کدام لنز برای کدام چشم؟
۱۵۶۵۳۲
۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
۱۹۳۰۵۲ 
همه ما در این سال‌ها، از بد و خوب استفاده از انواع و اقسام لنزهای رنگی فراوان شنیده‌ایم اما در کنار تمام توصیه‌های پزشکی و بایدها و نبایدهایی که دانستن آنها از نان شب برای چشم‌تان واجب‌تر است.
مجله سیب سبز - شقایق جعفری: همه ما در این سال‌ها، از بد و خوب استفاده از انواع و اقسام لنزهای رنگی فراوان شنیده‌ایم اما در کنار تمام توصیه‌های پزشکی و بایدها و نبایدهایی که دانستن آنها از نان شب برای چشم‌تان واجب‌تر است، باید قبول کنیم مردم از استفاده از لنز دست برنداشته‌اند چون مثل دیگر لوازم زیبایی و آرایشی هنوز پرطرفدار و محبوب است.

اگرچه زیبایی طبیعی به مراتب بهتر و مورد پسندتر است اما برای کسانی که مشتریان ثابت استفاده از لنزهای رنگی هستند، اطلاعاتی داریم که با آن هم در انتخاب لنز به شما کمک می‌شود و هم روش‌های صحیح استفاده از لنز و رعایت نکات بهداشتی آن را می‌آموزید.  دکتر مهدی خانلری، جراح و متخصص بیماری‌های چشم  به پرسش های شما در رابطه با لنزهای رنگی پاسخ می دهد.

ایرانی‌ها رکورد دار استفاده از لنز

95 درصد متقاضیان لنزهای رنگی و زیبایی خانم‌ها هستند؛ خانم‌هایی که دیگر اعتقاد چندانی به زیبایی طبیعی ندارند چراکه در سبک زندگی این روزهای‌شان و ظاهر اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. زمانی که روبه‌روي آينه می‌ایستیم و چهره‌‌مان را با دقت ورانداز مي‌کنیم، دل‌مان مي‌خواهد تغييراتي در چهره‌مان ايجاد کنیم؛ درست مثل هزاران نفر دیگری که با انواع و اقسام روش‌ها و تغییرات، چهره‌شان دیگر طبیعت و طراوت قبل را ندارد. خریدن لنز و استفاده از رنگ‌های متنوع آن یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ایجاد این تغییر در ظاهر چشم‌هاست اما امروز دوره دوباره گفتن جملاتی مثل «لنز مضر است و باعث نابینایی می‌شود» نیست چراکه لنز وسیله‌ای است کاملا بی‌خطر، البته اگر روش مصرف آن را به درستی بدانیم و رعایت کنیم.

بعد از موج سیل‌آسای جراحی‌های زیبایی و استفاده از لوازم آرایشی، استفاده از لنزهای رنگی و تزئینی هم در بین خانم‌های جوان ایرانی طرفداران فراوانی پیدا کرده است؛ لنزهایی که این روزها در هر مطب چشم‌پزشکی، داروخانه‌ها و عینک‌فروشی‌های شهر به سادگی یافت می‌شود. شناخت درست نوع و نحوه استفاده از لنزهای رنگی مهم‌ترین قسمت ماجراست چراکه باید درنظر داشته باشید کوچک‌ترین بی‌دقتی، مشکلات جبران‌ناپذیری را برای چشم‌های‌تان ایجاد می‌کند.

کدام لنز برای کدام چشم؟
 
 
چشم‌هایی با ظاهر طبیعی

لنز‌های رنگی این امکان را به شما می‌دهند که رنگ چشمان خود را همان‌طور که دوست دارید تغییر دهید تا ظاهری جذاب‌تر و زیباتر پیدا کنید. لنزهای رنگی هم به صورت شماره‌دار و هم بدون شماره در بازار موجود هستند. لنز‌های تماسی شماره‌دار نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شما را هم اصلاح کرده و در عین حال باعث تغییر رنگ چشم شما می‌شوند اما لنزهای رنگی بی‌شماره صرفا جنبه زیبایی داشته و برای تغییر رنگ چشم طراحی شده‌اند که به‌طور معمول گران‌تر از نمونه‌های مشابه معمولی آنها هستند ولی کسانی که مایل به تغییر رنگ چشم خود هستند معمولا مشکلی در پرداخت این هزینه‌ها ندارند؛ مثلا بعضی افراد یک تغییر دراماتیک را می‌پسندند اما بعضی دیگر از افراد تنها تغییراتی جزئی راضی‌شان می‌کند.

بیشتر کنتاکت لنزهای رنگی طوری طراحی شده‌اند که ظاهر طبیعی بخش رنگی چشم یعنی عنبیه که از مجموعه‌ای از شکل‌ها و خطوط رنگی درست شده را تغییر می‌دهند. بعضی کنتاکت لنزهای رنگی از یکسری نقطه‌ها و خطوط شعاعی رنگی تشکیل شده‌اند تا بتوانند ظاهری طبیعی روی چشم ایجاد کنند. مرکز این لنز‌ها جایی که روی فضای مردمکی واقع می‌شود بدون طرح است تا مانعی برای دید ایجاد نکند.

نگاه‌تان را رنگی کنید

انتخاب رنگ لنز مناسب چشم تابع عوامل زیادی از جمله رنگ مو یا ظاهر پوست است. اما در نهایت بستگی دارد به سلیقه شما و اینکه دوست دارید ظاهری طبیعی، دراماتیک یا دوست‌داشتنی‌تر داشته باشید. اگر مایلید رنگ چشم‌تان را تغییر دهید ولی آن تغییر خیلی بارز نباشد بهتر است از لنز‌هایی که کناره‌های عنبیه شما را مشخص‌تر می‌کنند و رنگی طبیعی‌تر به ظاهر شما می‌بخشند، استفاده کنید. برای کسانی که چشمان آبی دارند اما دوست دارند تغییر کوچکی در ظاهرشان به‌وجود آورند، لنز خاکستری مایل به سبز پیشنهاد می‌شود.

اگر دل‌تان می‌خواهد ظاهری دراماتیک پیدا کنید که هر کسی در نگاه اول متوجه تغییر شما شود؛ از رنگی گرم‌تر مثل قهوه‌ای روشن استفاده کنیدو اگر چشم شما به همین رنگ است، رنگ سردی مثل آبی روشن به‌شما پیشنهاد می‌شود . اما اگر رنگ چشم خودتان تیره است بهترین انتخاب برای شما رنگ‌های مات است. برای اینکه طبیعی‌تر به نظر برسید از رنگ عسلی روشن یا رنگ فندقی استفاده کنید یا اگر دوست دارید که در میان جمع کاملا متمایز به‌نظر بیایید، مطابق سلیقه‌تان از رنگ‌های روشن‌تر مثل آبی، سبز یا بنفش استفاد کنید و درنهایت اینکه اگر پوست تیره‌ای دارید، لنز‌های روشن می‌توانند ظاهری کاملا متفاوت را به شما ببخشد.

تجویز پزشک؛ مطمئن‌ترین انتخاب

شاید مهم‌ترین قسمت این مطلب همین جا باشد که قبل از انتخاب لنز رنگی نکات کلیدی زیر را در نظر داشته باشید. گرچه لنزهایی با اندازه‌های مختلف وجود دارد که برای افراد مختلف مناسب است، اما به شرطی که به‌درستی تجویز شده، توصیه‌های لازم را رعایت کرده و از جاهای معتبر تهیه شده باشند. لازم است برای دریافت لنزهای رنگی حتما به کلینیک‌های معتبر یا چشم‌پزشک مراجعه کنید چراکه تنها در آن صورت است که می‌توانید کنتاکت لنزی بی‌خطر و مطمئن را تهیه کنید که ظاهری طبیعی‌تر را هم به شما هدیه کند.
 
کدام لنز برای کدام چشم؟

در کشورهای دیگر برای تهیه لنزهای رنگی حتما لازم است نسخه مشخصی در دست داشته باشید تا جایی که این موضوع حتی در مورد لنزهای بدون شماره که صرفا تجویز زیبایی دارند هم صادق است چراکه تمامی لنز‌ها به عنوان وسایل پزشکی محسوب می‌شوند و لازم است برای دریافت آنها نسخه تجویزی مشخصی از یک چشم‌پزشک یا کسی که تخصص مربوطه را دارد در دست داشته باشید و مطابق آنچه در ایران معمول است به صرف مراجعه به داروخانه یا حتی فروشگاه‌های لوازم بهداشتی آرایشی نمی‌توان آنها را تهیه کرد.

مراقبت؛ شرط بی‌خطر بودن لنزها

لنز شما فقط برای خود شماست. هیچ‌گاه لنز دوستان خود را استفاده نکنید و لنز خود را به دیگری قرض ندهید. لنز همانند مسواک یا دارو یا هر وسیله شخصی تنها به همان فرد دارنده آن و ویژگی‌های همان فرد اختصاص دارد و معاوضه آن می‌تواند خطرات بالقوه‌ای مانند انتقال باکتری‌های بیماری‌زا و متعاقبا ایجاد عفونت‌های شدید را به‌دنبال داشته باشد. باید از لنزهای خود به خوبی مراقبت کنید چون لنز‌های رنگی همانند کنتاکت لنز‌های معمولی باید به‌درستی نگهداری، تمیز و ضد عفونی شده و در محلول‌های مخصوص قرار داده شوند.

حتما بنا بر توصیه متخصص مربوطه کنتاکت لنز خود را بیرون انداخته و در زمان تعیین شده از یک نمونه جدید و نو استفاده کنید. اگر از کنتاکت لنز تنها گاه و بیگاه استفاده می‌کنید بهتر است بیشتر از کنتاکت لنزهای روزانه یکبار مصرف بهره ببرید. یادتان باشد نباید در زمانی که چشم شما زخمی و تحریک شده یا قرمز است از لنز استفاده کنید زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت‌های مخاطره‌آمیزی شود که حتی به از دست رفتن بینایی شما بینجامد بنابراین اگر هنگام مصرف کنتاکت لنز متوجه هر گونه ناراحتی یا آزاری در چشم خود شدید حتما این مسئله را با چشم‌پزشک خود در میان بگذارید و از لنز استفاده نکنید.

لنز رنگی را چطور انتخاب کنیم؟

امروزه مصرف کنتاکت لنز‌های رنگی محبوبیت فراوانی در میان مردم پیدا کرده است پس با کمک چشم‌پزشک یا اپتومتریست می‌توانید کنتاکت لنز مناسبی را انتخاب کنید که به شخصیت و چهره شما ظاهر مناسب‌تری ببخشد. این لنز‌ها هم در صورتی که توسط چشم‌پزشک یا اپتومتریست تجویز شده باشند لنزهایی قابل قبول و مطمئن‌تری هستند. هرگز این لنز‌ها را از فروشگاه‌های آرایشی و بهداشتی و حتی بدون داشتن نسخه‌ای مشخص از داروخانه‌ها تهیه نکنید.
انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
01:18 - 1394/11/30
ببخشید ابی قیمتش چنده
پاسخ ها
ملیسا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
450000
Iran, Islamic Republic of
02:14 - 1395/04/03
سلام .لنزراازکجامیشه گیرآورد؟
میشه راهنمایی کنین
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1395/04/05
سلام
رنگ چشمای من عسلی سبز هست


چه رنگ لنز برای من مناسبه؟
پاسخ ها
بدون نام
Netherlands
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
قرمز خوني
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1395/04/26
چشام قهوه ای تیرس وسبزم البته نه زیاد وموهام مشکین چه رنگی بم میاد
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1395/05/24
باسلام من رنگ چشمام سبزه میخوام موهامو قهوه ای کنم بنظرشما لنز عسلی رو چشمام جواب میده؟
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1395/06/06
چشمانم عسلی دور مشکیه چه لنزی مناسبمه؟
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1395/06/08
دوستان عزیز....من چشام قهوه ای سوخته مایل به مشکی هست....
لنز یخی رو چشام خوب نشون میده یا طوسی نشون میده؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
طوسی
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1395/08/29
با سلام من چشام عسلی و سبزه یعنی میشی موهامم خرمایی هست چه رنگ لنزی بهم میاد؟البته آبی گرفتم واقعا پشیمونم آبی روی چشم من سورمه ای نشون میده
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1395/09/18
من چشام قهوه ای تیره س
موهام خرمایی
پوستمم روشنه
چ رنگ مناسبه؟
United States
23:31 - 1395/09/19
بنظرم عسلی مناسبه
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1395/10/07
من چشمام ابی روشنه پوستمم برنزه کردم نمی دونم چه لنزی به صورتمم میاد لطفا هرچه زودتر کمک کنید
Iran, Islamic Republic of
02:14 - 1395/11/23
من پوستم گندمیه موهام رو میخوام مش کنم کرم قهوه ای چه رنگی به چشام میاد
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1396/01/23
من چشام سبز وزغی هس چه لنزی به چشام میاد?
Iran, Islamic Republic of
02:25 - 1396/01/30
ممنون از اطلاعات مفیدی که دادین.
Sweden
21:10 - 1396/06/26
سلام ببخشید من موهام براق خرمایی قهوه ایه و چشمامم از دور قهوه ای پررنگ و از نزدیک قهوه ای روشن. پوستم سفیده
چه لنزی بهم میاد؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1396/06/30
درود ، هام طلایی بلوند هست و پوستم برنزه ، چشمم قهوه ای تیره، به نظرتون کدوم رنگ لنزی بهم میاد ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1396/12/05
سلام .رنگ چشمای من قهوه ایی تیرس چه رنگ لنزی بهم میاد؟
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1396/12/23
پوست من سبزه با موهای مشکی چه رنگ لنز بهم میاد ممنون میشم نظر بدین
Iran, Islamic Republic of
19:31 - 1397/01/28
موهام مشکی پر کلاغیه پوست سفید متامیل ب سبزه لنزابی بهم میاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
سلام چشمای من مشکی هستن
لنز ابی گرفتم خیلی تو ذوقن
چ رنگ لنزی مناسبه?
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/05/06
سلام چشمای من میشی هست چ لنزی بگیرم ک به چشممام بیاد دوست دارم طبیعی باشه
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1397/05/06
سلام چشمای من میشی هست چ لنزی بگیرم ک به چشممام بیاد دوست دارم طبیعی باشه
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1397/06/02
از لنز کس دیگه میشه استفاده کرد عایا؟
پاسخ ها
niloofar
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
خیر نمیتوانید استفاده کنید زیرا باعث عفونت چشمی می شود
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1397/07/18
سلام چشمای من قهوه ای روشنه چه رنگ لنزی خوبه استفاده کنم
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1397/08/26
سلام من چشمام قهوای هست لنز چه رنگی بزنم ابی میتونم بزنم
Iran, Islamic Republic of
22:22 - 1397/09/02
سلام ببخشید من دانش اموزم چشمام خرمایی تیرست چه رنگی لنز بهم میاد که زیاد معلوم نباشه اخه میخواهم طبی بخرم چشمام ضعیفه؟
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1397/11/10
سلام پوستم روشن موهام قهوای سوخته چه رنگ لنزی برای من مناسبه
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1397/12/14
سلام ..
من تازه لنز گرفتم میترسم استفاده کنم ..دیروزخاستم بزارم ب مامانم ایناگعتم بیایید خوب نگاتون کنم میترسم کورشم داداشم نزاش بزارم.راهنماییم کنید .
البته چشم قهوه ای تیره هس ولی طوسی گرفتم بم میاد؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/03/22
خوشحالم که چشام عسلیه
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1398/04/11
من چشمام قهوه ای سوخته و موهام خرمایی است و رنگ پوست سفیده به من لنز سبز عسلی میاد آیا
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1398/08/02
من چشام قهوه ای وصورتم سفید چه لنزی بهم میاد ..
Iran, Islamic Republic of
19:41 - 1398/08/16
بچه چشم های من سبزه عسلی و پوستم روشن بنطرتون چه لنزی منو متفاوت تر میکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج