نطق جنجالی علیه فرزند هاشمی در مجلس
۱۷۵۵۷۵
۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۲
۲۱۰۳۳ 
نماینده مردم تهران گفت: شرکت استات اویل در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ پنج میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به فرزند رئیس‌ جمهور اسبق پرداخت کرده است.
خبرگزاری تسینیم: احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس، در نطق میان‌ دستور خود در صحن علنی به زوایای دیگری از تخلفات مهدی هاشمی در قرارداد استات اویل پرداخت که متن کامل این نطق به شرح زیر است:

انقلاب اسلامی نتیجه جهاد امام و مردم بود که تحقق آن را باید تبریک بگوییم و همه باید برای اعتلای آن و حفظش از فساد و تبعیض بکوشیم.

امروز میخواهم مطالبی را در باره پرونده آقای مهدی هاشمی به اطلاع ملت شریف ایران و نمایندگان آنان برسانم. البته نتیجه محاکمه به تصمیم قاضی محترم دادگاه و قضات ارجمند بعدی بستگی دارد و همه باید تسلیم قانون باشیم، ولی حق مردم می دانم که یکی از مهم ترین اتهامات این فرد را بدانند و آگاه باشند که در پرونده استات اویل بیگانگان چه کردند. و ما که ادعای اسلامیت میکنیم، چه کرده ایم.

این اطلاعات از اسناد رسمی دولت نروژ، دولت آمریکا، بانک جهانی گرفته شده و یا از داخل است.

الف) شرح مختصر ماجرا
1- در ژوئن 2002(خرداد 1381) و زانویه 2003 شرکت نفت دولتی نروژ، دو نوبت به یک کارمند رسمی دولت که فرزند رئیس جمهور اسبق ایران و مدیر عامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت بوده است، مبلغ 2/5 میلیون دلار می پردازد تا وی به استات اویل برای انعقاد قراردادی در پارس جنوبی کمک کند. و مشارکت بعدی در صنعت استخراج نفت را برای آن تسهیل نماید. استات اویل میپذیرد که تا 10 سال بعد نیز سالانه یک میلیون دلار، یعنی جمعا 2/15 میلیون به طرف ایرانی پرداخت کند. بعد از یک سال مذاکرات فشرده بین دو طرف توافق میشود. برای پنهانکاری و پولشویی شرکت سرمایه گذاری هورتن به مدیریت عباس یزدانپناه، واسطه شده و قرداد به ظاهر بین هورتن و استات اویل منعقد میگردد. عباس یزدانپناه دوست دیرینه دوران دبیرستان و دانشگاه مهدی هاشمی بود. این قرارداد در ظاهر برای دادن مشاوره به استات اویل، در 12 ژوئن 2002 در لندن با حضور مهدی هاشمی امضاء میگردد. بالاخره در پایان 2002 استات اویل موفق به انعقاد قرارداد با شرکت ملی نفت ایران می شود.

2- بر خلاف روش معمول شرکت نفت، بدون تشکیل شرکت مشترک ایرانی – نروژی و بدون برگزاری مناقصه قرارداد می¬بندد. در حالی که تشکیل شرکت مشترک برای انتقال فناوری و مناقصه برای دستیابی به حداقل قیمت حیاتی بود. البته متهم اصلی نروژی پرونده، در اعترافات خویش تصریح میکند که هیچ دلیلی ندارد که مقامات وزارت نفت برای انعقاد این قرارداد تقاضای رشوه کرده و یا از رشوه پرداختی سهمی گرفته باشند.

3- یک سال بعد در 6 اکتبر 2003 (15 شهریور 1382) یک روزنامه نروژی قرار داد را افشا و افکار عمومی را از آن آگاه می کند و موجی از اعتراض برمیخیزد.

ب) نروژ با این موضوع چگونه برخورد کرد؟

1- چهار روز بعد از اطلاع رسانی روزنامه نروژی، هیات مدیره استات اویل قرارداد را متوقف می کند و روز بعد از آن دولت نروژ نهاد مسئول تحقیق و تعقیب جرائم اقتصادی و زیست محیطی نروژ را مامور رسیدگی به این قرار داد می نمایند.

2- مدیر امور بین الملل استات اویل بازداشت وتعقیب میشود. مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره نیز استعفاء میدهند.

3- 9 ماه بعد یعنی در 29 ژوئن 2004، دادگاه حکم به وقوع جرم میدهد و طی آن به دلیل پرداخت رشوه، استات اویل به پرداخت 20 میلیون کرون و مدیر امور بین الملل به پرداخت 200هزار کرون محکوم میگردند.

4- نماد استات اویل برای مدتها از تابلوی بورس نروژ و اروپا و آمریکا حذف میگردد.

ج) در امریکا با این فساد چه برخوردی شد؟

1- کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا که به منزله دادگاه رسیدگی به اقدامات شرکت هایی که در بورس سهیم هستند عمل می کند، به ماجرای استات اویل و پرداخت رشوه رسیدگی میکند. زیرا استات اویل با داشتن سهام در بورس آمریکا، پذیرفته بود که قوانین مالی ضد فساد آمریکا را رعایت کند. و در 13 اکتبر 2006 (21مهر 1385) رای خود را صادر کرد.

2- در حکم 12 صفحه ای دادگاه، ماجرا به تفضیل شرح داده شده است. از سیر مذاکرات مهدی هاشمی، نقش واسطه گری شرکت هورتن، رشوه های داده شده و منافع مورد انتظار استات اویل، سودآوری قرارداد فاسد منعقد شده و حواشی آن به عنوان واقعیت های کشف شده یاد می کند.

3- دادگاه مذکور جرم استات اویل را پرداخت رشوه و عدم انعکاس درست و دقیق پرداخت های غیر قانونی مذکور در اسناد خویش می شمارد.

4- دادگاه آمریکا حکم میکند که استات اویل باید برای دوره ای سه ساله نهاد مشاوره ای مستقلی را که آمریکا با انتخاب آن مخالف نباشد استخدام کند تا روش های کنترل داخلی آن را بررسی کند. استات اویل موظف است تمام توصیه های اصلاحی را برای گردش کار شرکت به طوری که تکرار این قبیل اقدامات را منتفی سازد، بپذیرد. و تمام هزینه های مشاوره را نیز بپردازد. علاوه بر آن باید21 میلیون دلار جریمه به خزانه داری آمریکا بپردازد که انجام میشود.

5-بانک جهانی، بیانیه مشترک بین آمریکا و استات اویل را که در آن تمام اطلاعات سابق الذکر هست،، در سال 2006 منتشر میکند.

6- سرانجام در 2009 پس از آنکه استات اویل طی سه سال تمام تعهدات خویش را در قبال دادگاه آمریکا ایفا کرد، پرونده ی هورتن به وسیله آمریکا بسته شد.

د) در ایران چه گذشت؟

1- در تاریخ 24 آبان 82 وزیر نفت ایران به وزیر اقتصاد وقت می نویسد: به دنبال انتشار مطالبی در روزنامه های نروژ، در اواسط شهریور هیاتی از طرف این وزارت به نروژ رفت و با وزیر نفت، دادستان عمومی نروژ و مدیران ارشد شرکت استات اویل طی جلسات طولانی گفتگو کرد. وی در ادامه نامه خویش مینویسد "بر اساس اظهارات مدیران استات اویل نقش مهدی هاشمی قطعی است." و در انتها، اعلام می کند که پرونده کاملا در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفته است.

2- وزیر اطلاعات وقت در گزارش به رئیس جمهور می نویسد که 9 ملاقات بین مهدی هاشمی و استات اویل در اینجا و خارج از کشور انجام شده است و از قول مهدی هاشمی نقل می کند که من می خواستم نروژیها را تشویق کنم که در عرصه پارس جنوبی فعال شوند و این ماجرا را نروژ و آمریکا برای لطمه زدن به هاشمی رفسنجانی ساخته اند.

3- وزارت اطلاعات همچنین مدعی می شود که ماجرا به این دلیل به مهدی هاشمی ارتباط داده شده که فساد درونی استات اویل پوشانده شود. در حالیکه نروژ پنجمین کشور جهان از حیث سلامت مالی است.

4-باید پرسید شرح وظایف مدیر عامل سازمان بهینه سازی سوخت، چه ربطی به قرارداد های نفتی خارجی دارد که مهدی هاشمی حداقل 9 بار در اینجا و خارج با استات اویل ملاقات می کند؟

5- پس از 12 سال از افشای ماجرا و شش سال از پایان رسیدگی به فساد و اعمال مجازات ها در نروژ و آمریکا، رسیدگی قضایی به اتهامات مهدی هاشمی در جریان است، وکلای وی کیفر خواست دادستان را بیانیه سیاسی می خوانند، و ادعا می کنند که اسناد جمع آوری شده از طرق قضایی بین المللی از آمریکا و انگلیس معتبر نیست چون این دو کشور دول متخاصم با ما هستند.

6-متهم نیز در دفاعیه خود کیفر خواست را بیانیه شوم سیاسی میخواند و آن را وسیله تسویه حساب با پدرش می نامد. وی اعترافات متهمان دیگر را که چند نفر از آنان اعضای دفتر خود او بودند، تحت شکنجه اعلام میکند.

7- عباس یزدان پناه در دبی به طرز مرموزی به قتل میرسد. مهدی هاشمی در دادگاه، پس از پخش فیلم اعترافات یزدان پناه که در بازداشت قبلی ضبط شده بود، با عصبانیت و اضطراب می گوید قتل یزدان پناه کار مافیایی است و اعترافات او را رد می کند. ولی اداره مبارزه قاطع با کلاهبرداری انگلستان وقتی به درخواست مقامات قضایی نروژ دفاتر یزدان پناه در لندن را بازرسی می کند اسناد مبادله شده بسیاری بین یزدان پناه و یار دیرینه اش به دست می آورد.

بنده به عنوان نماینده ملت ایران بخشی از اطلاعات ذیربط را گفتم تا ملت که جز اجرای عدالت در برخورد با ضعیف و قوی از هر قشر و جناحی انتظاری ندارد، توجه داشته باشد که اگر قاضی محترم دادگاه، فردا حکم قاطعی داد، دست غوغا سالاران متکی به زر و زور فاسدان را که به تخطئه قوه قضاییه خواهند پرداخت، بخواند و فریب سیاسی سازی پرونده را نخورد. خطی که از همان اول متهم و وکلایش درصدد القای آن بوده اند. بنده از همه خواهش میکنم که در مبارزه با فساد متحد شوند، زیرا هیچ خطری بیشتر از فساد نظام برآمده از خون شهیدان 22 بهمن را به فنا تهدید نمیکند.
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:37 - 1393/11/14
اسامی اون 170 نفر رو هم که از رحیمی پول پاک گرفتند، بگید لطفا ...
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
18:27 - 1393/11/14
مجلسه یا قوه قضاییه؟؟؟ اینا از چی دارن میترسن که علیه یه نفر تو مجلس موضع میگیرن؟؟
FRANCE
18:34 - 1393/11/14
اولااينكه فرد مذكور خطا كرده با دادگاه ميباشد
مگر اينكه به او اجازه دفاع در اين سايت رو بدهند.
دوما ادم ياد احمدى نژاد ميفته (بگم بگم)
سوما اميدوارم اقاى توكلى جزء ١٧٠ نفر نباشه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
18:47 - 1393/11/14
اونوقت میان میگن یارانه مردم رو حذف می کنین ... بابا این دهان های باز آقا زاده ها رو ببندید اونوقت بخش زیادی از مردم سیر میشن والله
UNITED KINGDOM
20:02 - 1393/11/14
چرا قبل از نامه رحیمی اینارو نگفتی نکنه توهم جزو اون 170نفری
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
21:07 - 1393/11/14
گر پرده بیفتد نه تو مانی و نه من
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:06 - 1393/11/14
آقای توکلی شما هم جناحی صحبت می کنید خود شما هم اگه متهم به فساد شوید نه عذرخواهی می کنید ونه استعفا می دهید عین آقای ایکس که معاون اولش فساد کرد و خودش را مبرا دانست چون هر کس چند تا اسم توی جیبش دارد!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
08:47 - 1393/11/15
گر پرده بیفتد نه تو مانی و نه من
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:17 - 1393/11/15
این که این آقا چی کار کرده در دادگاه معلوم میشه ولی ایا در این کشورفقط رحیمی و هاشمی رشوه گرفته اند؟ تکلیف کسان دیگه ای که خوده اند و رفته اندو کسیهمنمی خواد ازشون انتفام بگیره چیمی شه؟
ROMANIA
19:41 - 1393/11/15
هر موقع قوه قضائیه اختلاس های دولت عدالت محور را رسیدگی می کند این آقای توکلی نمیدانم با چه نیتی قصد به انحراف کشاندن ماجرا را می کند... اقای توکلی اگر مهدی هاشمی تخلف کرده قوه قضائیه خودش رسیدگی خواهد کردو شما برای رهایی دارو دسته احمدی نژاد و دسته خاص چرا دارید با افکار عمومی بازی می کنید و سعی دارید با اذهان مردم بازی کنید. اگر شما واقعا نماینده و دلسوز مردم بودید چرا در دور اوال آقای احمدی نژاد صدایت در نیامد در حالی که می دانستید... چرا وقتی قبل از سال 84 سیصد میلیون پول شهرداری بدون سند هزینه شد اعتراض نکردید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
21:53 - 1393/11/15
اگر یه بیچاره ای تله موش شرکت نفت را برده بود باز هم میتوانست ازاعدام نجات پیدا کند!!!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
01:51 - 1393/11/17
این کار خداست که نماینده ها نزدیک انتخابات مجلس ماهیت اصلی خودشون را دارن نشان میدن.
مثلا من فکر میکردم این آقا بی طرفه ولی نتونست طاقت بیاره و ماهیت خودشو نشون داد.
خداروشکر
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:53 - 1393/11/17
نباید برای محکوم کردن رحیمی و دولت قبل ، از پسر هاشمی دفاع کردیا خلاف کاری هایش را پنهان و موحه کرد. پسر هاشمی خیلی بیشتر از اینا کارش حرف داره خلاصه اینکه باید تکلیف همه روشن بشه .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج