راه های کنفرانس دادن خوب (1)
۱۷۰۴۹۴
۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
۹۵۵۸۲ 
وقتی قرار است برای اولین بار کنفرانس بدهیم باید حواسمان را جمع چه چیزهایی کنیم؟
هفته نامه همشهری جوان - زهره ترابی: «واقعا چی شد که این جوری شد؟» در 5 سالگی می توانستیم بدون ذره ای ترس برای تمام شهر سخنرانی کنیم و شعر بخوانیم اما در 25 سالگی اگر سه نفر بشود چهار نفر زبانمان بند می آید. چهار نفر بشود 10 نفر که دیگر هیچی. احساسمان می شود مثل یک قربانی پای چوبه دار.

قضیه واقعا عجیب است چون اگر در همین حالت هرکدام از آن 10 نفر را جدا جدا ببینیم، می توانیم بنشینیم کنارشان، از ری و روم به هم ببافیم و یک ساعت و نیم مخشان را پیاده کنیم. در حدی که آخرش یا فک خودمان درد بگیرد و یا سر طرف مقابل.

راه های کنفرانس دادن خوب (1)

حالا اگر دوباره همه شان را کنار هم جمع کنیم و البته اگر قرار باشد از جایمان بلند شویم و همان حرف هایی که قبلا و در خفا گفته ایم را با صدای بلندتر تکرار کنیم، همان ماجرای قربانی و چوبه دار تکرار می شود و همه چیز به هم می ریزد. با این حساب یک ساعت و نیم پیشکش، حتی 2 دقیقه همی نمی توانیم بحث را دست بگیریم. در نتیجه باز مجبوریم برگردیم سر خانه اول و از خودمان بپرسیم: «چی شد که این جوری شد؟»

برای صحبت کردن در یک فضای علمی چه چیزهایی را باید رعایت کنیم

هزاران چشم

تجربه صحبت کردن در محیط علمی چیزی فراتر از خواندن دکلمه در جشن های مدرسه یا اجرای مراسم صبحگاه سر صف است. متاسفانه یا خوشبختانه خیلی وقت ها پاس شدن درس و یا از آن بالاتر به دست آوردن مدرک تحصیلی، وابسته به کیفیت سخنرانی و کنفرانس دادن ماست. کار به ظاهر ناخوشایندی که هر چقدر هم از دستش فرار کنیم، بالاخره یک روزی طنابش را می اندازد دور گردنمان و ما را می برد آن بالا پشت جایگاه استاد. پس بهتر است اول ریزه کاری های محیط علمی را اینجا بخوانید و بعد برای خواندن نکات عمومی تر صفحه را ورق بزنید.

سوالات را حدس بزنید

انشاءالله پایان نامه را خودتان نوشته اید دیگر. با این حساب می دانید در کدام بخش ها کم کاری کرده اید، به کدام قسمت ها مسلط ترید و کدام فصل ها قابلیت ادیت کردن دارند. بنابراین خودتان را بگذارید جای استاد داور، با سختگیری تمام، چند تا سوال بپرسید و سعی کنید جواب های قابل قبولی برایش آماده کنید. این جوری اگر بعدا این صحنه در واقعیت تکرار شد، می توانید با آرامش و تسلط از خودتان دفاع کند و استاد را انگشت به دهان بگذارید.

در ضمن با شناسایی روحیات استاد داور و استفاده از تجربیات قربانیان قبلی! ایشان می تواند شما را در پیدا کردن سوالاتی که خواهد پرسید راهنمایی کند. این را هم یادتان باشد که خیلی وقت ها داور محترم سوالاتش را از صحبت های شفاهی شما می پرسد. بنابراین توضیحاتی را در جلسه دفاع مطرح  کنید که هم بر آنها مسلط باشید و هم قابلیت به چالش کشیدنتان را نداشته باشند.

راه های کنفرانس دادن خوب (1)

وسایل مورد نیاز را همراه داشته باشید


شانس است دیگر، یکهو سر ارائه برق می رود و استاد هم ول کن معامله نیست. پس بهتر است از اسلایدها و مطالبتان یک پرینت داشته باشید تا اگر چنین اتفاقی افتاد پیوستگی و انسجام مطالب به خاطر ندیدن اسلایدها از دستتان در نرود. درضمن برای عوض کردن صفحات اسلاید هم از موس وایرلس استفاده کنید تا مجبور نشوید در تمام مدت نزدیک به کامپیوتر بایستید یا در حال دویدن به سمت آن باشید. البته اگر دوست پایه ای باشد که زحمت این کار را بکشد، نیازی به موس نیست.

پیشمرگ نشوید

اگر قرار است همه دانشجوها در یک روز و سر کلاس درس ارائه بدهند، شما سعی کنید اواسط کار داوطلب شوید، چرا که ارائه دادن در اول ساعت حکم پیشمرگ شدن را برای بقیه دارد. معمولا اول جلسه حواس همه  جمع است. استاد با دقت گوش می دهد و آماده اشکال گرفتن است. از آن طرف هم دانشجوها می خواهند برخورد استاد و نمره دادنش را ببینند. در نتیجه 40جفت چشم بدون اینکه پلک بزند، دارد تخته را می پاید. اما همین طور که زمان می گذرد و تعداد بیشتری ارائه می دهند دقت ها کم و کمتر می شود. استرس شما هم طبیعتا با دیدن کنفرانس بقیه و اینکه کسی آن بالا جان نداده پایین می آید.

خلاق باشید

بعضی وقت ها به خاطر کمبود وقت و تعداد زیاد دانشجوها استاد ارائه را دو نفری تعیین می کند. درچنین مواقعی رسم است که یا هر کدام از این دو نفر به نوبت می روند برای ارائه دادن، یا اینکه یکی مطالب را تهیه می کند و یک به تنهایی ارائه می دهد. شما اما خلاقیت به خرج بدهید و با اجازه استاد دو نفری با هم و همزمان ارائه بدهید. این طوری هم فشار و استرس کمتری تحمل می کنید، هم اگر ارتباط خوبی با دوستتان داشته باشید، می توانید با پاسکاری های مناسب استاد و بقیه را جذب روش متفاوت خودتان بکنید. این روش امتحانش را پس داده و فقط نیاز به ابتکار و کمی جسارت دارد.

حواستان به زمان باشد

شما مدیر کل نیستید که بروید آن بالا، هرچقدر خواستید حرف بزنید و کسی هم کاری به کارتان نداشته باشد. خیلی وقت ها (مخصوصا در جلسه دفاع) به ازای دقایقی که هدر داده اید، ازتان نمره کم می کنند. بنابراین از قبل حساب همه چیز را بکنید و چندین مرتبه برای خودتان ارائه بدهید و زمان بگیرید تا به چنین مشکلی بر نخورید. دو سه دقیقه را هم برای اتفاقاتی که ممکن است سر جلسه پیش بیاید، کنار بگذارید. اگر نگاه کردن به ساعت موقع حرف زدن حواستان را پرت می کند، به دوستتان بسپرید تا زمان به نصف که رسید، به شما علامت بدهد. ضمنا 32 تا اسلاید برای یک ارائه 15 دقیقه ای زیاد است. پس تعداد اسلایدها را هم متناسب با زمانی که دارید در نظر بگیرید.

راه های کنفرانس دادن خوب (1)

همه چیز را چک کنید


قبل از برگزاری کنفرانس تان سری به محل بزنید و امکاناتش را شناسایی کنید. صرفا حضور فیزیکی یک کنترل و پرده و یک شی آویزان از سقف کافی نیست. حتما از سالم بودن وسایل مطمئن شوید و چک کنید پروژکتور سالن به درستی تنظیم شده باشد تا قسمتی از متن بیرون پرده نیفتد. اگر کلاس یا سالن ارائه خودش کامپیوتر دراد، یک بار اسلایدهایتان را در آن نمایش بدهید تا از به هم نریختن فونت ها و اجرا شدن فیلم ها مطمئن شوید.

چگونه اسلایدهای مناسبی بسازیم

حرفه ای باشید

یک ارائه خوب دانشگاهی به جز فن بیان و خوب حرف زدن نیاز به اسلایدهای تر و تمیز هم دارد. ساختن چنین صفحاتی کار پیچیده ای نیست و با کمی وقت گذاشتن می شود اسلایدهای حرفه ای و خوبی درست کرد. اینجا چندتا از نکاتی که هنگام کار با پاورپوینت لازم است بدانید را برایتان آورده ایم.

- اگر قرار بود همه چیز در اسلاید نوشته شود دیگر نیاز به حضور شما آنجا نبود. چون همه چشم داشتند و آن را می خواندند. درواقع هدف از ساختن اسلایدها بیشتر معرفی تیتروار مطالب و استفاده حداکثری از عکس و نمودار برای بیان راحت تر مطالب است. به همین دلیل گذاشتن مطلب زیاد در اسلایدها نه تنها کار درستی نیست، بلکه حواس خواننده را از صحبت های شما پرت می کند. پس بهتر است در هر اسلاید کمتر از 40 کلمه استفاده شود.

- متن اسلایدها باید طوری باشد که از هر قسمت از سالن به وضوح قابل دیدن باشد. بنابراین بهتر است از فونت های کوچک تر از 20 برای متن و کوچک تر از 36 برای تیتر استفاده نکندی. برای مثال اسلایدی با این ویژگی مناسب است. تیتر با فونت B titr سایز 40 و متن با فونت B mitra سایز 32 و فاصله بین سطور 1.5.

- از همه افکت هایی که توی پاورپوینت وجود دارد، نباید استفاه کنید. چون مخاطب شما بزرگسال است. فلقط در حد محدود و برای بولد کردن برخی مطالب سراغ آن بروید. اینکه دائم یک چیزهایی در صفحه در حال رفت و آمد باشند حواس مخاطب را پرت می کند. برای نمونه بد نیست اسلایدهای استیو جابز را ببینید.

راه های کنفرانس دادن خوب (1)

- پاورپوینت را با دو فرمت pps و ppt می توانید ذخیره کنید. اگر همین جوری آن را ببندید و سیو کنید، خود به خود با پسوند ppt ذخیره می شود. این طوری موقع بازکردن آن اول خود نرم افزار باز می شود و بعد باید خودتان آن را اجرا کنید. بهتر است موقع ذخیره سازی یک فایل با پسوند pps هم درست کرده و برای ارائه دادن از آن استفاده کنید.

با این کار اسلایدهایتان حالت اجرایی پیدا می کند و فقط به منظور نمایش به کار می رود. درضمن اجازه ویرایش هم به کاربر داده نمی شود.

- سعی کنید سلیقه به خرج بدهید و رنگ متن و تمپلیت و تیتر را متناسب را هم در نظر بگیرید. در ضمن بهتر است به خود نرم افزار اکتفا نکنید و با توجه به کارتان در اینترنت بگردید و تمپلیت های مناسب را از آن دانلود کنید.

- اگر می خواهید خیلی حرف ای باشید و زبانتان هم خوب است، کتاب Slide: ology را بخوانید. این کتاب نوشته Nancy Duarte است و بخش زیادی از آن به مبحث گرافیک می پردازد. نسخه پی دی افش به زبان اصلی را هم به راحتی می توانید از اینترنت بگیرید.
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1393/10/30
ممنون از مطلب خوب و مفیدتون.
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1393/10/30
ممنون از مطلب خوب و مفیدتون.
-
19:44 - 1393/11/01
موضوع و مطلب خوبی بود بخصوص برای دانشجویان
با امید مطالب جدید و بروز تر
Iran, Islamic Republic of
04:41 - 1393/11/02
خیلی کاربردی بود واسه من و خیلی های دیگه
تشکر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
چرت
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1393/11/07
با تشکر از مطالب مفیدتون.حتما ازاین دست مطالب بیشتر روی سایت بزارین
پاسخ ها
مدیر پایگاه با سلام، درخواست شما به تحریریه انتقال داده شد.
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1394/08/26
ممنون مطلب خیلی خوبیه.
Iran, Islamic Republic of
19:51 - 1394/12/03
مطالب تون عالیه و بسیار مفید است. بخصوص واسه دانشجویان.
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1395/02/31
با سلام
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۱
سلام نظر قبلی من کامل منتشر نشده فقط می خواستم تشکر کنم از سایت خوبتون و یه وب سایت به دوستان معرفی کنم که به صورت تخصصی به ارائه مطلب و روش دفاع از پایان نامه پرداخته است.
Iran, Islamic Republic of
22:47 - 1395/03/02
مطالبتون خیلی خوب لطف کنید مطالب بیشتری بگید.
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1395/08/08
عالی بود.من دوشنبه همین هفته باید کنفرانس بدم از الان دارم میمیرم.احساس میکنم رفتم بالای دار.منه بدبخت هم دومین نفری هستم که کنفرانس میدم.
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1395/08/27
سلام
من امروز واسه اولین بار کنفرانس دادم ولی خیلی خیلی بد بود استرس داشتم و تند تند میخوندم با اینکه همه چیو از حفظم بلد بودم
ولی خراب شد خیلی ناراحتم.
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1395/09/06
اوه اوه !!!!

واقعا که کنفرانس دادن در کلاس 19 نفری غیر انتفاعی هفتم ،،،،،،

دل و جرئت می خواد >>>>>>>>>>>>

من که وقتی رفتم جلوی تخته که بسم الله رو بگم زبونم گرفت !!!!

ولی مطلبتون واقعا به دردم خورد


واقعا ممنون
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1395/11/12
کنفرانس دیگر برای من مثه آب خوردنه ..
پاسخ ها
زینب
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
خب چکارکنم دیگر
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1395/11/15
من خودم روش دونفره رو قبل از اینکه این متنو بخونم به دوستم گفتمو چن هفته پیش کنفرانسی عالی دادم ینی با دوستم دادیم وبابتش هدیه هم دریافت کردیم
Singapore
15:08 - 1395/11/21
روش های دقیق تری میتونست باشه. ممنون
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1396/02/18
خ خ خ خيلي ممنون
United States
12:35 - 1397/01/15
سلام منم کنفرانس دارم واسترس..برام دعا کنید
United Arab Emirates
19:26 - 1397/02/09
ممنون از مطلب خوب و مفیدتون.
United Arab Emirates
19:26 - 1397/02/09
ممنون از مطلب خوب و مفیدتون.
Iran, Islamic Republic of
01:26 - 1397/08/07
من دانش دبیرستانی ام ولی کلی استفاده کردم خیلی کاربردی بود
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1397/08/26
بعضی نکته ها خیلی کلیدی بودن واقعا ممنونم من نهمم و کنفرانس دارم با اینکه توی ارائه کنفرانس خوبم ولی دوستام متاسفانه حافظه ضعیفی دارن ونمیتونن به خوبی مطالب رو بخونن ودرموردشون توضیح بدن هرچه قدرم بهشون یاد میدم وتوضیح میدم یاد نمیگیرن فعلا مشکل اساسی من ندونستن راه های ارائه برای خودم نیس بیشتر استرس دوستامه که خراب نکنن لطفا درمورد فهموندن دوستان هم مطالبی بگذارید
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1397/12/03
عالی خیلی ممنونم که این را به ما یاد داده اید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج