده و جنین بود.گفت برو دو هفته دیگه بیا برای قلب.رفتم سونو واژینال جای دیگه گفت یه ساک خالی میبینم و یه چیز دیگه که تشخیص نمیدم چیه .سونو قبلی رو نشون دادم گفت ده روز صبر کن دوباره یه سونو بده .این یعنی چی.من ای وی اف کردم این بار چهارمم بود که مثبت شدم چون سه تا منفی داشتم .کلی ذوق کردیم بعد نه سال مثبت شد .الان نمیدونم فعلن صبر کردم هفته بعد دوباره سونو بدم.هیچ لک و درد و خونریزی ندارم.سینه درد دارم.بوی غذا میاد حالت تهوع دارم همین .به نظرتون من باردارم یا ...
Iran, Islamic Republic of
07:15 - 1397/11/29
سلام من هفته ۶ بارداریم دیروز رفتم دکتر سونوگرافی واژینال انجام داد گفت هنوز جنینی مشخص نیست و دورش لخته خون گرفته به نظرتون سقط میشه میخواستم قرص میزوپروسول استفاده کنم میگن زوده درسته؟
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1397/11/30
وای اینکارو نکنیا. صبر کن دوهفته بعد برو سونو
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1397/12/05
سلام
من آخرین تاریخ پریودم۱۳دی بود.امروز تاریخ ۵ اسفنده و صب رفتم سونوگرافی دکتر گفت رحم ت کاملا خالیه و من هیچی نمیبینم. در حالی که من در هفته هشتم بارداری هستم
ینی هفت هفته و ۳ روز.
نه حالت تهوع داشتم تا الان نه حساسیت به بو و نه ویار و لک بینی یا خونریزی.دلیل چیه ؟خیلی آشفته ام
لطفا کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1398/04/22
باسلام من بعدازشش هفته ودوروزرفتم سونوگرافی گفت کیسه خالیه بعد خونریزی درحدپریودداره توروخدا هرکس میدانه بهم بگه
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1398/05/26
سلام من ۲۵خرداد پریود شدم و۳۱ اتمام پریودیم بود ماه بعد ازمایش دادم مثبت بود الان تو هفته نهم بارداری ام کیسه زرده تشکیل شده جنین رویت نشد دکترم گفت باید سقط کنم دارم از ناراحتی میمیرم لطفا کمکم کنین ممکن جنین دیر معلوم شه
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1398/05/30
سلام.من 5هفته و2روز باردارم سونو ساک 9میلی فاقدجنین باجدارضخیم رانشون داد.نمیخام هم تشکیل بشه چون اصلا شرایط بارداری ندارم دوتابچه دارم وباوجودمصرف قرص اورژانسی باردارشدم میخاستم بدونم چندهفتگی میتونم بادستورپزشک وقانونی به علت ساک پوچ باسایتوک سقط کنم؟
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1398/06/05
منم ۵ هفته و ۶ روزمه ساک بارداری خالیه جنینی دیده نمیشه
میگن قلبش هم تشکیل نشده خیلی نگرانم کسی بوده اینطور باشه راهنمایی کنید لطفا
Iran, Islamic Republic of
05:04 - 1398/06/20
نگران نباشد همتون بزارید هفته 10برید سونو چون دیرتشکیل میشه منم هفته 6رفتم گفتن خالیه جای دیگه رفتم گفتن زودرفتی هفته 10بیا
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1398/07/21
من هفته ۸بارداریم سونو دادم دکتر میگه ساک حاملگی میبینم یکم لک بینی دارم میگه احتمال ۹۹درصد سقط میشه حالا تا ی هفته دیگه گفته صبر کنم اما با این حرف ناامید شدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج